داموندمگ

میکر دائو چیست؟ ارز دیجیتال MakerDAO با توکن MKR

DAMOND
میکردائو چیست؟ معرفی پروژه MakerDAO با نماد DAI

یکی از مهمترین مشکلات در هنگام سرمایه‌گذاری و خرید و فروش ارزهای دیجیتال، نوسانات قیمت است. نوسانات مداوم در قیمت ارزهای دیجیتال اغلب منجر به نگرانی‌های زیادی در مورد پذیرش رمزارزها توسط شرکت‌ها و افراد جدید می‌شود. به همین دلیل راه‌حل‌هایی مانند توکن DAI و میکردائو (MakerDAO) می‌تواند تاثیر زیادی در پیشرفت دنیای ارزهای دیجیتال داشته باشد. همچنین میکر دائو راهکاری جهت تضمین بازپرداخت وام‌های اخذ شده در بستر ارزهای د یجیتال طراحی کرده تا این بازار بتواند به خوبی با بانکداری سنتی رقابت کند.

بنابراین، آیا میکر دائو یک پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال است؟ جهت توضیح اینکه میکر دائو چیست و چگونه کار می‌کند، به اطلاعات کاملتری نیاز دارید. در این مقاله از داموندمگ یک نمای کلی از پلتفرم غیرمتمرکز میکر دائو که جهت وام دهی و استقراض مبتنی بر کریپتو طراحی شده است، به شما ارائه می‌دهد و استیبل کوین DAI معرفی می‌شود.

MakerDAO چیست؟

در ابتدای بحث به تعریف میکر دائو می‌پردازیم و اینکه میکر دائو چیست؟

میکر دائو در اصل یک سازمان غیر متمرکز است که در بستر شبکه اتریوم فعالیت می‌کند. هدف اصلی میکردائو توسعه زیرساخت‌ها و ایجاد فناوری‌های جدید تسهیل پس‌انداز، استقراض و قابلیت‌های وام‌دهی به‌وسیله یک استیبل کوین (استیبل کوین DAI) است.

شبکه میکر دائو به هر فردی که کیف پول متامسک و کوین اتریوم (ETH) دارد، اجازه می‌دهد تا در وام دهی و قرض گرفتن شرکت کند.

جالب اینجاست که از طریق استیبل کوین دای (DAI)، می‌توانید در این پلتفرم به خودتان پول قرض دهید.

برای استفاده از خدمات وام دهی کاربران باید مقدار مشخصی اتریوم (ETH) را در قراردادهای هوشمند میکر دائو یا پروتکل ام کی آر (MKR) برای ایجاد توکن DAI سپرده‌گذاری کنند. یعنی شما باید اتریوم را به عنوان وثیقه برای دریافت وام‌های توکن دای (DAI) بپردازید.

MakerDAO چیست؟

اگر می‌خواهید اتریوم خود را بازدریافت کنید، باید وام را به همراه کارمزد آن بازپرداخت کنید. کارکردهای امیدوارکننده پروتکل‌های غیر متمرکز وام‌دهی، استقراض و پس‌انداز روزانه کاربران بیشتری را به بازار رمزارزها علاقه‌مند می‌کند.

تاریخچه میکردائو

برای درک اینکه میکر دائو چیست، نیاز است که بدانید این پروتکل چگونه ایجاد شد و نحوه فعالیت آن به چه شکل است.

نکه حائز اهمیت در خصوص پروژه میکر دائو این است که این پلتفرم وام دهی غیرمتمرکز، یکی از اولین پروژه‌ها در فضای دیفای (DeFi) است. بنیانگذار پلتفرم، آقای رون کریستنس (Rune Christensen)، در حال حاضر مدیر عامل این پلتفرم است. همچنین در سال 2018 سرمایه گذاری 15 میلیون دلاری را از شرکت سرمایه گذاری اندریسن هوروویتز (Andreessen Horowitz) به دست آورد. این شرکت یک شرکت‌ سرمایه‌گذار ریسک پذیراست که بر روی شرکت‌های کوچک با پتانسیل رشد بالا سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در ابتدای بحث برای پاسخ به این سوال که میکر دائو چیست، گفته شد که پلتفرمی است برای وام‌دهی و استقراض در بلاکچین. در ابتدا شاید کمی عجیب باشد که چگونه بر روی بلاکچین بدون هیچ گونه بررسی اعتباری و در یک محیط که هویت کاربران آن مشخص نیست می‌توان وام دریافت کرد؟

مطلب پیشنهادی  انجین کوین چیست؟ ارز دیجیتال Enjin Coin با توکن ENJ

پاسخ کلی به این سوال را می‌توان این‌گونه مطرح کرد که، ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه و پشتوانه وام استفاده می‌شوند.

پروتکل میکر دائو این مزیت را جهت وام دهی و استقراض در صنعت کریپتو معرفی کرد. به عنوان مثال، هنگامی که برای دریافت وام مقداری اتریوم را جهت وثیقه در قرارداد هوشمند میکر دائو قرار می‌دهید این اتریوم تا زمانی که وام و کارمزد آن را بازپرداخت نکنید، قفل می‌شود. در صورت عدم بازپرداخت، این پلتفرم می‌تواند وثیقه ETH را برای پرداخت وام‌های قرض گرفته شده و کارمزدها و جریمه‌های وام، بفروشد.

میکر دائو چگونه کار می‌کند؟

محبوبیت پروتکل میکر دائو (MakerDAO) در چند وقت اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در حقیقت، این پروژه یکی از پرکاربردترین و قدیمی‌ترین پروژه‌ها در اکوسیستم DeFi است. در این پروتکل تقریباً 2.3 میلیون ETH قفل شده است که سهم قابل توجهی از کل عرضه ETH را به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین، اطلاع از نحوه عملکرد پروتکل میکر دایو و اجزای آن می‌تواند بسیار جالب باشد.

در حال حاضر، شما تا حدودی متوجه شدید که چگونه پلتفرم میکر دائو یک راه حل جهت وام دهی و استقراض در بلاکچین عرضه کرده است و میکر دائو چیست. این پروتکل شامل ترکیبی از قراردادهای هوشمند مستقر در بلاکچین اتریوم است. پروتکل میکر دائو به تسهیل وام‌های بلاکچینی با دریافت ارز دیجیتال به عنوان وثیقه به وام گیرندگان و وام دهندگان کمک می‌کند.

میکر دائو چگونه کار می‌کند؟

با این حال، وثیقه در مورد پروتکل میکر دائو با وثیقه‌ای که در وام‌های سنتی و بانکی استفاده می‌شود، بسیار متفاوت است. در میکر دائو ، کاربران می‌توانند از طریق چندین جفت ارزی که توسط پروتکل پشتیبانی می‌شوند، وام بگیرند. به عنوان مثال، می‌توانید DAI را در ازای وثیقه قرار دادن ETH قرض کنید، زیرا جفت ارز ETH/DAI توسط این پروتکل پشتیبانی می‌شود.

وام گیرندگان اساسا وثیقه را در قراردادهای هوشمند سپرده‌گذاری می‌کنند. در واقع، تمام شرایط و مدیریت وام‌ها را در پروتکل وام‌دهی میکر دائو در قراردادهای هوشمند اتریوم ثبت می‌شود و بنیاد میکر، پروتکل Maker را برای تسهیل انتقال کامل مالکیت دارایی‌های کریپتویی کنترل می‌کند. مهمتر از همه، بنیاد میکر به تحقق عملکردهای پروتکل میکر به عنوان یک سازمان کاملاً غیرمتمرکز مستقل یا DAO کمک می‌کند.

DAO مخفف عبارت Decentralized Autonomous Organization به‌معنای سازمان خودگردان غیرمتمرکز است. همچنین دائو سازمانی است که تحت حاکمیت یک شخص یا گروه خاص نیست و به‌صورت خودگردان و غیرمتمرکز اداره می‌شود.

توکن های میکر دائو

هنگامی که بنیاد میکر بر پروتکل میکر کنترل دارد، چگونه می‌توان گفت که میکر دائو یک سیستم غیر متمرکز است؟ اینجاست که اهمیت توکن‌های پلتفرم میکر دائو، یعنی توکن دای (DAI) و توکن میکر (MKR) مشخص می‌شود. هر دو توکن اجزای اصلی پروتکل هستند و عملکردهای اساسی پروتکل میکر دائو توسط این دو توکن ارائه می‌شود.

توکن دای (DAI)

ارز دیجیتال DAI یک توکن ERC-20 روی بلاکچین اتریوم است. مهمترین نکته در خصوص این ارز دیجیتال این است که توکن DAI یک استیبل کوین است که پشتوانه قیمتی آن دلار آمریکا است. یعنی با استفاده از کنترل عرضه و تقاضا قیمت آن همواره در حدود یک دلار ثابت نگه‌داشته می‌شود. توکن دای به عنوان ابزاری برای کنترل وام ها در برابر وثیقه‌های قرار داده شده، توسط وام گیرندگان بر روی پلتفرم عمل می‌کند و امکان ارائه بسیاری از خدمات امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) از جمله وام‌دهی و وام گیری را فراهم کرده است.

مطلب پیشنهادی  شبکه چیا چیست؟ ارز دیجیتال Chia با توکن XCH

توکن دای (DAI)

توکن میکر (MKR)

ارز دیجیتال MKR یک توکن ERC-20 روی بلاکچین اتریوم است. این توکن یک بخش ضروری در پروتکل میکر دائو جهت تامین نقدینگی است. با کمک توکن MKR، این پلتفرم به راحتی می‌تواند نگرانی‌های ناشی از انباشت بدهی‌ها و معوقات را برطرف کند. توکن میکر بسیاری از عملکردهای کلیدی را در پروتکل ارائه می‌دهد، که مهمترین آنها حاکمیت یا مدیریت پروتکل است.

توکن‌های MKR حقوق حاکمیتی را ارائه می‌دهند، یعنی توکن MKR به دارندگان خود این امکان را می‌دهد تا مستقیماً در فرآیند اداره میکر دائو شرکت داشته باشند. ازاین‌رو دارندگان توکن میکر، بسته به میزان دارایی خود، دارای حق رأی درباره تغییرات پروتکل میکر خواهند. علاوه بر این، توکن MKR آخرین راه حل برای وام گیرندگان است، یعنی اگر مقدار وثیقه‌های ارائه شده و وام‌های درخواستی بیشتر از موجودی DAI باشد، پروتکل، توکن‌های MKR جدید ایجاد می‌کند و آنها را برای تامین نقدینگی، می‌فروشد.

اجزای شبکه میکر دائو چیست ؟

بررسی قراردادهای هوشمند پروتکل میکر نشان می‌دهد که میکر دائو به خوبی به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز وام‌دهی ارز دیجیتال کار می‌کند. از سوی دیگر، عملکرد کامل پروتکل میکر نیازمند اجزایی بیشتر از قراردادهای هوشمند است. پروتکل Maker به برخی از عوامل خارجی برای حفظ عملکرد خود نیاز دارد. در اینجا خلاصه‌ای از عوامل خارجی حامی اکوسیستم میکر دائو را مشاهده می‌کنید.

نگهبانان (Keepers)

نگهبانان در واقع یک عامل مستقل در شبکه میکر هستند که از طریق آربیتراژ نقدینگی شبکه را کنترل می‌کنند.

اوراکل قیمت (Price Oracles)

پروتکل میکر دائو از یک زیرساخت غیرمتمرکز یا اوراکل برای به دست آوردن اطلاعات واقعی در مورد قیمت دارایی‌های وثیقه گذاشته شده در شبکه میکر استفاده می‌کند.

اوراکل‌ها داده‌های خارجی را از طریق APIهای وب برای بلاک‌چین‌ها و قراردادهای هوشمند، ارسال می‌کنند و قردادهای هوشمند می‌توانند بر اساس اطلاعاتی که اوراکل‌ها در اختیارشان قرار می‌دهند اجرا شوند.

اوراکل های اضطراری (Emergency Oracles)

اوراکل های اضطراری به عنوان آخرین راه حل برای دفاع در برابر حملات به حاکمیت پلتفرم یا دیگر اوراکل ها عمل می‌کند.

تیم های دائو (DAO Teams)

پروتکل میکر با تیم های DAO، که شامل افراد و ارائه دهندگان خدمات هستند، جهت ارزیابی کل شبکه و اطمینان از عملکردهای حاکمیتی قرارداد می‌بندد. نکته مهم اینجاست که اعضای تیم‌های دائو افراد و شرکت‌های کاملا مستقل هستند، بنابراین ارزیابی توسط یک شرکت معتبر و مستقل، اعتبار شبکه میکر را افزایش می‌دهد.

کاربرد های میکر دائو چیست؟

همانطور که گفته شد، یکی از موارد استفاده مهم از پروتکل میکر در وام‌دهی ارزهای دیجیتال است. همچنین پروتکل میکر و استیبل کوین دای یک زیرساخت برای توسعه سایر پروتکل‌های DeFi ارائه می‌کنند.

مطلب پیشنهادی  الگوراند چیست؟ ارز دیجیتال Algorand با توکن ALGO

سازمان های جهانی مانند یونیسف در پروژه‌های اجتماعی از استیبل کوین DAI برای به دست آوردن بودجه برای طرح‌های مبتنی بر بلاکچین استفاده می‌کنند. از برنامه‌های کاربردی فعال در DeFi که توسط اکوسیستم میکر ارائه می‌شوند، می‌توان به پروژه صرافی یونی سواپ (Uniswap) و پروژه اوت لت (Outlet) اشاره کرد.

علاوه بر این، برنامه های کاربردی در صنعت بازی می‌تواند با استفاده از میکر دائو به ایجاد دارایی های توکن شده در بازی اقدام کنند. این پلتفرم همچنین در دنیای هنر، برای تشویق هنرمندان برای تجارت آثار هنری خود به عنوان NFT فعالیت‌های زیادی انجام داده است.

کاربرد های میکر دائو چیست؟

ویژگی مهم ارز دیجیتال دای (DAI)

یکی از ویژگی هایی که توجه کاربران بسیاری از جمله کاربران ایرانی را که با تحریم ها و بسته شدن حساب‌ها و دارایی‌ها مواجه هستند، به استبیل کوین دای (DAI) جلب کرده است، غیر متمرکز بودن آن است. سایر استیبیل کوین‌ها مانند تتر (USDT) تا حدود زیادی از ویژگی‌های یک سیستم متمرکز برخوردار هستند و کنترل آنها به دست توسعه‌دهندگان آنها انجام می‌شود. اما استیبل کوین DAI دارای یک ساختار کاملاً غیر متمرکز است و در نتیجه دولت‌ها، بانک‌ها یا توسعه‌دهندگان آن نمی‌توانند ثبات ارزش این رمز ارز را به مخاطره بیاندازند.

کیف پول ارز دیجیتال میکر و دای

برای نگهداری هر ارز دیجیتالی که خریداری می‌کنید، باید یک کیف پول اختصاصی داشته باشید تا کلیدهای عمومی‌‌ و هم کلیدهای خصوصی (Public/ Private Keys) مربوط به رمزارزهایتان را در آن نگهداری کنید.

هر دو توکن میکر (MKR) و دای (DAI) توکن‌هایی با استاندارد ERC-20 هستند، یعنی بر بستر بلاکچین اتریوم فعال هستند. بنابراین می‌توانید این توکن‌ها را روی تمام کیف پول‌های اتریوم نگهداری کنید، مانند: کیف پول متامسک (Metamask)، تراست والت (Trust wallet)، مای اتر والت (MyEtherWallet)، اتمیک والت (Atomic wallet) و…

همچنین می‌توانید برای ذخیره این توکن‌ها، از کیف پول‌های سخت افزاری نیز استفاده کنید که از بهترین کیف پول های سخت افزاری، می‌توان به کیف پول لجر (Ledger) و‌ کیف پول ترزور (Trezor) اشاره کرد.

جمع بندی

پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال میکر دائو چشم‌اندازهای مطلوبی را برای رشد بلندمدت این صنعت ارائه می‌کند. پروتکل Maker یکی از مشکلات دیرینه استقراض و وام‌دهی در شبکه های بلاکچین را با معرفی روش اختصاصی خود در دریافت وثیقه، حل کرده است. در عین حال، انجام این موارد از طریق قراردادهای هوشمند نیز به عنوان یک مزیت حیاتی برای پروتکل میکر دائو شناخته می‌شود.

پروتکل میکر دائو با کمک دو توکن مجزا، یعنی توکن دای و توکن میکر، کنترل پروتکل را در دست کاربران خود قرار داده است.

سوالات متداول

چه کسی خالق MakerDAO است؟

MakerDAO در سال 2014 توسط کارآفرین دانمارکی Rune Christensen ایجاد شد و در 18 دسامبر 2017، دای و قراردادهای هوشمند مرتبط با آن به طور رسمی در شبکه اصلی اتریوم راه اندازی شد.

آیا DAI امن است؟

اقدامات امنیتی متداول، کیف پول یکپارچه ایمن DAI، احراز هویت دو مرحله‌ای و سایر اقدامات امنیتی ایمنی اکوسیستم DAI را افزایش می‌دهند. علاوه بر این، توسعه دهندگان در جامعه MakerDAO تمام قراردادهای هوشمند را در بلاکچین تأیید می‌کنند تا از امنیت شبکه اطمینان حاصل کنند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.