داموندمگ

مسترنود چیست؟ کامل‌ترین توضیح به زبان ساده

DAMOND
مسترنود چیست

مسترنود (Masternode) یکی از مهم‌ترین اجزای ساختاری بلاک چین‌ها به شمار می‌روند. مسترنود به افرادی گفته می‌شود که در سراسر جهان پراکنده هستند و با سیستم‌های کامپیوتری خود به حفظ امنیت شبکه‌های غیرمتمرکزی همچون بلاک چین کمک می‌کنند.

مسترنودها تراکنش‌های انجام شده در شبکه را اعتبارسنجی می‌کنند و مطمئن می‌شوند که همه چیز در شبکه به درستی انجام شود و هیچگونه تقلبی صورت نگیرد. در سیستم‌های متمرکز همچون بانک‌ها، این وظیفه توسط یک سازمان و سرور مرکزی صورت می‌گیرد، به این صورت که تمام اطلاعات حساب کاربران و کنترل بر روی آن‌ها در اختیار این سازمان مرکزی است و می‌تواند هرگونه فعالیتی روی آن انجام دهد.

اما مسترنودها برخلاف نهادهای مرکزی، اطلاعات حساب کاربران را در اختیار ندارند و فقط بر روی درست بودن تراکنش‌های کاربران شبکه نظارت می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که در یک شبکه غیرمتمرکز، هم امنیت شبکه حفظ شود و هم حریم خصوصی کاربران رعایت شود.

در این مقاله به توضیح خواهیم داد که مسترنود (Masternode) چیست؟ و تفاوت آن با نود کامل رمزارز یا فول نود را بیان خواهیم کرد. در انتهای مقاله نیز بخش ویژه‌ای داریم و نحوه کسب درآمد از مسترنود را توضیح خواهیم داد. چنانچه به مسائل پایه‌ای بلاک چین علاقه‌مند هستید، توصیه می‌کنیم که تا انتهای این مقاله با داموندمگ همراه باشید.

مسترنود (Masternode) چیست؟

در مقاله نود چیست؟ به صورت کامل درباره نودها در بلاک چین و انواع آن توضیح دادیم و بیان کردیم که در یک شبکه غیرمتمرکز مثل بیت کوین، انواع گوناگونی از نودها همچون نود استخراج کننده، فول نود، لایت نود و مستر نود وجود دارند. در آن مقاله به صورت کوتاه درباره مسترنودها و سایر انواع نودها توضیح دادیم و در اینجا می‌خواهیم به صورت جزیی‌تر درباره مسترنود صحبت کنیم.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  خرید زمین در متاورس + 3 روش نحوه خرید زمین در متاورس

همانطور که در ابتدای متن گفتیم، مسترنود به افرادی گفته می‌شود که با قدرت پردازشی کامپیوترهای خود در اعتبارسنجی تراکنش‌های شبکه مشارکت می‌کنند و موجب حفظ امنیت و پایداری یک شبکه غیرمتمرکز می‌شوند.

مسترنود یک کپی کامل از بلاکچین شبکه را در اختیار دارد و بررسی می‌کند که تمام تراکنش‌های انجام شده در شبکه معتبر باشند و از پردازش تراکنش‌ها جعلی و نادرست جلوگیری می‌کنند. در واقع مسترنودها با یک ابزار ریاضی و کامپیوتری اعتبار تراکنش را بررسی می‌کنند و اطلاع دقیقی از وضعیت حساب و اطلاعات کاربران شبکه ندارند. همین موضوع باعث می‌شود که هم حریم خصوصی کاربران حفظ شود و هم امنیت شبکه در مقابل افراد متقلب تامین شود.

هر شخصی از سراسر جهان می‌تواند مسترنود یک بلاک چین باشد و در شبکه مشارکت کند. در عوض این همکاری نیز پاداش دریافت خواهد کرد. برای آنکه یک مسترنود شوید، باید مقدار مشخصی از دارایی رمزارزی خود را به عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار دهید و بر اساس میزان وثیقه خود از شبکه پاداش دریافت خواهید کرد.

چنانچه یک مسترنود در انجام وظایف خود دچار انحراف شود و قصد خرابکاری در شبکه را داشته باشد، مبلغ وثیقه او به نفع شبکه مصادره می‌شود. به همین دلیل مسترنودها انگیزه‌ای برای سودجویی در شبکه ندارند و سعی می‌کنند وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

تفاوت مسترنود با نود کامل چیست؟

نودهای کامل نیز همانند مسترنود یک کپی کامل از بلاک چین را در اختیار دارند. نود کامل وظیفه دارد که تراکنش‌های انجام شده در شبکه را اعتبارسنجی کند و پس از اطمینان از درستی آن‌ها، تراکنش‌ها را درون بلاک‌ها به ثبت برسانند.

کار مسترنود نیز شباهت زیادی به فول نود (نود کامل) دارد، با این تفاوت که مسترنودها از لحاظ سلسله مراتب یک پله بالاتر از فول نود هستند و بر عملکرد صحیح و اعتبار کار فول نودها نظارت می‌کنند. یک مسترنود باید از عملکرد صحیح نودهای کامل اطمینان حاصل کند و مطمئن شود که همه نودها کار خود را به درستی انجام می‌دهند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  شیبا اینو چیست؟ ارز دیجیتال Shiba Inu با توکن SHIB

علاوه بر این موضوع، مسترنودها مسئولیت‌هایی همچون رای دادن به سیاست‌های کلی شبکه را برعهده دارند که فول نودها این امکان را ندارند. در نتیجه برای آنکه تبدیل به یک مسترنود شوید باید دارایی بیشتری را وثیقه گذاری کنید و در عوض اختیارات و مسئولیت‌های بیشتری برعهده شما گذاشته خواهد شد.

مقایسه سودآوری استخراج و راه‌اندازی Masternode

یکی از راه‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال، راه‌اندازی یک مسترنود است. همانطور که پیش‌تر توضیح دادیم، مسترنودها به تناسب وثیقه‌ خود، از شبکه پاداش دریافت می‌کنند. با اینکه پاداش دریافت شده از این روش به اندازه استخراج نیست، اما باید توجه کنید که برای شروع استخراج نیاز به هزینه‌های اولیه همچون خرید دستگاه‌های پیشرفته ماینر و پرداخت هزینه مستمر برق دارید.

ولی برای راه‌اندازی یک مسترنود فقط به میزان مشخصی دارایی نیاز دارید که باید به عنوان وثیقه در اختیار سیستم قرار گیرد و درصورت انصراف می‌توانید این مبلغ را پس بگیرید. بنابراین کسب سود از این روش‌ها بستگی به استراتژی سرمایه‌گذاری خودتان دارد. در قسمت بعدی توضیح می‌دهیم که برای کسب درآمد از مسترنودها باید به چه چیزی توجه کنید.

کسب درآمد با راه اندازی مسترنود

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، امکان کسب درآمد با راه‌اندازی مسترنود وجود دارد، اما اگر قصد انجام چنین کاری را دارید، باید ابتدا یک ارز دیجیتال مناسب را انتخاب کنید تا سودآوری مناسبی داشته باشید. برای کسب درآمد مناسب با این روش، به نکاتی زیر توجه کنید.

نکات مهم برای انتخاب سودآورترین مسترنود

قبل از آنکه فعالیت خود را به عنوان یک Mastenode آغاز کنید، باید حتما نکات زیر را در مورد ارز دیجیتال مورد نظر بررسی کنید:

 • قیمت فعلی آن ارزدیجیتال چقدر است و آینده قیمتی آن چگونه پیش‌بینی می‌شود.
 • ارزش کل بازار آن رمزارز چقدر است. هر چه این ارزش کل کمتر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری شما بالاتر می‌رود.
 • نرخ بازدهی و سودسازی مستردنودهای شبکه مورد نظر چقدر است یا اصطلاحا ROI مسترنود را بررسی کنید. برای این کار می‌توانید از اطلاعات سایت‌های com یا masternodes.online استفاده کنید.
 • شبکه مورد نظر شما چه میزان وثیقه برای شروع فعالیت مسترنود، تعیین کرده است و آیا میزان سودی که ارائه می‌دهد با میزان وثیقه متناسب است یا خیر.
 • هزینه و میزان پیچیدگی راه‌اندازی مسترنود برای بلاک چین مورد نظر شما چقدر است. آیا این کار صرفه اقتصادی دارد؟
 • چه تعداد نود برای روی شبکه مورد نظر شما فعالیت می‌کنند، هر چه تعداد آن‌ها بیشتر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری شما پایین‌تر می‌آید.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  قرارداد هوشمند چیست؟ مزایا و معایب Smart Contract ها

چنانچه این موارد را بررسی کنید و با سایر ارزهای دیجیتال نیز مقایسه کنید، احتمالا می‌توانید بهترین شبکه را برای درآمدزایی از مسترنود انتخاب کنید.

10 ارز دیجیتال برتر برای راه اندازی مسترنود

 1. Dash
 2. PIVX
 3. Chaincoin
 4. SmartCash
 5. ZCoin
 6. ALQO
 7. Phore
 8. Syscoin
 9. Stakenet
 10. MNPCoin

سخن پایانی

مسترنودها را می‌توان ستون فقرات یک بلاک چین دانست. حفظ پایداری و امنیت شبکه‌های غیرمتمرکز، بدون وجود مسترنودها امکان‌پذیر نخواهد بود. درآمدزایی و کسب سود از شبکه یکی از عواملی است که افراد مختلف در سراسر جهان به دنبال راه‌اندازی مسترنودها می‌روند.

راه اندازی مسترنود یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد از ارز دیجیتال است. به همین دلیل در این مقاله علاوه بر توضیح کامل مسترنود و وظایف آن، شیوه انتخاب بهترین مسترنود برای درآمدزایی را نیز بیان کردیم و 10 کوین برتر در این زمینه را نیز معرفی کردیم. امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات شما در این زمینه افزایش پیدا کرده باشد و ایده‌های جدیدی برای کسب درآمد از رمزارزها به دست آورده باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.