داموندمگ

میم کوین (Meme Coin) چیست؟ معرفی بهترین میم کوین

DAMOND
میم کوین چیست

پاسخ‌های مختلفی برای سوال میم کوین چیست، وجود دارد. برخی از افراد آن‌ها را بی‌ارزش‌ترین دارایی بازار ارزهای دیجیتال می‌دانند و برخی جزو طرفدارانشان هستند. اینفلوئنسرها همیشه‌ در بازار ارزهای دیجیتال نقش داشته‌اند. از زمانی که ایلان ماسک با حمایت از دوج کوین توانست قیمت آن را افزایش دهد، حضور اینفلوئنسرها در بازار ارزهای دیجیتال گسترده‌تر شد و از ارزهای دیجیتال مختلف و به خصوص میم کوین‌ها حمایت کردند. در حال حاضر بسیاری از اینفلوئنسرهای تیک تاک، یوتیوب و… برای برخی از پروژه‌های رمزنگاری تبلیغ می‌کنند.
میم کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که معمولا با الهام از میم‌های مشهور توسعه پیدا می‌کنند. در سال ۲۰۲۱ این دسته از ارزهای دیجیتال و به خصوص مواردی که لوگوی سگ داشتند، رشد قیمت بسیاری را تجربه کردند. توکن‌ها و کوین‌های میم نسبت به سایر ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین و اتر ناپایدارتر هستند و نوسان‌های بسیاری را تجربه می‌کنند. علت اصلی ناپایداری این دسته از توکن‌ها، جامعه محوری آن‌هاست؛ زمانی که مردم بخاطر تبلیغات و احساسات مثبت آن‌ها را خریداری می‌کنند، قیمتشان رشد می‌کند و زمانی که مردم توکن‌هایشان را می‌فروشند، با کاهش قیمت مواجه می‌شوند. به همین دلیل است که بسیاری از تریدرها توانسته‌اند با استفاده از این ارزها ثروتمند شوند و برخی از آن‌ها هم سرمایه خود را بخاطر سرمایه‌گذاری نادرست روی این ارزها از دست داده‌اند.
در این مقاله بررسی می‌کنیم میم کوین چیست، چگونه ایجاد می‌شود و چطور باید درباره سرمایه‌گذاری روی آن تصمیم‌گیری کنیم.

میم کوین (Meme Coin) چیست؟

میم کوین (Meme Coin) نوعی ارزش دیجیتال هستند که در واقع هیچ ارزش ذاتی و کاربردی ندارند! میم‌ها (meme) تصاویر و ویدیوهایی هستند که در فضای مجازی ترند می‌شوند، مردم با آن‌ها داستان می‌سازند و از آن‌ها استفاده می‌کنند. مثلا سگ لوگوی دوج کوین که با چهره‌ای متعجب به دوربین نگاه می‌کند، یکی از میم‌های ترند ۲۰۱۳ بود.

میم کوین و میم توکن

Meme Coinها هم ارزهای دیجیتالی هستند که معمولا با همین میم‌ها طراحی می‌شوند. مثلا دوج کوین ارز دیجیتالی بود که با میم سگ شیبا به شهرت رسید. البته استثنا هم وجود دارد، مثلا شیبا اینو ارز دیجیتال دیگری است که صرفا با دوج کوین رقابت می‌کند و به میم خاصی اشاره ندارد.

دوج کوین (DOGE) اولین Meme Coin بود که در بازار عرضه شد و در ابتدا فقط قرار بود یک شوخی باشد. اما سرمایه‌گذاری و استقبال فعالان بازار ارزهای دیجیتال از این توکن باعث شد که به یک پروژه ارزشمند در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شود. دوج کوین جزو ارزهای دیجیتالی است که روی بلاکچین منحصر به خودش توسعه داده می‌شود و یک میم کوین است. اما برخی از این ارزهای دیجیتال که روی بلاکچین‌های موجود توسعه پیدا کرده‌اند، با نام میم توکن شناخته می‌شوند. به عنوان مثال شیبا اینو در بستر بلاکچین اتریوم و سیف‌مون در بستر بایننس اسمارت چین دو میم توکن مشهور در بازار هستند.

در حال حاضر حدود ۸۰ میم توکن و کوین در لیست کوین مارکت کپ وجود دارد که بسیاری از آن‌ها از دوج کوین الگوبرداری می‌کنند و برخی دیگر هم خودشان را به ایلان ماسک ربط می‌دهند.

علت‌ محبوبیت میم کوین چیست؟

برخی از افراد می‌گویند این دسته از ارزهای دیجیتال تنها به دنبال رشد بازار، رشد کردند. آن‌ها بر این باورند که مردم در زمان شیوع ویروس کرونا برای حفاظت از سرمایه‌هایشان در برابر تورم،‌ به بازار ارزهای دیجیتال روی آوردند و باعث رشد آن شدند. Meme Coinها هم به دنبال همین موضوع ارزشمندتر شدند و تنوع بالایی پیدا کردند.

دوج کوین در سال ۲۰۱۳ به کمک کد متن باز بیت کوین و لایت کوین توسعه داده شد. در حال حاضر توسعه یک ارز دیجیتال نسبت به ۱۰ سال قبل ساده‌تر شده است. به همین دلیل بعد از هر رویدادی یک توکن منحصر به آن توسعه داده می‌شود و برخی از آن‌ها توسط اینفلوئنسرها هم تبلیغ می‌شوند و در میان کاربران محبوب می‌شوند. مثلا در سال ۲۰۲۱ بعد از محبوبیت سریال اسکویید گیم، میم توکنی به همین نام توسعه داده شد و به محبوبیت رسید، اما بعد از چند ماه مشخص شد که یک پروژه اسکم است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ کسب سود از نگهداری رمزارز

میم کوین‌‌های ترند

یا به عنوان مثالی دیگر، مارک زاکربرگ در ماه می سال ۲۰۲۱، عکس بزهای خود را در صفحه‌اش منتشر کرد، نام یکی از آن‌ها مکس و نام دیگری بیت کوین بود! بعد از مدت کوتاهی توکنی به نام Aqua Goat توسعه داده شد و در چند ساعت رشد ۳۰۰ درصدی را تجربه کرد.

محبوبیت این توکن‌ها معمولا دلیل منطقی ندارد، آن‌ها بدون هیچ پشتوانه‌ای محبوب می‌شوند و شاید رشد قیمتشان یک پامپ چند ساعته باشد و مثل یک حباب بزرگ خیلی زود بترکد!

یکی دیگر از علت‌های محبوبیت این دسته از ارزهای دیجیتال، قیمت پایین آن‌هاست. آن‌ها معمولا کم‌تر از یک دلار قیمت دارند، بنابراین افرادی که بودجه‌ زیادی برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ندارند، به این توکن‌ها و کوین‌ها روی می‌آورند. بعد از آن احساسات تریدرها و اخبار فومو (FOMO) بازار این توکن‌ها را هدایت می‌کند و در قیمت‌هایشان نوسان ایجاد می‌کند.

چطور Meme Coin بخریم؟

برخی از این توکن‌ها و کوین‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر جهان لیست می‌شوند. این صرافی‌ها معمولا زمانی Meme Coinها را لیست می‌کنند که مدتی در بازار فعالیت کرده باشند و از اصالت و اعتبار آن‌ها مطمئن شوند. به عنوان مثال صرافی‌های معتبر در سه ماهه سوم و چهارم ۲۰۲۱ شروع به لیست کردن شیبا اینو کردند، در حالی که این توکن از مدت‌ها قبل روند صعودی داشت و افراد بسیاری روی آن‌ سرمایه‌گذاری کرده بودند.

پیش از خرید باید بررسی کنید که صرافی‌های عرضه کننده هر میم کوین چیست و توکن مورد نظر شما در کدام صرافی عرضه می‌شود. دوج کوین که اولین نوع از این ارزهای دیجیتال است در صرافی‌های معتبری چون بایننس، کراکن و کوین بیس لیست شده است. این دسته از ارزهای دیجیتال زمانی که در ابتدای راه هستند، فقط در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) وجود دارند. مثلا شیبا اینو تا پیش از عرضه در صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال، در یونی سواپ خرید و فروش می‌شد. یا به عنوان مثالی دیگر سیف مون در پنکیک سواپ که صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر بایننس اسمارت چین است، عرضه می‌شد.

این دسته از ارزهای دیجیتال معمولا با ارزهای فیات جفت نمی‌شوند و برای خرید و فروش آن‌ها باید از ارزهای دیجیتال دیگر و توکن بومی شبکه بلاکچینی که میزبان آن‌هاست، استفاده کرد.

تفاوت سایر ارزهای دیجیتال با میم کوین چیست؟

همه ارزهای دیجیتال برای رشد به یک جامعه قدرتمند نیاز دارند که از آن‌ها پشتیبانی کند. حتی بیت کوین هم بدون سرمایه‌گذارانش نمی‌تواند موفق باشد. میم توکن‌ها جامعه خود را به کمک اینفلوئنسرها به دست آورده‌اند. مهم‌ترین اینفلوئنسری که از یک میم کوین حمایت کرده هم ایلان ماسک است. برخی از فعالان بازار ارزهای دیجیتال می‌گویند حتی زمانی که ایلان ماسک توییت نامربوط به بازار ارزهای دیجیتال می‌گذارد هم قیمت نوسان پیدا می‌کند!

میم ککوین و سایر ارزهای دیجیتال

البته میم کوین‌ها به حمایت اینفلوئنسرها محدود نمی‌شوند و از ترفندهای تبلیغاتی هم برای به دست آوردن محبوبیت در میان مردم استفاده می‌کنند. به عنوان مثال بنیانگذار شیبا اینو در یک حرکت غیرمنتظره نیمی از توکن‌هایش را به ویتالیک بوترین اهدا کرد. البته بوترین ترفند تبلیغاتی آن‌ها را خنثی کرد. او توکن‌هایش را به خیریه داد و از توسعه‌دهندگان خواست دیگر بدون رضایت خودش توکنی به او اهدا نکنند. او گفت: من نمی‌خواهم منبع قدرت باشم.

سایر ارزهای دیجیتال با ارزش ذاتی که دارند و خدماتی که به مردم ارائه می‌دهند، به محبوبیت می‌رسند. اما بسیاری از میم کوین‌ها بدون اینکه وجه تمایزی با توکن‌های معمولی داشته باشند و صرفا بخاطر ترند شدنشان، رشد می‌کنند. بازار این دسته از ارزهای دیجیتال ثبات بالایی ندارد و ممکن است ظرف چند ساعت صعود کند یا ریزش داشته باشد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن و استاندارد TRC20 چیست؟

خطرات سرمایه‌گذاری روی میم کوین چیست؟

میم کوین‌ها علاوه بر روی بامزه و دوست‌داشتنی‌شان یک روی خشن هم دارند! این موضوع باعث شده که بسیاری از کشورها معامله این دسته از ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کنند. یکی از مهم‌ترین خطرات این ارزهای دیجیتال، اسکم یا فیک بودن پروژه‌هاست. تاکنون پروژه‌های مختلفی وجود داشته‌اند که بر بستر بلاکچین توسعه پیدا کرده‌اند و با تبلیغات زیاد به محبوبیت رسیده‌اند. بنیانگذاران بعد از محبوب شدن و هجوم تریدرها به بازار، توکن‌هایشان را فروخته و از بازار خارج شده‌اند. بعد از آن هم دامپ رخ داده و سرمایه‌گذاران دارایی‌هایشان را از دست داده‌اند. جالب است بدانید که حتی سرمایه‌گذاران بزرگی چون مارک کوبان هم قربانی این ترفند سوداگرانه شده‌اند!

ریسک سرمایه‌گذاری روی میم کوین‌ها

در ادامه به سایر ریسک‌های سرمایه‌گذاری در این دسته از ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنیم.

توکن‌سازی ضعیف

برای درک این موضوع بیایید Meme Coinها را با بیت کوین مقایسه کنیم. بیت کوین یک وایت پیپر حرفه‌ای و بلاکچین منحصر به خودش را دارد. پروژه بیت کوین یک اکوسیستم باثبات است و ماهیت کاهش تورم دارد. این ارز دیجیتال در سال‌های اخیر با استقبال مردم مواجه شده و روز به روز بر جامعه پذیرندگان آن اضافه می‌شود.

در مقابل میم کوین‌ها ماهیت ضد تورم ندارند و محدودیتی برای عرضه آن‌ها ایجاد نشده است. اکثر آن‌ها صرفا بر اساس یک شوخی ایجاد شده‌اند و تنها چند مورد از این توکن‌ها شبیه به ارزهای دیجیتال واقعی هستند. مثلا دوج کوین که از لایت کوین الگو گرفته یا شیبا اینو که بر بستر اتریوم توسعه پیدا کرده، به توکن‌های واقعی شبیه هستند و می‌توانند به صورت کاربردی مورد استفاده قرار بگیرند.

جامعه‌محوری بیش از حد

ارزش این ارزهای دیجیتال تا حد زیادی به احساسات جوامع آن‌ها بستگی دارد و میزان معاملات احساسی در آن‌ها نسبت به بسیاری از ارزهای دیجیتال بزرگ بیشتر است. نتیجه این تراکنش‌های غیرمعقول، پامپ‌ها و دامپ‌های گسترده در بازار ارزهای دیجیتال است. تنها کافی است یک فرد مشهور درباره این ارزهای دیجیتال خوب یا بد بنویسد یا یک شایعه FOMO در بازار ایجاد شود تا قیمت آن از فرش به عرش برسد یا از ماه به زمین برگردد! طول عمر میم کوین‌ها معمولا کوتاه مدت است و جامعه آن‌ها به محض افت قیمت تصمیم می‌گیرند به سمت خرید توکن بعدی حرکت کنند!

آینده میم کوین‌ها به چه سمتی می‌رود؟

اعتماد به تبلیغات و اینفلوئنسرهای فضای مجازی برای انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه‌گذاری، ریسک بالایی دارد. البته از آنجایی که قیمت میم توکن‌ها و کوین‌ها به قدرت جوامع و حامیان آن‌ها بستگی دارد، می‌توان گفت تا زمانی که اینفلوئنسرها از آن‌ها حمایت می‌کنند،‌ ارزشمند باقی می‌مانند. تا وقتی مردم بدانند یک میم کوین چیست و به آن علاقه داشته باشند، احتمالا قیمت آن رشد می‌کند.

میم کوین‌های محبوب

بازار Meme Coinها در حال گسترش است و روز به روز ارزهای دیجیتال بیشتری به این دسته اضافه می‌شود. حتی برخی از پلتفرم‌ها به صورت اختصاصی به ترید این دسته از ارزهای دیجیتال اختصاص دارند. در این پلتفرم‌ها کاربران می‌توانند میم کوین‌های مختلف را باهم مقایسه کنند، آن‌ها را استخراج کنند یا ترید انجام دهند.

ارزش بازار این دسته از ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر بدون هیچ پشتوانه‌ای و تنها با تکیه بر استقبال سرمایه‌گذاران و تبلیغات به ۴۰ میلیارد دلار رسیده است. پس هیچ بعید نیست که در آینده شاهد رشد بیشتر آن‌ها باشیم. ایلان ماسک می‌گوید این شوخی زمانی خیلی خنده‌دار می‌شود که دوج کوین با سبقت گرفتن از بیت کوین به بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان تبدیل شود! دوج کوین برای ایلان ماسک یک سرمایه‌گذاری سرگرم‌کننده است.

مشهورترین میم توکن‌ها و کوین‌های بازار

شیبا اینو و دوج کوین دو ارز دیجیتالی بودند که در سال ۲۰۲۱ توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کردند و حتی تریدرهای حرفه‌ای هم به آن‌ها روی آوردند. این موضوع باعث شد توکن‌های بسیاری با لوگوی سگ وارد بازار ارزهای دیجیتال شوند. در ادامه به مشهورترین پروژه‌ها در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بنکور چیست؟ صرافی Bancor با توکن BNT

دوج کوین

دوج کوین به نوعی یکی از فورک‌های لایت کوین محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۳ توسط بیلی مارکوس و جکسون پالمر برای شوخی با بیت کوین ساخته شد. این ارز دیجیتال عرضه نامحدود دارد و ماینرها از الگوریتم اثبات کار برای استخراج آن استفاده می‌کنند. مردم دوج کوین برای اولین بار به اهالی بازار ارزهای دیجیتال نشان داد میم کوین چیست و چطور می‌تواند رشد کند.

دوج الون مارس

توکن دوجلون مارس

دوج الون مارس با نماد ELON در بازار عرضه می‌شود. این توکن یکی از فورک‌های دوج کوین است و بخاطر شهرتی که ایلان ماسک در بازار ارزهای دیجیتال دارد، از نام او الگوبرداری کرده. البته بخشی از نام این توکن، مارس به معنی مریخ است و به پروژه اسپیس ایکس ایلان ماسک اشاره می‌کند. این توکن در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد و حدود ۳۷۸۰ درصد رشد قیمت داشته است.

شیبا اینو

شیبا اینو به عنوان رقیب دوج کوین به بازار آمد و به عنوان قاتل دوج کوین شناخته شد. نام این ارز دیجیتال از سگ نژاد ژاپنی به همین نام برداشته شده. این توکن توسط یک توسعه‌دهنده ناشناس به نام ریوشی در آگوست ۲۰۲۰ توسعه داده شد. عرضه شیبا اینو بر خلاف دوج کوین محدود است و بعد از استخراج یک کواردیلیون توکن به پایان می‌رسد. از این تعداد، ۵۰ درصد آن در توکن‌سوزی بزرگ شیبا اینو سوخته و به امور خیریه اهدا شده است.

اکوسیستم شیبا اینو علاوه بر میم کوین، پلتفرم‌های دیگری چون گالری هنری NFT، صرافی غیرمتمرکز و یک بازی مبتنی بر توکن‌های غیرمثلی هم دارد. بسیاری از افراد بر این باورند که شیبا اینو چیزی بیشتر از میم توکن است و می‌تواند در آینده به یکی از پلتفرم‌های اصلی بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

سیف مون

سیف مون ارز دیجیتالی است که بر بستر بایننس اسمارت چین راه‌اندازی شده و یک توکن BEP-20 است. جالب است بدانید که در پلتفرم سیف مون، افرادی که این توکن‌ها را می‌فروشند باید ده درصد کارمزد بپردازند، اما نیمی از این کارمزد بین هودلرهای بلند مدت سیف مون توزیع می‌شود و نصف دیگر کارمزد هم می‌سوزد! آمار نشان می‌دهد که از نوامبر ۲۰۲۱ نرخ بازگشت سرمایه این ارز دیجیتال ۹۴۱۸ درصد بوده است!

آکیتا اینو

به نظر می‌رسد سگ‌های ژاپنی نماد شانس میم کوین‌ها هستند! این ارز دیجیتال هم توکن دیگری است که از نماد سگ آکیتا که یک نژاد ژاپنی است، استفاده می‌کند. این توکن هم از دوج کوین الهام گرفته و به عنوان یک توکن ERC-20 بر بستر اتریوم توسعه داده شده است.

آکیتااینو

تیم توسعه دهنده این میم توکن، هنگام عرضه ۵۰ درصد از توکن‌های خود را در صرافی یونی سواپ قفل کرد و مابقی آن را به حساب ویتالیک بوترین فرستاد. برخی از افراد این توکن را به عنوان قاتل دیگر دوج کوین می‌شناسند!

کلام آخر

تعداد میم کوین‌های موجود در بازار روز به روز بیشتر می‌شود. بسیاری از سرمایه‌گذاران همچنان امیدوارند که دوج کوین و شیبا اینو دوباره روند صعودی سابق را تکرار کنند و آن‌ها را ثروتمند کنند. مشخص نیست که آیا میم توکن‌های جدید رشد می‌کنند یا شیبا اینو و دوج کوین به اوج قیمت می‌رسند یا خیر. تنها چیزی که از بازار می‌دانیم این است که نوسان‌ این دسته از ارزهای دیجیتال نسبت به سایر کوین‌ها و توکن‌ها بیشتر و بی‌منطق‌تر است.

تیم داموند پیشنهادی مبتنی بر خرید یا فروش هیچ ارز دیجیتالی ارائه نمی‌دهد، اما بهتر است اگر قصد سرمایه‌گذاری روی این دسته از توکن‌ها را دارید، سرمایه اضافی خود را برای آن صرف کنید. فروختن اشیاء ضروری زندگی و سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال به امید کسب سود و افزایش ارزش آن یکی از اشتباه‌ترین شیوه‌های معاملاتی در بازار ارزهای دیجیتال است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.