داموندمگ

ممپول چیست؟ استخری پر از تراکنش های معلق

DAMOND
مفهوم Mempool ممپول

قطعاً با بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال و یکی از روش‌های نوین پرداخت الکترونیکی از هر نقطه جهان، آشنایی دارید. نحوه انجام تراکنش‌ها با استفاده از ارزهای دیجیتال، یکی از جذاب‌ترین موضوعات این حوزه است؛ زیرا رمزارزها مانند ارزهای فیات به صورت فیزیکی در دسترس نیستند و کلیه اطلاعات در فضایی به نام بلاک‌چین، ذخیره می‌شود. ممپول (Mempool) یکی از مفاهیم مرتبط به نحوه انجام تراکنش‌های بیت کوین و موضوع مورد بحث این مطلب است. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم، در ادامه این مقاله از صرافی داموند همراه ما باشید.

تراکنش‌های بیت کوین چگونه انجام می‌شوند؟

قبل از پرداختن به مفهوم ممپول بیت کوین، بهتر است نگاهی کوتاه و مفید به نحوه انجام تراکنش‌ها در شبکه Bitcoin داشته باشیم.

همان‌طور که میدانید، رمزارزها به صورت فیزیکی در دسترس نیستند و کلبه امور مربوط به آنها به صورت الکترونیکی و از طریق سیستم‌های کامپیوتری انجام می‌گردد. هر زمان که کاربری درخواست انجام یک تراکنش را در شبکه ثبت کند، درخواست او به شبکه بلاک‌چین ارسال می‌شود، منتظر می‌ماند تا درخواست توسط یک ماینر بررسی و تأیید شده و بعد از آن به بلاک‌چین، اضافه شود.

برای حفظ شفافیت شبکه، اطلاعات هر تراکنش تأیید شده‌ای در دفتر کل بیت کوین، بدون اینکه امکان دست‌کاری آن وجود داشته باشد؛ ثبت می‌شود. این اطلاعات به صورت عمومی در دفتر کل، در دسترس هستند.

گرچه این ویژگی، موجب تمرکززدایی در سیستم‌های سنتی مالی شده است، اما مشکلاتی هم دارد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات شبکه بیت کوین، طولانی بودن مدت زمان لازم برای انجام تراکنش‌ها است. در حال حاضر، شبکه بیت کوین 4.6 تراکنش را در هر ثانیه، پردازش می‌کند. (تراکنش در ثانیه (TPS) تعداد تراکنش‌هایی است که یک شبکه بلاک‌چین می‌تواند در هر ثانیه پردازش کند.) این تعداد در مقایسه با شبکه ویزانت که قادر به پردازش 1700 تراکنش در ثانیه می‌باشد، بسیار کم است.

تراکنش‌های بیت کوین چگونه انجام می‌شوند؟

گرچه تا کنون رویکردهای مختلفی برای بهبود مقیاس‌پذیری شبکه بیت کوین پیشنهاد شده است، اما این شبکه همچنان کند است. مشکلی که موجب افزایش کارمزدها و تأخیرهای گاه‌به‌گاه به ویژه در دوره‌های افزایش حجم معاملات است.

مطلب پیشنهادی  کلاهبرداری رایج ارز دیجیتال: 8 کلاهبرداری که باید بشناسیم

گرچه بیت کوین توسط هیچ نهاد خارجی یا شخص ثالثی کنترل و نظارت نمی‌شود، اما همچنان برای انجام تراکنش‌ها و نظارت به صحت اطلاعات آنها، به یک مدل خاص نیاز است. بیت کوین و تقریباً تمام آلت کوین‌ها، از مدل رمزنگاری برای تأیید تراکنش‌ها، استفاده می‌کنند.

هر کاربر در شبکه بلاک‌چین، دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی رمزنگاری شده است. کلید خصوصی تنها در اختیار صاحب سرمایه برای دسترسی به کیف پول قرار دارد و کلید عمومی برای تمام اعضای درون شبکه قابل مشاهده است. این کلیدها با هم به عنوان یک امضای دیجیتال برای احراز هویت تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زمانی که دو کاربر برای انجام یک تراکنش به توافق می‌رسند، قبل از اضافه شدن به شبکه بلاک‌چین، باید اعتبارسنجی شوند. این کار از طریق پروتکل اجماع انجام می‌شود، به این معنی که همه شرکت‌کننده‌ها در شبکه غیرمتمرکز مانند رایانه‌های شبکه یا گره‌ها باید توافق کنند که تراکنش مجاز و معتبر است.

در شبکه بیت کوین از پروتکل اثبات کار یا PoW استفاده می‌شود؛ پروتکلی که ماینرها را برای حل مسائل رمزنگاری یا معماهای پیچیده ریاضی و دریافت پاداش، تشویق می‌کند. بعد از حل این معما، تراکنش به یک بلاک در زنجیره بلاک‌ها، اضافه می‌شود. زمانی که ظرفیت بلاک پر شد، به منظور نهایی‌سازی، بلاک به زنجیره قبلی متصل شده و بلاک بعدی برای ثبت اطلاعات، ایجاد می‌شود.

ممپول بیت کوین چیست؟

Mempool یا استخر حافظه (memory pool) یک اتاق انتظار مجازی است که تراکنش‌های معلق معتبر را جمع‌آوری می‌کند تا زمانی که یک ماینر آنها را پردازش کرده و به بلاک بعدی، اضافه شود. هر گره ممپول مخصوص به خود و هر گره ظرفیت ذخیره‌سازی خود را برای تراکنش‌های تأیید نشده دارد. هنگامی که یک تراکنش تأیید و در یک بلاک گنجانده شد، از mempool حذف می‌شود.

ممپول بیت کوین چیست؟

وقتی که ظرفیت ممپول در دوره‌های پرحجم معاملات کامل می‌شود، نود تراکنش‌ها را بر اساس میزان کارمزدشان، اولویت‌بندی می‌کنند. هر تراکنشی که کارمزد آن کمتر از آستانه باشد، از ممپول حذف می‌شود و فقط تراکنش‌های جدیدتر با کارمزدی که حداقل مقدار کارمزد تعیین شده را دارا باشند، به Mempool اضافه می‌شوند. به عبارت دیگر، تراکنش‌ها با کارمزد بالاتر برای پردازش و خروج از ممپول و اضافه شدن به بلاک در اولویت هستند.

مطلب پیشنهادی  استاندارد ERC20 و توکن ERC20 : سازوکار شبکه اتریوم

ارتباط بین کارمزدهای ممپول و تراکنش بیت کوین

همان‌طور که گفته شد، Mempool شبیه اتاق انتظار است که شدت شلوغی در آن، به معنای حجم معاملات در انتظار برای تأیید و شلوغی شبکه است. به طور معمول، تراکنش‌ها بعد از تأیید و اضافه شدن به بلاک جدید به آرامی از ممپول خارج شده و جایگزین می‌شوند. اما گاهی اوقات ممپول شلوغ است و این فرایند به سادگی قابل انجام نیست.

معمولاً زمانی که حجم معاملات افزایش می‌یابد یا نرخ هش به طور ناگهانی کاهش می‌یابد، تأخیرها بیشتر شده و کارمزدها افزایش می‌یابند. (منظور از هش ریت، سختی شبکه بلاک‌چین است.) در واقع اگر ماینرهای قدرتمند برای حل معماهای پیچیده در شبکه حضور نداشته باشند، ازدحام و شلوغی در شبکه بیشتر شده و احتمالاً برخی از تراکنش‌ها باید مدت بیشتری برای تأیید، منتظر باقی بمانند.

ارتباط بین کارمزدهای ممپول و تراکنش بیت کوین

هر تراکنش بیت کوین تا زمانی که برای تأیید آماده شود، در ممپول می‌ماند؛ اما تنها یک ممپول به صورت یکپارچه وجود ندارد. هر نود دارای Mempool مربوط به خود است و به طور پیش‌فرض، ظرفیت آن از 300 مگابایت بیشتر نمی‌شود.

زمانی که ممپول شلوغ شود و درواقع تعداد تراکنش‌های منتظر برای تأیید افزایش یابد، کاربران می‌توانند با افزایش میزان کارمزد پرداختی، شانس خود را برای انجام تراکنش در مدت زمان کمتر، بیشتر کنند. در نتیجه تراکنش‌هایی که کارمزد کمتری دارند، در شبکه باقی می‌ماند تا شلوغ از بین رفته و شبکه متعادل شود.

ارتباط بین کارمزدهای ممپول و تراکنش بیت کوین

اندازه Mempool بر حسب بایت، معیاری برای تخمین مدت زمان ازدحام است. نمودار شمارش تراکنش‌های mempool اطلاعات واضحی از تراکنش‌هایی که باعث ازدحام می‌شوند، ارائه می‌دهد. هر چه اندازه Mempool بیشتر باشد، به احتمال زیاد به شبکه شلوغ‌تری تبدیل شده که منجر به افزایش میانگین مدت زمان انتظار و کارمزد تراکنش‌ها می‌شود.

اگر اندازه mempool کاهش یابد، به این معنی است که یک نود یک بلاک معتبر جدید دریافت کرده است و از تعداد تراکنش‌های در حال انتظار، کم شده و از ممپول حذف شده‌اند.

به عنوان مثال، در 4 اکتبر 2021، ممپول بیت کوین حاوی 4.25 هزار تراکنش معلق و میانگین کارمزد تراکنش 2.45 دلار بود. این در حالی است که در 25 اکتبر 2021، اندازه ممپول به 6.6 هزار تراکنش با متوسط کارمزد 3.09 دلار رسید.

مطلب پیشنهادی  5 دلیل که بازار ارزهای دیجیتال به کار شما نمی آید!

راه حل افزایش تعداد تراکنش‌های در حال انتظار در ممپول چیست؟

وقتی تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد، ماینرها در انتخاب تراکنش‌هایی که ابتدا پردازش می‌کنند، آزادی عمل قابل‌توجهی دارند. با این حال در شرایط شلوغی شبکه، ممکن است کاربرانی که کارمزد زیادی پرداخت کرده‌اند هم مدت زمان زیادی منتظر باقی بمانند.

مشکل مقیاس‌پذیری، یکی از دلایل سرریز شدن شبکه بیت کوین است. درواقع کاربران در زمان شلوغی شبکه، یا باید مدت زمان زیادی منتظر بمانند یا کارمزد بیشتری پرداخت کنند و یا از شبکه لایتنینگ برای تراکنش‌های کوچک، استفاده کنند.

بعد از قرارگیری تراکنش در ممپول، می‌توانید از یکی از روش‌های زیر برای سرعت بخشیدن به روند انجام تراکنش‌ها استفاده کنید:

  1. می‌توانید با انتخاب RBF (Replace-by-Fee) و پرداخت کارمزد بیشتر، درخواست خود را به ابتدای صف انتقال دهید.
  2. با توجه به اینکه همه کیف پول‌ها از روش اول پشتیبانی نمی‌کنند، می‌توانید از روش CPFP (child pays for parent) استفاده کنید. در حالت CPFP، ماینرها تراکنش‌هایی را انتخاب می‌کنند که بیشترین نرخ کارمزد ترکیبی را دارند.
  3. در روش سوم می‌توانید از شتاب دهنده تراکنش استفاده کتید. شما می‌توانید تراکنش‌هایی را که حداقل 0.1 mBTC در هر کیلوبایت هستند برای تأیید اولویت به استخر استخراج ViaBTC ارسال کنید.
  4. در نهایت می‌توانید از شبکه لایتنینگ و لایه دوم استفاده کنید. شبکه لایتنینگ به شما این امکان را می‌دهد که یک کانال جدید باز کنید، هر تعداد تراکنش که می‌خواهید خارج از زنجیره اصلی انجام دهید و پس از تأیید تراکنش‌ها، کانال پرداخت را ببندید. هنگام استفاده از شبکه لایتنینگ، می‌توانید صف شلوغ را پشت سر بگذارید و کارمزدهای پرداختی را به حداقل برسانید.

سخن پایانی

هر تراکنش باید قبل از اضافه شدن به بلاک‌چین، مدتی در ممپول منتظر باقی بماند. زمانی که حجم معاملات افزایش می‌یابند، mempool تراکنش‌ها را جمع‌آوری و ذخیره می‌کند تا زمانی که ماینرها بتوانند آنها را به بلوک اضافه کنند. علاوه بر این، ممپول دسترسی نودها به ممپول‌های دیگر را برای به اشتراک‌گذاری جزئیات بیشتر از تراکنش‌ها، فراهم می‌کند. وقتی یک بلاک استخراج می‌شود، تمام تراکنش‌های موجود در آن از ممپول پاک می‌شوند و ظرفیت ممپول برای ورود تراکنش‌های جدید، افزایش می‌یابد. بدون ممپول، نودها نمی‌توانند تراکنش‌های دریافتی را مشاهده کنند و نمی‌دانند که شبکه بلاک‌چین چقدر شلوغ است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.