داموندمگ

استخر استخراج چیست؛ ماینینگ جمعی چه فایده ای دارد؟

DAMOND
استخر استخراج چیست

تصور کنید قرار است یک پروژه انجام دهید که برای آن یک هفته مهلت دارید. مطمئناً اگر بتوانید از کمک چند نفر استفاده کنید، هم پروژه بدون اشکال انجام خواهد شد و هم در زمان مقرر به نتیجه می‌رسد. اگر خودتان به تنهایی تمام مسئولیت‌ها را برعهده بگیرید، شاید بتوانید به نتیجه برسید، اما به احتمال زیاد، شکست خواهید خورد. این مفهومی است که در استخراج ارز دیجیتال وجود دارد. مشارکت در استخر استخراج مثل انجام پروژه در تیم است ولی انجام آن به تنهایی احتمال بسیار کمی برای پیروزی دارد.

در این مقاله از داموندمگ به معرفی استخر استخراج و روش‌های توزیع پاداش بین مشارکت‌کنندگان خواهیم پرداخت.

چرا ماینینگ انفرادی سود کمی دارد؟

ماینینگ انفرادی

مانند استخراج واقعی، استخراج ارز دیجیتال یک سرمایه‌گذاری انرژی‌بر است. تفاوت این است که ماینرهای ارز دیجیتال کسب و کار خود را به صورت دیجیتالی و با استفاده از منابع محاسباتی برای حل معماهای پیچیده ریاضی انجام پیش می‌برند. اولین ماینری که این معما را حل می‌کند باید آخرین تراکنش‌ها را تأیید کند و یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه کند. به نوبه خود، ماینر پاداشی به شکل کوین‌های تازه ضرب شده و کارمزدهای دریافتی از هر تراکنش تأیید شده دریافت می‌کند. به این ترتیب، موفقیت یک ماینر به توانایی او در حل این معماها قبل از سایر ماینرها بستگی دارد.

با این حال همان‌طور که قبلاً ذکر شد، این فرآیند به طور فزاینده‌ای سرمایه‌بر و انرژی‌بر است. بلاک چین‌هایی که از مدل ماینینگ برای ایمن‌سازی شبکه‌های خود و ایجاد کوین‌های جدید استفاده می‌کنند، معمولاً سختی استخراج را به روزرسانی می‌کنند و به کاهش پاداش‌ها در طول زمان تمایل دارند. زمانی که ماینرهای بیشتری در بلاک چین فعال هستند، سختی ماینینگ افزایش می‌یابد.

بنابراین، ماینرها مجبورند تجهیزات گران‌قیمت و تخصصی استخراج را خریداری کنند تا در رقابت باقی بمانند. نیاز به نصب سیستم‌های خنک کننده هزینه‌های اضافی را به همراه دارد. در نهایت، ماینرها باید قبوض گزاف برق را برای کارکردن و خنک کردن تجهیزات خود بپردازند. با در نظر گرفتن این موضوع، عملیات استخراج تنها زمانی سودآور باقی می‌ماند که درآمد تولید شده به طور قابل توجهی بیشتر از هزینه‌ای که برای برق و تعمیر و نگهداری ریگ استخراج پرداخت می‌شود، باشد.

مطلب پیشنهادی  نانس (Nonce) در بلاک چین چیست + کاربرد آن در استخراج

بدتر از آن، هجوم ماینرهای بزرگ، اغلب شرکتی، کسب سود را برای یک ماینر انفرادی بسیار چالش برانگیز می‌کند. این ماینرهای بزرگ سرمایه‌ای برای ایجاد فارم‌های استخراج (تأسیسات طراحی شده برای قرار دادن بسیاری از ریگ‌های ماینینگ) در مناطقی با برق ارزان و آب و هوای عمدتاً سرد دارند. با انجام این کار، آن‌ها به طور مؤثر قدرت استخراج خود را افزایش می‌دهند و در عین حال هزینه‌های اداره یک فارم را کاهش می‌دهند.

در نتیجه این عوامل، استخراج انفرادی ناکارآمد است، زیرا شانس یافتن بلوک‌های جدید کم است و هزینه‌ها همچنان در حال افزایش هستند. به همین دلیل، استخرهای ماینینگ رویکرد امیدوارکننده‌تری نسبت به استخراج انفرادی در نظر گرفته می‌شوند.

استخر استخراج چیست؟

استخر ماینینگ چیست

با توجه به محدودیت‌های استخراج انفرادی، بخش ماینینگ روشی برای ترکیب قدرت هش ماینرهای فردی برای افزایش احتمال یافتن بلاک‌های جدید ابداع کرده است. این راه حل همان چیزی است که ما به آن استخر استخراج می‌گوییم. آن را به عنوان یک شبکه هماهنگ از ماینرهای منفرد در نظر بگیرید که توافق کرده‌اند قدرت محاسباتی خود را برای تولید سطوح خروجی مشابه با فارم‌های بزرگ یا حتی فراتر از آن‌ها جمع کنند.

پاداش ایجاد شده توسط این استخرها بین شرکت‌کنندگان آن‌ها تقسیم می‌شود و در نتیجه درآمد کمتری برای هر ماینر به همراه دارد. با این حال، اگر در نظر بگیریم که ماینرهای انفرادی چقدر بعید است که حتی یک بلاک را استخراج کنند، دریافت سود کمتر اما باثبات‌تر به نظر نمی‌رسد معامله‌ای را به هم بزند. منظم بودن پرداخت‌ها، استخراج استخر را پایدارتر و جذاب‌تر می‌کند.

وظایف یک استخر استخراج چیست؟

یک استخر استخراج با اختصاص واحدهای کاری فردی به هر یک از اعضای خود، نقش یک هماهنگ کننده را بر عهده می‌گیرد. همچنین مشارکت‌های اعضای استخر را تجزیه و تحلیل و ثبت می‌کند، قدرت هش همه شرکت‌کنندگان را به سمت یافتن بلوک‌های جدید متمرکز و هدایت می‌کند و به اعضا با توجه به سهم آن‌ها از قدرت اشتراک‌گذاشته شده پاداش می‌دهد.

تخصیص استخر استخراج چگونه کار می کند؟

استخرهای استخراج واحدهای کاری منحصر به فردی را به هر عضو استخر اختصاص می‌دهند تا از همپوشانی کار جلوگیری شود. هر واحد کاری که با موفقیت محاسبه شده است به بالا رفتن شانس کلی استخراج یک بلاک جدید توسط استخر کمک می‌کند. هنگامی که یک ماینر واحد کاری تعیین شده را تکمیل کرد، می‌تواند درخواست بیشتری داشته باشد. ظرفیت محاسباتی هر عضو، حجم کار محول شده به آن‌ها را تعیین می‌کند.

مطلب پیشنهادی  هش ریت چیست؟ کاربرد Hash Rate در بلاکچین

یک روش جایگزین این است که به اعضای استخر اجازه دهید تا حجم کاری را که می‌خواهند انتخاب کنند. با این رویکرد، ماینرها این اختیار را دارند که واحدهای کاری را تا زمانی که با دامنه وظایف سایر اعضا تضاد نداشته باشند انتخاب کنند.

استخرهای ماینینگ چگونه پاداش را توزیع می کنند؟

توزیع پاداش در استخر استخراج

استخرهای استخراج از چندین روش برای به اشتراک گذاشتن پاداش استفاده می‌کنند. صرف نظر از نوع فرمول اشتراک‌گذاری در جریان، پاداش پیش‌بینی‌شده شما به سهم شما از خروجی استخر استخراج خلاصه می‌شود. توجه داشته باشید که سهم کار می‌تواند توسط استخر قابل قبول یا رد شود. سهم پذیرفته شده نشان می‌دهد که مشارکت یک عضو استخر به طور مثبت بر شانس استخر برای یافتن بلوک جدید تأثیر گذاشته است.

از سوی دیگر، سهم رد شده نشان‌دهنده کاری است که هیچ تأثیری بر موفقیت استخر استخراج ندارد. حتی اگر یک ماینر وظایف محول شده را با موفقیت انجام دهد اما نتواند آن را در مهلت ارسال به اتمام برساند، خروجی آن‌ها بر روند کشف کوین استخر تأثیر نمی‌گذارد و بنابراین سهم آن‌ها رد می‌شود. قابل درک است که استخرهای ماینینگ به اعضا بر اساس سهم پذیرفته شده آن‌ها پاداش می‌دهند. توصیه می‌شود قبل از پیوستن به آن یا اتصال ریگ خود، فرمول اشتراک‌گذاری یک استخر استخراج را کاملاً درک کنید.

در زیر دو روش به اشتراک‌گذاری که معمولاً توسط استخرهای ماینینگ استفاده می‌شود آورده شده است.

1.     پرداخت به ازای سهم (PPS)

این روش پرداخت‌های فوری را ارائه می‌دهد زیرا اعضا می‌توانند درآمد خود را بر اساس سهم پذیرفته شده خود برداشت کنند. از این رو، تا زمانی که استخر ماینینگ مشارکت‌های شما را به درستی تشخیص دهد، لازم نیست قبل از نقدینگی منتظر بمانید تا یک بلوک جدید استخراج شود.

2.    متناسب (PROP)

در این حالت، سهام در پایان هر دور ماینینگ پرداخت می‌شود. مبلغی که دریافت می‌کنید به سهم شما از قدرت هش استخر بستگی دارد.

3.    حداکثر پرداخت مشترک به ازای هر سهم (SMPPS)

روشی مشابه PPS است اما پرداخت را به حداکثری که استخر به دست آورده است محدود می‌کند.

4.    حداکثر پرداخت مشترک به ازای هر سهم (ESMPPS)

روشی مشابه SMPPS، اما پرداخت‌ها را به طور مساوی بین تمام ماینرها در استخر استخراج بیت کوین توزیع می‌کند.

مزایا و معایب استخرهای استخراج چیست؟

به جرأت می‌توان گفت که استخر استخراج روشی مقیاس‌پذیرتر برای مشارکت در استخراج ارز دیجیتال به افراد ارائه می‌دهند. با ترکیب قدرت محاسباتی، ماینرهای شرکت‌کننده می‌توانند به نرخ‌های موفقیت بالاتری دست یابند بدون اینکه دستگاه‌های ماینینگ بیشتری به دست آورند یا هزینه بیشتری برای برق پرداخت کنند.

مطلب پیشنهادی  هاوینگ بیت کوین چیست؟ نمودار هاوینگ بیت کوین 2024

از جنبه منفی، پاداش ایجاد شده توسط استخرهای استخراج مشترک است. بنابراین، ماینرها پاداش‌های کمتری دریافت می‌کنند. با این حال، در بلندمدت، استخراج استخری سرمایه‌گذاری سودآورتری نسبت به استخراج انفرادی محسوب می‌شود.

نگرانی دیگر در مورد استخرهای معدن این است که افزایش تعداد انگشت شماری از استخرهای بزرگ منجر به تمرکز بالقوه بخش معدن شده است. این استخرهای ماینینگ با هم می‌توانند به طور نامتناسبی بر حاکمیت شبکه‌های ارز دیجیتال تأثیر بگذارند.

در نهایت، استخر استخراج یک جزء جدایی‌ناپذیر از بخش استخراج ارز دیجیتال است. این یک محیط کارآمد را فراهم می‌کند که در آن ماینرهای فردی هنوز می‌توانند با عملیات بزرگ رقابت کنند و سود ببرند. معماری استخرهای ماینینگ و مزایای ارائه شده به ماینرهای کوچک نشانه‌های واضحی است که ماینینگ در استخر یک مفهوم معنادار در صنعت ارز دیجیتال باقی خواهد ماند.

سخن پایانی

با افزایش محبوبیت ماینینگ به کمک دستگاه‌های پرسرعت سازگار با رایانه‌های خانگی، شانس کسب سود واقعی از استخراج فردی کاهش می‌یابد. اکثر افراد ترجیح می‌دهند به یک استخر استخراج بپیوندند که به جای سود زیاد با احتمال کم به آن‌ها امکان سود محدود با احتمال بالا را می‌دهد.

در این مقاله سعی کردیم مفهوم استخر استخراج و مزایا و معایب آن را توضیح دهیم. آیا شما تا به حال در یک استخر ماینینگ حضور داشته‌اید؟ اگر بله به نظر شما تا چه اندازه می‌توان به سودآوری آن مطمئن بود؟

سؤالات متداول

چرا باید در استخر استخراج شرکت کنیم؟

اگر تصمیم دارید از راه استخراج ارز دیجیتال به دست آورید، اما بودجه کافی برای تهیه ریگ‌ها و سخت‌افزار قوی را ندارید، بهتر است در یک استخر استخراج وارد شوید و به کمک سایرین برای ماینینگ تلاش کنید. به این ترتیب هزینه زیادی برای تأمین سخت‌افزار و انرژی سیستم‌ها نیاز نخواهد بود و احتمال استخراج بسیار بیشتر می‌شود.

تقسیم سود در استخر نقدینگی چگونه صورت می گیرد؟

پرداخت در استخرهای استخراج به طور کلی به سهم کاربران در روند استخراج بستگی دارد، اما چهار حالت وجود دارد: پرداخت به ازای سهم (PPS)، متناسب (PROP)، حداکثر پرداخت مشترک به ازای هر سهم (SMPPS) و حداکثر پرداخت مشترک به ازای هر سهم (ESMPPS).

معایب استخر استخراج چیست؟

موردی که به عنوان عیب استخر استخراج شناخته می‌شود این است که کل سود برای یک نفر نیست و باید بین افراد حاضر تقسیم شود. این مورد در مقابل احتمال سودآوری در روش انفرادی، که بسیار پایین است، عیبی آنچنانی نیست.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

یک پاسخ

  1. بازتاب: علیرضا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.