داموندمگ

مون بردز (Moonbirds) چیست؟ شکستن رکورد قیمت NFTها

DAMOND
مون بردز چیست

مجموعه‌های NFT روز به روز بیشتر می‌شوند، چراکه شرکت‌ها و هنرمندانی که در این حوزه فعال هستند به خوبی از سودآوری آن آگاهند. برخی از این کلکسیون‌ها از دیگران پیشی می‌گیرند و محبوبیت و قیمت بالایی پیدا می‌کنند. مون بردز یکی از این مجموعه‌ها است که توسط شرکتی به نام پروف کالکتیو تولید شده. در ادامه این مقاله از داموندمگ خواهیم دید که مون بردز چیست و چگونه توانسته رکورد قیمتی توکن‌های غیرقابل تعویض را بشکند.

PFP NFT چیست؟

PFP مخفف profile picture است. PFP نوعی توکن غیرقابل تعویض است، که از زمان توسعه تاکنون با سرعت زیادی رشد کرده و به یکی از ارزشمندترین مجموعه‌های NFT تبدیل شده است. این توکن‌ها اغلب تصاویر یا آثار هنری کوچکی هستند که کاربردهای مختلفی دارند؛ به عنوان تصویر پروفایل در توییتر استفاده می‌شوند. سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرها، اخیراً توجه زیادی به این توکن‌ها نشان داده‌اند.

مون بردز چیست؟

توکن های مون بردز

مون بردز (Moonbirds) مجموعه‌ای از 10 هزار توکن غیرقابل تعویض است، که تحت استاندارد ERC-721 در شبکه اتریوم در در 16 آوریل 2022 منتشر شده‌اند. طبق وب سایت رسمی این پروژه، NFT‌های مون بردز نشان‌دهنده PFP‌هایی است که مجموعه‌ای بسیار متنوع و منحصربه‌فرد از ویژگی‌های کمیاب دارند.

مون بردز توسط شرکت پروف کالکتیو (PROOF Collective) ارائه شد و تنها 2 روز بعد از مینت رسمی، رکورد چشمگیری را به نام خود ثبت کرد. قیمت این مجموعه تا 20 اتریوم افزایش داشت. برای درک اینکه مون بردز چیست، باید نگاهی به سازندگان آن داشته باشیم.

پروف کالکتیو (PROOF Collective) چیست؟

PROOF Collective یک جامعه کوچک اما بسیار تأثیرگذار و نسبتاً غنی از مجموعه‌داران و هنرمندان NFT است. البته این مجموعه بسیار بسته است و به همین دلیل اطلاعات کمی از آن در دست عموم قرار دارد. اما با توجه به آنچه در وب سایت رسمی پروف کالکتیو وجود دارد، حدود 1000 نفر در آن فعالیت دارند و روی هم رفته 150 هزار توکن غیر قابل تعویض در مجموعه‌های خود ایجاد کرده‌اند. آمارهای دیگر نشان می‌دهند که 800 نفر از اعضای این مجموعه در کلوب میمون کسل هم عضو هستند. همه اینها به این معنی است که کاربران پروف کالکتیو جزو ثروتمندترین توسعه‌دهندگان NFT هستند.

مطلب پیشنهادی  متن باز بودن در ارز دیجیتال (Open source) به چه معناست؟

ارتباط مون بردز و پروف کالکتیو چیست؟

ارتباط مون بردز و پروف کالکتیو چیست

اصلی‌ترین ارتباط بین این دو ساخته شدن مون بردز توسط پروف کالکتیو است، اما جالب است بدانید که تنها 20 درصد از این مجموعه متعلق به کاربران این وب سایت است و عضویت آن‌ها را نشان می‌دهد. 10 هزار توکن مون بردز باقی مانده که به کاربران خارجی تعلق می‌گیرد تا بتوانند به طور انحصاری از کانال دیسکورد پروف کالکتیو و رویدادهای آن استفاده کنند و از آن‌ها مطلع شوند.

داشتن مون بردز، چه مزیتی برای مجموعه داران دارد؟

اولین مزیت همان دسترسی به دیسکورد پروف کالکتیو است. این فرصتی برای کلکسیونرهای جدید است تا در بحث‌ها شرکت کنند و به باشگاه‌های خصوصی مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند.

به غیر از دسترسی انحصاری دیسکورد، دارندگان مون بردز این فرصت را دارند که NFTهای خود را در فرایندی شبیه به استیکینگ قفل کنند. سازندگان به این فرآیند نستینگ (nesting) می‌گویند. زمانی که توکنی قفل یا نستینگ شود، مزایای زیادی برای کاربر خواهد داشت. به عنوان مثال هرچه مدت نستینگ بیشتر باشد، کاربر می‌تواند پاداش بیشتری دریافت کند.

از آنجایی که اصولاً مکانیزم‌ها و فرآیندهای شرکت پروف کالکتیو محرمانه هستند، نقشه راه و اطلاعات پروژه مون بردز آشکار نیست، اما آنچه مسلم است پاداش‌های نستینگ ارزش قابل توجهی دارند.

رکوردشکنی مون بردز در دو روز

رکوردشکنی مون بردز در دو روز

10 هزار مون بردز رسماً درروز یکشنبه 16 آوریل راه‌اندازی شد. در حالی که در نگاه اول هیچ چیز قابل توجهی در مورد آن‌ها وجود نداشت، در ساعات بعد، به یکی از پردرآمدترین پروژه‌های تاریخ NFT تبدیل شدند. مجموعه Moonbirds بیش از 66 هزار اتریوم در حجم معاملات بازار ثانویه تولید کرده است. ارزش دلاری این حجم بیش از 191 میلیون دلار است. به خاطر داشته باشید، این حجم در کمتر از 48 ساعت جمع‌آوری شده.

مطلب پیشنهادی  بازی اکسی اینفینیتی چیست؟ کسب درآمد از بازی اکسی اینفینیتی

یکی از نکاتی که در مورد مون بردز توجه‌ها را به خود جلب کرده است، قیمت کف بسیار بالای آن است.  در حالی که سازندگان، این مجموعه را به رایگان مینت کردند و تنها کارمزد گس اتریوم را پرداخت کرده‌اند، قیمت کف هر مون بردز، 2.5 اتریوم بود. این قیمت تا 20 اتریوم نیز افزلیش یافت. نکته مهم این است که همه توکن‌ها با قیمت کف فروخته نشدند و اگر به 10 مون بردز برتر نگاه کنیم، تا قیمت 90 اتریوم هم فروخته شدند.

مقایسه پروژه های NFT

برای درک بهتر این آمار چشمگیر، اجازه دهید به برخی از پروژه‌های پرطرفدار دیگر در فضای NFT نگاه کنیم. کلون ایکس (CloneX)و آزوکی (Azuki) دو مجموعه از پرمعامله‌ترین مجموعه‌های موجود در بازار هستند، که هر دو در سال 2022 محبوبیت پیدا کردند. طبق یکی از نسخه‌های ژانویه گزارش New Dapps، کلون ایکس توانست در هفته اول خود در ثانویه حدود 120 میلیون دلار حجم معاملات داشته باشد. به یاد داشته باشید، مون بردز قبلاً با اختلاف قابل توجهی با 191 میلیون دلار در کمتر از 48 ساعت از آن فراتر رفته است.

آزوکی یکی دیگر از پروژه‌های بسیار ارزشمند در فضای NFT است. بر اساس ویرایش سوم ژانویه گزارش New Dapps، این مجموعه پس از دو هفته حضور در بازار ثانویه، 122 میلیون دلار حجم معاملات را به ثبت رساند. با این حال مون بردز همچنان صدر نشین است.

همانطور که می بینید، مون بردز تنها چند روز پس از تولید خود از نام‌های بزرگ در صنعت فراتر رفت. این این عملکرد قابل توجه است و سطح بالایی را برای مجموعه در آینده تعیین می‌کند. علاوه بر این، قیمت کف مون بردز در حال حاضر از کلون ایکس و آزوکی بهتر است.

مطلب پیشنهادی  نکات ورود به ارز دیجیتال در سال 2022 که باید بدانیم

چرا قیمت کف اینقدر بالاست؟

در فضای NFT، ارزش توکن‌ها توسط صاحبان یک مجموعه مشخص تعیین می‌شود. معمولاً وقتی یک مجموعه جدید تولید می‌شود، تعداد زیادی «فلیپر (flippers)» وجود دارند که به دنبال کسب درآمد سریع و حداقل سود از NFT‌هایی هستند که اخیراً تولید شده‌اند. با این حال، مون بردز از حالت معمول فاصله دارد.

این مجموعه دارای قیمت مینت عمومی 2.5 اتریوم بود که نسبتاً بالا است. با این حال، با توجه به ارتباط با پروژه انحصاری پروف کالکتیو، قیمت بالای مینت تا حدودی مورد انتظار بود. شاهکار چشمگیرتر این بود که چگونه جامعه برای NFTهای مون بردز خود ارزش قائل بودند. زمانی که مجموعه برای اولین بار وارد بازار شد، قیمت کف از قبل در حدود 8 اتریوم تعیین شده بود. این قیمت برای مجموعه‌ای با این اندازه بی‌سابقه است.

با این حال، ذهنیت و جامعه نقش زیادی در این رکوردشکنی دارند. کلکسیونرهایی که به دنبال دریافت توکن مون بردز بودند، بیشتر با این ایده وسوسه شدند، که بخشی از پروف کالکتیو باشند، که یک مجموعه انحصاری سرشناس و تأثیرگذار از هنرمندان و مجموعه‌داران است. اغلب، این انحصار با ثروت به دست می‌آید. یعنی جامعه‌ای که از قبل ثروتمند است، دارایی‌های خود را به روشی بسیار متفاوت با آنچه که فضای عمومی NFT قبلا دیده است، ارزش گذاری می‌کند. مون بردز پدیده‌ای چشمگیر است، که نشان می‌دهد مجموعه‌های PFP به راحتی می‌توانند در عرض چند روز میلیون‌ها حجم معامله داشته باشند. تنها چیزی که مورد نیاز است یک نوع پشتیبان مناسب است.

سخن پایانی

دلایل زیادی وجود دارد که چرا هر مجموعه توکن قیمت به خصوصی دارد. آنچه در مورد مون بردز به روشنی مشخص است، فعالان حوزه کریپتو به حضور در انجمن‌های پروف کالکتیو علاقه دارند، به همین دلیل است که شاهد رکورد شکنی بی‌سابقه مون بردز در مدت کوتاهی هستیم.

آیا شما تا به حال روی NFTها سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟ به نظر شما به صرف عضوی از یک مجموعه بودن، ارزش دارد که هزینه زیادی بپردازیم؟

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.