داموندمگ

مولتی چین چیست؟ ارز دیجیتال Multichain با توکن MULTI

DAMOND
مولتی چین چیست؟ معرفی پروژه Multichain با توکن MULTI

اگر به دنبال سرمایه گذاری با بازدهی مناسب در بلاکچین هستید، احتمالاً نام مولتی چین را شنیده‌اید. این پروژه یکی از محبوب‌ترین پروژه‌ها برای ارتباط توکن‌ها در بلاکچین‌های مختلف است. مولتی چین یا مالتی چین (Multichain) یک پلتفرم برای ارتباط تمام ارزهای دیجیتال و NFTها در شبکه‌های بلاک چینی مختلف است. پلتفرم مولتی چین در گذشته با نام انی سواپ (Anyswap) شناخته می‌شد. این پلتفرم به کاربران این امکان را می‌دهد که از طریق توکن های پگ شده (pegged tokens) یا استخرهای نقدینگی به بلاکچین‌‎های دیگر متصل شوند.
در هنگام انتقال یک توکن از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر پلتفرم مولتی چین بهترین روش را تعیین می‌کند و می‌توانید به آسانی مبادلات خود را انجام دهید. بدون استفاده از مولتی چین، انتقال توکن از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر، ساده نخواهد بود. تا زمانی که پروژه‌های ارز دیجیتال قابلیت ارتباط بین بلاکچین‌ها را خود ارائه دهند، استفاده از خدماتی مانند مالتی چین ضروری خواهند بود. در این مقاله از داموندمگ ویژگی‌ها، نحوه عملکر و تفاوت پلتفرم مولتی چین با سایر پل‌های میان بلاکچینی را بررسی می‌کنیم.

مولتی چین چیست؟

مولتی چین یک پروتکل متن باز و میان بلاکچینی (CRP) است که به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌ها را در بین بلاکچین‌ها منتقل کنند. این پروژه در جولای 2020 تأسیس شد و از آن زمان نام آن از انی سواپ (Anyswap) به مولتی چین تغییر کرد. در آغاز کار این پروژه، صرافی بایننس به عنوان بخشی از برنامه شتاب دهنده خود، 350000 دلار در این پلتفرم سرمایه‌گذاری کرد و پس از آن پلتفرم بایننس لبز توانست سرمایه‌گذاری 60,000,000 دلاری را برای این پروژه جذب کند. سرمایه‌گذاران اصلی این پروژه شامل بنیاد ترون، Sequoia Capital و IDG Capital هستند.

مولتی چین چیست؟

در حال حاضر مولتی چین از بیش از 48 زنجیره مختلف از جمله شبکه هوشمند بایننس، فانتوم، هارمونی، اتریوم و بیت کوین پشتیبانی می‌‍کند. کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را از طریق پل‌ها میان زنجیره‌ای (Cross-Chain Bridges) و روترهای بلاکچینی (Cross-Chain Routers) در بین بلاکچین‌ها انتقال دهند. پروژه مولتی چین همچنین دارای یک توکن حاکمیتی به نام توکن ارز دیجیتال مولتی (MULTI) است که به دارندگان اجازه می‌دهد در مکانیسم حاکمیت و مدیریت پروژه مشارکت کنند.

دارندگان توکن انی (ANY)، که توکن قبلی این پروژه با نام انی سواپ بود می‌توانند با مراجعه به سایت این پروژه توکن‌های خود را به نسبت یک به یک به توکن مولتی (MULTI) تبدیل کنند.

مولتی چین چگونه کار می‌کند؟

مولتی چین از دو روش برای ارتباط توکن‌ها در بلاکچین‌های مختلف استفاده می‌‌کند. در روش اول، از قراردادهای هوشمند برای قفل کردن توکن‌ها در یک بلاکچین و انتقال توکن‌های رپد شده (wrapped tokens) روی بلاکچین دیگر استفاده می‌کند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  BitDAO چیست؟ یک سازمان مستقل غیرمتمرکز واقعی

ارزش یک توکن رپد شده کاملا به ارزش توکنی که بر اساس آن به وجود آمده وابسته بوده و به‌طور معمول در هر زمان قابلیت بازخرید را دارد. بازخرید بدین معنی است که می‌توان رپد توکن را به نهاد صادرکننده پس داده و توکن اصلی را دریافت کرد. معمولا رپد توکن، ارزش توکنی را نشان می‌دهد که به بلاکچین دیگری تعلق دارد.

با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال و استفاده از آنها در فعالیت‌های تجاری، نیاز به توکن‌های رپد، بیش از پیش، احساس می‌شود. یکی از مهم‌ترین توکن‌های رپد، رپد بیت کوین یا wBTC است. هر یک از این توکن‌ها، ارزشی معادل با یک بیت کوین دارد.

هنگامی که استفاده از روش اول امکان پذیر نباشد، از شبکه‌ای از استخرهای نقدینگی در سراسر بلاکچین‌ها برای تبادل توکن‌ها استفاده می‌کند. معمولاً همه این کارها را می‌توان در کمتر از 30 دقیقه در این پلتفرم انجام داد.

پلتفرم مولتی چین از شبکه‌های ماشین مجازی اتریوم (EVM) و مجموعه‌ای از شبکه‌های مختلف بلاکچین مانند کازماس و ترا پشتیبانی می‌کند. همچنین این پلتفرم خدمات مشابهی را برای تبادل NFT ها در بلاکچین‌های مختلف ارائه می‌دهد. پروژه‌هایی که می‌خواهند توکن‌های خود را به بلاکچین دیگری منتقل کنند، برای صدور انتقال توکن‌ها به بلاکچین‌های جدید می‌توانند با مالتی چین کار کنند. این سرویس رایگان است و در کمتر از یک هفته می‌توان یک پل میان بلاکچینی اختصاصی راه‌اندازی کرد.

مولتی چین چگونه کار می‌کند؟

جهت تسهیل همه این کارها، مولتی چین دارای شبکه‌ای از نودهای محاسباتی با امنیت بالا (SMPC) است که این نودها توسط کاربران مختلف، به صورت غیر متمرکز اجرا می‌شوند. در این قسمت اجزای اصلی شبکه مولتی چین را بررسی می‌کنیم.

پل‌های میان بلاکچینی

هنگام انتقال توکن بین بلاکچین‌ها، مولتی چین از مکانیزم کریپتو پگینگ (crypto pegging) برای انتقال برخی از کوین‌ها و توکن‌ها استفاده می‌کند. مثلا تصور کنید می‌خواهید BNB را از بلاکچین هوشمند بایننس به بلاکچین اتریوم منتقل کنید. پلتفرم مولتی چین توکن BNB شما را در یک قرارداد هوشمند در بلاکچین هوشمند بایننس قفل می‌کند و سپس یک توکن BNB پگ شده در اتریوم ایجاد می‌کند. این کار به نسبت یک به یک انجام خواهد شد.

پگ (Peg) به معنای گره زدن ارزش یک ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگر است. کاربرد اصلی توکن‌های پگ شده، برقراری امکان مبادله توکن‌ها بدون نیاز به انتقال به صرافی متمرکز است. در واقع پگ کردن یک ارز دیجیتال، زدن یک پل از شبکه بلاکچین اصلی آن، به بلاکچین مقصد است. در حالتی که اعتبار و قیمت رمزارز تغییر نمی‌کند و می‌توانید از امکانات متنوع بستر بلاکچین مقصد بهره مند شوید.

استخرهای نقدینگی

همه توکن‌ها را نمی توان با استفاده از روش‌هایی که گفته شد به بلاکچین‌های دیگر منتقل کرد. برخی از توکن‌ها، به عنوان مثال USDC، در حال حاضر به صورت پیش فرض در چندین بلاکچین وجود دارند. برای انتقال اینگونه از دارایی‌ها باید توکن‌های خود را تعویض کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آوه چیست؟ ارز دیجیتال Aave با توکن AAVE

مثل همیشه، تعویض توکن نیاز به نقدینگی دارد، یعنی شخصی باید توکنی که می‌خواهید را با شما معامله کند و آن توکن را داشته باشد، که اینتامین نقدینگی می‌تواند از طریق استخر نقدینگی انجام شود و سایر کاربران می‌توانند توکن‌های خود را در ازای دریافت سود، به عنوان نقدینگی ارائه کنند.

روترهای میان بلاکچینی

روتر مولتی چین درخواست کاربر را می‌گیرد و با استفاده از روش مناسب از میان روش‌هایی که گفته شد، توکن مورد نظر را به بلاکچین مقصد منتقل می‌کند. این قابلیت فرآیند انتقال میان بلاکچینی توکن‌ها را ساده می‌کند. برخی از توکن‌ها می‌توانند با استفاده از پلتفرم مولتی چین با روشی ترکیبی به سایر بلاکچین‌ها منتقل شوند.

نودهای محاسباتی (SMPC)

مولتی چین توسط شبکه‌ای از نودها به نام نودهای محاسباتی با امنیت بالا (SMPC) پشتیبانی می‌شود. این نودها اجزای مستقلی هستند که می‌توانند با الگوریتم اجماع اختصاصی خود تراکنش‌ها را تایید کنند. با استفاده از الگوریتم اجماع تولید کلید توزیع شده (Distributed Key Generation)، هر نود به طور مستقل مالک بخشی از کلید خصوصی است. مجموعه کامل کلیدهای خصوصی هرگز کنار هم قرار نمی‌گیرند، بنابر این احتمال هک شدن و افشای اطلاعات در این الگوریتم اجماع وجود ندارد و با این روش تمرکززدایی و امنیت شبکه تامین می‌شود.

ویژگی‌های اختصاصی پلتفرم مولتی چین

درحال حاضر تعداد زیادی پل میان بلاکچینی برای تبادل توکن‌ها در چندین بلاکچین وجود دارد. پس چرا باید مولتی چین را انتخاب کنید؟ با بررسی این پروژه می‌توان چندین ویژگی منحصر به فرد و جذاب را شناسایی کرد:

  1. پلتفرم مولتی چین فقط یک روش برای انتقال توکن‌ها را ارائه نمی‌دهد. همچنین دارای یک سیستم قابل اعتماد برای دسترسی به نقدینگی در سراسر بلاکچین است. Multichain بیش از 2000 راه ارتباطی برای توکن‌ها و NFT را ارائه می‌کند و از طریق این پلتفرم می‌توانید به هزاران پروژه و پروتکل‌های دیفای از جمله سوشی سواپ و کرو فایننس و بسیاری از پروژهای دیفای متصل شوید.
  2. مولتی‌چین به پروژه‌ها کمک می‌کند تا توکن‌ها را در سراسر بلاکچین صادر کنند. این جنبه به این معنی است که این شبکه، ارتباط توکن‌ها با بلاکچین‌های مختلف را هم برای پروژه‌ها و هم برای کاربران تسهیل می‌کند.
  3. این پروژه از پشتیبانی و سرمایه‌گذاری مجموعه‌های قابل اعتماد و شناخته شده در حوزه رمزارزها برخوردار است. این نکته باعث می‌شود که به آسانی بتوان به خدمات این مجموعه اعتماد کرد.
  4. طیف گسترده‌ای از توکن ها را ارائه می‌دهد. در حال حاضر مولتی چین از بیش از 2100 توکن و 48 بلاکچین مختلف پشتیبانی می‌کند.

توکن ارز دیجیتال مولتی (MULTI) چیست؟

توکن MULTI توکن حاکمیتی شبکه مولتی چین است. پیش از این، توکن این پروژه با نام توکن ANY منتشر شده بود. کاربران اکنون می‌توانند از طریق وب سایت مولتی چین، توکن ANY را به توکن MULTI تبدیل کنند. این مکانیسم به این معنی است که اگر همه دارندگان توکن‌های خود را تبدیل کنند، توکن مولتی در مجموع 100 میلیون عرضه خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  CEEK چیست؟ ارز دیجیتال CEEK VR با توکن CEEK

توکن ارز دیجیتال MULTI

بیشتر توکن‌های MULTI (حدود 81.36 درصد از کل عرضه) در قرارداد هوشمند MultiDAO قفل شده‌اند و نحوه استفاده از آنها توسط (دائو) DAO تعیین می‌شود. یعنی از طریق رأی‌گیری بین کاربرانی که توکن مولتی را دارند مشخص می‌شود که این توکن‌ها در کدام قسمت هزینه شوند.

60 درصد توکن MULTI به مدت 8 سال قفل شده است.

30 درصد توکن MULTI به مدت 3 سال قفل شده است.

10 درصد از توکن MULTI به مدت 1 سال قفل شده است.

چگونه از مولتی چین استفاده کنیم؟

می‌توانید از پلتفرم مولتی چین برای انتقال توکن‌ها به سایر بلاکچین‌ها استفاده کنید. این کار معمولا در کمتر از 30 دقیقه انجام می‌شود.

در این قسمت به عنوان مثال انتقال توکن BUSD از بلاکچین بایننس به بلاکچین پلی گان را بررسی می‌کنیم.

  1. وب سایت Multichain را باز کنید و پس از زدن دکمه Enter App به قسمت Router بروید.
  2. کیف پول خود را با کلیک کردن روی دکمه Connect wallet در گوشه بالا سمت راست، به پلتفرم وصل کنید. مطمئن شوید که به بلاکچین بایننس متصل هستید.چگونه از MULTI استفاده کنیم؟
  3. شبکه اصلی BNB Chain را به عنوان شبکه برای پل زدن در قسمت بالا انتخاب کنید.
  4. توکن BUSD را به عنوان توکنی که می‌خواهید به بلاکچین دیگر منتقل شود، انتخاب کنید.چگونه از Multichain استفاده کنیم
  5. بلاکچین پلی گان را به عنوان شبکه برای انتقال توکن‌ها در قسمت پایین انتخاب کنید. توکن PegBUSDToken باید به طور خودکار انتخاب شود.Multichain
  6. قبل از کلیک بر روی دکمه Swap مقدار توکنی را که می‌خواهید منتقل شود، وارد کنید. اکنون باید تراکنش‌ را در کیف پول خود تأیید کنید.انتقال توکن BUSD از بلاکچین بایننس به بلاکچین پلی گان

جمع بندی

مولتی چین یکی از بزرگترین شبکه‌‎ها برای انتقال توکن‌ها در بلاکچین‌های مختلف را در نسل جدید اینترنت یا Web3 ارائه می‌کند.

اگر از علاقه‌مندان دیفای هستید و نیاز دارید که توکن‌های خود را بین شبکه‌هایی مانند سولانا، آولانچ، اتریوم و چندین بلاکچین دیگر منتقل کنید، می توانید به راحتی این کار را با استفاده از پلتفرم مولتی چین انجام دهید. با توجه به نیاز روز افزون به ارتباط بلاکچین‌ها با هم و افزایش قابلیت همکاری بلاکچین‌ها که از زیرساخت‌های اصلی وب3 است، به نظر می‌رسد که مولتی چین جایگاه مهمی در تحقق این هدف دارد.

سوالات متداول

آیا استفاده از مولتی چین رایگان است؟

تمامی خدمات ارائه شده توسط این شبکه به صورت رایگان انجام می‌شود و کاربران باید تنها کارمزد انتقال توکن‌ها را در کیف پول خود پرداخت کنند.

آیا کاربران ایرانی می‌توانند از خدمات مولتی چین استفاده کنند؟

با توجه به اینکه تمامی خدمات این پلتفرم به صورت غیر متمرکز انجام می‌شود و نیازی به احراز هویت ندارد، کاربران ایرانی می‌توانند به راحتی و بدون احراز هویت به فعالیت بپردازند.

بهترین صرافی برای خرید توکن ارز دیجیتال مولتی (MULTI) کدام است؟

در حال حاضر توکن MULTI در صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز زیادی مبادله می‌شود، که بیشترین حجم مبادلات توکن مولتی در صرافی‌های بایننس، کراکن و سوشی سواپ انجام می‌شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.