داموندمگ

NBA Top Shot چیست؟ یکی از NFT های جذاب در 2022

DAMOND
NBA Top Shot چیست؟ یکی از NFT های جذاب در 2022

ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر به موفقیت و پذیرش چشمگیری از طرف جامعه دست پیدا کرده‌اند. در این میان یکی از حوزه‌هایی که با استقبال هنرمندان و ورزشکاران مواجه شده، بخش NFT هاست. اتحادیه ملی بسکتبال (NBA) یکی از محبوب‌ترین لیگ‌های ورزشی در جهان است و میلیون‌ها طرفدار در ایالات متحده و سراسر جهان به طور مرتب برای تماشای بازی‌های آن حضور دارند. در سال 2020، Dapper Labs، شرکت فناوری بلاک چین، با مشارکت NBA، یک پلتفرم NFT با موضوع بسکتبال به نام NBA Top Shot راه اندازی کرد. این پلتفرم اکنون در میان محبوب‌ترین پروژه‌های رمزنگاری NFT و کلکسیونی قرار دارد. به لطف محبوبیت گسترده تیم NBA، توکن غیر مثلی NBA Top Shot کمک قابل توجهی به افزایش آگاهی از مفاهیم NFT و بلاک چین در بین مخاطبان کرده است. در ادامه این مقاله از داموندمگ به بررسی جزئیات این پروژه جذاب می‌پردازیم.

 NBA Top Shot چیست؟

دپر لبز، توسعه‌دهنده فناوری بلاک چین، یک شرکت شناخته شده در صنعت کریپتو است. این شرکت در پشت بازی بسیار محبوب کریپتوکیتیز، اولین بازی پرطرفدار NFT برای کسب درآمد بود. در سال 2019، آزمایشگاه دپر راه اندازی شبکه بلاک چین خود به نام Flow و همچنین همکاری با NBA برای معرفی پلت فرم NBA Top Shot NFT را اعلام کرد.

این پلتفرم در اکتبر 2020 راه اندازی شد. NBA Top Shot به کاربران ثبت نام شده خود امکان خرید و فروش کلیپ‌های ویدیویی کوتاه از بازی‌های انجمن ملی بسکتبال (NBA) و انجمن ملی بسکتبال زنان (WNBA) را می‌دهد. هر ویدیو به شکل یک NFT در دسترس است. NBA Top Shot روی بلاک چین فلو که مختص شرکت دپر لبز است، ساخته شده که دارای سرعت تراکنش سریع و گس فی پایین است. این پروژه تلاشی نوآورانه توسط Dapper Labs برای استفاده از محبوبیت عمومی مفهوم کارت تجارت ورزشی، در محیط دیجیتال و مبتنی بر بلاک چین است.

NBA Top Shot چگونه کار می کند؟

NBA Top Shot چگونه کار می کند؟

NBA مرتباً به Dapper Labs نکات ویدیویی دارای مجوز رسمی از بازی‌های بسیار محبوب لیگ را ارائه می‌دهد. Dapper Labs کلیپ‌های ویدیویی را از محتوای ارائه شده ایجاد می‌کند و آن‌ها را در پلتفرم رسمی NBA Top Shot در قالب NFT منتشر می‌کند. کاربران می‌توانند این NFT ها را در بسته‌ها و مجموعه‌ها خریداری کنند. NBA Top Shot همچنین دارای یک بازار NFT است که در آن کاربران می‌توانند NFT های اولیه خریداری شده خود را در بازار ثانویه معامله کنند.

نحوه خرید NFT های NBA Top Shot

برای استفاده از پلتفرم، باید یک حساب کاربری ایجاد کنید. در گذشته، این یک روند نسبتاً ساده بود. با این حال، به دلیل موارد اخیر سوء استفاده از حساب کاربری، اکنون ارائه تأیید هویت در هنگام ثبت نام الزامی است.

هنگامی که با موفقیت یک حساب کاربری ایجاد کردید، می‌توانید شروع به خرید NFT های تازه منتشر شده کنید، در چالش‌ها و مسابقات شرکت کرده و NFT های خود را در بازار فهرست کرده یا از لیست حذف کنید. لیست NFT و حذف از فهرست برای همه کاربران رایگان است. پس از اتمام فروش، فروشندگان 5 درصد از مبلغ تراکنش را به پلتفرم پرداخت می‌کنند. قیمت پیش‌فرض بازار به دلار است. می‌توانید قیمت‌های معادل را در کریپتوهای ETH و FLOW مشاهده کنید، البته باید بدانید هنوز در پلتفرم امکان پرداخت با ارزهای دیجیتال فعال نیست.

لحظات برتر در NBA به چه معناست؟

لحظات برتر در NBA به چه معناست؟

ویدیوهای منتشر شده توسط دپر لبز “لحظه‌ها” نام دارند. هر Top Shot Moment معمولاً بر اساس برخی از قسمت‌های درون‌بازی مانند یک لحظه توپ ربایی، یک دفاع ماهرانه یا یک ترکیب هجومی چشمگیر است و به بازیکنی که در اپیزود مشارکت دارد اختصاص داده می‌شود. نام بازیکن شناسه اصلی لحظه است. به عنوان مثال، در حال حاضر، محبوب‌ترین لحظات مربوط به فوروارد افسانه ای لس آنجلس لیکرز متعلق به لبرون جیمز است.

طبقه بندی لحظه‌ها

لحظات به چهار سطح مختلف معمولی، فاندوم، نادر و افسانه ای طبقه بندی می‌شوند. لحظات در ردیف معمولی تعداد زیادی نسخه از چند هزار تا چند ده هزار نسخه دارند. از طرفی لحظات کمیاب مانند موارد منحصربه فردی هستند که تعداد آن‌ها نیز محدود است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آیا سرمایه گذاری در NFT خوب است؟

لحظات معمولی

لحظات برتر در NBA به چه معناست؟

لحظه‌های معمولی به قسمت‌هایی گفته می‌شود که جنبه نادر بودن آن‌ها کمتر است و بنابراین قیمت آن‌ها نیز پایین‌تر است. می‌توان گفت 95.8 درصد از کل NFT های NBA Top Shot مربوط به این قسمت است. برخی از نسخه‌های لحظه‌های معمولی ممکن است 60000 کپی داشته باشند. این‌ها رایج‌ترین نسخه‌ها در این دسته هستند. آن‌ها پایین‌ترین قیمت را دارند و ممکن است نقطه ورود خوبی برای کلکسیونرهای NFT باشند که ترجیح می‌دهند پلتفرم را با حداقل سرمایه آزمایش کنند.

نسخه‌های معمولی ممکن است گاهی تا 40000 مورد کپی داشته باشند. برخی از لحظه‌ها در این دسته ممکن است کپی‌های کمتری داشته باشند، که آن‌ها را کمیاب‌تر و در نتیجه ارزشمندتر می کند. کمیاب‌ترین لحظه‌ها در این ردیف حدود 3000 تا 4000 کپی دارند.

لحظه‌های فاندوم

لحظات برتر در NBA به چه معناست؟

لحظه‌های سطح Fandom اغلب بر اساس ویدیوهای مرتبط با موقعیت‌های خاص یا بازی‌هایی هستند که از روال معمول فصل NBA متمایز هستند. این لحظات اغلب فقط برای گروه‌های خاص هواداران در دسترس است. در حال حاضر، 2.5 درصد از کل NFT های برتر NBA متعلق به سطح فاندوم است.

برخی از لحظه‌های فاندوم در مقایسه با نسخه‌های معمولی، کپی‌های کمتری دارند. تعداد زیادی نسخه فاندوم با حدود 1000 تا 2000 کپی وجود دارد. با این حال، ردیف Fandom لزوماً دارای نسخه‌های کمیاب‌تر در مقایسه با دسته معمولی نیست. یک لحظه فاندوم گاهی ممکن است بیش از 60000 کپی داشته باشد.

نمونه‌ای از لحظه‌های فاندوم یک ویدیوی قدیمی از فوریه 2006 است که در آن دواین وید، گلی را به دیترویت پیستونز می‌زند. نزدیک به 240000 مورد NFT برای این لحظه وجود دارد.

لحظات نادر

لحظه‌های نادر دارای قسمت‌هایی از بازی‌های کلیدی یا ویدیوهایی است که بازیکنان افسانه‌ای لیگ را شامل می‌شود. تا زمان نگارش این مقاله، 1.6٪ از کل NFT های پلتفرم متعلق به ردیف Rare هستند. لحظات نادر معمولاً چند صد کپی در هر نسخه دارند. با این حال، درست مانند سطح فاندوم، هیچ محدودیتی برای تعداد NFT برای یک لحظه نادر وجود ندارد. برخی از لحظه‌ها در این ردیف تا حدود 2000 نسخه دارند.

لحظات افسانه ای

لایه Legendary دارای نادرترین و ارزشمندترین لحظات است. بسیاری از لحظه‌ها در این دسته دارای 99 کپی در هر نسخه هستند، البته برخی از لحظه‌ها نیز دارای 20 تا 30 کپی هستند. کمترین نسخه‌های کمیاب در این ردیف ممکن است تا 125 نسخه کپی داشته باشند. تنها 0.09٪ از تمام NFT های روی پلتفرم متعلق به لایه افسانه ای است.

بسته‌های NBA Top Shot چیست؟

لحظه‌ها اساسی‌ترین واحد از محصولات این پلتفرم هستند. لحظه‌ها به صورت بسته‌بندی منتشر می‌شوند و نمی‌توان آن‌ها را به صورت جداگانه خریداری کرد. هر بسته شامل چند لحظه است. متناسب با نوع بسته ، این لحظه‌ها ممکن است از لایه‌های مختلفی باشند.

بسته‌های NBA Top Shot چیست؟

در حال حاضر سه نوع استاندارد از بسته‌های NBA Top Shot وجود دارد:

بسته‌های معمولی:

این بسته‌ها ابتدایی‌ترین نوع بسته‌ها هستند و فقط حاوی لحظه‌هایی از ردیف معمولی هستند. هر بسته معمولاً 2 تا 5 لحظه دارد. بسته‌های معمولی ارزان‌ترین قیمت را دارند. بسته‌های پیش‌فرض در بسته‌های معمولی شامل Starter Pack و WNBA Starter Pack هستند. علاوه بر این، بسته‌های مشترک دیگر ممکن است توسط دپر لبز برای مناسبت‌ها، رویدادها یا مسابقات خاص منتشر شوند.

بسته‌های کمیاب:

بسته‌های کمیاب قاعدتا از بسته‌های معمولی ارزشمندتر است. هر کدام از این موارد دارای یک لحظه نادر و چند لحظه از ردیف معمولی است.

بسته‌های افسانه ای:

این نوع از بسته‌ها نادرترین نوع موجود در حال حاضر است. مدل افسانه ای معمولا شامل یک لحظه افسانه ای، سه لحظه نادر و چند لحظه معمولی هستند.

در حالی که بسته‌های معمولی عموما توسط پلتفرم NBA Top Shot برای خرید ارائه می‌شوند، بسته‌های کمیاب و افسانه ای اغلب به صورت متناوب در دسترس هستند. کلکسیونرها باید منتظر اطلاعیه‌ها و به روز رسانی های پلتفرم باشند تا این بسته‌ها را در صورت در دسترس قرار گرفتن دریافت کنند.

سه راه برای به دست آوردن لحظات برتر NBA

سه راه برای به دست آوردن لحظات برتر NBA

سه راه متداول برای کلکسیونرها جهت دستیابی به لحظات برتر NBA وجود دارد: خرید بسته‌ها، تکمیل چالش‌های Flash و استفاده از بازار NBA Top Shot.

  1. خرید بسته (بسته استارتر و بسته دراپ)

خرید بسته‌ها یکی از راه‌های تبدیل شدن به بخشی از جامعه کلکسیونرهای NBA Top Shot است. به طور معمول، دپر لبز بسته‌های پایه مانند Starter Pack و WNBA Starter Pack را در زمان های مختلف برای خرید در دسترس قرار می‌دهد. بسته‌های دیگر نیز در بخش دراپ ارائه می‌شوند.

  1. چالش‌های فلش

چالش‌ها نیز یک راهی محبوب برای تصاحب لحظه‌های برتر هستند. یک نوع چالش رایج که اغلب توسط NBA Top Shot اجرا می‌شود، چالش Flash است که بر اساس آمار بازی یا بازیکن است. برای مثال، ممکن است از شرکت‌کنندگان در چالش خواسته شود که یک لحظه از بازیکنی که بیشترین امتیاز را در دور قبلی NBA کسب کرده، ارسال کنند. به برندگان چالش‌های فلش، لحظات انتخابی به عنوان جایزه داده می‌شود.

  1. بازار NBA Top Shot

سومین راه برای به دست آوردن یکی از لحظه‌های NBA Top Shot از طریق خرید در بازار است. شما در این مارکت پلیس می‌توانید از فروشندگانی که NFT های خود را برای فروش فهرست کرده‌اند، خرید کنید. با استفاده از این پلتفرم شما می‌توانید برای خریدهای خود، فیلتر مناسب انتخاب کنید. شما می‌توانید NFT ها را بر اساس یک بازیکن خاص، تیم، فصل NBA، ردیف و موارد دیگر فیلتر کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  هزینه ساخت NFT + کارمزد ساخت NFT دقیقاً چقدر است؟

نحوه خرید لحظات برتر NBA

نحوه خرید لحظات برتر NBA

شما می‌توانید توکن های NFT منتشر شده توسط Dapper Labs را با استفاده از ارز دیجیتال و همچنین پول فیات را خریداری کنید. اگرچه این پلتفرم روی بلاک چین Flow اجرا می‌شود، اما Dapper Labs آن را به گونه‌ای طراحی کرده که تا حد امکان برای افرادی که دانش محدودی از رمزنگاری دارند، کاربر پسند باشد.

می‌توانید بسته‌ها و مجموعه‌های Moment را با استفاده از کارت‌های نقدی و اعتباری محبوب مانند ویزاکارت و مسترکارت خریداری کنید. بنابراین نیازی به باز کردن حساب کاربری در کیف پول رمزنگاری و استفاده از کوین های ارز دیجیتال برای انجام این خریدها نیست. این موضوع به پلتفرم کمک می‌کند تا بخش‌های گسترده‌تری از مصرف‌کنندگان را هدف قرار دهد، به‌ویژه طرفداران و مجموعه‌دارانی که هنوز تمایل به استفاده از پرداخت های ارز دیجیتال ندارند یا انجام این کار برای آن‌ها دشوار است.

همچنین می‌توانید از ارزهای دیجیتال مختلف برای خرید بسته‌های موجود استفاده کنید. در حال حاضر، Dapper Labs ارزهای دیجیتال زیر را برای پرداخت می‌پذیرد:

در حالی که پرداخت‌های کریپتو برای بسته‌ها و مجموعه‌های جدید پشتیبانی می‌شوند، بازار NFT این پلتفرم فقط پرداخت‌های کارت اعتباری و نقدی را می‌پذیرد. در بازار، ممکن است قیمت‌ها را در ETH و FLOW مشاهده کنید، اما هنوز نمی‌توانید با این رمزارزها یا هر ارز دیجیتال دیگری پرداخت انجام دهید.

قیمت NFT های NBA چقدر است؟

بسته‌های اولیه عرضه شده توسط دپر لبز در حال حاضر با قیمت 9 دلار در هر بسته ارائه می‌شوند. قیمت بسته‌های دیگر متناسب با برجسته بودن بازیکنان، رویدادها یا بازی‌های مرتبط با آن و همچنین کمیاب بودن نسخه و تعداد بی‌شماری از عوامل دیگر بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، در زمان نگارش این مقاله یکی از بسته‌هایی که 5 لحظه را شامل می‌شود و به سیلویا فاولز فوق ستاره لیگ زنان، اختصاص داده شده که قیمت این بسته 89 دلار است.

قیمت NFT های NBA چقدر است؟

حداکثر قیمتی برای NFT ها تعیین نشده است. اخیراً گران‌ترین بسته‌های پریمیوم یا مجموعه‌ بسته‌هایی که توسط دپر لبز عرضه شده‌اند، 999 دلار قیمت گذاری شده اند.

در بازار این پلتفرم، ارزان‌ترین NFT های فردی معمولاً بین ۲ تا ۳ دلار معامله می‌شوند. گران ترین NFT های موجود در بازار ممکن است صدها هزار دلار قیمت داشته باشند. در حال حاضر، گران ترین NFT با قیمت درخواستی، لحظه ای افسانه ای است که به دریک رز اختصاص داده شده، این لحظه خاص قیمت درخواستی 1 میلیون دلاری دارد.

چرا NBA Top Shot ارزشمند است؟

NBA Top Shot اولین پلتفرم مطرحی است که قصد دارد از محبوبیت ورزش در دنیای ارزهای دیجیتال استفاده کند. این پلتفرم همچنین از حمایت NBA، یکی از محبوب‌ترین برندهای لباس های ورزشی در جهان برخوردار است. این عوامل به محبوبیت فعلی پلتفرم در میان کلکسیونرها و طرفداران کمک کرده است. در حال حاضر برخی از درارایی ها در این پلتفرم به قیمت صدها هزار دلار فروخته شده اند.

گرانترین NBA Top Shot NFT که تاکنون در این پلتفرم فروخته شده مرتبط به بازی لبرون جیمز بوده که به قیمت 230000 دلار فروخته شده است. همچنین فوروارد لیکرز به دلیل فروخته شدن گران ترین NFT هایی که مرتبط با بازی او بوده اند، از محبوبیت زیادی در پلتفرم برخوردار است.

Dapper Labs همچنان به طرز ماهرانه ای عناصر کمیاب و درجات مختلف نادر بودن را به NFT ها اضافه می کند و باعث افزایش بیشتر علاقه کاربران به این پلتفرم می‌شود. همه این عوامل به ارزش افزوده NFTها کمک می کند.

آیا NBA Top Shot ارزش سرمایه گذاری را دارد؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می کنید NFT ها آینده خوبی دارند، احتمالا سرمایه گذاری در NBA Top Shot می‌تواند یکی از گزینه هایی باشد که باید به آن فکر کنید.

با این حال، مانند هر دارایی کریپتویی دیگر، بازده مورد انتظار از این NFTها ممکن است به عواملی مانند شرایط کلی بازار و پیشرفت پلتفرم بستگی دارد.

به طور کلی انتظار می رود که این NFT ها در آینده به دلیل عوامل زیر عملکرد نسبتا خوبی داشته باشند:

  • محبوبیت زیاد و مشخصات بالای NBA به عنوان یک لیگ ورزشی به رشد این پلتفرم کمک می کند.
  • فراهم بودن امکان مشارکت کاربرانی که دانش کمی درباره ارز دیجیتال و نحوه استفاده از آن را دارند. چرا که در این پلتفرم امکان پرداخت با پول فیات فراهم است. با توجه به اینکه اکثر مصرف کنندگان در سراسر جهان هنوز اطلاعات کافی از ارزهای دیجیتال و نحوه استفاده از آن را ندارند، این امکان دسترسی پلتفرم را تا حد زیادی گسترش می‌دهد.
  • کمبود هوشمندانه در بسته‌های Premium و Moments، به افزایش ارزش‌ NFT و علاقه کلی به پلتفرم کمک می‌کند.
  • نحوه عملکرد و هزینه پایین بلاک چین نیز به جریان رشد این NFT ها کمک می کند.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  برنامه ساخت NFT برای کامپیوتر، اندروید و iOS + نرم افزار ها

آیا NBA Top Shot ارزش سرمایه گذاری را دارد؟

جالب است بدانید بسیاری از کلکسیونرها و معامله گران NFT قبل از تصمیم گیری به انواع پلتفرم های مختلف NFT نگاه می‌کنند. در طول این ارزیابی‌ها، NBA Top Shot اغلب با یکی دیگر از پلتفرم‌های بسیار محبوب به نام میمون‌های کسل ( NFT – Bored Ape Yacht Club (BAYC) ) مقایسه می‌شود.

میمون‌های کسل مجموعه ای شامل 10000 توکن NFT با تصاویری از میمون است. برخلاف NBA Top Shot، که در آن NFT های جدید به طور منظم توسط اپراتور پلتفرم منتشر می‌شوند، مجموعه BAYC به طور کلی شامل 10000 آیتم است که باعث کمیاب بودن توکن های آن می‌شود. به همین علت ارزان‌ترین NFT موجود در مجموعه میمون‌های کسل 80 اتریوم معادل 136000 دلار به فروش می رسد.

اگر شما قصد ندارید ریسک زیادی را در حوزه ارزهای دیجیتال و NFT ها تحمل کنید، باید بدانید خرید ارزان‌ترین NFT در میمون‌های کسل به دلیل قیمت زیاد، ریسک بالایی را برای شما به ارمغان می آورد. اما برای خرید NFT های NBA Top Shot به 2 تا 3 دلار سرمایه گذاری اولیه نیاز دارید تا صاحب یکی از این توکن های غیر مثلی شوید.

سخن پایانی – آینده NBA Top Shot

چشم انداز NBA Top Shot تا حدود زیادی مثبت است و انتظار می رود این پلتفرم به موفقیت های بیشتری دست پیدا کند. همچنین انتظار داریم به دلیل عرضه NFT های ارزان روی پلتفرم به مرور زمان قیمت NFT های این مجموعه کاهش پیدا کند. NFT‌های پریمیوم که قبلاً منتشر شده‌اند ممکن است در آینده ارزش بیشتری پیدا کنند زیرا این نوع از توکن ها به تدریج ارزش بیشتری را به دست می‌آورند.

با توجه به اینکه عرضه NFT جدید توسط Dapper Labs کنترل می‌شود، این شرکت ممکن است سطوح عرضه را برای ایجاد کمیاب بودن برای بسته‌ها و مجموعه‌های پریمیوم خود تنظیم کند. این امر به حمایت یا افزایش قیمت گذاری برای NFT های پریمیوم در بازار ثانویه نیز کمک می کند.

به طور کلی، مدل کسب‌وکار پلتفرم و عملکرد فعلی بسیار امیدوارکننده به نظر می‌رسد، به‌ویژه برای معامله‌گران NFT که علاقه‌مند به کسب بازدهی خوب از بسته‌های پرمیوم با قیمت متوسط هستند.

سوال های متداول

1- آیا NBA Top Shot یک NFT است؟

بله در واقع NBA Top Shot یک بازار NFT (توکن غیرقابل تعویض) است که به افراد امکان می‌دهد کلیپ‌های ویدیویی را که در NBA Top Shot به عنوان Moments شناخته می‌شود، از بازی‌های انجمن ملی بسکتبال و انجمن ملی بسکتبال زنان خرید و فروش کنند.

2- تاپ شات چگونه کار می کند؟

NBA Top Shot به کاربران امکان خرید، فروش و جمع آوری NFT های NBA را می‌دهد که «لحظه‌های» تأثیرگذار روی بلاک چین FLOW را به نمایش می گذارد. برخی از لحظات نادرتر از سایرین هستند و کمیاب‌ترین نسخه‌ها بیشترین ارزش را دارند.

3- آیا از NFT های NBA استقبالی شده است؟

به گفته دپر لبز، NBA Top Shot از زمان راه‌اندازی بتای خود در سال گذشته، نزدیک به 500 میلیون دلار فروش داشته و بیش از 800000 حساب ثبت‌شده دارد، با بیش از 338000 کاربر که حداقل یک NFT دارند.

4- NFT های NBA Top Shot را چگونه بخریم؟

نحوه خرید NFT های NBA Top Shots :

یک حساب NBA Top Shot ایجاد کنید. برای ایجاد یک حساب NBA Top Shot، به nbatopshop.com مراجعه کرده و روی sign up کلیک کنید.

خرید کیف پول (اختیاری). اگر قصد دارید NFT های NBA خود را برای دراز مدت نگه دارید، باید کلکسیون های خود را به کیف پول Dapper خود منتقل کنید. …

یک قطعه از مجموعه را بخرید.

5- سازندگان NBA Top Shot چه کسانی هستند؟

Dapper Labs را بیشتر به عنوان سازنده تاپ شات های NBA می شناسند. کاربران می‌توانند کارت های دیجیتالی را خریداری کنند که نشان دهنده بازیکنان و لحظات NBA است. سپس می‌توانند برخی از کارت های خود را به بازیکنان دیگر بفروشند. ارزش این مجموعه‌های دیجیتالی می‌تواند در طول زمان افزایش یا کاهش داشته باشد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.