داموندمگ

پروتکل نست چیست؟ ارز دیجیتال NEST با توکن NEST

DAMOND

یکی از ضروریات بازار ارزهای دیجیتال، اوراکل‌ها هستند که امکان تبادل داده‌ها بین بلاک چین‌ها و سیستم‌های خارج شبکه را فراهم می‌آورند. یکی از اوراکل‌های جدیدی که بر بستر بلاک چین اتریوم توسعه یافته، پروتکل نست (Nest Protocol) است.
نست یک سیستم اوراکل غیر متمرکز است که بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کند و داده‌های قیمتی را نمایش می‌دهد. این پروتکل از روشی خلاقانه برای اعلام قیمت داده‌های دیجیتالی استفاده می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم پروتکل نست را به طور کامل معرفی کنیم و نحوه کار این پروتکل را توضیح دهیم. با مجله صرافی داموند همراه باشید.

اوراکل چیست و چرا بلاک چین ها به آن نیاز دارند؟

اوراکل چیست

پیش از اینکه در رابطه با شبکه نست صحبت کنیم، باید توضیح دهیم که منظور از اوراکل چیست و چرا بلاک چین‌ها به اوراکل‌ها نیاز دارند. اوراکل‌ها را می‌توان سازمان‌ها یا پلتفرم‌هایی دانست که بین بلاک چین‌ها و داده‌های خارج از شبکه یا خارج از بلاک چین، ارتباط برقرار می‌کنند.

برای مشاهده وبسایت پروتکل نست اینجا کلیک کنید.

چرا بلاک چین ها به اوراکل نیاز دارند؟

از آن‌جایی که بلاک چین‌ها، ماهیت غیر متمرکز دارند، هر گره در شبکه می‌تواند به طور همزمان با گره‌های دیگر، نتیجه نهایی هر تراکنش جدیدی را که به بلاک چین اضافه می‌شود، ببیند. برای اینکه تراکنشی در بلاک چین تأیید شود، باید اجماع (Consensus) در شبکه وجود داشته باشد. هر بلاک چین، الگوریتم اجماع مخصوص خودش را دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اثبات کار (Proof-of-Work یا PoW) و اثبات سهام (Proof-of-Stake) اشاره کرد.

با وجود همه این‌ها، بلاک چین‌ها باید با داده‌های خارج از شبکه و دنیای واقعی ارتباط داشته باشند تا بتوانند کار کنند. به عنوان مثال، باید برای امکان‌پذیر بودن امور مالی غیر متمرکز (Decentralized Finance) یا دیفای (DeFi)، قیمت اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال را داشته باشیم. ما به داده‌های خارج شبکه نیاز داریم تا بتوانیم از یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های بلاک چین‌ها، یعنی قراردادهای هوشمند استفاده کنیم.

با این حال، انتقال داده‌های خارج شبکه به درون بلاک چین‌ها کار ساده‌ای نیست و برای این کار با مشکل بزرگی به نام مشکل اوراکل (Oracle Problem) رو به رو هستیم. مشکل اوراکل به شرح زیر است:

۱- خود بلاک چین‌ها به تنهایی نمی‌توانند به داده‌های خارج از شبکه دسترسی داشته باشند.

۲- استفاده از اوراکل‌های متمرکز، سبب از بین رفتن مزیت قراردادهای هوشمند می‌شود و ریسک‌های امنیتی زیادی ایجاد می‌کند.

اما اوراکل‌ها چطور این مشکل را حل می‌کنند؟ اوراکل‌ها همانند دروازه‌هایی هستند که از طریق تراکنش‌های خارج از شبکه، داده‌های خارج از شبکه‌های بلاک چین را به درون شبکه‌های بلاک چین می‌کشانند. با این حال، اکثر اوراکل‌ها برای دریافت داده‌های خارج شبکه، وابسته به سازمان‌های متمرکز هستند. بنابراین، در صورتی که هرگونه مشکلی برای اوراکل پیش بیاید، کل بلاک چین در معرض خطر قرار می‌گیرد. پروتکل نست با ارائه راهکاری کاملا غیر متمرکز، چنین مشکلی را حل کرده است.

مطلب پیشنهادی  بهترین کوین ها برای استیک کدامند؟‌ معرفی ۱۸ کوین برتر

اوراکل غیر متمرکز چیست؟

اوراکل غیر متمرکز چیست

اوراکل غیر متمرکز (Decentralized Oracle) متشکل از گروهی از اورکل‌های بلاک چینی مستقل است که داده‌های خارج شبکه را برای بلاک چین‌ها تأمین می‌کنند. هر اوراکل مستقل در «شبکه اوراکل غیر متمرکز» نقش یک گره را دارد و داده‌ها را به صورت مستقل از اوراکل‌های دیگر دریافت و آن‌ها را وارد بلاک چین می‌کند.

داده‌های این اوراکل‌ها در کنار همدیگر قرار می‌گیرند تا سیستم اوراکل غیر متمرکز، قیمت‌های واقعی را بر اساس این داده‌ها، تعیین کند. اوراکل‌های غیر متمرکز به همین سادگی مشکل اوراکل را حل می‌کنند.

پروتکل نست چیست؟

پروتکل نست چیست

پروتکل نست یک اوراکل یا سیستم توزیع قیمت غیر متمرکز بر بستر بلاک چین اتریوم است که با هدف حل مشکلات موجود بر سر راه پیشبینی قیمت رمزارزها و روند بازار ارزهای دیجیتال طراحی شده است. از مهم‌ترین ویژگی‌های نست می‌توان به سرعت بالای آن اشاره کرد.

این پلتفرم از یک سازوکار منحصر به فرد به نام عرضه قیمتی یا quote mining برای تضمین همگام‌سازی داده‌های خارج شبکه با قیمت‌های درون-شبکه استفاده می‌کند. این پروتکل به عنوان یک پروتکل قیمت‌گذاری توزیع‌شده، اطلاعات قیمتی خارج از بلاک چین را به صورتی غیر متمرکز ارائه می‌دهند و هیچ شخص یا نهاد حاکمیتی نمی‌تواند این داده‌ها را تغییر دهد.

شبکه نست چطور کار می کند؟

پروتکل نست بر اساس یک سیستم عرضه قیمتی به نام quote mining کار می‌کند. هر کسی می‌تواند در این سیستم مشارکت داشته باشد و از توکن‌های NEST استفاده کند. این توکن‌ها، به عنوان مشوقی برای ترغیب کاربران به مشارکت در شبکه نست به آن‌ها پاداش داده می‌شوند. در نتیجه، سیستم این پروتکل به صورت کاملا غیر متمرکز عمل می‌کند و بسیار مطمئن‌تر از اوراکل‌های دیگر است. همانطور که پیش از این گفتیم، غیر متمرکز بودن اوراکل‌ها، یک ضرورت در دیفای محسوب می‌شود.

سه گروه مختلف از کاربران در شبکه نست مشارکت دارند:

  • ماینرها: این کاربران، قیمت را برای قرارداد ارائه می‌دهند. گذشته از این، ماینرهای پروتکل نست، مقداری از دارایی مورد نظر را در شبکه نست قفل می‌کنند و مقداری کارمزد می‌پردازند تا توکن‌های NEST را دریفات کنند.
  • تأییدکننده‌ها: هر تأییدکننده در شبکه نست، قیمت عرضه شده پیشنهادی را می‌پذیرد و باید مقدار بیشتری از دارایی مورد نظر را در قفل کند که این مقدار، دو برابر مقداری است که ماینرها قفل می‌کنند. این کار با هدف جلوگیری از تأیید قیمت‌های نادرست و برای جلوگیری از تخلف و کلاهبرداری انجام می‌شود.

اگر قیمت عرضه شده با قیمت بازار متفاوت باشد، تأییدکننده‌ها می‌توانند دارایی مورد نظر را با قیمت عرضه شده معامله کنند تا از آربیتاژ سود ببرند و قیمت جدیدی را برای آن دارایی در بلاک چین ثبت کنند.

  • اعلام کنندگان قیمت: این کاربران، معمولا پروتکل‌های دیفای یا سازمان‌هایی هستند که به پروتکل نست کارمزد می‌پردازند.
مطلب پیشنهادی  CEEK چیست؟ ارز دیجیتال CEEK VR با توکن CEEK

تأیید قیمت در پروتکل نست چطور انجام می شود؟

در شبکه نست، قیمت به طور پیوسته در زنجیره قیمت، اصلاح می‌شود. اصلاح قیمت از جایی شروع می‌شود که یک قیمت عرضه شده، با قیمت بازار فاصله می‌گیرد. اگر بعد از تأیید قیمت، معامله آربیتاژی انجام شود، ممکن است ماینر متحمل زیان ناپایدار (Impermanent Loss) در دارایی‌های قفل شده خود شود. بنابراین، ماینرها انگیزه می‌گیرند که صحیح‌ترین قیمت را اعلام کنند.

زنجیره قیمت در شبکه نست چیست؟

زمانی که تأییدکننده، قیمت عرضه شده اولیه توسط ماینر را با قیمت جدید جایگزین می‌کند، ماینر دیگری باید قیمت جدید را عرضه کند. به این روند، زنجیره قیمت گفته می‌شود.

قیمت بلاک

زنجیره قیمت تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که یک عرضه قیمت غیر آربیتاژی انجام شود. این قیمت عرضه شده، اعمال اثر شده و در بلاک چین ثبت می‌شود. وقتی دوره تأیید خاتمه پیدا می‌کند، ماینرها و تأییدکننده‌ها می‌توانند دارایی‌های قفل شده خودشان را پس بگیرند.

توکن NEST چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن پروتکل نست چیست

همانطور که پیش از این گفتیم، پروتکل نست، توکن‌های NEST را به عنوان پاداش به مشارکت‌کنندگان در شبکه می‌دهد تا آن‌ها ترغیب به ارائه و تأیید داده‌های قیمتی شوند. این توکن‌ها بر بستر بلاک چین اتریوم و با استاندارد ERC-20 صادر می‌شوند.

ذخیره کل توکن‌های NEST، تعداد ۱ میلیارد است. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد پروژه نست این است که توکن‌های NEST، از قبل صادر نشده‌اند و فقط زمانی صادر می‌شوند که ماینینگ عرضه قیمت یا همان quotation mining انجام شود.

برای استخراج توکن‌های NEST باید قیمت‌ها را عرضه کنید تا در مقابل، این توکن‌ها به عنوان پاداش به شما پرداخت شوند. گذشته از این، کارمزدهای گردآوری شده در شبکه اتریوم در هنگام عرضه قیمت‌ها، به هولدرهای توکن‌های NEST پرداخت می‌شود و در نتیجه، کاربران به هولد کردن این توکن‌ها ترغیب می‌شوند.

برای استفاده از عرضه‌های قیمتی محاسبه شده در پروتکل نست، باید مقداری اتریوم به عنوان کارمزد پرداخت کنید. درصدی از این کارمزد به هولدرهای توکن‌های NEST پرداخت می‌شود. بنابراین، هر چه تعداد کاربران شبکه بیشتر باشد، کارمزد بیشتری به هولدرها داده می‌شود.

پروتکل نست چه مزیت هایی دارد؟

این اوراکل غیر متمرکز دارای مزیت‌های اصلی زیر است:

  • سرعت: این پروتکل به گونه‌ای طراحی شده است تا عملکرد سریعی داشته باشد. شبکه نست برای اصلاح سریع قیمت‌ها به تعداد زیادی تأمین‌کننده قیمتی، تکیه دارد. هر چه تعداد تأمین‌کنندگان قیمت بیشتر باشد، قیمت‌ها با سرعت بالاتری بروزرسانی می‌شوند.
  • تاب‌آوری (Resilience): پروتکل نست به عنوان شبکه‌ای غیر متمرکز از ماینرها و تأییدگنندگان، هیچ نقطه ضعفی ندارد و به هیچ سیستمی متمرکزی وابسته نیست.
  • امنیت: این اورکل به دلیل ماهیت کاملا غیر متمرکز، از امنیت بسیار بالایی در مقابل هک شدن برخوردار است. گذشته از این، فرایند ماینینگ عرضه قیمت، با قفل کردن مقدار زیادی از دارایی‌های مشارکت‌کنندگان در شبکه انجام می‌شود و بنابراین، نه ماینرها و تأییدکنندگان، هیچ میلی به ارائه قیمت‌های نادرست نخواهند داشت و احتمال کلاهبرداری، نزدیک به صفر است.
  • خلاقیت: این پروتکل، با فرایند ماینینگ عرضه قیمت، کاربران را ترغیب می‌کند تا توکن‌های NEST خود را هولد کنند. هر چه تعداد هولدرها بیشتر باشد، پاداش آن‌ها بیشتر خواهد شد.
  • بازار سریع و عملکردی: پروتکل نست از داده‌های تعداد زیای تأمین‌کننده قیمت استفاده می‌کند و بنابراین، سرعت بالایی در بروزرسانی قیمت‌ها دارد.
مطلب پیشنهادی  ریپل چیست؟ ارز دیجیتال Ripple با توکن XRP

نقطه ضعف شبکه نست چیست؟

با وجود تمامی مزایایی که برای پروتکل نست برشمردیم و گفتیم که این اوراکل تقریبا بی‌نقص است اما این پروژه، یک نقطه ضعف دارد که بالا بودن ذخیره کل توکن‌های NEST است. همانطور که گفتیم، ذخیره کل این توکن‌ها، به ۱۰ میلیارد NEST می‌رسد. در نتیجه، احتمال کاهش ارزش این توکن وجود دارد که البته مسئله مهمی نیست.

اقتصاد توکنی شبکه نست چگونه است؟

توکنومیک پروژه نست

همانطور که پیش از این گفته شد، هیچ رویدادی برای پیش‌فروش یا صدور اولیه توکن‌های NEST انجام نشده است و تمامی این توکن‌ها، باید استخراج شوند. این توکن، ماهیت ضد تورمی دارد و چه تعداد کاربران در شبکه بیشتر شود، تورم توکن NEST کاهش پیدا می‌کند.

توکن NEST مینت شده با نسبت توزیع ۸۰ به ۱۵ به ۵ توزیع می‌شود. بر این اساس، سهم ماینرها ۸۰ درصد، سهم هر گره نسبت ۱۵ درصد (شامل هولدرهای توکن حاکمیتی NEST) و سهم توسعه‌دهندگان پروژه، ۵ درصد است.

آیا روی پروتکل نست سرمایه گذاری کنم؟

نست به عنوان اولین اوراکلی که پیشبینی قیمیتی درون-شبکه واقعی انجام می‌دهد، پتانسیل بسیار بالایی برای رشد در اکوسیستم دیفای دارد. با اینکه پروژه NEST اکنون شرکای تجاری زیادی ندارد، اما با خلاقیت و نوآوری در آن موج می‌زند و ممکن است کاربردهای گسترده‌ای در دیفای داشته باشد و در صرافی‌ها غیر متمرکز و پلترفم‌های وام ارز دیجیتال مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال، اوراکل نست رقبای سختی مثل چین لینک (Chainlink) دارد.

سوالات پر تکرار در رابطه با شبکه نست

۱- پروتکل نست چیست؟

پروتکل نست یکی از اولین اوراکل‌های غیر متمرکز است که بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کند و داده‌های قمیتی و پیشبینی بازار فراهم می‌آورد.

۲- پروتکل نست چه مزیتی نسبت به دیگر اوراکل ها دارد؟

مزیت اصلی پروتکل نسبت در مقایسه با سایر اوراکل‌ها، غیر متمرکز بودن آن است که امکان هک و کلاهبرداری را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

۳- چطور می توانم توکن های NEST را بخرم؟

بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال، توکن NEST را به فروش می‌رسانند.

جمع بندی

یکی از ضروریات اکوسیستم دیفای و بازار ارز دیجیتال، اوراکل‌ها هستند که داده‌های خارج شبکه را در دسترس بلاک چین‌ها قرار می‌دهند. با این حال، اکثر اوراکل‌های امروزی از نوع متمرکز هستند و بنابراین، متصل کردن آن‌ها به بلاک چین، امنیت کل بلاک چین را در خطر قرار می‌دهد زیرا این اوراکل‌ها، ممکن است هک شوند. گذشته از این، به دلیل متمرکز بودن، ممکن است داده‌های درستی وارد بلاک چین نشود.

پروتکل نست، یکی از اولین اوراکل‌های غیر متمرکز است که با تکیه به تعداد زیادی تأمین‌کننده قیمت و با استفاده از روش ماینینگ عرضه قیمت یا quote mining، مطمئن‌ترین داده‌های قیمتی را با حداکثر سرعت در بروزرسانی آن‌ها، بر بستر بلاک چین اتریوم ارائه می‌کند و آینده روشنی برای آن، پیشبینی می‌شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.