داموندمگ

NFT 0.2 چیست؟ همه چیز درباره نسل دوم توکن های غیر مثلی

DAMOND
NFT 0.2 چیست؟ همه چیز درباره نسل دوم توکن های غیر مثلی

در سال 2022 شاهد رشد عجیب بازار NFT ها بودیم. به گزارش رویترز، فروش NFT برای سال 2021 به 25 میلیارد دلار رسید. علاوه بر این، برخی پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که این رقم تا سال 2026 به 147 میلیارد دلار خواهد رسید. خبر جذاب تر این است که حجم زیادی از توکن های غیر مثلی توسط تعداد نسبتا کمی از افراد متعهد به NFT ها خریداری شده است. بنابراین توکن های غیر قابل تعویض طرفداران سرسخت خود را دارند، اگر چه در ابتدا افراد زیادی آن را رد می‌کردند. در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به بررسی نسل جدید NFT 0.2 و ویژگی‌های نسل دوم توکن های غیر مثلی بپردازیم. با ما همراه باشید.

NFT 0.2 چیست؟

مرحله اولیه توکن های غیر مثلی که NFT 0.1 نام گرفتند، مسلما نیاز به تغییراتی داشتند. NFT 0.2 برای ایجاد این تغییرات و ارتقا نسل اول توکن های غیر مثلی ایجاد شد. این نسل جدید به رسانه‌های جدید و ابزار بیشتری را در زیرساخت توکن های غیر قابل تعویض جدید به ارمغان می‌آورد.

با این حال، بسیاری از افراد هنوز فکر می‌کنند که NFT ها صرفا تصاویر JPEG هستند که با استفاده از فناوری بلاک چین مینت شده و با قیمت‌های گزاف فروخته می‌شوند. در همین حال، از آنجایی که دلالان فردی در تلاش هستند تا تعیین کنند کدام NFT می‌تواند آن‌ها را ثروتمند کند و برندها همچنان در تلاش هستند تا استراتژی NFT خود را کشف کنند، این فناوری در حال حرکت رو به جلو است. NFT ها در ابتدا تصاویر پیکسلی ساده بودند، سپس در حد انیمیشن‌های سه بعدی با کیفیت بالا پیشرفت کردند و حالا شاهد توسعه بازی های (بازی برای کسب درآمد) با استفاده از توکن های غیر مثلی هستیم. نکته قابل توجه درباره توکن های غیر مثلی این است که پیشرفت‌های آن در زمان بسیار کوتاهی رخ داده است. در این مقاله بررسی برخی از عوامل و ویژگی‌های منحصر به فردی که منجر به ایجاد NFT 0.2 شده، می‌پردازیم.

اولین نسل توکن های غیر مثلی یا NFT 0.1 چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

اولین نسل توکن های غیر مثلی یا NFT 0.1 چه ویژگی‌هایی دارد؟

پیش از اینکه به بررسی NFT 0.2 و ویژگی‌های آن بپردازیم، لازم است درباره نسل اول توکن های غیر مثلی بحث کوتاهی داشته باشیم. توکن های غیر قابل تعویض دارایی‌های منحصر به فردی هستند که روی بلاک چین ثبت می‌شوند و با متادیتاهای مختص خود شناسایی می‌شوند. منحصربه‌فرد بودن یک NFT آن‌ها را از دارایی‌های بلاک چین قابل تعویض مانند توکن اتریوم (ETH) یا بیت کوین (BTC) متمایز می‌کند. یک اتریوم از اتریوم دیگر قابل تشخیص نیست و همین امر در مورد BTC نیز صدق می‌کند. از سوی دیگر، هر NFT منحصر به فرد است، علاوه بر این، با ذخیره این دارایی‌ها در بلاک چین، آن‌ها می‌توانند از مزایای توکن های قابل تعویض مانند تغییرناپذیری و امنیت رمزنگاری بهره‌مند شوند.

علاوه بر این توکن های غیر مثلی نسل اول امکان مالکیت دارایی‌های دیجیتال را برای جامعه کریپتو فراهم کرد. اگر بخواهیم به جنبه منفی NFT 0.1 اشاره کنیم می‌توان به ماهیت سوداگرانه آن برای تجاری سازی صرف دارایی‌های توکنیزه شده، اشاره کنیم. همچنین این دیدگاه در بین جامعه NFT ایجاد شد که افراد علاقه‌مند به توکن های غیر قابل تعویض صرفا به دنبال انگیزه‌های مالی و کسب سود از این فضا هستند.

انگیزه سود

در رابطه با دیدگاهی که اخیرا به آن اشاره شد می‌توان تا حدودی آن را تایید کرد. چرا که سوداگرانی که یک توکن غیر مثلی را ایجاد می‌کردند یا در یک بازار خریداری می‌کردند، می‌توانستند سود بسیار خوبی کسب کنند. البته باید گفت پیدا کردن توکن NFT که سودسازی داشته باشد بسیار وابسته به مهارت یا حتی شانس است. چرا که مشخص کردن اینکه کدام مجموعه NFT ممکن است محبوب شده و افزایش قیمت شدیدی داشته باشد، کار دشواری است. با این وجود، این ذهنیت گنج یابی پروژه‌های جدید NFT را هیجان انگیز و فریبنده می‌کند. از سوی دیگر، برخی افراد نیز می‌توانند از هیجان سرمایه‌گذار استفاده کنند تا قبل از مینت شدن توکن ها، سرمایه گذاران را به یک مجموعه NFT ترغیب کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  برنامه ساخت NFT برای کامپیوتر، اندروید و iOS + نرم افزار ها

همچنین ترس و طمع نیز یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت توکن های غیر مثلی بوده که باعث نوسانات و گاهی حبابت در این بازار شده و مورد انتقال برخی از منتقدین قرار گرفته است. بدترین دیدگاهی که در مورد نسل اول توکن های غیر مثلی ایجاد شده این است که افراد تصور می‌کنند این دارایی‌ها جز سودهای سوداگرانه، هیچ کاربردی دیگری ندارد. بنابراین این توکن ها فقط برای کسانی که به دنبال ثروتمند شدن سریع هستند جذاب خواهند بود.

علیرغم برخی از توجهات منفی، NFT ها توجه زیادی را از سوی سرمایه گذاران خُرد، برندهای بزرگ و افراد مشهور به خود جلب کرده‌اند. وجه مشترک آن‌ها این است که به دنبال سود بردن از سرمایه گذاری هستند. شرکت‌های بزرگی مانند آدیداس و بادوایزر شروع به سرمایه گذاری در NFT کرده‌اند. در همین حال، برندهای قدرتمندی مانند نایکی نیز وارد این بازار شده‌اند.

سازندگان NFT 0.1

می‌توان گفت برخی از مشکلاتی که دامنگیر توکن های غیر مثلی نسل اول شد، به دلیل سازندگانی بود که تلاش می‌کردند هر چه سریع‌تر مجموعه‌ای از NFT ها را روانه بازار کنند. این پروژه‌ها معمولا با استراتژی‌های نیمه تمام وارد بازار می‌شدند و در نهایت با شکست مواجه می‌شدند و سرمایه گذاران خود را ناامید می‌کردند. به این ترتیب دیدگاه افرادی که در سرمایه گذاری در این پروژه‌ها شکست خورده بودند نسبت به این فضا مسموم می‌شد.

مشکلات NFT 0.01

NFT

 

علاوه بر انتقادات فوق، برخی دیگر معتقدند که NFT ها هنوز برای پذیرش در جامعه آماده نیستند. دلیل آن این است که برای ایجاد یک توکن فرایند بسیار پیچیده‌ای باید طی شود. بنابراین شرکت در این فضا برای افرادی که از فناوری آگاه نیستند، دشوار است. همین امر در مورد برندها نیز صدق می‌کند. بسیاری هنوز نیاز به استخدام کارشناسان دارند تا به آموزش و هدایت آن‌ها در چشم انداز NFT کمک کنند تا بتوانند استراتژی‌های NFT خود را در داخل مدیریت کنند.

علاوه بر این، نوسانات بازار بسیاری از مردم را می‌ترساند و به رابطه بین هنرمندان و طرفداران آن‌ها آسیب می‌رساند. یکی از دلایل نوسانات شدید ناهماهنگی بین قیمت NFT و ارزش واقعی آن است که منجر به شوک‌های تقاضا می‌شود.

هرچند می‌توان گفت به مرور زمان خریداران نسبت به نوسانات و کلاه‌برداران آگاه‌تر می‌شوند. بنابراین انتظار می‌رود که سرمایه گذاران کمتر از قبل با دیدن هر توکن پر زرق و برق سریع اقدام به خرید آن کنند.

تاثیر بازار خرسی بر NFT

 

مانند بسیاری از بازارهای مالی دیگر، بازار کریپتو نیز در رکود است. اما صرف نظر از وسعت این بازار نزولی فعلی، NFT ها همچنان قدرت خود را حفظ کرده‌اند. علاوه بر این، این شرایط رکود در بازارها باعث کاهش حجم یا نابودی بازار توکن های غیر مثلی نشده که خود یک نکته مثبت است.

صرفا افرادی از این فضا خارج شده‌اند که صرفا به دنبال ثروتمند شدن در کمترین زمان ممکن بوده‌اند. این در حالی است که پروژه‌های برتر و ماندگار از جریان‌های درآمدی بلندمدت بهره می‌برند. علاوه بر این، با حذف شدن افرادی که به دنبال سریع پولدار شدن هستند، توسعه‌دهندگان و سازندگان متعهد به فضای NFT می‌توانند در این فرصت ایجاد شده، خلاق‌تر و متمرکزتر باشند.

تاثیر بازار خرسی بر NFT

بنابراین این بازار نزولی مانند سایر بازارهای مالی، سرمایه گذاری‌های سوداگرانه را از بین خواهد برد. از طرفی راه برای NFT 0.2 که امکانات و ابزارهای بیشتری دارد، هموار خواهد شد.

انتقال به NFT 0.2

در نسل اول توکن های غیر مثلی برای دسترسی به آن‌ها نیاز به اطلاعات زیای بود، اما اکنون شاهد بلوغ بازار و دوران جدیدی در این فضا هستیم. در حالی که می‌توان گفت هیچ نقطه تمایز مشخصی بین فازهای NFT 0.1 و NFT 0.2 وجود ندارد، این فناوری برای رشد بیشتر در آینده آماده است. به عنوان مثال ظهور بسیاری از پلتفرم‌های مینت NFT گواه این واقعیت است که این بخش به طور چشمگیری موانع ورود کاربران را کاهش می‌دهد زیرا این پلتفرم‌ها ورود به بازار را تسهیل می‌کنند. اما سوالی که شاید برای شما هم به وجود آمده این است، که NFT 0.2 واقعا چیست و چه تفاوتی با نسل اول دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  NFT تقسیم شده یا F-NFT با مالکیت اشتراکی چیست؟

آشنایی با NFT 0.2

NFT 0.2 کاملا متفاوت از نسل اول توکن های غیر قابل تعویض نیست. علاوه بر این نسخه دوم توکن های غیر مثلی نمی‌تواند مستقل از NFT های نسل اول کار کند. بنابراین صرفا باید منتظر تغییرات و قابلیت‌های جدید در زیرساخت‌های NFT 0.1 باشیم. به این ترتیب در حالی که اصلی‌ترین قابلیت نسل اول، امکان ایجاد مالکیت دارایی‌های دیجیتال منحصر به فرد و توکن شده بود، NFT 0.2 با توسعه بازارهای جدید با موارد استفاده پیشرفته، امکانات بیشتری ایجاد می‌کند.

NFT 2

 

NFT 0.2 به دارندگان این امکان را می‌دهد که کارهای بیشتری با دارایی‌های توکن شده خود انجام دهند. علاوه بر این، این امکانات شامل موارد استفاده شامل آیتم‌های درون بازی، موسیقی، کلکسیون‌های دیجیتال، بلیت‌ها، کوپن‌ها و معروف‌ترین چیز در نسل اول یعنی هنر دیجیتال است. همچنین نسل دوم NFT مالکیت مشترک NFT ها را ارائه می‌دهد که بر اساس مفهوم مالکیت فردی در FNT نسل اول است. این بدان معناست که افراد متعددی می‌توانند درصدی از مالکیت یک NFT را به دست بیاورند و به همین شکل نیز آن‌ها را بفروشند. اما، علاوه بر افزایش تعداد موارد استفاده، چه چیزی نسل دوم NFT ها را متفاوت می‌کند؟ در ادامه برخی از ویژگی‌های مهم را بررسی می‌کنیم.

قراردادهای هوشمند و تعامل

تعامل دارایی‌ها را هوشمند می‌کند. با فناوری قراردادهای هوشمند، NFT ها می‌توانند ورودی را از کاربران (و سایر منابع) دریافت کنند. بسته به اطلاعات، NFT 0.2 کاربران را قادر می‌سازد تا دارایی‌های توکن شده خود را از وضعیت فعلی تغییر دهند تا مطابق با نیازها یا اهداف جدیدتر آن‌ها باشد. علاوه بر این، تعامل می‌تواند هنگام انتقال دارایی‌ها در بین برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف در بخش‌هایی مانند GameFi مفید باشد.

بنابراین، تعامل به کاربران کمک می‌کند تا با ایجاد تغییر در NFT های موجود ، آن‌ها را متناسب با نیاز خود بازسازی کنند. همچنین، این قراردادهای هوشمند هستند که اتصال NFT ها را به یکدیگر و اصلاح قراردادهای موجود امکان پذیر می‌کنند. علاوه بر این، می‌توانید تعامل را به عنوان یک NFT در نظر بگیرید که با زمان و داده ها تکامل می‌یابد.

نوآوری و الگوریتم تصادفی

یکی از ویژگی‌های جذاب NFT 0.2 این است که امکان ایجاد الگوریتم تصادفی در یک دارایی دیجیتال را امکان پذیر می‌کند. با استفاده از آن، افراد می‌توانند NFT را انتخاب کنند که با مورد استفاده آن‌ها متناسب است. علاوه بر این، هوش مصنوعی می‌تواند شخصی‌سازی NFT را امکان پذیر کند تا NFT‌ها را با خواسته‌های کاربران مرتبط‌تر کند.

در ادامه با ارائه سه مثال نحوه کاربرد آن برای شما واضح تر می‌شود. فرض کنید یک دستگاه موسیقی پخش می‌کند و دستگاه دیگر فیلم پخش می‌کند و سومی تصاویر را نمایش می‌دهد. همچنین آخرین نسخه از NFT به کاربران این امکان را می‌دهد تا دارایی‌های متعدد را به یک موجودیت واحد تبدیل کنند. تصادفی بودن الگوریتمی می‌تواند انتخاب کند که چه محتوایی برای هر دستگاهی مناسب است و آن را بازیابی می‌کند. بنابراین، NFT موسیقی روی دستگاه موسیقی پخش خواهد شد. ویدیو NFT روی دستگاه ویدیو پخش می‌شود و غیره.

ترکیب پذیری و سفارشی سازی

ویژگی composability به توانایی شخصی سازی یک دارایی یا ایجاد یک دارایی جدید اشاره دارد. علاوه بر این، ترکیب پذیری به این معنی است که آن‌ها می‌توانند از ویژگی‌های NFT ها برای پشتیبانی در بسیاری از موارد استفاده کنند. در طول فاز اول این دارایی‌های دیجیتال منحصر به فرد فقط در صرافی‌ها خرید و فروش می‌شدند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  چگونه NFT بسازیم و بفروشیم؟

بنابراین، ترکیب‌پذیری به گردآورندگان این امکان را می‌دهد تا با جمع‌آوری دارایی‌های مختلف با هم به عنوان یک توکن، احتمالات جدید را کشف کنند. علاوه بر این، دارایی‌های ثانویه در چنین مواردی به سایر NFT ها محدود نمی‌شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند دارایی‌های قابل تعویض مانند توکن های ارزهای دیجیتال باشند. به طور خلاصه، دارندگان می‌توانند NFT های موجود خود را بگیرند و با تعبیه دارایی‌های دیجیتال اضافی در داخل آن، کاربرد خود را گسترش دهند. بنابراین، یک NFT می‌تواند اهداف متعددی را به همان روشی که یک بسته کالا انجام می‌دهد، انجام دهد.

همچنین ویژگی‌های NFT 0.2 علاوه بر اینکه اهداف منحصر به فردی دارند، در مجموع این امکان را به کاربران می‌دهند که تجربه بهتری را ارائه دهند. بنابراین، دارنده NFT می‌تواند موارد استفاده جدید را برای تجاری سازی یا اهداف دیگر یک دارایی دیجیتال ایجاد کند. بنابراین می‌توان گفت NFT 0.2 فرصت‌های جدیدی ایجاد کرده و موارد استفاده بالقوه از توکن های غیر مثلی را افزایش می‌دهد.

آینده NFT ها

آینده NFT ها

آخرین نسخه از توکن‌های غیرقابل تعویض، NFT 0.2، ممکن است قبل از اینکه اکثر مردم بتوانند اکوسیستمNFT 0.2  را درک و تجربه کنند، وارد بازار شود. علاوه بر این، یک نکته که باید به ان توجه کرد، ظرفیت غافلگیری در NFT هاست. معمولا پروژه‌های جذاب و هیجانی در این فضای بسیار زیاد است. بنابراین، در حالی که بسیاری از مردم هنوز در تلاش‌اند تا بدانند NFT چیست و چه کاربردی دارد، افراد پیشرو همچنان متقاضی خرید این توکن ها هستند.

علاوه بر این، صنایعی که می‌توانند از فناوری توکن غیر مثلی نسل دوم استفاده کنند شامل سرگرمی، توزیع ویدئو، خودرو، املاک و غیره است. برای مثال، شرکت‌های فروش بلیت می‌توانند از NFT استفاده کنند تا دارندگان را قادر سازند تا از انحصار حضور در رویدادها به صورت مجازی یا در دنیای واقعی لذت ببرند.

مهم‌تر از آن، در حالی که سایر بخش‌های بلاک چین، مانند DeFi (مالی غیرمتمرکز)، ممکن است ساده به نظر برسند، NFT‌ها بسیار سرگرم‌کننده هستند. همچنین باید به این موضوع توجه داشت که NFT بیش از سایر تکنولوژی‌های حوزه رمز ارزها جامعه محور هستند. بنابراین این عوامل پتانسیل ورود کاربران بیشتر به اکوسیستم کریپتو را افزایش می‌دهد.

سخن پایانی

با اینکه سال 2021 سال اوج فروش و تبلیغات NFT ها بود، احتمالا با رشد فناوری می‌توانیم منتظر آینده جذابی برای آن باشیم. هنوز از پتانسیل NFT ها آنطور که باید استفاده نشده، چرا که این توکن ها برای فضای WEB3 بسیار کاربردی هستند. به خصوص با تکامل NFT 0.2 می‌توان منتظر سرعت گرفتن رشد و پذیرش توکن های غیر مثلی در بین جوامع بود. این فناوری نوظهور و موارد استفاده از آن با قدرت تغییر نحوه تعامل ما با بازی‌ها، موسیقی و بازارها در حال تکامل هستند. علاوه بر این، NFT 0.2 مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی در حال گسترش دارد که جایگاه خود را در آینده پیدا می‌کنند و بین دنیای فیزیکی و مجازی ادغام می‌شوند. بنابراین می‌توان منتظر اتفاقات جذابی در این حوزه بود.

سوال های متداول

1- NFT 0.2 چیست؟

نسل دوم توکن های غیر مثلی که با هدف رفع ضعف‌های نسل اول به وجود آمده است.

2- آیا NFT2 کاملا با NFT هایی که در حاضر وجود دارد متفاوت است؟

می‌توان گفت به نسخه پیشرفته NFT های کنونی NFT2 گفته می‌شود و مرز مشخصی بین این دو وجود ندارد.

3- چه نیازی به ایجاد NFT 0.2 وجود دارد؟

به دلیل ضعف ها و پیچیدگی‌هایی که در توکن های غیر مثلی نسل اول وجود دارد، ما نیاز به توکن هایی ساده‌تر و کارآمدتر داریم.

4- چطور می‌توان از NFT 0.2 استفاده کرد؟

یکی از اهداف این نسل از توکن های غیر مثلی ایجاد سهولت در استفاده است، بنابراین توسعه دهندگان تلاش می‌کنند تا نحوه از استفاده از آن را تسهیل کنند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.