داموندمگ

دامنه NFT چیست: آیا این دامنه ها توسط گوگل ایندکس می شوند؟

DAMOND
چرا NFT ها از بلاک چین اتریوم استفاده می کنند؟

بیشتر ما هر دو اصطلاح دامنه و NFT را به صورت جداگانه می‌شناسیم، اما اغلب نمی‌دانیم که دامنه NFT چیست. البته از دنیای رو به رشد کریپتو همین انتظار را داریم، که هرروز ما را با مفاهیم جدید آشنا کند، چراکه پتانسیل‌های بسیار بالایی دارد.

در مقاله امروز از داموندمگ، یعنی دامنه NFT، نام دامنه که همان نام وب سایت‌ها است، مورد بررسی قرار خواهد گرفت و خواهیم دید که چطور تکنولوژی توکن‌های غیرقابل تعویض آن را دست‌خوش تغییر کرده است.

دامنه های سنتی وب 2.0

دامنه های سنتی وب 2.0

دامنه همان آدرس سایت است، که در مرورگر تایپ می‌کنید تا به یک وب سایت خاص دسترسی پیدا کنید. برای مثال damond.ir دامنه وب سایت ما است. از نظر فنی، دامنه رشته‌ای از متن است که با یک آدرس IP عددی مطابقت دارد. در هر لحظه میلیاردها دستگاه در اینترنت وجود دارد و IP یا همان پروتکل اینترنت، مجموعه قوانینی است که به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد از طریق اینترنت با هم ارتباط برقرار کنند.

وقتی نام دامنه‌ای مانند damond.ir را در یک مرورگر وب تایپ می‌کنید، درخواستی را برای سرور وب آن آغاز می‌کنید و از آن می‌خواهید که محتوای صفحه اصلی را به شما ارائه دهد. این درخواست حاوی آدرس IP رایانه شما است. هنگامی که سرور وب ما درخواست را دریافت کرد، یک پاسخ به رایانه شما ارسال می‌کند و شما محتوا یا در صورت بروز مشکل یک پیام خطا را می‌بینید. سیستم نام دامنه (یا DNS) اساساً دفترچه تلفن اینترنت است، که دسترسی به وب سایت‌ها را مطابق با زبان انسان ممکن می‌کند. آدرس IP واقعی وب سایت داموند، عددی پیچیده مانند 23.88.68.153 است.

رجیستری و ثبت دامنه

با توجه به تعداد وب سایت‌های فعال، این همه نام دامنه از کجا می‌آیند؟ مالک آن‌ها کیست؟ باید بگوییم که سلسله مراتبی در این زمینه وجود دارد:

اکثر نام‌های دامنه توسط ثبت دامنه (domain registries) مدیریت می‌شوند، شرکت‌هایی که احتمالاً هرگز نام‌شان را نشنیده‌اید. به عنوان مثال، شرکتی به نام Verisign در ویرجینیا، رجیستری معتبر برای دامنه‌های .com و .net در میان سایر دارایی‌های زیرساخت اینترنتی است، که با انجام این کار سالانه بیش از یک میلیارد دلار درآمد ایجاد می‌کند. رجیستری‌ها دامنه ها را با نگهداری سوابق مربوط به هر دامنه و اینکه متعلق به چه کسی است، مدیریت می‌کنند.

با این حال این رجیستری‌ها توسط بخشی به نام Internet Assigned Numbers Authority یا IANA در یک سازمان جهانی به نام Internet Corporation for Assigned Names and Numbers یا ICANN مدیریت می‌شوند. ICANN بسیاری از فرآیندها و پایگاه‌های داده‌های را که اینترنت وب 2.0 را در حال اجرا نگه می‌دارند، هماهنگ می‌کند.

با بیش از 300 میلیون نام دامنه ثبت شده، مشغولیت و کار زیادی دارند. بنابراین، رجیستری‌هایی مانند Verisign فروش تجاری نام دامنه را به ثبت‌کنندگان (registrars)، واگذار می‌کنند. ثبت‌کنندگان اساساً به‌عنوان فروشنده‌ای در خط مقدم عمل می‌کنند که برای هر ثبت‌نام دستمزد دریافت می‌کنند، اما درصدی را نیز به رجیستری اصلی می‌پردازند. همه این هزینه‌ها در قیمتی که از کاربر نهایی دریافت می‌شود لحاظ می‌شود.

مطلب پیشنهادی  رپد بیت کوین wBTC چیست + کاربردهای Wrapped Bitcoin

پس از خرید دامنه چه اتفاقی می افتد؟

نکته‌ای که در خصوص خرید دامنه وب 2.0 وجود دارد، این است که ما نمی‌توانیم صاحب آن باشیم، بلکه با پرداخت مبلغ مشخص شده آن را برای مدت معینی اجاره می‌کنیم. توجه داشته باشید که اگر موعد پرداخت مجدد و تمدید دامنه بگذرد، دیگر در اختیار شما نخواهد بود و آزاد خواهد شد تا دیگران آن را انتخاب کنند.

متأسفانه در این زمینه افراد سودجو روش‌هایی دارند که به نفع خود از آن استفاده می‌کنند. این افراد به شکلی خودکار در لحظه انقضای دامنه‌ها آن‌ها را خریداری می‌کنند و سپس از شرکت یا شخصی که پیشتر از آن استفاده می‌کرد، برای بازگرداندن دامنه پول گزافی می‌گیرند.

دامنه NFT چیست؟

دامنه های NFT

«غیر قابل تعویض» به چیزی منحصر به فردی اشاره دارد، که نمی‌توانیم آن را با چیز دیگری هرچند مشابه تعویض کنیم. ارز سنتی قابل تعویض است، زیرا شما می‌توانید 1 دلار را با 1 دلار متفاوت معامله کنید و ارزش یکسانی خواهد داشت. در مقابل، یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) مقدار معادلی ندارد.

برخی افراد استدلال می‌کنند که نام‌های دامنه ذاتاً غیر قابل تعویض هستند. به این معنا که شما نمی‌توانید یک نام دامنه را با نام دیگری مبادله کنید و انتظار داشته باشید که ارزش یکسانی داشته باشند. یک دامنه خاص بر اساس سن، اعتبار، شهرت و حتی گسترش آن ارزش ذاتی دارد.

با این حال، دامنه‌های NFT بخشی از زیرمجموعه یک دامنه خاص هستند. آن‌ها آدرس‌های کیف پول‌های ارز دیجیتال هستند، که می‌توانند به عنوان دامنه وب سایت نیز عمل کنند. شما یک توکن می‌خرید که متعلق به دامنه شماست و معمولاً یکی از پسوندهای زیر را دارد:

نام‌های جایگزین زیادی برای دامنه های NFT وجود دارد، اما همه آن‌ها به یک چیز اشاره دارند، این نام‌ها عبارتند از:

دامنه هندشیک (handshake) چیست؟

دامنه‌های Handshake زیرمجموعه‌های خاصی از دامنه های NFT هستند. آن‌ها از فناوری بلاک چین به جای سیستم سنتی نام دامنه (DNS) استفاده می‌کنند و مردم می‌توانند آن‌ها را با استفاده از ارز دیجیتال خریداری کنند. سازندگان این دامنه‌ها روی «غیرمتمرکز کردن اینترنت» تمرکز دارند تا امنیت، حریم خصوصی و به طور کلی مالکیت بیشتری را فراهم کنند.

تفاوت دامنه NFT با دامنه وب 2.0 چیست؟

تفاوت دامنه NFT با دامنه وب 2.0 چیست؟

با یک دامنه سنتی، شما به ثبت‌کننده یا ارائه دهنده هاست خود برای اجاره دامنه، مبلغی را پرداخت می‌کنید و از نظر فنی دامنه هرگز متعلق به شما نیست. با این حال، شما آزاد هستید که از دامنه برای وب سایت خود استفاده کنید، مشروط بر اینکه شرایط و ضوابط ثبت‌کننده را نقض نکنید.

در مقابل، خرید دامنه NFT به این معنی است که شما مالک آن هستید، تا زمانی که آن را بفروشید. به این ترتیب حقوق کاملی را در مورد دامنه و تمام محتوای مرتبط با آن خواهید داشت. به علاوه خرید این دامنه‌ها با ارز دیجیتال ممکن است.

به همین دلیل، برخی از مردم دامنه NFT خریداری می‌کنند، زیرا امنیت بهتری دارد. به جای آنکه واسطه‌ها بین شما و دامنه باشند، خودتان تمام مسئولیت‌ها را برعهده دارید. علاوه بر این، زمانی که از فایل سیستم بین سیاره‌ای (IPFS) در کنار دامنه NFT خود استفاده می‌کنید، می‌توانید یک وب سایت مقاوم در برابر سانسور ایجاد کنید.

مطلب پیشنهادی  تست هاوی چیست؟ قانونگذاری رمزارزها بلاکچین به عنوان سهام سرمایه‌ گذاری

علاوه بر این، یک دامنه NFT از سرویس نامی متفاوت استفاده می‌کند. معمولاً یک DNS یک آدرس IP را به یک URL مانند www.elegantthemes.com تبدیل می‌کند:

با یک دامنه NFT، شرکتی مانند Ethereum Name Service (ENS) آدرس کیف پول ارز دیجیتال شما را به یک نام دامنه قابل خواندن تبدیل می‌کند. علاوه بر این، می‌توانید پرداخت‌های ارز دیجیتال را مستقیماً به این آدرس دریافت کنید.

دامنه NFT چگونه کار می کند؟

دامنه NFT چگونه کار می کند؟

دامنه های NFT آدرس‌های کریپتویی هستند که به عنوان آدرس وب عمل می‌کنند.

  • شما می‌توانید آن‌ها را بخرید، بفروشید و مانند هر NFT دیگری نگهداری کنید.
  • آن‌ها به عنوان آدرس کیف پول هم استفاده می‌شوند، بنابراین شخصی می‌تواند دارایی‌های کریپتو را مستقیماً به آدرس دامنه NFT شما بفرستد.
  • همچنین این نام‌های دامنه می‌توانند به یک وب سایت اشاره داشته باشند، که با جستجوی آن به محتوای وب سایت دسترسی پیدا خواهید کرد.

چگونه دامنه NFT بخریم؟

ممکن است با روند سنتی خرید دامنه در یک ثبت‌کننده دامنه مانند آشنا باشید. به سایت ثبت‌کننده دامنه مراجعه می‌کنید، نام خاصی را جستجو می‌کنید و در صورت وجود، آن را با کارت اعتباری یا سایر روش‌های پرداخت پذیرفته شده خریداری می‌کنید.

اصولاً خرید دامنه NFT نیز بسیار شبیه به همین روند است، اما در پشت صحنه کمی تفاوت وجود دارد:

ابتدا به یک بازار Domain NFT، که در اصل مشابه یک ثبت‌کننده است مراجعه می‌کنیم و نام دامنه مورد نظر خود را جستجو کنید. وب سایت‌هایی نظیر Unstoppable Domains این طور هستند.

در این بازار پسوندهای مختلفی مانند .crypto، .dao، .nft و غیره وجود دارد. افزونه مورد نظر خود را به سبد خرید خود اضافه کنید و با پرداخت فرایند را ادامه دهید. وب سایت Unstoppable Domains از شما می‌خواهد که یک حساب کاربری ایجاد کنید. همچنین گزینه‌های خرید متنوعی از جمله کارت اعتباری و PayPal و همچنین شیوه‌های پرداختی وب 3.0 مانند ارزهای دیجیتال را از طریق برنامه Crypto.com، که به عنوان کیف پول نیز عمل می‌کند، ارائه می‌دهد.

برای نهایی کردن خرید، اساساً باید توکنی را که مربوط به دامنه موجود در بلاک چین است، «مینت» کنید. این فرآیند به بلاک چین می‌گوید که شما مالک دامنه هستید، که برای انجام آن باید چند دقیقه منتظر پاسخ شبکه بمانید.

پس از اتمام، شما مالک صد درصد دامنه منتخب خود هستید. با اینکه بازارهایی مانند Unstoppable Domains به عنوان کیف پول دامنه عمل می‌کنند، اما از نظر تئوری می‌توانید دامنه NFT را روی کیف پول سخت‌افزاری مانند Ledger Nano S، کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند متامسک قرار دهید یا حتی آن را برای فروش در اوپن سی (OpenSea) فهرست کنید.

آیا دامنه NFT در گوگل ایندکس می شود؟

آیا دامنه NFT در گوگل ایندکس می شود؟

ایندکس شدن، در لغت به معنی ثبت و فهرست شدن است. وقتی مطلبی یا وب سایتی در گوگل ایندکس شود، به این معنی است که با جستجو قابل یافتن است. بنابراین ایندکس شدن اصل مهمی است. اگر وب سایت ما در گوگل فهرست نشود، عملاً وجود آن هیچ فایده‌ای ندارد. حال سؤال اینجا است که آیا دامنه NFT از طرف گوگل مورد پذیرش است یا خیر.

متأسفانه هنوز این‌طور نیست. به نظر می‌رسد در حال حاضر گوگل نمی‌تواند دامنه های NFT را فهرست کند. علاوه بر این، مرجع شماره‌های اختصاص داده شده اینترنت (IANA) در حال حاضر این دامنه‌های سطح بالای جدید را در پایگاه داده خود لحاظ نمی‌کند.

مطلب پیشنهادی  ارز دیجیتال در ایران: آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

این می‌تواند از منظر SEO هم نگران‌کننده باشد. اگر نمی‌توانید محتوای خود را برای گوگل یا بیشتر موتورهای جستجوی دیگر بهینه کنید، پیدا کردن محتوای شما به صورت ارگانیک برای خوانندگان چالش‌برانگیزتر خواهد بود.

با این حال، برخی از موتورهای جستجوی خاص NFT وجود دارد، که از چنین دامنه‌هایی پشتیبانی کنند. به عنوان مثال، NooFT در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی نسخه بتا موتور جستجوی خود در سه ماهه چهارم سال 2022 است. NooFT یک پلتفرم مبتنی بر هوش مصنوعی است، که ارزش این را دارد که به چشم موتور جستجو به آن نگاه کنیم و باشیم تا مشخص شود تکامل آن سودمند است یا خیر.

بزرگترین مشکل دامنه های NFT

بزرگترین مشکل فعلی دامنه های NFT این است که اکثر مرورگرها نمی‌توانند آن‌ها را پردازش کنند، مگر اینکه تنظیمات خاصی را اعمال کنید. خوشبختانه برخی از مرورگرها افزونه‌هایی را به طور خاص برای این منظور توسعه داده‌اند.

به عنوان مثال، گوگل کروم دارای Bob Extension و LinkFrame است. این برنامه‌ها می‌توانند به طور خودکار دامنه های NFT را پردازش کنند و شما را قادر می‌سازند تا بدون پیکربندی سرور DNS خود به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

یک گزینه جایگزین برای کاربران موزیلا فایرفاکس Resolvr است. این افزونه می‌تواند تنظیمات پروکسی مرورگر شما را برای حل و فصل دامنه‌های هندشیک و سوابق داده‌های DNS TXT کنترل کند.

علاوه بر این، برخی از ثبت‌کننده‌ها به صورت بومی نام دامنه را برای پردازش در مرورگرهای خاص آماده می‌کنند. به عنوان مثال، Unstoppable Domains شامل پشتیبانی از هر دو مرورگر Brave و Opera است.

سخن پایانی

وب سایت‌ها بخش مهمی از گسترش کسب و کارها را به عهده دارند. اما اگر در پشت صحنه فنی راه‌اندازها دقیق شویم، خواهیم دید که کاستی‌هایی در مالکیت یک وب سایت وجود دارد. درواقع با اینکه تمام محتوایی که تولید می‌کنیم متعلق به ما است، هرگز نمی‌توانیم مالک واقعی نام منتخب و یکتای وب سایت خود باشیم.

به همین دلیل صنعت کریپتو دست به کار شده است و غیرقابل تعویض بودن NFTها را با نام دامنه ترکیب کرده است و این امکان را فراهم کرده است که افراد مالک حقیقی وب سایت خود باشند. البته در طول مقاله دیدیم که مشکلاتی نیز وجود دارد، که مهم‌ترین آن ایندکس نشدن این دامنه‌ها در گوگل است.

سؤالات متداول

دامنه NFT چیست؟

دامنه های NFT، برخلاف دامنه‌های وب 2.0 اجاره‌ای نیستند و وقتی بهای آن را بپردازید، مالکیت کاملش را خواهید داشت. سپس می‌توانید آن را مشابه توکن‌های دیگر در کف پول‌های خود ذخیره کنید.

آیا استفاده از دامنه NFT مناسب است؟

باید در نظر داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق کاربرانی که از سایت‌های شما بازدید می‌کنند، پروتکل‌ها و افزونه‌های لازم را فعال نخواهند کرد. آن‌ها از Brave یا Opera استفاده نخواهند کرد و همچنین Resolvr، Bob یا LinkFrame را در مرورگرهای خود نصب نخواهند کرد. بنابراین اگر به دنبال جذب فوری ترافیک هستید، دامنه های NFT توصیه نمی‌شوند.

دامنه وب 2.0 چیست؟

دامنه‌های وب 2.0 همان آدرس‌های وب سایتی هستند که هم اکنون از آن استفاده می‌کنیم و می‌توانند پسوندهایی نظیر .com، .net و غیره داشته باشند. این دامنه‌ها اجاره‌ای هستند و اگر در زمان مقرر تمدید نشوند، از دسترس ما ارج خواهند شد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.