داموندمگ

NFT دینامیک (Dynamic NFT) چیست؟

DAMOND

در سال‌های اخیر بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری مسیر خود را در جریان‌ اصلی صنعت کریپتو پیدا کرده و توجه چهره‌های سرشناس و سرمایه‌گذاران بزرگ این بازار را جلب کرده‌اند. توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان NFTها یکی از همین پروژه‌های موفق محسوب می‌شوند. چراکه از زمان راه‌اندازی تاکنون، به یکی از برجسته‌ترین امکانات Web3 تبدیل شده و بسیاری از چهر‌های مطرح دنیا نیز در حال ساخت و راه‌اندازی پروژه‌ها و کلکسیون‌های NFT خود هستند.

جذابیت و ارزش این گروه‌ از توکن‌ها به دلیل کاربردهای متنوع و بهبود مداوم فناوری‌های زیرساختی، چند برابر بیشتر از سایر دارایی‌های دیجیتال است. جالب است بدانید که مرحله جدید توسعه NFTها به‌تازگی تحت عنوان NFT دینامیک آغاز شده. در ادامه این مطلب از داموندمگ به بررسی کامل NFT دینامیک و موارد مربوط به آن، می‌پردازیم.

بررسی مفهوم NFTها

قبل از بررسی NFT دینامیک و معرفی کاربردهای آن، بهتر است ابتدا با مفهوم NFT آشنا شویم. NFTها نوعی دارایی دیجیتالی منحصر به فرد و بی‌نظیری هستند که مانند هر توکن دیگری بر روی یک شبکه بلاک چین راه‌اندازی شده‌اند. این دارایی‌ها نماینده اشیا و اقلام باارزش دنیای واقعی مانند هنر، موسیقی یا آیتم‌های درون بازی، ویدئوها و بسیاری موارد دیگر هستند.

برخی از NFTها با قیمت‌های کلان در میان سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان خرید و فروش می‌شوند، اما همچنان این احتمال وجود دارد که ارزش این NFTها با گذشت زمان تغییر کرده و کم و زیاد شود. با وجود اینکه مفهوم NFT از سال 2014 به صنعت کریپتو معرفی شده است، اما در همین یکی دو سال اخیر توانسته با کسب شهرت بسیار زیاد، به روشی محبوب جهت خرید و فروش آثار هنری دیجیتالی تبدیل شود.

NFT به چه معناست

چرا توکن‌های NFT با یکدیگر تعویض نمی‌شوند؟

NFT کوتاه شده عبارت Non-fungible token یا همان توکن‌های غیرقابل تعویض است. همانطور که از نامش پیدا است، این توکن‌ها با یکدیگر قابل تعویض نیستند. علت آن نیز به ارزش متفاوت هر یک از توکن‌های NFT برمی‌گردد. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید.

همچون پول‌ کاغذی 10 هزار تومانی که ارزشی برابر با یک 10 هزار تومانی دیگر دارد، ارزش یک کوین دیجیتالی مانند بیت کوین نیز برابر با ارزش یک بیت کوین دیگر است. بنابراین، به‌راحتی می‌توان یک واحد بیت کوین را با یک واحد بیت کوین دیگر تعویض کرد.

اما از آنجاییکه توکن‌های غیرقابل تعویض نماینده‌ای از آثار هنری، آیتم‌ها و اشیای متفاوت هستند، نسبت به هم‌ارزش یکسانی نداشته و در نتیجه، نمی‌توان دو توکن NFT را باهم تعویض کرد. در دنیای واقعی این موضوع در مورد سنگ‌های قیمتی، الماس و… نیز دیده می‌شود. دو قطعه الماس را در نظر بگیرد که از نظر قدمت، وزن، اندازه و بسیاری موارد دیگر با یکدیگر متفاوت هستند. به دلیل این تفاوت‌ها، علی‌رغم اینکه هر دو ذاتاً الماس هستند، ولی ارزش یکسانی نداشته و نمی‌توان آنها را باهم معاوضه کرد.

مفهوم NFT دینامیک

معرفی مفهوم NFT دینامیک

دینامیک در لغت به معنای پویایی است، در نتیجه بر اساس معنی لغوی دینامیک، می‌توان گفت NFT دینامیک شکلی از NFT است که ویژگی‌های پویایی را به مفهوم NFT اضافه می‌کند. به این ترتیب، وجود این ویژگی NFTها را قادر می‌سازد تا به شرایط خارجی موجود پاسخ مناسب داده و واکنش نشان دهند. علاوه بر این، پویایی NFTها به آنها کمک می‌کند تا در موردنیاز یا عدم نیاز اعمال تغییرات لازم در فراداده (metadata) توکن، تصمیم‌گیری کنند.

به عنوان مثال گیم‌پلی یک بازی ویدئویی را در نظر بگیرید که در طراحی آن از NFTها استفاده شده است. فرض کنید در این بازی NFTها نماینده‌ آواتارهای درون بازی بوده و مهارت‌های مختلفی مانند سرعت، قدرت، چابکی و… دارند. این مهارت‌ها در فراداده توکن تعبیه شده و قابل پیشرفت و بهبود هستند.

همزمان که بازیکنان مراحل بازی را سپری کرده و پیشرفت می‌کند، NFTها باید برای نمایش تلاش‌ و پیشرفت بازیکن عناصر موجود در توکن مانند میزان سرعت، قدرت، چابکی و… را به‌روزرسانی کنند. در نتیجه می‌توان گفت، با وجود اینکه NFTهای دینامیک از یک شناسه منحصر به فرد تشکیل می‌شوند، اما همچنان با توجه به شرایط خارجی، امکان به‌روزرسانی و تغییر جنبه‌های فراداده آنها وجود دارد.

امکان به‌روزرسانی و تغییر NFT داینامیک

نحوه عملکرد NFT دینامیک

NFT دینامیک می‌تواند با استفاده از محاسبات خارج و درون زنجیره‌ای رشد و تکامل پیدا کند. تکنولوژی که این فرایند را ممکن می‌سازد، قرارداد هوشمند است. هر زمانی که برای یک NFT تقاضا وجود داشته باشد، قراردادهای هوشمند با ارزیابی داده‌های خارج و درون زنجیره‌ای نوع پاسخ ارائه شده به کاربر را تعیین می‌کنند. برای درک بهتر این موضوع، به مراحل زیر توجه کنید.

 • در ابتدا یک درخواست به قراداد هوشمند یک NFT ارسال می‌شود.
 • درخواست جهت پردازش توسط قرارداد هوشمند دریافت می‌شود.
 • قرارداد هوشمند به داده‌های درون زنجیره‌ای فراخوان داده و نتایج را پردازش می‌کند.
 • سپس این قرارداد هوشمند جهت برقراری ارتباط با داده‌های خارج زنجیره‌ای از اراکل استفاده کرده و نتایج به دست آمده را بررسی می‌کند.
 • در این مرحله هر دو داده‌های درون و خارج زنجیره‌ای توسط قرارداد هوشمند بررسی می‌شوند.
 • سپس قرارداد هوشمند، یک یا دو مدیا را به درخواست‌کننده ابتدایی بازمی‌گرداند.
مطلب پیشنهادی  تتا چیست؟ Theta با توکن THETA

عملکرد NFT دینامیک

با توجه به مراحل مذکور، می‌توان نتیجه گرفت که قراردادهای هوشمند به NFTها اجازه تغییر، گسترش و به‌روز شدن را در یک دوره زمانی مشخص می‌دهند. علاوه بر انجام این مراحل، تعیین تغییر یا عدم تغییر NFTها نیز برعهده قراردادهای هوشمند خواهد بود.

چطور می‌توان NFT دینامیک ایجاد کرد؟

همانطور که اشاره شد، ایجاد تغییر و گسترش فراداده توکن‌های NFT تنها از طریق قراردادهای هوشمند، برنامه‌ریزی شده و انجام می‌شود. به عبارت دیگر، این توسعه‌دهنده یا صادرکننده توکن است که تغییرات NFT را به‌صورت کد، رمزگذاری می‌کند. از آنجاییکه بسیاری از NFTهای دینامیک به تغییرات دنیای واقعی متکی هستند، به‌روزرسانی فراداده آنها، نیازمند استفاده از اوراکل‌ها است.

تاکنون Chainlink در ارائه ابزارهای موردنیاز برای ایجاد NFTهای دینامیک (dNFTs)، پیشگام بوده است. طبق وبلاگ رسمی Chainlink ایجاد یک NFT دینامیک نیازمند نوعی دانش فنی بوده و برای دنبال کردن این دستورالعمل‌ها باید Rinkbey Testnet ETH و  Rinkbey Testnet LINK داشته باشید. به طور خلاصه ابتدا لازم است یک NFT ایجاد کرده و سپس با توجه به تغییرات شرایط محیطی، تغییرات را روی آن کد گذاری کنید.

معرفی کاربردهای NFT دینامیک

نام توکن، صفات اختصاصی و لینک فایل‌ها در فراداده توکن‌ها ثبت شده و در مجموع ID توکن را تشکیل می‌دهند. یکی از متداول‌ترین کاربردهای NFT دینامیک ساخت و گسترش آواتارهای بازی‌ها است، اما این تنها کاربرد dNFTها نبوده و این نوع توکن کاربردهای دیگری دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

 • کارت‌های ورزشی
 • املاک و مستغلات
 • بازی‌های بلاکچینی
 • کلکسیون‌ها
 • پاسپورت‌ها

دینامیک NFT چه کاربردهایی دارد؟

بررسی کاربرد NFT دینامیک در کارت‌های ورشی NFT

همانطور که انتظار می‌رود، دنیای ورزش اولین جایی بود که از این NFTها استقبال کرد و نام این نوع از توکن‌های غیرقابل تعویض را سر زبان‌ها انداخت. طبق نظرسنجی‌ها، بیش از 3/1 طرفداران بازی‌های ورزشی، به خرید NFTها  به خصوص کارت‌های ورزشی NFT علاقه نشان می‌دهند. جهت بررسی کاربرد NFT دینامیک در این حوزه و درک بهتر آن، به این مثال توجه کنید. یک فوتبالیست واقعی را در نظر بگیرد، فرض کنید یک NFT دینامیک وجود دارد که نشان‌دهنده این بازیکن واقعی فوتبال است.

این توکن NFT می‌تواند اطلاعات مربوط به فوتبالیست همچون قدرت بدنی، چابکی، پاس گل، گل‌های زده شده و… را در فراداده توکن ذخیره کند. همزمان با انجام بازی‌های بیشتر و تداوم بازی‌های لیگ (تغییرات محیطی)، آمار و اطلاعات موجود در فراداده توکن بازیکن نیز تغییر خواهند کرد.

به عنوان مثال، احتمالاً این بازیکن فوتبال در طی فصل فوتبالی چند گل دیگر به ثمر رسانده و پیشرفت‌ می‌کند. در نتیجه NFTهای دینامیک، جهت ایجاد تغییرات در فراداده توکن و اضافه کردن پیشرفت‌های بازیکن به آن، امکان دریافت داده‌های خارج از زنجیره را داشته و اطلاعات متادیتا را به‌روز می‌کنند. اما از آنجاییکه محتوای اطلاعات موجود در متادیتای NFTهای ایستا (static NFT) غیرقابل دسترس و دائمی است، این ویژگی‌ها در NFT ایستا ارائه نمی‌شوند.

بررسی کاربرد NFT دینامیک در املاک و مستغلات

یکی دیگر از کاربردهای NFTهای دینامیک در حوزه املاک و مستغلات است. دنیای مستغلات فاصله بسیار زیادی از دیجیتالی شدن دارد و ورود این تکنولوژی باعث ایجاد کاربردهایی شده است که ممکن است در دهه آینده تبدیل به ترند اصلی این بازار سنتی بشود. برای درک بهتر کاربرد NFTها بهتر است به این مثال توجه کنید. فرض کنید یک NFT دینامیک نشان‌دهنده و نماینده یک خانه است. در شرایطی که توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی قابل انجام است، بهتر است امکان تغییر معیار و اندازه‌ها نیز وجود داشته باشد.

در نتیجه اعمال تغییر در فراداده این NFTها می‌تواند منعکس‌کننده تغییرات به وجود آمده در ویژگی‌های این املاک باشد. ممکن است اعمال این تغییرات، نیازها و علایق مشتریان بالقوه آینده را تحت پوشش قرار دهد. در واقع می‌توان گفت، فراداده NFTهای دینامیک این حوزه نشان‌دهنده ارزش خانه، تاریخچه تعمیرات، سن ساخت، تاریخچه فروش‌های گذشته و…خواهند بود. از آنجایی که ویژگی‌ املاک می‌تواند به‌صورت مداوم در حال تغیر باشد، هنگام توکن‌سازی دارایی‌های واقعی مانند املاک، استفاده از NFTهای دینامیک انتخاب بهتری است.

بررسی کاربرد NFT دینامیک در بازی‌های بلاکچینی

NFT استاتیک برای اولین بار در بازی‌های بلاکچینی موسوم به P2E مورد استفاده قرار گرفت و باعث آشنایی بیشتر جهانیان با این ویژگی خاص دنیای بلاکچین شد. بازی‌های بلاکچینی که امکان کسب درآمد را فراهم می‌کنند، می‌توانند یک بار دیگر دنیای NFTها را تکان بدهند.

مطلب پیشنهادی  لایت پیپر چیست؟ چطور یک Litepaper خوب بنویسیم؟

NFT‌های دینامیک می‌توانند با استفاده از عملکرد تصادفی قابل تایید زنجیره‌ای (VFR) تأثیر قابل توجهی بر بازی‌های P2E داشته باشند. VFR امکان توزیع تصادفی آیتم‌های درون بازی را فراهم می‌کند که به نوبه خود نادر بودن فاکتور مذکور را تعیین می‌کند. VFR قابل تأیید است، به این معنی که نتایج تصادفی در بلاک چین قابل تأیید هستند و هیچ کس نمی‌تواند تصادفی بودن را به نفع خود تغییر دهد. به عنوان مثال، Dream Quest یک بازی P2E مبتنی بر NFT است که VFR را برای اطمینان از توزیع منصفانه و تصادفی ویژگی‌ها در NFT های خود پیاده سازی کرده است. با وجود چنین ویژگی هنوز امکان استفاده از NFTهای استاتیک در بخش‌های مختلف بازی‌های بلاکچینی وجود دارد. در واقع این توکن‌ها می‌توانند ویژگی‌های بیشتری را به بازی‌های بلاکچینی اضافه کنند و باعث جذاب‌تر شدن و فراگیرتر شدنشان شوند.

بررسی کاربرد NFT دینامیک در کلکسیون‌ها

کلکسیون‌ها نیز که جزو پرکاربردترین زیربازارهای NFT محسوب می‌شدند حالا با این تکنولوژی جدید امکان ایجاد ویژگی‌های جدیدی دارند. کلکسیون‌های NFT می‌توانند ظاهر خود را تغییر دهند یا ویژگ‌های خاصی را بر اساس رویدادهای زندگی واقعی به آن‌ها اضافه کنند. برای مثال، LaMelo، بازیکن NBA، مجموعه‌ای از NFT‌های دینامیک را منتشر کرده است که بر اساس عملکرد LaMelo در بازی، سطح بالاتری دارند و به دارندگان آن مزایایی می‌دهند. زمانی که او برنده جایزه بهترین بازیکن جدید سال برای فصل 2020-2021 NBA شد، NFT به طلایی تغییر رنگ داد و سیاره زحل که او در دست داشت به خورشید تبدیل شد. چنین ویژگی می‌تواند خریداران بیشتری را ترغیب به خرید کند و بازار NFTها را بزرگتر کند.

بررسی کاربرد NFT دینامیک در جذب سرمایه

NFT ها قبلا برای جمع آوری سرمایه مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما NFT‌های دینامیک می‌توانند این مفهوم را جذاب‌تر کنند. به عنوان مثال، شرکت Regenerative Resources (RRC) از انتشار فیلم‌های کوتاه در قالب NFT دینامیک خبر داده است که در ابتدا NFT از یک فریم تشکیل شده است، اما هر زمان که دوباره به فروش می‌رسند، فریم‌های دیگر به آن اضافه می‌شوند. این روند تا پایان فیلم ادامه دارد.

بررسی کاربرد NFT دینامیک در دنیای توریسم

همانطور که می‌دانید، یکی از ویژگی‌های خاص NFTها امکان استفاده از آن‌ها برای دارایی‌های مربوط به هویت است. یکی از این دارایی‌های هویتی که گاهی ممکن است به روز رسانی نیز بشود پاسپورت است. دولت‌ها از نظر تئوری می‌توانند گذرنامه‌هایی را در قالب NFT‌های دینامیک صادر کنند که اطلاعات را در حین سفر به‌روزرسانی می‌کند. از آنجایی که اطلاعات در بلاک چین ذخیره می‌شود، نیازی به مهر و مدارک اضافی نخواهد بود. همچنین احتمال تقلب را کاهش می‌دهد زیرا بلاک چین آنها را تغییرناپذیر و قابل تأیید می‌کند و می‌تواند به طرز قابل توجهی هزینه‌های دولتی را پایین بیاورد.

تفاوت NFT استاتیک و NFT دینامیک

هر توکن NFT به یک قرارداد هوشمند اختصاصی متصل است، این موضوع سبب شده تا توکن‌های غیرقابل تعویض منحصر به فرد و بی‌نظیر باشند. برای ایجاد یک NFT و اتصال آن به یک شناسه توکن منحصر به فرد از مجموعه‌ای از کدها استفاده شده و وجود شناسه منحصر به فرد، هر NFT را نسبت به سایرین متمایز می‌کند.

از طرفی نیز توکن‌های NFT مانند سایر توکن‌های دیجیتالی بر روی فناوری بلاک چین راه‌اندازی می‌شوند. به  همین دلیل است که اطلاعات هر توکن NFT، که از آن تحت عنوان شناسه توکن نیز یاد می‌شود، به هیچ‌وجه قابل دست‌کاری و تغییر نیست. یک اثر هنری دیجیتالی را در نظر بگیرید که به‌صورت دارایی NFT با ویژگی‌های منحصر به فرد و قیمت مشخص به فروش رسیده است. از آنجاییکه خریدار با درنظر گرفتن این ویژگی‌ها این اثر را خریداری می‌کند، لازم است این اثر برای همیشه پایدار و بدون تغییر باقی بماند.

اما از طرفی استفاده از مفهوم NFT ایستا (static NFT) برای توکن‌سازی اقلام در حال تغییر دنیای واقعی غیرممکن است. به همین دلیل برای پاسخ به این نیاز، مفهوم جدیدی تحت عنوان NFT دینامیک شکل گرفته است. به عنوان مثال، یک آیتم قدیمی را در نظر بگیرد که برخی از ویژگی‌های آن به طور مدام در حال تغییر است، از آنجاییکه امکان به‌روزرسانی ویژگی‌های این آیتم در توکن NFT ایستا وجود ندارد، توکن‌سازی آن با NFT ایستا قابل انجام نخواهد بود.

با گذشت زمان و تغییر و پیشرفت ویژگی برخی از آیتم‌های NFT، ارزش و ویژگی‌های این دارایی‌های دیجیتالی نیز تغییر می‌کند. به همین جهت، به دلیل ضرورت به‌روزرسانی اطلاعات و اعمال این تغییرات در فراداده‌ توکن، مفهوم  NFT دینامیک به صنعت کریپتوکارنسی معرفی شد.

مطلب پیشنهادی  ساتوشی چیست و هر SAT معادل چند بیت کوین است؟

NFT و NFT دینامیک چه تفاوتی باهم دارند؟

چطور Chainlink از NFT دینامیک پشتیبانی می‌کند؟

یکی از مسائل مهمی که در طراحی NFT دینامیک که معمولاً نادیده گرفته می‌شود، این است که چطور می‌توان منابع اطلاعات و عملکرد موردنیاز برای ایجاد یک NFT دینامیک ایمن، منصفانه و خودکار را ایجاد کرد. تغییرات فراداده NFT دینامیک را می‌توان بر اساس تغییرات خارجی به وجود آمده، به  مختلف ایجاد کرد. ممکن است این تغییرات در داخل یا خارج از زنجیره وجود داشته باشند، اما از آنجاییکه، بلاک چین‌ها ذاتاً به داده‌ها و محاسبات خارج از زنجیره دسترسی ندارند، برای دسترسی به داده‌های خارج از زنجیره به راه‌حل‌هایی مانند اوراکل‌ها نیاز است.

Chainlink برای غلبه بر این محدودیت‌ها، دسترسی به انواع داده‌های خارج از زنجیره و خدمات محاسباتی که می‌توانند به عنوان ورودی برای به‌روزرسانی dNFT مورداستفاده قرار گیرند، از اوراکل‌ها استفاده می‌کنند. در واقع Chainlink به‌عنوان پلی بین دو دنیای جدا از هم عمل کرده و همزمان با رشد اکوسیستم dNFT و افزایش سطح ادغام NFTها با دنیای واقعی، امکان ایجاد فرایندهای خودکار، غیرمتمرکز و جذاب در NFTهای دینامیک را فراهم می‌کند.

بررسی سیستم‌های ارائه شده در Chainlink

Chainlink به عنوان پرکاربردترین شبکه غیرمتمرکز اوراکل، برای ارائه داده‌های خارج از زنجیره به هر توکن NFT دینامیکی که ایجاد تغییرات در آن نیازمند داده‌های دنیای واقعی باشد، گزینه مناسبی است. چهار مورد از سرویس‌های شبکه Chainlink عبارت‌اند از:

 • Chainlink Data Feeds: یک سرویس تحویل داده در خارج از زنجیره است. این سرویس می‌تواند به‌صورت کاملاً ایمن نتایج ورزشی، تغییرات آب و هوایی و هر داده دیگری که برای به‌روزرسانی NFT دینامیک لازم است را ارائه دهد.
 • Chainlink Any API: با هدف ارائه داده‌های منحصر به یک پروژه، امکان ایجاد اتصال یکپارچه میان هر API و قرارداد هوشمند NFT را فراهم می‌کند. این سرویس در مواردی مانند کارت‌های ورزشی NFT که در آنها ایجاد تغییر در فراداده توکن به داده‌های درون زنجیره‌ای متکی است، کاربرد دارد.
 • Chainlink Keepers: یک سرویس ایمن اتوماسیون قرارداد هوشمند است. این سرویس می‌تواند در صورت برآورده شدن یک سری شرایط از پیش تعیین شده، به‌صورت خودکار تغییراتی را در فراداده NFT دینامیک اعمال کند. این سرویس فرایند ساخت NFTهای دینامیک غیرمتمرکز و مستقل را ساده کرده و این اطمینان را می‌دهد که NFT دینامیک‌های متعلق به کاربر به طور دقیق و همانطور که برنامه‌ریزی شده کار می‌کنند.
 • Chainlink Verifiable Random Function (VRF): VRF یک RNG یا تولیدکننده اعداد تصادفی است که می‌توان از آن برای شروع و راه‌اندازی تغییرات پویا در یک NFT دینامیک استفاده کرد. این ویژگی برای پروژه‌های GameFi بسیار مفید و کاربردی است.

ویژگی تصادفی و رندم بودن در بسیاری از بازی‌های ویدئویی وجود دارد. به عنوان مثال، میزان موفقیت حملات بازی، جوایز موجود در جعبه جوایز یا حتی انتخاب رنگ پیراهن یکی از شخصیت‌های بازی همگی به‌صورت رندم تعیین می‌شوند. از آنجاییکه بازی‌های Play-to-Earn ارزش پولی واقعی دارند، شفافیت مکانیسم RNG مورداستفاده در آن اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به جدیدترین نسل NFTها انداختیم و به صورت دقیق بررسی کردیم که این دسته از توکن‌های شبکه بلاکچینی چه قابلیت‌هایی دارند. NFT دینامیک نسل جدیدی از توکن‌های NFT است که آینده روشنی دارند. اطلاعات و داده‌های ذخیره شده در متادیتای این نوع توکن NFT، برخلاف نسل قبلی خود قابل تغییر و گسترش است. این ویژگی در بسیاری از آیتم‌های NFT که ممکن است با گذشت زمان به طور مداوم پیشرفت و تغییر داشته باشند، بسیار مهم و کاربردی خواهد بود.

اگر چه بازار NFTها در سال 2022 به رونق گذشته نیست و بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که این توکن‌ها از ترند افتاده‌اند، اما واقعیت این است که NFTها خارج از دنیای دیجیتال نیز کاربردهای فراوانی دارند. نمونه‌هایی از این توکن‌های غیرقابل تعویض که در ورزش و مستغلات به کار می‌رود، تنها دری به دنیای بزرگ کاربرد این محصولات است.

کاربرد Chainlink در NFTهای دینامیک

سؤالات متداول

 • NFT چیست؟

NFT نوعی دارایی دیجیتالی است که مانند سایر توکن‌های موجود در بازار، بر روی فناوری بلاک چین ساخته شده است. این نوع دارایی دیجیتالی نشان‌دهنده و نماینده یک نوع آیتم با ارزش در دنیای واقعی است.

 • چرا NFTها غیرقابل تعویض هستند؟

اساسا هر یک از توکن‌های NFT نماینده یک آیتم منحصر به فرد با ارزش متفاوت هستند، بنابراین، به دلیل ارزش متفاوتی که دارند با یکدیگر قابل معاوضه نخواهند بود.

 • NFT دینامیک چطور می‌تواند تغییرات دنیای خارجی را در فراداده توکن اعمال کند؟

قراردادهای هوشمند با ارزیابی داده‌های خارج و درون زنجیره‌ای تغییرات به وجود آمده در شرایط محیطی را  در فراداده توکن اعمال کرده و سبب پویایی NFTهای دینامیک می‌شوند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.