داموندمگ

اوراکل در بلاک چین چیست؟ + بهترین پروژه و ارزهای اوراکل

DAMOND
اوراکل چیست؟

اوراکل یک لغت یونانی به معنای دانای کل یا پیشگو است. اوراکل در بلاک چین به معنای پلتفرمی است که اطلاعات مورد نیاز بلاک چین را از خارج زنجیره جمع‌آوری می‌کند و در اختیار آن قرار می‌دهد. بلاک چین‌ها شبکه‌هایی بسته هستند که فقط اطلاعات تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند را بر روی خود نگهداری می‌کنند، اما شرایط قراردادهای هوشمند متنوع است و بلاک چین‌ها برای اجرای صحیح قراردادها نیاز به اطلاعات معتبری دارند که باید خارج از زنجیره تامین شوند و اوراکل‌ها این کار را انجام می‌دهند.

در این مقاله به زبان ساده توضیح می‌دهیم که اوراکل در بلاک چین چه کاری انجام می‌دهد. سپس انواع اوراکل ها در بلاکچین را بررسی کرده و به معرفی بهترین پروژه‌های اوراکل و ارزهای دیجیتال در زمینه اوراکل خواهیم پرداخت. از آنجا که وجود اوراکل بلاک چین در آینده قراردادهای هوشمند و ارزهای دیجیتال بسیار مهم و حیاتی است، پیش‌بینی می‌شود که توکن پروژه‌های اوراکل آینده خوبی داشته باشند و قیمت آن‌ها افزایش داشته باشد.

به همین دلیل در پایان این مقاله به معرفی بهترین پروژه‌های اوراکل خواهیم پرداخت و لیستی از ارزهای اوراکل ارائه خواهیم کرد. چنانچه علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره اوراکل‌های بلاک چین و سرمایه‌گذاری در آن‌ها هستید، توصیه می‌کنیم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اوراکل Oracle چیست؟

معنای لفظی اوراکل را باید در یونان باستان جستجو کرد. اوراکل‌ها در جامعه یونان باستان به افرادی گفته می‌شد که غیبگو یا دانای کل بودند و از همه چیز اطلاع داشتند. افراد برای مشورت در کارهای خود به آن‌ها مراجعه می‌کردند و نظر آن‌ها را می‌پرسیدند. در عصر حاضر اوراکل‌ها پلتفرم‌هایی هستند که داده‌های مورد نیاز برای سامانه‌ها اینترنتی را فراهم می‌کنند.

تصور کنید که یک سامانه برای پیش‌بینی قیمت قهوه ساخته‌اید. برای اینکه این سامانه بتواند به خوبی کار کند، باید به اطلاعاتی همچون وضعیت آب و هوا در برزیل و میزان فروش قهوه در کافی‌شاپ‌ها و سایر اطلاعات دیگر دسترسی داشته باشد. بهترین کار برای یافتن داده‌های مختلف و استفاده از آن، این است که سامانه خود را به یک پلتفرم اوراکل متصل کنید. در این صورت تمام اطلاعات مورد نیاز در اختیار سیستم شما قرار خواهد گرفت و می‌تواند پیش‌بینی قیمت قهوه در آینده را انجام دهد.

اوراکل در بلاک چین چیست؟

کاربرد اوراکل در بلاکچین شباهت بسیار زیادی با اوراکل‌های رایج در سامانه‌های متمرکز دارد. تنها تفاوت این است که اوراکل بلاک چین یک پایگاه داده برای ذخیره‌سازی اطلاعات نیست، بلکه یک جستجوگر است که به دنبال اطلاعات می‌گردد و همزمان صحت داده‌های جمع‌آوری شده را اعتبارسنجی می‌کند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پول فیات Fiat چیست؟ چه تفاوتی با ارز دیجیتال دارد؟

فضای بلاک چین‌ها یک محیط بسته و ایزوله است و صرفا اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند کاربران بر روی بلاک چین ثبت می‌شود. این در حالی است که شرایط ذکر شده در قراردادهای هوشمند بسیار متنوع و متفاوت است و بلاک چین‌ها برای اجرای قراردادهای هوشمند نیاز به اطلاعات بیشتری دارند که باید خارج از زنجیره بلاک چین تامین شود و بدون وجود این اطلاعات، امکان اجرای قرارداد وجود نخواهد داشت.

در این صورت ادامه حیات دنیای غیرمتمرکز بسیار وابسته به اوراکل‌ها خواهد بود که اطلاعات لازم را در اختیار بلاک چین قرار می‌دهند. در ادامه نحوه کار اوراکل در بلاک چین را با یک مثال توضیح داده‌ایم. چنانچه با مفهوم قراردادهای هوشمند آشنا نیستید، توصیه می‌کنیم که ابتدا مقاله قراردادهای هوشمند چیست؟ را مطالعه کنید.

اوراکل در بلاک چین

توضیح نحوه کار اوراکل در بلاک چین با مثال

تصور کنید که یک قرارداد هوشمند بین دو شخص ایجاد می‌شود و شرط قرارداد بر روی یک مسابقه فوتبال است و درصورتی که برنده این شرط مشخص شود، قرارداد هوشمند به صورت خودکار اجرا می‌شود و مقداری پول به برنده می‌رسد. چالش اصلی این است که قرارداد هوشمند چگونه متوجه نتیجه مسابقه فوتبال شود؟

همانطور که گفتیم بلاک چینی که قرارداد هوشمند بر روی آن اجرا شده است، هیچ اطلاعاتی از مسائل دنیای خارجی ندارد. بنابراین در این وضعیت اوارکل‌های بلاک چین به کمک قرارداد هوشمند می‌آیند. این اوراکل‌ها اطلاعات مورد نیاز بلاک چین را جستجو می‌کنند و پس از یافتن اطلاعات آن را اعتبارسنجی می‌کنند و در صورت صحیح بودن، آن را در اختیار قرارداد هوشمند قرار می‌دهند. به این شکل قرارداد هوشمند از نتیجه مسابقه فوتبال مطلع می‌شود و می‌تواند به صورت خودکار اجرا شود.

همانطور که از مثال بالا مشخص است، اوراکل‌ بلاک چین نقش بسیار حیاتی در عملکرد قراردادهای هوشمند و آینده ارزهای دیجیتال دارند. چنانچه یک اوراکل نتواند اطلاعات صحیح در اختیار بلاک چین قرار دهد، قراردادهای هوشمند اعتبار خود را از دست می‌دهند و کارایی خود را از دست می‌دهند. بنابراین در انتهای این مقاله به معرفی بهترین پروژه‌های اوراکل می‌پردازیم که احتمالا سهم بزرگی در آینده بلاک چین‌ها خواهند داشت و قیمت توکن‌های این اوراکل‌ها در آینده افزایش خواهد یافت.

انواع اوراکل ها در بلاک چین

اوراکل‌های بلاک چین از جنبه‌های مختلف به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و می‌توانند شکل‌های مختلفی داشته باشند. بنابراین نمی‌توانید اوراکل‌ها فقط در یک شکل تصور کنید، شاید یک بلاک چین برای ادامه کار خود به چندین نوع اوراکل مختلف نیاز داشته باشد. در ادامه به معرفی انواع گوناگون اوراکل های بلاک چین خواهیم پرداخت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تفاوت های اتریوم و بیت کوین: 7 تفاوت مهم و خاص

اوراکل نرم افزاری

این نوع اوراکل‌ها، سامانه‌های نرم افزاری هستند که به جستجوی داده‌ها در سطح اینترنت می‌پردازند. این اوراکل‌ها با منابع داده‌ و APIهای مختلف ارتباط برقرار کرده و پس از اعتبارسنجی، اطلاعات را در اختیار بلاک چین‌ها قرار می‌دهند.

اوراکل سخت‌افزاری

همانطور که از نام آن پیداست، این نوع از اوراکل‌ها سخت افزارهایی همچون دماسنج، فشارسنج و… هستند، که اطلاعات دنیای واقعی را از طریق سنسورها جمع آوری می‌کنند و در اختیار بلاکچین‌هایی قرار می‌دهند که به این اطلاعات نیاز دارند.

اوراکل متمرکز

اوراکل‌های متمرکز سامانه‌ای است که تحت کنترل یک سازمان فعالیت می‌کند. اینگونه اوراکل‌های متمرکز تهدیدی برای بلاکچین‌ها محسوب می‌شوند، چرا که بلاک چین ذات غیرمتمرکز دارد و برای این ساخته شده است که یک سازمان مرکزی نتواند در کار آن دخالت کند. اگر یک بلاک چین به اطلاعات اوراکل متمرکز وابسته باشد، امکان دستکاری در شبکه غیرمتمرکز با اطلاعات غلط اوراکل وجود دارد.

اوراکل غیرمتمرکز یا توزیع شده

سیستم اوراکل غیرمتمرکز، ابزار مناسبی برای بلاک چین‌ها به حساب می‌آید. در این روش، بلاکچین‌ها اطلاعات خود را از مجموعه‌ای اوراکل‌های پراکنده دریافت می‌کنند و سپس با یک الگوریتم اجماع میان اطلاعات به دست آمده به اجماع رسیده و داده‌های صحیح با این روش استخراج می‌شود.

اوراکل انسانی

اوراکل‌ها همواره به شکل نرم افزار یا سخت افزار نیستند. در برخی مواقع از اوراکل‌های انسانی نیز استفاده می‌شود. در این روش انسان‌هایی اطلاعات درخواست شده توسط بلاک چین‌ها را اعتبارسنجی کرده و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. این اوراکل‌های انسانی معمولا از یک پروفایل رمزنگاری‌شده برای کار خود استفاده می‌کنند تا کار آن‌ها توسط هکرها مورد سواستفاده قرار نگیرد.

اوراکل در بلاک چین

بهترین پروژه های اوراکل

در این بخش به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال در زمینه اوراکل خواهیم پرداخت. اوراکل‌ها نقش مهمی در آینده اقتصاد توکنی و قراردادهای هوشمند دارند و به همین دلیل پیش‌بینی می‌شوند، توکن‌های اوراکل در آینده با رشد قیمت خوبی مواجه شوند. از جمله مهم‌ترین این پروژه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چین لینک (Chainlink)

چین لینک یکی از بزرگ‌ترین و برترین ارائه‌دهندگان خدمات اوراکل در صنعت بلاک چین است. در اکوسیستم چین لینک بیش از 50 پروژه بلاک چینی و 100 پروژه نرم افزاری وجود دارد و چین لینک به کمک آن‌ها می‌تواند اطلاعات مورد نیاز قراردادهای هوشمند را از خارج زنجیره جمع آوری کرده و در اختیار آن‌ها قرار دهد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بایننس اسمارت چین چیست؟ BSC زنجیره هوشمند بایننس

بند پروتکل  (BAND protocol)

بند پروتکل، اوراکلی است که بر بستر شبکه اتریوم ساخته شده است و قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم به وسیله بند پروتکل قادر هستند تا با منابع داده خارجی ارتباط برقرار کنند. در این پلتفرم به کاربران در ازای جمع آوری و اعتبارسنجی اطلاعات جایزه داده می‌شود.

کاربران موظف هستند که اطلاعات صحیح در اختیار قراردادهای هوشمند قرار دهند و برای تضمین این موضوع مقداری ارز دیجیتال را به عنوان وثیقه در شبکه قفل کرده‌ یا اصطلاحا استیک کرده‌اند. چنانچه کاربری اطلاعات غلط وارد شبکه کند، دارایی او مصادره خواهد شد.

دیا  (DIA)

دیا یک پلتفرم Open Source است که در زمینه اطلاعات مالی فعالیت می‌کند. هدف این oracle ارائه داده‌های مالی شفاف و تایید شده است. به نظر می‌رسد این پلتفرم می‌تواند نقش بسیار مهمی برای صرافی‌های غیرمتمرکز و سایر پلتفرم‌های اکوسیستم DeFi بازی کند و در رشد آن‌ها بسیار موثر باشد.

تلور  (Tellor)

تلور یک اوراکل غیرمتمرکز است که برای اعتبارسنجی اطلاعات جمع آوری شده از الگورتیم اثبات کار بیت‌کوین بهره می‌برد. در تلور استخراج‌کنندگان برای ثبت اطلاعات با یکدیگر رقابت می‌کنند و در ازای این کار پاداش دریافت خواهند کرد. تلور از توکن بومی خود، یعنی TRB برای تشویق و پاداش به ماینرها استفاده می کند.

سخن پایانی

در اختیار داشتن اطلاعات اعتبارسنجی شده، یکی از حیاتی‌ترین نیازهای بلاک چین‌ها و قراردادهای هوشمند است. بدون این اطلاعات بلاک چین‌ها کارایی لازم را نخواهند داشت و نمی‌توانند خدمات خاصی را ارائه کنند. اگر قرار است در آینده از پتانسیل قراردادهای هوشمند استفاده کنیم، باید پلتفرم‌هایی به وجود آیند که میان جهان خارج و بلاک چین‌ها یک پل ارتباطی برقرار کنند.

اوراکل‌ها همین پل ارتباطی هستند که اطلاعات جهان خارج را وارد بلاکچین می‌کنند و همچنین اطلاعات درون بلاکچین را نیز به جهان خارج منتقل می‌کنند. در این مقاله به صورت کامل و با زبانی ساده اوراکل‌های بلاک چین را توضیح دادیم و ضمن معرفی انواع آن، بهترین پروژه‌های اوراکل بلاکچین را نیز معرفی کردیم.

به نظر می‌رسد به گسترش پروژه‌های اوراکل، در آینده نزدیک شاهد گسترده شدن عرصه فعالیت بلاک چین‌ها و قراردادهای هوشمند خواهیم بود. قراردادهایی که روند سنتی انجام کارها را تغییر خواهد داد و جهان را به سمت یک دنیای غیرمتمرکز هدایت خواهد کرد. بنابراین می‌توان گفت که آینده بسیار خوبی در انتظار اوراکل‌ها خواهد بود و این پروژه‌ها به زودی به جایگاه واقعی خود دست پیدا می‌کنند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.