داموندمگ

پنکیک سواپ چیست؟ صرافی PancakeSwap با توکن CACKE

DAMOND
پنکیک سواپ چیست؟

صرافی پنکیک سواپ، صرافی غیرمتمرکزی بود که روی بایننس اسمارت چین توسعه پیدا کرد. در ماه‌های قبل کاربران فقط DEXهای مشهوری چون یونی سواپ و سوشی سواپ را می‌شناختند و بسیاری از آن‌ها از وجود پنکیک سواپ اطلاع نداشتند، اما این صرافی در ماه‌های اخیر به شهرت خوبی رسیده و به یکی از رقبای اصلی صرافی‌های غیرمتمرکز در بایننس چین تبدیل شده است.

صرافی بایننس یکی از معتبرترین صرافی‌های متمرکز در جهان محسوب می‌شود؛ این مجموعه اکنون با توسعه پنکیک سواپ قصد دارد با دو پلتفرم اتریوم و یونی سواپ رقابت کند و بازار صرافی‌های غیرمتمرکز را به دست بگیرد. این صرافی حتی ممکن است از بایننس اصلی هم سبقت بگیرد و تعداد تراکنش‌هایش از بایننس هم بیشتر شود. در این مقاله ویژگی‌های صرافی پنکیک را بررسی می‌‌کنیم و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید را توضیح می‌دهیم.

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

همانطور که پیش از این گفتیم، پنکیک سواپ (PancakeSwap) یک صرافی غیرمتمرکز است که بر بستر بایننس اسمارت چین راه‌اندازی شده. بایننس اسمارت چین هم بلاکچینی است که رقیب اصلی اتریوم محسوب می‌شود و می‌تواند تراکنش‌ها سریع‌تر و با هزینه کم‌تر پردازش کند.

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

 

این صرافی غیرمتمرکز هم مانند پروتکل یونی سواپ که بر بستر اتریوم است، کار می‌کند. یعنی کاربران با تأمین نقدینگی، استخرهای نقدینگی ایجاد می‌کنند و از طریق این استخرها می‌توان ارزهای دیجیتال را خرید و فروش کرد.

کاربران در این پلتفرم دیفای می‌توانند سود کشت کنند و از طریق تأمین نقدینگی درآمد داشته باشند. در حال حاضر کاربران بسیاری به عنوان تأمین‌کننده نقدینگی در سوشی سواپ فعالیت می‌کنند. از زمان راه‌اندازی این صرافی تاکنون، مقدار کل ارزش قفل شده در آن به بیش از ۱ میلیارد دلار رسیده است.

البته روش پاداش گرفتن تأمین‌کنندکان در پنکیک سواپ با یونی سواپ متفاوت است. در این صرافی کاربران تنها با به اشتراک گذاشتن توکن CAKE در استخرهای نقدینگی می‌توانند پاداش بگیرند. آن‌ها در ازای CAKEی که در استخر به اشتراک می‌گذارند، توکن SYRUP می‌گیرند. هودلرهای SYRUP می‌توانند ۰.۲۵ درصد از کارمزد تراکنش‌های SYRUP را به عنوان پاداش دریافت کنند.

توکن CAKE چیست؟

کیک توکن بومی پلتفرم پنکیک سواپ است و کاربردهای مختلفی در این پلتفرم دارد. با استفاده از این توکن  می‌تواند در PancakeSwap کشت سود انجام دهید، سهام‌گذاری کنید، در قرعه‌کشی‌های پلتفرم پنکیک شرکت کنید و حق حاکمیت در شبکه را به دست آورید.

توکن CAKE چیست؟

 

در قسمت‌های بعدی توضیح می‌دهیم پنکیک سواپ چطور کار می‌کند و در کدام قسمت‌های روند کار این پلتفرم از توکن CAKE استفاده می‌شود.

صرافی پنکیک سواپ چطور کار می‌کند؟

پنکیک سواپ هم مانند سایر صرافی‌‌های ارز دیجیتال غیرمتمرکز یک بازارساز خودکار است؛ یعنی هیچ دفتر ثبت سفارشی در آن وجود ندارد و سفارشات توسط قراردادهای هوشمند در استخر نقدینگی پردازش می‌شود.

در هر استخر نقدینگی یک جفت ارز معاملاتی وجود دارد و شما اگر یکی از این ارزها را داشته باشید، می‌توانید ارز دیگر را با استفاده از آن خریداری کنید. استخرهای نقدینگی باید همیشه در تعادل نسبی باشند، به همین دلیل قیمت ارزها توسط قراردادهای هوشمند به گونه‌ای تعیین می‌شود که تعادل استخر به هم نریزد. مثلا اگر مقدار دارایی اول در استخر کم‌تر از دارایی دوم شده باشد، قیمت آن به صورت خودکار افزایش پیدا می‌کند تا در برابر دارایی دوم متعادل باشد. این مکانیزم عملکرد یک بازارساز خودکار است.

در پنکیک سواپ یک صندوق سرمایه‌گذاری مخصوص هم وجود دارد که ۱۵ درصد از کارمزد تراکنش‌ها به آن منتقل می‌شود. دارایی‌های موجود در این صندوق به عنوان بودجه صرافی پنکیک سواپ مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای ارتقا و بروزرسانی در پلتفرم به کار می‌روند.

تأمین‌کنندگان نقدینگی در پنکیک سواپ

افرادی که به عنوان تأمین‌کننده نقدینگی در پروتکل پنکیک سواپ وجود دارند، دارایی‌هایشان را در استخرهای نقدینگی مخصوص به اشتراک می‌گذارند. به عنوان مثال تأمین‌کنندگان نقدینگی که بایننس کوین و دلار آمریکا دارند، باید دارایی‌هایشان را در استخر نقدینگی BNB /BUSD به اشتراک بگذارند.

تأمین‌کنندگان نقدینگی در پنکیک سواپ

 

تأمین‌کنندگان در ازای دارایی‌هایی که در استخر نقدینگی به اشتراک می‌گذارند، توکن نقدینگی می‌گیرند. البته توککن نقدینگی هم در جریان‌های مالی استخر باقی می‌ماند و تأمین‌کنندگان سود سالانه دریافت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند درصد  سودی که به دست می‌آورند را از استخر خارج کنند و به ولت دیجیتالشان انتقال دهند یا اینکه آن را به دارایی‌های مشترک در استخر اضافه کنند تا سود بیشتری بگیرند.

بروزرسانی‌های پتلفرم پنکیک سواپ

این بازارساز خودکار در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و از آن زمان تاکنون چندین بار بروزرسانی شده و هربار قابلیت‌های جدیدتری را به کاربران خود ارائه داده است. نسخه دوم ایم پلتفرم در آوریل ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد و با ارتقای عملکردهای آتی پلتفرم، این امکان را برای کاربران فراهم کرد که به صورت خودکار استخرهایی با جفت ارز syrup و هر ارز دیجیتال دیگری بسازند و برنامه‌های اجرایی را راه‌اندازی کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  چین لینک چیست؟ ارز دیجیتال Chainlink با کوین LINK

در بروزرسانی‌های پنکیک سواپ تعرفه کارمزدها هم تغییر کرد و از ۰.۲ به ۰.۲۵ درصد رسید. البته ۰.۰۵ درصد از کارمزد هر تراکنش برای خرید توکن CAKE از بازار عمومی و سوزاندن آن صرف می‌شود. این یک مکانیزم ضد تورم است که توسعه‌دهندگان برای پنکیک سواپ در نظر گرفته‌اند.

جالب است بدانید که توسعه‌دهندگان پنکیک سواپ تاکنون نقشه راه مشخصی برای این پروژه ارائه نداده‌اند. در لیست آن‌ها تنها چند اقدام عمومی وجود دارد که قرار است انجام شود، اما زمان انجام آن‌ها هنوز مشخص نیست! به عنوان مثال قرار است در آینده پلتفرم پنکیک سواپ از صرافی‌های غیرمتمرکز هم پشتیبانی کند و همچنین امکان وام گرفتن و وام دادن را برای کاربران فراهم کند.

ویژگی‌های منحصر به فرد صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ چیست؟

ویژگی‌های صرافی پنکیک سواپ و رابط کاربری قدرتمند آن باعث شده کاربران بسیاری از این صرافی استفاده کنند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این پلتفرم توانایی پردازش سریع تراکنش‌ها و کارمزد پایین آن است. سرعت بالای تشکیل بلاک باعث می‌شود خطراتی چون ححمله فرانت رانینگ (Front-running) رخ ندهد و امنیت این پروتکل نسبت به پروتکل‌هایی که به زمان زیادی برای تشکیل بلوک نیاز دارند، بیشتر باشد.

ویژگی‌های منحصر به فرد صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ چیست؟

 

پلتفرم یونی سواپ ویژگی‌های مختلف دیگری هم دارد که دارندگان توکن کیک از آن‌ها استفاده می‌کنند و ابزار بیشتری برای کسب درآمد و استفاده از پلتفرم در اختیار دارند. در ادامه درباره این قابلیت‌های توضیح می‌دهیم.

عرضه اولیه مزرعه (IFO)

پنکیک سواپ به کاربران خود این امکان را می‌دهد که توکن‌های پروژه‌های تازه‌کار را پیش از اینکه در بازار عمومی عرضه شوند، خریداری کنند. در فرایند عرضه اولیه مزرعه، دارندگان توکن‌های نقدینگی BNB-CAKE را با توکن‌های پروژه جدید مبادله می‌کنند.. در این تراکنش‌ها نیمی از توکن‌های CAKE می‌سوزد. این توکن سوزی هم یکی دیگر از مکانیزم‌های مقابله با تورم در پنکیک سواپ است. در حال حاضر Ditto، Soteria و Hot Cross با عرضه اولیه مزرعه راه‌اندازی شده‌اند.

کشت سود

در پلتفرم سوشی سواپ، مزارع مختلفی برای کشت سود وجود دارد که کاربران می‌توانند توکن‌های نقدینگی خود را در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند و سود بیشتری بگیرند. معمولا نرخ سود سالانه مزارع کشت سود نسبت به سودی که از کارمزد تراکنش در استخر نقدینگی به دست می‌آید، بیشتر است. البته این روش ریسک بیشتری هم دارد و کاربران باید با مدیریت ریسک، دارایی‌هایشان را به روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند.

عرضه اولیه مزرعه (IFO)

 

نرخ سود در مزارع مختلف باهم متفاوت است، برخی از مزارع حتی تا چند صد درصد سود سالانه هم به کاربران خود می‌دهند. البته افرادی که در این مزارع سرمایه‌گذاری می‌کنند، باید برای ضررهای سنگین هم آمادگی داشته باشند.

استخر Syrup

این استخرها همان روش ساده سهام‌گذاری در پنکیک سواپ هستند. در این پلتفرم‌ها کاربران می‌توانند انواع دارایی‌های BEP-20 را سرمایه‌گذاری کنند و در ازای آن سود به دست آورند. سود به دست آمده با استفاده از توکن CAKE یا توکن‌های پاداش‌دهی دیگر ارائه می‌شود.

نرخ سود این دسته از استخرها هم مانند مزارع کشت سود متفاوت است و کاربران باید با توجه به میزان سودی که انتظار دارند، استخر مناسب برای سرمایه‌گذاری را انتخاب کنند. کار کردن با این قابلیت‌های منحصر به فرد در صرافی پنکیک سواپ به مهارت و استعداد مدیریت ریسک نیاز دارد.

قرعه کشی پنکیک سواپ

قرعه کشی یکی از ‌ویژگی‌های منحصر به فرد در پنکیک سواپ است که صرافی‌های دیگر قابلیتی مشابه آن هم ندارند. کاربران برای شرکت در قرعه‌کشی پنکیک سواپ می‌توانند بلیط بخرند و اگر برنده شوند مقدار زیادی توکن CAKE دریافت می‌کنند. البته کاربرانی که چند توکن را به صورت همزمان خریداری می‌کنند، می‌توانند از مقداری تخفیف هم بهره‌مند شوند.

قرعه کشی پنکیک سواپ

 

در پلتفرم پنکیک یک استخر جایزه وجود دارد که در مجموع ۴۰ درصد از آن بین برندگان تقسیم می‌شود. برندگان قرعه‌کشی افرادی هستند که هر ۶ رقم موجود روی بلیط آن‌ها با آنچه قرعه‌کشی شده مطابقت داشته باشد.

روش دیگری هم برای جایزه بردن در پنکیک سواپ وجود دارد که شبیه به یک سایت شرط‌بندی است. در این بخش کاربران وجوه خود را در یک ظرف طلایی می‌ریزند و پیشبینی می‌کنند که قیمت بایننس کوین در ۵ دقیقه آینده کاهش پیدا می‌کند یا بالا می‌رود. جایزه بین افرادی که به درستی پیش‌بینی کرده‌‌اند، تقسیم می‌شود. افرادی که پیش‌بینی اشتباه انجام داده‌اند، دارایی که روی آن شرط بسته بودند را از دست می‌دهند. این گیمیفیکیشن‌ها باعث شده صرافی پنکیک سواپ طرفداران بیشتری به دست آورد.

چطور با صرافی پنکیک سواپ کار کنیم؟

برای ترید در پنکیک سواپ یا استفاده از سایر قابلیت‌های این پلتفرم، به یک ولت وب ۳.۰ نیاز دارید؛ متامسک مشهورترین و بهترین ولتی است که برای اتصال به صرافی‌های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه روش کار با قسمت‌های مختلف پلتفرم پنکیک سواپ را آموزش خواهیم داد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اسپلینترلندز چیست؟ بازی Splinterlands با توکن SPS

ترید در صرافی غیرمتمرکز

 1. وارد سایت پنکیک سواپ شوید و روی گزینه Trade now کلیک کنید.ترید در صرافی غیرمتمرکز
 2. وارد بخش معاملاتی صرافی می‌شوید. در قسمت بالا روی گزینه Connect wallet کلیک کنید. ولت مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 3. متامسک ولتی است که برای اتریوم توسعه پیدا کرده و برای اینکه با بایننس سازگار شود، باید Mainnet‌ آن را از اتریوم به بایننس تغییر دهید.3. متامسک ولتی است که برای اتریوم توسعه پیدا کرده و برای اینکه با بایننس سازگار شود، باید Mainnet‌ آن را از اتریوم به بایننس تغییر دهید.
 4. برای تغییر شبکه ولت متامسک خود را باز کنید و در قسمت بالا سمت راست روی Ethereum mainnet که به صورت پیش‌فرض تنظیم شده است، کلیک کنید.
 5. در منویی که باز می‌شود، گزینه Custom PRC را انتخاب کنید.در منویی که باز می‌شود، گزینه Custom PRC را انتخاب کنید.
 6. در این فرم باید اطلاعات بایننس اسمارت چین را وارد کنید. این اطلاعات در سایت بایننس وجود دارد، اما برای دسترسی سریع‌تر، در ادامه آنچه باید در این بخش وارد کنید را قرار می‌دهیم.

اگر در حال کار با شبکه Testnet بایننس هستید، موارد زیر را در لیست وارد کنید:

 1. اکنون بایننس اسمارت چین به شبکه‌هایی که متامسک شما از آن پشتیبانی می‌کند، اضافه شده است.اکنون بایننس اسمارت چین به شبکه‌هایی که متامسک شما از آن پشتیبانی می‌کند، اضافه شده است.
 2. بعد از انتخاب ولت متامسک، افزونه این ولت روی صفحه باز می‌شود. روی گزینه Next و سپس روی گزینه Connect کلیک کنید.
 3. اکنون آدرس ولت شما در قسمت بالا و سمت راست صفحه نمایش داده می‌شود و می‌توانید ترید را آغاز کنید.
 4. روش ترید در این صرافی غیرمتمرکز هم مانند سایر صرافی‌هاست. کافی است دو ارزی که قصد مبادله آن‌ها را دارید، انتخاب کنید و روی گزینه Swap کلیک کنید.
 5. در این مرحله جزئیات تراکنش به شما نشان داده می‌شود و با کلیک روی Confirm swap تراکنش را تایید خواهید کرد.
 6. پاپ آپ ولت متامسک در این مرحله باز می‌شود و باید در ولت هم تراکنش را تایید کنید تا دارایی خریداری شده به موجودی ولت اضافه شود.

جزئیات ترید در صرافی پنکیک سواپ

بعد از اینکه مبلغ توکن‌های مبدأ و مقصد را مشخص کردید، می‌توانید دو پارامتر slippage tolerance و Transaction deadline را هم به صورت دستی تغییر دهید. در ادامه توضیح می‌دهیم هرکدام از این پارامترها به چه چیزی اشاره دارند.

 • میزان لغزش (Slippage tolerance): در این بخش شما باید درصد نوسان را مشخص کنید؛ اگر نوسان قیمت در بازه تعیین شده توسط شما باشد، تراکنش انجام می‌شود. اما اگر تا زمانی که تراکنش پردازش می‌شود، نوسان قیمت از درصد تعیین شده بیشتر شود، تراکنش متوقف خواهد شد.
 • ضرب الاجل تراکنش (Transaction deadline): در این بخش هم می‌توانید برای تراکنش خود مهلت زمانی تعیین کنید؛ اگر طی این مهلت تراکنش پردازش نشود، به صورت خودکار لغو خواهد شد.

بعد از اینکه درخواست انجام تراکنش را صادر کردید، جزئیات تراکنش نمایش داده می‌شود که شامل پارامترهای زیر است:

 • حداقل توکن دریافتی (Minimum recived) با توجه به نرخ لغزشی که در قسمت قبل تعیین کردید، حداقل توکنی که ممکن است دریافت کنید را به شما نشان می‌دهد. یعنی اگر درصد نوسان به نزدیکی آنچه شما تعیین کرده‌اید برسد، این مقدار توکن دریافت خواهید کرد.
 • تأثیر قیمت (Price Impact): شما با خرید هر ارز دیجیتال، تعادل استخر نقدینگی آن را بر هم می‌زنید. در این بخش تأثیری که این عدم تعادل روی قیمت دارد را مشاهده می‌کنید.
 • کارمزد تراکنش (Liquidity Provider Fee): همانطور که پیش از این گفتیم، بخشی از کارمزد پرداختی به عنوان پاداش به تأمین‌کنندگان نقدینگی تعلق می‌گیرد و بخشی از آن برای خرید توکن CAKE از بازار عمومی و سوزاندن آن در خزانه پنکیک ذخیره خواهد شد.

آیا می‌توان در پنکیک سواپ از توکن‌های ERC-20 استفاده کرد؟

بایننس برای حل مشکل انتقال دارایی‌ها بین اتریوم و بایننس اسمارت چین از پروتکل Binance Bridge استفاده می‌کند. در این پروتکل می‌توان توکن‌های ERC-20 را به دارایی‌های BEP-20 تبدیل کنید.

برای این کار ابتدا به بایننس بریج بروید و سپس با روشی که پیش از این آموزش دادیم، ولت متامسک خود را به آن متصل کنید.

آیا می‌توان در پنکیک سواپ از توکن‌های ERC-20 استفاده کرد؟

 

بعد از اتصال ولت می‌توانید در قسمت From بلاکچین اتریوم را انتخاب کنید و در قسمت To هم بایننس اسمارت چین را انتخاب کنید. بعد از آن هم مقدار توکن‌ ERC-20 که قرار است به BEP-20 تبدیل شود را وارد کنید. سپس می‌توانید تراکنش را مانند تراکنش‌های صرافی تایید کنید. به یاد داشته باشید که کارمزد تبدیل توکن ERC-20 به BEP-20 در بلاکچین اتریوم دریافت می‌شود و به همین دلیل ممکن است هزینه نسبتا زیادی داشته باشد.

بایننس بریج به صورت برعکس هم عمل می‌‌کند، یعنی با استفاده از آن می‌توانید دارایی‌های B‌EP-20 را به ERC-20 یا دارایی سایر بلاکچین‌ها و پروتکل‌های دیفای تبدیل کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کریپتوپانکس Cryptopunks چیست؟ آغازگر آثار هنری در قالب NFT

تأمین نقدینگی در پنکیک سواپ

اگر قصد دارید به عنوان تأمین‌کننده نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ کار کنید، ابتدا وارد سایت شوید و به همان روشی که قبلا آموزش دادیم، ولت خود را به پلتفرم پنکیک متصل کنید. بعد از آن مراحل زیر را یک به یک دنبال کنید.

تأمین نقدینگی در پنکیک سواپ

روی گزینه Liquidity کلیک کنید تا پنجره بالا باز شود. از این قسمت روی Add liquidity کلیک کنید.

روی گزینه Liquidity کلیک کنید تا پنجره بالا باز شود. از این قسمت روی Add liquidity کلیک کنید.

در پنجره باز شده می‌توانید جفت ارزی که قصد دارید در استخر نقدینگی سرمایه‌گذاری کنید را انتخاب و مقدار آن‌ها را هم وارد کنید. به عنوان مثال در تصویر بالا دو ارز BNB و BUSD یا دلار بایننس برای استخر نقدینگی انتخاب شده‌اند.

بعد از تعیین توکن‌ها وارد صفحه جدیدی می‌شوید که در آن میزان توکن‌های نقدینگی که دریافت می‌کنید را به شما نشان می‌دهد. اکنون باید روی Confirm supply کلیک کنید و وارد متامسک شوید و تراکنش را در ولت هم تایید کنید.

بعد از آن اگر دوباره روی گزینه Liquidity کلیک کنید، همان پنجره قبلی نمایش داده می‌شود، با این تفاوت که دارایی که در استخر به اشتراک گذاشته‌اید، در فضای زیر Your Liquidity نمایش داده می‌شود. اگر روی این دارایی‌ها کلیک کنید، تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

بعد از آن اگر دوباره روی گزینه Liquidity کلیک کنید

برای دریافت دارایی‌های که به اشتراک گذاشته بودید، روی گزینه Remove کلیک کنید.

 برای دریافت دارایی‌های که به اشتراک گذاشته بودید، روی گزینه Remove کلیک کنید.

در پنجره جدید باید مشخص کنید که قصد دارید چند درصد از نقدینگی خود را برداشت کنید. بعد از تعیین درصد، در قسمت پایین قیمت توکن‌هایی که دریافت خواهید کرد نمایش داده می‌شود. بعد از آن با کلیک روی Approve می‌توانید تراکنش را کامل کنید.

کشت سود در صرافی پنکیک سواپ

مراحل اولیه کار یعنی ورود به سایت و اتصال ولت دیجیتال را انجام دهید. بعد از آن از طریق روشی که در قسمت قبل توضیح دادیم، نقدینگی تأمین کنید و توکن نقدینگی بگیرید. بدون توکن نقدینگی نمی‌توان کشت سود انجام داد. بعد از آن از منوی پنکیک سواپ Farm را انتخاب کنید تا صفحه‌ای مانند تصویر زیر برایتان باز شود.

کشت سود در صرافی پنکیک سواپ

 

آنچه می‌بینید لیست مزارعی است که می‌توانید در آن‌ها سهام‌گذاری کنید و سود به دست آورید. مزرعه مورد نظر را انتخاب و روی آن کلیک کنید.

آنچه می‌بینید لیست مزارعی است که می‌توانید در آن‌ها سهام‌گذاری کنید

 

در سمت راست آپشن‌های مزرعه مورد نظر روی گزینه Enable کلیک کنید تا افزونه متامسک نمایش داده شود. با کلیک روی Confirm تایید می‌کنید که این مزرعه به ولت متامسک شما اضافه شود.

در سمت راست آپشن‌های مزرعه مورد نظر روی گزینه Enable کلیک کنید

بعد از تایید مزرعه در متامسک، در محلی که قبلا گزینه Enable وجود داشت، گزینه Stake LP نمایش داده می‌شود. روی آن کلیک کنید تا پاپ آپ تصویر بالا را ببینید. با کلیک روی MAX می‌توانید حداکثر توکن‌هایی که می‌توانید را در مزرعه مورد نظر سهام‌گذاری کنید. بعد از آن تراکنش را روی ولت متامسک تایید کنید تا کامل شود. اکنون شما سهام مزرعه مورد نظر را دارید و می‌توانید کشت سود انجام دهید.

کدام یک از روش‌های سرمایه‌گذاری در پنکیک سواپ بهتر است؟

تریدرهای حرفه‌ای در پلتفرم‌های درآمدی پنکیک سواپ هم کار می‌کنند، مثلا ممکن است به عنوان تأمین‌کننده نقدینگی کار کنند یا وارد مزارع کشت سود شوند. اگر حرفه‌ای باشید و بتوانید مزارع و استخرهای پربازده را تحلیل کنید، همه این روش‌‌ها می‌توانند برای شما سودآور باشند.

نکته مهم این است که هر روش به اندازه سودی که به کاربران می‌دهد، ریسک هم دارد. تأمین نقدینگی مانند سپرده‌های بانکی نیست که شما سرمایه خود را در استخرهای نقدینگی به اشتراک بگذارید و همیشه سود مشخصی دریافت کنید. سود دریافت شده از استخرها به فاکتورهای مختلفی چون قیمت توکن‌ها و تعداد تراکنش‌هایی که در استخر انجام می‌شود، بستگی دارد.

کلام آخر

صرافی‌های غیرمتمرکز مزیت‌ها و معایب منحصر به فردی دارند. به عنوان مثال شما می‌توانید در آن‌ها به هر مقدار که می‌خواهید دارایی دیجیتال جابجا کنید و کسی ایرادی نمی‌گیرد و از شما مالیات نمی‌خواهد، اما اگر دارایی شما به سرقت برود یا به هر دلیلی آن را از دست بروید، باز هم کسی ایرادی نمی‌گیرد و پاسخگوی اعتراض شما نخواهد بود. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد حرفه‌ای که ریسک‌های ترید در این صرافی‌ها را می‌شناسند، از آن‌ها استفاده کنند تا بتوانند مسئولیت صد در صد دارایی‌ها و معامله‌هایشان را بر عهده بگیرند و امنیت آن‌ها را تأمین کنند.

در این مقاله هر آنچه لازم بود به صورت پایه درباره صرافی پنکیک سواپ بدانید را توضیح دادیم و درباره روش ترید، خرید نقدینگی و کشت سود صحبت کردیم. به یاد داشته باشید که در کار با همه قابلیت‌های پنکیک سواپ باید به جزئیات دقت کنید؛ کوچک‌ترین بی‌دقتی در این زمینه مانع از انجام تراکنش‌های مورد نظر خواهد شد. اگر سوالی درباره صرافی پنکیک سواپ دارید، می‌توانید در بخش کامنت‌ها مطرح کنید. کارشناسان داموندمگ در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.