داموندمگ

پانگولین چیست؟ صرافی Pangolin با توکن PNG

DAMOND
پانگولین چیست

صنعت کریپتوکارنسی از بازاری با نقدینگی بسیار بالا برخوردار است، این حجم از نقدینگی با وجود معامله‌گران و پلتفرم‌های متعدد تأمین شده است. بازارسازان خودکار (AMM) پروتکل‌هایی هستند که با هدف تمرکززدایی و ساده‌سازی بازار کریپتو طراحی شده و در سال‌های اخیر تأثیر بسیار زیادی بر فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) داشته‌اند. بازارسازان خودکار موجود در شبکه اتریوم، با مشکلات مقیاس‌پذیری و هزینه‌های بالای گاز روبه‌رو هستند. اما با این وجود، این گروه از صرافی‌ها همچنان مزایای منحصربه‌فرد غیرقابل انکاری را به کاربران ارائه می‌دهند.
برای حل مشکلات مربوط به بازارسازهای موجود در شبکه اتریوم، توسعه‌دهندگان پلتفرم‌های بهبودیافته‌ای را جهت کار در فضای دیفای طراحی و ایجاد کرده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به صرافی غیر متمرکز Pangolin اشاره کرد. پانگولین بازارساز خودکاری است که با اجرا در فضای Avalanche معاملات سریع و ارزانی به کاربران ارائه می‌دهد. در ادامه این مطلب از مجله صرافی داموند به طور کامل با صرافی غیرمتمرکز پانگولین آشنا می‌شویم.

معرفی کامل صرافی پانگولین

معرفی صرافی Pangolin

صرافی Pangolin بازارساز خودکار غیرمتمرکزی است که در فوریه 2021 توسط شرکت سازنده شبکه Avalance یعنی Ava Labs راه‌اندازی شد. در صرافی پانگولین از مدل بازارساز خودکار مشابه صرافی UniSwap استفاده شده است. از آنجاییکه پانگولین یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر AMM است، کاربران می‌توانند بدون نیاز به وجود شخص ثالث، سفارشات خرید و فروش جدیدی ایجاد کرده و مستقیماً با سایر کاربران صرافی معامله کنند.

عموماً صرافی‌های غیرمتمرکز به امنیت و شفافیت بسیار بالای خود شهره هستند. در صرافی پانگولین نیز مانند سایر صرافی‌های غیرمتمرکز این امکان فراهم شده تا کاربران بدون نیاز به ارائه اطلاعات هویتی خود از امکانات صرافی استفاده کرده و به خرید و فروش توکن‌های بومی دو شبکه Ethereum و Avalanche بپردازند. برای شروع تنها کافی‌ست کیف پول دیجیتالی خود را به صرافی پانگولین متصل کنید.

این پلتفرم غیرمتمرکز نه‌تنها امکان انجام معاملات سریع و ارزان را فراهم می‌کند، بلکه جهت افزایش میزان سوددهی معاملات کاربران، بهترین فرصت‌های معاملاتی را در اختیار آنها قرار می‌دهد. علاوه بر این، پانگولین با هدف فراهم‌سازی امکان معامله و سواپ توکن‌های موجود در شبکه اتریوم از Ethereum Virtual Machine (EVM) نیز پشتیبانی می‌کند. از آنجاییکه در پانگولین از پروتکل AMM استفاده شده هر یک از کاربران می‌توانند یک بازار و نقدینگی جدیدی ایجاد کرده و از این طریق از رقابتی بودن حجم معاملات و ثابت ماندن حجم استخر نقدینگی اطمینان حاصل کنند.

در نهایت صرافی پانگولین با به کارگیری برخی از ویژگی‌های شبکه آوالانچ در تلاش است تا خدمات سریع و ارزان‌تری را نسبت به صرافی‌های ایجاد شده بر روی شبکه اتریوم ارائه دهد، این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • شبکه آوالانچ 4500 تراکنش در ثانیه (TPS) را انجام می‌دهد، در حالیکه اتریوم فقط می‌تواند 15 تا 30 TPS را پردازش کند.
 • با استفاده از ویژگی‌های شبکه آوالانچ، صرافی پانگولین می‌تواند نسبت به سایر صرافی‌های بازارساز خودکاری که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده‌اند، تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند.
 • کاهش هزینه‌های گاز در شبکه آوالانچ سبب شده تا ترید در پانگولین نسبت به سایر صرافی‌های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی شبکه اتریوم مقرون به صرفه‌تر باشد.

آشنایی با صرافی پانگولین

معرفی توکن Pangolin

صرافی غیرمتمرکز پانگولین دارای یک توکن حاکمیتی بومی با نماد PNG است. این توکن عملکرد کلی و حرکت جامعه به سمت توسعه پلتفرم را تسهیل می‌کند. کاربران می‌توانند با استفاده از آن به ترید توکن‌های هر دو شبکه اتریوم و آوالانچ بپردازند.

در حال حاضر عرضه کل توکن‌های PNG برابر با 230 میلیون واحد (در گذشته 538 میلیون) است که از این میزان 117 میلیون واحد در گردش بازار است. در حال حاضر هر واحد از توکن‌های PNG با قیمت $0.06557 معامله می‌شوند.

بررسی توکنومیک توکن PNG

توکن PNG پروژه غیرمتمرکزی است به طور کامل تنها در جامعه پانگولین توزیع شده است. این بدان معناست که قبل از عرضه اولیه سکه، در میان هیچ یک از اعضای تیم سازنده، مشاوران و سایر طرف‌های پروژه، توکن PNG توزیع نشده است. در ابتدا بر اساس یک برنامه از پیش تعیین شده قرار بود در چهار سال اولیه انتشار توکن، 256 میلیون توکن به بازار عرضه شود. بااین‌حال، در سپتامبر 2021 این برنامه تغییر کرده و بر اساس آن مجموع حداکثر عرضه توکن به 230 میلیون کاهش پیدا کرد.

بر اساس توکنومیک اولیه، 95 درصد از توکن‌ها به استخرهای نقدینگی و 5 درصد مابقی آنها به Airdropها اختصاص داشتند. اما در حال حاضر، حدود 83 درصد از توکن‌های PNG در میان تأمین‌کنندگان استخرهای نقدینگی و 13 درصد مابقی نیز در خزانه‌ پانگولین توزیع شده است.

بررسی توکنومیک ارز دیجیتال PNG

کاربردهای توکن PNG

کاربرد اصلی توکن PNG به سیستم حاکمیتی و کنترل پروتکل Pangolin مربوط می‌شود. بنابراین، برای دارندگان توکن PNG این امکان فراهم شده تا در تصمیمات حاکمیتی پانگولین شرکت کنند. چراکه به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز، پیشنهادات مربوط به کنترل این شبکه توسط اعضای جامعه ارائه شده و در معرض رأی‌گیری قرار داده می‎شوند. همچنین از توکن PNG در فرایند استیکینگ، فارمینگ و سیستم پاداش‌دهی استخرهای نقدینگی نیز استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ییلد فارم بایننس اسمارت چین: 5 بستر برای کسب سود از سپرده گذاری

ویژگی‌های صرافی پانگولین

اکنون که با صرافی پانگولین و نحوه شکل‌گیری آن آشنا شدیم، بهتر است قبل از بررسی عملکرد و نحوه استفاده از امکانات آن، به بررسی ویژگی‌های این پلتفرم بپردازیم.

صرافی پانگولین چه ویژگی‌هایی دارد

بررسی رابط کاربری صرافی پانگولین

معمولاً صرافی‌های غیرمتمرکز نسبت به صرافی‌های متمرکز رابط کاربری پیچیده‌تری دارند، به همین دلیل بسیاری از کاربران به‌ویژه کاربران مبتدی کار با صرافی‌های متمرکز را ترجیح می‌دهند. اما خوشبختانه صرافی غیرمتمرکز پانگولین، بر خلاف رقبای خود از رابط کاربری جذاب، ساده، سریع و کاربر پسندی برخوردار است. این امر سبب شده تا پانگولین در جذب کاربران بیشتر و حفظ نقدینگی پلتفرم موفق عمل کند.

با وجود اینکه صرافی پانگولین در شبکه Avalanche اجرا می‌شود، لازم است کاربران قبل از شروع کار و استفاده از امکانات پلتفرم Pangolin، به کیف پول Metamask متصل شده و با استفاده از خدمات صرافی به سواپ و واریز توکن، ایجاد یا اضافه کردن نقدینگی بپردازند. همچنین می‌توان ارز دیجیتال PNG را توسط صرافی‌های پشتیبان این کوین همچون ZT، Gate.io و وب سایت رسمی صرافی پانگولین خریداری کرد.

بررسی امنیت صرافی پانگولین

صرافی غیرمتمرکز پانگولین جهت حفظ امنیت و یکپارچگی پلتفرم بر روی شبکه بلاک چینی ساخته شده است. به این ترتیب می‌توان گفت این صرافی از حملات خارجی تا حد بسیار خوبی مصون است. از سوی دیگر، صرافی‌ پانگولین برخلاف صرافی‌های متمرکز کیف پول اختصاصی به کاربران خود ارائه نمی‌دهد، این بدان معناست که کاربران مسئول حفظ امنیت دارایی‌های خود بوده و صرافی هیچ گونه دسترسی و کنترلی بر دارایی کاربران ندارد. به همین دلیل کاربران جهت استفاده از خدمات صرافی پانگولین، باید کیف پول خود را به صرافی متصل کرده و از این طریق برای معامله کوین‌ها اقدام کنند.

همچنین در صرافی پانگولین نیز مانند سایر صرافی‌های غیرمتمرکز، جهت استفاده از خدمات پلتفرم نیازی به ارائه مدارک هویتی و انجام مراحل احراز هویت نیست. این موضوع نه‌تنها سبب حفظ هویت کاربران می‌شود، بلکه دولت‌ها و افراد حقیقی به بهانه تحریم‌های اقتصادی آمریکا دیگر قادر به مسدودسازی حساب کاربری کاربران ایرانی نخواهند بود.

در نهایت، از آنجاییکه سرورهای صرافی غیرمتمرکز پانگولین در نقاط مختلف جهان پراکنده شده است، امکان دستکاری شبکه، هک شدن و به سرقت رفتن دارایی کاربران تقریباً غیرممکن شده است. گسترش شبکه‌ها سبب شده تا تراکنش‌ها بسیار سریع، روان و بدون نگرانی در مورد خرابی سرور انجام شوند.

بررسی سیستم پشتیبانی از کاربران صرافی پانگولین

از آنجاییکه بازار ارزهای دیجیتال به صورت 24 ساعته در تمام روزهای سال فعال است، پشتیبانی 24 ساعته صرافی‌ها از کاربران اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. چراکه این احتمال وجود دارد تا کاربران در هنگام استفاده از امکانات پلتفرم با سؤالات و مشکلاتی مواجه شوند. در پانگولین، کارشناسان صرافی به برخی از رایج‌ترین سؤالات در بخش FAQ و راهنمای گام به گام انجام معامله در صرافی،  پاسخ داده‌اند.

بررسی کوین‌های پشتیبانی شده در صرافی پانگولین

کاربران صرافی پانگولین به جفت معاملاتی متنوعی دسترسی دارند، این موضوع نیز سبب تضمین سطح بالای نقدینگی صرافی شده است. در این صرافی از نسخه Wrap کوین‌ها استفاده می‌شود. به عنوان مثال بیت کوین wrap (wBTC) نسخه اصلاح شده بیت کوین است که از نظر قیمت برابر با Bitcoin بوده و می‌تواند در شبکه اتریوم مورد استفاده قرار گیرد. این نوع توکن‌ها به منظور تعامل با اکوسیستم مالی غیرمتمرکز اتریوم (DeFi) ایجاد شده‌اند. برخی از جفت ارزهای موجود در صرافی پانگولین عبارتند از:

 • (WAVAX/ETH)
 • (WAVAX/USDT)
 • (WBTC/WAVAX)
 • (SUSHI/WAVAX)
 • (DYP/WAVAX)
 • (AAVE/WAVAX)

بررسی میزان نقدینگی و محدودیت‌های صرافی پانگولین

معاملات صرافی پانگولین به صورت آنی و با قیمت ارزان انجام شده و کاربران می‌توانند به صورت 24 ساعته با یکدیگر بخ خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند. همچنین هیچ محدودیتی جهت مشارکت کاربران در استخر نقدینگی صرافی وجود نداشته و ارائه‌دهندگان نقدینگی با واریز وجوه خود، حفظ نقدینگی استخرهای پانگولین را تضمین می‌کنند. در نتیجه از آنجاییکه میزان نقدینگی استخرهای پانگولین دائماً ثبات باقی می‌ماند، مشکلی در رابطه با تأمین نقدینگی وجود نخواهد داشت. حجم کل نقدینگی پانگولین برابر با 77,737,028 دلار آمریکا بوده و رتبه صرافی Pangolin در سایت معتبر  Coinmarket Cap برابر با 726 است.

بررسی کارمزد معاملات در صرافی پانگولین

کارمزد معاملات در صرافی پانگولین بر اساس مدل Taker (سفارش گیرنده) و Maker (سفارش گذار) محاسبه می‌شود. چراکه نقدینگی معاملات پلتفرم تحت تأثیر این دو فاکتور قرار دارد. در واقع کاربران سفارش گذار با ایجاد سفارش جدید در اوردر بوک به میزان نقدینگی پلتفرم اضافه کرده و کاربران سفارش گیرنده نیز با انتخاب سفارشات موجود در اوردر بوک، از میزان نقدینگی موجود کم می‌کنند.

در بیشتر موارد، کارمزد دریافت شده از کاربران میکر و تیکر متفاوت است. اما در برخی از پلتفرم‌های معاملاتی نیز از هر دو طرف معامله کارمزد یکسانی دریافت می‌شود که به آن Flat fees گفته می‌شود. اگرچه در یک صرافی غیرمتمرکز کارمزد معاملاتی از کاربران دریافت نمی‌شود، اما در Pangolin هم برای ارائه‌دهنده نقدینگی (Maker) و هم برای گیرنده (Taker)، 0.30 درصد کارمزد معامله دریافت می‌شود.

این صرافی از طریق کارمزد دریافت شده، به ارائه‌دهندگان نقدینگی استیک کنندگان پاداش پرداخت می‌کند. در واقع 0.25 % از این کارمزد به تأمین‌کنندگان نقدینگی و 0.0425 % از آن نیز به استیک کنندگان PNG تعلق می‌گیرد. صرافی پانگولین این امکان را به جامعه حاکمیتی پانگولین می‌دهد تا در مورد میزان کارمزدهای دریافتی تصمیم‌گیری کنند. در نتیجه امکان تغییر کارمزد معاملات وجود دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  عرضه اولیه صرافی چیست؟ 7 تفاوت IEO با ICO

ارائه‌دهندگان نقدینگی بر اساس سهم خود در استخر نقدینگی پاداش دریافت می‌کنند. به این ترتیب، به‌ازای هر سهمی که کاربر در استخر نقدینگی واریز می‌کند،  0.3 درصد سود به وی پرداخت می‌شود. این افراد تنها پس از گذشت یک بازه زمانی مشخص می‌توانند نقدینگی خود را از استخر برداشت کنند.

بررسی کارمزد واریز و برداشت کوین در صرافی پانگولین

یکی از اصلی‌ترین معیارهایی که کاربران حرفه‌ای در هنگام انتخاب یک پلتفرم معاملاتی به آن توجه می‌کنند، میزان کارمزد صرافی است. از آنجاییکه در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند پانگولین، کیف پول اختصاصی مجزایی به کاربر ارائه نمی‌شود، کارمزد واریز و برداشت نیز در این پلتفرم تعریف نشده است. بااین‌حال، کارمزد بلاک چین که به ماینرها تعلق می‌گیرد از کاربران دریافت شده و صرافی در آن دخل و تصرفی ندارد. در نتیجه هر زمانی که تراکنش کاربر در شبکه Avalanche انجام شود، مبلغی از وی به عنوان کارمزد بلاک چین، کسر خواهد شد.

بی شک کاربران برای دسترسی به کیف پول Metamask خود از شبکه Avalanche استفاده خواهند کرد، چراکه در یک صرافی غیرمتمرکز، شارژ کیف پول تنها از طریق ارز دیجیتال امکان‌پذیر بوده و از ارزهای فیات پشتیبانی نمی‌شود. کارمزد دیگری که کاربر با اتصال به شبکه آوالانچ باید پرداخت کند، به هزینه گاز شبکه مربوط می‌شود.

مزایا و معایب صرافی پانگولین

هر صرافی رمزنگاری با وجود ارائه ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، نسبت به سایر پلتفرم‌های موجود مزایا و محدودیت‌هایی دارد. به این دلیل بهتر است قبل از شروع کار در این پلتفرم‌ها با مزایا و محدودیت‌های آن آشنا شویم.

بررسی مزایا و محدودیت‌های صرافی پانگولین

مزایای صرافی پانگولین

 • بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز بر روی شبکه Avalanche است.
 • رابط کاربری مناسب و کاربر پسندی داشته و برای کاربران مبتدی نیز مناسب است.
 • کاربران کنترل کاملی بر دارایی‌های خود دارند.
 • در این صرافی نیازی به ارائه اطلاعات هویتی نیست.
 • از آنجاییکه سرورهای این صرافی در سراسر جهان پخش شده، ریسک هک و خرابی سرورها بسیار پایین می‌آید.
 • در این صرافی تراکنش‌های کاربران سریع و بی‌دردسر انجام می‌شوند.
 • هزینه تراکنشات در این صرافی نسبت به سایر پلتفرم‌های مشابه (Uniswap و SushiSwap) بسیار ارزان‌تر بوده و فقط 0.03 دلار هزینه دارد.
 • Pangolin به راحتی با کیف پول‌های متعدد از بلاک چین‌های مختلف ادغام می‌شود.
 • معاملات در این صرافی نسبت به سایر صرافی‌های بازارساز خودکار دیگر آسان‌تر و کم هزینه‌تر است.
 • در این صرافی معاملات به کیف پول محدود نشده و کاربران می‌توانند از طریق قرارداد نیز به معامله بپردازند.
 • صرافی پانگولین به عنوان پاداش توکن‌های رایگانی را به کاربران اهدا می‌کند.
 • پانگولین نیز مانند سایر بازارسازان خودکار به ارائه‌دهندگان نقدینگی پاداش ارائه می‌دهد.
 • در این صرافی بدون وجود شخص ثالث، کاربران به انجام معاملات همتا به همتا می‌پردازند.
 • صرافی پانگولین 100 درصد جامعه محور بوده و توکن‌های PNG به طور مستقیم به کاربران جامعه اهدا می‌شود.
 • برخلاف برخی از صرافی‌های متمرکز، صرافی پانگولین برای معامله‌گران از سراسر جهان در دسترس است.
 • حجم معاملات در این صرافی بالا بوده و تراکنشات کاربران به سرعت نهایی می‌شوند.
 • این صرافی تمام نیازهای اولیه معامله‌گران را پوشش می‌دهد.
 • کاربران می‌توانند شخصاً استخرهای نقدینگی جدیدی ایجاد کرده و یا به استخرهای موجود، نقدینگی اضافه کنند.
 • در این صرافی از کوین‌های متنوع و محبوبی پشتیبانی می‌شود.

معایب صرافی پانگولین

 • این صرافی تنها از نسخه وب پشتیبانی کرده و برای کاربران موبایل در دسترس نیست.
 • در پانگولین از روش‌های سریع و آنلاین (ایجاد تیکت) پشتیبانی از کاربران استفاده نمی‌شود.
 • از نظر برخی از کاربران همچنان رابط کاربری پانگولین نیز مانند اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز راضی‌کننده نیست.

عملکرد صرافی Pangolin چگونه است؟

همانطور که اشاره شد Pangolin یک صرافی غیرمتمرکز و بازارساز خودکار مبتنی بر شبکه Avalanche بوده و با توان عملیاتی بالا و ارائه پروسه‌ای سریع‌تر و ارزان‌تر از توکن‌های اتریوم نیز پشتیبانی می‌کند. عملکرد یک پروتکل بازارساز خودکار به‌گونه‌ای است که معاملات با وجود دارایی‌های موجود در استخرهای نقدینگی (liquidity pools) اجرا می‌شوند. از طرفی کاربران صرافی نیز می‌توانند با واریز نقدینگی، این استخرها را تقویت کنند، به این کاربران ارائه‌دهندگان نقدینگی (liquidity provider) گفته می‌شود.

کاربرانی که قصد تبدیل شدن به ارائه‌دهنده نقدینگی در صرافی پانگولین را داشته باشند، باید دو نوع دارایی را به استخرهای نقدینگی ارائه دهند. این کاربران در عوض ارائه نقدینگی پاداش‌هایی را دریافت می‌کنند. در واقع این پاداش‌ها از کارمزدهای دریافت شده در هنگام انجام معاملات صرافی تأمین می‌شوند. علاوه بر این، صرافی پانگولین این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند توکن‌های یک شبکه را به شبکه دیگر پل زده یا این توکن‌ها را سواپ، استیک یا فارم کنند.

بررسی نحوه کارکرد صرافی پانگولین

 • سواپ توکن در صرافی پانگولین

فرایند سواپ توکن در صرافی پانگولین، این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند به راحتی از طریق استخرهای نقدینگی خودکار، یک توکن شبکه آوالانچ را با یکی از توکن‌های شبکه اتریوم معاوضه کنند.

 • استخر و فارم در صرافی پانگولین

در حال حاضر صرافی غیرمتمرکز پانگولین برترین عملکرد یک صرافی غیرمتمرکز را در شبکه آوالانچ ارائه می‌دهد. این صرافی با ارائه ویژگی Super Farm امکان انجام استخراج نقدینگی (liquidity mining) را به کاربران می‌دهد. به طور معمول، کاربران می‌توانند با فارمینگ در استخرهای نقدینگی تا 115 درصد در سود سالانه، درآمد کسب کنند.

 • استیک کوین در صرافی پانگولین
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مرورگر dApp چیست؟ کاربردی های dApp Browser

کاربران صرافی پانگولین می‌توانند در ازای استیک توکن PNG حدودا 24 درصد سود کسب کنند. برای این کار تنها کافی‌ست از کیف پول اتریوم یا آوالانچ برای خود ایجاد کنید.

 • امکان ایجاد سفارشات محدود

مانند صرافی‌های متمرکز، برای کاربران پانگولین نیز این امکان فراهم شده تا برای خرید یا فروش توکن‌های مورد نظر خود، سفارش محدود (Limit order) ایجاد کنند.

 • ارائه Super Farm در صرافی

Super Farm مفهوم منحصربه‌فردی در صرافی پانگولین است. هدف از راه‌اندازی آن، بهبود سطح نقدینگی پروتکل کلی پانگولین بوده است.

 • ارائه برنامه استخراج نقدینگی

در برنامه استخراج نقدینگی صرافی پانگولین، PNG و AVAX به عنوان توکن‌های پایه در استخرهای نقدینگی توزیع می‌شوند. استخرهای AVAX شامل جفت ارزهای  AVAX/ETH، AVAX/USDT، AVAX/PNG و… و استخرهای PNG نیز شامل جفت ارزهای PNG/ETH، PNG/USDT و… می‌شوند. در شرایطی که AVAX  توکن پایه استخر نقدینگی صرافی نباشد، میزان نقدینگی استخر بر اساس ارزش معادل توکن AVAX در مقایسه با توکن پایه استخر محاسبه می‌شود.

 • ارائه Bridges جهت ایجاد ارتباط میان شبکه‌های اتریوم و آوالانچ

کاربران این صرافی می‌توانند با استفاده از پل آوالانچ Avalanche Bridge (AB) توکن‌های ERC20 را از شبکه اتریوم به Avalanche’s C-Chain سواپ کنند. برعکس آن نیز صادق است.

نحوه معامله در صرافی پانگولین

در صورتیکه مایل به استفاده از خدمات صرافی غیرمتمرکز پانگولین هستید، تنها کافی‌ست مراحل زیر را با دقت و به ترتیب طی کنید.

 • ساخت یک کیف پول Avalanche
 • پیش از هر چیزی ابتدا به لینک مستقیم https://wallet.avax.network/ مراجعه کنید.
 • در این صفحه با کلیک بر روی گزینه Create New Walle و پیروی از مراحل بعدی، یک کیف پول جدید آوالانچ ایجاد کنید.

آموزش ساخت کیف پول Avalanche

 • خرید ارز دیجیتال AVAX
 • در این مرحله به یکی از صرافی‌های پشتیبان ارز دیجیتال AVAX رفته و مقداری AVAX خریداری کنید.
 • برخی از صرافی‌های پشتیبان AVAX عبارتند از: Binance، Kucoin، FTX، Kraken و…
 • لیست کامل صرافی‌های پشتیبان AVAX در سایت CoinMarketCap. در دسترس قرار گرفته است.
 • انتقال ارز دیجیتال AVAX به کیف پول Avalanche
 • در این مرحله پس از خرید توکن‌های AVAX به کیف پول Avalanche خود بروید.
 • در بخش Receive کیف پول، آدرس کیف پول خود را کپی کنید.
 • سپس کوین‌های خریداری شده را به آدرس کیف پول خود ارسال کنید.

مراحل آماده‌سازی کیف پول متامسک در پانگولین

در پلتفرم پانگولین این امکان فراهم شده تا کاربران بتوانند سایر کیف پول‌های رمزنگاری همچون متامسک را به صرافی متصل کنند. برای این کار تنها کافی‌ست مانند مراحل زیر عمل کنید.

 • دانلود کیف پول Metamask
 • ابتدا از طریق سایت رسمی این کیف پول به آدرس https://metamask.io/، متامسک را دانلود کنید.
 • سپس کیف پول MetaMask را به عنوان یک افزونه بر روی مرورگر خود نصب کنید.
 • توجه داشته باشید که این کیف پول از مرورگرهای Chrome، FireFox، Brave و Edge پشتیبانی می‌کند.
 • ساخت یا انتقال کیف پول
 • در این مرحله در صورتیکه از قبل کیف پول متامسک داشته باشید، تنها کافی‌ست از طریق عبارت بازیابی اطلاعات کیف پول خود را بازیابی کنید.
 • در غیر این صورت لازم است از طریق گزینه Create a Wallet، کیف پول جدیدی ایجاد کنید.
 • رمز عبور و عبارت بازیابی کیف پول خود را در مکانی امن و به دور از دسترس دیگران نگهداری کنید.
 • اتصال کیف پول Metamask به Avalanche
 • پس از راه‌اندازی کیف پول، به بخش پایینی منو رفته و بر روی گزینه Custom RPC کلیک کنید.

آموزش تنظیمات کیف پول متامسک

 • سپس تنظیمات زیر در هر یک از فیلدهای مربوطه وارد کنید.
 • Network Name: Avalanche Network
 • New RPC URL: https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc
 • ChainID: xa86a
 • Symbol: AVAX
 • Explorer: https://cchain.explorer.avax.network
 • اضافه کردن توکن PNG به صفحه اصلی کیف پول
 • برای این کار، به بخش Assets رفته و سپس روی گزینه “Add Token” کلیک کنید.

اضافه کردن توکن جدید در متامسک

 • با انتخاب این گزینه به صفحه جدیدی هدایت می‌شوید.
 • در این صفحه به تب “Custom Token” بروید.
 • سپس اطلاعات زیر را در فیلدهای مربوطه وارد کرده و در آخر بر روی گزینه “Next” کلیک کنید.

تنظیمات اضافه کردن توکن جدید در متامسک

 • Token Contract Address: 0x60781C2586D68229fde47564546784ab3fACA982
 • Token Symbol: PNG
 • در صورتیکه مراحل بالا را به‌درستی طی کرده باشید، توکن PNG با موفقیت به صفحه اصلی کیف پول متامسک شما اضافه خواهد شد.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به پانگولین انداختیم و دیدیم پانگولین چیست و چه کمکی به اکوسیستم اولانچ می‌کند. صرافی غیرمتمرکز Pangolin بازارساز خودکاری است که بر روی شبکه Avalanche ایجاد شده است. این صرافی به طور کامل توسط جامعه پانگولین اداره می‌شود، در نتیجه کاربران بدون نیاز به شخص ثالث، سفارشات خرید و فروش جدیدی ایجاد کرده و مستقیماً با یکدیگر معامله کنند.

سؤالات متداول

 • صرافی پانگولین چیست؟

صرافی Pangolin بازارساز خودکار غیرمتمرکزی است که در فوریه 2021 توسط شرکت سازنده شبکه Avalance یعنی Ava Labs راه‌اندازی شد.

 • توکن PNG چه کاربردهایی دارد؟

از توکن PNG در سیستم حاکمیتی و رأی‌دهی پانگولین، استیک کردن، فارمینگ و سیستم پاداش‌دهی این پلتفرم، استفاده می‌شود.

 • مهم‌ترین مزیت صرافی پانگولین چیست؟

صرافی پانگولین به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز از شفافیت و امنیت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر این، معاملات کاربران پانگولین نسبت به سایر پلتفرم‌های مشابه، با سرعت بسیار بالاتر و هزینه کمتر ثبت و نهایی می‌شوند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.