داموندمگ

پاراسواپ چیست؟ معرفی صرافی غیرمتمرکز ParaSwap با توکن PSP

DAMOND
پاراسواپ چیست؟ معرفی صرافی غیر متمرکز ParaSwap

خرید و فروش، مبادله و ترید ارزهای دیجیتال خدماتی هستند که امروزه از طریق صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) به راحتی در اختیار کاربران قرار گرفته‌اند. صرافی‌های غیر متمرکز هر هفته شاهد میلیاردها دلار مبادلات رمزارزها هستند، این در حالی است که در نوامبر 2021 تنها حدود 22 درصد از معاملات رمزارزها در DEXها و تجمیع کنندگان صرافی‌های غیر متمرکز (DEX aggregators) انجام شد. در این مقاله قصد داریم که به این سوال به صورت جامع پاسخ دهیم که پاراسواپ چیست و چرا مورد توجه کاربران ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.
اخیراً صرافی غیر متمرکز پاراسواپ (ParaSwap) به نامی شناخته شده در دنیای DEX ها تبدیل شده است. از 18 تا 19 نوامبر 2021، قیمت توکن پاراسواپ (PSP) حدود 26 درصد افزایش یافت و از 0.77 دلار به 1.03 دلار رسید. با توجه به اینکه فعالیت کاربران ایرانی در صرافی‌های متمرکز  محدودیت‌های زیادی دارد، برخی از تریدرها و معامله گران  از صرافی پاراسواپ برای تبادل توکن‌های خود استفاده می‌کنند، البته بسیاری از کاربران ایرانی هنوز با این صرافی و مزایای آن آشنا نیستند. در این مقاله از داموندمگ، به معرفی صرافی پاراسواپ و توکن پی اس پی (PSP) می‌پردازیم.

پاراسواپ چیست؟

ParaSwap.io یک تجمیع‌کننده صرافی‌های غیرمتمرکز در بلاکچین اتریوم و بلاکچین‌های منطبق بر ماشین مجازی اتریوم (EVM)‌ مانند پالیگان (Polygon)، آوالانچ (Avalanche)، بایننس اسمارت چین (BSC) است. زمانی که شما سفارشی را ثبت می‌کنید، تجمیع کننده پاراسواپ قیمت‌ها را در صرافی‌های غیر متمرکز بررسی می‌کند و سفارش شما را با بهترین قیمت‌ ارائه شده در صرافی‌های غیر متمرکز انجام می‌دهد.

پاراسواپ چیست؟

در پاراسواپ، کاربران می‌توانند گزارش مفیدی از تراکنش‌هایشان ببینند؛ در این گزارش‌ها اطلاعاتی چون قیمت تمام شده، میزان کارمزد و مقدار توکن‌های دریافتی ثبت می‌شود. در اصل، این پروتکل به عنوان یک واسطه بین کاربران و ارائه دهندگان خدمات دیفای عمل می‌کند و نقدینگی و قیمت‌ها را در بیش از 20 صرافی غیرمتمرکز مقایسه می‌کند. علاوه بر آن ابزارهای مختلف تریدینگ را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ از صرافی غیر متمرکز پاراسواپ پشتیبانی می‌کنند. ParaSwap در طول جذب سرمایه اولیه خود حمایت شرکت‌های معتبری مانند کوین فاند (CoinFund)، بلاکچین کپتال (Blockchain Capital) و آرینگتون ریپل کپتال (Arrington XRP Capital) را به دست آورد. هدف پاراسواپ تبدیل شدن به بهترین تجمیع کننده صرافی های غیر متمرکز در شبکه اتریوم و انجام سریع‌ترین معاملات با بهترین قیمت‌هاست.

این پلتفرم تجمیع کننده صرافی‌های غیر متمرکز پاراسواپ به غیر از شبکه اتریوم، از شبکه‌های پالیگان (Polygon)، آوالانچ (Avalanche) و بایننس نیز پشتیبانی می‌کند.

توکن ارز دیجیتال پاراسواپ (PSP) چیست؟

توکن پی اس پی (PSP) به عنوان توکن بومی و حاکمیتی پلتفرم پاراسواپ برای افزایش کارایی و تمرکززدایی پروتکل استفاده می‌شود. این توکن در 15 نوامبر 2021 توسط بنیاد پاراسواپ منتشر شد. از مجموع 2 میلیارد توکن PSP که در ابتدا عرضه شد، 7.5 درصد آن سوزانده شده است، این یعنی  150 میلیون PSP بین کاربران اولیه توزیع شد. در ادامه به شیوه تقسیم این توکن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • تیم اصلی پاراسواپ 17.6% از توکن‌ها را داشتند
 • خریداران پیش فروش و مشاوران اولیه 2.4% را داشتند
 • سرمایه‌گذاران اولیه صاحب 14% از توکن‌ها شدند
 • 5% از توکن‌ها برای اعضای تیمی که در آینده به پروژه می‌پیوندند ذخیره شد
 •  10% از توکن‌ها در ذخایر باقی ماند
 • اکوسیستم هم 51% از توکن‌های باقیمانده را در اختیار دارد.
مطلب پیشنهادی  بهترین صرافی های مارجین تریدینگ‌: معرفی ۷ صرافی برتر

توکن‌های حاکمیتی، توکن‌های ارز دیجیتالی هستند که توسط توسعه‌دهندگان ایجاد می‌شوند تا دارندگان توکن با استفاده از آن‌ها بتوانند در آینده پروتکل موردنظر مشارکت داشته باشند. تغییرات پیشنهاد شده توسط جامعه کاربران دارای توکن حاکمیتی پاراسواپ بررسی می‎‌شود آن‌ها می‌توانند در بلاکچین به پیشنهادهای ارائه شده رأی بدهند. اگر یک پیشنهاد تعداد زیادی رأی‌ مثبت داشته باشد، توسعه‌دهندگان آن را روی شبکه اعمال می‌کنند.

توکن ارز دیجیتال پاراسواپ (PSP) چیست؟

حدود 20000 کاربر به تازگی ایردراپ (Airdrop) توکن PSP را دریافت کردند که در حال حاضر (سه ماهه اول ۲۰۲۲) بیش از 240 میلیون دلار ارزش دارد. در این ایردراپ 150 میلیون توکن PSP یا 7.5 درصد از کل عرضه به کاربران فعال پروتکل اختصاص داده شد.

در حال حاضر، توکن PSP دو کاربرد مهم دارد:

 • مدیریت پلتفرم: دارندگان PSP از طریق پاراسواپ دائو (ParaSwap DAO) پروتکل را مدیریت می‌کنند.
 • استیکینک: کاربران می توانند توکن های PSP خود را استیک کنند و سود درصدی سالانه (APY) دریافت کنند.

ParaSwap چگونه کار می کند؟

پاراسواپ با استفاده از مکانیسم‌های داخلی برای هر معامله قیمت ایده آلی به کاربران ارائه می‌دهد. همچنین با ساده‌سازی مقایسه قیمت و بهینه سازی استراتژی‌های معاملاتی، به کاربران کمک می‌کند در زمان و هزینه‌ها صرفه جویی کنند.

هنگامی که کاربر وارد صرافی می‌شود، می‌تواند بهترین قیمت یک دارایی را ببیند. پلتفرم این قیمت را با استفاده از تجمیع کننده‌ای پیدا می‌کند که قابلیت بررسی و مقایسه قیمت‌های صرافی‌های غیر متمرکز را دارد. بعد از تایید کاربر، پلتفرم تراکنش را با استفاده از یک قرارداد هوشمند اجرا می‌کند. این روش سفارش گذاری می‌تواند مقرون به صرفه‌ترین روش برای مبادله ارزهای دیجیتال باشد. در مبادلات پاراسواپ ممکن است یک سفارش به سفارش‌های کوچک‌تری تقسیم شود که هرکدام از آن‌ها در یک صرافی منحصر به فرد انجام می‌شود.

ParaSwap چگونه کار می کند؟

در ادامه نحوه انجام معاملات در پاراسواپ ذکر شده است.

 1. کاربر تعداد توکن‌هایی را که می‌خواهد معامله کند را انتخاب می‌کند.
 2. پاراسواپ بهترین نرخ معاملاتی را در تمام DEX های پشتیبانی شده تعیین می‌کند.
 3. پاراسواپ اطلاعات دقیقی در مورد تمام مسیرهای معاملاتی به کاربر می‌دهد.
 4. کاربر می‌تواند مناسب ترین مسیر را انتخاب کرده و تراکنش را آغاز کند.
 5. مبادله انجام می‌شود و کاربر توکن‌های مربوطه را دریافت می‌کند.

ویژگی های اصلی صرافی پاراسواپ چیست ؟

این صرافی غیرمتمرکز خدمات متنوعی به کاربران خود ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها در زمینه ترید و معامله ارزهای دیجیتال هستند و برخی برای استیکینگ و کشت سود کاربرد دارند. در ادامه به خدمات و ویژگی‌هایی که توسعه‌دهندگان برای Paraswap در نظر گرفته‌اند، اشاره می‌کنیم.

استخر نقدینگی پاراسواپ (ParaSwapPool)

تجمیع کنندگان DEX معمولاً هیچ نقدینگی را از خود ارائه نمی‌دهد و قابلیت ذخیره نقدینگی را هم ندارد. استخرهای نقدینگی پاراسواپ به کاربران اجازه می‌دهد تا به استخر خصوصی بازارسازان پاراسواپ به عنوان منبع نقدینگی غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند و فرصت‌هایی برای کسب درآمد و بهینه سازی تراکنش‌ها را در اختیارشان قرار می‌دهد.

پاراسواپ تضمین می‌کند که تمام تراکنش‌های مرتبط با استخرهای نقدینگی این پلتفرم به بهترین قیمت انجام خواهند شد. هدف پاراسواپ ایجاد یک جایگزین غیرمتمرکز و قابل دسترس برای استخرهای نقدینگی کنونی است.

پروتکل مسیریابی مولتی پچ (MultiPath)

مولتی پچ پروتکل مسیریابی است که توسط ParaSwap طراحی شده است. کاربردهای آن شامل کشف چند مسیر برای مبادله توکن در طول معامله است. مولتی پچ همچنین می‌تواند با سازندگان بازار خودکار (AMM) و پلتفرم‌های وام دهی دیفای (DeFi) تعامل داشته باشد. با استفاده از MultiPath، امکان تکمیل تراکنش‌های کاربران از طریق پروتکل‌های بزرگ دیفای مانند Compound و Aave فراهم می‌شود.

مطلب پیشنهادی  دش چیست؟ ارز دیجیتال Dash با توکن DASH

پروتکل مولتی پچ در صورت لزوم می‌تواند تراکنش‌ها را در صرافی‌های مختلف تقسیم کند تا تراکنش کلی با قیمت‌های بهتری انجام شود. اگر به صورت مستقیم نتوان دو توکن را با یکدیگر معامله کرد، مولتی پچ تراکنش را در چند بازارساز خودکار (AMM) و پروتکل‌های نقدینگی DeFi پردازش می‌کند تا تراکنش تکمیل شود. در چنین تراکنش‌هایی کارمزد گس (Gas) اتریوم و متغیرهای نوسان قیمت نیز در نظر گرفته می‌شود. مولتی پچ همچنین می‌تواند مسیرهای تجاری غیرمستقیم را با دو یا چند جهش بین پروتکل‌ها تسهیل کند و تجربه کاربری روان‌تری ارائه دهد.

به عنوان مثال، برای خرید ETH به وسیله رمزارز sUSD، ممکن است بازار یا نرخ مناسبی برای مبادله مستقیم sUSD با ETH نداشته باشد یا در صرافی‌ها جفت ارز sUSD/ETH ارائه نشده باشد. برای یافتن بهترین نرخ می‌توان sUSD را ابتدا با USDT مبادله کرد و سپس USDT با DAI و در نهایت DAI با ETH مبادله شود. در پلتفرم پاراسواپ نیازی نیست خودتان همه این تراکنش‌ها را انجام بدهید؛ سرویس مولتی پچ این کار را برای شما انجام می‌دهد و شما فقط می‌بینید sUSDهایتان به اتریوم تبدیل شده است.

کارمزد در پاراسواپ

مقدار مشخصی از قدرت محاسباتی برای پردازش درخواست‌های تراکنش در بلاکچین اتریوم ضروری است. این قدرت محاسباتی به عنوان گس (Gas) نامیده می شود. هزینه‌های گس به اندازه تراکنش (نه ارزش) و میزان فعالیتی که در شبکه اتفاق می‌افتد بستگی دارد. پاراسواپ به طور مستقیم هیچ کارمزدی برای خدمات خود دریافت نمی‌کند. در عوض، برای خدمات ادغام شده با پاراسواپ کمیسیون دریافت می‌کند و 15٪ از کارمزد دریافتی پلتفرم‌هایی که از پاراسواپ استفاده می‌کنند را به عنوان سود خود برمی‌دارد. یعنی اگر معامله شما از طریق پاراسواپ در یک صرافی دکس انجام شود، پاراسواپ از شما کارمزدی نمی‌گیرد و فقط 15 درصد از کارمزدی که آن صرافی از شما دریافت کرده را از پلتفرم می‌گیرد. علاوه‌بر این، پاراسواپ کمیسیون محدودی را از طریق یک قرارداد اشتراک برای برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) که از سرویس API پاراسواپ استفاده می‌کنند، دریافت می‌کند.

کارمزدها در پاراسواپ

زمانی که کاربران معامله‌ای انجام می‌دهند، پاراسواپ کارمزد گس را بهینه می‌کند و تراکنش شما را با کمترین کارمزد انجام می‌دهد. اگرچه استفاده از پاراسواپ رایگان است، اما کاربران همچنان باید کارمزد شبکه اتریوم را بپردازند. زیرا تراکنش‌های ParaSwap.io در بلاکچین اتریوم انجام می‌شود و انجام تراکنش در اتریوم هم کارمزد دارد. هنگامی که کارمزد گس کم است، پلتفرم پاراسواپ توکن‌هایی را در قالب GST2 GasTokens ایجاد می‌کند. این توکن‌ها برای کاهش و بهینه‌سازی کارمزد اتریوم در زمانی که فعالیت شبکه زیاد است، کاربرد دارند و می توانند کارمزد تراکنش‌ها را در زمان شلوغی شبکه کاهش بدهند.

پوشش در برابر لغزش مثبت (Positive Slippage)

در بازار ارزهای دیجیتال نوسان قیمت محدودیتی ندارد و قیمت‌ها می‌توانند در زمان کم تغییرات زیادی داشته باشند. نوسان قیمت و اسلیپیج (Slippage) یکی از مشکلاتی است که کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز را با مشکل مواجه می‌کند، به خصوص اگر حجم تراکنششان زیاد باشد. اسلیپیج، تفاوت بین قیمتی که معامله‌گر انتظار دارد برای یک دارایی بپردازد و قیمتی واقعی پرداخت شده برای دارایی است.

زمانی که که کسی منتظر تایید تراکنش است، احتمال دارد سایر تراکنش‌های تایید شده قیمت یک توکن را کاهش یا افزایش بدهند. این پدیده به “لغزش یا اسلیپیج” معروف است. صرافی غیر متمرکز پاراسواپ ویژگی‌‎های مختلفی را برای محافظت در برابر لغزش پیاده‌سازی کرده است. این ویژگی‌ها شامل گزینه «حداقل دریافتی (Minimum received)» و همچنین تضمین قیمت توکن برای یک دوره معین با استفاده از استخر نقدینگی پاراسواپ است.

مطلب پیشنهادی  معاملات فیوچرز در ارزهای دیجیتال : صفر تا صد فیوچرز کوکوین

در قراردادهای هوشمند ParaSwap v3، مدل تراکنش‌ها در مورد نوسانات قیمت بهینه شده است. در زمان اسلیپیج مثبت (زمانی که مقدار دریافتی بیشتر از مقداری انتظاری کاربر است)، کاربران ممکن است توکن‌های بیشتری نسبت به قیمت پرداخت شده دریافت کنند. با این حال، صرافی‌های غیر متمرکز موظف نیستند که این مقدار اضافی را به کاربران بدهند. اما پاراسواپ یک پروژه جامعه محور است که 50 درصد از این مقدار اضافی را برای توسعه پلتفرم دریافت می‌کند و نیمی دیگر را به کاربران بازمی‌گرداند. به عنوان مثال، هنگام معامله ETH با DAI، کاربر ممکن است چند توکن DAI بیشتر از آنچه در ابتدا اعلام شده بود به حساب کاربر واریز شود.

مزایا و معایب پاراسواپ چیست ؟

پاراسواپ می‌تواند با تقسیم سفارش مبادلات توکن‌ها بین DEXهای مختلف، نرخ‌های رقابتی را برای هر خرید و فروش ارائه دهد. فقط کافی است که دو ارز دیجیتال را انتخاب کنید، بقیه کارها در این پلتفرم به صورت خودکار انجام خواهد شد. ParaSwap با ارائه بهترین قیمت و صرافی غیر متمرکز ترید ارز دیجیتال را برای شما بهینه می‌کند. همچنین در صورتی که معامله مورد نظر شما در معرض خطر سقوط یا افت شدید قیمت باشد، هشدار می‌دهد.

کارمزد گس در زمان معامله توسط پاراسواپ به صورت بهینه محاسبه می‌شود. با این حال، کاربر کنترل و اختیار کامل بر تغییر هزینه گس در هنگام معامله را دارد. البته در نظر داشته باشید که اگر کارمزد گس انتخاب شده توسط کاربر بسیار کم باشد، ماینرها تراکنش را تایید نمی‌کنند.

مزایا و معایب پاراسواپ چیست

از آنجایی که پاراسواپ یک صرافی غیرمتمرکز است، نیازی به ایجاد حساب کاربری در سایت پاراسواپ ندارید. تا زمانی که کیف پول اتریوم دارید، می توانید از این صرافی برای انجام مبادلات همتا به همتا در هر نقطه از جهان استفاده کنید. هر شخص رمزارزهای خود را با یک کلید خصوصی ایمن نگه می‌دارد و کنترل کاملی بر دارایی های خود دارد.

یکی از معایب استفاده از صرافی‌هایی مانند پاراسواپ این است که به شما اجازه نمی‌دهد مستقیماً ارزهای دیجیتال را خریداری کنید. یعنی صرافی‌های دکس تنها بستری برای مبادله ارزهای دیجیتال فراهم می‌کنند و امکان مبادله کریپتو با ارزهای فیات مانند ریال یا دلار آمریکا وجود ندارد.

آیا ارز دیجیتال پاراسواپ برای سرمایه گذاری مناسب است؟

به گفته کارشناسان و تحلیلگران تجاری، قیمت PSP ممکن است تا سال 2030 به 28.33 دلار برسد. از آنجایی که کاهش عرضه یک ارزدیجیتال منجر به افزایش قیمت آن می‌شود، انتظار می‌رود قیمت این توکن همچنان روند افزایشی داشته باشد. با این حال، توصیه می‌شود قبل از سرمایه گذاری روی PSP، اهداف سرمایه گذاری شخصی خود را بررسی کرده و عملکرد توکن PSP را از نزدیک زیر نظر داشته باشید.

جمع بندی

با استفاده از پاراسواپ، کاربران می‌توانند با تجمیع مبادلات خود در یک تراکنش، کارمزد پرداختی را کاهش دهند. این صرافی همچنین از ارزهای دیجیتال زیادی پشتیبانی می‌کند و امکان انتقال بین چندین پروتکل DeFi را فراهم می‌کند. در پایان، ما منتظر هستیم که ببینیم عملکرد این صرافی غیر متمرکز چگونه خواهد بود و آینده پاراسواپ چیست ؟

سوالات متداول

بلاکچین اصلی پاراسواپ چیست ؟

پاراسواپ به شما امکان می‌دهد تا بسیاری از توکن‌های بلاکچین اتریوم و بایننس و سایر بلاکچین‌ها را مبادله کنید، مانند: Polygon، USDT، USDC، BUSD، Uniswap، CAKE، Chainlink، Aave، Dai، و …

پاراسواپ در چندین بلاکچین موجود است. مانند: Ethereum Mainnet، Binance Smart Chain، Avalanche، Polygon و Fantom

آیا ParaSwap روی بلاکچین پلی گان کار می‌کند؟

بله، پلی گان هم یکی از شبکه‌هایی است که توسط پاراسواپ پشتیبانی می‌شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.