داموندمگ

پولکادات چیست؟ ارز دیجیتال Polkadot با توکن DOT

DAMOND
پولکادات چیست

پولکادات چیست و چرا به عنوان مادر بلاکچین‌های دیگر شناخته می‌شود؟ در دنیای ارزهای دیجیتال پولکادات القاب سنگینی مثل مادر بلاکچین‌ها، قاتل اتریوم یا اینترنت بلاکچین‌ها را یدک می‌کشد. این موضوع باعث شده بسیاری از اعضای بازار ارزهای دیجیتال نسبت به این بلاکچین و توکن بومی آن کنجکاو شوند. این بلاکچین نقطه قوت همه بلاکچین‌ها را در خود دارد و نقطه ضعف‌های آن‌ها را هم پوشش می‌دهد.

پولکادات برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد و از همان زمان زیر ذره بین افراد حرفه‌ای بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفت. به مرور زمان پروژه پیشرفت کرد و در سال ۲۰۲۱ به جایگاه ده ارز دیجیتال برتر جهان رسید. اکنون بسیاری از توسعه دهندگان بلاکچین و رهبران پروژه‌های بزرگ در این بلاکچین فعالیت می‌کنند و آن را به یک پروتکل معتبر در زمینه ارزهای دیجیتال تبدیل کرده‌اند. در این مقاله بررسی می‌کنیم پولکادات چیست و چرا به عنوان بهترین بلاکچین جهان شناخته می‌شود.

پولکادات از چه زمانی ایجاد شد؟

داستان پولکادات از تصمیم یکی از توسعه دهندگان بلاکچین اتریوم به نام دکتر گوین وود آغاز شد. او بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه توسعه نرم‌افزارهای رمزنگاری و غیررمزنگاری دارد و یک برنامه‌نویس خبره است. دکتر وود کسی بود که اولین نسخه کاربرد اتریوم را توسعه داد و مقاله‌ای درباره آن نوشت و منتشر کرد. اما او با اتریوم مشهور نشد. بعد از آن دکتر وود زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی را برای توسعه قراردادهای هوشمند ایجاد کرد. در این زمان بود که اهالی دنیای رمزنگاری با این نابغه آشنا شدند.

تاریخچه پولکادات

در ماه‌‌های ابتدایی سال ۲۰۱۶ دکتر وود سمت مدیریت ارشد تکنولوژی شرکت اتریوم را رها کرد. او علت‌های مختلفی برای این کار بیان کرد، اما بسیاری از افراد بر این باورند که خود گوین هم دقیقا نمی‌داند چرا این کار را انجام داد! به نظر می‌رسد محتمل‌ترین علت‌های ترک اتریوم ناامیدی از پیشرفت اتریوم و کندی روند توسعه اتریوم ۲.۰ باشد.

بعد از ترک اتریوم، دکتر وود باز هم دنیای رمزنگاری را رها نکرد و زمان خود برای توسعه یک بلاکچین و ارز دیجیتال جدید اختصاص داد. او می‌گفت در حال ایجاد بلاکچینی است که در آن وعده‌هایی که اتریوم از پس آن‌ها برنمی‌آید را عملی کند. وود با تلاش بسیار موفق شود اولین نسخه از پیش‌نویس وایت پیپر بلاکچین عجیبش را در ماه‌های آخر ۲۰۱۶ عرضه کند.

عرضه اولیه توکن DOT

پیش از اینکه بدانید پولکادات چیست، بهتر است با تاریخچه این بلاکچین و ارز دیجیتال اختصاص آن آشنا شوید. عرضه اولیه ارز دیجیتال بومی بلاکچین پولکادات یکی از به یاد ماندنی‌ترین ICOهای بازار ارزهای دیجیتال است. اگر از کهنه‌کارهای بازار ارزهای دیجیتال باشید، احتمالا می‌دانید داستان عرضه اولیه پولکادات چیست و چرا در تاریخ ارزهای دیجیتال ماندگار شد.

عرضه اولیه پولکادات

عرضه اولیه توکن DOT در اکتبر ۲۰۱۷ انجام شد و در آن زمان بیش از ۱۴۵ میلیون دلار اتر سرمایه جذب کرد! قرار بود تعداد توکن‌های دات در بازار ۱۰ میلیون عدد باشد و نیمی از آن‌ها در دو دوره جذب سرمایه توسط سرمایه‌گذاران دولتی و خصوصی خریداری شد.

علت شهرت ICO پولکادات چیست؟

دو هفته بعد از عرضه اولیه پولکادات و جذب سرمایه شگفت انگیز این ارز دیجیتال همه چیز به هم ریخت. در آن زمان کدهای ولت Multisig Polkadot مشکل پیدا کرد و به دلیل سوءاستفاده‌هایی که از این ولت انجام شد، ۹۰ میلیون دلار از سرمایه‌ای که در عرضه اولیه جمع‌آوری شده بود، برای همیشه از دسترس خارج شد. البته این اولین باری نبود که این ولت پولکادات را به دردسر می‌انداخت. این ولت یک بار هم در ژوئیه ۲۰۱۷ هک شده بود و پیش از آنکه گروه هکرهای کلاه سفید حمله متوقف کنند، ۳۳ میلیون دلار اتریوم از آن به سرقت رفت.

یک هفته بعد از انتشار این خبر ناگوار و نگرانی سرمایه‌گذاران، تیم پولکادات اعلام کرد که هنوز سرمایه کافی برای توسعه بلاکچین را دارد. همچنین اسناد مربوط به جزئیات هک‌ها و روشی که برای جلوگیری از تکرار آن‌ها استفاده کرده بود را منتشر کرد تا دوباره اعتماد کاربران را به دست آورد.

از دست رفتن سرمایه پولکادات را متوقف نکرد

بعد از آن پروژه با بودجه کم‌تر به پیشرفت خود ادامه داد. تیم توسعه دهنده در عین پیش بردن بلاکچین، تلاش‌هایی برای آزاد کردن سرمایه بلوکه در ولت هم تلاش می‌کردند، اما تا سال ۲۰۲۱ همچنان ۵۰۰ هزار اتر در آن ولت مسدود شده بود.

از دست رفتن سرمایه پولکادات

پولکادات در ژانویه ۲۰۱۹ دور سوم جذب سرمایه خود را به صورت خصوصی برگزار کرد تا بتواند بخشی از سرمایه از دست رفته را جبران کند. در این مرحله ۵۰۰ هزار توکن DOT به ارزش ۶۰ میلیون دلار به فروش رفت. این موضوع نشان داد کاربران حرفه‌ای بازار ارزهای دیجیتال می‌دانند پولکادات چیست و از فرصت‌های رشد موجود در آن خبر دارند.

در جولای ۲۰۲۱ دور بعدی جذب سرمایه پولکادات برگزار شد. این مرحله از جذب سرمایه هم به صورت خصوصی راه‌اندازی شد و در آن ۳۵۰ هزار توکن DOT با قیمت ۱۲۵ دلار در ازای هر توکن به فروش رفت. بنابراین پولکادات در این مرحله هم ۴۳ میلیون دلار سرمایه جدید جذب کرد و مقدار سرمایه‌ای که در کل جذب کرده بود را به ۲۵۰ میلیون دلار رساند (البته هنوز ۹۰ میلیون دلار آن مسدود و غیرقابل دسترس است).

پولکادات چیست؟

بلاکچین پولکادات به دنبال کمک به راه‌اندازی اینترنت غیرمتمرکز وب ۳.۰ است. در ادامه به برخی از قابلیت‌های منحصر به فرد این بلاکچین اشاره می‌کنیم:

 • پولکادات می‌تواند با سایر بلاکچین‌هایی که در حوزه ارزهای دیجیتال یا خارج از آن کار می‌کند، ارتباط برقرار کند. همچنین امکان تبادل اطلاعات بین بلاکچین‌های مختلف را فراهم می‌کند.
 • توسعه دهندگان می‌توانند روی پولکادات پروژه‌های رمزنگاری و ارزهای دیجیتال جدید را توسعه دهند.
 • پولکادات از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند.
 • بلاکچین پولکادات قابلیت ارتقا بدون نیاز به هاردفورک را دارد.
 • این بلاکچین توسط افرادی که توکن بومی آن، DOT، را هودل می‌کنند کنترل می‌شود.

اکوسیستم پولکادات

پولکادات پروژه‌ای است که توسط بنیاد Web3 راه‌اندازی شده است. این بنیاد یک سازمان غیرانتفاعی است که در دهکده کریپتویی سوئیس (Zug) فعالیت می‌کند. شرکت Parity Technologies که در انگلستان کار می‌کند هم از طرف بنیاد Web3 به عنوان مسئول توسعه و نگهداری پولکادات انتخاب شده است. دکتر وود در راه‌اندازی بنیاد Web3 و شرکت Parity Technologies نقش داشته و یکی از هم‌بنیانگذاران هر دو مجموعه به شمار می‌رود. بنابراین می‌توان او را به عنوان توسعه دهنده اصلی و بنیانگذار پولکادات شناخت.

شرکت تکنولوژی Parity ابزاری به نام Substrate را برای توسعه‌های بلاکچینی ایجاد کرده است. پولکادات هم با استفاده از همین ابزار ساخته شده است و روند پیشرفت آن نیز با آن دنبال می‌شود.

هدف پولکادات چیست؟

در حال حاضر اکوسیستم پولکادات روی توسعه چهار مبحث متمرکز است:

 • نوآوری در زمینه بلاکچین و پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین مانند پروتکل‌های پیام‌رسانی به صورت رمزنگاری شده
 • تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز برای شبکه‌های همتا به همتا
 • توسعه مکانیزم‌های اقتصادی ارزهای دیجیتال
 • توسعه سیستم‌های ذخیره و تبادل اطلاعات
 • افزایش سرعت پردازش تراکنش‌ها و انتقال اطلاعات با ارتقای سطح مقیاس‌پذیری
 • ایجاد ارتباط بین بلاکچین‌های مختلف و از بین بردن محدودیت‌های ناشی از انزوای زنجیره‌ها
 • ارائه بستری امن بر بستر بالاکچینکه خدمات گوناگونی به کاربران ارائه می‌دهد؛ از انجام تراکنش‌های مالی گرفته تا پیام‌رسانی و حضور در شبکه‌های اجتماعی

این موارد اهدافی هستند که توسعه دهندگان برای پولکادات در نظر گرفته‌اند و به مرور زمان روی آن‌ها کار می‌کنند. جالب است بدانید که توسعه‌دهندگان این پروژه در تلاشند بدون ایجاد هارد فورک روی شبکه، ایرادها را برطرف کنند و به اهدافی که برای پولکادات تعیین کرده‌اند، برسند.

تیم توسعه دهنده پولکادات

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در تحلیل فاندامنتال انجام می‌شود، بررسی تیم توسعه دهنده یک پروژه است. پولکادات از این نظر یک برگ برنده مهم دارد، زیرا نام کمپانی‌های حرفه‌ای مانند WEB3 و افراد خبره در زمینه بلاکچین در کارنامه این بلاکچین وجود دارد.

تیم پولکادات

در ادامه تیم توسعه دهنده این ارز دیجیتال را معرفی خواهیم کرد.

گوین وود

توسعه دهنده و بنیانگذار اصلی پولکادات دکتر وود است. او یکی از هم‌بنیانگذاران اتریوم بود که بعد از توسعه بسیاری از ویژگی‌های این بلاکچین از آن جدا شد و روی پولکادات کار کرد. او در دوره خدمت در اتریوم زبان برنامه نویسی سالیدیتی، پروتکل ویسپر (Whisper) و الگوریتم اجماع اثبات اقتدار (Proof of Authority) را ایجاد کرد.

گوین وود جزو اولین افرادی بود که در سال ۲۰۱۴ از وب ۳.۰ حرف زد. او اکنون مدیریت سازمان WEB3 را بر عهده دارد و به عنوان مدیر نوآوری پولکادات هم فعالیت می‌کند.

رابرت هابرمایر

هابرمایر پیش از ورود به پولکادات در بنیاد Thiel Fellowship فعالیت می‌کرد، اما بعد از اینکه متوجه شد پولکادات چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند، به این پروژه پیوست و به یکی از هم‌بنیانگذاران آن تبدیل شد. او یک توسعه دهنده حرفه‌ای است که سابقه درخشانی در زمینه بلاکچین، پلتفرم‌های غیرمتمرکز، توزیع شده و رمزنگاری شده دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  Trader Joe چیست؟ صرافی Trader Joe با نماد JOE

پیتر چابن

پیتر چابن فارغ‌اتحصیل کارشناسی ارشد رشته یادگیری ماشین از دانشگاه آکسفورد است و اکنون به عنوان مدیر فناوری بنیاد WEB3‌ فعالیت می‌کند. او سابقه کار در پروژه‌هایی در حوزه‌های مختلف را دارد و اکنون یکی از مهره‌های کلیدی اکوسیستم پولکادات و بنیاد وب ۳ شناخته می‌شود.

مزایای پولکادات چیست؟

احتمالا تا این بخش از مقاله متوجه شده‌اید پولکادات چیست و مزیت‌های آن تا چه اندازه می‌تواند برای رشد دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال کاربردی باشد. اما در این بخش به صورت متمرکز، مزیت‌های این بلاک چین منحصر به فرد را بررسی می‌کنیم تا درک کاربردهای آن برایتان ساده‌تر باشد. مهم‌ترین مزیت‌های این شبکه عبارت است از:

تمرکز زدایی

داده‌ها مهم‌ترین سرمایه‌های امروز هستند که در حال حاضر در اختیار نهادهای خاصی قرار دارند. به عنوان مثال تمام داده‌های مبادله شده در شبکه‌های اجتماعی، در اختیار شرکت‌های بزرگی مثل مایکروسافت و متاست. توسعه دهندگان تکنولوژی بلاک چین در تلاشند با ایجاد شبکه‌های غیرمتمرکزی مثل پولکادات، قدرت مدیریت اطلاعات را از این نهادهای بزرگ و متمرکز بگیرند و به دست مردم بسپارند.

مبتنی بر جامعه

پولکادات یک پلتفرم مبتنی بر جامعه است؛ یعنی اعضای جامعه این بلاک چین تصمیم‌گیرندگان اصلی آن هستند. افرادی که توکن DOT دارند، به عنوان اعضای جامعه پولکادات در نظر گرفته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند پیشنهادهایی برای تغییر و بروزرسانی شبکه ارائه بدهند و همچنین موافقت یا مخالفت خود را با پیشنهادهای دیگر اعلام کنند. در نهایت، پیشنهاداتی که رأی اکثریت اعضای جامعه را به دست می‌آورد، تصویب می‌شود و توسعه دهندگان آن را در شبکه اعمال خواهند کرد.

پشتیبانی از زنجیره‌های مختلف

اگر درباره ارزهای دیجیتال و بلاکچین مطالعه کرده باشید، می‌دانید که زنجیره‌های مختلفی وجود دارند که هرکدام از آن‌ها از توکن‌های منحصر به فردی پشتیبانی می‌کنند و کاربردهای خاص خود را دارند. یکی از مهم‌ترین مشکلات این بلاکچین‌ها، انزواست؛ آن‌ها با یکدیگر هیچ ارتباطی ندارند و امکان تبادل اطلاعات و توکن بین آن‌ها فراهم نشده است.

قابلیت‌های ارائه شده در پولکادات، امکان ایجاد ارتباط بین بلاک چین‌های مختلف را فراهم می‌کند. در نتیجه کاربران به جای اینکه برای هر زنجیره یک ولت مخصوص داشته باشند و با استفاده از صرافی‌ها برای خرید و فروش توکن‌های بین بلاکچینی اقدام کنند، می‌توانند از پولکادات بهره ببرند. البته این مزیت هنوز به صورت گسترده مورد استفاده قرار نگرفته و پاسخگوی نیاز جامعه ارزهای دیجیتال نیست.

امکان ساخت بلاک چین‌های اختصاصی

پولکادات یک شبکه بلاکچین قابل همکاری است. توسعه‌دهندگانی که ایده‌ای دارند اما نمی‌توانند منابع مورد نیاز برای ساخت یک بلاکچین اختصاصی را فراهم کنند، می‌توانند از Web 3 Substrate کمک بگیرند. Substrate یک فریم ورک ماژولار است که از زبان‌های برنامه‌نویسی متداولی مثل C++ پشتیبانی می‌کند. در نتیجه توسعه‌دهندگان می‌توانند بلاکچینی با ویژگی‌های مورد نظرشان را برنامه‌نویسی کنند و ایده‌شان را به مرحله اجرا برسانند.

پشتیبانی از پروژه‌های مختلف در حوزه دیفای

پولکادات از پروژه‌های دیفای مختلف پشتیبانی می‌کند. اگر از برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کنید، احتمالا متوجه شده‌اید که بعضی از برنامه‌های اتریوم برایتان مناسب هستند، بعضی از اپ‌های بایننس اسمارت چین و بعضی هم از بلاکچین‌های دیگر. پولکادات از پروژه‌های مختلف دیفای پشتیبانی می‌کند و در این زمینه هم مسائل مربوط به انزوای بلاک چین‌ها را از پیش روی کاربران برمی‌دارد.

امکان کسب درآمد برای کاربران

کاربران بلاک چین پولکادات می‌توانند از این شبکه برای کسب درآمد غیرفعال هم استفاده کنند. آن‌ها هم می‌توانند با سرمایه‌گذاری و ترید توکن DOT درآمد داشته باشند و هم می‌توانند با سهام‌گذاری این توکن‌ها و مشارکت در فرایند اثبات سهام، پاداش بگیرند.

معایب پولکادات چیست؟

معایب پولکادات

با وجود اینکه پولکادات مشکل بسیاری از بلاکچین‌های بزرگ را حل می‌کند و نقاط ضعف آن‌ها را پوشش می‌دهد، اما خودش هم خالی از ایراد نیست. زمانی که قصد فعالیت در یک پروتکل را دارید یا می‌خواهید روی یک ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، باید علاوه بر نقاط قوت به نقطه ضعف‌های آن هم توجه داشته باشید. در ادامه بررسی می‌کنیم نقاط ضعف پولکادات چیست.

رابط کاربری ضعیف

مشکل اول رابط کاربری این بلاکچین است؛ افرادی که با پروژه‌های دیفای و Dappها آشنا نباشند، از کار با پولکادات سر در نمی‌آورند. یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای به دست آوردن پذیرش عمومی رابط کاربری ساده است. مردم نسل امروز به رابط کاربری تلفن‌های همراه هوشمند و سیستم عامل‌ها و مرورگرهای متمرکز عادت کرده‌اند. برای جایگزین کردن سیستم‌های غیرمتمرکز با آن‌ها باید رابط کاربری پتلفرم‌ها به اندازه نمونه‌های متمرکز ساده باشد.

فروش توکن به افراد غیرمتخصص در بازار ارزهای دیجیتال

نقطه ضعف دوم پولکادات این است که اکثر سرمایه‌گذاران آن را مردم چین تشکیل داده‌اند. داستان از جایی جالب می‌شود که متوجه می‌شویم تعداد بالایی از سرمایه گذاران این پروژه را کشاورزان چینی تشکیل داده‌اند! منظور کشاورزانی که در ارزهای دیجیتال فعالیت دارند و کشت سود انجام می‌دهند نیست، کشاورزانی که محصولات کشاورزی پرورش می‌دهند سرمایه‌گذاران پولکادات هستند. بسیاری از آن‌ها کسانی هستند که نمی‌دانند اکوسیستم پولکادات چیست و چطور کار می‌کند.

سرمایه گذاری کشاورزان در پولکادات

دولت چین زمین‌های کشاورزان را در ازای مبالغ بالا خریداری می‌کند و میلیون‌ها دلار پول در ازای زمین به آن‌ها می‌پردازد. سفیرهای برند ارزهای دیجیتالی که در چین فعالیت می‌کنند هم کشاورزان ثروتمند را برای خرید ارزهای دیجیتالی مانند پولکادات یا کاردانو تشویق می‌کنند. نتیجه این می‌شود که بخش زیادی از سرمایه این پروتکل‌ها در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که چیزی از بازار ارزهای دیجیتال نمی‌دانند!

قابلیت اتصال بلاکچین‌ها

در قسمت‌های بعد به صورت کامل بررسی می‌کنیم پولکادات چیست تا این نقطه ضعف اکوسیستم را بهتر درک کنید. یکی از ویژگی‌های پولکادات این است که تنها زنجیره‌های بلاکچینی که مشابه پولکادات توسعه داده شده باشند، می‌توانند به آن متصل شوند و بلاکچین‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم برای اتصال به این اکوسیستم به پل نیاز دارند.

با وجود اینکه پروژه‌ها و بلاکچین‌های خوبی با توسعه سازگار با پولکادات توانسته‌اند به زنجیره اصلی آن متصل شوند و با آن کار کنند، کاربران به اتصال بلاکچین‌هایی مانند اتریوم هم نیاز دارند. پروژه‌هایی مانند ChainX یا Clover روی توسعه پل‌های مورد نیاز برای اتصال پولکادات به سایر بلاکچین‌ها کار می‌کنند. این پروژه‌ها به پیشرفت خوبی دست پیدا کرده‌اند، اما پل‌های آن‌ها هنوز برای پذیرش گسترده کاربران و کاربرد عمومی مناسب نیست. یعنی زمانی که ازدحام شبکه زیاد می‌شود، احتمال اینکه پل‌ها عملکرد درستی نداشته باشند، وجود خواهد داشت.

مقایسه پولکادات و اتریوم

در حالت کلی می‌توان گفت پولکادات نسخه‌ای پر سرعت از اتریوم ۲.۰ است؛ با این تفاوت که به صورت گسترده در دسترس کاربران قرار گرفته و اتریوم ۲.۰ هنوز راه‌اندازی نشده است. اگر بخواهیم پولکادات را با اتریوم ۱.۰ مقایسه کنیم، از تمام جوانب پولکادات بلاکچین برتر خواهد بود. اگر هم به سراغ مقایسه پولکادات با اتریوم ۲.۰ برویم، تنها می‌توانیم کلیات را مقایسه کنیم، زیرا اتریوم ۲.۰ هنوز راه‌اندازی نشده و نمی‌دانیم قرار است چه ویژگی‌هایی داشته باشد.

تفاوت پولکادات و اتریوم

ریلی چین‌های پولکادات به قراردادهای هوشمند توکن‌های ERC-20 شیبه هستند. پاراچین‌ها می‌توانند الگوریتم‌های اجماع منحصر به فرد و توکن بومی خود را داشته باشند و همچنین برای اهدافی متفاوت با برنامه‌های توسعه دهندگان پولکادات راه‌اندازی شوند. اگر به پروژه‌هایی مانند چین لینک فکر کنید، متوجه می‌شوید که این پروژه‌ها در اتریوم مانند پاراچین‌های پولکادات هستند. این مثال به شما کمک می‌‌کند بهتر درک کنید پولکادات چیست، زیرا قراردادهای هوشمند در اتریوم و کاربرد آن‌ها برای کاربران ارزهای دیجیتال شناخته شده هستند.

یکی از مزیت‌های اتریوم نسبت به پولکادات پذیرش بیشتر آن است. در حال حاضر اکثر پروژه‌های دیفای و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بر بستر اتریوم توسعه داده شده‌‌اند و پولکادات هنوز به اندازه‌ای که باید شناخته نشده است. این پذیرش گسترده علت اصلی آن است که اتریوم همچنان به عنوان بزرگ‌ترین بلاکچین جهان شناخته می‌شود.

پولکادات چطور کار می‌کند؟

ساده‌ترین پاسخ به پرسش پولکادات چیست این است که بگوییم به یکی از پیچیده‌ترین ارزهای دیجیتال و بلاکچین‌های جهان پولکادات می‌گویند. ما در مقالات داموند همیشه به دنبال راهی برای توضیح مفاهیم بازار ارزهای دیجیتال به زبان ساده هستیم، اما روش کار پولکادات جزو آن مفاهیمی است که هیچ روش ساده‌تری برای توضیح آن وجود ندارد و باید به صورت فنی و تخصصی بررسی شود. ساده‌ترین تفسیری که می‌توان بیان کرد این است که یک فرایند بسیار پیچیده در پلتفرمی با آدرس Polkadot.js در دسترس است و کاربران می‌توانند از آن استفاده کنند!

روش کار بلاکچین پولکادات

پولکادات یک اکوسیستم بلاکچینی است. بلاکچین اصلی آن با نام ریلی چین (Relay chain) شناخته می‌شود و بلاکچین‌های دیگری که به زنجیره اصلی متصلند، پاراچین نام دارند. پاراچین‌ها می‌توانند قابلیت‌های منحصر به خودشان را داشته باشند، مثلا توکن بومی خود را توسعه دهند، مکانیزم اجماع منحصر به فردی داشته باشند و حتی قوانین حاکمیتی‌شان هم با ریلی چین فرق داشته باشد.

ریلی چین پولکادات با ابزار Substrate توسعه داده شده است و هر پاراچینی هم که به همین ابزار ایجاد شده باشد، به راحتی می‌تواند به زنجیره اصلی متصل شود. اما زمانی که بلاکچین‌های دیگر مانند بیت کوین و اتریوم بخواهند به عنوان یک پاراچین به ریلی چین پولکادات متصل شوند، به پل نیاز خواهند داشت.

الگوریتم اجماع پولکادات چیست؟

اکوسیستم پولکادات از الگوریتم‌ اجماع ترکیبی استفاده می‌کند. الگوریتم ریلی چین پولکادات نوع خاصی از PoS استفاده می‌کند که به اختصار GRANDPA (به معنی پدربزرگ) نامیده می‌شود. پاراچین‌ها هم الگوریتم‌های PoS منحصر به فردی دارند که به اختصار با BABE (به معنی نوه) شناخته می‌شود. الگوریتم‌های اجماع به کار رفته در پولکادات یکی از علت‌های اصلی سرعت بالای این بلاکچین هستند. در حال حاضر به طور متوسط هر ۶ ثانیه یک بلاک به زنجیره ریلی چین اضافه می‌شود، اما توسعه دهندگان می‌گویند در آینده زمان مورد نیاز برای تشکیل هر بلاک به ۲ ثانیه کاهش خواهد یافت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  انجین کوین چیست؟ ارز دیجیتال Enjin Coin با توکن ENJ

الگوریتم اجماع پولکادات

در تایید تراکنش‌هایی که بر بستر بلاکچین‌های مختلف اکوسیستم پولکادات انجام می‌شود، چهار نقش اساسی وجود دارد که در ادامه هرکدام از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

وظیفه اعتبارسنج‌‌های پولکادات چیست؟

وظیفه اعتبارسنج‌ها (Validators) بررسی اعتبار تراکنش‌هایی است که بر بستر پاراچین‌ها انجام می‌شوند. این نودها بعد از تایید هر تراکنش آن را به ریلی چین اضافه می‌کنند. کاربران برای تبدیل شدن به نود اعتبارسنج باید توکن DOT خریداری کنند و مانند سایر بلاکچین‌هایی که از PoS استفاده می‌کنند، آن را سهام‌گذاری کنند. بعد از آن نود به عنوان یکی از نامزدهای اعتبارسنجی در شبکه شناخته می‌شود و بر اساس الگوریتم‌های انتخابی شبکه به عنوان اعتبارسنج یک تراکنش انتخاب می‌شود.

مقدار DOT مورد نیاز برای تبدیل شدن به نامزد اعتبارسنجی در شبکه به تعداد نودهایی که در صف انتظار هستند، مقدار سهامی که اعتبارسنج‌های دیگر در اختیار دارند و تعداد کاربران فعال در شبکه وابسته است. لیست انتظار نودهای اعتبارسنج هر ۴ ساعت بروزرسانی می‌شود و ممکن است مقدار توکن‌هایی که برای سهام‌گذاری نیاز است، در هر بروزرسانی تغییر کرده باشد.

اعتبارسنج های پولکادات

اعتبارسنج‌ها به صورت تصادفی به پاراچین‌های مختلف متصل می‌شوند تا تراکنش‌های آن را تایید کنند و در ازای این کار پاداش بگیرند. هر تراکنش بعد از تایید به بلاک‌های ریلی چین اضافه می‌شود. در هر پاراچین به طور متوسط ۵ نود اعتبارسنج کار می‌کند، البته این مقدار ثابت نیست و با رشد پاراچین‌ها و تعداد کاربران آن‌ها تغییر خواهد کرد.

زمانی که تراکنش‌های ارسال شده از یک پاراچین روی ریلی چین به یک بلاک تبدیل می‌شود، ۲۰ درصد از پاداش بلاک بر اساس میزان سهام بین نود اعتبارسنج و رأی‌دهندگان او تقسیم خواهد شد. ۸۰ درصد باقیمانده نیز به خزانه پولکادات ارسال می‌شود. در قسمت‌های بعدی توضیح می‌دهیم خزانه پولکادات چیست و چه کاربردی دارد.

آیا نودهایی که تراکنش‌های مخرب را تایید کنند، تنبیه می‌شوند؟

در صورتی که نودهای اعتبارسنج بخاطر سوءاستفاده یا به اشتباه یک تراکنش غلط را تایید کنند، بخشی از توکن‌های سهام‌گذاری خود را از دست می‌دهند. تنبیه در پولکادات می‌تواند تا ۳۰ درصد از توکن‌های سهام‌گذاری شده را از نود اعتبارسنج بگیرد.

جریمه پولکادات برای نودهای مخرب

مقدار جریمه‌ای که اعتبارسنج خطاکار می‌پردازد، به مقدار توکن‌هایی که در شبکه سهام‌گذاری کرده بستگی دارد. نکته مهم درباره جریمه این است که نودهای اعتبارسنج نمایندگانی که در شبکه سهام‌گذاری کرده‌اند، انتخاب می‌شوند. بنابراین در صورت خطای یک اعتبارسنج، سهام‌گذارانی که به او رأی داده‌اند و توکن‌های سهام‌گذاری خود را در اختیارش قرار داده‌اند، بخشی از دارایی‌هایشان را از دست خواهند داد.

جریمه‌هایی که از نود اعتبارسنج و کاربرانی که به او رأی داده‌اند، دریافت می‌شود، مستقیما به خزانه پولکادات ارسال خواهد شد.

وظیفه نودهای رأی‌دهنده پولکادات چیست؟

نودهای رأی دهنده (Nominators) وظیفه انتخاب اعتبارسنج‌ها را بر عهده دارند. آن‌ها هم مانند اعتبارسنج‌ها باید توکن DOT بخرند و آن را در بلاکچین پولکادات سهام‌گذاری کنند. بعد از آن با اختصاص دادن توکن‌های سهام‌گذاری شده به یک اعتبارسنج، به او رأی می‌دهند. اعتبارسنجی که رأی بیشتری داشته باشد، برای تایید تراکنش‌های پاراچینی انتخاب می‌شود.

نودهای رأی‌دهنده حداکثر می‌توانند به ۱۶ نود اعتبارسنج رأی بدهند و بخشی از توکن‌های سهام‌گذاری‌شان را در اختیار آن‌ها بگذارند. این نودها، به ازای سهامی که می‌دهند، در پاداشی که نود اعتبارسنج بخاطر تشکیل بلاک در ریلی چین دریافت می‌کند، شریک خواهند شد.

نودهای رأی دهنده پولکادات

در شبکه پولکادات، نودهای اعتبارسنجی که بلاک‌های بیشتری ایجاد کرده باشند، امتیاز بالاتری دارند و پاداش بیشتری دریافت می‌کنند. بنابراین نودهای رأی‌دهنده ترجیح می‌دهند توکن‌های سهام‌گذاری‌شان را با اعتبارسنج‌های باسابقه‌ای که امتیاز بالاتری دارند، به اشتراک بگذارند.

نقش نودهای جمع کننده پولکادات چیست؟

نودهای جمع کننده (Collators) وظیفه ایجاد بلاک در پاراچین‌های متصل به ریلی چین را بر عهده دارند. بلاک‌هایی که توسط جمع کننده‌ها ساخته می‌شود حاوی جدید‌ترین تراکنش‌هایی است که در یک پاراچین انجام شده. نودهای اعتبارسنج هم بلاک‌هایی را انتخاب می‌کنند که وضعیت کنونی پاراچین را نشان دهد و آن را به پاراچین اضافه می‌کنند. در نهایت، تراکنش‌هایی که در بلاک پاراچینی برنده باشند، توسط اعتبارسنج‌ها به بلاکی در ریلی چین اضافه خواهند شد.

نودهای جمع کننده هم باید مانند سایر نودها در پولکادات، توکن DOT سهام‌گذاری کنند تا بتوانند بلاکچین مورد نظرشان را به ریلی چین پولکادات متصل کنند و به عنوان یک پاراچین فعالیت داشته باشند.

وظیفه نودهای ناظر در اکوسیستم پولکادات چیست؟

ناظران (Fishermen) یا ماهیگیران (با توجه به معنی لغوی واژه)، بر رفتار نودهای اعتبارسنج و جمع ‌کننده‌ها نظارت می‌کنند. برای تبدیل شدن به یک نود ناظر در شبکه پولکادات، کاربران باید مقداری توکن DOT سهام‌گذاری کنند؛ مقدار دقیق توکن‌هایی که توسط ناظرها سهام‌گذاری می‌شود، مشخص نیست اما می‌دانیم که آن‌ها کم‌تر از نودهای جمع کننده و اعتبارسنج سهام‌گذاری می‌کنند.

نودهای ناظر پولکادات

در صورتی که ناظری بتواند یک نود جمع‌کننده یا اعتبارسنج را شناسایی کند، پاداش بزرگی دریافت خواهد کرد. مبلغ این پاداش هم مشخص نیست. اما هرچقدر یک ناظر عملکرد بهتری داشته باشد و نودهای خطاکار بیشتری را شناسایی کند، مقدار پاداشش هم افزایش پیدا می‌کند.

روش حاکمیت در پولکادات چیست؟

در ساختار حاکمیتی پولکادات سه نقش شورا (Council)، کمیته فنی و نگهدارندگان معمولی توکن DOT وجود دارد. در ادامه وظیفه‌ای که هرکدام از این نقش‌ها در حاکمیت بلاکچین ایفا می‌کنند را بررسی خواهیم کرد.

شورای پولکادات

شورا شامل ۱۳ نماینده منتخب کاربران شبکه پولکادات است که هرکدام از آن‌ها باید به صورت جداگانه مقداری توکن DOT سهام‌گذاری کرده باشند. اعضای شورا هم مانند نودهای اعتبارسنج تنها برای یک بازه زمانی ۲۴ ساعته در این مقام قرار دارند و بعد از آن تغییر می‌کنند.

اعضای شورا درباره نحوه خرج کردن پولی که در خزانه پولکادات وجود دارد تصمیم می‌گیرند و تنها اعضایی هستند که به این خزانه دسترسی دارند. آن‌ها همچنین در ماه یک بار حق دارند تصمیماتی که شبکه را به خطر می‌اندازد، وتو کنند و به آن‌ها رأی مخالف بدهند.

کمیته فنی

این کمیته از سه شرکت تشکیل شده که سابقه کار با پولکادات را داشته باشند، بدانند ساختار پولکادات چیست و در توسعه این بلاکچین مشارکت داشته باشند. یکی از سه عضو کمیته فنی بنیاد Web3 است که در قسمت‌های قبل درباره آن صحبت کرده‌ بودیم. اعضای کمیته فنی با رأی شورا مشخص می‌شوند و وظیفه اعمال تغییرات در بلاکچین پولکادات را برعهده دارند.

دارندگان توکن DOT

تنها کسانی که در شبکه پولکادات حق حاکمیت و رأی دادن دارند، اعضای شورا و دارندگان معمولی توکن DOT هستند. این دسته از کاربران می‌توانند پیشنهادات مختلفی را ارائه دهند، از پیشنهاد بروزرسانی و تغییرات بلاکچینی گرفته تا حمایت مالی از یک رویداد در دنیای واقعی. برای هر پیشنهاد یک رفراندوم برگزار می‌شود و شورا و دارندگان DOT در آن شرکت می‌کنند.

دارندگان توکن DOT

اگر یکی از اعضای شبکه (شورا یا دارنده DOT) پیشنهاد ارائه دهد که به اختصاص بودجه از طرف خزانه پولکادات نیاز دارد، باید ارزشی معادل ۵ درصد از وجوه مورد نیاز برای عملی کردن پیشنهادش را در شبکه سهام‌گذاری کند. اگر پیشنهاد بعد از رفراندوم تایید شود، منابع مورد نیاز برای عملی کردن آن در اختیار کمیته فنی قرار می‌گیرد. در مقابل اگر تعداد آرای منفی پیشنهاد کاربر بیشتر باشد، پیشنهاد عملی نخواهد شد و پیشنهاد دهنده‌ توکن‌هایی که سهام‌گذاری کرده را از دست می‌دهد.

نحوه برگزاری رفراندوم در پولکادات

اکنون می‌دانید نقش هر کاربر در پولکادات چیست و می‌توانیم به سراغ نحوه رأی‌گیری در این بلاکچین برویم. تعداد آرای مورد نیاز برای تصویب یک پیشنهاد به تعداد مشارکت‌کنندگان در رفراندوم بستگی دارد.

اگر تعداد کاربرانی که در رأی‌گیری شرکت می‌کنند کم‌تر از ۲۵ درصد از اعضای شبکه باشد، پروپوزال مورد نظر برای تصویب به حداقل ۶۶ درصد رأی مثبت نیاز خواهد داشت. اگر همه کاربران شبکه در رفراندوم مشارکت داشته باشند، پیشنهاد مورد نظر حتی اگر ۵۰ درصد هم رأی مثبت داشته باشد، تصویب می‌شود. زمانی که میزان مشارکت بین ۲۵ تا ۱۰۰ درصد است، به همان تناسب تعداد آرای مثبت مورد نیاز هم در بازه‌ای بین ۶۶ تا ۵۰ درصد قرار دارد.

جالب است بدانید آرای مختلف در شبکه پولکادات ارزش‌های متفاوتی دارند و با توجه به مدت زمانی که کاربران DOTهای خود را برای پروپوزال مورد نظر سهام‌گذاری کرده‌اند، بستگی دارد. به عنوان مثال اگر یک کاربر فقط در رأی‌گیری مشارکت داشته باشد، رأی او به اندازه ۱۰ درصد از یک رأی معمولی ارزش دارد؛ یعنی ۱۰ کاربر به این صورت باید رأی بدهند تا برای پروپوزال مورد نظر به اندازه یک رأی معمولی ارزش ایجاد کنند. اما اگر کاربری توکن DOT خود را به مدت ۳۶ هفته برای پروپوزال مورد نظر سهام‌گذاری کند، رأی او به اندازه ۶ رأی معمولی ارزش خواهد داشت. این روند در پولکادات باعث می‌شود کاربران با قاطعیت بیشتری در رفراندوم‌ها شرکت کنند.

روش اجرای پیشنهادات در پولکادات چیست؟

پیشنهاداتی که رأی مثبت جامعه پولکادات را به دست می‌آورند، وارد یک دوره ۳۰ روزه برای تصویب می‌شوند. در این دوره ممکن است شورا تشخیص دهند که این پیشنهاد شبکه را در معرض خطر قرار می‌دهد و از تصویب آن پیشگیری کنند. بعد از این مدت اگر نظر شورا و دارندگان توکن DOT‌ بعد از ۳۰ روز همچنان تغییر نکرد، پروپوزال برای اجرا به کمیته فنی ارائه خواهد شد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کریم فایننس چیست؟ ارز دیجیتال Cream Finance با توکن CREAM

اجرای پروپوزال های پولکادات

در این قسمت نقش خزانه پولکادات هم مشخص می‌شود. این خزانه برای تأمین مالی پروپوزال‌های تصویب شده راه‌اندازی شده است و بودجه‌ای که در آن قرار دارد برای اجرای این پیشنهادات مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که به یک پروپوزال بودجه اختصاص می‌یابد، کمیته فنی ۲۴ روز فرصت دارد تا از این بودجه استفاده کند. به این فرصت «دوره بودجه» گفته می‌شود. اگر این دوره به پایان برسد و چیزی از بودجه باقی مانده باشد، به صورت خودکار می‌سوزد.

نقشه راه و فازهای توسعه پولکادات چیست؟

توسعه دهندگان نقشه راه پولکادات را به شیوه‌ای هوشمندانه و البته محتاطانه طراحی کرده‌اند. بنیاد WEB3 بدون اینکه عجله‌ای برای راه‌اندازی فازهای مختلف پروژه خود داشته باشد، روی همه قسمت‌های آن کار می‌کند تا مطمئن شود همه چیز درست اجرا خواهد شد.

نقاط عطف مسیر پولکادات چهار قسمت از نقشه راه آن است:

 • آگوست ۲۰۱۹: زمانی که پروژه کوزاما (Kusama) راه‌اندازی شد.
 • می ۲۰۲۰: زمانی که نسخه آزمایشی پولکادات ارائه شد.
 • آگوست ۲۰۲۰: زمانی که شبکه رسمی پولکادات راه‌اندازی شد و در دسترس عموم قرار گرفت.
 • نوامبر ۲۰۲۱: اولین پاراچین‌های پولکادات با نام‌های Statemint، Acala، Clover، Moonbeam، Astar و Parallel راه‌اندازی و به ریلی چین متصل شد.

زمانی که بلاکچین اصلی پولکادات راه‌اندازی شد دو تفاوت عمده با آنچه اکنون از آن استفاده می‌کنیم، داشت. تفاوت اول این بود که توکن‌‌های DOT قط برای سهام‌گذاری و حاکمیت کاربرد داشتند و ترید نمی‌شدند. تفاوت دوم هم این بود که بنیاد WEB3 تنها مجموعه‌ای بود که می‌توانست پولکادات را توسعه دهد، تراکنش‌های آن را تایید کند و بلاک جدید بسازد. در بروزرسانی‌های بعدی پولکادات به یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) تبدیل شد و به شکلی که اکنون از آن استفاده می‌کنیم، در آمد.

ارتباط کوزاما با پولکادات چیست؟

کوزاما و پولکادات

کوزاما یک پروژه ارز دیجیتال مستقل بود که برای آزمایش کردن ویژگی‌های مختلف پولکادات در دنیای واقعی راه‌اندازی شد. این پروتکل هم مانند پولکادات با استفاده از Substrate ساخته شده و توکن بومی به نام KSM دارد. می‌توان گفت کوزاما نسخه‌ای از پولکادات است که توسعه دهندگان بدون بررسی دقیق آن را در بازار عرضه کر‌ده‌اند. این پلتفرم اکنون به عنوان بستری آزمایشی برای افرادی که می‌خواهند پروژه رمزنگاری یا Dapp راه‌اندازی کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین توسعه دهندگانی که می‌خواهند بلاکچین‌هایشان را قبل از اتصال به ریلی چین پولکادات تست کنند، از کوزاما استفاده می‌کنند.

توکن DOT چیست؟

تا این بخش از مقاله دانستید بلاکچین پولکادات چطور کار می‌کند. در این بخش و قسمت‌های بعدی به بررسی توکن DOT‌ و روش‌های خرید و فروش و نگهداری آن می‌پردازیم.

ارز دیجیتال DOT توکن بومی پولکادات محسوب می‌شود و کاربردهای مختلفی مثل ارائه حق حاکمیت، سهام‌گذاری و اتصال بلاکچین‌ها به ریلی چین و تبدیل آن‌ها به پاراچین را دارد. در قسمت‌هایی که عملکرد پولکادات را بررسی کردیم، متوجه شدید که کاربردهای این توکن در قسمت‌های مختلف اکوسیستم پولکادات چیست. اما برای یادآوری دوباره کاربردهای این ارز دیجیتال را به صورت خلاصه بیان می‌کنیم:

 • نودهای اعتبارسنج، جمع کننده و ناظر برای فعالیت در فرایند تایید بلاک‌های بلاکچین باید توکن DOT‌ سهام‌گذاری کرده باشند.
 • نودهای جمع کننده برای اتصال یک بلاکچین به ریلی چین و تبدیل آن به پاراچین باید توکن DOT سهام‌گذاری کنند.
 • کاربران برای تبدیل شدن به اعضای شورا یا به دست آوردن حق حاکمیت پولکادات باید توکن DOT نگهداری و سهام‌گذاری کنند.
 • DOT‌ یک ارز دیجیتال هم محسوب می‌شود و در ترید هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید که توکن DOT تا پیش از راه‌اندازی فاز اول پروژه پولکادات در می ۲۰۲۰، قابل ترید نبود و در صرافی‌ها عرضه نمی‌شد.

آیا عرضه توکن DOT محدود است؟

در ابتدای توسعه پروژه پولکادات قرار بود تعداد توکن‌های DOT که در بازار عرضه می‌شود، ۱۰ میلیون عدد باشد، اما بعد از آن تعداد توکن‌های عرضه شده تغییر کرد تا مقداری تورم هشدار دهنده در بازار ایجاد شود و کاربران را به خرید DOT و سهام‌گذاری در شبکه ترغیب کند.

ارز دیجیتال پولکادات

پولکادات قصد دارد میزان مشارکت در شبکه را به ۷۵ درصد برساند و برای این کار نرخ تورم ۱۰ درصد را در نظر گرفته است. البته اگر نرخ مشارکت به ۷۵ درصد مورد نظر توسعه دهندگان نرسد، احتمال اینکه تورم را به ۱۰۰ درصد در سال برساند هم وجود دارد. البته این تنها استراتژی افزایش تعامل در این بلاکچین نیست و توسعه دهندگان از روش‌های مختلف هم تلاش می‌کنند به مردم نشان دهند پولکادات چیست و آن‌ها را برای سرمیاه‌ذاری ترغیب کنند.

در آگوست ۲۰۲۰، زمانی که اولین پروپوزال شبکه پولکادات راه‌اندازی شد، مسئولان آن تصمیم گرفتند ارزش هر توکن را ۱۰۰ برابر کنند. علت این تصمیم ساده‌سازی ارزش تراکنش بود، زیرا ثبت دستور انتقال ۱۰ پولکادات آسان‌تر از ۰.۱ بود. دارندگان توکن‌های قدیمی، DOTهایشان را صد برابر کردند و در نتیجه به جای ۱۰ میلیون توکن قدیمی، یک میلیارد DOT جدید در بازار عرضه شد.

روند قیمت ارز دیجیتال DOT

اکنون می‌دانید توکن بومی پولکادات چیست و می‌توانیم روند قیمت آن در سال‌های اخیر را بررسی کنیم. سایت کوین مارکت کپ بعد از عرضه توکن‌های جدید، اطلاعات و نمودارهای توکن DOT را حذف کرد. احتمالا این کار برای جلوگیری از سردرگمی کاربران انجام شده است. آخرین باری که قیمت DOT قدیمی در پلتفرم کوین مارکت کپ ثبت شده بود، ۴۰۰ دلار قیمت داشت و در آن زمان هم قیمت اتر بود.

روند قیمت ارز دیجیتال DOT

بعد از راه‌اندازی پولکادات جدید، فراز و نشیب‌های بسیاری را تجربه کرد. اوج قیمت این ارز دیجیتال در نوامبر ۲۰۲۱ اتفاق افتاد و قیمت آن به ۵۵ دلار رسید. البته قیمت این ارز دیجیتال در همان سطح باقی نماند و حتی از نصف هم کم‌تر شد. اکنون در فوریه ۲۰۲۳ این ارز دیجیتال با قیمت حدودی ۷.۴۰ دلار معامله می‌شود.

کارشناسان بر این باورند پولکادات جزو توکن‌‌هایی است که آینده روشنی دارد. این ارز دیجیتال در بین بهترین‌های بازار قرار دارد و با راه‌اندازی پاراچین‌ها احتمالا افزایش قیمت خوبی را تجربه خواهد کرد.

خرید و نگهداری ارز دیجیتال DOT

بسیاری از تریدرهایی که می‌دانند پولکادات چیست و چه برنامه‌هایی دارد، روی ارز دیجیتال بومی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و بسیاری هم هنوز به این پروژه اعتماد ندارند. اما ارز دیجیتال پولکادات در صرافی‌های معتبر بازار مثل بایننس، کراکن و هیوبی لیست شده است و در صرافی‌های غیرمتمرکز هم عرضه می‌شود. نقدینگی پولکادات در صرافی‌ها به اندازه قابل قبولی رسیده است و یکی از ارزهای دیجیتالی است که نقدینگی خوبی دارد.

کدام ولت‌ها از DOT پشتیبانی می‌کنند؟

از آنجایی که ارز دیجیتال DOT در بلاکچین منحصر به خودش توسعه داده شده است، باید به دنبال ولتی باشید که از آن پشتیبانی کند. تا سال ۲۰۲۱، پولکادات یک ارز دیجیتال جدید بود و بسیاری از ولت‌ها از آن پشتیبانی نمی‌کردند، اما اکنون اوضاع بهتر شده است و ولت‌های مختلفی برای نگهداری آن وجود دارد.

اولین گزینه‌ای که دارندگان DOT به آن فکر می‌کنند، استفاده از ولت اختصاصی پولکادات است که هم نسخه اندروید و IOS دارد و هم افزونه مرورگر. البته ولت اختصاصی پولکادات توسط تیم توسعه دهنده شبکه ایجاد نشده و شرکت دیگری آن را توسعه داده است.

در لیستی که بعد از این می‌خوانید، بررسی می‌کنیم لیست ولت‌های مناسب برای ارز دیجیتال پولکادات چیست؟

 • Metamask
 • Ledger (ولت سخت‌افزاری)
 • Trust wallet
 • Parity Signer (این ولت توسط تیم توسعه دهنده Parity که شبکه پولکادات را توسعه داده‌اند، ایجاد شده است)
 • Math Wallet
 • ImToken
 • Ownbit
 • AirGap
 • SafePal
 • Kusama Ledger App

از میان این ده ولت، کاربران ایرانی معمولا از متامسک یا تراست ولت استفاده می‌کنند. زیرا با پلتفرم‌های مختلف سازگاری دارند و نیازی نیست برای هر بلاکچین یک ولت مجزا داشته باشند.

کلام آخر

اکنون می‌دانید پولکادات چیست و چرا کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال تا این اندازه القاب سنگین برای آن در نظر گرفته‌اند و حتی به آن قاتل اتریوم هم می‌گویند. البته توسعه دهندگان این بلاکچین می‌گویند پولکادات رقیب اتریوم نیست و حتی قصد تبدیل شدن به اولین بلاکچین جهان را ندارد، اما پتانسیل بالای بلاکچین و ارز دیجیتال پولکادات نشان می‌دهد که ممکن است سرنوشت بازار ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاکچین تحت تأثیر آن قرار بگیرد.

در این مقاله از داموندمگ اطلاعات مورد نیاز درباره پولکادات را به صورت کاربردی ارائه دادیم. شناخت ارزهای دیجیتال و بلاکچین‌های برتر بازار به شما کمک می‌کند فرصت‌های سرمایه‌گذاری در هرکدام از آن‌ها را بررسی کنید و درباره اینکه کدام یک از آن‌ها برای کاربرد مورد نظر شما مناسب هستند، تصمیم بگیرید.

FAQ

 • کاربرد پولکادات چیست؟

پولکادات بلاکچینی سریع و مقیاس‌پذیر است که امکان اتصال بلاکچین‌های مختلف به یکدیگر را فراهم می‌کند و در زمینه توسعه و ۳.۰ و فراهم کردن زیرساخت‌های اینترنت غیرمتمرکز هم فعال است.

 • آیا پولکادات از اتریوم بهتر است؟

هرکدام از بلاکچین‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. پولکادات قابلیت‌هایی مثل امنیت برای تراکنش‌‌هایی با ارزش بالا، سرعت و مقیاس‌پذیری دارد، اما اتریوم پذیرش گسترده‌تری دارد و نقدینگی آن بالاتر است.

 • آیا پولکادات در آینده رشد می‌کند؟

پولکادات اکوسیستمی است که پتانسیل‌های بالایی دارد، اما تیم توسعه دهنده آن عجله‌ای برای راه‌اندازی قابلیت‌های آن ندارند و بیشتر به کیفیت کار توجه می‌کنند تا زمان عرضه. اینکه پولکادات در آینده به یکی از مهم‌ترین پروتکل‌‌های ارز دیجیتال تبدیل می‌شود، واقعیتی غیرقابل انکار است، اما اینکه چه زمانی این اتفاق می‌افتد، هنوز مشخص نیست.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.