داموندمگ

پاور لجر چیست؟ ارز دیجیتال Power Ledger با توکن POWR

DAMOND
پاور لجر چیست

در حالی که ماینینگ بیت کوین، انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کند و به یک مشکل زیست‌محیطی بزرگ تبدیل شده، پروژه پاور لجر (Power Ledger) با هدف حمایت از توسعه پایدار و تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، توجه دوست‌داران محیط زیست، سرمایه‌گذاران آینده‌نگر و مهم‌تر از همه، دولت‌ها را به خودش جلب کرده است.
Power Ledger یک پلتفرم بلاک چینی است که قصد دارد به عنوان یک منبع انرژی جهانی و غیر متمرکز کار کند. این کار قرار است با تجارت همتا به همتای انرژی و حذف واسطه‌هایی مثل شرکت‌های بزرگ تأمین‌کننده انرژی، انجام شود. در صورتی که رویای توسعه‌دهندگان این پروژه محقق شود، انقلاب بزرگی در صنعت انرژی ایجاد می‌شود. پروژه Power Ledger برای تولیدکنندگان محلی انرژی خورشیدی امکان فروش انرژی به همسایگانشان بدون نیاز به واسطه‌های دولتی را فراهم می‌کند.

دنیایی را تصور کنید که برای تأمین انرژی خودش نیازی به دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ انرژی نداشته باشد و هر کسی بتواند تأمین‌کننده برق خودش را انتخاب کند؛ چنین رویایی ممکن است به لطف Power Ledger در آینده‌ای نزدیک، رنگ واقعیت به خودش بگیرد. پروژه  Power Ledger با ترکیب نوآوری در دو حوزه انرژی خورشیدی و توسعه بلاک چینی، نوعی راهکار بی‌نظیر و عالی برای تولید پاک‌تر، ارزان‌تر و پایدارتر انرژی در مقایسه با روش‌های سنتی، ارائه کرده است. در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با جاه‌طلبی‌های پروژه پاور لجر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

پاور لجر چیست؟

پاور لجر

تیم توسعه‌دهنده پلتفرم Power Ledger فناوری بلاک چین را به عنوان ابزاری کلیدی و فرصتی طلایی برای تجدید نظر در سیستم‌های کنونی تولید و توزیع انرژی می‌بیند. ایده خلاقانه آن‌ها شامل ایجاد اکوسیستمی است که در آن، جوامع محلی می‌توانند مازاد انرژی الکتریکی خودشان را توزیع کنند و با فروش آن درآمد داشته باشند. امتیاز مثبت پروژه پاور لجر این است که برای فروش و توزیع انرژی، نیازی به واسطه‌هایی مثل شرکت‌های بزرگ و دولت‌ها ندارد.

پاور لجر اولین پلتفرم معامله انرژی تجدیدپذیر در دنیا است. این پلتفرم به مشتریان و تولیدکنندگان امکان رهگیری هر کیلووات از انرژی تولید شده در شبکه را می‌دهد.

این پروژه در سال ۲۰۱۶ توسط دکتر جما گرین (Jemma Green) و متخصص فناوری به نام جان بولیچ (John Bulich) در شهر پرث استرالیا راه‌اندازی شد. Power Ledger کارایی بازار انرژی را بیشتر می‌کند. این موضوع، با توجه با افزایش تعداد نیروگاه‌های برق در سال‌های اخیر، اهمیت بسیاری دارد.

تا چند سال پیش، نیروگاه‌های بزرگ بخش عمده‌ای از برق مورد نیاز در جهان را تأمین می‌کردند، اما امروزه در کشورهای مختلف، تولیدکنندگان خرد و محلی نیز وجود دارند که برق شبکه‌های ناحیه‌ای یا حتی ملی را تأمین می‌کنند. یکی از مهم‌ترین اهداف پروژه Power Ledger، ایجاد بازاری برای فروش برق تولید شده توسط تولیدکنندگان خرد است. در واقع، می‌توان این پلتفرم را نوعی شبکه معامله همتا به همتای انرژی بین همسایگان، کسب و کارها و شبکه دانست. فناوری به کار رفته در این پروژه قابل توسعه‌ است و امکان خرید و فروش همزمان برق را فراهم می‌کند.

توسعه‌دهندگان این پروژه، مهم‌ترین چالش‌های بازار کنونی انرژی را شناسایی کرده و امیدوارند که با ایده خلاقانه خود، این چالش‌ها را برطرف کنند. این چالش‌ها به شرح زیر هستند:

تأمین انرژی باید غیر متمرکز شود و فناوری بلاک چین می تواند به این کار کمک کند

پاور لجر از فناوری بلاک چین برای ایجاد سیستمی استفاده می‌کند که در آن مشتریان می‌توانند منبع دلخواه خودشان را برای تأمین انرژی الکتریکی انتخاب کنند. با این کار، بین تأمین‌کنندگان انرژی رقابت ایجاد می‌شود؛ آن‌ها برای جلب رضایت کاربران تلاش می‌کنند انرژی مورد نیاز را با هزینه کم‌تر ارائه بدهند و کیفیت خدماتشان را بالا ببرند. با بلاک چینی شدن شبکه تولید و توزیع برق، مشتریان هم می‌توانند در مدیریت شبکه برق مشارکت داشته باشند.

بازار کنونی انرژی شامل سازوکارهای توزیع و مدیریتی قدیمی است که پاسخگوی نیازهای کنونی نیستند

Power Ledger می‌خواهد از فناوری بلاک چین برای ایجاد بازار خودکار انرژی الکتریکی استفاده کند. این سیستم شفاف است و می‌توان همه چیز را در آن حسابرسی کرد. این پروژه به دنبال رساده سازی فرایند خرید و فروش انرژی برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است.

مطلب پیشنهادی  دای چیست؟ استیبل کوین Dai با توکن DAI

قیمت انرژی در حال افزایش است و این موضوع، کل اقتصاد جهانی را در معرض خطر قرار داده

قیثمت برق

حذف واسطه‌ها و تشویق تولیدکنندگان خرد برای تولید انرژی با پروژه پاور لجر، دسترسی به انرژی الکتریکی را برای مشتریان و تمامی اعضای جوامع، آسان‌تر، ارزان‌تر، پاک‌تر و مطمئن‌تر می‌کند و با نیاز به منابع انرژی تجدیدپذیر نیز همخوانی دارد.

خودکفایی در تولید انرژی و مشارکت تولیدکنندگان خرد برای تأمین نیاز مصرف کنندگان باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد

در حال حاضر تأمین کنندگان انرژی، مشتریان را تحت فشار قرار داده‌اند و هر قانونی که بخواهند بر آن‌ها اعمال می‌کنند. علت اصلی این موضوع، متمرکز بودن فرایند تولید و توزیع انرژی است. زمانی که تولیدکنندگان خرد هم وارد عرصه شوند، تمرکز اکوسیستم از بین می‌رود و مشتریان خدمات بهتری دریافت می‌کنند و قدرت اختیار بیشتری برای خرید و تأمین انرژی مورد نیازشان دارند.

Power Ledger متوجه شده است که ظهور فناوری بلاک چین به موازات ظهور منابع انرژی توزیع شده (Distributed Energy Sources یا به اختصار، DER) به ویژه در حوزه انرژی خورشیدی، پیش می‌رود. این پلتفرم می‌خواهد نقشی سازنده در ایجاد یک سیستم تولید و توزیع انرژی داشته باشد که سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های DER را سودآورتر و استفاده از انرژی الکتریکی مازاد را ساده‌تر کند.

دکتر جما گرین می‌گوید: «پلتفرم معامله انرژی تجدیدپذیر ما، برق میلیون‌ها انسان را دموکراتیزه می‌کند و در عین حال، آینده‌ای پایدار برای سیاره می‌سازد». دکتر گرین در جای دیگری در رابطه با این پروژه می‌گوید: «مفهوم کارآمدی مد نظر ما، بر محور زمان و مکان متمرکز است و انگیزه‌ای برای رشد انرژی تجدیدپذیر در زمان و مکان مورد نیاز، ایجاد می‌کند».

امروزه، پاور لجر در ۱۰ کشور دنیا شامل ایالات متحده آمریکا، انگلستان، استرالیا، تایلند، هند، ژاپن، فرانسه و اتریش ۲۰ مشتری مهم دارد.

معرفی تیم توسعه دهنده Power Ledger

تیم پاور لجر

تیم توسعه‌دهنده این پلتفرم، تخصص بالایی، هم در فناوری بلاک چین و هم در صنعت تولید، توزیع و فروش برق دارد. از مهم‌ترین اعضای تیم می‌توان به دکتر بیل تای (Bill Tai) و دکتر جما گرین اشاره کرد.

تای که مدرک MBA خود را از دانشگاه هاروارد گرفته، یکی از سرمایه‌گذاران مطرح در جهان است. او تجربه زیادی در حوزه‌های مختلف دارد و اکنون، رئیس هیئت مدیره شرکت Treasure Data و عضو هیئت مدیره شرکت‌های Bifury و Voxer است. تایرئیس هیئت مدیره هفت شرکت سهامی عام است که کار خود را از استارت‌آپ‌های بنیان‌گذاری شده توسط خودش شروع کرده‌اند. او همچنین عضوی از کمیته پیشگام فناوری مجمع جهانی اقتصاد و استاد دانشگاه کورتین (Curtain University) است.

دکتر گرین نقش ایجاد روابط استراتژیک خارجی، مدیریت ریسک و رهبری توسعه پاور لجر را بر عهده دارد. او به مدت ۱۵ سال، شغلی در صنعت امور مالی داشته و یازده سال هم در زمینه سرمایه‌گذاری بانکی فعالیت داشته است. دکتر گرین، مدرک دکتری تخصصی در رشته نوآوری تحول‌آفرین (Disruptive Innovation) دارد. دکتر گرین، به غیر از مسئولیتش در Power Ledger، یکی از محققان پژوهشگاه سیاست‌گذاری توسعه پایدار دانشگاه کورتین است. رساله دکتری گرین، ارتباط نزدیکی با اهداف پروژه پاور لجر و افزایش مشارکت توسعه چندواحدی در اقتصاد انرژی تجدیدپذیر داشت.

سابقه و دستاوردهای شرکت Power Ledger

سابقه پاور لجر

شرکت پاور لجر در می ۲۰۱۶ تأسیس شد و در دوره‌ای کوتاه به دست‌آوردهای بزرگی رسید. در آگوست همان سال، پلتفرم Power Ledger توسعه پیدا کرد و به عنوان اولین شبکه بلاک چینی معامله انرژی در استرالیا مشغول به کار شد. مدت زیادی نگذشت که این شرکت با فعال کردن پلتفرم معامله همتا به همتای انرژی در یک شبکه توزیع در نیوزلند، اولین گام بین‌المللی خودش را برداشت.

Power Ledger در نیمه دوم سال ۲۰۱۷، یک سیستم مدیریت تجاری انرژی راه انداخت که امکان توزیع شفاف انرژی تجدیدپذیر تولید شده به صورت محلی  را برای ساکنین محله‌های مختلف فراهم کرد. این پروژه واحدهای شارژ خودروهای الکتریکی خورشیدی خود را با موفقیت در کشور استرالیا راه‌اندازی کرد. توسعه‌دهندگان در سال ۲۰۱۸،  توانستند با همکاری شرکت تایلندی تولیدکننده برق BCPG، اولین پلتفرم معامله همتا به همتای انرژی را در بانکوک، پایتخت تایلند، راه‌اندازی کند.

Power Ledger در سال ۲۰۱۹ رویدادهای بسیاری برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برگزار کرد و توانست منابع مالی فراوانی برای تأمین هزینه‌های پروژه خود به دست آورد. این پروژه جزو برترین راهکارهای بلاکچینی در سال ۲۰۱۹ بود و مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفت.

مطلب پیشنهادی  هارمونی چیست؟ ارز دیجیتال Harmony با توکن ONE

پاور لجر چطور از برابری شبکه استفاده می کند؟

برابری شبکه

Power Ledger اکوسیستمی ابداع کرده که روی انجام تراکنش‌های همتا به همتا یا P2P برای معامله منابع تجدیدپذیر انرژی متمرکز است. این پلتفرم برای رسیدن به این هدف، از فناوری بلاک چین برای رهگیری تمامی اطلاعات مرتبط با تولید و مصرف انرژی استفاده می‌کند. داده‌های این فعالیت‌ها در پلتفرم پاور لجر ذخیره می‌شوند. در واقع، در تراکنش‌های این پلتفرم، نرخ تولید و مصرف انرژی کاربران ثبت می‌شود.

این سازوکار  از زمان ایجاد ریزشبکه‌های برق (Power Microgrids) و افزایش تعداد کشورهایی که به برابری شبکه رسیده‌اند، امکان‌پذیر شده بود، اما Power Ledger استفاده از آن را توسعه داد و به یک پروژه بزرگ تبدیل کرد.

بلاک چین پاور لجر، پلتفرمی برای فراهم‌سازی امکان معامله انرژی در ریزشبکه‌ها ایجاد کرده است. مثلا در همکاری این پلتفرم با شرکت تایلندی BCPG، مدیران چند زیرساخت محلی توانسته‌اند انرژی برق خورشیدی تولیدیشان (تا سقف ۲ مگاوات) را از طریق یک رابط بانکی بفروشند. پلتفرم Power Ledger به عنوان لایه تراکنش در این سیستم، خرید و فروش، حسابرسی و نظارت بر انرژی مازاد تولید شده را برای زیرساخت‌های عضو پروژه امکان‌پذیر کرده است تا هم هزینه تولید انرژی را برای آن‌ها کاهش دهد و هم مصرف انرژی را بهینه‌تر کند.

اکوسیستم Power Ledger چطور کار می کند؟

پلتفرم پاور لجر از دو بلاک چین استفاده می‌کند که هر کدام از آن‌ها، کارهای مخصوص به خودشان را انجام می‌دهند. در ادامه عملکرد هرکدام را توضیح خواهیم داد.

بلاک چین اتریوم

اتریوم به عنوان یک بلاک چین عمومی و یک لایه خارجی از شبکه کار می‌کند. هدف اصلی استفاده از بلاک چین اتریوم در پروژه Power Ledger، تأمین زیرساخت‌های لازم برای معامله توکن‌های POWER است. کاربران می‌توانند این توکن‌ها را در اتریوم خرید و فروش کنند.

اکوچین

اگر اتریوم را لایه خارجی این پلتفرم بدانیم، اکوچین (EchoChain) لایه داخلی آن است. کاربران می توانند با به دست آوردن و هولد کردن توکن‌های POWER به اکوچین دسترسی داشته باشند.

اکوچین یک بلاک چین خصوصی است که توسط تیم پاور لجر توسعه یافته و از توکن دوم پروژه به نام توکن Sparkz پیشتیبانی می‌کند. این دو توکن با هدف ایجاد ارتباط بین Power Ledger با زیرساخت‌های مختلف تولیدکننده برق و مصرف‌کنندگان، مثل کسب و کارها و خانوارها، طراحی شده‌اند. اکوچین می‌تواند بر اساس شرایط موجود در هر ناحیه خاص سفارشی‌سازی شود. این کار شامل تغییر و بهینه‌سازی عملکرد زنجیره برای هماهنگی با قوانین محلی و سطوح موجود تأمین انرژی در هر ناحیه است. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت در هر منطقه، یک زنجیره بلاک چینی منحصر به فرد وجود دارد که نودهای تولیدکننده یا مصرف کننده را مطابق با شرایط همان منطقه به یکدیگر متصل می‌کند.

توکن پاور چیست؟

توکن پاور لجر

دارندگان توکن‌های Power Ledger یا POWER می‌توانند از این پلتفرم استفاده کنند. برای مثال، اگر یک هاست اپلیکیشن (Application Host) تعداد کافی از این توکن‌ها را نداشته باشد، نمی‌تواند به پلتفرم دسترسی داشته باشد. توکن‌های POWER را می‌توان با استفاده از قراردهای هوشمند در بلاک چین اتریوم، به امانت گذاشت و در ازای آن، توکن‌های Sparkz تحویل گرفت.

زمانی که یک هاست اپلیکیشن، تعداد کافی از توکن‌های پاور را به امانت بگذارد، تا زمانی که این توکن‌ها را پس نگیرد، نمی‌تواند به شبکه دسترسی داشته باشد. پس از اینکه هاست اپلیکیشن توکن‌های Sparkz را در قرارداد هوشمند اتریوم پس دهد و توکن‌های POWER را دریافت کند، می‌تواند مجددا به پلتفرم پاور لجر دسترسی پیدا کند. ذخیره کل توکن‌های پاور برابر با یک میلیارد توکن است.

در ادامه به کاربردهای این توکن در پلتفرم اشاره می‌کنیم.

تسهیل دسترسی برای استفاده از پلتفرم پاور لجر

همانطور که در بالا گفتیم، هاست‌های اپلیکیشن برای دسترسی به پلتفرم Power Ledger باید توکن‌های پاور را امانت بگذارند. با افزایش تعداد مشتریان و تعداد تراکنش‌ها، هاست‌های اپلیکیشن‌ باید ذخیره توکن‌های امانتیشان را افزایش بدهند تا بتوانند برای پشتیبانی از نیاز تمام مشتریانشان از پلتفرم استفاده کنند.

هر چه تعداد توکن‌های POWER بیشتری به امانت گذاشته شود، تقاضا برای این توکن‌ها افزایش پیدا می‌کند. بنابراین، هر چه تعداد هاست‌های اپلیکیشن در شبکه بیشتر باشد، ارزش توکن‌های پاور نیز بالاتر می‌رود.

پرداخت پاداش وفاداری به مشارکت‌کنندگان در شبکه

تمام تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انرژی در شبکه پاور لجر، توکن‌های پاور را عنوان پاداش مشارکت در این پروژه، دریافت می‌کنند. بودجه این برنامه پرداخت پاداش که Green Energy Loyalty Rewards نام دارد، از کارمزد تراکنش‌های همتا به همتای انجام شده در شبکه تأمین می‌شود.

مطلب پیشنهادی  اتریوم کلاسیک چیست؟ ارز Ethereum Classic با توکن ETC

تقویت روابط بین خیریه های انرژی تجدیدپذیر و ایجاد دسترسی به رویدادهای جمع آوری بودجه و کمک های مالی (Asset Germination Events)

این رویدادها با هدف جمع‌آوری سرمایه و کمک‌های مالی برای پروژه‌هایی انجام می‌شوند که در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر مشارکت دارند و از بلاک چین Power Ledger استفاده می‌کنند. این پروژه‌ها می‌توانند از نوع خورشیدی یا بادی یا پروژه‌های تأمین باتری باشند.

ایفای نقش اوراق قرضه برای پشتیبانی از پروژه پاور لجر

در این پلتفرم با استفاده از فناوری اسمارت باند (Smart Bond، به معنی اوراق قرضه هوشمند) از سرمایه‌های مشتریان محافظت می‌شود. اوراق قرضه هوشمند، همانند اوراق قرضه قرارداد خودکار (Automated Contract Bonds) عمل می‌کنند که در آن‌ها از فناوری قراردادهای هوشمند بر بستر اتریوم استفاده می‌شود.

می توان توکن های پاور را به توکن های اسپارکز تبدیل کرد

امکان تبدیل توکن‌های پاور به توکن‌های اسپارکز و سپس، استفاده از توکن‌های اسپارکز برای خرید و فروش انرژی در Power Ledger وجود دارد.

توکن اسپارکز چیست؟

Sparkz توکن دیگر پلتفرم پاور لجر است که در صرافی‌های مختلف لیست شده و کاربران می‌توانند آن را با استفاده ار ارزهای فیات بخرند. این توکن برای خرید و فروش انرژی در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ یعنی خریداران ابتدا باید دارایی‌هایشان را به اسپارکز تبدیل کنند و سپس با استفاده از آن، قیمت انرژی مورد نیازشان را به تأمین‌کننده بپردازند.

مقدار توکن‌های Sparkz ثابت نیست. تولید این توکن‌ها به میزان نیاز آن‌ها بستگی دارد. این توکن‌ها، پس از استفاده شدن برای پرداخت هزینه برق، سوزانده می‌شوند. جالب است بدانید که قیمت توکن‌های اسپارکز در هر کشور متغیر است و به قیمت ارز رایج هر کشور و هزینه برق در آن کشور بستگی دارد. برای مثال، در استرالیا قیمت هر توکن اسپارکز برابر با یک دلار استرالیا (AUD) است.

نحوه شروع کار با پاور لجر

کاربر برای کار با Power Ledger ابتدا یک ایمیل از اپلیکیشن هاست خودش دریافت می‌کند. با کلیک کردن روی لینک موجود در ایمیل وارد پلتفرم می‌شود و می‌تواند نام کاربری و گذرواژه خودش را تعیین کند. به همین سادگی کاربر در پاور لجر عضو می‌شود و می‌تواند جزئیات تراکنش‌های معاملات همتا به همتای خود را ببیند.

آز آن‌جایی که Power Ledger یک شرکت تجاری است، اپلیکیشن‌هایی برای آن ساخته شده‌اند که کاربران می‌توانند از آن‌ها برای مشارکت در پروژه استفاده کنند.

سوالات پر تکرار در رابطه با Power Ledger

۱- منبع درآمد شرکت پاور لجر چیست؟

این شرکت به ازای معاملات همتا به همتای انرژی، کارمزد اندکی دریافت می‌کند که منبع درآمد اصلی Power Ledger است.

۲- Power Ledger بر بستر کدام بلاک چین کار می کند؟

پاور لجر بر بستر بلاک چین عمومی اتریوم و بلاک چین خصوصی اکوچین کار می‌کند.

۳- آیا امکان فروش توکن های POWER وجود دارد؟

بله. کاربران می‌توانند در صرافی‌هایی که جفت ارزهای پاور لجر را ارائه می‌دهند، این توکن‌ها را با دیگر ارزهای دیجیتال یا با ارزهای فیات معاوضه کنند.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات داموندمگ، پروژه‌ای را به شما معرفی کردیم که به توسعه پایدار و تولید و توزیع انرژی‌های پاک کمک می‌کند. Power Ledger شرکتی است که با هدف ایجاد پلتفرمی برای معاملات همتا به همتای انرژی تجدیدپذیر توسعه پیدا کرده است.

این پروژه دو توکن به نام‌های POWER و Sparkz دارد. توکن پاور نوعی توکن ERC-20 است و می‌توان آن را بر بستر اتریوم معامله کرد. دارندگان این توکن می‌توانند به پلتفرم Power Ledger دسترسی داشته باشند و با گرو گذاشتن آن، توکن‌های اسپارکز را دریافت کنند. با استفاده از توکن‌های اسپارکز می‌توان خرید و فروش انرژی تجدیدپذیر را بر بستر بلاک چین خصوصی اکوچین انجام داد. همچنین، امکان خرید توکن‌های اسپارکز در صرافی‌های ارز دیجیتال نیز وجود دارد؛ این توکن با دارایی‌های مختلفی مثل ارزهای فیات یا ارزهای دیجیتال بزرگی مثل بیت کوین و اتریوم جفت است.

پاور لجر پروژه‌ای جاه‌طلبانه است که در صورت موفقیت تحولی عظیم در تولید و توزیع برق ایجاد می‌کند. این پروژه در ۱۰ کشور از جمله آمریکا، استرالیا، انگلستان و ژاپن مشتریان مهمی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به شرکت Forbes اشاره کرد. دولت استرالیا از دیگر حامیان پاور لجر است؛ وجود یک نهاد دولتی هم اعتماد کاربران را نسبت به یک پروژه جلب می‌کند و هم تضمینی برای موفقیت آن است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.