داموندمگ

ریون کوین چیست؟ ۴ تفاوت روین کوین با بیت کوین

DAMOND
ریون کوین

با اینکه بیت کوین اولین، با سابقه‌ترین و معتبرترین بلاک چین ارز دیجیتال است اما نقطه ضعف‌هایی هم دارد. به همین دلیل، بلاک چین‌های جانبی که فورک (Fork) نامیده می‌شوند، از بلاک چین اصلی بیت کوین جدا شده‌اند تا مشکلات آن را حل کنند و قابلیت‌های جدیدی نیز به کاربران ارائه دهند. یکی از این فورک‌ها، ریون کوین (Ravencoin) نام دارد.

ریون کوین نوعی شبکه همتا به همتای غیر متمرکز است که برای انجام تراکنش‌های معاملات هر نوعی از داریی‌ها، از دارایی‌های فیزیکی گرفته تا دارایی‌های دیجیتالی، بدون محدودیت جغرافیایی طراحی شده است. این پروژه، کاملا غیر متمرکز است و از الگوریتم ماینینگ مقاوم به ASIC برای توزیع عادلانه توکن‌های RVN در بین ماینرها استفاده می‌کند. این پروژه در ژانویه ۲۰۱۸ و در زمان اوج اولین روند صعودی اصلی بیت کوین و مصادف با نهمین سالگرد تولد این ارز دیجیتال، راه‌اندازی شد. نام پروژه از فیلم گیم آو ترونز (Game of Thrones) گرفته شده است که در آن، ریون‌ها (همان کلاغ‌های سه چشم)، اخبار واقعی را در سرزمین وستروس، منتقل می‌کردند.

در میان پروژه‌های ارز دیجیتالی که بر اساس الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof-of-Stake) کار می‌کنند، آینده روشن‌تری برای ریون کوین تصور می‌شود و در حال حاضر نیز توکن بسیار ارزشمندی دارند. اما چه ویژگی‌هایی باعث موفقیت این پروژه و ارزشمند شدن توکن RVN شده است؟ برای یافتن پاسخ این سوال، با ما همراه شوید.

ریون کوین چیست؟

ریون کوین چیست

Ravencoin شبکه‌‌ای متن-باز و همتا به همتا است که در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. هدف اصلی راه‌اندازی این شبکه، ساده‌سازی فرایندهای ایجاد، مدیریت و انتقال دارایی‌ها در سطح جهانی بود.

در این بلاکچین هر توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند توکنی سفارشی برای هدف مشخصی بسازد. این توکن‌ها می‌توانند از نوع کاربردی، امنیتی، دارایی‌های درون-بازی یا NFT باشند. توسعه‌دهنده توکن می‌تواند نام آن، تعداد توکن‌ها و دیگر ویژگی‌هایش را تعیین کند.

بلاک چین ریون کوین، فورک بیت کوین است و شباهت‌های بسیاری به این بلاکچین دارد. همانطور که پیش از این گفتیم،‌ این فورک برای حل چالش‌های بلاکچین بیت کوین ایجاد شد؛ این پروژه برای ححل چالش‌های بلاکچین چهار ویژگی متفاوت از بیت کوین را توسعه داد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

  • زمان بلاک
  • برنامه صدور توکن
  • ذخیره توکنی
  • الگوریتم ماینینگ

تمامی کوین‌های RVN به طور عادلانه تقسیم شده‌اند و هیچ توکنی تحت عناوینی مثل «از پیش استخراج شده»، «عرضه اولیه سکه» (ICO)، «پیش فروش شده» یا «رزرو شده برای بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان پروژه» در این شبکه وجود ندارد. این پروژه، به گونه‌ای طراحی شده که همه افراد در آن شانسی برابر برای خرید یا استخراج توکن‌ها داشته باشند.

معرفی تیم توسعه دهنده Ravencoin

تیم توسعه ریون کوین

ترون بلک (Tron Black) و بروس فنتون (Bruce Fenton) توسعه‌دهندگان این پروژه هستند. بلک یکی از توسعه‌دهندگان اصلی است که توانست در زمان راه‌اندازی پروژه از شرکت Medici Ventures کمک مالی بگیرد. در آن زمان، بلک یکی از توسعه‌دهندگان اصلی شرکت Medici Ventures بود.

در حال حاضر، پروژه ریون کوین توسط بنیادی به همین نام که در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شده، کنترل می‌شود. این پروژه، اطلاعات زیادی در رابطه با تیم توسعه‌دهنده‌اش منتشر نمی‌کند. تمام کارهای مرتبط با توسعه بلاک چین متن-باز Ravencoin توسط یک سازمان غیر متمرکز از بنیاد ریون کوین و به مدیریت ترون بلک انجام می‌شود.

توزیع عادله توکن در ریون کوین چطور انجام می شود و چرا مهم است؟

ماینینگ ریون کوین

از همان روزهای اول راه‌اندازی این بلاک چین، تمامی کاربران شانسی برابر برای سرمایه‌گذاری رو پروژه و ماینینگ توکن RVN داشتند. همانطور که پیش از این گفتیم، هیچ پیش‌-استخراج، پیش-فروش، ICO یا رزروی در کار نبود. توزیع عادلانه ریون کوین جزو اهدافی بود که از همان ابتدا مورد توجه قرار گرفت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  الگوریتم اثبات کار چیست؟ کاربرد Proof of Work یا PoW چیست؟

یکی از انتقادات مهمی که به بلاک چین‌های دارای الگوریتم اجماع اثبات کار وارد می‌شود، متمرکز بودن فرایند ماینینگ در آن‌هاست. در واقع، بخاطر هزینه بالای فرایند ماینینگ و نیاز به سخت‌افزارهای قوی و انرژی زیاد برای استخراج توکن‌ها با روش اثبات کار، هر کسی نمی‌تواند به عنوان ماینر در این شبکه‌ها فعالیت داشته باشد. در نتیجه فرایند ماینینگ به افراد و سازمان‌های ثروتمند محدود می‌شود و تمرکززدایی آن از بین می‌رود.

یکی از مهم‌ترین برتری‌های ریون کوین در مقایسه با بیت کوین، حل این مشکل برای توزیع عادلانه‌تر توکن‌های RVN است که به غیر متمرکزتر شدن هر چه بیشتر پروژه هم کمک می‌‌‌کند. توکن RVN، نسبت به ASIC مقاوم هستند و الگوریتم هش را در مواقع خاصی تغییر می‌دهند (۲ بار از سال ۲۰۱۸ تاکنون). این بلاکچین از توابع هش مختلفی برای استخراج بلاک‌ها استفاده می‌کند. بنابراین، تولیدکنندگان ASIC نمی‌توانند خودشان را با این تغییرات سریع، هماهنگ کنند. در نتیجه، کاربران معمولی می‌توانند با GPUهای ضعیفی که در اختیار دارند، ماینینگ را انجام دهند.

معرفی کوین  RVN

توکن ریون کوین

کوین بومی ریون کوین، RVN نام دارد. این توکن از طریق پاداش ماینینگ وارد چرخه می‌شود و برای ایجاد انگیزه در مشارکت‌کنندگان برای رفتار درست در بلاک چین کاربرد دارد.

از آن‌جایی که توکن RVN از مدل «خروجی تراکنش خرج نشده» (Unspent Transaction Output) یا به اختصار، UTXO استفاده می‌کند، می‌توان آن را مشابه بیت کوین دانست. با این حال، این دو کوین از نظر ذخیره حداکثری، توزیع و تورم با هم دیگر تفاوت دارند. صرافی‌های مختلفی توکن‌های RVN را عرضه می‌کنند. یکی از این صرافی‌ها، بایننس است که بیشترین حجم معاملات ارزهای دیجیتال در آن انجام می‌شود.

تفاوت های ریون کوین با بیت کوین

تفاوت ریون کوین با بیت کوین

همانطور که پیش از این گفتیم، Ravencoin و بیت کوین شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند. با این حال، بلاک چین ریون کوین با این هدف طراحی شده که بعضی از نقطه ضعف‌های بیت کوین را پوشش دهد. پیش از این گفتیم که ریون کوین چهار تفاوت اصلی با بیت کوین دارد. در اینجا می‌خواهیم این چهار تفاوت را برای شما توضیح دهیم. همچنان با داموندمگ همراه باشید.

برنامه صدور توکن

صدور توکن‌های RVN جدید با سرعتی ۱۰۰ برابر بیشتر از صدور توکن‌های BTC انجام می‌شود. در زمان راه‌اندازی بیت کوین در سال ۲۰۰۹، به ازای هر بلاک، ۵۰ بیت کوین پاداش داده می‌شد و بدین ترتیب، توکن‌های BTC وارد گردش می‌شدند. با این حال، هر چهار سال یک بار، رویدادی به نام هاوینگ بیت کوین رخ می‌دهد و پاداش ماینرها به نصف، کاهش پیدا می‌کند. در حال حاضر، ماینرها به ازای استخراج هر بلاک، ۶.۲۵ بیت کوین پاداش می‌گیرند.

در مقابل، راه‌اندازی ریون کوین با صدور ۵ هزار توکن RVN به ازای هر بلاک شروع شد. این پروژه نیز همانند بیت کوین، هاوینگ دارد و در بازه‌های زمانی مشخص پاداش ماینرها برای استخراج هر بلاک را کاهش می‌دهد. در قسمت‌های بعدی همین مقاله، در رابطه با رویداد هاوینگ در ریون، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

زمان بلاک

زمان بلاک بیت کوین، ۱۰ دقیقه و معادل با ۵ تراکنش بر ثانیه یا ۵ TPS است. بنابراین، در هر ۱۰ دقیقه، یک بلاک جدید در بلاک چین بیت کوین، ایجاد می‌شود. سرعت تشکیل بلاک در ریون کوین، ۱۰ برابر بیشتر از بیت کوین است. به عبارت دیگر، ماینرها در Ravencoin، در هر دقیقه، یک بلاک استخراج می‌کنند. سرعت انجام تراکنش‌ها در این بلاک چین، ۱۱۶ TPS است و از این نظر، برتری قابل توجهی نسبت به بیت کوین دارد.

ذخیره توکنی ریون کوین

Ravencoin نیز همانند بیت کوین ذخیره توکنی مشخصی دارد که روزی همه آن استخراج خواهد شد. همانطور که می‌دانید، ذخیره توکنی بیت کوین، ۲۱ میلیون BTC است. البته، در صورتی که ۵۱ درصد یا درصد بیشتری از شبکه به افزایش ذخیره توکنی رأی دهند، امکان بیشتر شدن این عدد وجود دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تورنادو کش چیست؟ ارز دیجیتال Tornado Cash با توکن TORN

ذخیره توکنی ریون کوین، ۲۱ میلیارد توکن RVN و ۱۰۰۰ برابر بیشتر از بیت کوین است بنابراین زمان به پایان رسیدن ذخیره توکنی Ravencoin، خیلی بیشتر از زمان به پایان رسیدن ذخیره توکنی بیت کوین طول می‌کشد. با این حال، زمانی فرا خواهد رسید که کل ذخیره توکن‌های RVN و BTC وارد چرخه می‌شود و کارمزد تراکنش، تنها منبع درآمد ماینرها خواهد بود.

توسعه‌دهندگان پروژه ریون کوین، عدد ۲۱ میلیارد را انتخاب کرده‌اند تا زمان به پایان رسیدن ذخیره توکنی، طولانی‌تر شود. هدف دیگر آن‌ها از انتخاب ۲۱ میلیارد توکن این است که منتظرند روزی برسد که هر کسی در جهان حداقل یک توکن RVN داشته باشد. الگوریتم ماینینگ مقاوم در مقابل ASIC نیز با کمک به توزیع عادلانه توکن‌های RVN، در رسیدن به این هدف نقش خواهد داشت.

الگوریتم هش کردن X16R  و  KOWPOW

الگوریتم هش ریون کوین

همانطور که در وایت پیپر ریون کوین گفته شده است، هدف این تیم، ایجاد یک الگوریتم ماینینگ با هدف جلوگیری از برتری استخرهای ماینینگ و برتری آتی ماینرهای دارای تجهیزات ماینینگ ASIC بوده است تا ماینینگ به صورت عادلانه‌تری انجام شود.

پیش از این گفتیم که یکی از مهم‌ترین انتقادات نسبت به بیت کوین و سایر بلاکچین‌های دارای الگوریتم اثبات کار، متمرکز بودن فرایند ماینینگ است. این مشکل به توابع هش‌گذاری این بلاکچین‌ها برمی‌گردد. متمرکز بودن فرایند استخراج یک بلاکچین آن را در معرض حمله ۵۱ درصد نیز قرار می‌دهد.

ریون کوین با ایجاد تغییراتی در الگوریتم هش SHA-256 بیت کوین، این مشکل را حل کرده است. الگوریتم اصلی این پروژه که X16R نام داشت، ترکیبی از الگوریتم‌های X15 و SHA-512 بود. با این حال، مدت زیادی نگذشت که ماینینگ با استفاده از مدار یکپارچه ویژه اپلیکیشن (Application-Specific Integrated Circuit) یا همان ASIC، توجیه اقتصادی پیدا کرد. بنابراین، انجمن Ravencoin به یک الگوریتم هش‌گذاری جدید به نام KAWPOW رأی داد تا به توزیع ناعادلانه توکن‌های RVN با استفاده از ASIC، پایان دهد.

KAWPOW نوعی الگوریتم ماینینگ جدید است که از الگوریتم‌های ethhash و ProgPOW برگرفته شده. ریون کوین با ایجاد تغییراتی در ترکیب این دو الگوریتم، یک الگوریتم ماینینگ مقاوم به ASIC ایجاد کرده که امکان استخراج بدون نیاز به تجهیزات گران قیمت ASIC را فراهم می‌کند.

صدور و انتقال توکن با استفاده از بلاک چین Ravencoin

ریون کوین با استفاده از کد معتبرترین بلاک چین ارز دیجیتال، یعنی بیت کوین، می‌خواهد انتها هر نوعی از دارایی‌های دیجیتالی در شبکه‌ای همتا به همتا را تسهیل کند. این دارایی‌ها می‌توانند معرف هر چیزی، از دارایی‌های دیجیتالی گرفته تا دارایی‌های فیزیکی باشند و کاربران می‌توانند بدون نیاز به استخراج کردن، آن‌ها را در بلاک چین Ravencoin، صادر کنند.

در وایت پیپر این پروژه، به موارد کاربرد دارایی‌های توکنی مثل دارایی‌های فیزیکی (فلزات گرانبها، نفت، گاز و حتی زمین) اشاره شده است. به علاوه، می‌توان از این توکن‌های برای عرضه سهام پروژه‌ها یا کالاهای مجازی استفاده کرد.

هاوینگ ریون کوین

هاوینگ ریون کوین

همانطور که پیش از این گفتیم، Ravencoin نیز نوعی فرآیند هاوینگ شبیه بیت کوین دارد که در آن تعداد توکن‌های RVN که به عنوان پاداش استخراج هر بلاک ارائه می‌شود، کاهش پیدا می‌کنند.

رویدادهای هاوینگ ریون کوین از نظر زمانی نیز با هاوینگ بیت کوین، انطباق دارند. هاوینگ این بلاکچین هر ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بلاک یک بار انجام می‌شود که ۱۰ برابر کندتر از بیت کوین با هاوینگ هر ۲۱۰ هزار بلاک یک بار، است. هاوینگ ریون کوین، تقریبا هر ۱۴۵۸.۳ روز یا هر ۳.۹ سال یکبار انجام می‌شود. از آن‌جایی که این بلاک چین در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شده، تاکنون فقط یک هاوینگ داشته و در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲ انجام شده. پیش از این، پاداش استخراج هر بلاک، ۵۰۰۰ هزار توکن RVN بود که با هاوینگ ۲۰۲۲ به ۲۵۰۰ توکن RVN کاهش پیدا کرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ ارزپاشی رایگان!

استخرهای ماینینگ ریون کوین

الگوریتم ماینینگ KAWPOW طوری طراحی شده که امکان اجرای بهینه آن در سخت‌افزارهای پردازش گرافیکی معمولی که کاربران عادی از آن استفاده می‌کنند، وجود داشته باشد. مقاومت الگوریتم‌ استخراج این ارز دیجیتال در برابر دستگاه‌های ASIC مانعی برای ایجاد استخرهای استخراج ایجاد کرده است. البته بلاکچین ریون کوین برای تسهیل فرایند تشکیل بلاک‌ها، ۱۰ استخر استخراج ایجاد کرده است که کاربران با عضویت در آن‌ها می‌توانند در فرایند ماینینگ شرکت داشته باشند.  این استخرهای ماینینگ، همانند استخرهای ماینینگ بیت کوین نیستند اما هر کسی می‌تواند به سادگی به آن‌ها بپیوندد و درآمد منفعل داشته باشد. گذشته از این، کاربران می‌تواند از GamerHash نیز برای ماینینگ RVN استفاده کنند.

برای شروع ماینینگ ریون کوین باید یک ولت یا کیف پول دیجیتال که از این توکن پشتیبانی می‌کند، بسازید. سپس، آدرس والت را تعیین کنید تا پاداش ماینینگ به آن ارسال شود. بعد از آن در یکی از استخرهای ماینینگ عضو شوید و با قرار دادن قدرت پردازش دستگاه در اختیار شبکه، پاداش بگیرید.

کیف پول دیجیتالی Ravencoin
والت ریون کوین

احتمالا، نام‌هایی مثل کیف پول سخت، کیف پول نرم و کیف پول کاغذی به گوش شما خورده است. در مورد ریون کوین، شما می‌توانید توکن‌های خود را در هر کدام از انواع ولت‌ها، ذخیره کنید. برای این کار، باید ولت Ravencoin را با ولت مورد نظرتان، هماهنگ کنید.

همچنین، کاربران می‌توانند توکن‌های RVN خودشان را در والت ریون کوین طراحی شده برای دستگاه‌ها اندرویدی و iOS، ویندوز و لینوکس ذخیره کنند. گذشته از این، کاربران می‌توانند توکن‌های RVN را در یکی از ۲۱ والت نرم‌افزاری و دو والت کاغذی تحت پشتیبانی Ravencoin (تا زمان نوشته شدن این مقاله) نیز ذخیره کنند.

برای ذخیره کردن توکن‌های RVN روی ولت‌های کاغذی، تنها کافی است که با مراجعه به لینک ravencoin.org/wallet روی یکی از دو ولت کاغذی پیشنهاد شده در انتهای صفحه کلیک کنید تا یک کلید هش اختصاصی برای شما ایجاد شود. این کلید آدرس ولت شما خواهد بود. سپس، می‌توانید از آن پرینت بگیرید. روی این کیف پول کاغذی، کلید عمومی شما نیز وجود دارد که می‌توانید آن را در اختیار دیگران قرار دهید تا برای شما توکن‌های RVN ارسال کنند، اما مراقب باشید که هرگز کلید خصوصی شما در اختیار دیگران قرار نگیرد.

سوالات پر تکرار در رابطه با پروژه Ravencoin

۱- دلیل طولانی شدن زمان اجرای تراکنش ها در ریون کوین چیست؟

تراکنش‌هایی که کارمزد بیشتری داشته باشند، سریع‌تر انجام می‌شوند. اگر مدتی طولانی منتظر انجام شدن تراکنشی هستید، دلیلش این است که ارسال کننده، کارمزد پایینی را انتخاب کرده است.

۲- چه تعداد توکن RVN را می توان در یک روز استخراج کرد؟

این موضوع به سخت‌افزار مورد استفاده شما بستگی دارد اما به طور کلی می‌توان گفت که امکان استخراج ۶۵.۹۷۴۳۶۶۲۸ توکن ریون کوین با نرخ هش ۷۰ MH بر ثانیه، پاداش بلاک ۲۵۰۰ توکن RVN به ازای هر بلاک و دشواری ریون کوین ۵۳۳۶۰.۱۱ وجود دارد.

۳- انجام یک تراکنش در روین کوین چقدر طول می کشد؟

به طور کلی می‌توان گفت که زمان انجام هر تراکنش در بلاک چین Ravencoin چیزی حدود ۶ دقیقه تا ۱۰۰ دقیقه است.

جمع بندی

Ravencoin ساختاری مشابه با بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر دارد. با این حال، نسبت به بیت کوین از چند مزیت مهم برخوردار است. این بلاکچین بلاک‌ها را در زمان کوتاه‌تری تشکیل می‌دهد، کارمزد کم‌تری دارد و تراکنش‌ها را با سرعت بیشتری پردازش می‌کند. گذشته از این، ریون کوین امکان انتقال همتا به همتای دارایی‌های دیجیتالی مختلفی را فراهم کرده است. این پروژه مسیر زیادی در پیش دارد، اما تا همین الان هم بخاطر قابلیت‌های منحصر به فردی که ارائه داده، به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کرده است.

ریون کوین هنوز به اندازه بیت کوین قدرتمند نیست، اما پتانسیل این را دارد که خیلی زود به یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال و به رقیبی قدرتمند برای بلاک چین مادرش یعنی بیت کوین تبدیل شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.