داموندمگ

صرافی رادیوم چیست؟ ارز دیجیتال Raydium و توکن RAY

DAMOND
رادیوم چیست

تکنولوژی دیفای تاکنون پیشرفت‌های بسیاری داشته و خدمات متعددی را در اختیار کاربران قرار داده است، اما این تکنولوژی هنوز در میانه مسیر قرار دارد و توسعه‌دهندگان آن با چالش‌های متعددی روبه‌رو هستند. اولین چالش این است که تراکنش‌های دیفای بسیار کند و درعین‌حال گران هستند، به عنوان مثال، در حال حاضر بلاک چین اتریوم اشباع شده و افرادی که قصد واریز اتر به استخر نقدینگی را داشته باشند، باید بیش از 100 دلار کارمزد بپردازند. مشکل دوم این است که استخرهای نقدینگی میان پروتکل‌های مختلفی که با یکدیگر در حال رقابت هستند، تقسیم می‌شود. چالش سوم پیش روی کاربران هم این است که بدون دفترچه سفارش، گزینه‌های ثبت سفارش محدودی دارند، به این معنا که کاربر نمی‌تواند سفارش محدود ثبت کند و باید در هر دو طرف جفت ارزها نقدینگی ایجاد کند. رادیوم با هدف مبارزه با محدودیت‌های دیفای، راه‌حل‌های کارآمدی را ارائه داده است. در ادامه این مطلب از مجله صرافی داموند به بررسی رادیوم، نحوه شکل‌گیری، ویژگی‌ها، عملکرد و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

معرفی بازار ساز رادیوم

رادیوم (Raydium)، یک بازار ساز خودکار (automated market maker) یا همان AMM در بلاک چین سولانا است. این بازارساز خودکار برای اجرای سیستم مبادله خود، مستقیماً از بزرگترین صرافی غیرمتمرکز سولانا یعنی Serum استفاده می‌کند. رادیوم با استفاده از بلاک چین سولانا نه‌تنها تراکنش‌های سریع و مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهد، بلکه از طریق تعامل با اکوسیستم سولانا و صرافی Serum نقدینگی بیشتر، کشاورزی بازدهی یکپارچه، سواپ سریع توکن‌ها را نیز فراهم کرده است.

به طورکلی می‌توان گفت، یکی از اصلی‌ترین جذابیت‌های دیفای وجود همین صرافی‌های غیرمتمرکز اجراکننده بازارسازهای خودکار است. با وجود اینکه Raydium در فوریه 2021 راه‌اندازی شده و نسبت به رقبای خود مانند SushiSwap، Maker، Uniswap، Aave پیشینه کوتاه‌تری دارد، توانسته محبوبیت قابل‌توجهی به دست آورد.

بازار ساز خودکار به چه معناست؟

در بازارهای مالی نقدینگی تنها توسط معامله‌گران تأمین نمی‌شود. علاوه بر معامله‌گران، بازارسازان نیز مسئول جبران کمبود نقدینگی بازار بوده و از این طریق به روشی پویا به انجام معاملات روان‌تر کمک می‌کنند. به همین ترتیب یک بازار ساز خودکار (AMM)، پروتکلی است که نقدینگی بازار دیجیتال را به‌ویژه در فضای کریپتوکارنسی، تضمین می‌کند.

یک بازار ساز خودکار، به صرافی غیرمتمرکزی گفته می‌شود که به طور خودکار قیمت خرید و فروش یک دارایی را مشخص می‌کند. بازار سازهای خودکار به طور فراگیر در بازارهای پیش بینی (predictive markets) مانند Augur  و Gnosis و همچنین در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز مانند Uniswap کاربرد دارند. باتوجه‌به نوع بازارها، از الگوریتم‌های متفاوتی استفاده می‌شود. در دنیای امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)، بازار سازهای خودکار از طریق استخرهای نقدینگی دسترسی به نقدینگی را تضمین می‌کنند.

برخلاف معاملات معمول، در بازارسازهای خودکار هیچ دفترچه سفارشی (Order Book) وجود نداشته و دارایی‌ها با یک استخر نقدینگی معامله می‌شوند. در عوض مجموع نقدینگی ارائه شده توسط کاربران پروتکل، در این استخرها موجود است. سه عامل در این پروتکل‌ها دخیل هستند، این سه عامل عبارت‌اند از:

 • معامله‌گرانی که مایل به ترید دارایی با یکدیگر هستند.
 • ارائه‌دهندگان نقدینگی که دارایی‌هایی را در ازای دریافت کارمزد به استخر اضافه می‌کنند.
 • آربیتراژهایی که در کنار ایجاد سود، در ارتباط با بازارهای خارجی مسئول ثابت نگه داشتن قیمت دارایی‌ها موجود در AMM هستند.

معرفی ارز دیجیتال رادیوم (RAY)

ارز دیجیتال رادیوم، توکن کاربردی اکوسیستم Raydium است. عرضه اولیه این توکن، در 21 فوریه 2021 آغاز شده و عرضه کل آن به 555 میلیون توکن محدود شده است. از همان ابتدا 20 درصد از کل عرضه توکن به تیم توسعه اختصاص پیدا کرده، این توکن‌ها برای مدت سه سال قفل شده است، در نتیجه در این مدت توسعه‌دهندگان امکان فروش ندارند. یک سوم از منابع توکن‌های RAY به میزان 188 میلیون، قابل استخراج هستند.

توکنومیک ارز دیجیتال رادیوم

بر اساس پیش بینی‌ها، احتمالاً پاداش بلاک هر شش ماه یکبار به نصف کاهش پیدا کرده و درعین‌حال نیز، 0.03 درصد از کارمزد تراکنش‌های انجام شده در پلتفرم به عنوان پاداش به سهام‌داران ارسال خواهد شد. نحوه توزیع این توکن‌ها عبارت است از:

 • حداکثر میزان در گردش برابر است با: 555.000.000 RAY
 • ذخیره استخراج نقدینگی: 34%
 • مشارکت و اکوسیستم: 30%
 • تیم توسعه‌دهنده: 20% (به مدت سه سال قفل)
 • نقدینگی: 8%
 • انجمن: 6% (به مدت یک سال قفل)
 • مشاوران: 2% (به مدت یک تا سه سال قفل)

توکن RAY چیست؟

تاریخچه و تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال رادیوم

اکوسیستم رادیوم (raydium.io) در فوریه سال 2021 توسط گروهی از توسعه‌دهندگان ناشناس که از پسوند RAY استفاده می‌کنند، راه‌اندازی و منتشر شد. رادیوم با هدف ارائه تجربه کاربری و معاملاتی بهتر، با شرکت‌های زیادی همچون Bonsai همکاری کرده است. تیم توسعه‌دهندگان Raydium در زمینه‌های حرفه‌ای مختلف همچون بازاریابی، تجارت الگوریتمی، توسعه بلاک چین، ریاضیات و موارد دیگر تجربه دارند. این گروه از اعضای زیر تشکیل شده است:

 • AlphaRay: مدیریت توسعه کلی کسب‌وکار، عملیات و جهت‌گیری‌های محصول در پروژه Raydium
 • XRay: رئیس فناوری و مدیر Dev Team
 • GammaRay: رئیس بازاریابی پروژه و مدیر بازاریابی و ارتباطات رادیوم
 • StingRay: توسعه‌دهنده ارشد و باتجربه پروژه و مدیر اوردر بوک درون زنجیره‌ای در پروژه رادیوم
 • RayZor: توسعه‌دهنده حرفه‌ای قراردادهای هوشمند که تضمین‌کننده امنیت سرمایه‌های موجود رادیوم است.

معرفی ویژگی‌های ارز دیجیتال رادیوم

بررسی ویژگی‌های پلتفرم رادیوم

شرایط استیک کردن توکن‌های RAY

پروتکل رادیوم تنها اجازه استیک یک نوع دارایی را به کاربران خود می‌دهد. به‌این‌ترتیب دارندگان توکن RAY می‌توانند در ازای دریافت پاداش توکن‌های RAY خود را استیک کنند. معمولاً استیک این توکن حداکثر  25 درصد بازده سالانه خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی  E-Stablecoin چیست؟ آشنایی با جدیدترین نوع استیبل کوین

جهت شرکت در این برنامه، تنها کافی‌ست توکن‌های RAY خود را واریز کرده و سپس در قالب توکن  RAY سود کسب کنید. از آنجاییکه با شرکت در این برنامه توکن‌های شما قفل نمی‌شوند، می‌توانید هر زمان که مایل باشید توکن‌های استیک شده خود را برداشت کنید. علاوه بر کسب سود سالانه، با استیک توکن‌های خود می‌توانید در برنامه‌های مشارکتی به‌روز شده و جدید بعدی که بر روی پروتکل پیاده‌سازی می‌شوند نیز شرکت کنید.

کارمزد پلتفرم رادیوم

در هنگام انجام معامله (Trade) یا معاوضه (Swap) در پلتفرم رادیوم، کارمزد 0.25 درصدی از کاربر کسر می‌شود. . 0.22 درصد از آن دوباره به استخر نقدینگی واریز شده و به عنوان پاداش به تأمین‌کنندگان نقدینگی اختصاص داده می‌شود. 0.03% باقیمانده از این کارمزد، به کاربران استیک کننده توکن RAY  ارسال می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت با وجود بهره‌مندی همزمان از مزایای صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز، کاربران رادیوم ملزم به پرداخت کارمزدهای بالای صرافی‌های متمرکز نیستند.

این بدان معناست که پلتفرم رادیوم نیز مانند بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز، به جز هزینه‌های مربوط به شبکه، هیچ هزینه انتقال و برداشتی از کاربر دریافت نمی‌کند. هزینه‌های شبکه نیز در نهایت به استخراج‌کنندگان بلاک چین مربوطه پرداخت شده و صرافی در آن دخل و تصرفی ندارد. توجه داشته باشید که هزینه‌های شبکه بسته به ترافیک شبکه در زمان‌های مختلف، متفاوت است.

امنیت پلتفرم رادیوم

برخلاف صرافی‌های متمرکز، سرورهای صرافی‌های غیرمتمرکز در سرتاسر جهان توزیع می‌شوند. توزیع جهانی سرورهای DEX، نه‌تنها ریسک خرابی سرور (Down time) را کاهش می‌دهد، بلکه این نوع صرافی‌ها را عملاً در برابر حمله هکرها مصون می‌کند. این بدان معناست که اگر یکی از سرورها در معرض خطر باشد، تأثیر آن بر کل شبکه جزئی یا حتی صفر خواهد بود.

زمانی که از یک صرافی متمرکز استفاده می‌کنید، دارایی خریداری شده تا زمانی که توکن‌ها را به کیف پول اختصاصی خود انتقال نداده باشید، در کیف پول صرافی باقی خواهد ماند. در این صورت اگر صرافی مورد حمله هکرها قرار گیرد، دارایی موجود در کیف پول صرافی نیز به خطر افتاده و احتمالاً دزدیده می‌شود. اما در مقابل، از آنجاییکه در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند رادیوم، کیف پول مجزا ارائه نمی‌شود، این نوع صرافی‌ها مستقیماً به کیف شخصی کاربر متصل می‌شوند. در نتیجه احتمال حمله هکرها و دزدیده شده دارایی‌های کاربران در صرافی‌های غیرمتمرکز مطرح نیست.

الگوریتم PoH Raydium جهت تأیید صحت انجام تراکنش‌ها، تاریخچه تراکنش‌ها را در داده‌های آنها تعبیه می‌کند. این موضوع ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، اما اساساً، تایم استمپ‌ها (برچسب زمان) از طریق یک “تابع قابل تأیید تأخیری” یا به اختصار VDF، که در تراکنش‌ها تعبیه می‌شوند، می‌توانند نشان دهد که کدام تراکنش‌ها قبل از انتشار در شبکه اجرا شده‌اند.

مانند سایر بلاک چین‌ها، تراکنش‌های انجام شده در Raydium نیز هش شده و به عنوان ورودی برای تراکنش بعدی استفاده می‌شوند. این امر منجر به ایجاد یک توالی واضح و به‌هم‌پیوسته از تراکنش‌ها می‌شود. پس از آن، دیگر امکان تغییر این توالی‌ها توسط توابع هش یک_طرفه وجود نخواهد داشت.

مزایا و معایب رادیوم چیست؟

اکنون که با مفهوم و تاریخچه رادیوم آشنا شدیم، بهتر است قبل از بررسی عملکرد و کاربردهای این پلتفرم، مزایا و معایب آن را بررسی کنیم.

مهم‌ترین مزایا و معایب پلتفرم رادیوم

معرفی مزایای پلتفرم رادیوم

 • کارمزد ارزان و تراکنش‌های سریع

Raydium مشکلات رایج مربوط به تراکنش‌های شبکه اتریوم مانند کارمزد و ازدحام بالا که منجر به کند شدن فرایند تأیید تراکنش‌ها می‌شود را حل کرده است. پروتکل رادیوم برای حل این مشکلات از TPS بالای Solana و سایر ویژگی‌های مقیاس‌پذیر این بلاک چین استفاده می‌کند.

 • بهبود نقدینگی

Raydium با دسترسی به دفتر سفارش‌های Serum، توانسته نقدینگی مطلوبی را برای کاربران خود فراهم کند. برخلاف سایر پروتکل‌ها که فقط به استخرهای نقدینگی خود اتکا دارند، Raydium با استخرهای نقدینگی موجود در دفتر سفارشات مرکزی Serum نیز ارتباط برقرار کرده و دسترسی به نقدینگی را در کل پروتکل فراهم کرده است.

 • ارائه ویژگی‌های صرافی‌های متمرکز در یک صرافی غیرمتمرکز

پلتفرم رادیوم علاوه بر این به کاربران اجازه می‌دهد تا به طور کامل بر دارایی‌های خود کنترل داشته باشند،  با ارائه گزینه‌هایی امکان مشاهده نمودار معاملات و ثبت سفارشات محدود را نیز فراهم کرده است. علاوه بر این کاربران می‌توانند از گزینه بهبودیافته Swap بهره برده و دو توکن را با سرعت بالا با یکدیگر تعویض کنند. همچنین Serum DEX این امکان را فراهم کرده تا کاربران پلتفرم به ابزارهای معاملاتی پیچیده‌تر مانند سفارشات محدود دسترسی داشته باشند.

معرفی معایب پلتفرم رادیوم

 • حساسیت و آسیب‌پذیر بودن پلتفرم

شناخت تیم توسعه به افزایش اعتماد کاربران کمک کرده و در این صورت است که افراد با آرامش خاطر بیشتری می‌توانند وجوه خود را در پلتفرم‌های رمزنگاری واریز کنند. تیم توسعه‌دهنده پلتفرم رادیوم نیز از نام مستعار استفاده کرده و هیچ‌کس از هویت آنها آگاه نیست. این موضوع می‌تواند ریسک ازدست‌دادن دارایی را افزایش دهد، چراکه این افراد قابل‌شناسایی و ردیابی نخواهند بود.

 • ضرر و زیان دائمی

این احتمال وجود دارد تا در زمان ارائه نقدینگی در پروتکل رادیوم، خطراتی مانند ضرر و زیان دائمی دارایی کاربر را تهدید کند. این موضوع تفاوت میان نگهداری دارایی در یک کیف پول یا قرارداد هوشمند را نشان می‌دهد. در هنگام تأمین نقدینگی، بسته به نحوه معاملات کاربران، ممکن است با نسبت‌های نامتعادل توکن‌ها روبه‌رو شوید. در این شرایط اگر ارزش یکی از توکن‌ها کاهش پیدا کند، ممکن است توکن اصلی را که استیک کرده‌اید، به طور کامل از دست بدهید.

 • احتمال حملات امنیتی

از آنجایی که پروتکل رادیوم برای دسترسی کاربران به این پروتکل از کیف پول SPL استفاده می‌کند، ریسک حملات امنیتی نیز افزایش پیدا کرده است. امروزه به دلیل وجود حجم زیادی نقدینگی، استخرها به هدف اصلی بسیاری از هکرها تبدیل شده‌اند.

مطلب پیشنهادی  مولتی چین چیست؟ ارز دیجیتال Multichain با توکن MULTI

بررسی نحوه عملکرد ارز دیجیتال رادیوم

مقیاس‌پذیری بالای بلاک چین سولانا سبب شده تا رادیوم بتواند با استفاده از الگوریتم‌ها و عملیات بسیار بهتری نسبت به سایر بازارسازهای خودکار، سفارشات کاربران را باهم تطبیق دهد. این پلتفرم دارای دو ویژگی اساسی است:

 • به اوردر بوک Serum دسترسی دارد.
 • الگوریتم رادیوم بر اساس یک تابع ثابت (CFAMM) کار می‌کند.

بررسی نحوه کارکرد پلتفرم رادیوم

در ادامه به بررسی دقیق نحوه کارکرد پلتفرم رادیوم می‌پردازیم:

 • Constant Function AMM

الگوریتم‌های CFAMM که به عنوان “محصولات ثابت” نیز شناخته می‌شوند از یک تابع ثابت استفاده می‌کنند. بر اساس این تابع، الگوریتم‌های CFAMM این تضمین را می‌دهند که با وجود تداوم انجام معاملات،  میزان هر دارایی در اندوخته توکن، ثابت باقی می‌ماند. در واقع یک تابع ثابت به‌ازای تمام مقادیر ورودی، همیشه عدد ثابتی را به عنوان خروجی ارائه می‌دهد.

همانطور که اشاره شد، Raydium نقدینگی درون زنجیره‌ای خود را به یک اوردر بوک مرکزی مربوط به سفارشات محدود ارائه می‌دهد، به‌این‌ترتیب هم کاربران و هم استخرهای نقدینگی به جریان سفارش و نقدینگی کل اکوسیستم Serum دسترسی دارند. در نتیجه، به‌جای استفاده از بازارسازان خودکار اختصاصی، به معنای واقعی کلمه هر فردی می‌تواند با استیک کردن دارایی‌های ارائه شده در استخر، از نقدینگی استخر موردنظر خود، حمایت کند. به عنوان مثال، اگر علاقه‌مند به تأمین نقدینگی استخر SOL/USDC هستید، لازم است نسبت از پیش تعیین شده‌ای از SOL و USDC را استیک کنید.

در واقع، برای ازبین‌بردن تناقضات و اطمینان از متعادل بودن نسبت دارایی‌ها در این استخرهای نقدینگی و ارائه نقدینگی نامحدود به کاربران، Raydium از تابع ریاضی K = Y*X مذکور استفاده می‌کند. در این فرمول، Y و X مقدار ذخایر توکن‌های استخراج و ذخیره نقدینگی و K محصول ثابت را نمایش می‌دهند.

این فرمول با داشتن یک ویژگی ناشناس و منحصر به فرد، به دو توکن این امکان را می‌دهد تا بدون به اشتراک گذاشتن اطلاعات مربوط به قیمت و ارزش، در کنار هم وجود داشته باشند. این بدان معناست که هیچ اطلاعاتی در خصوص ارزش یا قیمت فعلی توکن‌ها وجود نداشته و ازاین‌رو صرافی می‌توانند نقدینگی بی‌نهایتی را به کاربران ارائه دهد. Raydium در کنار این تابع با استفاده از دفترچه‌های سفارش، می‌تواند تا حداکثر 20 سفارش را با قیمت‌های مختلف با اسپردهای کمتر از 20 امتیاز پایه را به کاربران ارائه دهد. در نهایت استفاده از “محصول ثابت” تضمین‌کننده ارائه معاملات ارزان‌تر خواهد بود.

 • بازارسازی در پلتفرم رادیوم

هسته اصلی نوآوری در Raydium، استفاده از یک اوردر بوک در بازار ساز رادیوم است. از طرفی رادیوم در بلاک چینی (سولانا) راه‌اندازی شده که به‌خودی‌خود بر پایه نوآوری‌ بزرگی همچون اثبات تاریخ (PoH) طراحی شده است. این نوع اجماع چند مزیت زیر را دارد:

 • تسهیل انجام نهایتاً 65 هزار تراکنش در هر ثانیه
 • سرعت بالای بلاک‌ها (400 میلی ثانیه)
 • کارمزد کم، متوسط کارمزد 0.00001 دلار در هر تراکنش
 • قابلیت همکاری با اتریوم

اوردر بوک SERUM کاملاً درون زنجیره‌ای بوده و این ادغام می‌تواند به نفع هر دو اکوسیستم باشد. استخرهای نقدینگی رادیوم می‌توانند نقدینگی اوردر بوک Serum  را تأمین کنند، و بالعکس، کاربران Serum هم می‌توانند به استخرهای نقدینگی رادیوم دسترسی پیدا کنند. Raydium از استخرهای نقدینگی خود برای ایجاد سفارشات استراتژیک در بک لاگ Serum استفاده می‌کند. هدف از این کار، ایجاد یک سفارش قابل‌اعتماد، تطبیق‌پذیر و همراه با قیمت منصفانه برای دارایی مورد معامله است.

رادیوم بر اساس تقاضای بازار، نقدینگی دفتر سفارشات (Order book) را با قیمت‌ها و مقادیر مختلف، توزیع می‌کند. این پروتکل به طور خاص برای ثبت نهایتاً 20 سفارش در یک زمان به دنباله فیبوناچی متکی شده است. Raydium قصد دارد تا در آینده سایر مدل‌های تأمین نقدینگی مانند از اوراکل‌ها را به ساختار خود اضافه کند.

 • مبادله (Swap) کریپتو در رادیوم

یکی از ویژگی‌های کلاسیک و پایه‌ای تمام بازارسازان خودکار، فراهم کردن امکان مبادله دارایی‌ها با یکدیگر است. این فرایند در بازار ساز خودکار رادیوم به‌صورت کاملاً سریع و بی‌دردسر انجام می‌شود. در رادیوم نیز مانند هر بازار ساز خودکار دیگری در فضای دیفای از ویژگی Swap پشتیبانی می‌شود.

جهت استفاده از این ویژگی تنها کافی‌ست توکنی که از قبل در اختیار دارید را همراه با توکنی که موردنظر خود انتخاب کرده و سپس این دو را با یکدیگر مبادله کنید. در واقع باتوجه‌به نیاز خود می‌توانید مقدار کم یا تمام توکن‌های خود را با یک توکن دیگر معاوضه کنید.

کاربردهای ارز دیجیتال RAY

اکوسیستم رادیوم این امکان را به دارندگان توکن RAY می‌دهد تا با سرمایه‌گذاری در این توکن سود به دست آورده و به‌صورت محدود در مسائل حاکمیتی پروتکل شرکت کنند. همچنین دارندگان ارز دیجیتال رادیوم می‌توانند از طریق استیک دارایی‌های خود، از طریق 0.03% از کارمزد معاملات سود کسب کنند.

راندگان رادیوم این اجازه را دارند تا در خصوص پیشنهادات و اصلاحات ارائه شده در جامعه رادیوم شرکت کرده و رای‌ دهند. همچنین می‌توانند در رأی‌گیری مربوط به مسائل ارسال شده به این جامعه نیز شرکت کنند. لازم به ذکر است که مانند سایر اکوسیستم‌های بلاک چینی میزان توکن‌های کاربر در قدرت رأی‌دهی وی تأثیر مستقیم خواهد داشت.

بررسی اکوسیستم رادیوم

اکوسیستم رادیوم بر روی سولانا میزبانی شده و با ارائه ویژگی‌های متنوع، محیطی جذاب برای کاربران خود ایجاد کرده است. این اکوسیستم با ارائه گزینه‌های جالب، به Yield farmerها  این امکان را می‌دهد تا بهترین استراتژی را کسب توکن‌های بیشتر بکار گیرند. همچنین کاربران این اکوسیستم می‌توانند با استفاده از استخرهای همجوشی (fusion pools) از طریق مشارکت رسمی آن با سایر پلتفرم‌های در حال اجرای سولانا، بازدهی بیشتر کسب کنند. سایر محصولات این اکوسیستم عبارت‌اند از:

اکوسیستم Raydium از چه محصولاتی تشکیل شده است؟

زمانی که تأمین‌کنندگان نقدینگی، توکن‌هایی را در یک استخر نقدینگی واریز می‌کنند، بازارسازهای خودکار به طور اتوماتیک برای این افراد توکن‌های LP صادر می‌کند تا نشان‌دهنده سهم آنها از استخر نقدینگی باشد. این پروسه به کاربران رادیوم اجازه می‌دهد تا فرصت‌های فارمینگی که نویدبخش افزایش بازده آنهاست را کشف کنند. این کاربران می‌توانند از طریق فارم، قرض دادن و قرض گرفتن توکن‌های بومی RAY، جوایز بیشتری به دست آورند.

مطلب پیشنهادی  اینترنت کامپیوتر چیست؟ ارز دیجیتال Internet Computer با توکن ICP

جهت شرکت در این سیستم، لازم است ابتدا کاربر نسبت صحیحی از یک دارایی دیجیتالی را در استخر نقدینگی موجود در پروتکل Raydium AMM واریز کند. پس از تأیید تراکنش، این پروتکل توکن‌های LP را برای کاربر ارسال خواهد کرد. در برخی موارد، کاربر می‌تواند این توکن را در ازای دریافت پاداش‌های اضافی، در یک پروتکل وام‌دهی متفاوت استیک کرده یا وام دهند. انجام این کار این امکان را به کاربر می‌دهد تا با استفاده از ویژگی‌های مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری پروتکل Raydium، درآمد خود را مدیریت کرده و به حداکثر برساند.

یکی از دیگر ویژگی‌های فارمینگ پروتکل Raydium این است که تأمین‌کنندگان نقدینگی می‌توانند با استفاده از توکن‌های LP خود با واریز یا وام‌دهی دو توکن در یک استخر، به طور همزمان به فارم این دو توکن اقدام کنند. این فرایند در استخرهای همجوشی انجام شده و این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا از طریق فارمینگ در Raydium کسب درآمد کنند.

 • The AcceleRaytor

AcceleRaytor یک مفهوم نوآورانه در اکوسیستم رادیوم بوده و با هدف تقویت توسعه کلی اکوسیستم Solana ایجاد شده است. این نوآوری با هدف تولید سرمایه و نقدینگی اولیه، به عنوان لانچ پدی برای جدیدترین پروژه‌های در حال ساخت سولانا عمل خواهد کرد. به لطف این سیستم، پروژه‌ها از طریق جمع‌آوری نقدینگی اولیه و سرمایه کافی می‌توانند به‌راحتی مراحل راه‌اندازی خود را سپری کنند.

AcceleRaytor Raydium بسیار شبیه به IFO (پیشنهاد اولیه مزرعه) در پلتفرم Pancakeswap بوده و برای جمع‌آوری سرمایه به پروژه‌ها کمک می‌کند.

 • رادیوم و بلاک چین سولانا

از آنجاییکه رادیوم بر روی بلاک چین سولانا کار می‌کند، این امکان را دارد تا به طور یکپارچه با سایر برنامه‌های کاربردی موجود در اکوسیستم سولانا تعامل داشته باشد. به‌این‌ترتیب اکوسیستم رادیوم می‌تواند از ویژگی‌های سولانا همچون ارائه معاملات سریع صرافی غیرمتمرکز Serum و نقدینگی به اشتراک گذاشته شده، بهره‌مند شود.

 • جامعه Raydium

کاربران رادیوم می‌توانند از طریق راه‌های مختلف در جامعه رادیوم شرکت کرده و توکن‌های RAY به دست آورند. یکی از این راه‌ها، شرکت در Project Raydiate است که از طریق آن، اعضای جامعه می‌توانند در ازای تکمیل تعاملات رسانه‌های اجتماعی و شرکت در چالش‌های مربوط به ایجاد محتوا، پاداش دریافت کنند.

علاوه بر مورد قبلی، در این اکوسیستم گروه‌های تیمی انحصاری Raydium  نیز وجود دارد. در این گروه‌ها، اعضای اختصاصی جامعه به «سفیران RAYgional» تبدیل می‌شوند. این سفیران به‌ازای مشارکت‌های خود، به‌صورت ماهانه توکن‌های RAY دریافت خواهند کرد. تألیف یا ترجمه محتوا و تعامل با کاربران رسانه‌های اجتماعی چند نمونه از فعالیت‌های اعضای این گروه‌ها است.

نحوه خرید ارز دیجیتال رادیوم (RAY)

در صورتی که مایل به خرید و سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال رادیوم هستید، تنها کافی‌ست از طریق صرافی‌های پشتیبان این توکن اقدام کنید. بهتر است پس از شناسایی صرافی‌های ارائه‌دهنده این توکن، هر یک از آنها را از نظر جفت ارز، امنیت، اعتبار، میزان نقدینگی، کارمزد، رابط کاربری و سایر موارد این چنین مقایسه کنید. پس انتخاب صرافی، در پلتفرم مدنظر یک حساب کاربری جدید ایجاد کرده و با واریز ارز جفت شده با توکن RAY، حساب خود را شارژ کنید. در نهایت نیز از طریق پنل معاملاتی (Trading) صرافی سفارش خرید خود را ثبت کنید. صرافی‌های پشتیبان توکن RAY و ارزهای جفت شده با آن عبارتند از:

 • FTX: (USD)
 • Binance: (USDT، BUSD، BNB)
 • LBank: (USDT)
 • BKEX: (USDT)
 • io: (USDT، ETH، USD)
 • Hotbit: (USDT)
 • com: (USDT)
 • Kraken: (EUR و USD)
 • Gemini: (USD)
 • ProBit: (USDT)
 • Serum DEX: (SAMO، KIN، LIKE و…)
 • BitMart: (USDT)
 • Digifinex: (USDT)

خرید توکن رادیوم از صرافی‌های متمرکز

نحوه ذخیره ارز دیجیتال RAY

از آنجاییکه ارز دیجیتال رادیوم بر روی بلاک چین سولانا ساخته شده، برای نگهداری و ذخیره آن به یک کیف پول سازگار با سولانا نیاز خواهید داشت. یکی از بهترین گزینه‌ها جهت ذخیره توکن RAY، کیف پول Sollet.io است. سایر کیف پول‌های پشتیبان ارز دیجیتال رادیوم عبارت‌اند از:

کیف پول‌های پشتیبان ارز دیجیتال Raydium (RAY)

آینده رادیوم چطور خواهد بود؟

در صورتیکه روند صعودی محبوبیت صرافی‌های غیرمتمرکز ادامه پیدا کند، می‌توان آینده روشنی برای پلتفرم رادیوم متصور بود. علاوه بر این، همانطور که بررسی شد بازارساز خودکار رادیوم نسبت به سایر رقبای خود ویژگی‌های منحصر به فرد و متفاوتی ارائه می‌دهد، این موضوع سبب می‌شود تا رادیوم با سایر AMMهای موجود در بلاک چین اتریوم متفاوت بوده و مشکلات بیشتری را حل کند. از زمان راه‌اندازی ارز دیجیتال رادیوم، پیش بینی آینده و قیمت آن محل بحث کارشناسان بسیاری بوده است. تا اکنون، توکن RAY در بالاترین قیمت 16.9 دلار و پایین‌ترین قیمت 0.59 دلار معامله شده است.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به رادیوم انداختیم و دیدیم که چه نقش مهمی در شبکه بلاک چین سولانا انداختیم. رادیوم یک بازارساز خودکار یا همان صرافی غیرمتمرکز در بلاک چین سولانا است. این پلتفرم با بهره‌گیری از ویژگی‌های مقیاس‌پذیری سولانا میزان کارمزد تراکنش‌ها را کاهش و سرعت انجام آنها را افزایش داده است. توکن بومی رادیوم با نام RAY در بسیاری از صرافی‌های رمزنگاری متمرکز همچون بایننس، کراکن و… قابل خرید و فروش است.

سؤالات متداول

 • رادیوم چیست؟

رادیوم (Raydium)، یک بازارساز خودکار یا همان AMM در بلاک چین سولانا است. این بازارساز خودکار برای اجرای سیستم مبادله خود، از بزرگترین صرافی غیرمتمرکز سولانا یعنی Serum استفاده می‌کند.

 • چطور می‌توان ارز دیجیتال رادیوم (RAY) را ذخیره کرد؟

این امکان فراهم شده تا کاربران بتوانند توکن‌های RAY خود را در کیف پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری معتبری همچون Ledger، Trezor، MetaMask، Trust Wallet، Sollet.io و… ذخیره و نگهداری کنند.

 • بازارساز خودکار چیست؟

یک بازار ساز خودکار، به صرافی غیرمتمرکزی گفته می‌شود که به طور خودکار قیمت خرید و فروش یک دارایی را مشخص می‌کند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.