داموندمگ

بلاکچین ریف چیست؟ ارز دیجیتال Reef Finance با توکن REEF

DAMOND
بلاکچین ریف چیست؟ معرفی پروژه Reef Finance با توکن REEF

امروزه متخصصان کامپیوتر و امور مالی روی یک چیز توافق دارند، این که ارزهای دیجیتال بخش جدایی ناپذیر از آینده این صنایع است. در دنیایی که همه روزه شاهد گسترش استفاده از ارزهای دیجیتال و استقبال زیاد از سیستم‌های غیر متمرکز هستیم، وجود یک شبکه قدرتمند برای اتصال همه خدمات مالی روی بلاکچین به شدت مورد نیاز است. بلاکچین ریف (REEF) برای پشتیبانی از همه پلتفرم‌های دیفای ساخته شده است تا محیطی یکپارچه و با کاربری ساده را به کاربران خدمات مالی و بانکی ارائه کند.

با داموندمگ همراه باشید تا بدانید بلاکچین ریف چیست و چگونه می‌خواهد به شبکه پیشتاز در حوزه امور مالی و دیفای تبدیل شود.

بلاکچین ریف چیست؟

ریف یک بلاکچین بزرگ برای دنیای دیفای (DeFi) است که در می 2021 راه اندازی شد. این بلاکچین پس از چند بروزرسانی و انتشار نسخه‌های مختلف، خود را به عنوان یک بازیگر اصلی در اکوسیستم‌های دیفای، NFT و بازی نشان داد. ریف محصول پروژه ریف فایننس (Reef Finance) است که توسط دنکو مانچسکی (Denko Mancheski) تأسیس شده. در نوامبر 2021 این پروژه نام خودش را از Reef Finance به Reef تغییر داد و نام آن مخفف ویژگی‌های کلیدی آن است: بلاکچین لایه اول، کارآمد، قابل توسعه، قابل اعتماد (Reliable ،Extensible ،Efficient ،First layer blockchain).

بلاکچین ریف قابلیت‌های بسیاری مانند ارتقای مداوم شبکه، مدیریت در بستر بلاکچین، مقیاس‌پذیری، کارمزد‌های پایین و انطباق با ماشین مجازی اتریوم (EVM) را ارائه می‌دهد. همچنین از طریق این بلاکچین، توکن‌‌های اختصاصی پروتکل‌های مختلف توسط قراردادهای هوشمندباهم مبادله می‌شوند. فرایند اعتبارسنجی ریف بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام NPoS است که این الگوریتم تا حدود زیادی مشابه سایر الگوریتم‌های اثبات سهام فعالیت می‌کند.

بلاکچین ریف با استفاده از سیستم عامل DeFi Layer 2 در شبکه پولکادات به عنوان یک بلاکچین جانبی پولکادات اجرا می‌شود. این بلاکچین به شکلی اجرا شده که به راحتی با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار باشد.

بلاکچین ریف چیست؟

اکنون شبکه ریف در حال رشد است تا جایگاه خود را به عنوان یک بازیگر اصلی در فضای دیفای حفظ و امور مالی غیرمتمرکز را متحول کند.

بلاکچین ریف زمانی عرضه شد که سایر بلاکچین‌های معروف زیر ساخت‌های دیفای را آماده کرده‌ بودند و بسیاری از مشکلات اولیه دیفای حل شده بود، اما بلاکچین ریف عرضه شد تا توسعه دهندگان بتوانند خیلی ارزان‌تر و ساده‌تر از خدمات دیفای استفاده کنند و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) را روی یک پلتفرم ارزان‌تر بسازند.

پروتکل‌های دیفای برای تامین نقدینگی مورد نیاز برای راه‌اندازی محصولات مالی خود، از استخرهای نقدینگی (Liquidity Pool) استفاده می‌کنند. این پروتکل‌ها به صورت غیرمتمرکز اجرا می‌شوند و تامین کنندگان نقدینگی (Liquidity Provider) نقدینگی موجود در این استخرها را تامین می‌کنند؛‌ البته تعداد این افراد هنوز آنقدر افزایش نیافته که بتوانند تمام نقدینگی لازم برای پروژه‌های دیفای را تامین کنند.

بنابراین پروژه‌های DeFi‌ نیاز دارند تا از محل دیگری مثل صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال نقدینگی مورد نیاز خود را تامین کنند. این راهی است که پروتکل Reef از آن استفاده می‌کند. بلاکچین ریف ایده‌های دیگری را نیز برای تامین نقدینگی معرفی کرده؛ مثلا ایده بعدی ریف برای تامین نقدینگی، ارائه محصولات متنوع در قالب یک محصول و یک اپلیکیشن واحد است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  دوج کوین چیست؟ ارز دیجیتال Dogecoin با توکن DOGE

توکن REEF چیست؟

توکن REEF توکن داخلی این بلاکچین است که هم به عنوان یک توکن حاکمیتی به کار می‌رود و هم یک توکن کاربردی است. این بدان معناست که دارندگان توکن ریف می‌توانند از آن برای عملکردهای حاکمیتی و پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و بسیاری از موارد دیگر در بلاکچین مربوطه استفاده کنند.

توکن ارز دیجیتال REEF چیست؟

 ارز دیجیتال REEF، به عنوان یک توکن کاربردی، می‌تواند برای پرداخت کارمزد فعالیت‌های بلاکچین مانند تراکنش‌ها و ذخیره‌سازی داده‌ها مورد استفاده قرار گیرد. این ارز دیجیتال همچنین به عنوان یک توکن حاکمیتی است که می‌توان از آن برای تبدیل شدن به یک ولیدیتور (Validator) یا نود (Node) در بلاکچین ریف استفاده کرد. هرچه یک ولیدیتور، توکن REEF بیشتری داشته باشد، سهم بیشتری از پاداش ارائه شده را می‌گیرد و توکن‌های ریف بیشتری دریافت می‌کند.

بلاکچین ریف چه کاربردی دارد؟

قسمت اصلی و مهم سیستم دیفای را اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا Dappها تشکیل می‌دهد. این DAppها به از توکن‌های مختلف برای تراکنش‌هایشان استفاده می‌کنند، اما انتقال توکن‌ برای افراد عادی و اکثریت مردم بیش از حد دشوار است. زیرا نیاز به کیف پول‌ها و بلاکچین‌های مختلف نیاز دارد که هر کدام ویژگی‌های اختصاصی خود را دارند.

برای مثال، علی مقداری تتر (USDT) دارد و می‌خواهد با استفاده از یک برنامه رزرو هتل که این توکن ارز دیجیتال را می‌پذیرد، هتل مورد نظر خود را برای حضور در جام جهانی فوتبال قطر رزرو کند. با این حال، اگر توکن‌هایش در بلاکچینی متفاوت از بلاکچینی که DApp روی آن اجرا می‌شود، ذخیره شود، ممکن است نتواند پرداخت را انجام دهد. مثلا اگر علی توکن تتر بر بستر ترون داشته باشد و اپلیکیشن رزو هتل از شبکه اتریوم پشتیبانی کند، برای پرداخت، او باید در یک صرافی متمرکز توکن‌های خود را تعویض کند. او ممکن است در صرافی حساب کاربری نداشته باشد یا ممکن است نداند چگونه این کار را انجام دهد. این مشکلی است که شبکه ریف قصد دارد آن را حل کند.

ایده شبکه ریف توسعه یک سیستم دیفای میان بلاکچینی است که امکان انتقال توکن‌ها را بین بلاکچین‌های مختلف فراهم می‌کند. توسعه دهندگان اپلیکیشن‌ها در بلاکچین ریف یک سیستم عامل مبتنی بر بلاکچین خواهند داشت که دارایی‌های بلاکچین‌های مختلف به هم متصل می‌کند. در واقع، بلاکچین ریف به عنوان پلی بین کاربران و فروشندگان عمل می‌کند و تفاوت آن با سایر اپلیکیشن‌های غیر متمرکز این است که نیازی به دانش و اطلاعات گسترده  درباره بازار ارزهای دیجیتال و کار با آن ندارد. بلاکچین ریف همچنین می‌تواند توکن‌های دیگری را روی بلاکچین خود ایجاد کند.

بلاکچین ریف چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد، بلاکچین ریف از الگوریتم NPoS (Nominated Proof of Stake) که یکی از اشکال شناخته شده الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) است، استفاده می‌کند. امروزه بیشتر ارزهای دیجیتال، با الگوریتم اجماع اثبات سهام کار می‌کنند. حتی اتریوم که بعد از بیت کوین بزرگ‌ترین ارز دیجیتال محسوب می‌شود نیز در حال تغییر شبکه خود و تبدیل الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام است.

بلاکچین ریف

در الگوریتم اجماع اثبات سهام، اعتبارسنج‌ها (Validators) با واریز کوین‌های خود به شبکه و فراهم‌ کردن یک سیستم کامپیوتری، مطابق با نیاز شبکه، می‌توانند تأیید بلاک‌ها بپردازند و از شبکه پاداش بگیرند. در این الگوریتم مبنای اعتبار نودها میزان توکن یا کوینی است که به شبکه اختصاص داده‌اند.

الگوریتم اثبات سهام, در مدت زمان کوتاهی موفق شد ثابت کند که امنیت و کارایی لازم را دارد. هرچند هنوز نگرانی‌هایی راجع به آن وجود دارد اما به طور کلی می‌توان این روش را روشی امن برای تأیید تراکنش‌ها در یک شبکه در نظر گرفت. این الگوریتم با الگوریتم اثبات کار (PoW) که در بلاکچین‌های محبوبی مانند بیت‌کوین استفاده می‌شود، متفاوت است. در مکانیسم اثبات کار، افراد برای اینکه به اعتبارسنج تبدیل شوند باید برای تهیه ماینر و تأمین برق آن هزینه کنند. هرچه قدرت پردازش ماینر بیشتر باشد، شانس شخص برای دریافت پاداش بیشتر خواهد شد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بیت کوین چیست؟ آشنایی با ارز دیجیتال Bitcoin با نماد BTC

با مکانیسم NPoS (اثبات سهام نامزد ‌شده)، سهام‌گذاران، ارز دیجیتال REFF را به نام اعتبارسنج‌های دلخواهشان استیک می‌کنند تا آن اعتبارسنج برای تایید تراکنش‌‌ها انتخاب شود. زمانی که یک اعتبارسنج با موفقیت بلاکی را پردازش می‌کند، پاداشی بین او و 64 شخصی که او را انتخاب کرده‌اند توزیع می‌شود. سهام‌گذاران عادی نیز در قبال رأی خود به نودها مسئولیت دارند. به این معنی که در صورت خرابکاری یا تخلف هر یک از نامزد‌ها، سهام استیک ‌شده کاربرانی که به او رأی داده‌اند هم مشمول جریمه می‌شود. این روش کاربران را تشویق می‌کند که در انتخاب نامزدها، دقت بیشتری داشته باشند.

همه کارمزدهای تراکنش‌ها در ریف سوزانده می‌شوند. این یعنی پاداش اعتبارسنج‌ها از استخری مخصوص پرداخت می‌شود. در این استخر سالیانه توکن‌های ریف جدید ایجاد می‌شود و تعداد این توکن‌ها حدود 8 درصد از کل توکن‌های موجود خواهد بود.

مزایای بلاکچین ریف

تا این بخش از مقاله به صورت کلی درباره ویژگی‌های بلاکچین ریف صحبت کردیم. این ویژگی‌ها باعث شده‌اند که این بلاکچین کاربران بسیاری به دست آورد و به عنوان یکی از آینده‌دارترین پروژه‌های ارز دیجیتال شناخته شود. در ادامه مزایای این بلاکچین را جمع‌آوری کرده‌ایم و توضیحاتی درباره آن‌ها ارائه خواهیم داد.

استفاده از الگوریتم NPoS

بلاکچین‌هایی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند، نسبت به بلاکچین‌هایی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند (به عنوان مثال، بیت کوین)، مصرف انرژی بسیار کمتری دارند و مشکلات زیست محیطی و آثار جانبی کمتری را ایجاد می‌کنند. در نگاه اول شاید این یک مزیت خیلی مهم به حساب نیاید ولی در نظر داشته باشید که مشکل استفاده زیاد ارزهای دیجیتال از انرژی یکی از موانع بزرگ در راستای پذیرش جهانی آن‌ها بوده است.

در الگوریتم اجماع اثبات کار، برای حل پازل‌های رمزنگاری به ماشین آلات تخصصی گران قیمت با مصرف زیاد انرژی نیاز است. از این رو، برای خرید این ماشین‌ها برای استخراج ارز دیجیتال، هزینه و برق زیادی صرف می‌شود.

میزان انرژی که کل بلاکچین ریف مصرف می‌کند به اندازه انرژی یک مرکز خرید است. این را با مصرف انرژی شبکه بیت کوین مقایسه کنید که به تنهایی انرژی بیشتری نسبت به کشور لهستان مصرف می‌کند. با بروز تأثیرات زیست محیطی و درخواست برای کاهش مصرف انرژی تجدیدناپذیر، بلاکچین‌هایی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند، احتمالاً در آینده پایداری و مقبولیت بسیار بیشتری خواهند داشت.

سازگاری با ماشین مجازی اتریوم

بلاکچین ریف از زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) استفاده می‌کند. سالیدیتی یک زبان برنامه نویسی شی گرا (OOL) است که توسط ماشین مجازی اتریوم (EVM) برای توسعه قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. از آنجایی که بلاکچین ریف با این سیستم سازگار است، توسعه دهندگان برنامه‌های کاربردی در شبکه اتریوم را قادر می‌سازد تا اپلیکیشن‌های خود را بدون نیاز به بازنویسی کد به شبکه ریف وارد کنند.

قابلیت ارتقا در بلاکچین ریف

 توانایی بلاکچین ریف برای ارتقا و توسعه خود، ویژگی‌ است که در بیت کوین یا اتریوم وجود ندارد. توسعه و ارتقا بلاکچین، به دلیل دشواری، در بلاکچین‌های مختلف غیر فعال شده است. به طوری که برای ارتقای یک بلاکچین، باید آن را متوقف کرد تا یک بلاکچین جدید به عنوان هارد فورک ایجاد شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اتریوم کلاسیک چیست؟ ارز Ethereum Classic با توکن ETC

ویژگی های اصلی بلاکچین ریف

به عنوان مثال، تیم توسعه شبکه اتریوم امکان ارتقا را فراهم می‌کنند، اما کاربران غیرمتمرکز آن مانع بروزرسانی‌های مفید آن شده‌اند و تغییرات در شبکه به سختی انجام می‌شود. با ظهور قابلیت ارتقاء بلاکچین، می‌توان نسخه‌های به‌روزتر بلاکچین را بدون اختلال عمده در عملکرد و قربانی کردن ماهیت غیرمتمرکز آن، توسعه داد.

آیا بلاکچین ریف برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

شبکه ریف با آسان‌تر کردن فرآیندها و تراکنش‌ها فرصت مناسبی را برایحضور سرمایه گذاران و خرده فروشی‌ها در دنیای دیفای مهیا کرده است. این مزیت بلاکچین ریف مطمئناً سرمایه‌گذاران بیشتری را به شبکه جذب می‌کند و سرمایه‌ای را برای بلاکچین ریف فراهم می‌کند که برای تبدیل شدن به یک پلتفرم درجه یک دیفای لازم دارد.

خرید و فروش توکن ریف

 کارمزد پایین بلاکچین ریف باعث شده شانس زیادی برای شکست دادن رقبا در حوزه ارائه خدمات دیفای را داشته باشد. توانایی آن در حل کمبود نقدینگی در دیفای، این پتانسیل را فراهم کرده که به عنوان یک عضو اصلی در اکثر DApp ها تبدیل شود.

زمان انجام تراکنش‌ها در بلاکچین ریف حدود 40 ثانیه است که از هر دو بلاکچین بیت کوین (3600 ثانیه) و اتریوم (600+ ثانیه) بالاتر است. در بلاکچین ریف هر 10 ثانیه یک بلاک جدید ایجاد می‌شود که نسبت به بیت کوین و اتریوم بسیار سریعتر است. همه این مواردی که ذکر شد در یک محیط با رابط کاربری ساده و کاربرپسندی بالا ارائه می‌شود.

جمع بندی

قابلیت تبادل در میان بلاکچین‌های مختلف به تدریج در حال تبدیل شدن به یک ویژگی اصلی در دنیای ارزهای دیجیتال است. این قابلیت، مزیت استفاده از سیستم‌های غیرمتمرکز را نسبت به سیستم‌های متمرکز افزایش می‌دهد.

آینده نگری در مسائل مالی برای موفقیت بسیار مهم است. شاید یک دهه پیش بیت کوین چیز خیلی مهمی نبود و در آن زمان بسیاری از افراد فرصت سرمایه‌گذاری در تکنولوژی نوظهور را از دست دادند. در حال حاضر صنعت دیفای در نقطه‌ای قرار دارد که بیت کوین در ده سال قبل قرار داشت.

بلاکچین ریف پیشرفت بزرگی را برای بلاکچین‌های قدیمی فراهم کرده است و این پتانسیل را دارد که به یک شبکه میان بلاکچینی بزرگ تبدیل شود. اگر عاشق ماجراجویی هستید، پروژه بلاکچین ریف فرصتی است که وارد ماجراجویی در فضای دیفای شوید. در نظر داشته باشید که اکنون در مراحل اولیه این پروژه قرار داریم و پتانسیل زیادی برای افزایش تعداد قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در شبکه ریف وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پروژه ریف به سایت اصلی این پروژه مراجعه کنید.

سوالات متداول

توکن ارز دیجیتال ریف روی کدام بلاکچین فعال است؟

در حال حاضر توکن REFF در بلاکچین اصلی خود فعال است. همچنین می‌توانید این توکن را در شبکه‌های پولکادات و بایننس اسمارت چین نیز مبادله کنید.

از کدام صرافی اقدام به خرید ریف کنم؟

در حال حاضر بیشترین معاملات خرید و فروش توکن ریف در صرافی بایننس انجام می‌شود و پس از بایننس بیشترین حجم معاملات توکن REFF در صرافی‌های گیت ای او و یونی سواپ و صرافی کوکوین انجام می‌شود.

آیا توکن REFF قابل استخراج است؟

بلاکچین ریف از الگوریتم NPoS که یکی از اشکال شناخته شده الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) است، استفاده می‌کند. در الگوریتم اثبات سهام برای ایجاد توکن‌های جدید از دستگاه‌های ماینر استفاده نمی‌شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.