داموندمگ

متاورس روبلاکس چیست؟ همه چیز درباره بازی Roblox

DAMOND
متاورس روبلاکس

متا، شرکت مادر پشت فیس بوک و اینستاگرام، بیش از 10 میلیارد دلار در دور اول توسعه پروژه متاورس خود سرمایه گذاری کرده است. در حالی که شرکت‌ها در حال کار بر روی توسعه پروژه‌های متاورس منحصر به فردی هستند، نمونه‌های بسیاری مانند بازی‌های متاورس روبلاکس به جامعه کریپتو معرفی می‌شوند. این بازی از زمان معرفی تا به حال بسیار محبوب شده و اخیراً سهام خود را به صورت عمومی عرضه کرده و در مدت زمان کمی‌توانسته به ارزش بازار 38 میلیارد پوند برسد. این عدد به طور قطع نشان می‌دهد که Roblox کاربران زیادی دارد که آن را دوست دارند و روی آن سرمایه گذاری می‌کنند.
در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به بررسی هر آنچه باید درباره متاورس Roblox بدانید و تمام واقعیت‌ها در مورد این متاورس و اینکه چگونه از یک تخیل صرف به پروژه‌های واقعی تبدیل شده است، بپردازیم.

متاورس چیست؟

متاورس در حال حاضر یک کلیدواژه اصلی در دنیای فناوری، تجارت و امور مالی است و مانند همه کلمات کلیدی، تعریف آن مبهم، بحث برانگیز و با جاه‌طلبی‌های افرادی که از آن استفاده می‌کنند شکل گرفته است. چیزی که می‌توان با اطمینان درباره متاورس گفت این است که این اصطلاح اولین بار در سال 1922 در رمان تصادف برفی توسط نیل استفنسون ابداع شد تا یک دنیای مجازی را توصیف کنید که در آینده‌ای که نیل متصور بود، به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیرد.

در رمان تصادف برفی متاورس یک دنیای واقعیت مجازی است که به‌عنوان بازاری در محاصره سیاره‌ای به تصویر کشیده می‌شود که در آن املاک و مستغلات مجازی می‌توانند خرید و فروش شوند، و در آن کاربران عینک واقعیت مجازی دارند، در آواتارهای سه‌بعدی زندگی می‌کنند و اساس آن آزادی در انتخاب است.

متاورس روبلاکس چیست؟

این سه عنصر – رابط VR، مالکیت دیجیتال، و آواتارها – هنوز در مفاهیم فعلی متاورس برجسته هستند. اما هیچ یک از آنها در واقع برای این ایده ضروری نیستند. در گسترده‌ترین اصطلاح، متاورس به عنوان یک فضای مجازی گرافیکی غنی، با درجاتی از واقعیت تعریف می‌شود، که در آن افراد می‌توانند کار کنند، بازی کنند، خرید کنند و معاشرت کنند. به طور خلاصه، کارهایی را که انسان‌ها دوست دارند با هم در زندگی واقعی انجام دهند در متاورس قابل انجام است.

طرفداران متاورس اغلب بر مفهوم “حضور” به عنوان یک عامل تعیین کننده تمرکز می‌کنند: احساس اینکه واقعاً آنجا هستید و احساس می‌کنید که افراد دیگر واقعاً در کنار شما هستند. این نسخه از متاورس احتمالاً از قبل در قالب بازی‌های ویدیویی وجود دارد. بنابراین به طور کلی متاورس مفهومی است که برای تعامل بیشتر کاربران در فضای مجازی و همین‌طور ادغام دنیای فیزیکی و مجازی به کار می‌رود و از زیرساخت‌های فناوری مانند بلاک چین، NFT، اقتصاد توکن، آواتار، واقعیت گسترده، عینک‌های VR و حتی هوش مصنوعی و فناوری‌های کاربردی دیگر، برای ایجاد این تعامل استفاده می‌کند.

لایه های متاورس در روبلاکس

بهترین گزارش‌های مربوط به رمز ارز متاورس روبلاکس با جزئیات می‌تواند به شما نشان دهد که Roblox چگونه با متاورس مطابقت دارد. قبل از اینکه در مورد Roblox بیاموزید، مهم است که یک مرور کلی بر لایه های مختلف متاورس داشته باشید. آگاهی از لایه‌های مختلف می‌تواند به شما کمک کند تا درک کنید دقیقاً چگونه روبلاکس به عنوان یک پلتفرم متاورس معرفی شده و کار می‌کند.

در ادامه یک طرح کلی از عملکردهای مرتبط با هر لایه در متاورس مانند تجربیاتی مانند بازی، فعالیت‌های اجتماعی، خرید، سینما و ورزش‌های الکترونیکی به شما معرفی می‌شود.:

  • ابزارهای ارتباطی مانند شبکه‌های تبلیغاتی، سرپرستی اجتماعی، نمایندگان و فروشگاه‌ها.
  • اقتصاد خالق با امکانات و ابزارهای طراحی، بازارهای دارایی، تجارت و گردش کار.
  • محاسبات فضایی با موتورهای سه بعدی، رابط کاربری چندوظیفه‌ای، نقشه‌برداری جغرافیایی و فناوری‌های VR/AR/XR.
  • تمرکززدایی با استفاده از بلاک چین، عوامل هوش مصنوعی، محاسبات لبه و معماری میکروسرویس ها.
  • رابط انسانی که کاربران از طریق آن به متاورس دسترسی دارند مانند: گوشی‌های هوشمند، ابزارهای پوشیدنی، دستگاه‌های عصبی و پردازش صدا.
  • زیرساخت‌هایی شامل فن‌آوری‌های اتصال و سخت افزار مورد نیاز برای اجرا و دسترسی به متاورس
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اهمیت NFT در متاورس: چرا تکنولوژی NFT در متاورس کلیدی است؟

متاورس روبلاکس چیست؟

متاورس روبلاکس چیست؟

چند سال پیش، مارکوس هولمستروم در استودیوی بازی خود در استکهلم، توسط یکی از مشتریان خود تشویق به ساخت پلتفرم روبلاکس شد. هدف از ساخت این پلتفرم بازی، ایجاد مجموعه‌ای از بازی‌ها و تجربیات کاربری به سبک متاورس بود که از گرافیک جذابی برخودار باشد و هدف آن بیشتر جذب مخاطبان نوجوان بود. به نظر می‌رسید که اعضای تیم هولمستروم تجربه زیادی در مورد بازی‌های AAA داشتند. برخی از این افراد روی بازی‌های بسیار پیشرفته فعالیت کرده بودند. تیم هولمستروم درباره روزهای اول شروع فعالیت خود بیان کرده:

ما فکر می‌کردیم واقعا در این صنعت موفق می‌شویم، چرا که رقابت بسیار کم بود، پس از مدتی متوجه شدیم هیچکس بازی ما را دوست ندارد، حتی سوئد به سختی متوجه شد که Roblox یک بازی منحصر به فرد است.

در حال حاضر متاورس روبلاکس یک محیط توسعه بازی است که در آن کاربران می‌توانند بازی‌های خود را بسازند و بازی‌های ساخته شده توسط دیگران را انجام دهند. چیزی که درباره روبلاکس اهمیت دارد این است که باید توجه کنیم که همه پروژه‌های متاورس کاملا شبیه به هم نیستند. به عنوان مثال، شرکت متا متاورس VR خود را به عنوان یک پلت فرم برای تعاملات اجتماعی و همکاری برای فعالیت‌های تجاری ایجاد کرده است. از سوی دیگر، شرکت‌هایی مانند Niantic بر روی واقعیت افزوده تمرکز می‌کنند و از طرفی NVidia بر تولید سخت افزار برای متاورس تاکید دارد.

با این حال، متاورس Roblox یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین شرکت‌کنندگان در دنیای متاورس بوده است. در حال حاضر، محبوبیت رمز ارز متاورس Roblox در 47 میلیون کاربر فعال که روزانه در این پلتفرم شرکت می‌کنند مشهود است. متاورس روبلاکس جامعه توسعه دهنده حدود 9.5 میلیون نفری دارد که روی بازی‌های تولید شده توسط کاربر و تجربیات مجازی کار می‌کنند و به رشد چشمگیری در این زمینه دست یافته‌اند.

اهداف Roblox در درجه اول بر ایجاد یک دنیای مجازی فراگیر در پلتفرم و فناوری بازی موجود متمرکز است. جالب توجه است که چشم انداز متاورس روبلاکس شامل هیچ گونه تاکید غالب بر سرمایه گذاری‌های سنگین در فناوری‌های AR (واقعیت افزوده) و VR (واقعیت مجازی) نمی‌شود.

ارتباط روبلاکس و متاورس

اگر فقط به مفهوم متاورس در دو سال اخیر توجه کنیم می‌توان گفت متاورس روبلاکس یکی از متاورس های اولیه است. تصور کلی از متاورس آن را به عنوان مجموعه‌ای از جهان‌های سه بعدی معرفی می‌کند که کاربران می‌توانند به کاوش و تعامل با یکدیگر بپردازند. کاربران در روبلاکس باید آواتارهای مجازی را برای کاوش در پلتفرم متاورس با انعطاف پذیری و سفارشی کردن آنها توسعه دهند.

راهنمای متاورس Roblox که به طور مفصل توضیح داده شده می‌تواند به شما کمک کند شباهت‌های جالبی بین Roblox و طراحی متاورس پیدا کنید. Roblox اساسا یک بازی جهانی فراگیر با عناصر تعاملی مختلف مانند ایجاد تجربیات و شرکت در آنها به عنوان آواتار مجازی است. دنیای Roblox به کاربران این امکان را می‌دهد که به هر چیزی که می‌خواهند تبدیل شوند یا در هر فعالیتی که انتخاب می‌کنند شرکت کنند. انعطاف‌پذیری Roblox، در کنار ویژگی مهم ایجاد تجربیات، نشان می‌دهد که چگونه Roblox شرایط لازم برای اینکه در دسته متاورس ها قرار بگیرد را دارد.

علت محبوبیت متاورس روبلاکس

علت محبوبیت roblox

با توجه به استقبالی که از اعلام رویداد متاورس روبلاکس شد، می‌توان متوجه میزان محبوبیت آن در بین جامعه متاورس شد. توجه به این نکته مهم است که متاورس Roblox از سال 2019 به رشد چشمگیری در تعداد کاربران فعال ماهانه دست یافته است. تقریباً 47 میلیون گیمر روزانه از متاورس مبتنی بر کریپتو روبلاکس برای معاشرت و ایجاد تجربیات جدید در پلتفرم استفاده می‌کنند. دنیای مجازی Roblox یک رقیب قابل توجه برای بسیاری از فعالان آینده متاورس است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  عرضه اولیه بازی چیست؟ + نحوه کسب درآمد از IGO

یکی از نکات برجسته Roblox به عنوان یک پلتفرم بازی، بازی در کنار به نمایش گذاشتن فرصت‌های قابل اعتماد برای رشد است. حدود 59 درصد از کارشناسان صنعت معتقدند که بازی سهم عمده‌ای از سرمایه گذاری‌های واقعیت مجازی را در سال‌های آینده به خود اختصاص خواهد داد. بزرگ‌ترین نمونه از چنین روندهایی در خرید Activision Blizzard توسط مایکروسافت مشهود است.

وضعیت فعلی متاورس روبلاکس

متاورس کریپتویی روبلاکس قطعا به عنوان یکی از متاورس های اولیه محبوب در بین جامعه کریپتو است. روبلاکس در رویداد “کمپین متاورس روبلاکس” موفق به جذب کاربران Gen-Z شد. یکی دیگر از عوامل موفقیت متاورس روبلاکس جامعه سازندگان آن است. جامعه سازندگان مسئول ایجاد انواع تجربیات درون بازی از مهمانی‌های فارغ التحصیلی گرفته تا انواع مختلف بازی است. در حال حاضر، Roblox بیش از 24 میلیون تجربه متمایز برای کاربران دارد که نکات برجسته مختلفی را ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، باید به جزئیات مربوط به رمز ارز متاورس روبلاکس که توکن Robux است نیز توجه داشته باشید که به عنوان توکنی برای فعالیت‌های اقتصادی این اکوسیستم به کار می‌رود. در حالی که این متاورس یک پلتفرم رایگان برای بازی است، توسعه دهندگان انجمن در Robux جوایزی دریافت می‌کنند.

مهم‌تر از همه، بزرگ‌ترین منبع درآمد عملیاتی این پلتفرم پرداخت‌های بازیکنان در بازی برای خرید توکن بومی آن است. جالب اینجاست که تقریباً 54 درصد از درآمد Roblox را می‌توان به فروش Robux در فروشگاه‌های برنامه نسبت داد.

دلیل رشد متاورس روبلاکس

آینده Roblox metaverse

این متاورس با اینکه فاقد فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است، اما همچنان برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد متاورس را دارد. کاربران می‌توانند بسیاری از تجربه‌های متاورس مانند اقتصاد توکنی و رابط انسانی ساده را در این بازی تجربه کنند. قطعا این موارد برای جذابیت متاورس روبلاکس کافی است که در حال حاضر 47 میلیون کاربر فعال روزانه برای این پلتفرم بازی وجود دارد، در حالی که هر پلتفرم بازی به راحتی قادر به دستیابی به این تعداد کاربر فعال نخواهد بود.

حدود 14 درصد از کاربران Roblox بالای 25 سال سن دارند. از سوی دیگر، تقریبا 67 درصد از بازیکنان Roblox زیر 16 سال سن دارند. بنابراین، جوانان در محبوبیت بازی‌های متاورس Roblox و آینده متاورس پیشرو هستند.

قدرت Gen-Z برای آگاهی از برندها یک نکته برجسته در چشم انداز کسب و کار مدرن است. جالب است بدانید روبلاکس در بین کاربران Gen-Z بسیار محبوب است.

متاورس در واقع تلاقی دنیای فیزیکی و مجازی است، روبلاکس با انعطاف پذیری خوبی برای خلاقیت، گام‌های امیدوارکننده‌ای در این مسیر برداشته است. همچنین شما می‌توانید اکوسیستم‌های منحصر به فرد و سفارشی‌شده را به همراه اقتصادهای سازنده در متاورس Roblox بیابید. مهم‌تر از همه، متاورس Roblox بیشتر شبیه یک جامعه یا یک پلتفرم است تا فقط یک بازی.

آینده متاورس Roblox چگونه خواهد بود؟

وضعیت موجود این پلتفرم چشم انداز رشد بلندمدت آن را نشان می‌دهد. بررسی اجمالی متاورس Roblox که در این مقاله از داموندمگ بررسی شده، نشان دهنده آینده‌ای نسبتا درخشان برای این پلتفرم است. روبلاکس می‌تواند به عنوان یک پیشرو در صنعت بازی برای ایجاد خلاقیت فعالیت کند. نسل دیجیتال به احتمال زیاد برای انعطاف‌پذیری ایجاد تجربیات متنوع در کنار برقراری ارتباط اجتماعی، به متاورس Roblox روی خواهد آورد. در ادامه شاخص ترین عوامل مشخص کننده مسیر آینده‌ این پلتفرم را بررسی می‌کنیم:

1- امکان دسترسی در گوشی‌های هوشمند

امکان دسترسی در گوشی های هوشمند به متاورس روبلاکس

تصور صرف یک رویداد متاورس Roblox می‌تواند تصاویری از هدست های VR و پشتیبانی AR را به ذهن شما بیاورد. با اینکه، VR و AR دو فناوری محبوب برای دسترسی به متاورس هستند، شما برای شرکت در متاورس Roblox که در گوشی‌های هوشمند موجود است، به هیچ یک از این موارد نیاز ندارید.

کاربران می‌توانند در هر زمان از تجربه‌های بازی همه جانبه در Roblox از طریق تلفن‌های هوشمند خود لذت ببرند. در واقع، حدود 72 درصد از کاربران Roblox از طریق دستگاه‌های تلفن همراه به پلتفرم دسترسی دارند.

علاوه بر این، 64 درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند Gen Z دائماً به صورت آنلاین در ارتباط هستند. تقریباً 57 درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند Gen Z نیز از ناامنی ناشی از نبود تلفن همراه در این پلتفرم شکایت دارند. شما می‌توانید همگرایی بین رفتار کاربر در Roblox و عادات دیجیتال فعلی Gen Z را مشاهده کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  Yield Guild چیست؟ بازی Yield Guild با توکن YGG

بنابراین روبلاکس می‌تواند به راحتی کاربران Gen-Z را به دلیل انعطاف پذیری جذب کند. (منظور از کاربران Gen-Z اولین نسل از جوانانی هستند که به اینترنت دسترسی داشتند، در واقع اولین نسل بومی اینترنت)

2- ایونت های جذاب

روبلاکس در سال 2021 کمپین متاورس روبلاکس را برگزار کرد و در آن ثابت کرد که از منافع نسل دیجیتال حمایت می‌کند. این رویداد حدود 4 هفته طول کشید که هر هفته 48 بازی مختلف برگزار می شد که برای هر قهرمان حدود 10 تا 12 بازی مختلف ارائه می شد. علاوه بر این، Roblox رویدادهای موسیقی مجازی را نیز با همکاری سونی موزیک معرفی کرد.

مشارکت Roblox با Sony Music به هنرمندانی مانند Lil Nas X برای اجرا در متاورس Roblox کمک کرد. روبلاکس همچنین در طول همه گیری کرونا، تجربیات مجازی جالب بسیاری را به کاربران Gen Z ارائه کرد. علاوه بر این، احتمال اینکه عادات دیجیتالی توسعه یافته در طول همه گیری برای مدت طولانی تری ادامه پیدا کند، زیاد است و این چشم اندازی مطلوبی برای پلتفرم ایجاد می‌کند.

ایونت های جذاب در Roblox

3- پرورش خلاقیت

یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت بازی‌های متاورس Roblox انعطاف پذیری برای ایجاد ایده های جدید است. این متاورس به جای اینکه صرفا به عنوان یک پلتفرم بازی عمل کند، توانایی ایجاد تجربیات جدید را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کاربران می‌توانند تجربیات جدیدی از جمله بازی‌های مبارزه یا جلسات معمولی در یک فضای کاری مجازی داشته باشند. یکی از مثال‌ها به گروه هتل‌های هیلتون معروف به هتل‌های بلوکستون در بازی اشاره دارد. امکان ایجاد خلاقیت یکی از دلایلی است که کاربران را تشویق به استفاده از این پلتفرم بازی می‌کند.

این بازی نه تنها در آزادی بیان بلکه در توسعه اقتصاد خود نیز خلاقیت را ترویج می‌کند. رمز ارز متاورس Roblox، در سال 2013 وارد بازار شد و به عنوان یک وسیله مبادله عمل کرد. سازندگان می‌توانند برای تلاش‌های خود در ایجاد تجربیات مختلف مجازی از بازی جوایزی کسب کنند. توسعه دهندگان بازی مبلغ 250 میلیون دلاری را در یک سال دریافت کرده اند که این نشان از اکوسیستم فعال این بازی است.

سخن پایانی

مروری بر مقدمه‌ای از متاورس Roblox که به تفصیل توضیح داده شده است، تصور واضحی از قابلیت‌های Roblox دارد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که روبلاکس فقط یک پلت فرم بازی رایگان نیست که فقط برای بچه ها مناسب باشد، بلکه روزانه توسط 47 کاربر با بازه سنی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

این بازی در تلفن های هوشمند و بدون نیاز به هدست واقعیت مجازی در دسترس است. بنابراین، قطعا دسترسی به آن آسان تر و سرگرم کننده است. هر چند باید گفت این متاورس چالش هایی را نیز در مسیر رشد خود دارد. به عنوان مثال این پلتفرم هنوز به شکل متمرکز اداره می‌شود و کنترل نهایی بر تجربیات و دارایی های کاربران توسط پلتفرم انجام می‌شود.

سوال های متداول

1- متاورس در Roblox به چه معناست؟

متاورس در روبلاکس به معنای فضای تعاملی جدیدی است که در آن کاربران می‌توانند به کسب تجربه‌های جدید بپردازند با این تفاوت که به عینک‌های مجازی نیاز نخواهند داشت و می‌توانند از دستگاه‌های تلفن همراه خود به آن متصل شوند.

2- چگونه می‌توان در Roblox به متاورس دسترسی پیدا کرد؟

پس از ورود و نصب پلتفرم در اپلیکیشن موبایل، شما می‌توانید در گوشه سمت چپ بالای صفحه اصلی حساب Roblox خود، گزینه هایی مانند Games، Avatar Shop، Create و Robux را انتخاب کنید. بخش بازی‌ها شامل تمام بازی‌های متاورس است که بازیکن می‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد و با آنها سرگرم شود.

3- آیا روبلاکس یک متاورس است؟

بله می‌توان گفت روبلاکس بسیاری از ویژگی‌های یک متاورس را دارد.

4- آیا Roblox سرمایه گذاری خوبی است؟

می‌توان گفت در حال حاضر قیمت روبلاکس بیشتر از ارزش واقعی آن است، بنابراین برای تصمیم به سرمایه گذاری در توکن بومی این متاورس باید دقت بیشتری کرد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.