داموندمگ

سیف مون چیست؟ ارز دیجیتال SafeMoon با توکن SAFEMOON

DAMOND
ارز دیجیتال سیف مون

ارز دیجیتال سیف مون، یکی از جدیدترین ارزهای دیجیتال دنیای کریپتو است. به نظر می‌رسد این ارز هدف خوبی را دنبال می‌کند و روند معاملاتی آن هم به رسیدن به این هدف کمک می‌کنند. درواقع در این مقاله می‌خواهیم همین مورد را بررسی کنیم، که آیا اهداف پروژه SafeMoon قابل قبول و اجرایی هستند و اینکه آیا این ارز توانسته است انتظارات را برآورده کند یا خیر.

اگر به شناخت ارزهای جدید علاقه دارید، با ما در این مقاله از داموندمگ همراه باشید، تا با ارز دیجیتال سیف مون آشنا شوید.

سیف مون چیست؟

معرفی سیف مون

سیف مون یک توکن BEP-20 است و بر بستر شبکه بایننس اسمارت چین فعالیت می‌کند. همان‌طور که می‌دانید هر ارز دیجیتال باید هدفی داشته باشد و این هدف را در وایت پیپر خود به روشنی توضیح دهد. سیف مون یکی از جدیدترین ارزهای دیجیتال است که در سال 2021 معرفی شد. هدفی که تیم توسعه از معرفی این ارز دیجیتال بیان کردند، کم بودن نوسانات قیمتی این ارز است.

در وایت پیپر SafeMoon، سه مرحله به عنوان فرآیند معاملاتی معرفی شده است.

بازگشت (Reflection)

بازگشت مجموعه‌ای از پاداش‌ها است که 5 درصد توکن‌ها را شامل می‌شود و در بین دارندگان سیف مون توزیع می‌شوند. به عبارت دیگر 5 درصد از هر تراکنش فروش به عنوان پاداش به هولدرهای بلندمدت داده می‌شود.

در برخی منابع از این مبالغ با نام پاداش استاتیک هم یاد شده است. بازگشت بر اساس حجم معاملات توزیع می‌شود. این کار درواقع نوعی ترغیب به خرید بیشتر است.

بیایید این مورد را با بیت کوین مقایسه کنیم. کسانی که از روزهای اول با بیت کوین آشنا شدند و شروع به خرید و استخراج آن کردند، تعداد بیشتری کوین به دست آوردند و پاداش بیشتری هم گرفتند، این در حالی است که شرایط برای تازه‌واردانی که امروز بخواهند وارد این بازار شوند بسیار دشوار است. پرداخت پاداش استاتیک یا ثایت در ارز دیجیتال سیف مون این مشکل را حل می‌کند.

استخر نقدینگی (LP Acquisition)

استخر نقدینگی SafeMoon، به این جهت تعبیه شده است که قیمت‌ها را در سطحی مناسب نگه دارد. اثرات مثبت این کار هم متوجه فروشندگان و هم متوجه خریداران است. با استفاده از این استخر، از کاربران کارمزد دریافت می‌شود که در استخر سیف مون موجود در پنکیک سواپ نگهداری می‌شوند. کارمزدها باعث می‌شوند خرید و فروش بیش از حد صورت نگیرد تا قیمت‌ها در ثبات باقی بمانند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin): پدر و خالق اتریوم

سوزاندن (Burn)

سوزاندن یا همان توکن سوزی برای تمام ارزهای دیجیتال وجود دارد. تفاوتی که بین سوزاندن سیف مون و باقی ارزهای دیجیتال وجود دارد، این است که این توکن سوزی به صورت دستی انجام می‌شود تا عرضه توکن با توجه به میزان تقاضا و افزایش قیمت آن کاهش پیدا کند. این ویژگی مزیتی بزرگی دارد، چراکه سوزاندن‌ها به صورت علنی اعلام شده و قابل‌ردیابی هستند و بنابراین همیشه در آن شفافیت وجود دارد.

سازندگان سیف مون چه کسانی هستند؟

سازندگان SafeMoon

این توکن توسط گروهی شش نفره توسعه یافته است، که قبلاً در پروژه‌های مختلفی با هم کار کرده‌اند. بر اساس اطلاعات لینکدین، جان کارونی مدیر عامل مجموعه، توماس اسمیت مدیر ارشد فناوری و ترور چرچ مدیر انجمن، پیش‌تر در پروژه TANO مخفف Technically A New Operation باهم همکار بوده و آن را پایه‌گذاری کرده‌اند.

مدیر ارشد فناوری، توماس اسمیت، با نقش‌های مختلف مهندسی نرم‌افزار در شرکت‌های مختلف، معتبرترین سابقه کاری گروه را دارد. به نظر می‌رسد بقیه اعضای تیم درجات مختلفی از تجربه در توسعه وب، توسعه بازی یا مدیریت عمومی دارند. این طور که هنری وایات معاون تحقیق و توسعه SafeMoon در لینکدین خود بیان کرده است، او یک شرکت ساخت بازی هم تأسیس کرده است. توسعه دهنده وب SafeMoon، جیکوب اسمیت، ظاهراً برای این شرکت سازنده بازی نیز کار می‌کرده است. در بین تمام اعضا، تنها هنری وایات است ک مدرک دانشگاهی دارد..

اگرچه داشتن تجربه در شرکت‌های مختلف و به طور کلی داشتن یک رزومه خوب، نیازی حتمی برای راه‌اندازی پروژه ارز دیجیتال نیست، اما داشتن سابقه غنی یکی از مواردی است که اعتماد کاربران را نسبت به پروژه جلب می‌کند.

ریسک های سرمایه گذاری در SafeMoon کدامند؟

مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال، SafeMoon یک دارایی بسیار سوداگرانه و بدون ارزش ذاتی است. اگر تصمیم به خرید این ارز دارید، باید برای احتمال از دست دادن کل سرمایه خود آماده باشید. در ادامه چند ریسک دیگر وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

نوسانات

از زمان معرفی، قیمت ارز دیجیتال سیف مون بسیار پر نوسان بوده است. قیمت سیف مون در مقطعی بیش از 20 هزار درصد افزایش یافت اما پس از آن حدود 80 درصد کاهش یافت. بنابراین باید حواستان را به نوسانات سیف مون جمع کنید.

قانون‌گذاری‌ها

ارزهای دیجیتال کاملاً جدید هستند و دولت‌ها تازه شروع به درک این موضوع کرده‌اند که چه هستند و چه تأثیری می‌توانند داشته باشند.

چین در واکنش خود قاطعانه عمل کرد و اوایل سال جاری ارزهای دیجیتال را به دلیل خطرات مالی و معاملات سوداگرانه که ایجاد کرده‌اند، ممنوع کرد. قانون‌گذاری‌ها همچنین می‌تواند به شکل نرخ‌های مالیاتی بالاتر بر سود ارزهای دیجیتال اعمال شود.

حباب قیمت

اگر به گذشته نگاه کنیم، می‌توانیم راحت‌تر حباب‌ها را ببینیم، اما در حال حاضر نیز باید قادر به تشخیص آن‌ها باشیم. نشانه‌هایی وجود دارد که اکنون طمع فضای ارز دیجیتال را فرا گرفته است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  با 7 رویداد مهم کریپتو در سال 2022 آشنا شوید

نام ارز دیجیتال سیف مون، با انتقال امن و «سفر به ماه» گره خورده است اما ممکن است این هدف محقق نشود! بنابراین باید خطر گرفتار شدن در حباب قیمتی را همواره مد نظر قرار دهید.

نقدینگی

این برای معامله‌گرانی که به دنبال خرید یا فروش سریع از Safemoon هستند مهم است. این واقعیت که بسیاری به دلیل کارمزد ده درصدی سیف مون از فروش آن خودداری می‌کنند می‌تواند نقدینگی را به چالش بکشد. علاوه بر این، سیف مون در صرافی‌های اصلی ارز دیجیتال معامله نمی‌شود. با این حال می‌توان این ارز را در صرافی‌هایی چون پنکیک سواپ خرید و فروش کرد.

تفاوت ارز دیجیتال سیف مون با بیت کوین در چیست؟

مقایسه SafeMoon  با بیت کوین

ارز دیجیتال سیف مون روی شبکه بایننس اسمارت چین منتشر شده و از نوع BEP-20 است. آنچه مسلم است و از طرف سازندگان بایننس هم به آن اشاره شده است، این سیستم غیرمتمرکز نیست. جدای از این بحث دو تفاوت بنیادین در الگوریتم‌های اجماع سیف مون و بیت کوین وجود دارد.

الگوریتم اثبات اعتبار (Proof of Authority)

زنجیره هوشمند بایننس از الگوریتم اجماع اثبات اعتبار استفاده می‌کند. در این الگوریتم، سازندگان بلاک‌ها با نام «اعتبارسنج» شناخته می‌شوند. این افراد از قبل توسط بایننس انتخاب و تأیید شده‌اند. برای این کار لازم است داوطلبان اطلاعات هویتی واقعی خود را ارائه کنند.

در این مدل، بایننس کنترل مطلق بر بلاک چین دارد. آن‌ها تصمیم می‌گیرند که چه کسی اعتبارسنجی شود و به صلاحدید خود اعتباردهنده‌ها را حذف می‌کنند. همه کاربران زنجیره باید اعتماد داشته باشند که بایننس به نفع همه رفتار خواهد کرد. اگر بایننس تصمیم بگیرد هر یک از جنبه‌های زنجیره یا اکوسیستم را تغییر دهد، قدرت انجام این کار را دارد.

الگوریتم اثبات کار (Proof of Work)

بیت کوین از مکانیسم اجماع کاملاً متفاوتی به نام اثبات کار استفاده می‌کند. اثبات کار، مکانیسم اجماع اولیه‌ای بود که توسط بلاک چین‌ها استفاده می‌شد و ثابت کرده است که در ایمن‌سازی یک سیستم غیرمتمرکز در مقابل مهاجمان بسیار مؤثر است.

در اثبات کار، کامپیوترها برای پردازش و اعتبارسنجی تراکنش‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند. برای برنده شدن در این رقابت، کامپیوتر باید پازل‌های پیچیده ریاضی را حل کند. هنگامی که آن‌ها برنده شدند، کامپیوتر بلاک جدیدی از تراکنش‌ها را به بلاکچین اضافه می‌کند. به این کامپیوترها ماینر نیز گفته می‌شود.

این فرآیند بسیار انرژی‌بر است، اما به امنیت شبکه کمک می‌کند. توزیع جغرافیایی ماینرها به نحوی است که هیچ قدرت مرکزی برای بلاکچین بیت کوین وجود ندارد و به همین خاطر با بایننس اسمارت چین متفاوت است. امروزه بیت کوین یک شبکه انبوه توزیع شده و غیرمتمرکز با هزاران نود و ماینر در سراسر جهان است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اتریوم کلاسیک چیست؟ ارز Ethereum Classic با توکن ETC

آیا سرمایه گذاری در SAFEMOON عاقلانه است؟

سرمایه گذاری روی سیف مون

تصمیم اینکه آیا روی ارز دیجیتال سیف مون سرمایه‌گذاری بکنید یا خیر، کاملاً شخصی است. آنچه مسلم است این ارز دیجیتال راه زیادی تا رسیدن به ثباتی که ادعا می‌کند هدف آن است دارد و باید این نکته را در نظر داشته باشید که تا چه اندازه ریسک‌پذیر هستید.

همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشید که بایننس اسمارت چین تا حدودی متمرکز است و این موضوع با اصل هدف ارزهای دیجیتال تناقض دارد. علاوه بر این، با بررسی سوابق تیم توسعه متوجه می‌شویم که مشکلاتی وجود دارد، برای مثال شرکتی که ادعا شده برای بازی‌سازی ساخته شده است، وب سایت فعالی ندارد و نمی‌توانیم تحقیقات خود را در این زمینه تکمیل کنیم.

همان‌طور که می‌دانید حملاتی مانند راگ پول وجود دارد که از سمت خود تیم توسعه صورت می‌گیرند. بنابراین بهتر است تا پیش از آنکه از صحت این پروژه مطمئن نشده‌اید برای خرید عجله نکنید.

سخن پایانی

به غیر از بیت کوین و اتریوم، هزاران ارز دیجیتال دیگر در دنیای کریپتو وجود دارند، که سیف مون یکی از آن‌ها است. این ارز دیجیتال با هدفی بسیار مهم به جامعه کریپتو معرفی شد، اما تاکنون در رسیدن به آن موفق نبوده است.

هدف ارز دیجیتال سیف مون، ایجاد ثبات قیمتی و به حداقل رساندن نوسانات است، اما می‌بینیم که در رسیدن به آن با مشکل روبرو بوده است. به نظر شما سرمایه‌گذاری در چنین ارزی که هدف و تیم توسعه آن با کاستی همراه است، تا چه حد عاقلانه است؟ آیا به آینده این ارز امیدی هست؟

سؤالات متداول

 سیف مون چیست؟

سیف مون ارز دیجیتال جدیدی است که با هدف ایجاد ثبات در قیمت‌ها آغاز به کار کرده است. این ارز یک توکن BEP-20 است و بر بستر شبکه بایننس اسمارت چین فعالیت می‌کند.

چه تفاوتی بین بیت کوین و سیف مون وجود دارد؟

ارز دیجیتال سیف مون وابسته به بایننس اسمارت چین است، که شبکه‌ای متمرکز دارد و از اجماع اثبات اعتبار استفاده می‌کند، در حالی که بیت کوین از اجماع اثبات کار استفاده می‌کند و کاملاً غیرمتمرکز است.

آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال سیف مون منطقی است؟

این پروژه با ریسک‌های زیادی همراه است و هنوز نتوانسته است به خوبی ثابت کند که می‌تواند آنچه ادعا کرده است را عملی کند، علاوه بر این تیم توسعه نیز به نظر قابل اعتماد نیستند.

کدام کیف پول برای SAFEMOON مناسب است؟

مسلماً هر کیف پولی که از BEP-20 پشتیبانی می‌کند، برای نگهداری از ارز دیجیتال سیف مون مناسب است. با این حال به توصیه تیم سازنده آن، تراست ولت، متامسک و بایننس چین بهترین گزینه‌ها هستند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.