داموندمگ

مقیاس پذیری در بلاک چین؛ آیا میتوان مشکل Scalability را حل کرد؟

DAMOND
مشکل مقیاس پذیری در بلاک چین

مقیاس پذیری در بلاک چین همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و مسائلی بوده است که متخصصان و توسعه‌دهندگان به دنبال بهبود آن بوده‌اند. به طور کلی معیار Scalability در صنایع و علوم کامپیوتر معنایی متفاوت دارد. با ورود همین مفهوم به بلاکچین، تغییراتی در معنا و تعریف آن ایجاد شده است.

در این مطلب قصد داریم تا ابعاد مختلف مسئله مقیاس پذیری در صنعت بلاکچین و راه‌های بهبود و حل آن را بررسی کنیم. نکته جالبی که در این میان باید همواره به آن توجه شود، این است که در این صنعت مقیاس پذیری یک تعریف نسبی است و قطعی نیست.

به این معنا که یک بلاکچین که امروز مقیاس پذیری ضعیف‌تری نسبت به سایرین دارد، ممکن است تا همین چند سال پیش یکی از مقیاس‌پذیرترین شبکه‌های موجود بوده باشد! بنابراین در تعریف این موضوع باید به صورت نسبی و با نگاه مقایسه‌ای پیش برویم. برای درک بهتر شما از تعریف و چیستی این معیار مهم، سعی می‌کنیم در قسمت بعدی مطلب از یک مثال ساده استفاده کنیم.

مشکل مقیاس پذیری بلاک چین چیست؟  

مقیاس پذیری در بلاک چین

در سال‌های گذشته و با گسترش هرچه سریع‌تر و بیشتر ارزهای دیجیتال و بلاکچین در میان کاربران بازارهای مالی، تغییرات زیادی در این عرصه صورت گرفته است. این تغییرات حتی در تعاریف معیارها و ویژگی‌های شبکه‌های مختلف نیز مشاهده می‌شود. مقیاس‌پذیری نیز از این قاعده مستثنی نیست و در طول زمان‌های مختلف در این دوره، موضوعات و موارد مختلفی را شامل شده است.

در تعریف مقیاس پذیری یا Scalability ارز های دیجیتال، باید این موضوع را بدانیم که همین تعریف ممکن است سال‌های بعد تغییر کند و موارد دیگری را شامل شود. ذکر یک مثال کاربردی از زندگی عادی می‌تواند کمک زیادی به درک موضوع کند.

یک سایت کوچک فروش محصولات کوهنوردی را در نظر بگیرید. این سایت ممکن است با دو نفر نیرو برای انجام تمامی کارها اداره شود. کارهایی از قبلی تولید محتوا، بارگذاری تصاویر محصولات، مدیریت سایت، بسته‌بندی و ارسال محصول و…. همگی توسط همین دو نفر انجام می‌شود. طبیعی است اگر کیفیت محصولات و سطح ارائه خدمات این سایت همراه با تبلیغات آن بهبود پیدا کند، تعداد مشتریان آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

با افزایش تعداد مشتریان، به نیروهای بیشتری برای انجام کارهای بخش‌های مختلف نیاز است. زیرا تعداد سفارشات افزایش پیدا می‌کند . تنها دو نفر نمی‌توانند تمام سفارشات را در روز مقرر ثبت کنند و برای مشتری ارسال کنند. بنابراین با گسترش فروش و شهرت سایت، نیاز به نیروها و قدرت پردازش عملیات بیشتری در سیستم وجود دارد. مقیاس‌پذیری در بلاکچین نیز دقیقا به همین معنا با اندکی تغییر است.

مفهوم مقیاس پذیری

حال فرض کنید همین سایت گسترش‌یافته فروش محصولات کوهنوردی، چندین سایت به مجموعه خود اضافه کند و محصولات جدید و متنوع دیگری را هم به سبد محصولات خود اضافه کند. تعداد مشتریان در چنین شرایطی چندین برابر حالت‌های قبلی می‌شوند. افزایش تعداد نیروها نیز دارای محدودیت‌های فیزیکی و سخت‌افزاری است و نمی‌شود بدون محدودیت تعداد نیرو استخدام کرد.

بنابراین در این مرحله با افزایش تعداد سفارشات و مشتریان ممکن است سطح ارائه خدمات مانند زمان ارسال و تحویل بسته پستی دچار اختلال شود. مشکلی که دقیقا در بلاکچین با آن رو به رو هستیم. با افزایش شهرت و تعداد کاربران در یک بلاکچین، قدرت محاسباتی شبکه نیز افزایش پیدا می‌کند. اما این عامل مستقیما منجر به استفاده بیشتر از قدرت و منابع محاسباتی شبکه می‌شود. اینجا دقیقا همان نقطه آغازین ایجاد مشکلات مربوط به مقیاس ‌پذیری در بلاک چین است.

بنابراین مقیاس‌پذیری یعنی توان و قدرت محاسباتی و عملیاتی یک شبکه در پردازش و انجام امور مختلف خصوصا تراکنش‌ها و معاملات. هرچه یک بلاکچین قدرت بیشتری در این زمینه داشته باشد و بتواند کارها را بدون تأخیر قابل‌توجه و توقف در شبکه انجام دهد، مقیاس‌پذیرتر از سایر بلاکچین‌ها خواهد بود.

پیدایش مشکل Scalability در بلاک چین

همانطور که در ابتدای مطلب بیان کردیم، مقیاس پذیری یک تعریف نسبتی برای بلاکچین نسبت به دیگر شبکه‌ها است و تا حد زیادی بستگی به عملکرد سایر رقبا دارد. مثلا وقتی می‌گوییم Scalability بیت کوین پایین است، یعنی این ویژگی در شبکه بیت کوین نسبت به سایر شبکه‌ها مانند اتریوم ضعیف است.

در سیستم کلی یک بلاکچین، ساختاری وجود دارد که باعث می‌شود تمام افراد حاضر در آن بدون هیچ‌گونه قدرت مرکزی و نظارتی با یکدیگر تعامل داشته باشند. تمام نودهای شرکت‌کننده (کاربرانی که نقش مهم در شبکه دارند مثلا مانند دارندگان ارز دیجیتال اختصاصی اتر در شبکه اتریوم) در بلاکچین، حقوق یکسانی دارند. همین موضوع است که باعث می‌شود باور کنیم که چرا یک شبکه می‌تواند بدون هیچ قدرت مرکزی و ناظری به کار خود ادامه دهد.

هر نود در بلاکچین به صورت مستقل توانایی مدیریت تراکنش‌ها در یک شبکه را دارد. اما در طرف مقابل، افزایش فزاینده تعداد نودها خود باعث ایجاد مشکل مقیاس پذیری در بلاک چین است. چیزی مشابه با همان بحث افزایش تعداد نیروهای عملیاتی در پشتیبانی یک مجموعه سایت فروش محصولات کوهنوردی و…. . زیرا در چنین شرایطی از نظر محدودیت‌های سخت‌افزاری مانند مکان فعالیت، امور پردازش حقوق کارکنان و… مشکلاتی به وجود می‌آید. همین مشکلات می‌توانند باعث افزایش تأخیر در ارسال محصولات به مشتری شوند.

مطلب پیشنهادی  ساتوشی ناکاموتو کیست؟ خالق مرموز بیت کوین

مقیاس پذیری در بلاک چین

در بلاکچین هم دقیقا همین شرایط حاکم است و حتی با افزایش تعداد نودها در شبکه، سرعت تأیید تراکنش‌ها در واحد ثانیه با افزایش کاربران و معاملات، کاهش پیدا می‌کند. این امر مستقیما باعث کاهش مقیاس‌پذیری در بلاکچین می‌شود. اهمیت این معیار آنجا است که بدانیم آیا در آینده و با حضور تعداد بیشتری از سرمایه‌گذاران، گیمرها و توسعه‌دهندگان در صنعت بلاکچین، مقیاس‌پذیری باعث افت محسوس کیفیت انجام عملیات نمی‌شود؟

این یک چالش بسیار بزرگ و مهم است که در سال‌های اخیر ذهن فعالان عرصه ارزهای دیجیتال و بلاکچین را به خود مشغول کرده است. آیا با حضور اکثریت جمعیت سرمایه‌گذاران در سراسر جهان در ارزهای دیجیتال در سال‌های آینده، شبکه‌ها می‌توانند شرایطی فراهم کنند که خدمات دست‌کم در همین سطح یا در سطوح بالاتر ارائه شود؟

این موضوع مستقیما می‌تواند تأثیرات بزرگی بر مقدار سرمایه جذب‌شده توسط شبکه‌های مختلف و به طور کلی ارزهای دیجیتال داشته باشد. در ادامه مطلب راهکارهای پیشنهادی برای حل این مسئله را بررسی خواهیم کرد و به ابعاد مختلف آن‌ها می‌پردازیم.

بلاکچین‌‌ها روز به روز چاق‌تر می‌شوند؛ چابکی و سرعت شبکه در خطر است!

محبوبیت فناوری بلاکچین از زمان حضور آن به عنوان یک فناوری با آینده‌ای روشن، همواره افزایش یافته است. جامعه تحقیقاتی بسیار بزرگ و فناوری‌های جدید ارائه‌شده بر بستر این صنعت، روز به روز امیدها را به موفقیت هرچه بیشتر آن در آینده افزایش داده است. این فناوری در ابتدای راه خود تنها به منظور کار در بازارها و سرویس‌های مالی ساخته شده بود. اما امروزه به حوزه‌های مختلف مانند گیمینگ نیز ورود کرده است.

دفتر کل یا لجر (ledger) غیرقابل تغییر و غیرمتمرکزبودن بلاکچین است که باعث ورود این فناوری به سایر حوزه‌ها (جدای از حوزه مالی) شده است. یکی از نمونه‌های بزرگ و ملموس حضور بلاکچین در حوزه‌های غیر مالی، برنامه‎‌های امیدوارکننده این فناوری برای اینترنت اشیا (IoT) است. این درحالی است که به صورت همزمان بزرگ‌ترشدن و چاق‌شدن همزمان شبکه‌های محبوب مانند اتریوم، چالش و تهدیدی جدی برای مقیاس پذیری در بلاک چین است.

سرعت پردازش تراکنش و معامله

بگذارید مثالی برای درک بیشتر از موضوع بزرگ‌شدن بلاکچین و ایجاد مشکلات مقیاس‌پذیری آن در مقایسه با فناوری‌های غیربلاکچینی بزنیم. شبکه بیت کوین امروزه قطعا مشهورترین و مهم‌ترین بلاکچین در حوزه ارزهای دیجیتالی است. در حال حاضر این شبکه توانایی پردازش تنها 7 تراکنش در ثانیه را دارد! این درحالی است که Visa به عنوان یک فناوری غیربلاکچینی، 1700 تراکنش در ثانیه را پشتیبانی می‌کند!

این یعنی تفاوت فاحش بین یک خدمت غیربلاکچینی و یک بلاکچین مشهور در حوزه فعالیت‌های مالی! از طرفی حضور یک فناوری جدید همواره ریسک‌ها و مخاطرات مخصوص به خود را دارد که در بلاکچین با آن‌ها رو به رو هستیم. جمیع عوامل فوق زیر چتر بزرگ‌شدن بلاکچین، نگرانی‌های بزرگی درباره آینده فناوری بلاکچین و پذیرش آن توسط سایر افراد در سراسر جهان ایجاد می‌کند.

بررسی مقیاس پذیری ارز دیجیتال و بلاکچین از نظر فنی

در قسمت‌های بالاتر سعی کردیم تا مفهوم مقیاس‌پذیری را با ذکر مثال‌های عینی و تعاریف کلی از این فناوری به شما آموزش دهیم. اما در این قسمت قصد داریم به صورت علمی و از دید فناوری این مشکل در شبکه‌ها را مورد بررسی قرار بدهیم. برای انجام هرچه بهتر این بررسی، چهار معیار تأثیرگذار در Scalability یک شبکه را بررسی می‌کنیم:

 • تعرفه و ظرفیت: این عامل مهم در مقیاس‌پذیری نیاز به ذخیره مقادیر زیادی داده روی بلاکچین دارد. داده‌ها باید از بلاک پایه (جنسیس بلاک) تا آخرین تراکنش‌ها ذخیره شوند. با این وجود اما هر گره در ساختار بلاکچین، منابع و ظرفیت کافی برای ذخیره این حجم عظیم از اطلاعات را ندارد.
 • نتورکینگ (شبکه‌سازی): هر تراکنش در یک بلاکچین، در تمامی نودها توزیع می‌شود. از طرفی هر بلاک پس از ماینینگ (استخراج) مجددا به تمامی نودها انتقال می‌یابد. چنین فرآیندی می‌تواند همراه با افزایش تأخیر در انتشار، بخش قابل‌توجهی از منابع شبکه را هم مصرف کند. به همین دلیل است که دارابودن یک سازوکار قدرتمند، قابل اعتماد و کارآمد برای انتقال داده اهمیت زیادی دارد.
 • توان عملیاتی: توان عملیاتی در اینجا منظور زمانی است که برای تأیید یک تراکنش در بلاکچین لازم است. همچنین اندازه هر بلاک در تراکنش نیز در این تعریف جای می‌گیرد. هرچه تعداد تراکنش‌ها بیشتر شود، اندازه بلاک‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. طبیعی است که در چنین شرایطی نیاز به منابع اضافی در شبکه احساس شود.

عوامل مؤثر در Scalability در بلاک چین

مقیاس پذیری در بلاک چین

به طور کلی چهار عامل مهم وجود دارد که تأثیر بسیار زیادی بر روی ویژگی مقیاس پذیری در یک بلاکچین اثر می‌گذارند:

 1. محدودیت‌ها: محدودیت مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در مقیاس‌پذیری بلاکچین است. در صورت پردازش و تأیید تراکنش جدید، هر نود اطلاعات مربوط به تراکنش را به دفتر کل (لجر) اضافه می‌کند. بنابراین افزایش سابقه تراکنش‌ها می‌تواند کل سیستم را از پا بیندازد! از طرفی هر بلاکچین برای حفظ اعتماد عمومی کاربران، باید از تمام داده‌ها خصوصا سابقه تراکنش‌ها به خوبی محافظت کند.
  مشکل دیگر آنجاست که بلاکچین‌ها مانند یک مجموعه فروش محصولات کوهنوردی، از نظر سخت‌افزاری با مشکلات و محدودیت‌های زیادی رو به رو هستند. همین محدودیت‌های سخت‌افزاری هستند که عامل اصلی بروز اکثر مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری در یک بلاکچین هستند! زیرا با گسترش هرچه بیشتر شبکه بلاکچین، راه‌اندازی و نگهداری از سخت‌افزارهای مورد نیاز برای نودهای عامل سخت‌تر می‌شود.
 2. کارمزد و تعرفه تراکنش‌ها: بالابودن کارمزدهای تراکنش در یک بلاکچین، قطعا منجر به بروز مشکلات مربوط به Scalability در آن خواهد شد. محبوبیت صنعت بلاکچین و ماینینگ ارزهای دیجیتال باعث شده است تا تقاضاها برای افزایش قدرت محاسباتی شبکه برای استخراج ارزهای دیجیتال افزایش پیدا کند. این موضوع مستقیما باعث پیچیده‌ترشدن فرآیندهای مربوط به تأیید اعتبار تراکنش‌ها و معاملات بر بستر بلاکچین می‌شود.
  تراکنش بر بستر بلاکچین هزینه دارد و کاربران باید برای معاملات خود، مبلغ خاصی پرداخت کنند. حال با گسترش بلاکچین، کاربران مایلند تا برای تأیید معاملات خود، کارمزدهای بالاتری به شبکه پرداخت کنند. نکته اینجاست که در چنین شرایطی بسیاری از تراکنش‌ها برای مدت زمانی طولانی باید در صف تأیید اعتبار منتظر بمانند!
 1. اندازه بلاک: همانطور که در عامل قبلی توضیح دادیم، افزایش تعداد تراکنش‌ها منجر به زمان‌برشدن فرآیند تأیید سایر معاملات می‌شود. برای درک بهتر تأثیر اندازه بلاک و افزایش تراکنش‌ها بهتر است یک مثال بزنیم. در ابتدا هر بلاک در شبکه بیت کوین 1 مگابایت بود و تقریبا 2020 تراکنش را شامل می‌شد.
  حال در چنین شرایطی اگر بخواهیم اندازه بلاک را افزایش دهیم، Scalability در شبکه کاهش پیدا می‌کند. همچنین عدم افزایش اندازه بلاک نمی‌تواند پاسخگوی تقاضاهای بالا برای تأیید تعداد بیشتر تراکنش‌ها باشد. این یک بن بست واقعی و واقعا کلافه‌کننده است!
 2. زمان پاسخگویی و واکنش: تمامی معاملات در یک بلاکچین باید از فرآیند مربوط به اعتبارسنجی آن شبکه عبور کنند. حال اگر قرار باشد تعداد تراکنش‌ها افزایش پیدا کند، بسیاری از تراکنش‌ها در صف تأیید اعتبار منتظر می‌مانند. به عنوان مثال، بلاکچین بیت کوین برای ساخت یک بلاک جدید، نیاز به 10 دقیقه زمان دارد. زمان انتظار برای تأیید اعتبار معاملات در برخی مقاطع اوج معاملات مجددا افزایش پیدا می‌کند.
  در کنار کارمزدهای بالای شبکه، زمان لازم برای تأیید اعتبار معاملات نیز یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل ایجاد مشکلات مربوط به عدم مقیاس‌پذیری در بلاکچین است. این امر صحت این ادعا را تأیید می‌کند که افزایش تعداد تراکنش‌ها و کاربران به صورت مستقیم می‌تواند برای یک بلاکچین مشکل‌ساز شود.
مطلب پیشنهادی  گیمفای چیست؟ آشنایی با بازی های گیمفای درآمدزا

از طرفی اگر بلاکچین‌ها نتوانند ظرفیت و قدرت خود برای پذیرش کاربران جدید و تراکنش‌های بیشتر را افزایش دهند، در برابر پذیرش گسترده کاربران ریسک بزرگی خواهند داشت. این عامل نیز در کنار سایر عوامل یادشده، متخصصان و فعالان عرصه بلاکچین را برای حل مسئله مقیاس پذیری در بلاک چین به تکاپو انداخته است.

استراتژی حل معضل Scalability بلاک چین

حل مشکل مقیاس پذیری در شبکه

برای حل این مسئله با وجود عوامل ایجادکننده و مؤثر در آن، راه‌حل‌هایی پیشنهاد شده است. شبکه‌های بلاکچین بدون گواه اثبات کار (PoW) می‌توانند تقریبا در هر ثانیه 10 تراکنش انجام دهند. البته بعضی اصلاحات فنی برای ارتقای توان عملیاتی شبکه می‌توانند این عدد را تا 100 عدد به ازای هر ثانیه افزایش دهند. نکته جالب اینجاست که این تغییرات فنی، تأثیری بر روی پروتکل‌های امنیتی بلاکچین‌های باز و غیرمتمرکز ندارند.

scalability PoW

از طرفی بلاکچین‌های مجاز و پذیرفته‌شده نیز خود می‌توانند راه حلی بزرگ برای حل معضل مقیاس پذیری در بلاک چین باشند. مکانیزم‌های اجماعی در این شبکه‌های مجاز می‌توانند به شکل قابل‌توجهی عامل سرعت را در شبکه افزایش دهند.

با این حال اما مشکلی مهم در چنین شبکه‌هایی وجود دارد. در بلاکچین‌های یادشده هیچ شفافیتی درباره غیرمتمرکزبودن اعتبارسنجی همه تراکنش‌ها و کنترل همه برنامه‌ها ارائه نمی‌شود. همین امر می‌تواند اعتماد به چنین سیستمی را شدیدا زیر سؤال ببرد! با این وجود آیا بازهم امیدی به پیداشدن راه حل هست؟ در ادامه مطلب متوجه خواهیم شد.

سه راهی دشوار امنیت، غیرمتمرکزبودن و مقیاس پذیری در بلاک چین

 

غیرمتمرکزبودن، امنیت، مقیاس پذیری

هر زمان حس می‌شود که راه حلی برای Scalability شبکه پیدا شده است، سریعا یک معضل بزرگ دیگر در نتیجه اجرای آن راه حل ایجاد می‌شود که بازهم اصل مسئله یعنی مقیاس پذیری را به خطر می‌اندازد. مثلا اگر بخواهیم از طریق بلاکچین‌های مجاز این مشکل را حل کنیم، غیرمتمرکزبودن شبکه به خطر خواهد افتاد.

یک سه راهی سخت و مهم برای حل این مسئله پیش روی همه است. برای درک پیشنهادهای امروزی حل مسئله مقیاس پذیری، بهتر است این سه راهی را بیشتر بشناسیم. یک سه راهی را فرض کنید که هر مسیر آن یک نام دارد. شبکه بلاکچین با یک سه راهی با سه جاده مختلف به نام امنیت، غیرمتمرکزبودن و مقیاس پذیری رو به رو است.

هیچ شبکه‌ای نمی‌تواند هرسه جاده را انتخاب کند و بپیماید. همیشه باید از یکی نسبت به دو جاده دیگر چشم‌پوشی کرد. درک ارتباط بین این سه ویژگی مهم از بلاکچین‌ها می‌تواند کمک شایانی به نتیجه‌گیری درباره حل موضوع مقیاس‌پذیری کند.

یک بلاکچین باید برای تأیید و انجام یک معامله باید به توافقی درباره صحت و درستی آن برسد. حال این موضوع درباره یک سیستم با کاربران بیشتر قطعا زمان‌بر خواهد شد و دست‌یابی به توافق درباره صحت معامله می‌تواند تأخیر قابل توجهی ایجاد کند. بنابراین می‌توان از همین موضوع نتیجه گرفت که مقیاس پذیری در بلاک چین قطب مخالف غیرمتمرکزبودن در آن است. حال بیایید دو شبکه بلاکچینی مبتنی بر گواه اثبات کار با سطوح برابری از غیرمتمرکزبودن را در نظر بگیرید. می‌توانید در این دو بلاکچین امنیت را مستقیما مرتبط با هش ریت (HashRate) در آن‌ها بدانید. با هش ریت بالاتر در یک بلاکچین، شما می‌توانید علاوه بر کاهش زمان مورد نیاز برای تأیید معاملات شاهد رشد چشمگیر مقیاس‌پذیری در امنیت شبکه باشید.

مطلب پیشنهادی  تورنادو کش چیست؟ ارز دیجیتال Tornado Cash با توکن TORN

بنابراین اگر قرار باشد کاری به سطح غیرمتمرکزبودن در یک بلاکچین نداشته باشیم، می‌توانیم رابطه مستقیم و افزایشی بین دو ضلع دیگر این مثلث یعنی امنیت و Scalability داشته باشیم. جمع‌بندی و نتیجه کلی این بخش از مطلب این است که در یک بلاکچین نمی‌توان به صورت همزمان عوامل سه گانه امنیت، مقیاس پذیری و غیرمتمرکزبودن را بهبود بخشید.

بلکه هر شبکه به فراخور نیازهای خود در معاملات می‌تواند یک یا دو عامل را برجسته‌تر کند. در چنین شرایطی طبیعی است که عامل سوم اجازه رشد نداشته باشد و یا حتی تضعیف شود! پس در مورد مقیاس پذیری در بلاک چین نیز باید همیشه حداقل یک ضلع دیگر از مثلث (امنیت یا غیرمتمرکزبودن) ثابت یا حتی تضعیف شود. این سه راهی نوعی انتخاب اجباری برای شبکه‌های مختلف است.

راه‌ حل‌هایی که چشم انداز حل معضل مقیاس پذیری بلاک چین را امیدوارانه نگاه می‌کنند!

Scalability در بلاک چین

حل مسئله مقیاس پذیری ارز های دیجیتال و بلاکچین با وجود تمام سختی‌ها و مخاطرات همچنان در حال انجام است. متخصصان و شرکت‌های فناوری مختلف همچنان در حال تلاش برای حل این معضل هستند تا آینده این صنعت بزرگ با خطر جدی رو به رو نشود. در میان راه‌حل‌های ارائه‌شده، تعدادی از بهترین و مؤثرترین راهکارها در این بخش از مطلب شرح داده شده‌اند:

 • مکانیزم‌های اجماعی بهتر و قدرتمندتر: یکی از بهترین راه‌حل‌های ارائه‌شده برای حل معضل مقیاس‌پذیری در بلاک چین، بهبود و تقویت پروتکل‌های اجماعی شبکه‌ها است. شبکه‌های مشهور بلاکچین مانند بیت کوین، امروزه از مکانیزم اجماعی گواه اثبات کار استفاده می‌کنند. امنیت بزرگ‌ترین مزیت این ساز و کار اجماعی است.
  اما از طرفی، مکانیزم فوق بسیار کند است. بنابراین به عنوان یک پروتکل جایگزین، بسیاری از بلاکچین‌ها به دنبال استفاده از مکانیزم اثبات سهام (PoS) برای حل مشکلات مربوط به Scalability هستند. مکانیزم اجماعی اثبات سهام نیازی به ماینرها برای حل الگوریتم‌های کریپتوگرافی با استفاده از قدرت بالای محاسباتی ندارد.
  در این ساختار، اجماع با استفاده از انتخاب اعتباردهنده‌ها بر اساس سهام‌ها در شبکه ایجاد می‌شود. اتخاذ پروتکل اجماعی PoS در شبکه اتریوم، می‌تواند ظرفیت‌های این شبکه را در کنار ارتقای امنیت و غیرمتمرکزبودن به شکل قابل‌اعتنایی افزایش دهد.
 • شاردینگ (Sharding): این روش یکی از راه‌حل‌های معضل مقیاس پذیری در بلاک چین است. شاردینگ یک راه حل مقیاس پذیری on-chain (درون زنجیره‌ای) است. شاردینگ شامل تجزیه تراکنش‌ها به مجموعه داده‌های کوچکتر است که به آن‌ها شارد گفته می‌شود. بعد از این تجزیه، به طور همزمان شبکه شاردها را پردازش می‌کند و در نتیجه کار متوالی روی چندین تراکنش را امکان‌پذیر می‌کند.
  شاردینگ و Scalability
  با کمک به شاردینگ، اطلاعات می‌تواند بین نودهای مختلف تقسیم شود و در عین حال از ثبات اطلاعات اطمینان حاصل شود. شاردها به عنوان مدرکی برای زنجیره اصلی عمل می‌کنند و همزمان برای اشتراک‌گذاری آدرس‌ها، وضعیت عمومی و تعادل با استفاده از پروتکل‌های ارتباطی cross-shard تعامل می‌کنند.
 • بلاکچین تو در تو (Nested): این روش یکی دیگر از راه حل‌های حل معضل مقیاس پذیری در بلاکچین است. Nested Blockchain یک زیرساخت شبکه غیرمتمرکز است که بلاکچین اصلی برای ایجاد المان‌هایی برای یک بلاکچین بزرگ‌تر استفاده می‌کند. علاوه بر این، اجرای تراکنش‌ها را بر روی یک شبکه به هم پیوسته از زنجیره‌های ثانویه تضمین می‌کند.

جمع‌بندی؛ امیدواری به حل کلاف سر درگم مقیاس پذیری در بلاک چین

شنیدن خبرهایی در مورد راه‌حل‌های جدید برای حل مشکل مقیاس‌ پذیری بلاک چین قطعا خوشایند است. اما این روش‌ها هنوز در مرحله آزمایش هستند اما همچنان مقیاس پذیری یک معضل جدی و حل‌نشده برای شبکه‌های بلاکچین است و محدودیت‌های بزرگی در این عرصه ایجاد کرده است.

با این حال اما توسعه‌دهندگان هنوز دست از تلاش برای حل این مشکل برنداشته‌اند. مثلا افزایش اندازه بلاک می‌تواند مقیاس پذیری را افزایش دهد. اما این روش‌ها همچنان مقبولیت و محبوبیت جریان اصلی در صنعت بلاکچین را ندارند.

با گسترش فناوری‌ها و جذب سرمایه‌های بیشتر به حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال، انتظار می‌رود شرکت‌های فناوری توجه و تمرکز بیشتری بر روی حل مشکلات شبکه‌ها داشته باشند. زیرا برای گسترش هرچه بیشتر بلاکچین و ارز دیجیتال در میان کاربران و سرمایه‌گذاران سراسر دنیا، باید بستر این ابزارها را تا حد امکان خالی از مشکلات و محدودیت‌ها کرد.

مقیاس پذیری ارز دیجیتال و شبکه نیز در صدر لیست مشکلات و معضلات بزرگ این صنعت قرار دارند. بنابراین امید است این معضل در سال‌های آتی با تمرکز بیشتر شرکت‌های فناوری و توسعه‌دهندگان به زودی حل شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.