داموندمگ

شیبا اینو چیست؟ ارز دیجیتال Shiba Inu با توکن SHIB

DAMOND
شیبا اینو چیست؟ Shiba Inu

«شیبا اینو چیست» سوال بسیاری از افراد مبتدی و حرفه‌ای در بازار ارزهای دیجیتال است؛ ارزی که صعودها و سقوط‌های شدیدی را تجربه کرده و تعجب اهالی بازار ارزهای دیجیتال را برانگیخته است. Shiba Inu یک سگ نژاد ژاپنی است که پیش از این با ارز دیجیتال دوج کوین به شهرت رسیده بود و اکنون یک توکن به این نام وجود دارد. ارز دیجیتالی که تاکنون مشابهی نداشته و رفتارهایی از خود نشان داده که برخی را به طرفدار پر و پا قرص و برخی دیگر را به مخالفان سرسخت تبدیل کرده است!

در این مقاله بررسی می‌کنیم که شیبا اینو چیست، چه شباهت‌هایی با دوج کوین دارد و چرا توسعه دهندگان آن بر این باورند که توکن آن‌ها از دوج کوین بهتر است و می‌تواند قاتل آن باشد.

ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟

توکن شیبا اینو در اول آگوست ۲۰۲۰ عرضه شد. قیمت آن در روز اول کم‌تر از 0.00000001 دلار بود و تعداد توکن‌های عرضه شده توسط این پروژه یک کوادریلیون (یک با 15 صفر در مقابل آن!) بود. قیمت این ارز دیجیتال برای مدتی در همین سطح باقی ماند، اما مدتی بعد دوج کوین محبوب شد (به دلیل حمایت‌های ایلان ماسک) و به دنبال آن مردم از شیبا اینو هم استقبال کردند.

توکن شیبا اینو با نماد SHIB در بازار عرضه شده و یک توکن ERC20 است که بر بستر اتریوم فعالیت می‌کند. نکته جالب این است که توسعه دهندگان این ارز دیجیتال نیمی از توکن‌های موجود در شبکه را برای بنیان‌گذار اتریوم، ویتالیک بوترین، ارسال کردند، این در حالی بود که نیم دیگر توکن‌ها در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ مسدود شده بود! این داستان را در قسمت‌های بعدی مفصل‌تر بررسی خواهیم کرد.

توکن شیبا اینو

هنوز دقیقاً مشخص نیست که شیبا اینو چیست، اما توسعه دهنده این توکن که ریوشی نام دارد، در وایت پیپر توضیح جالبی می‌دهد و این توکن را به عنوان آزمایشی برای «ساخت جامعه‌ خودجوش غیرمتمرکز» می‌خواند. در حال حاضر جامعه غیرمتمرکز شیبا اینو هزاران هزار عضو دارد و اخیراً نیز تعداد آدرس‌های دارنده این میم کوین از یک میلیون آدرس فراتر رفت.

با وجود اینکه قیمت شیبا اینو بعد از رسیدن به اوج تاریخی خود بیش از ۵۰ درصد افت کرد، اما این ارز دیجیتال از ۱۴ مه ۲۰۲۱ تاکنون رشد بیش از ۱۲۰ هزار درصدی را تجربه کرده است! تا پیش از این هیچ ارز دیجیتالی که بتواند در یک سال این میزان رشد داشته باشد، وارد بازار نشده بود، به همین دلیل شیبا اینو باعث تعجب تریدرها و سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال شده و سوالات بسیاری به وجود آورده است.

آیا ارز شیبا اینو شوخی دوباره‌ای در دنیای میم کوین‌هاست؟

سوال اصلی این است که مزیت و ویژگی‌های شیبا اینو چیست و چه چیزی آن را مستحق چنین صعود قدرتمندی کرده است؟ تاکنون کسی نتوانسته برای این سوالات پاسخ دقیقی پیدا کند و میم کوین جدید بازار همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

افراد زیادی جزو طرفداران شیبا اینو هستند، اما به همان اندازه هم تریدرهایی وجود دارند که تصور می‌کنند این توکن یک شوخی است و به آن اعتقادی ندارند. شاید اینکه شیبا اینو را یک شوخی بخوانیم، ناعادلانه به نظر برسد، اما نباید فراموش کنیم که این توکن خود را به عنوان رقیب دوج کوین معرفی کرده است و دوج کوین هم ارزی است که حتی بنیان‌گذارش آن را یک شوخی کریپتویی می‌داند.

Shiba Inu، چه شوخی باشد و چه جدی، ارز دیجیتالی است که پتانسیل رشد بالایی دارد و افراد بسیاری سرمایه‌های کلان را وارد بازار آن کرده‌اند. سرمایه‌گذاران امیدوارند که قیمت این ارز دیجیتال به روند سابق خود ادامه دهد و در زمان کوتاهی یک میلیون درصد رشد داشته باشد.

چرا شیبا اینو در اینترنت یک میم است؟

علت محبوبیت شیبا اینو چیست و چرا باید به عنوان نماد یک ارز دیجیتال انتخاب شود؟ این سوالی است که ذهن منطقی ما را به چالش می‌کشد و تاکنون هم جوابی سازگار با منطق برایش پیدا نشده است!

میم کوین مشهور Shiba Inu

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، شیبا اینو نام یک نژاد سگ است که خواستگاه اصلی آن به ژاپن برمی‌گردد و در این کشور نماد «الهام» است. تربیت این نژاد سگ کاری بسیار چالش برانگیز است، زیرا آن‌ها موجوداتی کله شق هستند که تمایل چندانی به سازگاری با صاحبانشان ندارند!

مطلب پیشنهادی  پوکوین چیست: رمز ارز Poocoin با توکن POOCOIN

طرفداران شیبا اینو توصیف‌های مختلفی درباره این نوع سگ دارند؛ موجودی آزاد اندیش، گربه‌های دنیای سگ‌ها (چون رفتاری شبیه به گربه دارند) و سگ همیشه خندان از جمله توصیفات مردم درباره شیباهاست. از ترکیب این توصیفات می‌توانیم متوجه علت جذابیت این نژاد و تبدیل شدن آن به یک میم مشهور در دنیای اینترنت بشویم.

میم اصلی شیبا اینو که به عنوان نماد دوج کوین هم شناخته می‌شود، سگی به نام Kabosu است که در ژاپن نگهداری می‌شود. در میم اصلی این سگ با نگاهی متعجب و مشکوک به دوربین خیره شده است و به نظر می‌رسد سوالات بسیاری در ذهن دارد. این عکس خیلی سریع به یک میم تبدیل شد و کاربران توییت‌های بسیاری با آن ساختند. Kabosu هم مانند بسیار دیگر از میم‌های فضای مجازی خیلی زود به شهرت رسید و همه کاربران عکس آن را دست به دست می‌کردند.

شباهت و تفاوت‌های میان دوج کوین و شیبا اینو چیست؟

دوج کوین یکی از جذاب‌ترین، عجیب‌ترین و پرحاشیه‌ترین رمزارزها در بازار ارزهای دیجیتال است، این میم کوین در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک شوخی عرضه شد و حتی توسعه دهندگان آن هم فکر نمی‌کردند روزی این به جمع ده ارز دیجیتال برتر بازار وارد شود. این اولین میم کوینی بود که در بازار وجود داشت و همه اهالی بازار ارزهای دیجیتال می‌دانستند که دوج کوین در دنیای واقعی ارزشی ندارد و حتی سود آن هم در دنیای واقعی جدی نیست! البته زمانی که دوج کوین سودهای کلان به سرمایه‌گذاران داد، ورق برگشت و افراد بسیاری از آن پول واقعی به دست آوردند!

Shiba Inu و دوج کوین توکن‌های مشابه اما متفاوت

اگر شیبا اینو قصد داشته باشد نسخه بهتری از دوج کوین را ارائه دهد می‌توانیم امیدوار باشیم این توکن می‌تواند میم کوین بهتری باشد و شاید مزیتی هم برای دنیای واقعی به ارمغان بیاورد! البته این برتری نکته‌ای است که تاکنون به صورت عملی دیده نشده و توسعه دهندگان فعلا فقط آن را در وایت پیپر شیبا اینو (که در سایت مجموعه با نام «ووف پیپر» معرفی شده) نوشته‌اند.

توسعه دهندگان شیبا اینو این توکن را به عنوان قاتل دوج کوین معرفی می‌کنند و بر این باورند که این ارز دیجیتال توانایی پیشی گرفتن از دوج کوین و شکست بازار آن را دارد. آن‌ها تصور می‌کنند که شیبا اینو می‌تواند خیلی سریع و قبل از اینکه قیمت توکن به ۰.۰۱ دلار برسد، از دوج کوین پیشی بگیرد که این امر اخیراً با افت قیمت دوج کوین و رشد شیبا محقق شد و ارزش بازار شیبا برای نخستین بار، از دوج کوین، پادشاه میم کوین‌ها فراتر رفت.

اگر منطقی به شیبا اینو نگاه کنیم نمی‌توانیم بفهمیم دلیل با ارزش شدن و رشد شیبا اینو چیست. این میم کوین شباهت‌های بسیاری به دوج کوین دارد و به دنبال پیشی گرفتن از آن است.

وجه تمایز شیبا اینو چیست؟

شیبا اینو نسخه بهبود یافته دوج کوین است و از آنجایی که دوج کوین یک شوخی بوده و به مرور زمان جدی شده، به بهبود نیاز دارد. دوج کوین در ابتدا ارز دیجیتالی بود که انجمن‌های اینترنتی فعال در Reddit از آن به عنوان پاداش استفاده می‌کردند و به مرور زمان تریدرها هم به استفاده از آن روی آوردند.

به نظر می‌رسد شیبا اینو هم مانند دوج کوین یک توکن فرضی باشد و در دنیای واقعی ارزشی نداشته باشد. البته با توجه به وایت پیپر این پروژه متوجه می‌شویم هدف توسعه دهندگان از راه‌اندازی این پروژه چیزی بیش از این نبوده است؛ زیرا وایت پیپر شیبا اینو بیشتر شبیه به یک بروشور بازاریابی است، نه یک سند فنی از اطلاعات پروژه‌ای حرفه‌ای.

یکی از تفاوت‌های بزرگ شیبا اینو با سایر پروژ‌ه‌ها سوزاندن نیمی از توکن‌های موجود در شبکه بود. بنیان‌گذار شیبا این کار را با ارسال توکن‌ها برای ویتالیک بوترین انجام داد. البته نمی‌توان کار آن‌ها را واقعا سوزاندن توکن به حساب آورد، زیرا بوترین هنوز این توکن‌ها را در اختیار دارد. شیبا اینوهای موجود در والت بوترین بر خلاف توکن‌هایی که به روش سنتی سوزانده می‌شوند، همچنان قابل استفاده‌اند و بوترین پیش از این یک بار از آن‌ها استفاده کرده است.

داستان ویتالیک بوترین و توکن شیبا اینو چیست؟

توسعه دهنده شیبا اینو اعلام کرد که نیمی از توکن‌های موجود در شبکه را با ارسال به والتی که توسط بنیان‌گذار اتریوم مدیریت می‌شود، سوزانده است. البته از آنجایی که این توکن‌ها هنوز در دسترس هستند، نمی‌توانیم به آن‌ها لقب «سوخته» بدهیم.

ویتالیک بوترین صاحب نیمی از توکن‌های شیبا اینو

ارزش شیبا اینوهایی که به والت بوترین ارسال شد، در مقطعی به ۱۵ میلیارد دلار هم رسید. این رقم به اندازه‌ای بود که باعث شد ۳۳۰۰۰ اتری که بوترین در اختیار داشت، در مقابل Shiba Inu های موجود در والت دیجیتالش، خیلی کم به نظر برسد!

مطلب پیشنهادی  هش ریت چیست؟ کاربرد Hash Rate در بلاکچین

اما در ۱۲ مه ۲۰۲۱، بوترین ۵۰ تریلیون توکن شیبا اینو به ارزش یک میلیارد دلار را به صندوقی که در جهت مبارزه با کرونا در هند تأسیس شده بود، اهدا کرد. در این زمان بود که کاربران متوجه شدند آنچه توسعه دهنده شیبا اینو انجام داده، یک توکن سوزی واقعی نبوده است.

بوترین در همان بازه زمانی ۵۰ درصد از نقدینگی شیبا اینو که در قرارداد هوشمند یونی سواپ مسدود شده بود را نیز بیرون کشید. اقدامات چند روزه بوترین باعث شد قیمت شیبا اینو ۵۰ درصد کاهش پیدا کند. البته نباید فراموش کنیم که این ارز دیجیتال یک هفته قبل از این افت ۵۰ درصدی، صعود ۳۳۰۰ درصدی را تجربه کرده بود.

روند قیمت شیبا اینو

فراز و نشیب‌های قیمتی مهم‌ترین دلیلی بود که پرسش در رابطه با چیستی توکن شیبا اینو را در بین تریدرها مطرح کرد. همانطور که پیش از این اشاره کردیم این توکن از زمان راه‌اندازی تاکنون بیش از ۱.۲ میلیون درصد رشد قیمت را تجربه کرده است. تعداد توکن‌های آن یک کوادریلیون بود که نیمی از آن به ویتالیک بوترین تعلق داشت و نیمی دیگر هم در قرارداد یونی سواپ قفل شده بود؛ تعداد توکن‌های این پروژه بسیار زیاد است و این موضوع علت قیمت پایین هر توکن را مشخص می‌کند.

شیبا اینو چیست

این ارز دیجیتال در تاریخ ۱۴ مه ۲۰۲۰ با قیمت 0.00001997 دلار معامله شد، اما پیش از آن اوج قیمت تاریخی خود را در قیمت 0.0000388 تجربه کرده بود. این افت ۵۰ درصدی بخاطر نزولی شدن روند کلی بازار ارزهای دیجیتال بود. این روند نزولی به دنبال اعلام خبر عدم پذیرش بیت کوین توسط تسلا اتفاق افتاد. Shiba Inu در زمان نگارش این مقاله هم روند صعودی دارد و در حال حاضر با قیمت 0.000049 دلار معامله می‌شود.

جالب است بدانید پس از سقوط 50 درصدی در ماه مه، شیبا همچون بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دوباره بهبود یافتند و این میم کوین موفق شد اوج ۰.۰۰۰۰۸ دلاری را به ثبت برساند.

این توکن ابتدا در صرافی یونی سواپ عرضه شد و همچنان هم کاربران یونی سواپ می‌توانند آن را خرید و فروش کنند. بعد از یونی سواپ صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز دیگری مانند بایننس نیز این ارز دیجیتال را در لیست خود قرار دادند. به مرور زمان طرفداران شیبا اینو بیشتر شد و حجم معاملات آن افزایش پیدا کرد، به همین دلیل رفته رفته صرافی‌های بیشتری همچون کوین بیس این توکن را به لیستشان اضافه کرده‌اند.

شیبا سواپ چیست؟

طرفداران صرافی‌های غیرمتمرکز روز به روز بیشتر می‌شود و یونی سواپ در رأس آن‌ها قرار دارد. با این حال توسعه‌ دهندگان شیبا نیز به این حوزه وارد شده‌اند و به نظر می‌رسد با توسعه صرافی غیرمتمرکزی به نام شیبا سواپ، وجه تمایز خود نسبت به دوج کوین را پیدا کرده باشند.

شیبا سواپ صرافی غیرمتمرکزی وابسته به اکوسیستم توکن شیباست و توسط جامعه طرفداران شبکه این میم کوین به طور رسمی در تاریخ 15 تیر ماه 1400 راه اندازی شد. جالب است بدانید این صرافی پس از معرفی، در بین تمامی پلتفرم‌های مطرح دیفای بیشترین گس اتریوم را به خود اختصاص داد و در نهایت مجموع کارمزدی که این صرافی در همان روز اول استفاده کرد از 1.7 میلیون دلار فراتر رفت.

صرافی غیرمتمرکز شیبا

علاوه بر این، مجموع دارایی قفل شده (TVL) در این صرافی پس از گذشت 24 ساعت از یک میلیارد دلار عبور کرد که به خوبی پشتوانه قوی شیبا را نشان می‌دهد.

در شیبا سواپ سه توکن تعریف شده و هر یک هدف اقتصادی خاصی را دنبال می‌کند. تاکنون بررسی کردیم توکن شیبا اینو چیست، اما در این شبکه دو توکن دیگر هم به نام‌های LEASH و BONE هم وجود دارد.

توکن LEASH چیست؟

از نظر توکنی، LEASH نقطه مقابل شیبا اینو است. LEASH که DOGE Killer نام دارد، با ۱۰۷۶۴۷ توکن به بازار وارد شد. در ابتدا قرار بود LEASH بازسازی جدیدی از توکن دوج کوین باشد و قیمت آن هم به این ارز دیجیتال برسد، اما بعدها این تصمیم تغییر کرد و LEASH به عنوان یک توکن معمولی ERC-20 فعالیت خود را در بازار ادامه داد.

تعداد محدود توکن‌های LEASH علت قیمت بالای هر توکن است. در ۱۴ مه ۲۰۲۱ قیمت هر توکن LEASH حدود ۵۴۷۰ دلار بود و در زمان نگارش این مقاله قیمت توکن به ۱۹۸۰ دلار رسیده است. این ارز دیجیتال هم نوسان‌های شدیدی را تجربه کرد و تنها در چند صرافی محدود از جمله یونی سواپ و وان اینچ (1inch) که هردو غیرمتمرکز هستند، عرضه می‌شود.

توکن BONE چیست؟

BONE توکن دیگری در پروژه شیبا اینو است تنها در صرافی شیبا سواپ عرضه شده است. این ارز دیجیتال ۲۵۰ میلیون توکن دارد و نقطه تعادلی میان شیبا اینو و LEASH است. به گفته توسعه دهندگان شیبا اینو توکن BONE تنها در صرافی شیبا سواپ در دسترس خواهد بود، اما با توجه به ERC-20 بودن آن، خواه ناخواه وارد لیست یونی سواپ هم خواهد شد.

مطلب پیشنهادی  دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ بررسی کامل DeFi

توکن‌های پروژه Shiba Inu

BONE توکنی است که به دارندگان حق حاکمیت می‌دهد و آن‌ها می‌توانند درباره روند بهبود شبکه پیشنهاد بدهند یا به پیشنهادهای دیگر رای بدهند تا اجرا شود. در وایت پیپر موجود در سایت پروژه شیبا اینو نوشته شده است:

« BONEاستخوانی است که سگ شیبای شما دنبال آن می‌گردد! شیباها ممکن است BONEها را دفن کنند. بهترین مربیان افرادی هستند که به شیبا آموزش می‌دهند با BONEهایی که دارد معامله انجام دهد و به او اجازه بدهد توکن خود را با توکن‌های دیگر معامله کند!

وقتی شیباها به دنبال BONE می‌گردند یا آن‌ها را دفن یا معامله می‌کنند، توکن‌های بازگشتی تولید می شود که در Puppy Poolها توزیع شده است. Puppy Poolها جایی هستند که شیباها در آن یا BONEهای خود را دفن می‌کنند تا در جستجوی BONE هستند.

این مفهوم و استعار‌ه‌های آن درک عملکرد BONEها را سخت‌تر می‌کند. در ادامه چارت بصری می‌بینید که به شما در درک بهتر عملکرد توکن‌ها در پروژه شیبا اینو کمک می‌کند.

عملکرد شیبا سواپ و توکن‌ها

ارتباط میان NFTها و شیبا اینو چیست؟

پروژه شیبا اینو Shiba Inu روی توکن‌های غیرقابل معاوضه هم کار می‌کند و در آینده قابلیت ساخت، خرید، فروش و معامله NFTها هم بر بستر شیبا سواپ فراهم خواهد شد. شیبا اینو پیش از این هم برنامه‌های مرتبط با NFT را توسعه داده بود؛ این برنامه انکوباتور هنرمندان نام داشت. توضیحات شیبا اینو درباره انکوباتور را در ادامه می‌خوانید:

برنامه انکوباتور هنرمندان، از بهترین هنرمندان حاضر در جامعه شیبا اینو دعوت می‌کند تا در یک پروژه منحصر به فرد به ما بپیوندند. ما از سخنرانان ژانرها و پلتفرم‌های مختلف دعوت می‌کنیم تا با هنرمندان شیبا اینویی صحبت کنند، با آن‌ها تعامل داشته باشند و در طی چند هفته با یکدیگر ارتباط صمیمانه‌ای ایجاد کنند.

این هنرمندان افرادی خواهند بود که جنبش هنری شیبا را رهبری می‌کنند. ما در این جنبش به دنبال روش‌‌هایی برای ایجاد موقعیتی منحصر به فرد در بازار NFT هستیم. در حال حاضر بیشتر از ۷۵ نفر برای شرکت در این برنامه درخواست داده‌اند و ما تا زمان ارائه نمونه کارها و آغاز سرمایه‌گذاری رسمی در NFTها، همچنان تمایل داریم با افراد جدیدی همکاری داشته باشیم.

برنامه نجات سگ‌های شیبا با ارز شیبا چیست؟

سگ‌های نژاد شیبا چهره بامز‌ه‌ای دارند و به همین دلیل افراد بسیاری آن‌ها را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کنند، اما این نژاد سگ برای زندگی در خانه و نزدیک انسان‌ها ساخته نشده است. این یعنی بسیاری از سگ‌های شیبا که در سراسر جهان زندگی می‌کنند به کمک و نجات نیاز دارند!

این موضوع باعث شد تا پلتفرم شیبا اینو به کمک ویژگی Smile که در کمپانی آمازون ارائه می‌شود، یک جنبش اجتماعی راه‌اندازی کند. این جنبش هیچ هزینه‌ای برای کاربران ندارد و هزینه مورد نیاز برای نجات به روش دیگری تأمین می‌شود.

کاربران شیبا اینو می‌توانند با استفاده از ویژگی Smile آمازون خرید خود را انجام دهند. بخشی از هزینه‌ای که کاربران از این طریق پرداخت می‌کنند، به پروژه‌های خیریه تعلق می‌گیرد. آن‌ها برای شرکت در جنبش اجتماعی شیبا اینو برای نجات سگ‌ها می‌توانند خیریه مورد نظر را روی کد 501(c)3 تنظیم کنند که به شیبا اینو مربوط است و از این طریق در طرح نجات سگ‌های شیبا مشارکت خواهند داشت.

کلام آخر

با وجود اینکه هنوز پاسخ دقیقی برای شیبا اینو چیست، نداریم اما نادیده گرفتن تأثیری که این میم کوین در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کرده، دشوار است. البته الگو گرفتن این پروژه از دوج کوین و نداشتن هیچ‌گونه پشتوانه فنی باعث تردید می‌شود و تریدرهایی که قصد سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال دارند را به چالش می‌کشاند.

نکته دیگر این است که توسعه دهندگان شیبا اینو Shiba Inu هویت مشخصی ندارند و حتی ریوشی که به عنوان بنیان‌گذار این ارز دیجیتال شناخته می‌شود هم اعلام کرده که توکن را خودش توسعه نداده است، بلکه یکی از دوستانش این پروژه را توسعه داده، نیمی از آن را به والت ریوشی ارسال کرده و نیمی دیگر را هم در قرارداد یونی سواپ مسدود کرده است. توضیحات موجود در وایت پیر هم بیشتر به شیبا اینو می‌پردازند و چیزی درباره توسعه‌دهندگان آن نمی‌گوید.

با وجود اینکه رشد قیمت شیبا اینو تریدرها را برای خرید این ارز دیجیتال و سودآوری ترغیب می‌کند، اما نباید نسبت به چراغ خطرهایی که درباره این پروژه هشدار می‌دهند هم بی‌توجه باشیم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.