داموندمگ

شت کوین چیست؟ Shitcoin چه تفاوتی با سایر ارزها دارد؟

DAMOND
شت کوین چیست

از بدو تولد بیت کوین، اصطلاحات و اسامی بسیاری در اکوسیستم کریپتو پدیدار شده‌اند و شت کوین یکی از آن‌هاست. این اصطلاح که در ابتدا به رمزارزهای جایگزین بیت کوین اطلاق می‌شد؛ حالا به ارزهای دیجیتال با ارزش کم نسبت داده می‌شود. این اصطلاح به ارزهایی اشاره دارد که برای سرمایه‌گذاری گزینه مناسبی نیستند.
در دنیای رمزارزها، ارزهای پوچی نیز وجود دارند که فقط با هدف کلاه‌برداری ایجادشده‌اند و یا هیچ کاربرد جدید و ارزش افزوده‌ای ندارند. کم‌کم در گروه‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی مردم برای اشاره به چنین رمزارزهایی از اصطلاح شت کوین استفاده کردند.
در این مقاله معیارهایی برای تشخیص شت کوین‌ها به‌منظور پرهیز از ریسک بالای سرمایه‌گذاری در آن‌ها معرفی می‌کنیم. همچنین به اختلاف‌نظرها درباره ارزش ارزهای مختلف پرداخته و در آخر از دلایل پیدایش این نوع ارزها می‌گوییم. در پایان این مقاله داموند بهتر می‌توانید از سرمایه‌تان در برابر ریسک‌ سرمایه‌گذاری در این دسته از ارزهای دیجیتال، حفاظت کنید.

شت کوین دقیقا چیست؟

امروزه صدها هزار نوع ارز و توکن دیجیتال مختلف وارد بازار شده‌اند. با رشد و توسعه بیت کوین و محبوبیت روزافزون آن، پروژه‌های جدیدی در بازار کریپتو  ظهور کردند. برخی از آن‌ها مانند اتریوم پروژه‌های نوآورانه‌ای بودند و با هدف توسعه و بهبود شرایط فعلی ایجاد شدند، برخی دیگر هیچ‌ ارزش جدیدی به شبکه فعلی اضافه نکردند و اهداف و مقاصد روشنی نداشتند.

برخی مردم معتقد هستند که هر ارز دیجیتالی به‌جز بیت کوین، shitcoin محسوب می‌شود. برخی دیگر، فرصت دادن به پروژه‌های تازه کار را برای پیشرفت و تعادل بازار ضروری می‌دانند. اینکه کدام ارزها ارزشمند و کدام‌یک آینده‌ای ندارند تا حد زیادی به نظر شخصی هر سرمایه‌گذار بستگی دارد.

چطور شت کوین‌ها را شناسایی کنیم؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، هنگامی‌ که پروژه‌ای جدید راه‌اندازی می‌شود، باید ویژگی‌ها و معیارهای لازم برای معرفی شدن به‌عنوان یک پروژه امن و قابل‌ اطمینان را داشته باشد. زمانی که مؤسسان یک استارت‌آپ نوید تغییرات بزرگ و انقلابی تازه را در صنعت کریپتو می‌دهند، اما اهداف روشن و عملکرد تعریف‌شده‌ای ندارند، کاربران به ارزشمندی و پایداری آن پروژه شک می‌کنند و ممکن است آن را شت کوین بنامند.

shitcoins

امروزه با پیشرفت‌های مداوم صنعت ارز دیجیتال و راه‌اندازی هزاران نوع ارز از سوی سازمان‌ها و یا حتی افراد مختلف، دریافت نوتیفیکشن‌ها، ایمیل‌های تبلیغاتی و تبلیغات بنری در گوگل در خصوص راه‌اندازی این ارزها با بی‌نهایت مزیت، بسیار معمول است. بسیاری از آن‌ها از جوایز رایگان در قالب عرضه اولیه و ایردراپ‌های شگفت‌انگیز می‌گویند. با این‌ حال، هنگام ارزیابی باید تبلیغات را کنار گذاشت و به واقعیات توجه کرد. در ادامه این واقعیات را در قالب چند معیار برای شناسایی شت کوین‌ها معرفی می‌کنیم.

ICOها

تقریبا همه ارزهای دیجیتال با رویدادی به نام عرضه اولیه سکه (Initial Coin Offering) یا به‌اختصار ICO به بازار معرفی می‌شوند. در فرایند ICO، قیمت ارز دیجیتال موردنظر به‌منظور جذب سرمایه ارزان‌تر است. حتی برخی سازمان‌ها رویدادی به نام Pre-ICO برگزار می‌کنند که در آن تعداد محدودی از توکن مورد نظر با قیمت ارزان‌تر از ICO به بعضی سرمایه‌گذاران فروخته می‌شود.

مطلب پیشنهادی  پولشویی چیست؟ تبهکاران و شستشوی پول در ارزهای دیجیتال!

باید در نظر داشت که ICO‌ ها همیشه قابل‌اعتماد و امن نیستند. راه‌اندازی بی‌حد و حصر ICOها در سال ۲۰۱۷، دردسرهایی نیز برای صنعت کریپتو به دنبال داشت. یکی از نشانه‌های شت کوین‌ها، ICOهای ضعیف است که بدون پشتوانه ارائه می‌شود. بسیاری از کلاهبرداران بلافاصله بعد از برگزاری نمایش جذب سرمایه و عرضه اولیه از بازار خارج می‌شوند و چیزی به خریداران نمی‌دهند. بعضی از آن‌ها هم بعد از عرضه اولیه در بازار باقی می‌مانند، اما ارزششان به صفر می‌رسد و سرمایه‌گذاران آن‌ها در نهایت با یک مشت توکن بی‌ارزش در ولتشان مواجه می شوند.

نشانه ICOهای ضعیف

برای شناسایی ICOهای ضعیف به موارد زیر توجه داشته باشید:

شت کوین ها

  • وایت‌پیپر (White Paper) ارز دیجیتال یا بهتر بگوییم شت کوین از یک توکن یا کوین دیگر کپی‌برداری شده است.
  • وایت‌پیپر ارز به‌ شیوه‌ای غیرقابل فهم نوشته شده و تقریبا برای هیچ‌کس جز توسعه‌دهندگان آن قابل‌ درک نیست.
  • پروژه وایت‌ پیپر ندارد؛ در این صورت شک نکنید که با یک شت کوین مواجه هستید.
  • تیم توسعه‌دهنده نام خود را فاش نمی‌کنند و اعضای آن پشت ایموجی‌ها و نام‌های مستعار پنهان هستند. در این صورت، احتمال کلاهبرداری نیز بالاست.
  • وب‌سایت پروژه، اصالت و طراحی منحصر به‌ فرد ندارد یا از دامنه‌های رایگان استفاده می‌کند.
  • هزاران مزیت برای توکن ذکر می‌شود، اما روش‌های دستیابی به آن‌ها مشخص نیست.
  • هیچ برنامه کاری با اهداف مشخص و تعریف‌ شده ارائه نمی‌شود و هیچ تضمینی برای پیشرفت پروژه در روزهای آینده وجود ندارد.
  • ارز دیجیتال مورد نظر طی فرایند ساده‌ای مانند فورک از ارزهای دیگر و معمولا بیت کوین ایجادشده و هیچ نوآوری خاصی ندارد.

در تمامی این موارد، توسعه‌دهندگان پروژه را ایجاد و راه‌اندازی کرده و پس از جذب سرمایه از طریق ICOها و فرایندهای مشابه، پول مورد نظرشان را جمع می‌کنند و پروژه را به حال خود رها می‌کنند.

روند قیمت و کاربرد

بررسی روند قیمت برخی از شت کوین‌ها نشان می‌دهد که صعود قیمت شدید در یک بازه زمانی بسیار کوتاه به دلیل تبلیغات و وعده‌های داده‌ شده می‌تواند به‌عنوان یک شاخص در تشخیص shit coin ها قلمداد شود. معمولا بعد از این صعودها، نزول شدید و ناگهانی ایجاد می‌شود و حتی ممکن است ارزش دارایی مورد نظر به صفر هم برسد.

از طرف دیگر نباید فراموش کرد که هدف نهایی صنعت ارز دیجیتال این است که دنیای واقعی کاربردی شود. امکان خرید کالا و خدمات به‌صورت آنلاین یا فیزیکی با استفاده از توکن‌ها و کوین‌ها، نمونه‌ای از این کاربردها هستند. در صورتی‌ که یک ارز دیجیتال توسط هیچ نهاد و سازمان بزرگی مورد استقبال قرار نگیرد و کاربردی در دنیای واقعی نداشته باشد؛ پتانسیل تبدیل‌ شدن به یک شت کوین را دارد. امروزه بیت کوین، اتریوم، بسیاری از توکن‌های متاورس و حتی برخی میم کوین‌ها مانند شیبااینو بسیار کاربردی شده‌اند و بسیاری از کسب‌ و کارها آن‌ها را به‌ عنوان ارز مورد قبول خود از مشتریانشان می‌پذیرند.

تعداد هولدرهای ارز و استخر نقدینگی

کارشناسان معتقد هستند که هر ارز دیجیتال معتبر با حداقل ارزش سرمایه‌گذاری باید ۲۰۰ الی ۳۰۰ دارنده یا هولدر داشته باشد. توکن‌های با کمتر از این مقدار هولدر، ارزش سرمایه‌گذاری ندارند. علاوه بر این، دارایی‌های ارزشمند باید در هر دقیقه حداقل پنج تا ۱۰ تراکنش داشته باشند.

مطلب پیشنهادی  اکانت‌های توییتر ارز دیجیتال که حتما باید آن‌ها را فالو کنید

استخر نقدینگی سازمان توسعه‌دهنده یک ارز دیجیتال به عنوان ستون فقرات آن در مبادلات در نظر گرفته می‌شود. پروژه‌ای که ارزش نقدینگی‌اش کمتر از ۳۰۰ هزار دلار است احتمالا یک شت کوین را نمایندگی می‌کند. نقدینگی چند صد یا چند هزار دلار، یک هشدار برای سرمایه‌گذاران است.  توسعه‌دهندگان باید آمار دقیقی از نقدینگی استخرهای خود ارائه کنند تا کاربران بر این اساس تصمیم بگیرند که قصد سرمایه‌گذاری روی آن را دارند یا خیر.

ارزهای شت کوین

چه ارزهایی شت کوین هستند؟

همان‌طور که قبلا هم گفتیم، برخی افراد تأثیرگذار در کل صنعت کریپتو هر ارز دیجیتالی به‌ غیر از بیت کوین را شت کوین می‌دانند؛ اما این دیدگاه چندان درست نیست. ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم (ETH)، ایاس (EOS)، لایت کوین (LTC)، مونرو (XMR)، نیم کوین (Namecoin)، سولانا (SOL) و کاردانو (ADA) ثابت کرده‌اند که ارزش افزوده فراوانی برای صنعت ارزهای دیجیتال و کاربرانش دارند و می‌توانند نقش مهمی در گسترش پذیرش عمومی بلاک چین بین مردم داشته باشند.

شاید بهترین این ارزها اتریوم باشد که با فراهم کردن قراردادهای هوشمند به تمرکززدایی بیشتر اکوسیستم و در نتیجه امن‌تر شدن آن کمک می‌کند. مثال‌های دیگر مونرو، زی کش (ZCash) و گرین (GRIN) هستند که ثابت کرده‌اند توانمندي‌های قابل‌توجهی در حفظ حریم خصوصی و حتی ناشناس ماندن دارند. علاوه بر این، آن‌ها انواع جدیدی از ارز دیجیتال هستند که قبلا سازوکارشان غیرممکن تصور می‌شد.

بعضی از ارزهای شناخته‌شده با اتهامات جدی‌تری مبنی بر شت کوین بودن از سوی تعداد بیشتری از کارشناسان ارزهای دیجیتال مواجه هستند. پروژه‌هایی مانند DENT، BitTorrent، TRON یا TRX و Dogecoin‌ نمونه‌هایی از آن‌ها هستند. این شک بخاطر روشن نبودن اهداف و مزایای این توکن‌ها به آن‌ها وارد شده است. به‌عنوان‌مثال، توکن BTT متعلق به BitTorrent در موارد متعددی به سرقت ادبی متهم شده، اتهاماتی که اعتبار شریک و بلاک چین مجری آن، یعنی ترون با توکن TRX را خدشه‌دار کرده است.

نظرهای بدبینانه درباره شت کوین

اختلاف‌نظر و سلیقه در خصوص شت کوین‌ها تا آنجایی پیش می‌رود که برخی کارشناسان مانند جان مک‌کافی (John Mcafee) معتقد هستند که حتی بیت کوین هم به یک شت کوین تبدیل شده است. آن‌ها نوسانات بسیار شدید این ارز، سرعت پایین شبکه و مقیاس‌پذیری اندک آن را به عنوان دلایل خود برای این نظر بیان می‌کنند. برخی کارشناسان مانند جکسون پالمر (Jackson Palmer) که خود یکی از بنیان‌گذاران دوج کوین بود و حالا از منتقدین سرسخت صنعت ارزهای دیجیتال است، معتقد هستند که در واقع هیچ‌ یک از ارزهای دیجیتال، ارزش خاصی ایجاد نمی‌کنند و همه آن‌ها شت کوین هستند.

خرید و فروش شت کوین

چرا شت کوین ها خرید و فروش می شوند؟

پیش از پاسخ به این پرسش باید بپرسیم اساسا چرا شت کوین‌ها به وجود می‌آیند. دلیل اصلی این موضوع نقطه قوت و ارزش ذاتی صنعت ارزهای دیجیتال یعنی غیرمتمرکز بودن آن است. توسعه‌دهندگان ارزهای فیات و دارایی‌های نقدی و متمرکز، حکومت‌ها یا  شرکت‌های واقعی با سود، سوابق قانونی، گردش بازار مشخص هستند که به‌ عنوان پشتوانه دارایی مورد نظر عمل می‌کنند. همچنین، نظارت و قانون‌گذاری‌های آن‌ها در طول ده‌ها سال توسعه‌یافته و معمولا توسط نهادهای بالادست کنترل می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  روش های کسب درآمد از بیت کوین با 6 روش

صنعت ارزهای دیجیتال، اقتصاد غیرمتمرکز دارد و کمتر به بازارهای دیگر وابسته است. این بازار علیرغم مزایایی که دارد، خطر سوءاستفاده و ایجاد ارزهای دیجیتال توسط افراد غیرحرفه‌ای و کلاه‌بردار را افزایش می‌دهد. همین موضوع منجر به ایجاد شت توکن‌ها و کوین‌ها شده است.

چرا شت کوین‌ها معامله می‌شوند؟ فارغ از اینکه معیار افراد برای شت کوین در نظر گرفتن یک ارز دیجیتال متفاوت است، برخی از ارزهای دیجیتال که توافق نظر بیشتری برای بی‌ارزش بودن آن‌ها وجود دارد، در کوتاه‌مدت بازار خوبی به دست می‌آورند. معامله‌گران خبره می‌دانند چطور در کوتاه‌مدت از آن‌ها سود خوبی کسب کنند. برخی روش‌های معاملاتی کوتاه‌مدت مانند سويینگ یا نوسانی (Swing) برای معامله این‌گونه ارزها استفاده می‌شوند. به همین دلیل است که گاهی نام تریدرهای حرفه‌ای هم در بازار خرید و فروش بعضی شت کوین‌ها دیده می‌شود.

شت کوین چیست

سخن آخر

صنعت ارز دیجیتال، یک پدیده نوین با مزایا و مخاطرات مخصوص به خودش است. همه هزاران ارزی که تاکنون در این صنعت به وجود آمده‌اند ارزش برابری ندارند. بسیاری از آن‌ها حتی چند ماه هم دوام نیاورده و از بین رفته‌اند. چنین اتفاقاتی، سبب پیدایش عبارت شت کوین (Shitcoin) شده است. عبارتی که با آن، ارزهای دیجیتال بی‌ارزش و فاقد استانداردهای لازم برای سرمایه‌گذاری، توصیف می‌شوند.

شت کوین‌ها معمولا با تبلیغات و وعده‌های فراوان توسعه‌دهندگانشان راه‌اندازی می‌شوند؛ اما پس‌ از اینکه به سود رسیدند سرمایه‌گذاران خود را بدون توسعه توکن، رها می‌کنند. در نتیجه، ارزش ارز دیجیتال افت می‌کند و پس از مدتی به صفر می‌رسد.

وایت‌پیپرهای کپی و نامفهوم، توسعه‌دهندگان ناشناس، وب‌سایت ضعیف، تعداد هولدرهای محدود و نقدینگی اندک، ازجمله نشانه‌هایی هستند که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توان شت کوین‌ها را شناسایی کرد. در کنار ارزهای دیجیتال بی‌ارزش، برخی کارشناسان نسبت به ارزهای شناخته‌شده‌تر مانند دوج کوین، مونرو و zcash‌ امیدوارند و آن‌ها را به عنوان شت توکن نمی‌شناسند. درواقع تشخیص ارزش سرمایه‌گذاری یک ارز دیجیتال، سلیقه‌ای است تا جایی که برخی کل رمزارزها را شت کوین می‌دانند و برخی دیگر نیز تمامی آلت کوین‌ها حتی اتریوم را در این دسته قرار می‌دهند.

سؤالات متداول

آیا میم کوین‌ها شت کوین هستند؟

بسیاری از آن‌ها هیچ ارزش ذاتی ندارند و تنها با تکیه بر موفقیت میم کوین‌های برتر، یعنی دوج کوین و شیبااینو به وجود آمده‌اند. با وجود حمایت ایلان ماسک از دوج کوین و نزدیک شدن شیبا به یک ارز دیجیتال واقعی و کاربردهایی که این دو در دنیای واقعی پیدا کرده‌اند، با قطعیت کمتری می‌توان آن‌ها را شت کوین نامید.

چه شت کوین‌هایی برای معامله بهتر هستند؟

اگر قصد خرید و فروش ارزهای بدون ارزش ذاتی را دارید، بهتر است حداقل روی آن‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که از حمایت سازمان‌ها و افراد مشهور برخوردار هستند یا مدت زیادی است که معروف شده‌اند یا اینکه در بازار کنونی ترند هستند و می‌توان از نوسان‌های کوتاه مدت آن‌ها سود به دست آورد.

آیا شت کوین‌ها در صرافی‌های معتبر لیست می‌شوند؟

برخی از آن‌ها بله و برخی دیگر خیر. بنابراین لیست شدن یک ارز دیجیتال حتی در صرافی‌هایی مانند بایننس و کوین بیس نیز نمی‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری در آن‌ها را کاملا برطرف کند. با این‌ حال، بهتر است نسبت به سرمایه‌گذاری در ارزهایی که در صرافی‌های معتبر متمرکز لیست نشده‌اند، محتاط باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.