داموندمگ

قرارداد هوشمند چیست؟ مزایا و معایب Smart Contract ها

DAMOND
قرارداد هوشمند

اگر در بازار ارزهای دیجیتال یا حوزه بلاکچین فعال باشید، قرارداد هوشمند اصطلاحی است که نام آن را به دفعات شنیده‌اید. آما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که این قراردادها چه هستند؟ چرا به آن‌ها قرارداد می‌گویند و چه کاربردی در دنیای ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاکچین دارند؟

Smart Contract یکی از مفاهیم اساسی در شبکه بلاکچین هستند که شاید اگر وجود نداشتند، اکثر چشم‌اندازهایی که برای آینده این تکنولوژی در نظر گرفته شده است، باطل می‌شد. آن‌ها مبنای اصلی امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هستند و کاربردشان به تراکنش‌ها و امور مالی محدود نمی‌شود. در این مقاله به زبان ساده توضیح می‌دهیم که قرارداد هوشمند چیست، چه کاربردهایی دارد و چگونه می‌تواند آینده زندگی بشر را تحت تأثیر قرار دهد.

قرارداد هوشمند Smart Contract چیست؟

قراردادهای هوشمند نوعی پروتکل بلاکچینی متن‌باز هستند که طرفین معامله می‌توانند شروط قرارداد را به صورت توافقی تعیین کنند. شرایط تعیین ‌شده به عنوان قوانین پیش فرض قرارداد تنظیم می‌شود و قرارداد بعد از عمل به تمام تعهدات ثبت شده، اجرا خواهد شد. به عنوان مثال قرارداد به صورت خودکار زمانی اجرا می‌شود که قیمت یک ارز دیجیتال به حد سود تعیین شده رسیده باشد یا دورع زمانی تعیین‌شده سپری شده باشد؛ در این مثال‌ها حد سود و زمان، شرایط تعیین شده قرارداد هستند.

با استفاده از این قراردادها می‌توان بدون واسطه معامله کرد و افراد و کسب و کارها می‌توانند بدون اینکه نیاز به اعتماد به یکدیگر داشته باشند، باهم تراکنش انجام دهند. به کمک قراردادهای هوشمند، همه اعضای یک سازمان می‌توانند تمام دارایی‌های توکنی را مدیریت کنند و به آن‌ها دسترسی داشته باشند. داده‌های مربوط به این دسترسی و مدیریت در یک دفتر کاملا شفاف و غیرقابل تغییر ثبت مي‌شود، تمام اعضای مجموعه به این دفتر دسترسی دارند و تنها در صورتی امکان بروزرسانی آن وجود دارد که اکثر اعضا در این باره توافق نظر داشته باشند.

تاریخچه ساخت قرارداد هوشمند

مفهوم قرارداد هوشمند برای اولین بار در سال 1994 توسط یک کریپتوگرافر خلاق، نیک سابو، ارائه شد. او همان کسی است که یک ارز دیجیتال کاذب به نام بیت گلد (Bitgold) را در سال 1998 توسعه داد و حتی احتمال دارد ساتوشی ناکاماتوی ناشناس باشد! سابو قرارداد هوشمند اولیه را به عنوان قراردادی کامپیوتری تعریف کرد که شرایط را اجرا می‌کند.

نیک سابو خالق قراردادهای هوشمند

بعد از آن مفهوم این قراردادها رها شد یا حداقل، دیگر کسی به صورت جدی روی آن کار نکرد. اما حدود دو دهه بعد شبکه بلاکچین اتریوم ظهور کرد و قراردادهای هوشمند در این شبکه به صورت کاربردی مورد استفاده قرار گرفتند.

شرکت‌های مختلف از جمله اتریوم در ابتدا قراردادهای هوشمند را با مثال ماشین فروش برای مردم تشریح کردند. ماشین‌های فروش به فروشندگان کمک می‌کنند محصولات یا خدماتی را بفروشند، بدون اینکه نیاز باشد شخصی حقیقی پول را از خریدار بگیرد و محصول را به او تحویل دهد. قراردادهای هوشمند هم تقریبا چنین هدفی را دنبال می‌کنند، اما در مقیاسی گسترده‌تر.

این قراردادها به مرور زمان بیش از پیش پیشرفت کردند و از عبارت ساده کدنویسی شده به قراردادهایی تبدیل شدند که در آن طرفین معامله نیازی به اعتماد به یکدیگر نداشته باشند. البته توسعه‌دهندگان همچنان در حال کار روی این قراردادها هستند و به اندازه همین مسیری که آمده‌اند، باید ادامه بدهند تا به هدف نهایی از توسعه پلتفرم‌های غیرمتمرکز هوشمند برسند.

قرارداد هوشمند ارز دیجیتال چطور کار می‌کند؟

قراردادهای هوشمند هم به تنهایی کار می‌کنند و هم می‌توانند با سایر قراردادها تعامل داشته باشند. آن‌ها همچنین قابلیت تعامل با منابع خارجی را دارند، اما برای این کار به اوراکل‌هایی مانند چین لینک (chainlink) و پروتکل BAND نیاز دارند تا بتوانند با بیرون از شبکه دیتاها را مبادله کنند.

به عنوان مثال دسته‌ای از قراردادهای هوشمند برای ایجاد شبکه‌ای خودگردان به کار می‌روند؛ در این شبکه‌ها قراردادها به صورت سریالی اجرا می‌شوند و هر قرارداد تنها در صورتی اجرا می‌شود که شرایط قبلی آن اجرا شده و به پایان رسیده باشد.

در یک Smart Contract ارز دیجیتال چند بخش اصلی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را نام برده‌ایم:

  • امضا‌کنندگان: دو یا چند کاربری که در شبکه حضور دارند این نقش را برعهده می‌گیرند.
  • المان توافق: المانی است که در محیط قرارداد هوشمند برای ایجاد توافق بین طرفین مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ مانند یک توکن دیجیتال.
  • شرایط قرارداد: این شرایط باید با زبان کدنویسی بومی شبکه نوشته شوند. در این شرایط قوانینی تعیین می‌شود که اعضای یک شبکه قرارداد هوشمند مطابق با آن جریمه می‌شوند یا پاداش می‌گیرند.

مثالی درباره روش کار قراردادهای هوشمند

برای درک نحوه عملکرد این قراردادها به گزاره‌های «اگر… آنگاه…» فکر کنید. به عنوان مثال تصور کنید فردی می‌خواهد خانه فرد دیگری را رنگ کند و آن‌ها با استفاده از یک قرارداد هوشمند باهم معامله خواهند کرد. در قرارداد تعیین می‌شود که نقاش در تاریخ تعیین شده باید خانه را آماده تحویل بدهد و صاحب‌خانه هم موظف است دستمزد را پرداخت کند. صاحب‌خانه پول را واریز می‌کند ولی این پول به حساب نقاش نمی‌رسد و در قرارداد هوشمند بلوکه می‌شود. اگر نقاش خانه را در موعد مقرر تحویل داد، قرارداد اجرا می‌شود و پول به حساب او واریز خواهد شد. اما اگر نقاش خانه را در موعد مقرر تحویل ندهد، قرارداد لغو می‌شود و پول به حساب صاحب‌خانه بر می‌گردد. این نحوه کار قراردادهای هوشمند به زبان ساده است.

مطلب پیشنهادی  تراکنش در بلاک چین چیست؟ سازوکار تراکنش های بیت کوین

 عملکرد تخصصی قرارداد هوشمند

زمانی که طرفین معامله شرایط را مشخص کردند، قرارداد در شبکه بلاکچین ذخیره و رمزنگاری می‌شود. بعد از اینکه شرایط قرارداد انجام شد، تراکنش ثبت شده روی آن مانند هر تراکنش دیگری بر بستر بلاکچین اجرا می‌شود. عملکرد بلاکچین به گونه‌ای است که نسخه‌ای کپی از تراکنش‌ها روی نودهای تایید کننده ذخیره شده است و در صورت تایید اکثریت نودهای موجود در شبکه، تراکنش تایید و انجام می‌شود. اگر قرارداد با انجام تعهدات طرفین به پایان رسیده باشد، نودها تراکنش را تایید می‌کنند و وجوه بلوکه مبادله می‌شود.

تفاوت قراردادهای هوشمند در بلاک چین و قراردادهای معمولی

اگر قراردادهای هوشمند درست اجرا شوند، مزیت‌های بیشتری نسبت به قراردادهای سنتی دارند. آن‌ها امنیت را ارتقا می‌دهند، امکان نظارت بر انجام یک تراکنش در لحظه را فراهم می‌کنند و حسابرسی قراردادها توسط اشخاص ثالث را کاهش می‌دهند.

تفاوت قرارداد هوشمند و سنتی

قراردادهای هوشمند همچنین می‌توانند بروکراسی سازمانی را کاهش دهند؛ بروکراسی سازمانی یعنی دیوان سالاری که در آن رده‌های پایین‌تر سازمانی باید بی‌چون و چرا مواد مندرج در قراردادهای سنتی را بپذیرند و حتی در بسیاری از موارد امکان بررسی مواد قرارداد را ندارند. در مقابل با Smart Contract می‌توان سازمان مستقل غیرمتمرکزی داشت که در آن قراردادها به صورت خودکار مدیریت و اجرا می‌شوند.

قراردادهای هوشمند کاغذ بازی‌های اداری و واسطه‌های پرهزینه‌ای که برای تراکنش‌ها و قراردادهای سنتی مورد نیاز هستند را حذف می‌کنند. آن‌ها همچنین ویژگی‌های مثبت بلاکچین مانند شفافیت و قابلیت دسترس‌پذیری برای تمام اعضای شبکه را دارند. این قراردادها غیر قابل دور زدن هستند و طرفین معامله برای دستیابی به منافعشان مستلزم اجرای تمام شرایط تعیین شده در قرارداد هستند.

تنها شباهت قراردادهای هوشمند با قراردادهای سنتی هم این است که هر دوی آن‌ها می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند که در قسمت‌های بعدی بیشتر به آن می‌پردازیم.

مزایای قرارداد هوشمند

مزایایی که قراردادهای هوشمند نسبت به قراردادهای سنتی دارند،‌ هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و به کسب و کارها و افراد مختلف کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن تراکنش انجام دهند. معاملات قابل اعتماد می‌شوند و میزان تقلب تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. در چنین قراردادی طرفین معامله می‌توانند به راحتی به توافق برسند و توافقشان را در یک قرارداد ثبت کنند و معامله را انجام دهند. تمام این فرایند تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

در قرارداد هوشمند کاربران نیازی ندارند به یک سیستم مرکزی که مانند جعبه سیاه تراکنش‌هاست، اعتماد داشته باشند. آن‌ها همه معاملات و تراکنش‌هایشان را مستقیم انجام می‌دهند و تنها واسطی که میان آن‌ها و طرف مقابلشان در معامله قرار دارد، کد است. کاربران به جای اینکه به واسطه‌ها اعتماد کنند، به جمله «کد قانون است» اطمینان دارند و می‌دانند که می‌توانند عملکرد هر برنامه را به صورت کاملا شفاف ببینند.

از دیگر مزیت‌های قرارداد هوشمند می‌توان به کاهش تقلب در قراردادها اشاره کرد. امکان دستکاری هیچ قراردادی به هیچ نحوی در سیستم‌های بلاکچین کنونی وجود ندارد، مگر اینکه اکثریت نودهای یک شبکه بلاکچینی با آن توافق نظر داشته باشند. بنابراین این قراردادها جعل نمی‌شوند و هیچکس نمی‌تواند به تعهدات خود عمل نکند ولی پاداشش را بگیرد یا منفعتی به دست آورد.

معایب قرارداد هوشمند به زبان ساده

با وجود اینکه قراردادهای هوشمند مزیت‌های بسیاری دارند، اما هنوز کامل نیستند و احتمال خطا در آن‌ها وجود دارد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که این قراردادها با دست برنامه‌نویسی می‌شوند، بنابراین احتمال خطای انسانی وجود دارد. یکی از مشهورترین مشکلاتی که در این زمینه ایجاد شد، هک DAO بود که بلاکچین اتریوم را با مشکلات بسیاری مواجه کرد و منجر به ایجاد هاردفورک در شبکه اتریوم شد.

معایب قراردادهای هوشمند

ایده قراردادهای هوشمند روی کاغذ عالی و بدون نقص به نظر مي‌رسد، اما زمانی که وارد عمل می‌شویم به این نتیجه می‌رسیم که برای اجرایی کردن تمام قسمت‌های ایده و استفاده از این قراردادها به صورت کاربردی، به زیرساخت‌های گسترده‌تری نیاز داریم.

حتی اگر از زیرساخت‌ها هم صرف نظر کنیم، باز هم ایده قراردادهای هوشمند خالی از ایراد نیست، دولت‌ها باید برای دریافت مالیات روی حساب مردم نظارت داشته باشند. با استفاده از قرداد هوشمند، چنین نظارتی عملا امکان‌پذیر نیست و هیچ‌گونه نظارتی روی تراکنش‌های انجام شده وجود ندارد. این موضوع مسیر را برای انجام کارهای خلاف قانون و فرار مالیاتی هموار می‌کند.

مطلب پیشنهادی  امنیت بیت کوین؛ آیا شبکه بیت کوین هک می‌شود؟

در ادامه به سه نقطه ضعف مهم در قراردادهای هوشمند کنونی اشاره می‌کنیم.

عدم امنیت قراردادهای هوشمند

این قراردادها برای تأمین امنیت از ترکیبی از ابزارهای امنیتی و رمزنگاری مانند سرتیفیکیشن‌های HTTPS و SSL استفاده می‌کنند. همچنین اشخاص ثالثی هم در شبکه وجود دارند که برای اطمینان از ایمنی قراردادها، آن‌ها را بازرسی می‌کنند. اما تجربه نشان می‌دهد این سطح از امنیت کافی نیست!

در سال 2020 که امور مالی غیرمتمرکز توسعه پیدا کردند، تعداد زیادی از پروتکل‌های جدید بدون اینکه ارزیابی و ممیزی شوند، فعالیتشان را بر بستر اتریوم آغاز کنند. نتیجه عدم نظارت از دست رفتن صدها میلیون دلار از سرمایه‌های سرمایه‌گذاران بود که به دلیل کلاهبرداری، پروژه‌های غیرمتمرکز فیک، هک و اشکالات نرم افزاری از دست رفت.

DeFi Value، Origin، Akropolis و Harvest چند مورد از مهم‌ترین پروژه‌های DeFi بودند که در این بازه سرمایه بسیاری از مردم را نابود کردند. با وجود اینکه توسعه‌دهندگان بیشتر از سال 2020 بر شبکه نظارت دارند و امنیت آن را به شدت ارتقا داده‌اند، اما بهتر است پیش از سرمایه‌گذاری روی هر پروژه دیفای، ابتدا درباره آن کامل تحقیق کنید.

عدم ارتباط با شبکه‌های بیرونی

پیش از این گفتیم که قراردادهای هوشمند می‌توانند به کمک اوراکل‌ها با منابع خارجی تبادل داده داشته باشند، اما این قابلیت هنوز به اندازه‌ای قدرتمند نیست که بتواند نیاز کاربران را برآورده کند. به عنوان مثال ما هنوز نمی‌توانیم اطلاعات موجود در یک وب‌سایت را به یک قرارداد هوشمند در بستر اتریوم منتقل کنیم. اوراکل‌ها برای برآورده کردن این نیاز کاربردی هستند، اما همچنان باید توسعه داده شوند و به تکامل برسند.

مقیاس‌پذیری

مقیاس‌پذیری یکی از قدیمی‌ترین مشکلاتی است که در تمام شبکه‌های بلاکچین وجود دارد. تصور کنید تمام کاربران اینترنت بخواهند از شبکه بلاکچین اتریوم استفاده کنند یا همه افراد به جای قراردادهای سنتی به سراغ قراردادهای هوشمند بروند. در این صورت شبکه‌ها کاملا از دسترس خارج خواهند شد یا به اندازه‌ای کند و پر هزینه می‌شوند که انسان‌ها ترجیح می‌دهند به دنیای ماقبل اینترنت بازگردند و همه کارهایشان را به صورت دستی انجام بدهند!

مشکل مقیاس‌پذیری در بلاکچین و قرارداد هوشمند

مقیاس‌پذیری یعنی اگر تعداد کاربران شبکه افزایش پیدا کرد، یک تراکنش در بدترین حالت چند دقیقه طول بکشد، نه چند ساعت. بسیاری از بلاکچین‌ها مانند اتریوم 2.0 در حال کار کردن روی این قابلیت هستند. البته نباید فراموش کنیم قراردادهای هوشمند هرچقدر هم که کند باشند و حتی اگر تراکنش‌هایشان چند ساعت طول بکشد، باز هم به اندازه روند اجرای یک قرارداد سنتی کند نیستند. قراردادهای سنتی در بهترین حالت طی چند روز اجرا خواهند شد.

کاربرد قراردادهای هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند برای موارد مختلفی کاربرد دارند؛ همه صنایع و پلتفرم‌ها در حوزه‌های مختلفی چون مخابرات، بانکداری و امور مالی، بیمه، آموزش، شبکه‌های اجتماعی، تعریف قوانین مالکیت، تنظیم قراردادهای اجاره، حقوق مالکیت معنوی و… می‌توانند از این قراردادها استفاده کنند.

به طور کلی هرجایی که قرار است معامله‌ای انجام شود که در آن هرکدام از طرفین وظیفه خاصی دارند، می‌توان از قرارداد هوشمند استفاده کرد. به عنوان مثال اگر در پروسه خرید ماشین از این قرارداد استفاده شود، کارخانه باید ماشین را در موعد مقرر به مشتری تحویل دهد و مشتری موظف است هزینه را کامل پرداخت کند. پس پول مشتری در قرارداد بلوکه می‌شود و زمانی که در موعد مشخص ماشین را تحویل گرفت، پول آزاد خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که قراردادهای هوشمند را در صنایع مختلف کاربردی کرده، این است که کاربران بدون دانش کدنویسی هم می‌توانند چنین قراردادی ایجاد کنند. بنابراین حتی اگر برنامه نویس نباشیم هم می‌توانیم یاد بگیریم چگونه قراداد هوشمند بسازیم. این قراردادها به شیوه‌ای کار می‌کنند که برای انسان‌ها قابل خواندن هستند و آن‌ها برای کار کردن با این برنامه‌ها نیازی به یادگیری هیچ زبان برنامه‌نویسی نخواهند داشت.

امور مالی غیرمتمرکز

بسیاری از ارزهای دیجیتال و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با استفاده از کدهای قرارداد هوشمند قابلیت تبادل اطلاعات، کالاها و سرمایه را فراهم کرده‌اند. کاربران موسسات متمرکز مانند بانک‌ها یا موسسات اعتباری برای مدیریت تراکنش‌هایشان باید به واسطه‌ها اعتماد کنند، اما قراردادهای هوشمند از کد استفاده می‌کنند. کدها هستند که تعیین می‌کنند یک قرارداد به صورت قانونی و شفاف اجرا شده است یا خیر و تنها در صورتی تراکنش انجام می‌شود که قرارداد بتواند تاییدیه لازم درباره شرایط تعیین شده در آن را دریافت کند.

قراردادهای هوشمند آمده‌اند تا جهان را به شیوه‌ای خودکار اداره کنند و زندگی را برای بشر تسهیل کنند.

هویت‌های دیجیتال

در دنیای اینترنت شرکت‌ها با اطلاعات کاربران درآمد کسب می‌کنند و مردم هم نمی‌توانند کاری در این زمینه انجام دهند. اما قراردادهای هوشمند حاکمیت و مدیریت اطلاعات را به دست مردم می‌دهند. مردم می‌توانند انتخاب کنند اطلاعات در اختیار چه کسی قرار بگیرد. در سیستم هویت‌های دیجیتال هیچ واسطه‌ای وجود ندارد که بتواند به صورت مخفیانه اطلاعات کاربران را سرقت کند و آن‌ها را بفروشد.

ایجاد هویت دیجیتال با اسمارت کانترکت

در آینده هویت‌ها دیجیتالی خواهند بود که ناشناخته و کاملا ایمن هستند. به عنوان مثال اگر کاربری بخواهد با هویت دیجیتال عضو یک شبکه اجتماعی شود، هیچ پلتفرم واسطه‌ای برای دسترسی به اطلاعات او وجود نخواهد داشت.

مطلب پیشنهادی  اصلاح قیمت یا سقوط قیمت در ارز دیجیتال چیست؟

کاربران می‌توانند انتخاب کنند که کدام یک از داده‌هایشان عمومی باشد و کدام یک محرمانه باقی بماند. اگر هم بخواهند با پلتفرمی در تعامل باشند، طی یک Smart Contract مشخص می‌کنند که مجوز انتشار کدام یک از اطلاعاتشان وجود دارد. در نتیجه پلتفرم نمی‌تواند به تمام اطلاعات شخص دسترسی داشته باشد.

مشاورین املاک

برخی از واسطه‌ها و مشاورین املاک به معنای واقعی کلمه کلاهبرداری می‌کنند! فرایند خرید و فروش خانه در حال حاضر چیزی جز پیچیدگی و کاغذبازی نیست. همین موضوع باعث می‌شود بسیاری از واسطه‌ها برای انجام این فرایند پیچیده هزینه بسیاری از خریدار و فروشنده دریافت کنند.

با استفاده از قرارداد هوشمند می‌توان چنین واسطه‌هایی را حذف کرد و فرایند انتقال خانه از مالک کنونی به مالک جدید را تا حد امکان به روشی ساده انجام داد. بسیاری از واسطه‌ها ادعا می‌کنند که این فرایند پیچیده برای تأمین امنیت معامله است، اما با قراردادهای هوشمند هم امنیت معامله تأمین می‌شود و هم پیچیده و هزینه‌بر نیست.

بیمه

با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توان تمام پلتفرم‌های بیمه را اجرا کرد. برای این کار مشتری و ارائه دهنده خدمات باهم وارد یک قرارداد می‌شوند. موارد قرارداد بیمه ثبت می‌شود و مشتری در صورت تایید می‌تواند آن را امضا کند. قرارداد تا زمانی که مسئول بیمه تعیین کند، باز می‌ماند.

مشتریان هنگام نیاز به دریافت خسارت، مدارک را در قرارداد بارگذاری می‌کنند و وجود بلوکه شده آزاد می‌شود. در این صورت دیگر مشتریان نیازی به برقراری ارتباط مستقیم با کارمندان اداره بیمه ندارند و همه فرایند به صورت اتوماتیک پیش می‌رود. حتی می‌توان سیستم‌های بیمه را به بیمارستان، راهنمایی رانندگی و… نیز متصل کرد تا اطلاعات از طریق شبکه منتقل شود.

زنجیره تأمین

یکی از مفیدترین کاربردهای قراردادهای هوشمند در زنجیره تأمین است. در حال حاضر افراد بسیاری در این زنجیره درگیر هستند؛ شرکت‌ها باید هزینه و نیروی بسیاری برای پیگیری مرسوله‌ها و نگهداری آن‌ها و مدیریت تراکنش‌ها و پرداخت‌ها صرف کنند. با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توان تمام سیستم‌های زنجیره تأمین را به صورت خودکار اجرا کرد و در هر لحظه به مرسوله و اطلاعات مرتبط با آن دسترسی داشت. با اتوماسیون زنجیره تأمین احتمال تقلب حتی در کوچک‌ترین جزئیات هم وجود ندارد و همه چیز به صورت کامل و بدون خطای انسانی مدیریت می‌شود.

قرارداد هوشمند بیت کوین و قرارداد هوشمند اتریوم چیست؟

اتریوم بر خلاف بیت کوین چیزی فراتر یک فروشگاه ارز دیجیتال بود و بستری مجازی برای میزبانی هزاران پروژه مختلف فراهم کرد. به عنوان مثال در سال 2017 که ICO (عرضه اولیه توکن دیجیتال) رونق گرفته بود، بلاکچین اتریوم میزبان بسیاری از این توکن‌ها بود یا در سال 2020 اتریوم بستر راه‌اندازی پروژه‌های مربوط به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) بود.

Smart Contract اتریوم

در حال حاضر هر پروژه‌ای که با توکن‌های ERC-20 تماما بر بستر اتریوم هستند و پروژه‌هایی که با قرارداد هوشمند سر و کار دارند نیز در اولویت اول اتریوم را به عنوان میزبان انتخاب می‌کنند. اتریوم تنها یک دفتر کل توزیع‌شده نیست و می‌توان آن را به عنوان ماشینی توصیف کرد که سیستم توزیع‌شده را در پروژه‌های مختلف اجرا می‌کند. تمام قراردادهای هوشمند اتریوم ساختار یکسانی دارند و از کدهای مشابهی برخوردارند.

اتریوم بستر اصلی قراردادهای هوشمند است، اما در بلاکچین‌های دیگر مانند بیت کوین هم می‌توانیم قراردادهای هوشمند را ببینیم. به عنوان مثال هر تراکنش در بیت کوین نسخه ساده شده یک Smart Contract است یا به عنوان مثالی دیگر راهکارهای لایه دو از سیستم مبتنی بر قرارداد هوشمند استفاده می‌کنند.

جایگاه قراردادهای هوشمند در آینده

پتانسیل قرارداد هوشمند هیچ محدودیتی ندارد و می‌تواند در تمام صنایع کاربردی باشد. با استفاده از این قرارداد در هر پروسه‌ای می‌توان سیستم‌های بروکراتیک را حذف کرد و همه چیز را به صورت خودکار مدیریت کرد.

در ادامه به چند مثال درباره کاربردهای احتمالی قراردادهای هوشمند در آینده اشاره می‌کنیم:

  • پرداخت‌های برنامه‌ریزی شده مثل پرداخت هزینه یک مرسوله پس از تحویل
  • اقتصاد غیرمتمرکز مثل وام، استیبل کوین‌ها، یا صرافی‌ها
  • توکن‌سازی برای معامله دارایی‌های دنیای واقعی مانند ساختن توکن NFT‌برای کارهای هنری
  • بازی‌های کریپتویی

برای این کاربردها برنامه‌ریزی‌های اولیه صورت گرفته است و هنوز جزئیات بسیاری از پروژه‌ها در این زمینه مشخص نیست. به همین دلیل برای اینکه متوجه شویم قراردادهای هوشمند دقیقا چه تأثیری در زندگی آینده بشر ایجاد می‌کنند، همچنان باید منتظر گذر زمان بمانیم تا متوجه برنامه‌های توسعه‌دهندگان بلاکچین در این زمینه بشویم.

کلام آخر

در این مقاله از داموندمگ گفتیم که قراردادهای هوشمند در آینده به اندازه‌ای کاربردی خواهند بود که شاید بسیاری از ما یاد بگیریم چگونه قرارداد هوشمند بسازیم و از آن استفاده کنیم. احتمالا در آینده‌ای نه چندان دور حتی کسب و کارهای کوچک هم از قراردادهای هوشمند برای تعامل با مشتریانشان استفاده می‌کنند. همه چیز به دنبال اینکه تراکنش‌های مالی و بانکی و واحدهای مالی جهان در حال تغییر است، رخ می‌دهد. Smart Contract نیز بخشی از این تغییر در آینده جهان است که در حال حاضر هم در بسیاری از موارد مورد به خصوص در دنیای ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.