داموندمگ

شاخص S&P 500 چیست؟ آیا سرمایه گذاری در آن درست است؟

DAMOND

وقتی صحبت از شاخص‌های عمده سهام ایالات متحده می‌شود، شاخص S&P 500 به عنوان شاخص عملکرد کلی بازار سهام و همین‌طور عملکرد شرکت‌های بزرگ، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. شاید شما هم در دسته افرادی باشید که شک دارید که آیا سرمایه گذاری در این شاخص می‌تواند یک فعالیت هوشمندانه مالی باشد یا خیر؟ در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به بررسی کامل این شاخص، نحوه عملکرد آن و شرایط سرمایه گذاری در S&P 500 بپردازیم.

شاخص S&P 500 چیست؟

S&P 500 مخفف  Standard & Poor’s 500 ، یک شاخص سهام است که از 500 شرکت بزرگ در ایالات متحده تشکیل شده و به طور کلی بهترین شاخص برای عملکرد کلی سهام ایالات متحده در نظر گرفته می‌شود. اگر از یک زاویه دیگر نگاه کنیم، S&P 500 را می‌توان به عنوان یک شاخص، معیاری آماری از عملکرد 500 سهام بزرگ آمریکا دانست. در این زمینه، S&P 500 یک معیار رایج برای بررسی عملکرد پرتفو این 500 شرکت است.

شاخص S&P 500با ارزش بازار (قیمت سهام ضربدر تعداد سهام موجود) وزن می‌شود. این بدان معنی است که ارزش گذاری یک شرکت تعیین می‌کند که چقدر بر عملکرد شاخص تأثیر دارد. هر شرکت فهرست شده یک واحد از 500 واحد شاخص را نشان نمی‌دهد. شرکت‌های بزرگی مانند اپل  و آمازون نسبت به شرکت‌های نسبتا کوچک‌تری مانند Macy’s  و Harley-Davidson  تأثیر بیشتری بر شاخص S&P 500دارند.

یک نکته کلیدی این است که اگرچه این 500 شرکت جزء شرکت های معروف و بزرگ هستند، اما طیف گسترده‌ای از ارزیابی‌ها برای عضویت در این شاخص وجود دارد. چندین شرکت بزرگ در این شاخص دارای ارزش بازار بیش از 1 تریلیون دلار هستند. این عدد بیش از 200 برابر بزرگ‌تر از کوچک‌ترین شرکت‌های S&P 500است که ارزش بازاری بین 6 تا 7 میلیارد دلار دارند. ارزش شاخص S&P 500به طور مداوم در طول روزهای معاملاتی بر اساس داده‌های وزن‌دار مرتبط با شرکت‌های زیربنایی در نوسان است.

فرمول وزن شرکت و محاسبه آن

فرمول وزن دهی سهام S&P 500 نسبتاً ساده است. ارزش بازار شرکت با ضرب تعداد سهام باقیمانده در قیمت سهام فعلی آن تعیین می‌شود. در مرحله بعد، ارزش بازار تمام اجزای S&P 500 با هم جمع می‌شود. سپس ارزش بازار هر شرکت بر کل تقسیم می‌شود تا وزن آن در شاخص مشخص شود. برای مثال، اگر مجموع ارزش بازار همه شرکت‌های S&P 500، 40 تریلیون دلار باشد و یک شرکت دارای ارزش بازار یک تریلیون دلار باشد، 2.5 درصد از شاخص وزنی را تشکیل می‌دهد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ساخت NFT + ساخت NFT رایگان در OpenSea

کدام شرکت ها در شاخص S&P 500 قرار دارند؟

شاخص S&P 500 متشکل از 505 سهم منتشر شده توسط 500 شرکت مختلف است. این تفاوت در اعداد به دلیل این است که چند مورد از شرکت های موجود در این شاخص بیش از یک کلاس سهام منتشر می‌کنند. به عنوان مثال شرکت آلفابت دو سهام با کلاس A و  C را در این شاخص ارائه می‌کند.

بدیهی است که فهرست کردن همه شرکت‌های S&P 500 در اینجا عملی نیست. اما از آنجایی که S&P 500 بر اساس ارزش بازار وزن شده عمل می‌کند، عملکرد آن عمدتاً ناشی از عملکرد سهام بزرگترین شرکت‌هایی ست که در ادامه معرفی می کنیم. بنابراین در اینجا نگاهی به 10 شرکت بزرگ شاخص S&P 500 تا ژانویه 2022 می‌اندازیم. به این نکته توجه کنید که این لیست ممکن است در طول زمان تغییر کند.

 • اپل (NASDAQ:AAPL)
 • مایکروسافت (NASDAQ:MSFT)
 • الفبابت (NASDAQ:GOOGL) (NASDAQ:GOOG)
 • آمازون (NASDAQ:AMZN)
 • تسلا (NASDAQ:TSLA)
 • متا پلتفرمز (NASDAQ:FB)
 • Nvidia (NASDAQ:NVDA)
 • برکشایر هاتاوی کلاس B، (NYSE:BRK.B)
 • تسلا (NASDAQ:TSLA)
 • یونایتد هلث گروپ (NYSE:UNH)
 • جی پی مورگان (NYSE:JPM)

چرا از S&P 500 استفاده می کنیم؟

شاید تعجب کنید که چرا S&P 500 به عنوان یک شاخص بازار و اقتصادی بسیار مفید در نظر گرفته می‌شود. باید گفت از آنجایی که S&P 500 شامل سبدی گسترده از سهام شامل شرکت های بزرگ و تاثیرگذاری است که بیشترین مالکیت را در اختیار سرمایه گذاران فردی می‌گذارند و علاوه بر آن شرکت های کوچک با اطلاعات مبهم در آن دیده نمی‌شود. همچنین این 500 شرکت تقریباً 80 درصد از ارزش کل بازار سهام در ایالات متحده را تشکیل می‌دهند.

تفاوت S&P 500 با شاخص داوجونز

میانگین صنعتی داوجونز یک شاخص وزنی قیمتی است، به این معنی که شرکت‌هایی که بالاترین قیمت سهام را دارند بدون در نظر گرفتن ارزش گذاری هایشان بیشترین تأثیر را بر شاخص دارند. داو تنها 30 شرکت را فهرست می‌کند و شامل برخی از بزرگترین شرکت ها مانند آمازون، آلفابت، و برکشایر هاتاوی نیست.

به دلیل نوع ارزش گذاری در داوجونز، گلدمن ساکس ، با قیمت سهام نزدیک به 352 دلار در حال حاضر، بیش از دو برابر بیشتر از والمارت بر عملکرد داو تأثیر دارد، با اینکه ارزش بازار گلدمن ساکس یک چهارم والمارت است. به همین دلیل S&P 500 از نظر اکثر کارشناسان شاخص بهتری برای بازار سهام در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت S&P 500 و نزدک

تفاوت آشکار بین S&P 500 و شاخص Nasdaq  در این است که سهام در نزدک باید منحصرا در خود آن فهرست شود، در حالی که S&P 500 ترکیبی از سهام نزدک و بورس نیویورک (NYSE) است. نزدک نسبت به بازارهای دیگر معمولا تعداد بیشتری از سهام های فناوری را دارد، بنابراین می‌توان گفت یک شاخص فناوری سنگین است. ممکن است متوجه شده باشید که وقتی سهام های فناوری ضعیف هستند، نزدک نیز تمایل به عملکرد ضعیف دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  یافتن NFTهای ارزان؛ چگونه توکن ها را قبل از افزایش بهای آنها پیدا کنیم؟

تفاوت کلیدی دیگر این است که در حالی که S&P 500 از سهام شرکت‌هایی با سرمایه بزرگ تشکیل شده، نزدک شامل تمام سهام واجد شرایط موجود در بورس مخصوص به خود است. بنابراین، از نظر ارزش بازار ارائه شده متنوع تر خواهد بود.

تفاوت S&P 500 و شاخص راسل

شاخص های راسل برای ارائه معیارهایی برای کل بازار سهام طراحی شده‌اند. Russell 1000 نزدیک‌ترین شاخص برای مقایسه با S&P 500 است زیرا یک شاخص سهام با ارزش بالا تشکیل شده از هزار سهام (دو برابر S&P 500) بوده و نماینده 93٪ از کل بازار سهام به حساب می آید.

همچنین خوب است بدانید شاخص پرطرفدارتر Russell 2000  که به عنوان بهترین معیار برای عملکرد سهام‌هایی با سرمایه کوچک در ایالات متحده در نظر گرفته می‌شود، نیز وجود دارد که به طور کلی  مجموع راسل 1000 و راسل 2000 به عنوان راسل 3000 شناخته می‌شوند که یک شاخص معیار گسترده بازار سهام است.

شرایط عضویت در S&P 500  برای شرکت ها چیست؟

برای عضویت در S&P 500 یک کمیته هر یک از 500 شرکت شاخص را بر اساس نقدینگی، اندازه و صنعت آن‌ها انتخاب می‌کند. این شاخص به صورت فصلی، در ماه‌های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر مجدداً وضعیت شرکت ها را بررسی می‌کند. یک شرکت باید در ایالات متحده باشد و همچنین دارای ارزش بازار تعدیل نشده حداقل 13.1 میلیارد دلار باشد تا بتواند برای عضویت در S&P 500 اقدام کند. به طور کلی یک شرکت برای عضویت در شاخص S&P 500 باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • ارزش بازار با اندازه تعیین شده را داشته باشد.
 • حداقل یک چهارم از سهام آن در هر یک از شش ماه گذشته معامله شده باشد.
 • بیشتر سهام آن در دست مردم باشد.
 • عرضه اولیه عمومی خود را حداقل یک سال پیش از عضویت انجام داده باشد.
 • مجموع سود چهار فصل قبل و همچنین آخرین سه ماهه را داشته باشد.

چگونه می‌توان در شاخص S&P 500 سرمایه گذاری کرد؟

شما می‌توانید با خرید سهام یک صندوق سرمایه گذاری مشترک یا صندوق قابل معامله در بورس (ETF)، در شاخص S&P 500 سرمایه گذاری کنید. این صندوق های سرمایه گذاری مالک تمام سهام شاخص S&P 500 در وزن های متناسب هستند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک Vanguard S&P 500ETF  که درست مانند سهام معامله می‌شود، و صندوق سرمایه گذاری مشترک Vanguard 500 Index Fund Admiral Shares دو گزینه جذاب هستند. هر دو کارمزد بسیار پایینی دارند و در طول زمان عملکرد تقریباً یکسانی را با شاخص S&P 500 ارائه می‌دهند.

علاوه بر این، می‌توانید قراردادهای آتی S&P 500 را خریداری کنید که در بورس کالای شیکاگو معامله می‌شود. اینها اساساً گزینه های خرید یا فروش هستند که امکان پوشش ریسک یا حدس و گمان در مورد ارزش آتی شاخص را فراهم می‌کنند.

آیا سرمایه گذاری در S&P 500 برای شما مناسب است؟

وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای بازار سهام، در این مورد گفته صندوق شاخص S&P 500 بهترین سرمایه‌گذاری است که اکثر مردم می‌توانند انجام دهند. علت آن نیز این طور بیان می‌شود که در دوره های طولانی، S&P 500 سود کل سالانه 9% تا 10% را به ارمغان آورده و شما به راحتی می‌توانید بدون هیچ هزینه ای در صندوق S&P 500 به صورت غیرفعال سرمایه گذاری کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آشنایی با 5 کلاهبرداری رایج اتریوم 2

اگر زمان، دانش و تمایل به تحقیق صحیح در مورد سهام و حفظ سبد سهام دارید، مطمئناً در درازمدت می‌توانید به بازده سرمایه گذاری بیشتری نسبت به S&P 500 دست یابید. با این حال، همه افراد زمان و نظم لازم برای سرمایه گذاری در سهام را ندارند. به این ترتیب، سرمایه گذاری در صندوق شاخص S&P 500 می‌تواند گزینه مناسبی برای افراد تازه کار باشد تا به مرور زمان به دانش خود در این زمینه اضافه کنند و به تحلیل بازار بپردازند. به این نکته توجه داشته باشید که اگر در ایران زندگی می کنید شاید گزینه هایی مانند خرید املاک و دارایی ها و همچنین سرمایه گذاری بلندمدت در بانک به دلیل تورم زیاد در کشورمان، بازدهی بیشتری نسبت به سرمایه گذاری های اینچنینی دارد. بنابراین شما باید با توجه به شرایط زندگی خود و همین‌طور با تحقیق و بررسی کامل اقدام به سرمایه گذاری در بازارهای مختلف از جمله S&P 500 کنید.

سخن پایانی

سرمایه‌گذاری در S&P 500 راهی است که می‌توانید سودآوری کسب‌وکارهای ایالات متحده را بدون قرار گرفتن بیش از حد در معرض عملکرد هر شرکتی انجام دهید. با گذشت زمان، S&P 500 می‌تواند بازدهی قوی برای سبد شما با حداقل تلاش به ارمغان بیاورد. همانطور که پیش از این گفته شد، با توجه به شرایط اقتصادی و تورم موجود در ایران، بهتر است در مورد سرمایه گذاری خود اطلاعات بیشتری کسب کنید و سعی کنید گزینه هایی با ریسک کمتر و بازدهی معقولانه تر را انتخاب کنید.

سوال های متداول

1- هر چند وقت یک بار شرکت های جدید به S&P 500 اضافه می‌شوند؟

اگرچه شاخص S&P 500 چهار بار در سال متوازن می‌شود، کمیته ماهانه تشکیل جلسه می‌دهد و ممکن است تغییرات درون فصلی رخ دهد.

2- آیا شرکت های خارجی می‌توانند در S&P 500 قرار بگیرند؟

با اینکه شرط عضویت در این شاخص، حضور فیزیکی شرکت در امریکا است، اما باید گفت بسیاری از شرکت های عضو این شاخص در واقع حضوری جهانی دارند و دارایی هایی و کسب و کارهایی را در سراسر جهان اداره می‌کنند. بنابراین باید توجه داشت که رویدادهای جهانی بر این شاخص تاثیر می‌گذارند.

3- آیا S&P 500 سود سهام می دهد؟

S&P  از سال 1937 هر سال سود سهام پرداخت کرده است. نرخ سالانه فعلی 3.08 دلار به ازای هر سهم است که در 27 ژانویه 2022 اعلام شد.

4- آیا همه شرکت های نزدک در S&P 500 هستند؟

Nasdaq-100  کاملاً متفاوت از S&P 500 است اما تمام شرکت‌های بزرگ در نزدک شامل اپل، مایکروسافت، آمازون، آلفابت، فیس‌بوک و (اکنون) تسلا در شاخص S&P 500 قرار دارند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.