داموندمگ

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ کسب سود از نگهداری رمزارز

DAMOND
استیکینگ ارز دیجیتال

کسب سود و درآمد از رمزارزها به روش‌های گوناگونی همچون استیکینگ ارز دیجیتال ، استخراج و معامله در صرافی‌های رمزارز امکان‌پذیر است. استیک کردن ارز دیجیتال مشابه سپرده‌گذاری در بانک‌ها است. شما مقداری رمزارز را نگهداری می‌کنید و در ازای مدت نگهداری به شما سود پرداخت می‌شود.

در این مقاله از داموندمگ ابتدا توضیح می‌دهیم که استیکینگ ارز دیجیتال چیست و سپس به بررسی تفاوت استخراج و استیکینگ خواهیم پرداخت. از آنجا که همه رمزارزهای موجود قابلیت استیکینگ ندارند، در ادامه به معرفی کوین‌های قابل استیک کردن خواهیم پرداخت و نحوه Staking ارزهای دیجیتال در صرافی‌های گوناگون را توضیح خواهیم داد.

استیکینگ ارز دیجیتال

استیکینگ ارز دیجیتال به چه معنا است؟

همانطور که در ابتدای متن گفتیم، استیکینگ Staking ارز دیجیتال بسیار شبیه به سپرده‌گذاری در بانک است. برای کسب سود از سپرده بانکی، شما پول خود را در یک حساب بانکی قرار می‌دهید و معمولا تعهد می‌کنید که این پول مدت معینی در اختیار بانک باشد و در نتیجه بانک نیز تعهد می‌کند که پس از این مدت، به شما مقدار ثابتی سود پرداخت نماید.

این روش سپرده‌گذاری با سود ثابت یکی از کم ریسک‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری است که سود اندکی نیز دارد. در فضای ارزهای دیجیتال شاید اینگونه سپرده‌گذاری با سود ثابت وجود نداشته باشد، اما روش دیگر به نام استیکینگ وجود دارد که تقریبا همانند سپرده‌گذاری در بانک است.

در فرآیند استیکینگ، شما مقداری از ارزهای دیجیتال خود را به مدت معینی درون یک پلتفرم به وثیقه می‌گذارید و در ازای این کار پاداش دریافت خواهید کرد. شاید این سوال برای شما مطرح شود که استیک کردن چه نفعی برای بلاکچین مورد نظر ما دارد و چرا برای استیکینگ پاداش پرداخت می‌شود؟

در جواب سوال بالا باید گفت که استیکینگ از دو طریق زیر برای شبکه یک ارز دیجیتال سودمند است:

 • هنگامی که یک ارز دیجیتال استیک می‌شود، به حالت قفل در می‌آید و از چرخش آن در بازار و صرافی‌ها جلوگیری می‌شود. بنابراین یک محدودسازی عرضه رخ می‌دهد و همین کار می‌تواند باعث افزایش قیمت آن ارز دیجیتال شود.
 • برخی از بلاکچین‌ها از الگوریتم اجماع اثبات سهام (POS) استفاده می‌کنند. در این الگوریتم فرآیند استخراج وجود ندارد. بنابراین افرادی که در این نوع بلاک چین‌ها Staking می‌کنند، حق اعتبارسنجی تراکنش‌های شبکه را خواهند داشت و می‌توانند متناسب با دارایی استیک شده خود، تعدادی از تراکنش‌های شبکه را اعتبارسنجی کرده و بلاک جدید تولید کنند. در نتیجه، امنیت و پایداری بلاک چین‌های اثبات سهام با استیکینگ حفظ خواهد شد.

تفاوت استخراج و استیکینگ

فرآیند استخراج و استیکینگ، هر دو روش‌هایی هستند که برای حفظ امنیت و پایداری یک شبکه غیرمتمرکز همانند بلاک چین به کار می‌روند. با این تفاوت که فرآیند استخراج در بلاک چین‌های مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار (POW) استفاده می‌شود و از استیکینگ در بلاک چین‌هایی استفاده می‌شود که بر پایه الگوریتم اجماع اثبات سهام (POS) ساخته شده‌اند. برای خواندن توضیحات کامل درباره انواع الگوریتم‌های اجماع، می‌توانید مقاله الگوریتم اجماع چیست؟ را بخوانید.

تفاوت استخراج و استیکینگ

در فرآیند استخراج ارز دیجیتال، افرادی به نام استخراج‌کننده وجود دارند. این افراد با استفاده از سخت‌افزارهای مخصوصی به نام ماینر، بر روی بلاک چین مشغول فعالیت هستند و با حل کردن معادلات پیچیده ریاضی، اقدام به ایجاد بلاک در شبکه و اعتبارسنجی تراکنش‌ها می‌کنند.

روش استخراج یکی از قدیمی‌ترین و موثرترین شیوه‌ها برای حفظ پایداری و امنیت در شبکه‌های بلاک چین است که در بلاک چین بسیاری از رمزارزهای قدیمی همچون بیت کوین و اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این روش معایبی هم دارد. مصرف بسیار بالای برق و هدر رفت انرژی، یکی از معایب استخراج است.

از طرف دیگر با گذشت زمان، امکان استخراج با کامپیوترهای عادی وجود ندارد و برای استخراج رمزارزهای بزرگ، باید حتما از دستگاه‌های مخصوص ماینر استفاده کنید. همین قضیه باعث می‌شود تا همه افراد قادر به انجام استخراج نباشند و قدرت استخراج در سلطه افراد و نهادهای ثروتمند باشد.

در بلاک چین‌‌هایی که بر پایه الگوریتم اثبات سهام ایجاد شده‌اند، از فرآیند استیکینگ برای ایجاد بلاک، اعتبارسنجی تراکنش‌ها و حفظ امنیت و پایداری شبکه استفاده می‌شود. در این نوع بلاک چین‌ها، افراد می‌توانند با استیک کردن کوین‌های خود نسبت به اعتبارسنجی تراکنش‌ها اقدام کرده و پاداش دریافت نمایند.

هر شخص متناسب با میزان کوین‌های استیک شده خود، اجازه دارد تا تعداد خاصی بلاک ایجاد کند و تعداد خاصی از تراکنش‌های شبکه را اعتبارسنجی کند. چنانچه این افراد وظیفه خود را به درستی انجام ندهند و قصد دستکاری در شبکه را داشته باشند. کوین‌های استیک شده (به وثیقه گذاشته شده) آن‌ها به نفع شبکه مصادره خواهد شد و به این ترتیب انگیزه دستکاری در شبکه از بین می‌رود.

هر کسی که مقداری کوین از بلاک چین اثبات سهامی در اختیار داشته باشد، توانایی مشارکت در شبکه را خواهد داشت و از طرف دیگر فرآیند استیکینگ نیازی به دستگاه ماینر و اتلاف شدید انرژی ندارد. بنابراین بسیاری از افراد الگوریتم‌های اثبات سهام و استیکینگ را روش مناسب‌تری برای تامین امنیت و پایداری بلاک چین‌ها می‌دانند و به نظر می‌رسد که در آینده بلاک چین‌های اثبات کار باید روش خود را عوض کنند و از اثبات سهام استفاده کنند. همانطور که شبکه اتریوم سال‌های زیادی است که به فکر ایجاد اتریوم 2 و تغییر الگوریتم خود از POW به POS است.

هم استخراج و هم استیکینگ مزایا و معایب مختلفی دارند. Staking به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد سود سرمایه خود را راحت‌تر دریافت کنند. با این حال برخی از کاربران ممکن است علاقه‌ای به قفل شدن دارایی‌های خود برای یک مدت مشخص نداشته باشند، به خصوص که در این مدت ممکن است که قیمت ارزهای دیجیتال آن‌ها نوسان زیادی پیدا کند و دچار ضرر زیادی شوند.

با اینکه استخراج ممکن است پاداش بیشتری داشته باشد، اما ممکن است با هزینه‌های راه‌اندازی سخت‌افزار و برق مورد نیاز برای انجام این فرآیند، سود استخراج کاهش یابد. از طرف دیگر نوسان شدید قیمت رمزارزها نیز می‌تواند باعث کاهش سود حاصل از استیکینگ شود. بنابراین نمی‌توان به طور قطعی گفت که کدام یک از این روش‌ها سود زیادتری را برای کاربران به دنبال دارند.

کوین‌های قابل استیک کردن

اتریوم 2

یکی از داغ‌ترین گزینه‌های استیکینگ، اتریوم 2 است، زیرا اتریوم دومین پلتفرم محبوب ارزهای دیجیتال تا به امروز است. و اگر در ETH سرمایه گذاری کرده‌اید، اساساً می‌توانید با تبدیل شدن به یکی از اعتباردهنده‌های اولیه سیستم به شکوفایی آن کمک کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آوه چیست؟ ارز دیجیتال Aave با توکن AAVE

اگر روی اتریوم 2 عملیات استیکینگ انجام می‌دهید، این موضوع را به یاد داشته باشید که این سیستم هنوز در مرحله تست اولیه است. تا زمانی که راه‌اندازی نسخه 2 رخ ندهد، کوین‌های استیکینگ در شبکه باقی می‌مانند و قابلیت انتقال به خارج ندارند. تخمین زده می‌شود که Eth2 در چند ماه اول سال 2022 راه‌اندازی شود. انتظار می‌رود پاداش سالانه Staking حدود 8٪ باشد، اما ممکن است به 21٪ هم برسد.

اتریوم 2

تزوس(Tezos XTZ)

تزوس در ژوئن 2018 متولد شد و با بزرگترین عرضه اولیه کوین (ICO) با بیش از 230 میلیون دلار سرمایه‌گذاری، طوفانی بزرگ ایجاد کرد. این ارز دیجیتال یک نسخه ویژه از PoS به نام اثبات سهام لیکویید(LPoS) را پیاده سازی می‌کند.

ارز بومی تزوس XTZ نامیده می‌شود و فرآیند استیکینگ در این ارز دیجیتال، bake یا پخت نامیده می‌شود. bakerها با استفاده از سکه بومی پاداش می‌گیرند. در ضمن bakerهایی که قصد تخریب در شبکه را داشته باشند، مجازات می‌شوند و دارایی استیک شده آن‌ها  مصادره می‌شود.

یک کاربر برای تبدیل شدن به یک baker یا استیکر در تزوس، باید 8000 سکه XTZ را نگه دارد و یک نود کامل را اجرا کند. خوشبختانه، خدماتی نیز ایجاد شده است، که به دارندگان کوین‌های کم اجازه می‌دهد مقادیر کم XTZ را به دیگران واگذار کنند و در پاداش‌های آن‌ها شریک شوند. بازده سالانه استیکینگ XTZ از پنج تا شش درصد متغیر است.

بایننس(BNB)

بایننس محبوب‌ترین پلتفرم مبادلات ارز دیجیتال در جهان است و BNB به دلیل نحوه واگذاری آن، یکی از کوین‌های سرمایه‌گذاری برتر است. متوسط بازده سالانه برای Staking کوین BNB بین 6 تا 9 درصد است. با این حال، امکان کسب سود تا 30 درصد وجود دارد. نرخ بهره می‌تواند بسیار متغیر باشد، زیرا به کارمزد تراکنش بستگی دارد. می‌توانید این کوین را مستقیماً در پلتفرم بایننس استیک کنید.

الگورند(ALGO)

الگورند یک پلتفرم قدرتمند است که مقیاس پذیری مؤثری را از طریق نودهای اعتبارسنج و تراکنش‌های فوری فراهم می‌کند. ALGO یکی از بهترین کوین‌های استیکینگ است چرا استیکرهای این پلتفرم برای انجام اعتبارسنجی در شبکه فقط به یک کوین ALGO نیاز دارند.

داشتن چنین سطح حداقلی برای استیکینگ، مزایا و معایب خود را دارد. در حالی که این پلتفرم به طور معمول اعتبارسنج‌های بیشتری نسبت به اکثر شبکه‌های دیگر دارد، ممکن است برخی از اعتبارسنجی‌ها به دلیل حداقل شرط استیکینگ، آنقدر که باید مشارکت نکنند.

با ALGO، می‌توانید با استفاده از کیف پول لجر، کیف پول الگورند یا کوین‌بیس، فرآیند Staking را آغاز کنید. سود کل شما به پلتفرم استیکینگی که تصمیم به استفاده از آن دارید بستگی دارد. به طور کلی، می توانید انتظار بازده سالانه‌ 5 تا 10 درصد از کل سرمایه گذاری خود را داشته باشید.

کاردانو (ADA)

Cardano یک شبکه PoS قدرتمند است که معمولاً با اتریوم مقایسه می‌شود. مزیت اصلی استفاده از شبکه کاردانو این است که می‌تواند صدها تراکنش در ثانیه را پردازش کند. کاردانو جایگاه خود را در این لیست به عنوان یکی از بهترین کوین‌های استیکینگ به دست آورده است، زیرا کاربران می‌توانند هر زمان که بخواهند هر یک از دارایی‌های استیک شده خود را خارج کنند. اگر در فرآیند استیکینگ تازه کار هستید، کاردانو یک پلتفرم با دسترس‌پذیری بالا است.

نکته قابل توجه در مورد کاردانو این است که اگر افراد زیادی دارایی‌های خود را در یک استخر قرار دهند، پاداش‌های استیکینگ در طول زمان ارزش کمتری پیدا می‌کند. به این ترتیب، تنوع برای به حداکثر رساندن بازده شما ضروری است. شما می‌توانید برای فرآیند Staking از کیف پول‌های رسمی کاردانو یعنی Yoroi و ددالوس استفاده کنید. متوسط بازده سالانه کاردانو، 5 تا 9 درصد از کل دارایی‌ها است.

کاردانو چیست

پولکادات(DOT)

پولکادات یکی از بهترین کوین‌های استیکینگ است، زیرا از فناوری مقیاس‌پذیر و چند زنجیره‌ای استفاده می‌کند که توسط گوین وود، یکی از بنیانگذاران اتریوم، ایجاد شده است. حداقل سرمایه برای شروع به دست آوردن سود، در حال حاضر 40 DOT است. با این حال، اگر می‌خواهید یک نود اعتبارسنجی با پولکادات ایجاد کنید، سهم شما باید به میزان 350 DOT باشد.

پولکادات یکی از بهترین کوین‌ها برای Staking است، زیرا بازدهی متوسط سالانه 14٪ دارد که برای کسب درآمد غیرفعال عالی است. می‌توانید DOT را در صرافی‌هایی از جمله بایننس، کراکن و کیف پول Fearless استیک کنید. این ارز به این دلیل که ارزش بازار خوبی دارد، می‌تواند یکی از گزینه‌های استیکینگ باشد.

در کجا می‌توان عملیات استیک را انجام داد؟

استیکینگ در صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی‌ها به لطف تعداد زیادی از کاربران در پلتفرم‌های خود، به طور طبیعی وارد استیکینگ شده‌اند. معامله‌گران می‌توانند با استیکینگ، جریان درآمد خود را متنوع کنند و از وجوه راکد خود در صرافی‌ها کسب درآمد کنند. صرافی‌های پیشرو ارزهای دیجیتال که از Staking پشتیبانی می‌کنند عبارتند از:

بایننس

بایننس بزرگترین صرافی ارز دیجیتال از نظر حجم معاملات است. بنابراین، بسیاری از سرمایه‌گذاران زمانی که به سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های معاملاتی فکر می‌کنند، آن را در صدر فهرست‌های خود می‌بینند. در همین راستا، سرویس استیکینگ بایننس برای کوین‌هایی که با اثبات سهام کار می‌کنند، مانند اتریوم 2، در دسامبر 2020 فعال شد. علاوه بر این، صرافی بایننس از استیکینگ Defi پشتیبانی می‌کند، جایی که رمز ارزهایی مانند DAI، تتر، Binance USD و BNB را در خود جای می‌دهد.

کوین بیس

کوین‌بیس یک صرافی مستقر در ایالات متحده است که در نزدک فهرست شده است و یکی دیگر از صرافی‌های پیشرو ارزهای دیجیتال است که در آن می‌توانید مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال را استیک کنید. به غیر از استیکینگ ETH 2.0، سکه‌های دیگری که در Staking کوین بیس قرار می گیرند عبارت از ALGO و XTZ هستند.

بیت فینکس

بیت فینکس ابزارهایی برای سافت استیکینگ ارائه می‌کند و از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال از جمله EOS، الگورند، بیت کوین، ریپل، نئو، ترون، تزوس و غیره پشتیبانی می‌کند. سود Staking می‌تواند تا 10 درصد در سال افزایش یابد.

حداقل شرط نگهداری برای دریافت سود استیکینگ 0.1 دلار است. سهامداران می‌توانند به صورت هفتگی سود کسب کنند و کاربران می‌توانند از ویژگی مارجین تأمین مالی استفاده کنند که به آن‌ها کمک می‌کند مدت زمان و نرخ بهره را انتخاب کنند. علاوه بر این، چارچوب‌های گزارش‌دهی جامعی وجود دارد که به کاربران کمک می‌کند تا عملکرد معاملات را در شبکه ارزیابی کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مینت چیست؟ مینت NFT و مینت رایگان NFT چیست؟

 SimpleFX

SimpleFX از سال 2014 با سابقه بسیار طولانی‌تر از برخی از بزرگترین صرافی‌ها، بهترین برنامه معامله و سرمایه گذاری ارز دیجیتال است.

SimpleFX یکی از اولین برنامه‌های معاملاتی بود که استخر ETH2.0 را راه‌اندازی کرد. حساب‌های Trade&Stake آن‌ها منحصر به فرد است. آن‌ها تا 8.55 درصد از درصد نرخ سالانه(APR) را که روزانه به حساب شما واریز می‌شود، بدون حداقل سپرده و بدون کارمزد ارائه می‌دهند، علاوه بر این، می‌توانید با اتر قفل شده خود معامله کنید.

کوکوین

کوکوین پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال مستقر در سنگاپور، اولین پلتفرمی بود که در سال 2019 سافت استیکینگ را معرفی کرد. کاربران iOS می‌توانند به راحتی این برنامه را از اپل استور و کاربران اندرویدی آن را از گوگل پلی دانلود کنند.

این پلتفرم خدمات استیکینگ را برای چندین دارایی دیجیتال همچون EOS، ترون، COSMOS، الگورند، تزوس، Loki، لوم نتورک، PIVX، دیپ آنین، AION و بسیاری کوین دیگر ارائه می‌دهد. کاربران می توانند 24 ساعت 7 روز هفته از خدمات مشتریان استفاده کنند و این پلتفرم به 13 زبان در 205 کشور در دسترس است.

کراکن

کراکن در سال 2011 به عنوان یک صرافی ارز دیجیتال تاسیس شد و در سال 2019 شروع به ارائه خدمات استیکینگ زنجیره‌ای برای سکه‌های تزوس(XTZ) کرد. همچنین ادعا می‌کند در آینده نزدیک خدمات Staking را برای سایر کوین‌ها مانند دش و Cosmos ارائه می‌کند.

حداقل حد استیکینگ  در این پلتفرم 0.000001 تزوس است. در حال حاضر، خدمات استیکینگ کراکن در تلفن همراه در دسترس نیست. این پلتفرم 7.25 درصد کارمزد استیکینگ دریافت می‌کند.

پولونیکس

پولونیکس یکی از بزرگترین پلتفرم‌های معاملات ارزهای دیجیتال است و در سال 2014 تأسیس شد. دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو است و در ابتدا برای مخاطبان آمریکایی توسعه داده شد، اما بعداً به دلیل محبوبیت روزافزون آن، در سایر نقاط جهان گسترش یافت.

پولونیکس رابط کاربری ساده‌ای دارد، به همین دلیل سرمایه‌گذاران آماتور و با تجربه را به خود جذب می‌کند. در حال حاضر، فقط به توکن‌های ATOM و TRX اجازه Staking می‌دهد و 25 درصد کارمزد دریافت می‌کند.

 تراست ولت

تراست ولت، امکان استیک ارزهای دیجیتال را تنها با چند ضربه روی گوشی هوشمند امکان‌پذیر کرده است. این کیف پول موبایل به هر کسی، از هر کجای دنیا، اجازه می‌دهد تا ارز دیجیتال را به شیوه‌ای ایمن، از طریق اپلیکیشن خود، خریداری کرده و استیک کند.

برای شروع استیکینگ در تراست ولت، برنامه را دانلود کنید، دارایی مورد نظر خود را با استفاده از کارت نقدی یا اعتباری یا از طریق DEX داخلی برنامه بخرید یا آن‌ها را از یک صرافی یا کیف پول دیگری انتقال دهید، حال همه چیز آماده است.

کاربران در حال حاضر می‌توانند 23 درصد برای استیکینگ بایننس کوین(BNB) کسب کنند. سایر دارایی‌های موجود در برنامه تراست ولت عبارت از ATOM، TRX، ALGO، XTZ، و KAVA هستند که بین 6 تا 12 درصد سود دارند.

معرفی کیف پول تراست

پلتفرم‌های Staking-as-a-Service

پلتفرم‌های Staking-as-a-Service یا SaaS به سرمایه‌گذاران تازه وارد و ناآشنا کمک می‌کنند تا دارایی‌های دیجیتال خود را به اشتراک بگذارند تا از فرآیند استیکینگ پاداش کسب کنند. برای شرکت در این فرآیند Staking، باید رایانه‌های خود را تمام مدت روشن و در حال کار بگذارید. این ممکن است برای سرمایه‌گذاران جدید چالش برانگیز باشد.

 MyContainer

MyContainer در سال 2019 تأسیس شد و مقر آن در استونی است. با MyContainer می‌توانید بیش از 50 ارز دیجیتال از جمله PinkCoin، CloakCoin، PIVX، Wagarr، OKCash، NavCoin، Phore و غیره را خریداری، استیک و سرمایه‌گذاری کنید.

این یک پلتفرم مبتنی بر وب است و سه نوع برنامه سوددهی Basic، Power Plus و Power Max را ارائه می‌دهد. طرح اولیه از 1 یورو شروع می شود. Power Plus با قیمت 99/3 یورو در ماه در دسترس است و در Power Max با قیمت 99/8 یورو در ماه، بدون پرداخت هزینه مسترنودهای مشترک و بسیاری ویژگی‌های دیگر ارائه می شود. همچنین این پلتفرم آنلاین، از ارز فیات پشتیبانی می‌کند و می‌تواند در تلفن‌های اندروید و iOS نصب شود. در طرح رایگان، کارمزد استیکینگ 9 درصد است.

 Stake Capital

مجموعه استیک کپیتال مستقر در فرانسه است و در کنار خدمات SaaS، خدمات دیگری مانند وام نیز ارائه می‌دهد. در این مجموعه بسیاری از ارزهای دیجیتالی مانند Cosmos، تزوس، Livepeer، لوم، AION، Kava و Kusama پشتیبانی می‌شوند.

استیک کپیتال همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا سود استیکینگ خود را از طریق سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) به حداکثر برسانند. استیک DAO از خدمات Defi استفاده می‌کند و به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا مزایای بیشتری کسب کنند و از استیکینگ خود سود ببرند.

Stake Fish

استیک فیش یکی دیگر از ارائه دهندگان پیشرو SaaS است و توکن‌های خود را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. کاربران همچنین می‌توانند ارزهای دیجیتال دیگری مانند لوم، اتم، LPT، EOS، KAVA، AION، COSMOS، KUSAMA، IRIS Network، ALGO و غیره را استیک کنند.

Defi Staking

در بهترین تعریف خود، Defi استیکینگ به معنی قفل کردن دارایی‌هایی از جنس ارز دیجیتال در یک قرارداد هوشمند است، که آن کاربر به یک اعتبارسنج در پروتکل Defi یا بلاکچین لایه 1 تبدیل شده و پاداشی برای انجام وظایف مورد نیاز دریافت می‌کند.

Maker (MKR)

این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد تا در برابر ارزهای دیجیتال پرنوسانی همچون بیت کوین، استیبل کوین‌ها را قرض کنند. محبوبیتش، آن را به یکی از پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز برجسته در بلاکچین اتریوم تبدیل کرده است. قابل ذکر است، DAI استیبل کوین اصلی این شبکه است.

Synthetix

Synthetix یک ارز بومی به نام SNX دارد. همانطور که از نام آن پیداست، کار این پلتفرم در زمینه ایجاد دارایی‌های مجازی است که معمولا به عنوان Synths شناخته می شود. Synths دارایی‌های مجازی هستند که برای نشان دادن دارایی‌های فیزیکی و واقعی مانند سهام، ارز دیجیتال و ارز فیات استفاده می‌شوند.

Compound

کامپاند به کاربران امکان می‌دهد تا محدوده کوچکی از ارزهای دیجیتال مانند ETH، USD Coin (USDC)، Basic Attention Token (BAT) و DAI را قرض کرده یا وام دهند. این پلتفرم از استخرهای وام‌دهی استفاده می‌کند و بهره وام‌ها را دریافت می‌کند. پروتکل به منظور وثیقه، از وام گیرندگان درخواست می‌کند که مقدار معینی از سکه‌های پشتیبانی شده را سپرده‌گذاری کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  سلر نتورک چیست؟ ارز دیجیتال Celer Network با توکن CELR

چگونه بهترین پلتفرم Staking را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین پلتفرم Staking را انتخاب کنیم؟

پیش از شروع کار باید بدانید که انتخاب پلتفرم مناسب، به اندازه انجام عملیات استیکینگ و سودآوری اهمیت دارد. با انتخاب اشتباه ممکن است نه تنها سودی به دست نیاورید، بلکه کوین‌های خود را نیز از دست بدهید. در ادامه به برخی روش‌ها که برای انتخاب پلتفرم استیکینگ به شما کمک می‌کنند اشاره خواهیم کرد.

 • اگر در این زمینه سررشته ندارید، از همین ابتدا بدانید که درمورد پلتفرم‌های Defi نباید حرف تیم توسعه و بنیانگذاران را بپذیرید، هیچ کس معایب و کم و کاستی کار خود را توضیح نمی‌دهد. بهتر است به ردیت و توییتر بروید و ببینید دیگران در مورد پروتکل چه می‌گویند. کاربرانی که در برنامه نویسی تخصص دارند، معمولاً کم و کاستی‌ها را تشخیص می‌دهند و در این شبکه‌ها به دیگران اطلاع‌رسانی می‌کنند.
 • زیاد درگیر سود و بهره سالانه نشوید، عوامل دیگری مانند سن و شهرت پلتفرم وجود دارند، که باید به آن‌ها توجه کنید. مراقب باشید به جای آنکه به سمت پلتفرم‌هایی که سود بالایی را تبلیغ می‌کنند بروید، از نام‌های آشنا استفاده کنید.
 • از تجزیه و تحلیل‌های قابل اعتماد مانند کوین مارکت کپ برای بررسی اطلاعات در یک پلتفرم مبتنی بر PoS استفاده کنید. این موضوع همچنین در مورد پلتفرم‌های staking-as-a-service و سرویس‌های استیکینگ دیگر نیز صدق می‌کند.

چگونه عملیات Staking را انجام دهیم؟

این بخش کار به ارز دیجیتالی که خریده‌اید و پلتفرمی که می‌خواهید در آن استیکینگ انجام دهید مربوط می‌شود.

استیکینگ در صرافی ارز دیجیتال

پیش‌تر گفتیم که صرافی‌ها یکی از بسترهای استیکینگ هستند. برای مثال صرافی بایننس را در نظر بگیرید. برای انجام Staking در این پلتفرم باید مراحل زیر را طی کنیم.

 • ابتدا باید یک حساب بایننس و چند سکه ETH داشته باشید. خوشبختانه در این پلتفرم به عنوان یک صرافی، می‌توانید سکه‌های دیگر خود را به ETH تبدیل کنید.
 • وقتی وارد سیستم شدید، به مسیر Finance>Binance Earn>ETH 2.0 staking بروید. توجه داشته باشید که کوین‌های ETH استیک شده دارای دوره قفل تا 24 ماه هستند. بایننس، اتر استیک شده را توکن می‌کند و سود شما را در قالب توکن‌های BETH به شما پرداخت می‌کند.
 • حال روی گزینه «stake now» کلیک کرده و مقدار اتریومی که می‌خواهید استیک کنید را انتخاب کنید.
 • روی «تأیید» کلیک کنید. در پنجره دومی که باز می‌شود، قبل از کلیک مجدد روی «تأیید»، شرایط و ضوابط را مرور کنید.

از کجا می‌توانید بالاترین پاداش را در صرافی‌ها کسب کنید؟

بایننس: 8.49 درصد برای BNB، 11.34 درصد برای متیک، 11.51 درصد برای DOT، 5.09 درصد برای آدا، 31.25 درصد برای CAKE

کوین بیس : 5 درصد برای اتر، 4 درصد برای ALGO، 5 درصد برای ATOM، 4.63 برای برای XTZ

کراکن: 5 تا 7 درصد برای اتر،12 درصد برای DOT، 4 تا 6 درصد برای آدا، 7 درصد برای ATOM، 5.5درصد برای XTZ

استیکینگ در کیف پول سخت‌افزاری

 1. مانند صرافی‌ها، استیکینگ در کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر نانو اس نیز ساده است. در اولین قدم باید برنامه مربوط به ارز خود را روی لجر نصب کنید.
 2. یک حساب کاربری جدید در Ledger Live ایجاد کنید و با استفاده از Ledger Live کوین‌هایی را که می‌خواهید استیک کنید، به کیف پول خود منتقل کنید.

استیکینگ

مزایا استیکینگ چیست؟

مزایای زیادی برای استیکینگ وجود دارد. در ادامه برخی از برجسته‌ترین موارد آورده شده است:

 1. اولین مورد، که بزرگترین مزیت نیز هست، امکان افزایش ذخیره توکن است. البته با توجه به این که فرآیند ساخت بلاک جدید و دریافت سود، کاملاً تصادفی است، تضمینی برای این مزیت وجود ندارد. اما روی کاغذ امکان «کسب سود» برای استیکرها وجود دارد.
 2. استیکینگ کمتر از روش‌های دیگر منابع و انرژی را درگیر می‌کند. استیکینگ به معنای «خدمت به اکوسیستم با کمیاب‌تر کردن توکن‌ها» است، که می‌تواند ارزش دارایی‌های شما را افزایش دهد.
 3. با این روش استیکرها از حق رأی برخوردار می‌شوند. این شبیه به داشتن سهام در یک شرکت است. با Staking، حق رأی به دست می‌آورید.
 4. استیکینگ می‌تواند روشی آسان برای افزایش دارایی‌ها باشد. برای افرادی که عملیات استیکینگ را در صرافی انجام می‌دهند، این کار به اندازه کلیک روی چن دکمه راحت است. این روش تلاش کمی می‌خواهد، اما در صورت درست انجام شدن، سود خوبی به همراه دارد.

معایب استیکینگ چیست؟

مانند هر نوع سرمایه‌گذاری، استیکینگ هم معایب خود را دارد. بنابراین بهتر است پیش شروع از این موارد آگاه باشید:

 1. ارز دیجیتال به دلیل نوسان‌های بسیار، سرمایه‌گذاری بی‌ثباتی است. بنابراین ممکن است نیاز باشد که استراتژی سرمایه‌گذاری خود و روش انجام استیکینگ را روزانه تغییر دهید.
 2. با توجه به ماهیت استیکینگ، دوره‌هایی وجود دارد که ارز دیجیتال و دارایی‌های شما قفل هستند. اگر دارایی‌ها را برای ماه‌ها قفل کنید، یعنی از دسترس خارج هستند و بنابراین راهی هم برای برداشت آن‌ها وجود ندارد.
 3. باید مراقب باشید تا دچار slashing یا قطع دارایی نشوید. برخی از افراد به جای انجام استیکینگ در صرافی، خود با پیکربندی یک نود کار را آغاز می‌کنند. چنانچه مشکلی وجود داشته باشد، بخشی از دارایی‌های شما به عنوان جریمه مصادره خواهد شد.
 4. Staking هزینه‌بر است. اگر این کار را در صرافی انجام دهید، درصدی به عنوان هزینه یا کارمزد، به صرافی تعلق می‌گیرد. کارمزدها بر اساس معاملات متفاوتند، اما معمولاً درصدی از سود کاربران هستند.

سخن پایانی

استیکینگ فرآیندی است که کاربران و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال می‌توانند با نگهداری رمزارزها کسب سود و درآمد داشته باشند. همانطور که در این مقاله توضیح داده شد، استیکینگ در پلتفرم‌هایی همچون صرافی‌های ارز دیجیتال، با چند کلیک امکان‌پذیر است و خیلی پیچیده نیست.

در این مقاله سعی شد درباره معنای استیکینگ، تفاوت آن با استخراج و نحوه کسب سود از استیکینگ توضیحات جامع و کاملی برای شما ارائه شود و تعدادی از بهترین پلتفرم‌های استیکینگ به شما معرفی شود. امیدواریم با استفاده از نکات ارائه شده در این مقاله بتوانید روش‌های کسب سود از رمزارزها را تنوع بخشید و آگاهانه وارد عرصه کسب درآمد از Staking ارز دیجیتال شوید. چنانچه نکته بیشتری در این زمینه می‌دانید، خوشحال می‌شویم که در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.