داموندمگ

استپن چیست؟ ارز دیجیتال STEPN با توکن GMT

DAMOND
بازی استپن (STEPN) چیست

یکی از داغ‌ترین خبرهای اخیر بازار ارزهای دیجیتال راه‌اندازی یک روش جدید برای کسب درآمد است؛ روشی به سادگی راه رفتن و دریافت توکن! استپن (STEPN) یک بازی کریپتویی جدید است که در آن گام‌های کاربران شمرده می‌شود و متناسب با تعداد گام‌ها به آن‌ها ارز دیجیتال هدیه می‌دهد.
این برنامه اولین بازی موبایلی در سبک کسب درآمد از راه رفتن (Move-to-Earn) است که با همکاری بنیاد سولانا ارائه شده. بازیکنان در این بازی می‌توانند با خرید NFT یک کفش ورزشی در فضای باز راه بروند یا بدوند و توکن به دست آورند. هدف توسعه‌دهندگان استپن، دعوت میلیون‌ها کاربر به دنیای وب 3.0،  ایجاد انگیزه برای زندگی سالم‌تر و در عین حال کمک به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است.

استپن (STEPN) چیست؟

استپ اولین بازی M2E یا کسب درآمد از حرکت بود که روی بلاکچین سولانا راه‌اندازی شد و به تازگی فعالیت خود را روی بایننس اسمارت چین هم آغاز کرده است. شرکت Find Satoshi Lab مجموعه‌ای است که اپلیکیشین StepN را طراحی کرده است. این بازی یک اپلیکیشن موبایلی است که به بازیکنان برای هر گامی که برمی‌دارند، با استفاده از توکن بومی خود پاداش می‌دهد. توسعه‌دهندگان این بازی تمام اصول گیمفای بازی‌های مبتنی بر بلاکچین را در پلتفرمشان قرار داده‌اند؛ مثلا در این بازی توکن NFT خرید و فروش می‌شود، ولت‌های دیجیتال و صرافی‌های مختلف متصل می‌شود و توکن آن برای فروش در بازار، ارزش دارد. استپن توسعه داده شده تا افراد را به پیاده‌روی برای حفظ سلامتیشان تشویق کند.

stepn

بازیکنان برای دریافت پاداش، باید کفش ورزشی NFT داشته باشند؛ کفش‌ استپن را می‌توان خرید یا اجاره کرد. روش‌‌های مختلفی برای دریافت پاداش و کسب درآمد از طریق توکن استپن وجود دارد که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم:

 • بازیکنان می‌توانند از طریق سوزاندن توکن‌های بازی، سطح خود را بالا ببرند.
 • در بازی امکان دریافت سنگ‌های قیمتی وجود دارد. با استفاده از این سنگ‌های قیمتی می‌توان توکن NFT جدید به عنوان کفش ورزشی ساخت. همانطور که گفتیم در این بازی امکان فروش و اجاره کفش استپن وجود دارد، بنابراین ایجاد NFT هم می‌تواند روشی برای کسب درآمد باشد.
 • بازیکنان می‌توانند در ماراتن آنلاین شرکت کنند و جایزه بگیرند.
 • با صرف انرژی هم می‌توان توکن‌های بازی و توکن‌های NFT را به دست آورد.
 • برخی از توکن‌های NFT‌ بازی خاص هستند و امتیازات ویژه‌ای برای صاحبانشان به ارمغان می‌آورند.

مدیرعامل این بازی می‌‌گوید در حال حاضر کاربران تازه‌ واردی که قصد کسب درآمد از استپن را دارند، می‌توانند با روزانه ۱۰ دقیقه دویدن، بین ۲۰ تا ۳۰ دلار درآمد داشته باشند. میزان درآمد برای کاربران قدیمی می‌تواند تا ۴۵۰ دلار هم برسد. آن‌ها برای رسیدن به این درآمد، نهایتا باید روزانه یک ساعت پیاده‌روی کنند.

کاربران استپن چه کسانی هستند؟

اپلیکیشن استپن یک بستر بزرگ برای جذب افرادی است که تا کنون در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت نکرده‌اند. کسب درآمد بدون نیاز به دانش قبلی و تنها با راه رفتن، انگیزه خوبی برای این افراد است که برای اولین بار به این بازار وارد شوند. زمانی که قیمت توکن‌هایشان افزایش پیدا کند، به ترید یا نقد کردن آن‌ها فکر می‌کنند و فعالیتشان به عنوان کاربران ارزهای دیجیتال آغاز می‌شود.

البته استپن فقط برای تازه واردها نیست، بسیاری از افرادی که پیش از این هم در بازار ارزهای دیجیتال کار می‌کردند هم در این بازی شرکت کرده‌اند تا ارز دیجیتال رایگان دریافت کنند. البته توکن‌های این پلتفرم رایگان نیست، فقط بابت دریافت آن‌ها بهای مالی پرداخت نمی‌کنید و سالم‌تر می‌مانید.

کفش دیجیتال چیست؟ انواع کفش ان اف تی در بازی استپن

کفش stepn، نوعی توکن NFT است که باید پیش از شروع بازی، آن را بخرید زیرا برای بازی کردن به آن نیاز خواهید داشت. شما علاکفش ان اف تی در بازی استپنوه بر خرید کفش استپن، امکان تعویض آن را هم دارید و می‌توانید به مرور زمان و با پیشرفت در بازی، کفش‌های پیشرفته‌تر بخرید. در این بازی چهار مدل کفش استپن وجود دارد که در جدول زیر هرکدام از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 

نوع کفش استپنسرعت بهینه کفش (km/h)نرخ پاداش دریافتی
Wolker1 تا 64 توکن GST به ازای هر واحد انرژی
Jogger4 تا 105 توکن GST به ازای هر واحد انرژی
Runner8 تا 206 توکن GST به ازای هر واحد انرژی
Trainer1 تا 204 تا 25/6 توکن GST به ازای هر واحد انرژی

 

میزان توکن‌هایی که دارندگان هرکدام از این کفش‌ها پاداش می‌گیرند با یکدیگر متفاوت است. جالب است بدانید که کفش‌های مختلف کیفیت‌های گوناگونی دارند. کیفیت کفش‌های این بازی در پنج دسته تقسیم می‌شود:

 • Common (مقدار ویژگی‌ها بین ۱ تا ۱۰)
 • Uncommon (مقدار ویژگی‌ها بین ۸ تا ۱۸)
 • Rare (مقدار ویژگی‌ها بین ۱۵ تا ۳۵)
 • Epic (مقدار ویژگی‌ها بین ۲۸ تا ۶۳)
 • Legendery (مقدار ویژگی‌ها بین ۵۰ تا ۱۱۲)

هرچقدر کیفیت کفش بالاتر باشد، ویژگی‌های بهتری دارد و کاربر با استفاده از آن می‌تواند پاداش بیشتری دریافت کند. هر کفش دیجیتال امتیازی برای چهار ویژگی‌ Efficiency ،Luck ،Comfort و Resilience دارد که با بررسی آن‌ها می‌توانید نتیجه‌ای که از بازی با آن به دست می‌آورید را بررسی کنید. البته به یاد داشته باشید که هرچقدر ویژگی‌ها پیشرفته‌تر باشد، قیمت کفش استپن هم بیشتر خواهد بود. در ادامه به قابلیت‌هایی که هرکدام از ویژگی‌های کفش Stepn برای ایجاد می‌کند، اشاره خواهیم کرد.

 • Efficiency: هرچقدر بیشتر باشد، می‌توانید با صرف انرژی کم‌تر، پاداش بالاتری به دست آورید.
 • Resilience: هرچقدر بیشتر باشد، کفش مقاومت بالاتری دارد و به GST کم‌تری برای تعمیر نیاز خواهد داشت.
 • Luck: هرچقدر بیشتر باشد، احتمال بالاتری وجود دارد که جعبه‌های شانسی موجود در بازی که حاوی جایزه‌های متنوع هستند را پیدا کنید.
 • Comfort: هرچقدر بیشتر باشد، تعداد GMTهایی که به عنوان پاداش به شما عرضه می‌شود، بیشتر خواهد بود.

چطور با استپن بازی کنیم؟

در این بخش از مقاله روش گام به گام بازی با این پلتفرم را آموزش خواهیم داد. پیش از هرچیز باید اپلیکیشن استپن را روی تلفن همراه خود نصب کنید، امکان دانلود اپلیکیشن از طریق سایت اصلی پلتفرم وجود دارد. اقدام بعدی که باید انجام بدهید، ایجاد ولتی است که از سولانا و توکن‌های مبتنی بر بلاکچین آن پشتیبانی می‌کند. این ولت باید به حساب کاربری شما در بازی متصل شود تا بتوانید هزینه‌های درون بازی را پرداخت کنید، کفش ارز دیجیتال بخرید و کسب درآمد از استپن را آغاز کنید. همانطور که گفتیم، این بازی به تازگی از زنجیره بایننس هم پشتیبانی می‌کند و بازیکنان می‌توانند بلاک چینی که قصد استفاده از آن را دارند، انتخاب کنند. این زنجیره‌ها به صورت همزمان قابل استفاده نیستند و حتی توکن‌های NFT (کفش stepn) هم برای هرکدام متفاوت است. بنابراین شما ابتدا باید زنجیره مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس ولت و توکن بومی آن را خریداری کنید و به پلتفرم استپن انتقال دهید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پروژه کلاهبرداری وان کوین (OneCoin)

در قسمت بعد مراحل ثبت نام و شروع بازی را توضیح خواهیم داد.

مرحله اول) ثبت نام در بازی

بعد از نصب و ورود به برنامه باید ایمیل معتبر خود را وارد کنید. بعد از آن روی Sevd Code کلیک کنید. پلتفرم به صورت خودکار یک کد تایید به ایمیلتان ارسال می‌کند، این کد را وارد کنید تا بتوانید وارد بازی شوید.

ورود به اپلیکیشن و ثبت نام در STEPN یکی از سخت‌ترین مراحلی است که پیش روی بازیکنان قرار دارد. بعد از وارد کردن ایمیل و دریافت کد تایید، به کد فعالسازی (Activation code) نیاز دارید. مشکل فعالسازی اپلیکیشن هم از همین مرحله آغاز می‌شود، چون کد دعوت stepn روزانه به تعداد محدودی از کاربران که در شبکه‌های اجتماعی استپن مانند تلگرام و دیسکورد عضو هستند، ارسال می‌شود. در مقاله «۶ روش برای دریافت کد فعالسازی استپن» راه‌های مختلفی که برای دریافت کد دعوت استپن وجود دارد را توضیح داده‌ایم.

کد دعوت استپن به صورت روزانه ارسال می‌شود، اما زمان ارسال آن مشخص نیست و به همین دلیل کاربران نمی‌دانند دقیقا چه زمانی می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند. در زمان نگارش این مقاله در هر روز ۱۰۰۰ کد فعالسازی در تلگرام و ۱۰۰۰ کد هم در دیسکورد ارسال می‌شود. برای دریافت کد فعالسازی باید در شبکه‌های اجتماعی پلتفرم درخواست ارسال کنید، البته احتمالا چند بار پیام‌های شما پاک می‌شود و باید این کار را تکرار کنید تا زمانی که کد فعالسازی برایتان ارسال شود و مجوز ورود به بازی را دریافت کنید.

مدیر استپن، آقای کوانگ (Kwong)، این دشواری‌ها در ورود اولیه را تصدیق می‌کند، اما معتقد است که پس از حل این موانع کاربران به برنامه او سرازیر خواهند شد.

بعد از ورود به بازی، آموزش‌هایی درباره بازی و توضیحات آنچه در اختیار شما قرار می‌گیرد، نشان داده می‌شود. با کلیک روی گزینه Next می‌توانید این توضیحات را رد کنید. البته اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره بازی پیش رو داشته باشید، آن‌ها را مطالعه کنید.

مرحله دوم) واریز توکن به ولت

برای ساخت ولت، روی آیکون کیف پول موجود در بالای سمت راست صفحه کلیک کنید.

در صفحه‌ای که باز می‌شود دو تب Spending و wallet می‌بینید. Spending موجودی است که قابلیت خرج کردن دارید و با موجودی ولت دیجیتال متفاوت است. برای ایجاد ولت روی تب Wallet کلیک کنید تا صفحه‌ای مطابق با تصویر زیر برایتان باز شود.

روی گزینه Create new wallet کلیک کنید. این تنها باری است که این مراحل را طی خواهید کرد. بعد از سخت ولت، اپلیکیشن تا زمانی که روی تلفن همراهتان نصب باشد، به ولت متصل خواهد بود. البته در صورتی که قبلا ولت ساخته‌اید و فقط می‌خواهید به آن وارد شوید، باید روی گزینه پایینی یعنی  Import a wallet using secret pharase کلیک کنید.

بعد از کلیک روی گزینه ساخت ولت جدید، اپلیکیشن یک رمز عبور از شما می‌خواهد. رمز عبوری را انتخاب کنید که مطمئن هستید فراموشش نمی‌کنید، زیرا از این پس، برای هربار ورود به این ولت باید این رمز را وارد کنید. بعد از انتخاب رمز، باید یکبار دیگر آن را برای تایید نهایی وارد کنید.

در مرحله بعد لیستی از واژه‌های مختلف به شما نمایش داده می‌شود. این واژه‌ها، عبارات بازیابی ولت شما هستند. آن‌ها را در جایی امن یادداشت کنید؛ این‌ها همان کلیدهای خصوصی هستند که هرکسی با دسترسی به آن‌ها، می‌تواند وارد ولت شما شود و از آن استفاده کند. بعد از یادداشت کردن عبارات، روی گزینه «I have written down» که در پایین لیست عبارات قرار گرفته، کلیک کنید. در این مرحله، برنامه برای اطمینان از اینکه واژه‌ها را یادداشت کرده‌اید، لیستی از عبارات مختلف را در مقابل شما قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد از بین این عبارات، مواردی که با کلید خصوصی ولت شما یکسان هستند را انتخاب کنید. بعد از انتخاب تمام عباراتی که یادداشت کرده بودید، روی گزینه Confirm کلیک کنید. اگر عبارات را به درستی وارد کرده باشد، ولت شما ساخته می‌شود و دوباره به منوی wallet و spending برمی‌گردید:

در این مرحله باید مقداری SOL، USDC یا BNB به حساب خود واریز کنید. برای این کار روی نماد توکن مورد نظر کلیک کنید تا صفحه‌ای مطابق با تصویر پایین برایتان باز شود.

روی گزینه Recive کلیک کنید تا آدرس عمومی ولت به شما نشان داده شود. این آدرس هم به صورت کد و هم به صورت QR Code به شما نشان داده می‌شود و می‌توانید از آن برای واریز سولانا (یا سایر توکن‌ها) به کیف پولتان استفاده کنید. بعد از پایان تراکنش در قسمت بالایی ولت، موجودی حسابتان نمایش داده خواهد شد و دیگر صفر نیست.

برای خرید کفش ارز دیجیتال سولانا باید از Wallet به بخش Spending منتقل شود. برای این کار روی گزینه Transfer که زیر قسمت موجودی ولت و کنار Receive قرار دارد، کلیک کنید. بعد از کلیک روی این گزینه، تغییراتی به شکل تصویر زیر ایجاد خواهد شد.

روی گزینه To spending کلیک کنید. در صفحه تازه‌ای که باز می‌شود، نوع توکن مورد نظر (SOL) و مقدار آن را انتخاب کنید و روی Confirm transfer کلیک کنید.

بعد از تکمیل این فرایند، اگر به تب Spending برگردید، دیگر موجودی ولت سولانا صفر نیست و به اندازه‌ای که از ولت به آن واریز کرده‌اید، موجودی دارد. البته تکمیل فرایند ممکن است مدتی طول بکشد، پس اگر بلافاصله موجودیتان افزایش پیدا نکرد، نگران نشوید. اکنون بخش مالی راه‌اندازی استپن را کامل کرده‌اید و می‌توانید وارد مراحل بعدی شوید.

مرحله سوم) خرید کفش در بازی استپن

برای اینکه وارد فروشگاه کفش دیجیتال استپن شوید، باید روی تصویر کفشی که در صفحه اصلی بازی به شما نمایش داده می‌شود، کلیک کنید.

با ورود به فروشگاه، لیستی از کفش‌های مختلف به شما نمایش داده می‌شود. در قسمت‌های قبل درباره انواع کفش ارز دیجیتال غیرمثلی موجود در استپن صحبت کردیم. بنابراین ویژگی‌های هرکدام را می‌شناسید و می‌توانید بر اساس ویژگی‌ها و قیمت کفش استپن برای خرید NFT مناسب اقدام کنید.

برای انتخاب ساده‌تر از میان انواع کفش های استپن می‌توانید از فیلتر موجود در فروشگاه استفاده کنید. در این فیلتر می‌توانید ویژگی‌های مورد نیاز برای کفش ان اف تی را مشخص کنید تا سیستم تنها کفش‌هایی با همین ویژگی‌ها را به شما نمایش دهند. برای استفاده از فیلتر روی گزینه Filter در بالای صفحه فروشگاه کلیک کنید.

با کلیک روی این گزینه، فیلترهای موجود باز می‌شود و شما می‌توانید مقدار آن‌ها را تغییر بدهید. بعد از تعیین فیلترها روی Confirm کلیک کنید.

بعد از کلیک روی این گزینه، لیستی از کفش های استپن که ویژگی‌های مورد نظر شما را دارند، نمایش داده خواهد شد. یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  سیف مون چیست؟ ارز دیجیتال SafeMoon با توکن SAFEMOON

اگر ویژگی‌ها با آنچه انتظار دارید مطابقت دارد و قیمت کفش استپن هم با بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، مطابقت دارد، روی گزینه Buy Now کلیک کنید. بعد از آن دوباره ویژگی‌های کفش به شما نمایش داده می‌شود تا از خریدتان اطمینان حاصل کنید. با کلیک روی Confirm خرید تکمیل خواهد شد و کفش ان اف تی به حساب کاربری شما اضافه می‌شود. اگر در پایان فرایند خرید، ارور گرفتید، ممکن است به این دلیل باشد که هنوز فرایند انتقال به Spending تکمیل نشده و موجودی حسابتان کافی نیست.

مرحله سوم) شروع بازی

بعد از خرید کفش استپن،‌ شما برای شروع بازی آماده هستید. در این مرحله، شکل کفش دیجیتالی که خریداری کرده‌اید، در صفحه اول بازی نمایش داده می‌شود و کمی پایین‌تر هم گزینه Start وجود دارد. البته علاوه بر کفش، به انرژی هم نیاز خواهید داشت؛ شما در این بازی با صرف هر واحد انرژی، پاداش به دست می‌آورید و وقتی واحدهای انرژیتان تمام شود، دیگر نمی‌توانید بازی کنید. انرژی هر ۶ ساعت یکبار به صورت خودکار شارژ می‌شود؛ در هر بار شارژ شما به اندازه یک چهارم ماکسیمم انرژی حساب کاربریتان، واحد انرژی دریافت می‌کنید.

بازی با کلیک گزینه Start شروع می‌شود. در صفحه نمایش بازی گزینه‌های مختلفی مثل سرعت، تعداد کیلومترهای پیموده شده، مقدار GST یا GNTهای دریافتی، مقدار انرژی، قدرت سینگال GPS و زمانی که مشغول دویدن یا پیاده‌روی بوده‌اید را ببینید. با کلیک روی گزینه Stop هم بازی متوقف می‌شود و می‌توانید بعدا آن را ادامه دهید.

در صفحه بازی المانی به نام Energy می‌بینید؛ هر کفشی که می‌خرید، مقدار مشخصی انرژی دارد و هر واحد انرژی به شما اجازه می‌دهد ۵ دقیقه پیاده‌روی کنید یا بدوید و پاداش بگیرید. با توجه به نوع کفشی که انتخاب کرده‌اید، میزان پاداشی که در ازای صرف هر واحد انرژی دریافت می‌کنید، متفاوت خواهد بود. در صورتی که انرژی شما به پایان رسیده باشد، دیگر پاداشی دریافت نمی‌‌کنید. برای شارژ دوباره انرژی باید منتظر بمانید یا کفش دیگری بخرید.

حالت های مختلف بازی استپن

اپلیکیشن استپن دارای 3 حالت برای فعالیت و کسب درآمد کاربران است:

حالت انفرادی (Solo)

در حالت انفرادی، کاربران می‌توانند با راه رفتن توکن کسب کنند. درآمد آنها به دو چیز بستگی دارد: سطح فعالیت بدنی و ویژگی‌های کفش ورزشی مثل راحتی، سطح و نوع آن.

دو نکته مهم هنگام بازی انفرادی، سیگنال GPS و مقدار انرژی است. زمانی که رنگ علامت سیگنال GPS‌ سبز باشد یعنی برنامه به صورت کامل به موقعیت مکانی شما دسترسی دارد. در صورتی که رنگ این علامت سفید شود، یعنی سیگنال کاملا قطع شده و در صورتی که علامت قرمز باشد، یعنی سیگنال ضعیف است. ضعیف یا قطع بودن سیگنال و کمبود انرژی عواملی است که باعث می‌شود برنامه به شما پاداشی ندهد.

نکته جالب درباره بازی استپن قابلیت Moonwalking است. توسعه‌دهندگان این قابلیت را برای تشخیص تقلب به برنامه اضافه کرده‌اند تا مطمئن شوند کاربران مسیر بازی را با اسکوتر، ماشین یا دوچرخه طی نمی‌‌کنند. جالب است بدانید که این قابلیت حتی تشخیص می‌دهد که خود فرد درحال دویدن است یا تلفن را به پای سگ خانگی‌اش بسته تا به جای او بدود! شرکت‌کنندگان این بازی برای دریافت پاداش هیچ راهی جز دویدن ندارند!

حالت ماراتن (Marathon)

بازی استپن تازه‌کار است و هنوز بسیاری از قابلیت‌هایی که معرفی شده را راه‌اندازی نکرده است. قابلیت ماراتن هم جزو همین موارد است. در حال حاضر بازیکنان فقط می‌توانند به صورت انفرادی با این برنامه کارکنند.

حالت ماراتن در بازی استپن

در این بازی مسابقات ماراتن هفتگی و ماهانه برگزار می‌شود و کاربران باید 24 ساعت قبل از شروع ماراتن آنلاین برای هر مسابقه به طور جداگانه ثبت نام کنند. ماراتن‌های هفتگی در مسافت‌های ۲.۵، ۵ و ۷.۵ کیلومتر برگزار می‌شوند و هر کاربر فقط می‌تواند در یکی از این ماراتن‌ها شرکت کند.

ماراتن‌های ماهانه در مسافت‌های ۵، ۱۰ و ۱۵ کیلومتری برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان با هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند، متعهد می‌شوند این مسافت را در طول یک ماه بدوند. نکته مهم این است که هزینه پرداختی به افرادی که در ماراتن شرکت می‌کنند، بازگردانده می‌شود، اما کسانی که هزینه را می‌پردازند و ماراتن را به پایان نمی‌رسانند، پولی که پرداخته‌اند را پس نمی‌گیرند.

برندگان ماراتن‌ها به عنوان پاداش توکن GST دریافت می‌کنند و همچنین نشان طلا، نقره یا برنز می‌گیرند. این نشان‌ها توکن‌های NFT هستند.

حالت پس‌زمینه (Background)

کاربران می‌توانند حتی بدون ورود به ابرنامه استپن و با داشتن NFT حداقل یک جفت کفش ورزشی در کیف پول خود، توکن GST دریافت کنند. وقتی برنامه استپن خاموش است، در این حالت تعداد گام‌ها مستقیماً از داده‌های قسمت سلامت تلفن‌های هوشمند استخراج می‌شود.

این حالت محدودیت ۳۰۰۰ قدم دارد و درآمد آن ثابت است، یعنی به درآمد سایر حالت‌های استپن اضافه نمی‌شود.

ویژگی های برجسته اپلیکیشن استپن (STEPN)

تیم StepN به دنبال استفاده از تمایل افراد به تناسب اندام و فضای اجتماعی افرادی است که می‌خواهند اندام متناسبی داشته باشند. میلیون‌ها نفر از علاقه‌مندان به تناسب اندام در جهان وجود دارند که با اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های بی‌شماری کار می‌کنند. پروژه StepN روش استفاده از فناوری بلاکچین برای کسب درآمد را متحول می‌کند. مدیر استپن، آقای کوانگ (Kwong) درباره این اپلیکیشن اینگونه می‌گوید:

زمانی که تصمیم گرفتیم محصولی تولید کنیم، به این فکر کردیم که دویدن و پیاده‌روی کاری است که تقریباً همه افراد می‌توانند انجام دهند. اگر بتوانیم یک مدل درآمدزای مرتبط با پیاده‌روی ایجاد کنیم، می‌توانیم همه افراد جامعه را درگیر کنیم.

کوانگ و تیمش معتقدند مفهوم منحصربفرد Move-to-Earn می‌تواند به تعداد بی‌شماری از کاربران جدید در حوزه ارزهای دیجیتال کمک کند. اما این تنها دلیلی نخواهد بود که کاربران را به این برنامه می‌آورد، زیرا این فقط شروع کار است و باید در ادامه منتظر نوآوری‌ها و خلاقیت‌های دیگر تیم توسعه دهنده استپن باشیم.

تیم اپلیکیشن استپن توانسته جزو برندگان رویداد بسیار مهم سولانا هکاتون (Solana Ignition Hackathon) شود، استپن تنها اپلیکیشن موبایلی است که برنده Hackathon شده است. ایده‌ خلاقانه، رابط کاربری آسان، بازار و کیف پول داخلی در STEPN نظر داوران هکاتون را نسبت به این محصول جلب کرد.

معرفی توکن های اپلیکیشن استپن، توکن GST و GMT

اگر درباره «ارز استپن چیست» جستجو کنید، به هیچ توکنی که نامی شبیه به این پروژه داشته باشد، نمی‌رسید. توکن‌های این پروژه GMT و  GST نام دارند و هرکدام برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شبکه STEPN دو توکن با کاربردهای مختلف دارد: GST (توکن جی اس تی) و GMT (توکن جی ام تی). پروژه STEPN بر روی یک مدل اقتصاد توکن دوگانه اجرا می‌شود و هر دو توکن (GMT و GST) مزایای مختلفی را به کاربران خود ارائه می‌دهند.

توکن GMT یا گرین متاورس (Green Metaverse Token)

GMT توکن اختصاصی پروژه STEPN است و عرضه کل آن به شش میلیارد توکن محدود است. توکن ارز دیجیتال GMT، یک توکن حاکمیتی است. GMT را می‌توان از طریق شرکت در چندین بازی و با دویدن نیز به دست آورد. عرضه این توکن ۶ میلیارد عدد است؛ البته برنامه‌هایی برای سوزاندن توکن‌ها هم وجود دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بایننس کوین چیست؟ ارز دیجیتال Binance Coin با توکن BNB

توکن GMT

این توکن‌ها امکان ارتقای سطح بازی و تغییر نوع کفش‌های ورزشی را برای شما فراهم می‌کنند. توکن گرین متاورس همچنین برای توزیع سود بازی استفاده می‌شود. بعد از رسیدن به سطح ۳۰ و بالاتر در بازی می‌توان توکن‌های GMT را با توکن USDC مبادله کرد. نکته جذاب درباره

توکن GST یا Green Satoshi Token

توکن ارز دیجیتال GST یک توکن کاربردی برای فعالیت‌های درون بازی است که می‌توان از آن برای خرید کالا در برنامه استفاده کرد. برخلاف توکن GMT، توکن GST به صورت نامحدود عرضه شده است و می‌توان آن را از طریق راه رفتن به دست آورد. وقتی این توکن‌ها را برای پرداخت هزینه‌های داخل بازی صف می‌کنید، سوزانده می‌شود. در نتیجه عرضه نامحدود آن، مشکل تورم ایجاد نخواهد کرد.

توکن ارز دیجیتال GST در دسته‌بندی توکن‌های کاربردی طبقه بندی می‌شود، یعنی در اجرا یا مشارکت در فعالیت‌های مختلف بازی استفاده می‌شود. می‌توان از توکن ارز دیجیتال GST برای تعمیر، باز کردن قفل یا حتی بهبود قابلیت کفش‌های ورزشی استفاده کرد.

بازیکنان می‌توانند از طریق سوزاندن توکن GST‌ سطح بازی خود را ارتقا بدهند. هرچقدر سطح بازی بالاتر باشد، مقدار پاداش دریافتی بیشتر خواهد بود. در قوانین بازی استپن، بازیکنانی که در سطح ۱ تا ۲۹ قرار دارند، فقط توکن GST پاداش می‌گیرند، اما زمانی که وارد سطح ۳۰ می‌شوند می‌توانند انتخاب کنند که پاداششان مطابق با کدام یک از توکن‌های GST و GMT‌ واریز شود. انتخاب نوع توکن به سلیقه شخصی و کارهایی که بازیکن با توکن‌هایش انجام می‌دهد، بستگی دارد.

چرا قیمت توکن های STEPN به صورت انفجاری افزایش یافت؟

مهمترین عامل افزایش قیمت ارزدیجیتال استپن این است که این پروژه از زمان راه اندازی نسخه آزمایشی خود تاکنون مورد توجه کاربران زیادی قرار گرفته و روزبه‌روز به تعداد کاربران آن اضافه شده است، علاوه‌ بر این عوامل دیگری هم وجود دارند که به افزایش قیمت توکن GMT دامن می‌زنند.

در مصاحبه اخیر که توسط Solar Eco Fund، با سخنگوی STEPN انجام شد، ایشان به احتمال مشارکت با یک برند ورزشی بزرگ اشاره کرد. هنگامی که خبرنگار پرسید که آیا STEPN شرکت‌هایی مانند نایک و آدیداس را به عنوان رقبای آینده می‌بیند یا یخر، سخنگوی استپن اشاره نامحسوسی به برنامه‌ها و مشارکت‌های آتی این پروژه با برندهای بزرگ داشت.

توکن های استپن

گمانه زنی‌ها در مورد شراکت آینده STEPN در سراسر رسانه‌های اجتماعی گسترده شده است و بسیاری از کاربران به دنبال سرنخ‌هایی در پست‌های توییتر این پروژه هستند.

از آنجایی که STEPN در ابتدای ماه مارس ۲۰۲۲، از لانچ پد بایننس برای فروش 7 درصد از توکن‌های GMT عرضه‌شده استفاده کرد، برخی از کاربران پیش بینی می‌کنند که این پروژه در آینده با بایننس مشارکت خواهد داشت.

هیجان کاربران برای خرید توکن STEPN محسوس است، اما اینکه آیا افزایش قیمت اخیر GMT پایدار است یا خیر، هنوز مشخص نیست. در حالی که برخی از ناظران در حال حاضر STEPN را “اکسی اینفینیتی بعدی” می‌نامند، برخی دیگر به دلیل عرضه تعداد زیادی توکن GMT، در این باره تردید دارند.

تیم توسعه دهنده پلتفرم و ارز دیجیتال استپن

در این پروژه نام‌های مشهور بسیاری به چشم می‌خورد. تیم توسعه دهنده و مشاوران آن‌ها، افرادی معتبر و حرفه‌ای هستند که نامشان به استپ ان اعتبار بخشیده است. در ادامه اعضای این تیم را معرفی می‌‌کنیم و توضیحات مختصری درباره رزومه هرکدام ارائه خواهیم داد.

 • جری هوانگ (هم‌بنیان‌گذار): او پیش از راه‌اندازی بازی StepN، هم‌بنیان‌گذار یک پلتفرم آموزشی بوده و مدیریت یک شرکت تأمین مالی را هم برعهده‌ داشته. او موازی با راه‌اندازی استپن، به عنوان هم‌بنیان‌گذار در بازی Falafel هم مشارکت دارد.
 • یاورن رانگ (هم‌بنیان‌گذار): او متخصص تبلیغات، روابط عمومی و دیجیتال مارکتینگ است و سابقه فعالیت به عنوان مدیر بازاریابی دارد. او همچنین یک بانک سرمایه‌گذاری در استرالیا تأسیس کرده و هم بنیانگذار Crypto SA Lab هم هست. سفیر ارز دیجیتال الگوراند در استرالیا و عضویت بنیاد بلاکچین این کشور از دیگر سوابق کاری رانگ محسوب می‌شود.
 • جسیکا دوان (مدیر استراتژی): اون بنیانگذار یک استودیو طراحی است و سابقه فعالیت به عنوان طراح استراتژی، بازاریاب و توسعه‌دهنده کسب و کار را دارد.
 • اسکات دانلپ (مشاور): او معاون کمپانی آدیداس است.
 • ویلیام رابینسون (مساور): مدیر تسریع فرایند در Alliance است.

برنامه‌های آینده step N چیست؟

این پروژه از سال ۲۰۲۱ وارد بازار شد و در همان سال اول اقداماتی مثل تکمیل تیم توسعه‌دهنده، راه‌اندازی نسخه آزمایشی، پیروزی در هاکاتون سولانا، برگزاری رویداد جامعه کاربران و بازاریابی و ارائه نسخه بتا به صورت عمومی تکمیل شد. این اپلیکیشن‌ گام‌هایی را هم برای سال ۲۰۲۲ در نظر گرفته است که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم:

 • بروزرسانی اپلیکیشن
 • پشتیبانی از زنجیره‌های مختلف
 • اضافه شدن قابلیت‌هایی مثل سیستم اجاره کفش استپن
 • راه‌اندازی ماراتن آنلاین
 • اضافه کردن عناصر SocialFi

برنامه استپن برای آینده، تبدیل شدن به بزرگ‌ترین پلتفرمی است که کاربران از آن برای اهمیت دادن به سلامت جسمانیشان استفاده می‌کنند، زیرا در کنار انجام حرکات مناسب برای سلامتی، می‌توانند درآمد هم داششته باشند.

جمع بندی

در یکی دو سال اخیر پروژه‌های مختلفی به صورت گیمیفای ارائه شده‌‌اند که به کاربران خود ارز دیجیتال پاداش می‌دهند. اکسی اینفینیتی اولین بازی کریپتویی درآمدزایی بود که به شهرت رسید، به مرور زمان تعداد این اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بیشتر شد و بازی‌های متنوع‌تری برای کسب درآمد طراحی شدند.

اپلیکیشن استپن یک برنامه برای مدیریت سبک زندگی در Web3 است که با بازی و کسب درآمد همراه شده است. کاربران با خرید ان اف تی کفش‌های ورزشی و با پیاده‌روی یا دویدن در فضای باز میتوانند توکن GST کسب کنند، که می‌توان از این توکن برای ارتقاء سطح و ساخت کفش‌های ورزشی جدید استفاده کرد، بازیکنان می‌توانند کفش‌های ورزشی NFT خود را اجاره دهند یا در بازار درون‌برنامه بفروشند.

کارشناسان داموندمگ پروژه‌های مختلف در حوزه بلاکچین، دیفای و ارزهای دیجیتال را به کاربران ایرانی معرفی می‌کنند و روش استفاده از آن‌ها را نیز توضیح می‌دهند. با مطالعه روزانه مجله داموند با جدیدترین فرصت‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال آشنا خواهید شد و بروزترین اطلاعات درباره بازار را در اختیار خواهید داشت.

سوالات متداول

تا کنون چند توکن Stepn عرضه شده است؟

ارز دیجیتال Stepn (GMT) دارای شش میلیارد توکن در گردش است که تمامی این مقدار عرضه شده است.

چه کسی استپن را ایجاد کرد؟

شرکت Find Satoshi Labs، استپن را ایجاد کرد. این شرکت در سال 2021 توسط زوج استرالیایی جری هوانگ (Jerry Huang) و یاون رانگ (Yawn Rong) تأسیس شد.

توکن GMT را از کجا بخریم؟

شما به راحتی می توانید STEPN (GMT) را با کمترین کارمزد و بالاترین امنیت در صرافی بایننس، کوکوین و صرافی‌های معتبر دیگر خریداری کنید.

برای دیدن ویدئو وی پی ان خود را روشن کنید

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

یک پاسخ

 1. سلام اگه کسی این برنامه رو داره و میدونه که چطور میشه پسورد گذاشت به من اطلاع بده
  آخه هر کاری کردم نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.