داموندمگ

استورج چیست؟ همه چیز در مورد بزرگترین پروژه اشتراک داده غیرمتمرکز

DAMOND
ارز دیجیتال استورج

همزمان با گسترش و توسعه صنعت ارزهای دیجیتال، در سال‌های اخیر شاهد معرفی کوین‌ها و توکن‌های متعددی بوده‌ایم. در سال‌های ابتدایی پس از معرفی مفهوم کریپتوکارنسی، اکثر پروژه‌های رمزنگاری با هدف حفظ ارزش دارایی و ارائه یک سیستم پرداخت طراحی می‌شدند، اما اکنون اکثر پروژه‌ها با اهداف خاص‌تر و کاربردی‌تر در حال توسعه و راه‌اندازی هستند.ارز دیجیتال استورج (STORJ) نیز نمونه‌ای از پروژه‌های رمزنگاری خاص است، چراکه این ارز دیجیتال با ارائه پتانسیل ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز، یک ارز دیجیتال کاربردی به حساب می‌آید. اما استورج چیست؟ در ادامه این مطلب از مجله صرافی داموند قصد داریم به طور مفصل به معرفی و بررسی ویژگی‌های ارز دیجیتال استورج بپردازیم.

STORJ چست؟

معرفی ارز دیجیتال استورج

استورج (Storj) یک پلتفرم منبع باز مبتنی بر بلاک چین است که با هدف ذخیره‌سازی فایل‌ها در یک شبکه ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز به نام Storj DCS طراحی و راه‌اندازی شده است. توکن بومی این پلتفرم یعنی STORJ، بر اساس استاندارد ERC20 و بر روی شبکه اتریوم ساخته شده و از آن به عنوان ابزاری برای پاداش دادن به کاربران استفاده می‌شود.

کاربران این پلتفرم می‌توانند همزمان با حفظ حریم خصوصی و بهر‌ه‌گیری از مزایای یک محیط امن، غیرمتمرکز و منبع باز فضای اضافی داریو خود را با سایر کاربران به اشتراک گذاشته و در ازای آن پاداش دریافت کنند. همچنین در مقابل، این امکان فراهم شده تا کاربرانی که برای ذخیره اطلاعات خود، نیازمند فضای ذخیره‌سازی هستند، از فضای ابری ارائه شده در این پلتفرم استفاده کنند.

ارز دیجیتال استورج چه کاربردی دارد

تاریخچه راه‌اندازی ارز دیجیتال استورج

Storj Labs و شبکه STORJ در سال 2014 توسط Shawn Wilkinson و John Quinn تأسیس شده، این پروژه همچنان توسط این دو نفر مدیریت و برنامه‌ریزی می‌شود. در همان سال تیم توسعه‌دهنده استورج برای معرفی پروژه و اهداف آن، به طور رسمی چندین وایت پیپر مختلف را منتشر کرد.  همچنین این تیم با برگزاری یک فروش عمومی موفق به جمع‌آوری 910 بیت کوین (CRYPTO:BTC) که در آن زمان تقریباً 461,802 دلار ارزش داشت، شد.

اولین نسخه از ارز دیجیتال استورج، Storj Storjcoin X (SJCX) نام داشت. توزیع نسخه ابتدایی استورج در سال 2017 متوقف شد، اما شرکت Storj Labs در ماه می همان سال، با ارائه توکن جدیدی به نام STORJ، و برگزاری پیشنهاد اولیه سکه (ICO) موفق به جمع‌آوری و 30 میلیون دلار کمک مالی شد. در نهایت در دسامبر سال 2017 به دارندگان توکن SJCX این امکان داده شد تا بتوانند به نسب 1 به 1  توکن‌های SJCX خود را به توکن‌های جدید شبکه یعنی STORJ تبدیل کنند. در نهایت پس از یک دوره، تیم استورج در دسامبر سال 2019 اقدام به انتشار عمومی نسخه تولیدی Storj کرد.

 

معرفی شرکای پروژه استورج

از زمان تأسیس تاکنون، پروژه استورج، با سازمان‌هایی که نیاز به منابع ذخیره‌سازی دارند، مشارکت می‌کند. در ادامه به معرفی تعدادی از شرکای استورج می‌پردازیم.

 • Internet Archive: این شرکت با هدف ذخیره‌سازی مجموعه صوتی LibriVox از کتاب‌های صوتی رایگان و عمومی با Storj همکاری می‌کند.
 • LOOMIA: یک شرکت تکنولوژی محور است که هدف توسعه آن، وارد کردن هوش مصنوعی به آیتم‌های موجود در زندگی روزمره افراد بوده است. این شرکت برای میزبانی داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط محصولات هوشمند خود، با استورج همکاری می‌کند.
 • MongoDB (NASDAQ:MDB): یک پلتفرم پایگاه داده است که به کاربران خود اجازه می‌دهد تا مستقیماً در سرویس پشتیبان‌گیری Tardigrade Storj، از داده‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنند.
 • Apache Pulsar: یک سیستم توزیع پیام‌رسانی و استریمینگ است. این سیستم با هدف استفاده از سرویس ذخیره‌سازی استورج و بارگذاری داده‌های مربوط به ایونت، با Storj همکاری می‌کند.

مراحل راه‌اندازی پلتفرم استورج

بررسی ویژگی‌های ارز دیجیتال استورج

اکنون که با تاریخچه، نحوه شکل‌گیری و اهداف کلی شبکه استورج آشنا شدیم، بهتر است قبل از بررسی نحوه عملکرد آن، به معرفی تعدادی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و دلایل تمایز استورج نسبت به سایر شبکه‌های بلاک چینی بپردازیم.

 • ارائه سیستم Storj DCS

در طراحی STORJ از یک مدل غیرمتمرکز که در ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد، استفاده شده است. این سیستم غیرمتمرکز استورج، Storj DCS نامیده شده و در واقع کوتاه شده عبارت مخفف «ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز / decentralized cloud storage» است. این فضای ذخیره‌سازی شامل گره‌هایی است که فضای ذخیره‌سازی استفاده نشده و اضافی هارد دیسک خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند. هرکسی بتواند از طریق سیستم سخت‌افزاری خود، الزامات Storj را برآورده کند، می‌تواند به گره استورج جدید راه‌اندازی کند.

 

 • بررسی توکونومیک ارز دیجیتال استورج

در ابتدای کار، حدود 500 میلیون توکن استورج در بلاک چین اتریوم ضرب شد. اما پس از آنکه Storj Labs اقدام به فروش اولیه توکن‌های استورج کرد، 75 میلیون از مجموع 500 میلیون توکن استورج سوزانده شدند. اکنون مجموع توکن‌های موجود در گردش به 425 میلیون رسیده است. همچنین در سال 2017، قبل از شروع رویداد فروش توکن‌های استورج، این شرکت 245 میلیون توکن را در یک منبع ذخیره قفل کرد. خود فروش توکن نیز، سبب به گردش درآمدن 70 میلیون توکن استورج شد.

 • نحوه پرداخت و دریافت هزینه‌های ارائه فضای ذخیره‌سازی در استورج

مشتریان Storj می‌توانند هزینه ذخیره‌سازی را به صورت توکن‌های STORJ یا با کارت اعتباری پرداخت کنند. اما در مقابل گره‌های شبکه که فضای ذخیره‌سازی خود را در اختیار کاربران استورج قرار داده‌اند، هزینه را تنها از طریق توکن‌های STORJ دریافت می‌کنند.

 • بازیابی و بازسازی فایل کاربران

کاربران می‌توانند داده‌های خود را در هر زمانی بازیابی کنند. بازسازی فایل رمزگذاری شده تنها به 29 قطعه از 80 قطعه نیاز دارد. همچنین شبکه Storj دارای یک فرایند تعمیر خودکار است تا در هنگام ازبین‌رفتن تعداد زیادی از قطعات یک فایل، استورج بتواند آنها را تا حد خوبی تعمیر و بازیابی کند.

 • فراهم‌ کردن یک منبع درآمد برای شرکت‌های منبع باز

اغلب فارمرهای شبکه استورج از میان عموم مردم انتخاب نمی‌شوند، اصولاً فارمرها شرکت‌های منبع باز هستند که از طریق اجاره فضاهای ذخیره‌سازی کسب درآمد می‌کنند. استورج با به‌کارگیری این شرکت‌ها به عنوان نودهای ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی، منبع درآمدی برای این شرکت‌ها فراهم می‌کند.

 • آینده روشن ارز دیجیتال STORJ

در حالی‌که اکثر ارزهای دیجیتال ارائه شده در بازار تحت عنوان میم کوین، توکن‌هایی با موارد استفاده محدود یا توکن‌هایی بدون موارد زیربنایی؛ به سرعت از بازار حذف شده و آینده مشخصی ندارند، کوین‌های کاربردی مانند STORJ که بخشی از یک مدل کسب و کار پایدار هستند، آینده روشنی دارند. این امر ممکن است برای موفقیت بلندمدت استورج نسبت به سایر ارزهای دیجیتال فرصت بهتری بدهد.

مطلب پیشنهادی  شیباریوم چیست؟ راهکار لایه دوم شیبا برای افزایش مقیاس پذیری

چه چیزی سبب تمایز شبکه استورج می‌شود؟

مزایا و معایب ارز دیجیتال استورج

بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال استورج و یا استفاده از خدمات این پلتفرم، ابتدا با مزایا و معایب این سرویس ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی بیشتر آشنا شویم:

معرفی مزایای پلتفرم استورج

 • فراهم کردن فضای ذخیره‌سازی ایمن و انعطاف‌پذیر.
 • فراهم کردن امکان رمزگذاری end-to-end داده‌ها، با استفاده از رمزگذاری کلید.
 • فراهم کردن امکان تراکنش‌های همتا به همتا برای ارزهای دیجیتال استورج.
 • امکان استفاده از امکانات و مزایای شبکه استورج برای تمام افراد وجود دارد.
 • فراهم بودن امکان استقرار مؤثر چندین ابزار مختلف؛ به دلیل سازگاری با S3.
 • ادغام مؤثر و راحت با دیگر پشته‌های موجود.
 • ارائه فضای ذخیره‌سازی ابری گسترده همراه با امکان انجام دانلودهای متعدد
 • فراهم کردن چندین گزینه پرداخت مختلف برای دسترسی آسان کاربران
 • خدمات ذخیره‌سازی ابری در پلتفرم Storj، به طور قابل‌توجهی از سرویس‌های متمرکز سنتی ارزان‌تر است. به عنوان مثال، 1 ترابایت در آمازون حدود 23 دلار هزینه دارد، در حالی برای ارائه این مقدار فضای ذخیره‌سازی در Storj DSC تنها 15 از کاربر دریافت می‌شود.
 • از این پلتفرم می‌توان برای ذخیره‌سازی و پخش ویدئو، توزیع نرم‌افزار، پشتیبان‌گیری (بک آپ) و برنامه‌های بومی ابری استفاده کرد.

معرفی معایب پلتفرم استورج

 • عدم پشتیبانی از ارز دیجیتال استورج توسط سایر پلتفرم‌ها و کالاهای رمزنگاری در این صنعت.
 • استفاده از پلتفرم استورج، نیازمند مهارت‌های است.
 • دارندگان ارز دیجیتال استورج امکان شرکت در تصمیم‌گیری‌های حکومتی شبکه را ندارند.
 • توکن استورج در خارج از شبکه STORJ و سیستم پاداش‌دهی آن، هیچ مزیت و کاربردی ندارد.
 • علاوه بر استورج، پلتفرم‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز دیگری با ارزهای رمزنگاری شده بومی وجود دارند که مهم‌ترین آنها Filecoin (CRYPTO:FIL)، Arweave (CRYPTO:AR) و Siacoin (CRYPTO:SC) هستند.

ریسک استفاده از پلتفرم استورج چیست؟

نحوه عملکرد ارز دیجیتال استورج

از آنجایی‌که استورج یک پلتفرم غیرمتمرکز است، ذخیره‌سازی ابری داده‌ها در آن بدون وجود یک مرجع مرکزی کار می‌کند. به این ترتیب در شبکه استورج داده‌ها پس از تقسیم به بخش‌های کوچکتر و توزیع در سراسر شبکه ابری جهانی Storj، ذخیره و نگهداری می‌شوند.

نحوه عملکرد پروتکل استورج

در ذخیره‌سازی داده‌ها در شبکه Storj سه مرحله مهم یعنی رمزگذاری داده‌ها، به ‌اشتراک‌گذاری داده‌ها و سپس توزیع آن در سراسر شبکه است. پس از وارد شدن داده‌ها در شبکه STORJ، برای اطمینان از یکپارچگی و در دسترس بودن داده‌ها، بررسی‌های بیشتری انجام می‌شود. در این مرحله است که ممیزی‌های دوره‌ای در شبکه Storj اجرا می‌شوند.

رمزگذاری Client-Side در شبکه استورج

قبل از آنکه داده‌ها بر روی بلاک چین استورج آپلود و بارگذاری شود، لازم است این داده‌ها با استفاده از الگوریتم AES256-CTR، بر روی دستگاه کاربر رمزگذاری شوند. این روش رمزگذاری بسیار ایمن و قابل اعتماد است، اما برای افزایش ایمنی داده‌ها از انواع دیگر رمزگذاری مانند رمزگذاری همگرا نیز استفاده می‌شود. یکی از مزایای اصلی رمزگذاری داده‌ها به روش  Client-Side این است که تمام اطلاعات مورد نیاز برای رمزگشایی فایل اطلاعات کاربران از نودهای اعتبارسنجی (Farmers) دور نگه داشته می‌شوند. به این ترتیب تنها یک کلید مشخص برای رمزگشایی فایل‌ها وجود دارد و آن هم روی دستگاه کاربر قرار گرفته است.

در صورتی‌که کاربر بخواهد فایل‌های خود را روی دستگاهی به جز دستگاهی که رمزگذاری داده‌ها روی آن انجام شده، رمزگشایی کند، باید از ویژگی‌ به نام  Storj Bridge استفاده کند. Bridge Storj جدیدترین ابتکارات ارائه شده در شبکه استورج بوده و به کاربران این امکان را می‌دهد تا کلیدهای خود را در سرورهایی به نام ” Bridge/ پل”، ذخیره کنند.

سیستم Storj Bridge چگونه عمل می‌کند؟

اصولا شبکه کاربران و کلیدهای خصوصی Storj در مرکز سیستم تمرکززدایی و اقدامات امنیتی این پلتفرم قرار دارند. لازم است این سیستم با هدف ایجاد هماهنگی‌‌های موردنیاز و آمادگی برای مواجه شدن با تغییرات بالقوه، به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد. به عنوان مثال، یکی از مواردی که ممکن است بر سیستم زیربنایی Storj تأثیرگذار باشد، تمایل کاربران به تعویض دستگاه‌های خود است.

با توجه به اینکه کاربران کلیدهای رمزگذاری فایل‌های خود را در دستگاه‌های خصوصی ذخیره کرده و هرازگاهی احتمال تغییر این دستگاه‌ها وجود دارد، توسعه‌دهندگان Storj برای سازگاری با این تغییرات احتمالی مجبور به ارائه معماری سرور Bridge شدند. با در نظر گرفتن این موضوع، تیم Storj به توسعه و پیاده‌سازی فناوری سرور Bridge پرداخت. این ویژگی امکان ذخیره ایمن کلیدهای رمزگذاری را بر روی یک سرور اختصاصی که  ابرداده‌های مربوطه را در خود نگهداری می‌کند، فراهم کرده است.

بررسی سیستم Sharding در شبکه استورج

در یک تعریف کلی، شاردینگ به معنای تقسیم داده‌ها به قطعات مختلف است. عموما از این مفهوم به دفعات در فناوری بلاک چین و پروژه‌های بلاک چینی استفاده می‌شود. شاردینگ در بلاک چین استورج نیز به معنای تقسیم فایل‌های رمزگذاری شده کاربران، به قطعات مختلف است. دلایل مختلفی برای شارد داده‌ها وجود دارد، که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

 • یکی از مهم‌ترین آنها این است که پس از شاردینگ و تقسیم فایل‌ها، داده‌ها میان نودهای مختلف شبکه توزیع شده و امکان ارسال و فراخوانی تمام شاردها به طور همزمان فراهم می‌شود. در نهایت این موضوع سبب افزایش سرعت انتقال داده‌ها در شبکه خواهد شد.
 • یکی دیگر از مزایای شاردینگ داده‌ها این است که هیچ یک از “فارمرهای” فعال در شبکه استورج، تمام محتویات فایل کاربران را نگهداری نمی‌کنند. در نتیجه، حتی اگر فارمری توانایی رمزگشایی فایل کاربر را داشته باشد (اصولاً غیرممکن است) نمی‌تواند به تمام اطلاعات فایل دسترسی پیدا کرده و آن را بخواند.
 • علاوه بر حفظ حریم خصوصی کاربر، شبکه Storj جایی است که هر یک از شاردها در شبکه ذخیره شده و تنها یک نفر از محل ذخیره‌سازی هر یک از شاردها خبر دارد، و آن هم شخصی است که فایل را رمزگذاری و سپس در شبکه آپلود کرده است.

چگونگی شاردینگ داده‌های در شبکه استورج

جدول هش Kademlia در پلتفرم استورج

جدول هش توزیع شده Kademlia، به کاربر این امکان را می‌دهد تا به طور مؤثری از محل جابه‌جایی شاردها، نقشه‌برداری کند. اگر کاربری بخواهد به این جداول دسترسی داشته باشد، به یک کلید خصوصی نیاز خواهد داشت. این کلید خصوصی “نقشه” شبکه را رمزگشایی کرده و به کاربر اجازه می‌دهد تا به قطعات فایل خود دسترسی پیدا کند.

نحوه عملکرد افزونگی (redundancy) در پلتفرم استورج

در شبکه بلاک چینی استورج نقاط بازرسی افزونگی تعبیه شده تا در صورت آفلاین شدن گره‌ها از آنها استفاده شود. این امر از طریق کدگذاری Erasure و شاردهای Parity امکان‌پذیر است. در واقع هرچه کاربر شاردهای Redundancy بیشتری انتخاب کرده باشد، محافظت بیشتری در برابر از دست دادن داده‌ها به وجود خواهد آمد.

از آنجایی‌که وجود مقدار زیاد شاردهای Redundancdky سبب مسدودسازی شبکه می‌شود، استورج برای جلوگیری از آن، مقدار تمام شاردها را زیر نظر می‌گیرد. در این جاست که در صورت لزوم برای پاکسازی شبکه الگوریتم‌های کدگذاری erasure (پاکسازی) وارد عمل می‌شوند.

استفاده از سیستم Proof of Retrievability در شبکه استورج

پس از آنکه فایل‌های کاربر رمزگذاری شده و توسط شاردهای مختلف در سراسر شبکه آپلود شد، نوبت به رسیدگی و بازبینی مداوم فایل‌ها می‌رسد. شبکه استورج این امر را با ارائه سیستم Proofs of Retrievability و انجام ممیزی‌های دوره‌ای امکان‌پذیر کرده است. سیستم Proof استورج، ذخیره داده‌های خاص در یک میزبان راه دور در شبکه را تضمین می‌دهد. مراحل اثبات (Proof) در شبکه Storj، از طریق یک فرایند چالش/پاسخ استاندارد به نام ممیزی یا «heartbeats» انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی  چرا باید ارز دیجیتال بخریم؟ 5 دلیل برای خرید ارز دیجیتال

ممیزی‌های شبکه استورج، از طریق یک اصل رمزنگاری به نام Merkle trees و اثبات‌ و گواه انجام می‌شود. نحوه عملکرد و اجرای هر یک از موارد به خودی خود بسیار پیچیده و گسترده است، اما اطلاعات دقیق در وایت پیپر استورج آورده شده است. بااین‌حال چیزی که لازم است بدانید آن است که از فارمرهای شبکه خواسته می‌شود تا ثابت‌کننده همواره از شاردهایی که برایشان فرستاده می‌شود، نگهداری می‌کنند. در نتیجه اگر می‌خواهند در ازای فضای ذخیره‌سازی ارائه شده خود پاداش دریافت کنند، باید همیشه با سیستم حسابرسی شبکه همکاری داشته باشند.

 • چگونه کاربر می‌تواند ذخیره یا عدم ذخیره فایل توسط نود را مورد بررسی قرار دهد؟

برای آنکه بتوان مشخص کرد آیا نود همچنان شارد داده‌های کاربر را نگهداری می‌کند یا نه، تنها کافی‌ست صاحب داده، چالش کوتاهی را در قالب هش به فارمر مدنظر ارسال کند. در صورتی‌که فارمر اطلاعاتی که از قبل ارسال شده است را همچنان داشته باشد، می‌تواند با استفاده از Merkle proof به این درخواست پاسخ دهد. این مراحل تأیید می‌کند که قطعه فایل مدنظر کاربر هنوز در نود محلی وجود دارد.

چگونگی حفظ امنیت داده‌ها در شبکه استورج

در نهایت می‌توان گفت، پلتفرم استورج با استفاده از یک سیستم ممیزی هوشمندانه و مکانیزم چالش/پاسخ، از صحت و دست نخوردگی اطلاعات موجود در فایل‌ها پس از توزیع میان نودها اطمینان حاصل کند. علاوه بر این، فارمرهایی که به طور منظم به درخواست‌ چالش کاربران پاسخ نمی‌دهند، امتیاز «شهرت / reputation» بدی دریافت کرده و در میان کاربران شبکه بدنام خواهند شد.

کدام الگوریتم اثبات در شبکه استورج استفاده می‌شود؟

از آنجایی‌که استورج در شبکه اتریوم میزبانی می‌شود، توکن‌های STORJ برخلاف تعدادی از پروژه‌های رمزنگاری مانند بیت کوین، قابل استخراج نیستند. به دلیل مشکلات موجود در الگوریتم Proof of Work مانند استفاده از تجهیزات بسیار پیشرفته، مصرف برق بالا، هزینه‌های گاز بالا، مقیاس‌پذیری و سرعت کم شبکه، بنیاد اتریوم در سال‌های اخیر با انجام اقدامات لازم، در حال انتقال شبکه اتریوم از الگوریتم اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام بوده است.

پروژه استورج نیز بر روی همان پروتکل شبکه اتریوم اجرا می‌شود که در حال حاضر در حال انتقال به مکانیسم اجماع اثبات سهام کارآمدتر است. بهره‌گیری از ویژگی‌های استاندارد موجود در پروتکل Proof of Stake، تراکنش‌های سریع‌ و مقیاس‌بندی کارآمدتر را در شبکه امکان‌پذیر کرده است.

بااین‌حال گره‌های شبکه استورج بر اساس هیچ از الگوریتم‌های اثبات رایج مانند PoW و PoS پاداش دریافت نمی‌کنند. در واقع بر اساس یک درصد مشخص، صاحبان گره Storj حدود 60٪ از کل درآمد ایجاد شده توسط شبکه را دریافت می‌کنند و شرکت 40٪ باقی‌مانده را در اختیار دارد. دارندگان گره در استورج، به صورت ماهانه و بر اساس میزان داده‌های ذخیره شده و پهنای باند استفاده شده، حقوق دریافت می‌کنند. اگر فضای ذخیره‌سازی زیادی در اختیار نداشته باشید، با اجرای گره Storj در خانه به ثروت زیادی نخواهید رسید.

معرفی اجزای اصلی شبکه استورج

شبکه استورج از سه مؤلفه اصلی تشکیل شده که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

 • گره‌های ذخیره‌سازی / Storage nodes

گره‌های ذخیره‌سازی، وظیفه ذخیره و برگرداندن داده‌ها را برعهده دارند. هر دستگاهی که بتواند پیش نیازهای مورد انتظار Storj را برآورده کند، می‌تواند به عنوان یک گره ذخیره‌سازی عمل کند.

 • Uplink

Uplink نرم‌افزاری است که وظیفه آپلود و بازیابی داده‌ها را برعهده دارد. کلاینت‌های فضای ذخیره‌سازی این نرم‌افزار را روی دستگاه‌های خود اجرا می‌کنند.

 • ماهواره‌ها / Satellites

ماهواره‌ها وظیفه میانجیگری بین گره‌های ذخیره‌سازی و Uplinkها را برعهده داشته و در کنار آن، طیف وسیعی از وظایف مختلف را نیز انجام می‌دهند. این وظایف شامل موارد زیر است:

 • تعیین اینکه کدام گره‌های ذخیره‌سازی، باید چه داده‌هایی را ذخیره کنند.
 • ایجاد گره‌های ذخیره‌سازی پرداخت.
 • میزبانی از پایگاه داده reputation شبکه استورج.

سه مؤلفه معرفی شده در بالا با همکاری با یکدیگر، از ذخیره‌سازی خصوصی و ایمن داده در شبکه Storj اطمینان حاصل می‌کنند. در قسمت زیر نحوه عملکرد خود فرایند ذخیره‌سازی زمانی که کاربر داده‌های خود را در شبکه آپلود می‌کند آورده شده است:

 • Storj DCS به طور خودکار داده‌ها را رمزگذاری می‌کند.
 • Uplink مشتری از ماهواره خود برای ذخیره داده‌ها اجازه می‌گیرد.
 • داده‌های رمزگذاری شده به 80 قطعه رمزگذاری شده مختلف، تقسیم می‌شوند.
 • ماهواره 80 گره ذخیره‌سازی مختلف را برای ذخیره داده‌ها پیدا می‌کند.

کاربردهای ارز دیجیتال استورج

پرداخت آنلاین: می‌توان از ارز دیجیتال STORJ برای پردازش تراکنش‌های آنلاین استفاده کرد.

انتقال بین‌المللی: مانند سایر ارزهای دیجیتال، استورج نیز امکان انتقال آسان وجوه در سراسر جهان را فراهم کرده است.

ذخیره‌سازی: این کوین فضای ذخیره‌سازی ابری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بعداً می‌توان از این فضا به عنوان اهرمی برای کسب کوین‌های STORJ استفاده کرد.

موارد استفاده توکن STORJ

امنیت شبکه استورج چگونه است؟

پروژه‌های سنتی مبتنی بر ابر، تحت کنترل پلتفرم‌ها و نهادهای متمرکز قرار دارند. سیستم‌های متمرکز علی‌رغم، شهرت و اعتبار ارائه‌دهندگان در خطر حملات هکرها و از دست رفتن اطلاعات قرار دارند. به عنوان مثال، در سال 2017، با هک پلتفرم Equifax، اطلاعات 123 میلیون کاربر آمریکایی تحت‌تأثیر قرار گرفت. اما در مقابل، پلتفرم استورج یک شبکه غیرمتمرکز است. این شبکه علاوه بر تقسیم فایل‌ها به چند قطعه مختلف و رمزگذاری هر یک از قطعات، با تمرکززدایی شبکه، امنیت اطلاعات را بسیار بالا برده است.

نحوه حفظ امنیت داده‌ها در شبکه استورج

شرکت Storj Labs، برای ایجاد و حفظ ایمنی داده‌های کاربران، از نرم‌افزار اختصاصی Tardigrade که بر روی کامپیوترهای گره‌ها نصب می‌شود، استفاده می‌کند. وجود شبکه‌ای از گره‌های ناشناس، سبب شده تا ارائه‌دهندگان خدمات ذخیره‌سازی ابری بدون نیاز به جلب اعتماد کاربران، به طور مؤثری حریم خصوصی آنها را حفظ و امنیت داده‌ها را تضمین کنند.

همچنین اطلاعات موجود در این سیستم به صورت همتا به همتا رمزگذاری می‌شوند، به این معنی که هر فایل قبل از آنکه توسط میزبان‌های مستقل در شبکه توزیع شوند، رمزگذاری می‌شود. هر گره فقط یک قطعه تصادفی از یک فایل کامل را همراه با کلیدهای رمزگشایی که بین هر گره و میزبان تقسیم می‌شوند، دریافت می‌کند. این امر نیز هک کردن اطلاعات هر فایل را تقریباً غیرممکن می‌کند.

ارائه امنیت بالا در شبکه غیرمتمرکز استورج

آیا خرید ارز دیجیتال استورج سرمایه‌گذاری مناسبی است؟

برای پاسخ به این پرسش مهم، لازم است به چند نکته مهم توجه کرد. به عنوان مثال آیا این پروژه نیازی را برطرف کرده و کاربرد مشخصی دارد؟ آیا تیم توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال چهره‌های علمی و افراد شناخته شده‌ای هستند؟ آیا در زمان معرفی این پروژه وایت پیپر آن نیز منتشر شده است؟ چه کسانی در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟ نقشه راه این پروژه چگونه ترسیم شده است؟ پاسخ به این سؤالات از نظر بنیادی پروژه رمزنگاری مدنظر را مورد بررسی قرار می‌دهد.

مطلب پیشنهادی  ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin): پدر و خالق اتریوم

در صورتی‌که پاسخ تمام این پرسش‌ها مثبت و امیدوارکننده باشد در مرحله بعدی با تحلیل تکنیکال می‌توان در خصوص سرمایه‌گذاری بلند مدت بر روی توکن پروژه تصمیم‌گیری کرد. اما همچنان باید توجه داشته باشید که صنعت ارزهای دیجیتال بسیار جدید بوده و به دلیل تأثیرپذیری زیاد از عوامل سیاسی و اقتصادی جهان نسبت به بازارهای مالی سنتی، نوسانات بیشتری را تجربه می‌کند. در نتیجه نمی‌توان به طور دقیق در خصوص آینده یک پروژه مطمئن بود.

به‌طورکلی، مانند سایر کوین‌های بازار، ارزش Storj نیز از طریق قیمت بازار آن بیان می‌شود، در حالی‌که ارزش ذاتی STORJ از طریق کاربرد، فناوری بکار رفته و ظرفیت فنی آن مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرد. همچنین عوامل متعددی مانند محدودیت عرضه کل و شرایط اقتصادی پروژه می‌توانند بر کاهش یا افزایش سطح قیمت STORJ تأثیرگذار باشند.

در نهایت می‌توان گفت، اگر این پروژه بتواند مطابق ادعای مطرح شده پاسخگوی نیاز کاربران باشد و ویژگی‌ها و امکانات آن در میان جامعه هدف به خوبی معرفی شود، به مرور زمان، میزان تقاضا برای خرید و استفاده از خدمات استورج افزایش پیدا خواهد کرد. افزایش تقاضا نیز سبب افزایش ارزش پروژه و قیمت توکن‌های STORJ خواهد شد.

چطور می‌توان از طریق STORJ درآمد غیرفعال به دست آورد؟

در سال‌های اخیر کسب درآمد غیرفعال از طریق صنعت ارزهای دیجیتال به یکی از جذاب‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری و کسب درآمد تبدیل شده است. پلتفرم‌ها و پروژه‌های مختلف رمزنگاری با ارائه راه‌کارهای بسیار متنوع و کارآمد روش‌های درآمدزایی مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

اگر به کسب درآمد از طریق شبکه استورج علاقه دارید، بهتر است قبل از هر چیزی ابتدا به طور کامل با ابعاد این پروژه آشنا شده و پس از کسب دانش لازم، حداقل‌های سخت‌افزاری موردنیاز برای راه‌اندازی یک نود استوریج را فراهم کنید. حداقل الزامات سخت‌افزاری موردنیاز عبارت‌اند از:

 • اختصاص یک هسته پردازنده اختصاصی که به هر سرویس گره به طور جداگانه.
 • اختصاص 8 و 24 ترابایت که به‌ازای هر گره. (حداقل نیاز به 550 گیگابایت).
 • فراهم کردن پهنای باند 16 ترابایتی (یا بیشتر) به صورت ماهانه (حداقل 2 ترابایت مورد نیاز است).
 • فراهم کردن پهنای باند 100 مگابیت در ثانیه در upstream (حداقل 5 مگابیت در ثانیه لازم است).
 • فراهم کردن پهنای باند 100 مگابیت بر ثانیه در Downstream (حداقل 25 مگابیت در ثانیه لازم است).
 • فراهم کردن حالت آپتایم (یعنی حالت آنلاین و عملیاتی) 99.5٪ در ماه. (99.3٪ مورد نیاز است، با حداکثر زمان توقف پنج ساعت در طول یک ماه).

چطور می‌توان ارز دیجیتال استورج را خریداری کرد؟

در صورتی‌که مایل به سرمایه‌گذاری، نگهداری بلند مدت و یا خرید و فروش روزانه ارز دیجیتال استورج هستید، لازم است این ارز دیجیتال را نیز مانند سایر کوین‌ها موجود، از طریق یک صرافی معتبر خریداری کنید. در حال حاضر تعدادی از برترین صرافی‌های دیجیتالی در سطح جهان ارز دیجیتال STORJ را در لیست کوین‌های پشتیبانی شده خود قرار داده‌اند. تعدادی از این صرافی‌ها عبارت‌اند از:

 • Gemini
 • Kraken
 • Coinbase Global
 • Binance
 • Huobi Global

برای شروع ترید استورج، تنها کافی‌ست در یکی از صرافی‌های پشتیبان این ارز دیجیتال ثبت‌نام کرده و سپس مراحل احراز هویت (در صورت لزوم) را طی کنید. پس از آنکه حساب کاربری شما آماده خرید و فروش شد، لازم است اکانت خود را از طریق ارز جفت شده با STORJ، شارژ کنید.

برای این کار از طریق منوی صرافی به بخش “Wallet” رفته و کیف پول ارز مدنظر را پیدا کنید. با انتخاب گزینه “Deposit” آدرس کیف پول ارز مدنظر را کپی و سپس حساب خود را شارژ کنید. پس از انتقال دارایی، حساب شما آماده خرید ارز دیجیتال استورج خواهد بود. برای ثبت سفارش خرید، از طریق منوی صرافی به پنل “Trade” رفته و پس از انتخاب جفت ارز “STORJ / ….”، مراحل ثبت سفارش خرید استورج را تکمیل کنید.

مراحل ترید ارز دیجیتال STORJ

معرفی کیف پول‌های پشتیبان ارز دیجیتال استورج

از آنجایی‌که در ساخت ارز دیجیتال استورج از استاندارد ERC-20 استفاده شده، دارندگان این توکن رمزنگاری این شانس را دارند تا دارایی خود را در تمام کیف پول‌های دیجیتالی پشتیبان ارز دیجیتال اتریوم ذخیره و نگهداری کنند. انتخاب از میان گزینه‌های متنوع موجود، به مواردی همچون امکانات ارائه شده در کیف پول، مقدار دارایی کاربر و استراتژی سرمایه‌گذاری وی بستگی دارد.

کیف پول‌های سخت‌افزاری یا کیف پول‌های سرد مانند Ledger یا Trezor با ارائه امکان بک‌‌آپ‌گیری آفلاین و عدم نیاز اتصال مستقیم به اینترنت، امن‌ترین گزینه برای ذخیره بلند مدت ارزهای دیجیتال به شمار می‌آیند. اما از آنجایی‌که این گروه از کیف پول‌های دیجیتالی رابط کاربری پیچیده‌تری دارند، نیازمند دانش فنی بیشتری بوده و همچنین گزینه گران‌تری هستند. در نتیجه می‌توان گفت برای ذخیره مقادیر زیادی از STORJ و کاربران با تجربه‌ و حرفه‌ای مناسب‌تر هستند.

از طرفی کیف پول‌های نرم‌افزاری یا گرم، امکانات متفاوتی را به کاربران ارائه می‌دهند و استفاده از آنها رایگان و آسان است. کاربران می‌توانند کیف پول‌های نرم‌افزاری را به صورت رایگان به عنوان اپلیکیشن در موبایل هوشمند یا دسکتاپ دانلود و نصب کرده و دارایی‌های استورج خود در آن ذخیره و نگهداری کنند. برای این کار اتصال به اینترنت ضروری بوده و این امر خود سبب کاهش امنیت این گروه از کیف پول‌های دیجیتالی می‌شود.

کیف پول‌های نرم‌افزاری در دو گروه کیف پول‌های باکاستدی و بدون کاستدی ارائه می‌شوند. از آنجایی‌که در کیف پول‌های بدون کاستدی اختیار کلیدهای خصوصی کیف پول، در دست کاربر است، گزینه مناسب‌تر و امنی نسبت به کیف پول‌های باکاستدی به شمار می‌آید.

در آخر نیز کیف پول‌های آنلاین یا کیف پول‌های تحت وب نیز رایگان بوده و با ارائه رابط کاربری آسان برای بسیاری از افراد گزینه مناسبی هستند. اما از آنجایی‌که خطر هک و نفوذ به این کیف پول نسبت به دو مورد قبلی بسیار بیشتر است، توصیه می‌شود از آن برای نگهداری حجم زیادی از دارایی‌ها برای مدت زمان طولانی استفاده نکنید.

ذخیره دارایی استورج

نتیجه‌گیری

Storj یک پلتفرم غیرمتمرکز و منبع باز مبتنی بر بلاک چین است. این شبکه بلاک چینی با رمزگذاری داده کاربران و تقسیم فایل کاربر به چند بخش مختلف، حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌های بارگذاری شده توسط کاربران را تضمین می‌دهد.

سؤالات متداول

ارز دیجیتال STORJ چیست؟

استورج توکن بومی پلتفرمی بلاک چینی با همین نام است. این توکن بر اساس استاندارد ERC20 و بر روی شبکه اتریوم ساخته شده و از آن به عنوان ابزاری برای پاداش دادن به کاربران استفاده می‌شود.

چطور می‌توان استورج را خریداری کرد؟

ارز دیجیتال STORJ در بسیاری از صرافی‌های دیجیتالی معتبر همچون بایننس، کراکن و کوین بیس لیست شده است.

کدام کیف پول‌های دیجیتالی از ارز دیجیتال استورج پشتیبانی می‌کنند؟

دارندگان ارز دیجیتال STORJ می‌توانند دارایی خود را در بسیاری از کیف پول‌های معتبر همچون Ledger، Trezor، Trust Wallet، Atomic Wallet، MyEtherWallet و… ذخیره و مدیریت کنند.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.