داموندمگ

سوشی سواپ چیست؟ صرافی SushiSwap با توکن SUSHI

DAMOND
هر چیزی که تریدرهای حرفه‌ای درباره صرافی سوشی سواپ می‌دانند

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ طرفداران بسیاری پیدا کردند. دو مورد از مهم‌ترین مزیت‌های دیفای، کاهش کارمزد تراکنش‌ها و تمرکززدایی کامل در تراکنش‌هاست که توسط صرافی‌های غیرمتمرکز در اختیار کاربران قرار گرفت. صرافی سوشی سواپ یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز بود که به طرفداران ارزهای دیجیتال نشان داد دیفای تا چه اندازه می‌تواند کاربردی باشد.

سوشی سواپ یکی از فورک‌های یونی سواپ محسوب می‌شود و توسعه‌دهندگان از کدهای متن باز صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ برای توسعه پروژه خود استفاده کرده‌اند. البته توسعه‌دهندگان به کدهای منبع اکتفا نکردند و ویژگی‌های دیگری را هم به پروتکل خود افزودند و آن را به یکی از پرطرفدارترین صرافی‌های غیرمتمرکز تبدیل کردند. در این مقاله از داموندمگ بررسی می‌کنیم سوشی سواپ چیست، چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و چطور می‌توان از آن استفاده کرد.

تاریخچه صرافی سوشی سواپ

SushiSwap توسط دو توسعه دهنده ناشناس با نام کاربری 0xMaki و Chef Nomi راه‌اندازی شد. Chef Nomi در ۲۶ آگوست ۲۰۲۰ در فضای مجازی شخصی خود پستی منتشر کرد و درباره آن از جزئیات پروتکل سوشی سواپ نوشت؛ این پست او توجه 0xMaki را جلب کرد. او تصمیم گرفت به Chef Nomi بپیوندد و برای پختن سوشی بازار ارزهای دیجیتال به او کمک کند. البته برخی از منابع می‌گویند تعداد توسعه‌دهندگان این پروژه ۵ نفر است، اما اطلاعاتی درباره هویت بقیه تیم سوشی سواپ در دسترس نیست.

تاریخچه  صرافی سوشی سواپ

 

البته درباره هویت 0xMaki و Chef Nomi هم اطلاعات دقیقی وجود ندارد. منابع می‌گویند xMaki اعلام کرده که همکار او در آسیا زندگی می‌کند و از آنجایی که Chef Nomi نام یکی از شخصیت‌های بازی کارتی چینی‌هاست، احتمال می‌رود او یک فرد چینی تبار باشد.

0xMaki هم در چند مصاحبه شرکت کرده است؛ به همین دلیل مصاحبه کنندگان می‌دانند که او ته لهجه فرانسوی دارد. پس یا در فرانسه و حومه آن زندگی می‌کند یا اهل یکی از کشورهای خاور میانه است که به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. در نام مستعار او 0x به کدهای اتریوم اشاره دارد و Maki هم یکی از پرطرفدارترین انواع سوشی است.

راه‌اندازی SushiSwap

داستان راه‌اندازی صرافی سوشی سواپ هم به اندازه توسعه‌دهندگان آن عجیب است؛ زیرا این صرافی بدون کم‌ترین نظارت راه‌اندازی شد و نهاد مشخصی آن را تست نکرد. البته توسعه‌دهندگان این صرافی از برخی شرکت‌ها مانند Quanstamp و Consensys برای تست کدهای پلتفرم دعوت کردند، اما خبری از نتایج این بررسی‌ها منتشر نشد.

سوشی سواپ در ابتدا به عنوان یک فورک یونی سواپ و در بستر همین پلتفرم راه‌اندازی شد و به عنوان یکی از استخرهای یونی سواپ کار می‌کرد. در هفته اول راه‌اندازی این پروژه، حدود ۱ میلیارد دلار ارزش قفل‌شده جمع‌آوری شد و این پروژه به صورت موقت از Aave که بزرگ‌ترین پروتکل دیفای بود، سبقت گرفت. جالب است بدانید که سود کشت سالانه ارزش‌های قفل شده در استخر نقدینگی سوشی به بیش از ۲۵۰۰ درصد هم رسید! در قسمت‌های بعدی بیشتر درباره روش کار صرافی SushiSwap توضیح می‌دهیم.

کناره‌گیری Chef Nomi از سوشی سواپ

در ۵ سپتامبر ۲۰۲۱، Chef Nomi به صورت ناگهانی ۱۴ میلیون توکن سوشی خود را فروخت و اعلام کرد که قصد دارد از این پروتکل کنار برود. البته این کار او با انتقادات بسیار روبرو شد و بسیاری از افراد بر این باور بودند که فروش یکباره این حجم از توکن سوشی، باعث افت شدید قیمت آن خواهد شد.

کناره‌گیری Chef Nomi از سوشی سواپ

 

بعد از Chef Nomi، سم بنکمن (Sam Bankman-Fried) که مدیرعامل صرافی مشتقه FTX بود، مدیریت سوشی سواپ را نیز بر عهده گرفت. بعد از آن هم جامعه سوشی سواپ ۹ نفر را انتخاب کردند که کلید ولت اشتراکی حاوی بودجه توسعه سوشی سواپ، به آن‌ها سپرده شود.

حمله خون آشام در سوشی سواپ

همانطور که پیش از این گفتیم، صرافی سوشی سواپ یک فورک یونی سواپ محسوب می‌شد.زمانی که این پروژه راه‌اندازی شد، تأمین‌کنندگان نقدینگی بخاطر سود زیادی که از کشت توکن نقدینگی در استخر سوشی سواپ به دست می‌آوردند، مشتاق سرمایه‌گذاری در این استخر بودند.

بعد از مدتی، ارزش‌های قفل شده در استخر نقدینگی به صرافی غیرمتمرکز SushiSwap منتقل شد. توکن‌های نقدینگی نماینده دارایی‌هایی هستند که یک تأمین‌کننده در استخر نقدینگی به اشتراک گذاشته است. منظور از انتقال نقدینگی از استخر یونی سواپ به صرافی سوشی سواپ این است که  ابتدا توکن‌های نقدینگی با دارایی‌هایی که نماینده آن‌ها بودند، بازخرید شدند. سپس این دارایی‌ها در استخرهای نقدینگی سوشی سواپ ذخیره شدند و توکن‌های نقدینگی جدیدی برای آن‌ها ساخته شد.

انتقال این حجم از نقدینگی به SushiSwap، آسیب بزرگی به یونی سواپ وارد کرد و عنوان بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز جهان را از آن گرفت. البته توسعه‌دهندگان سوشی اعلام کردند که این انتقال از قبل برنامه‌ریزی شده بود و تنها چند صد میلیون دلار از نقدینگی یونی سواپ به سوشی منتقل شد. با این حال بسیاری از کارشناسان، انتقال این حجم نقدینگی از یک پروتکل به پروتکل دیگر را حمله خون آشام می‌نامند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  فن توکن یا توکن هوادارای چیست؟

صرافی سوشی سواپ چیست؟

سوشی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که بر بستر اتریوم فعالیت می‌کند. این صرافی با هدف تکامل یونی سواپ که محبوب‌ترین DEX اتریوم بود، توسعه داده شد. به همین دلیل ظاهر و عملکرد دو پروژه، شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارد.

صرافی سوشی سواپ چیست؟

 

این صرافی یک بازارساز خودکار است، یعنی هیچ دفتر سفارشی در آن وجود ندارد. تراکنش‌ها در بازار سازهای خودکار توسط قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود. قیمت ارزهای دیجیتال در این دسته از صرافی‌ها هم با توجه به نسبت‌های موجود در استخرهای نقدینگی محاسبه می‌شود.

در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ صرافی SushiSwap، به پیشنهاد یکی از دارندگان توکن حاکمیتی SUSHI، توکن NFT خود را هم معرفی کرد و آن را Shoyu نامید. توسعه‌دهندگان تصمیم داشتند در بازار NFT که در سوشی سواپ راه‌اندازی می‌کنند، مشکلات سایر بازارهای NFT را از بین ببرند. در این پلتفرم معامله NFT مشکلاتی از قبیل محدودیت فرمت فایل، محدودیت سایز عکس‌ها و هزینه‌های زیاد کارمزدهای اتریوم وجود ندارد.

ارز دیجیتال سوشی سواپ چیست؟

توکن بومی پلتفرم سوشی سواپ SUSHI نام دارد و یک توکن ERC-20 است. تأمین‌کنندگان نقدینگی با به اشتراک‌ گذاشتن دارایی‌هایشان در استخر SushiSwap می‌توانند توکن SUSHI استخراج کنند. این فرایند را با نام استخراج نقدینگی هم می‌شناسند. مقدار توکن‌های استخراج شده به نرخ بلوک‌ها بستگی دارد. به عنوان مثال در نوامبر ۲۰۲۱ در ازای تشکیل هر بلوک در بلاکچین، ۱۰۰ توکن SUSHI استخراج می‌شد. تعداد توکن‌های سوشی که در نهایت وارد بازار می‌شوند، ۲۵۰ میلیون عدد خواهد بود که بیش از نیمی از آن تاکنون استخراج شده است.

ارز دیجیتال Sushi چیست؟

 

ارز دیجیتال سوشی سواپ یک توکن حاکمیتی است. یعنی دارندگان آن علاوه بر اینکه بخاطر دارایی که در استخر SushiSwap  به اشتراک گذاشته‌اند، پاداش می‌گیرند، می‌توانند درباره شبکه نیز تصمیم‌گیری کنند. این افراد به عنوان صاحبان پروتکل محسوب می‌شوند. آن‌ها می‌توانند پیشنهادی برای ارتقای شبکه ارائه کنند یا به پیشنهاداتی که دیگران ارائه داده‌اند، رأی بدهند.

استفاده از توکن‌های حاکمیتی برای پروتکل‌های دیفای مزایا و معایب منحصر به فردی دارد. مزیت‌های توکن‌های حاکمیتی این است که هر فردی می‌تواند آن‌ها را استخراج کند و حق حاکمیت در شبکه را به دست آورد. همچنین توسعه‌دهندگان معمولا سهمی از این توکن‌ها نمی‌برند یا به اندازه سایر اعضا سهم دارند. این قابلیت‌ها در پلتفرم‌های دیفای برابری ایجاد می‌کند و باعث می‌شود همه افراد در تصمیم‌گیری مشارکت داشته باشند.

چطور از یونی سواپ درآمد غیرفعال به دست آوریم؟

اینکه صرافی سوشی سواپ یک DEX است و به عنوان بستری برای معاملات ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این طریق برای تریدرها درآمد ایجاد می‌کند، امری بدیهی است. نکته جالب درباره SushiSwap این است که برنامه‌های دیگری هم برای ایجاد درآمد غیرفعال برای اعضای جامعه خود دارد. در ادامه این برنامه‌ها را توضیح خواهیم داد.

تأمین نقدینگی

تأمین نقدینگی

 

هرکسی می‌تواند نقدینگی استخر سوشی سواپ را تأمین کند و توکن SUSHI‌ بگیرد. سوشی سواپ یک بازارساز خودکار است و نقدینگی بالا برای آن اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل کاربران را تشویق می‌کند تا دارایی‌هایشان را در استخرهای نقدینگی به اشتراک بگذارند و در ازای آن پاداش بگیرند. در هر استخر نقدینگی یک جفت ارز وجود دارد و هر استخر بستری برای معامله این جفت ارز است. میزان سود تأمین‌کنندگان با توجه به میزان تراکنش‌هایی که در استخر نقدینگی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، تعیین می‌شود.

خرید توکن xSUSHI

دارندگان ارز دیجیتال سوشی می‌توانند توکن‌هایشان را در SushiBar ذخیره کنند و در ازای آن توکن xSUSHI بگیرند. دارندگان xSUSHI ۰.۰۵ درصد از کارمزد تمام تراکنش‌های انجام شده در همه استخرهای نقدینگی سوشی را به عنوان پاداش می‌گیرند. همچنین ۲.۵ درصد از کارمزد معاملات NFT که در بستر Shoyu انجام می‌شود نیز به دارندگان xSUSHI داده می‌شود.

سرمایه‌گذاری در BentoBox

BentoBox یک صندوق سرمایه‌گذاری خلاقانه است که توسط توسعه‌دهندگان سوشی سواپ راه‌اندازی شده. افرادی که دارایی‌هایشان را در BentoBox قرار می‌دهند، می‌توانند از تمام ابزارهایی که برای سودآوری در SushiSwap توسعه داده شده، استفاده کنند. به عنوان مثال ممکن است BentoBox به صورت خودکار دارایی‌های آن‌ها را در SushiBar ذخیره کند یا از وام دادن آن‌ها به سایر کاربران شبکه، سود به دست آورد. در هر صورت، سرمایه‌گذاران با قرار دادن دارایی‌هایشان در BentoBox سود به دست می‌آورند. نکته جالب این است که دارندگان xSUSHI از تراکنش‌هایی که در پلتفرم BentoBox انجام می‌شود هم سود می‌برند.

سوشی سواپ و یونی سواپ رقیب هستند یا همکار؟

این دو پروتکل ویژگی‌های ساختاری و ظاهری مشترک بسیاری دارند و شاید در نگاه اول به این فکر کنید که تفاوتی باهم ندارند. اما زمانی که ویژگی‌های دو پلتفرم را به صورت جزئی بررسی می‌کنید، متوجه تفاوت‌های میان آن‌ها خواهید شد.

سوشی سواپ و یونی سواپ رقیب هستند یا همکار؟

 

یکی از تفاوت‌ها این است که در یونی سواپ هرچه یک تأمین کننده دارایی بیشتری در استخر به اشتراک بگذارد، سود بیشتری دریافت می‌کند. این یعنی تأمین‌کنندگان کوچک سود کمی از استخر نقدینگی به دست می‌آورند و تأمین‌کننده‌های بزرگ مانند صرافی‌های ارز دیجیتال یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، بیشترین سود از تأمین نقدینگی را می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مدت زمان تراکنش های بیت کوین چقدر است؟

در مقابل، صرافی سوشی سواپ روش منحصر به فردی برای توزیع توکن SUSHI در نظر گرفته است. روش توزیع در سوشی سواپ بدین صورت است که تعداد توکن‌های ارائه شده برای افرادی که زودتر به عنوان تأمین‌کننده فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، ده برابر بیشتر از افرادی است که تازه به پلتفرم پیوسته‌اند. جالب است بدانید حتی اگر یک تأمین‌کننده دارایی‌هایش را از استخر نقدینگی خارج کند، باز هم می‌تواند سود حاصل از کارمزدهای استخر را بگیرد.

نکته مهم درباره بازارسازهای خودکاری چون یونی سواپ و SushiSwap این است که هرچه نقدینگی آن‌ها بیشتر باشد، عملکرد بهتری خواهند داشت. بنابراین تقسیم نقدینگی موجود در بازار، به نفع کاربران نیست. هنوز نمی‌دانیم در آینده یونی سواپ همچنان در جایگاه اول DEXها می‌ماند یا سوشی می‌تواند آن را کنار بزند. تنها نکته شفاف این است که تقسیم نقدینگی بین استخرها در پروتکل‌های مختلف، باعث تضعیف تجربه کاربری در کار با این پلتفرم‌ها می‌شود.

سوشی سواپ چطور کار می‌کند؟

سوشی سواپ مانند سایر صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال از چند استخر نقدینگی تشکیل شده که در هرکدام از آن‌ها یک جفت ارز معاملاتی وجود دارد. از آنجایی که این صرافی یک بازارساز خودکار است، از قراردادهای هوشمند برای تعیین قیمت ارزهای موجود در استخر بهره می‌برد.

سوشی سواپ چطور کار می‌کند؟

 

سوشی سواپ در ابتدا کار خود را با توکن‌های نقدینگی یونی سواپ آغاز کرد. توکن‌های نقدینگی علاوه بر سودی که به تأمین‌کنندگان نقدینگی می‌رسانند، می‌توانند در پروتکل‌های دیفای استفاده شوند یا با دارایی‌های دیجیتال دیگر هم مبادله شوند. سوشی سواپ در ازای توکن‌های نقدینگی که کاربران در اختیار استخر سوشی سواپ قرار می‌دادند، به آن‌ها توکن سوشی پاداش می‌داد. این روند باعث شد در دو هفته اول راه‌اندازی پروتکل سوشی سواپ، هزار توکن SUSHI در شبکه گردش پیدا کند.

در آن زمان توکن‌های سوشی ارزش بالایی داشت و به همین دلیل درصد سود سالانه تأمین‌کنندگان بسیار زیاد بود. به عنوان مثال در استخر نقدینگی Sushi Party تأمین‌کنندگان با خرید توکن‌های نقدینگی توانستند سرمایه خود را دوبرابر کنند.

بعد از دو هفته، توکن‌های نقدینگی یونی سواپ با دارایی‌های اتر و سوشی بازخرید شدند و نقدینگی به استخرهای صرافی سوشی سواپ منتقل شد (حمله خون آشام). صرافی غیرمتمرکز SushiSwap یک نسخه کاملا کپی از روی یونی سواپ بود و تنها چند ویژگی‌ اضافه داشت. پاداش تأمین‌کنندگان نقدینگی هم کاهش پیدا کرد و پلتفرم آن به شکلی که اکنون آن را می‌بینیم، در آمد.

حاکمیت در سوشی سواپ

پروتکل سوشی سواپ توسط اعضای جامعه‌ای که توکن‌های نقدینگی این صرافی را در اختیار دارند، مدیریت می‌شود. آن‌ها می‌توانند پیشنهادات جدید برای ایجاد تغییر در شبکه ثبت کنند و به پیشنهادات دیگران رأی بدهند. پیشنهاداتی که بیشترین رأی مثبت را داشته باشند، وارد مرحله اجرا خواهند شد. تصمیم‌گیری درباره تغییرات کلی پلتفرم و صرف هزینه ولت بودجه SushiSwap، توسط جامعه این صرافی غیرمتمرکز گرفته می‌شود.

حاکمیت در SushiSwap

 

تیم توسعه‌دهنده سوشی سواپ و بنیانگذار آن، 0xMaki، درباره تغییرات کوچک‌تر در پلتفرم تصمیم می‌گیرند. تصمیمات آن‌ها ممکن است روند پردازش‌هایی که در شبکه انجام می‌شود را تغییر دهد یا روی جفت ارزهای معاملاتی استخرهای نقدینگی تأثیر بگذارد.

آپشن‌های منوی صرافی SushiSwap

اکنون در منوی این صرافی، بخش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم:

  • صرافی و بستر معامله توکن‌ها
  • استخر نقدینگی
  • مزرعه سوشی سواپ
  • پلتفرم وام‌دهی و وام‌گیری
  • لانچ پد
  • بخش آنالیزها

در ادامه سه مورد از کاربردی‌ترین گزینه‌های موجود در منوی SushiSwap را بررسی خواهیم کرد.

صرافی غیرمتمرکز

شما با استفاده از این صرافی می‌توانید بیشتر از ۱۰۰ توکن ERC-20 را معامله کنید. برای انجام تراکنش در این صرافی نیازی به احراز هویت ندارید، با یک ولت وب ۳.۰ مانند متامسک می‌توانید به راحتی در این صرافی تراکنش انجام دهید.

صرافی غیرمتمرکز

 

کارمزد تراکنش در این صرافی مانند صرافی یونی سواپ، ۰.۳ درصد است. ۲۵ درصد از کارمزد تراکنش‌‌های مختلف به عنوان پاداش به تأمین‌کنندگان نقدینگی ارائه می‌شود و ۰.۰۵ درصد از آن هم به Sushi Bar می‌رود و بین دارندگان xSHUSHI توزیع می‌شود.

نحوه اتصال متامسک به سوشی سواپ

روش اتصال متامسک به SushiSwap بسیار ساده است. برای این کار وارد سایت سوشی سواپ شوید و روی گزینه «Enter app» کلیک کنید. بعد از آن وارد پنل معاملاتی سوشی خواهید شد و در قسمت بالا سمت راست، گزینه «Connect to wallet» را می‌بینید. روی آن کلیک کنید. بعد از روی گزینه «connect metamask» یا «Install metamask» کلیک کنید. بعد از آن پسورد ولت را وارد کنید تا به صرافی متصل شود. اکنون می‌توانید توکن‌های موجود در ولت خود را ترید کنید.

استخرهای نقدینگی سوشی سواپ

صرافی سوشی سواپ ابتدا قابلیت « Liquidity Migration» را معرفی کرد و بعد از آن هم استخرهای رسمی این پلتفرم راه‌اندازی شد. کاربران سوشی سواپ می‌توانند به عنوان تأمین‌کننده نقدینگی در این پلتفرم فعالیت داشته باشند. برای این کار باید مقدار مساوی از دو دارایی را در یکی از استخرهای موجود در SushiSwap به اشتراک بگذارند. اگر استخری با جفت ارز مورد نظر شما وجود نداشته باشد، می‌توانید برای این جفت ارز یک استخر نقدینگی بسازید. در هر دو روش، ۰.۲۵ درصد از کارمزد تراکنش‌‌هایی که در استخر نقدینگی مورد نظر انجام می‌شود، به شما تعلق می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اودیوس چیست: معرفی پلتفرم استریم موسیقی در بلاک چین

استخرهای نقدینگی SushiSwap

 

تأمین‌کنندگان نقدینگی در ازای دارایی که در استخر سوشی سواپ به اشتراک می‌گذارند، توکن نقدینگی می‌گیرند. با استفاده از این توکن‌ها می‌توان کشت سود انجام داد و از آپشن مزرعه موجود در پلتفرم سوشی سواپ بهره برد.

مزرعه سوشی سواپ (Farm)

برخی از مزارع کشت سود در سوشی سواپ، در نسخه‌های اولیه این پلتفرم راه‌اندازی شد و هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در ابتدای راه‌اندازی پلتفرم، توکن نقدینگی یونی سواپ در این مزارع کشت می‌شد، اما اکنون کاربران با استفاده از توکن نقدینگی سوشی سواپ کشت سود انجام می‌دهند. دارندگان توکن SushiSwap می‌توانند در مزارع مختلفی که در پلتفرم وجود دارد، فعالیت داشته باشند. میزان ریسک و سود سالانه‌ای که از هر مزرعه به دست می‌آید، منحصر به فرد است.

Farm SushiSwap

 

برای کشت سود در سوشی سواپ، ابتدا باید ولت متامسک خود را به پلتفرم وصل کنید و بعد از آن از طریق منو وارد بخش «Farm» بشوید. در این قسمت مزارع مختلف کشت سود را می‌بینید و می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید.

بعد از انتخاب مزرعه مورد نظر، مقدار دارایی مورد نظر خود را وارد کنید و روی گزینه Stake‌ کلیک کنید. بعد از آن پاپ آپ ولت متامسک نشان داده می‌شود که باید آن را تایید کنید. حتما پیش از انجام هر تراکنشی در صرافی‌های غیرمتمرکز مطمئن شوید که در ولت شما اتر وجود دارد؛ زیرا کارمزدها با استفاده از اتر پرداخت می‌شود.

سودی که از کشت سود در سوشی سواپ به دست می‌آورید، متفاوت است و به میزان ریسکی که می‌کنید بستگی دارد. برخی از مزارع امنیت سرمایه بالایی دارند، اما سود کم (حدود ۷ درصد سالانه) می‌دهند، اما مزارع پرریسک می‌توانند تا بیش از ۶۰۰ درصد سود سالانه داشته باشند. مهارت مدیریت ریسک در کشت سود اهمیت بسیاری دارد.

روند قیمت توکن SUSHI

این توکن در ۲۸ آگوست ۲۰۲۰ با قیمت صفر دلار وارد بازار شد! قیمت این ارز دیجیتال تا اول سپتامبر جهشی شدید را تجربه کرد و به ۱۲ دلار هم رسید. علت این پامپ ناگهانی هجوم تأمین‌کنندگان نقدینگی به استخرهای SushiSwap بود. آن‌ها می‌خواستند دارایی‌هایشان را در این استخر به اشتراک بگذارند تا سهمی از سود سالانه زیادی که این پلتفرم ارائه می‌داد، داشته باشند.

روند قیمت توکن SUSHI

در روزهای اول سپتامبر ۲۰۲۰ قیمت این ارز دیجیتال روند نزولی پیدا کرد و ارزش آن نصف شد و به ۶ دلار رسید. البته روند نزولی در این نقطه متوقف نشد و آنقدر ادامه پیدا کرد تا قیمت توکن سوشی را به ۲.۵ دلار رساند. در همین زمان بود که Chef Nomi توکن‌های خود را فروخت و از بازی سوشی سواپ خارج شد.

این ارز دیجیتال هم مانند سایر توکن‌های بازار فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرد و در بازار صعودی آوریل ۲۰۲۱، قیمت آن به ۲۳ دلار هم رسید. بعد از آن اکثر روزهای بازار این ارز دیجیتال روند نزولی داشت و در زمان نگارش این مقاله (آخر ژانویه ۲۰۲۲) قیمت این ارز دیجیتال به ۴.۱۱ دلار رسیده است.

صرافی‌ها و ولت‌هایی که از توکن SUSHI پشتیبانی می‌کنند

خرید توکن SUSHI به اندازه خرید غذای سوشی در کشورهای خارجی راحت است! پس اگر تریدری باشید که با IP خارج از ایران کار می‌کنید، به راحتی می‌توانید این صرافی را خریداری کنید. این توکن در اول سپتامبر ۲۰۲۰ در صرافی بایننس لیست شد. این موضوع یکی از علت‌های پامپ قیمتی توکن سوشی در آن زمان بود. بعد از آن صرافی‌های معتبر دیگری چون هیوبی و OKEx هم این ارز دیجیتال را لیست کردند.

صرافی‌های غیرمتمرکزی چون یونی سواپ و خود SushiSwap هم این توکن را عرضه می‌کنند و با استفاده از اتر می‌توانید آن را خریداری کنید. نقدینگی این ارز دیجیتال تقریبا در تمام صرافی‌ها زیاد است و تراکنش‌هایی که با استفاده از آن انجام می‌دهید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن پردازش خواهند شد.

پیش از اینکه به سراغ خرید SUSHI‌ بروید، به ولتی نیاز دارید که از این توکن پشتیبانی کند و به صرافی سوشی سواپ هم متصل شود. این توکن یک ERC-20 است، بنابراین تمام ولت‌هایی که از توکن‌های اتریوم پشتیبانی می‌کنند، قابلیت ذخیره SUSHI را هم دارند. اکثر تریدرهای فعال در سوشی سواپ از ولت متامسک استفاده می‌کنند، اما ولت‌های دیگری چون اتمیک یا ولت سخت‌افزاری Trezor هم برای هودلرهای این ارز دیجیتال مناسب هستند.

کلام آخر

صرافی‌های غیرمتمرکز مزیت‌های بسیاری برای تریدرهای ارز دیجیتال داشتند. زمانی که اکثر کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز از یونی سواپ استفاده می‌کردند، هیچکس انتظار راه‌اندازی SushiSwap را نداشت. حتی بعد از راه‌اندازی هم بسیاری از افراد تصور می‌کردند صرافی سوشی سواپ یک پروژه مضحک است که تنها برای ایجاد بی‌نظمی در یونی سواپ راه‌اندازی شده. با این حال سوشی سواپ اکنون ارزش بازار بسیاری دارد و برخی از استخرهای موجود در آن نقدینگی زیادی دارند. این موضوع باعث شده به عنوان یکی از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز جهان شناخته شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.