داموندمگ

ترا 2.0 چیست؟ بررسی آینده ارز دیجیتال لونا

DAMOND
ترا 2.0 چیست

پس از مشکلات اخیر پلتفرم ترا (Terra)، بسیاری از دارندگان استیبل کوین ترا (TerraUSD) و لونا کلاسیک (LUNA classic) به دنبال پاسخ این سوال هستند که آینده بلاکچین ترا چیست؟ با وجود اینکه تنها چند هفته از سقوط بلاکچین ترا می‌گذرد، نسخه جدیدی از این بلاکچین راه‌اندازی شده است. این نسخه جدید از Terra با نام ترا 2 (Terra 2.0) شناخته می‌شود. در این مقاله از داموندمگ همه چیزهایی را که باید در مورد Terra 2.0 بدانید، توضیح داده شده و می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری درباره دریافت ایردراپ یا خرید یا فروش توکن جدید لونا (LUNA) کمک کند.

ترا 2.0 (Terra 2.0) چیست؟

ترا 2.0 نسخه جدیدی از بلاکچین ترا کلاسیک (Terra classic) است. این بلاکچین شامل کوین‌های جدید لونا (LUNA) خواهد بود. کوین جدید LUNA جایگزین کوین قدیمی خواهد شد و این کوین جدید در پلتفرم‌های مختلف با نماد LUNA معامله می‌شود.

ترا 2.0 (Terra 2.0) چیست؟

اکنون از بلاکچین قدیمی ترا که تا چند هفته گذشته تنها بلاکچین این شبکه بود، به عنوان Terra classic (ترا کلاسیک) یاد می‌شود. ترا 2.0 یک بلاکچین کاملا متفاوت از پلتفرم قدیمی است و این پلتفرم رسما با برند Terra راه اندازی شده است. توکن‌های جدید ترا قرار است از طریق ایردراپ بین افرادی که در گذشته UST و LUNA داشتند، توزیع شود. تفاوت اصلی بین ترا کلاسیک و ترای جدید این است که ترا 2.0 به هیچ وجه توسط شرکت ترافورم لبز (Terraform Labs) یا شخص دو کووان (Do Kwon) پشتیبانی و مدیریت نمی‌شود. در عوض، بلاکچین جدید ترا 2.0 به صورت غیر متمرکز و توسط افراد جامعه ترا اداره خواهد شد.

ترا 2.0 چگونه کار می‌کند؟

همانطور که قبلاً اشاره شد، ترا 2.0 در اصل نسخه جدیدی از ترا کلاسیک است که قرار است به طور کامل جایگزین آن شود. در نسخه جدید ترا، شرکت ترافورم لبز یا شخص دو کووان قرار نیست مدیریت بخشی از پلتفرم ترا 2.0 را در اختیار داشته باشند.

در حال حاضر نشانه‌های قوی مبنی بر اینکه Terra 2.0 به سرنوشت نسخه قبلی خود دچار نخواهد شد، وجود دارد، با این وجود صرافی‌های ارزهای دیجیتال و توسعه دهندگان حوزه رمزارزها در حال حاضر در مورد پشتیبانی از بلاکچین ترا 2.0 اختلاف نظر دارند.

طراحی اولیه بلاکچین ترا 2 توسط دو کووان و شرکت ترافورم لبز ایجاد شد که به کوین جدید لونا و ترا 2.0 اجازه فعالیت می‌داد. این طرح قرار بود از طریق یک هارد فورک اتفاق بیافتد، به این معنی که ترا 2.0 مستقیماً با لونا کلاسیک در ارتباط نباشد، اما همچنان بخشی از همان بلاکچین باقی بماند.

این پیشنهاد دو کووان مبتنی بر ایجاد یک هارد فورک از حمایت بسیار کمی برخوردار شد. در نتیجه ترا 2.0 به جای اینکه یک هارد فورک از بلاکچین اصلی ترا باشد، به یک بلاکچین کاملاً جدید تبدیل شد که از آن به عنوان ترا 2 یاد می‌شود. پس از ایجاد بلاکچین جدید توکن لونا (LUNA) به لونا کلاسیک (LUNC) تغییر نام داده است و توکنی که اکنون با نماد LUNA معامله می‌شود همان توکن جدید بر بستر بلاکچین ترا 2 است.

ترا 2.0 چگونه کار می‌کند؟

کانال رسمی توییتر ترا به این نکته اشاره کرد که هیچ عملیات فورکی انجام نخواهد شد و ترا 2 به عنوان بلاکچینی جدید شروع به کار خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  فلوکی اینو چیست؟ ارز دیجیتال Floki inu با توکن FLOKI

خرید ترا 2.0

اگر به سرمایه گذاری و خرید Terra 2.0 فکر می‌کنید، به خاطر داشته باشید که توکن‌های قدیمی لونا به لونا کلاسیک (LUNC) تغییر نام داده‌اند. Terra اصلی به Terra Classic تغییر نام داد و بلاکچین جدیدی با نام Terra ایجاد شده است.

نام فنی این بلاکچین جدید Phoenix-1 و نام شبکه آزمایشی آن pisco-1 است. شبکه پیشین با نام جدید ترا کلاسیک (Terra Classic chain) نامیده خواهد شد و تمامی توکن‌های آن پسوند کلاسیک خواهند گرفت. بنابراین کوین لونا، لونا کلاسیک (LUNC) نامیده خواهد شد و استیبل کوین دلاری ترا و دیگر استیبل کوین‌های این شبکه پسوند C (Classic) به نماد آن‌ها اضافه خواهد شد مانند: USTC، KRTC، EUTC.

در حال حاضر صرافی‌های متعددی وجود دارند که لونا جدید را لیست کرده‌اند و این کوین در صرافی‌های زیادی مانند، صرافی بایننس، صرافی کوکوین، صرافی بای بیت، صرافی کراکن و… معامله می‌شود.

بلاکچین جدید ترا همچون بلاکچین پیشین به وسیله کیت توسعه کازماس (Cosmos-SDK) و اجماع تندرمینت توسعه یافته است. این بلاکچین جدید دیگر مانند سابق استیبل کوین اختصاصی نخواهد داشت و ماژول‌های خزانه، اوراکل و بازار از آن حذف شده است.

به دلیل مشکلات پیش آمده برای شبکه ترا، در حاال حاضر قیمت لونا نوسانات شدیدی را تجربه می‌کند. لطفا در هنگام خرید و فروش و سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال با احتیاط اقدام کنید.

ایردراپ توکن های جدید LUNA

در ایردراپ، توکن‌ها به صورت رایگان داده می‌شوند. در بیشتر موارد، این توکن‌ها به عنوان تبلیغ برای یک پروژه جدید ارائه می‌شود. ایردراپ‌های جدید لونا نیز برای جلب اعتماد کاربران و تبلیغ استیبل کوین ترا 2 طراحی شده‌اند، همچنین در طول این ایردراپ‌ها بخشی از خسارات وارد شده به مالکان فعلی LUNA classic و همچنین TerraUSD جبران خواهد شد.

ایردراپ توکن LUNA

نکته جالب درباره ایردراپ توکن جدید ترا، محرومیت Do Kwon و Terraform Labs از دریافت ترا 2 است. کیف پول تیم ترافرم لبز و بنیان‌گذار لونا از لیست دریافت‌کنندگان ایردراپ خارج شده است و ایردراپ نسخه جدید Terra تنها به سایر کاربران این رمزارز تعلق دارد.

شرکت در ایردراپ ترا 2

دو عامل اصلی در تعداد توکن‌های جدید LUNA که دارندگان لونا کلاسیک می‌توانند دریافت کنند تاثیر گذار است:

  1. تعداد توکن‌هایی که در حال حاضر در اختیار دارند.
  2. زمانی که این توکن‌ها را به دست آورده‌اند.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا در ایردراپ ترا 2 به کاربرانی که توکن لونا کلاسیک دارند به نسبت تعداد توکن‌هایی که دارند توکن ارز دیجیتال جدید لونا داده نمی‌شود؟

زیرا برخی از کاربران توکن‌های خود را پس از شروع سقوط ارز LUNA به دست آوردند. این دسته از افرادی که پس از سقوط ارز خریداری کرده‌اند، توکن‌های جدید زیادی دریافت نمی‌کنند، اسنپ شات‌های (snapshot) قبل و بعد از سقوط لونا توسط پلتفرم Terra 2.0 نگهداری می‌شوند و طبق این اطلاعات به کاربران توکن‌های جدید داده می‌شود.

اسنپ شات پیش از سقوط لونا در حدود 7 می 2022 گرفته شده است. همچنین اسنپ شات پس از سقوط لونا، 20 روز بعد یعنی در 27 مه ذخیره شده است. دارندگان LUNA قبل از وقوع سقوط لونا به نسبت یک به یک (1:1) ایردراپ دریافت خواهند کرد. یعنی کسانی که توکن‌های خود را در زمان سقوط تا کنون نگه داشتند به همان میزان که توکن لونا کلاسیک دارند، توکن جدید لونا دریافت می‌کنند. در عوض، سرمایه‌گذارانی که توکن‌های خود را پس از سقوط لونا خریداری کرده‌اند، قرار است یک ایردراپ با نسبت 1:0.000015 دریافت کنند که این نسبت با توجه به قیمت لونا کلاسیک در تاریخ 27 می (6 خرداد 1401) تعیین شده است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  دلار بایننس چیست؟ استیبل کوین BUSD با کوین BUSD

در مرحله اول حدود 1 میلیارد واحد لونا 2 به صورت ایردراپ عرضه خواهد شد. ترتیب و میزان دریافت ایردراپ ترا 2 به صورت زیر خواهد بود:

هولدرهای لونا قبل از سقوط لونا35 درصد
هولدرهای لونا پس از سقوط لونا10 درصد
هولدرهای UST قبل از سقوط لونا10 درصد
هولدرهای UST پس از سقوط لونا15 درصد
تامین نقدینگی استخر استخراج عمومی30درصد

سایر ایردراپ‌های ترا 2.0 و توکن‌ LUNA

علاوه‌بر ایردراپ اولیه دو ایردراپ به منظور جبران خسارت دارندگان استیبل کوین ترا انجام می‌شود. این ایردراپ‌ها شامل پرداخت به دارندگان این استیبل کوین قبل از سقوط آن و همچنین به کسانی که استیبل کوین را پس از سقوط آن خریداری کرده‌اند. در ابتدا دارندگان UST قبل از سقوط لونا یک ایردراپ دریافت خواهند کرد که ارزش آن به نسبت 1:0.033 است؛ یعنی کسانی که استیبل کوین UST داشتند و تا کنون نگهداری کرده‌اند در این ایر دراپ به ازای هر توکن UST به میزان 0.033 توکن لونا دریافت می‌کنند.. از سوی دیگر، افرادی که پس از سقوط لونا، استیبل کوین UST را خریداری کرده اند، توکن جدید لونا را به نسبت 1:0.013 دریافت خواهند کرد.

فرض کنید 1000 UST را در 27 می (6 خرداد) داشتید. در این شرایط، 13 توکن جدید LUNA را از طریق ایردراپ دریافت خواهید کرد. فردی که در 27 می 1000 توکن لونا کلاسیک داشته باشد، 0.15 توکن جدید لونا دریافت خواهد کرد.

این ایردراپ با شرایطی خاص انجام می‌شود، به این معنی که انتقال توکن‌ها تا 21 روز پس از دریافت ایردراپ امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین کاربرانی که مقدار زیادی توکن لونا دارند به تدریج و طی چندین ماه ایردراپ را دریافت می‌کنند. دلیل اینکه سرمایه‌گذارانی که مقدار قابل‌توجهی LUNA دارند تنها بخشی از توکن‌های ترا 2 خود را در زمان راه‌اندازی دریافت می‌کنند، اطمینان از عدم فروش فوری آن است. اگر نهنگ‌های تراکلاسیک پس از دریافت 100 درصد ایردراپ تصمیم به فروش توکن‌های خود بگیرد، می‌توان گفت که ترا 2 مجددا با شکست مواجه می‌شود. هر سرمایه‌گذاری که بیش از یک میلیون توکن لونا کلاسیک دارد، باید یک سال تا دریافت بخشی از ایردراپ خود صبر کند. بخش باقی مانده ایردراپ توکن لونا در یک دوره چهار ساله واگذار خواهد شد.

چه اتفاقی برای بلاکچین قدیمی ترا خواهد افتاد؟

هر دو توکن لونا کلاسیک (LUNA classic) و استیبل کوین UST توکن‌های اختصاصی بلاکچین اولیه ترا بودند که توسط شرکت Terra Labs عرضه شدند. هدف این پلتفرم بلاکچین ارائه یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا بود. دو توکنی که از طریق این بلاکچین در دسترس بودند شامل UST و LUNA بودند. UST یک استیبل کوین بود که قیمت آن به مستقیماً به دلار آمریکا متصل بود. این اتصال قیمت به این معنی بود که UST قرار بود ارزشی نزدیک به یک دلار آمریکا را همواره حفظ کند.

برخلاف سایر استیبل‌ کوین‌های غیر متمرکز مانند دای (DAI) یا تتر، ارز UST به‌ خودی‌ خود فاقد هرگونه پشتوانه یا وثیقه بود. این استیبل کوین برای حفظ این قیمت به جای وثیقه، به سوزاندن توکن لونا متکی است. سوزاندن لونا به کاهش عرضه توکن کمک می‌کند و این دارایی را کمیاب می‌کند. همچنین، زمانی که قیمت توکن UST کمتر از یک دلار باشد، فرصت خرید آن با قیمت پایین را ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، زمانی که قیمت یک توکن UST بالاتر از یک دلار است، دارندگان لونا انگیزه دارند تا توکن‌های LUNA خود را با UST معامله کنند. در نهایت قیمت توکن UST از طریق عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بیت کوین کش چیست؟ ارز دیجیتال Bitcoin Cash با توکن BCH

با به وجود آمدن شرایط بحرانی برای استیبیل کوین ترا و سقوط قیمت آن، UST دیگر قادر به حفظ پیوند قیمتی با دلار آمریکا نبود که منجر به کاهش شدیدتر ارزش آن شد. با این حال، دلایل مختلفی برای این سقوط تاریخی ذکر شده که می‌توانید اطلاعات بیشتر را در مقاله چه اتفاقی برای لونا افتاد؟ دلیل ریزش توکن UST و LUNA؛ کسب کنید.

زمانی که همه اینها اتفاق افتاد، الگوریتمی که ثبات کل پلتفرم را تامین می‌کرد، تلاش کرد تا با انتشار تعداد قابل توجهی از توکن‌های LUNA نسبت به حالت عادی، این مشکل عدم تعادل قیمت را اصلاح کند.

در واقع، در حدود 5 می 2022 تنها در طول 8 روز، عرضه کل لونا از بیش از 700 میلیون توکن به هفت تریلیون توکن افزایش یافت. این باعث شد که لونا 99.9٪ از ارزش کل خود را از دست بدهد. با عرضه تریلیون‌ها توکن جدید به بازار، ارزش هر کوین لونا در نهایت به کسری از سنت کاهش یافت.

بلاکچین قدیمی ترا

اکنون توکن‌های قدیمی لونا که اساساً بی‌ارزش یا کم ارزش هستند، به لونا کلاسیک تغییر نام داده‌اند و با نماد LUNC در صرافی‌ها و سایت‌ها لیست شده‌اند. در مورد بلاکچین قدیمی ترا می‌توان گفت که، در آینده این بلاکچین عملاً وجود نخواهد داشت. ترا 2 یک بلاکچین کاملا مجزا است. همچنین استیبل کوین UST، که یکی از بخش‌های اصلی شبکه ترا کلاسیک بود، باید گفت که این استیبل کوین پس از پرداخت خسارت به دارندگان آن به طور کامل ناپدید می‌شود و استیبل کوین جدیدی صادر نخواهد شد.

جمع بندی

به نظر می‌رسد ترا 2 (Terra 2.0) یک پلتفرم، با عملکرد خوب و با پتانسیل برای رشد در آینده‌ باشد. با این وجود، همواره فروپاشی و سقوط لونا را نیز فراموش نکنید. همواره بهترین راه برای محافظت در برابر ضررهای ارزهای دیجیتال، تنوع بخشیدن و نگه‌داری ترکیبی از سبد دارایی‌ها است. اگر به دنبال ترید توکن LUNA یا دیگر رمز ارزها هستید، همیشه تحقیقات کامل شخصی خود را انجام دهید.

سوالات متداول

ایردراپ لونا را چگونه دریافت کنیم؟

اولین ایردراپ لونا قبلاً توزیع شده است. در صورتی که قبلا توکن‌های شبکه ترا را داشتید می‌توانید با نصب کیف پول Terra Station Desktop (ترا استیشین نسخه دسکتاپ) این ایردراپ را دریافت کنید. در این کیف پول شبکه ترا کلاسیک با نام classic و شبکه ترا ۲.۰ با نام mainnet مشخص شده است. برای دریافت ایردراپ، نیاز به کار خاصی نیست، تنها شبکه را به mainnet تغییر دهید.

آیا LUNA جدید ارزش سرمایه گذاری را دارد؟

الان برای پاسخ به این سوال کمی زود است و ماندگاری ترا 2 در بازار ارزهای دیجیتال باید دیده شود. در حالی که بسیاری از پلتفرم‌ها متعهد شده‌اند که از کوین جدید پشتیبانی کنند، هنوز پذیرش گسترده‌ این ارز دیجیتال به‌طور کامل انجام نشده است. مانند هر سرمایه‌گذاری در کریپتو، قبل از سرمایه‌گذاری در پروژه ارز دیجیتال ترا 2، تحقیقات و تجزیه و تحلیل گسترده‌ای از روند قیمت‌های اخیر بازار انجام دهید.

ارز دیجیتال لونا ۲.۰ و لونا کلاسیک چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

پس از ایجاد بلاکچین جدید ترا، ارز دیجیتال این بلاکچین جدید لونا (LUNA) یا لونا ۲.۰ نام گرفت. بلاکچین پیشین ترا فعلا به کار خود ادامه می‌دهد. نام این شبکه به ترا کلاسیک (Terra Classic) و رمزارز آن به لونا کلاسیک (LUNC) تغییر یافت. همچنین به استیبل کوین دلاری ترا و دیگر استیبل کوین‌های این شبکه پسوند C (Classic) به نماد آن‌ها اضافه خواهد شد مانند: USTC، KRTC، EUTC.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.