داموندمگ

دامیننس تتر (Tether Dominance) چیست؟

DAMOND
دامیننس تتر

یکی از معیارهایی که معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال در هنگام خرید و فروش کریپتو به آن توجه ویژه‌ای دارند، دامیننس تتر است. سایت معتبر و قابل‌اعتماد CoinMarketCap ارائه‌دهنده معیار دامیننس تتر بوده و معامله‌گران بازار می‌توانند با مراجعه به این سایت، به Tether Dominance دسترسی پیدا کنند.
دامیننس در لغت به معنای تسلط و سلطه است، از طرفی تتر نیز مهم‌ترین و محبوب‌ترین استیبل کوین بازار است. اکثر معامله‌گران بازار از طریق تتر، به خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال اقدام می‌کنند. سؤالاتی که مطرح می‌شود این است که این دو مفهوم در کنار هم چه معنایی دارند؟ دامیننس تتر چیست؟ و چطور می‌توان از آن برای تحلیل بازار و بررسی عملکرد کوین‌ها استفاده کرد؟ در ادامه مطب از داموند به این سؤالات مهم، پاسخ خواهیم داد.

دامیننس تتر چیست و چه نقشی در بازار دارد

تتر چیست؟

تتر (Tether) که با نماد USDT شناخته می‌شود نوعی دارایی دیجیتالی مبتنی بر فناوری بلاک چین است. از آنجاییکه ارزش تتر به صورت 1 به 1 به دلار آمریکا گره خورده این کوین همواره با قیمت یک دلار خرید و فروش می‌شود. به کوین‌هایی که ارزش آنها بدون تأثیرپذیری از نوسانات بازار همواره ثابت باشد، استیبل کوین می‌گویند.

تتر به عنوان یکی از اولین، محبوب‌ترین و قابل‌اعتمادترین استیبل کوین‌های بازار از سال 2014 راه‌اندازی شده و اکنون بعد از گذاشت هشت سال، در اکثر صرافی‌های رمزنگاری لیست شده است. از همین رو اکثر معامله‌گران به منظور خرید و فروش سایر کوین‌های بازار از تتر استفاده می‌کنند. همچنین به دلیل ثبات قیمت تتر، برخی از سرمایه‌گذاران نیز با هدف کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بازار پرنوسان کریپتوکارنسی، بخشی از دارایی خود را به تتر تبدیل می‌کنند. اما منظور از دامیننس تتر چیست؟ استفاده از این معیار چه کمکی به معامله‌گران بازار می‌کند؟

بررسی استیبل کوین تتر

دلایل اهمیت تتر چیست؟

چرا تتر مهم‌ترین استیبل کوین بازار بوده و بررسی دامیننسن آن می‌تواند برای معامله‌گران بازار کمک‌کننده باشد؟ تتر اولین و محبوب‌ترین استیبل کوین بازار بوده و در میان کاربران و پلتفرم‌های رمزنگاری به خوبی پذیرفته شده است. در نتیجه دامینسن آن نیز می‌تواند معیاری مهم و قابل‌اعتنا باشد.

مطلب پیشنهادی  توکن کاربردی چیست؟ کاربردهای Utility Token

همچنین از آنجاییکه در طی این سال‌ها نهادهای نظارتی و کاربران شفافیت تتر را مورد سؤال قرار داده‌اند، اخیراً توسعه‌دهندگان تتر در تلاش هستند تا گزارش‌های دوره‌ای و منظمی در خصوص نحوه عملکرد و پشتوانه دلاری این استیبل کوین ارائه دهند. در نتیجه می‌توان گفت تتر به عنوان محبوب‌ترین استیبل کوین بازار قابل‌اعتماد بوده و از شفافیت نسبی خوبی برخوردار است.

دامیننس تتر چیست؟

بهتر است قبل از آنکه به سؤال دامیننس تتر چیست، پاسخ دهیم، مفهوم دامیننس در بازار ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم. همانطور که اشاره شد، دامیننس (Dominance) یک لغت انگلیسی و به معنای سلطه و تسلط است. منظور از دامیننس در بازار ارزهای دیجیتال این است که چه میزان از کل نقدینگی موجود در بازار به یک ارز دیجیتال خاص اختصاص دارد. بسیاری از معامله‌گران بازار از این شاخص کلیدی برای تحلیل عملکرد کوین مورد نظر در بازار، استفاده می‌کنند.

در نتیجه Tether Dominace نیز میزان تسلط تتر در بازار اشاره دارد، این معیار مهم ارزش بازار تتر را در مقایسه با کل بازار کریپتوکارنسی را نشان می‌دهد. از آنجاییکه حجم بازار کوین‌ها و نقدینگی آنها در بازار همواره در حال تغییر است، معیار دامیننس کوین مدنظر نیز به طور لحظه‌ای تغییر می‌کند. در نتیجه نمی‌توان دامیننس تتر یا سایر ارزهای دیجیتال به عنوان یک معیار ثابت در نظر گرفت.

دامیننس تتر چیست و چه کاربردی دارد

نمودار دامیننس تتر چیست

به دلیل تسلط بیت کوین در بازار کریپتو، نمودار دامیننس بیت کوین، یکی از مهم‌ترین معیارهای تحلیلی در بازار بوده و نمودار دامیننس تتر به ندرت ارائه می‌شود. اما از آنجاییکه تتر به عنوان مهم‌ترین استیبل کوین بازار، نقش تثبیت‌کننده‌ای را در بازار ایفا می‌کند، بررسی نمودار Tether Dominance به معامله‌گران کمک خواهد کرد.

تحلیل بازار از  طریق نمودار دامیننس تتر، به ویژه در زمان‌های معکوس شدن روند قیمت‌ها، به معامله‌‌گران این امکان را می‌دهد تا به بینش بسیار خوب و نادری از وضعیت بازار دست پیدا کنند. سایت TradingView و CoinMarketCap از منابع اصلی ارائه‌دهنده نمودار دامیننس تتر هستند.

رابطه بازار ارزهای دیجیتال با دامیننس تتر چیست

بررسی دامیننس بیت کوین، به معامله‌گران کمک می‌کند تا از این طریق، به بینش مناسبی از ترجیحات کاربران در خصوص سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا هزاران آلت کوین موجود در بازار برسند. اما بررسی دامیننس تتر این امکان را می‌دهد تا معامله‌گران بتوانند از این طریق سلامت بازار کوین‌ها را ارزیابی کنند. همانطور که انتظار می‌رود در زمان‌‌هایی که وضعیت بازار ناپایدار بوده و با نوسانات شدید مواجه است،  کاربران با هدف محافظت از ارزش دارایی‌های خود، بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها را به USDT تبدیل می‌کنند.

مطلب پیشنهادی  مقایسه اتریوم و کاردانو: آیا کاردانو قاتل اتریوم است؟

رابطه نمودار Tether Dominance با وضعیت بازار ارزهای دیجیتال

معنای نمودار صعودی و نزولی دامیننس تتر چیست؟

اکنون که با مفهوم دامیننس تتر و اهمیت بررسی نمودار آن آشنا شدیم، ممکن است سؤال جدیدی مطرح شود. بررسی نمودار دامیننس تتر چه کمکی به معامله‌گران بازار می‌کند؟ به طور کلی Tether Dominance می‌تواند دو حالت صعودی و نزولی به خود بگیرد. هرکدام از این دو حالت معنا و مفهوم مجزایی دارند. بنابراین، کاربران با بررسی این دو نمودار می‌توانند به بیشن خوبی از وضعیت بازار دست پیدا کنند. در ادامه به بررسی دو حالت صعودی و نزولی نمودار دامیننس می‌پردازیم.

نمودار صعودی دامیننس تتر چیست

در واقع، در زمان‌هایی که وضعیت بازار ناپایدار بوده و کاربران بازار کریپتو در حال فروش کوین‌های خود باشند، نمودار دامیننس تتر صعودی خواهد بود. چراکه در این شرایط کاربران دارایی‌های رمزنگاری خود را به استیبل کوین USDT که ارزش ثابتی دارد، تبدیل می‌کنند. در نتیجه در این دوره‌ها، به دلیل پایین آمدن میزان تقاضای خرید، قیمت ارزهای دیجیتال از بیت کوین گرفته تا آلت کوین‌های موجود در بازار، کاهش پیدا می‌کند.

 

نمودار نزولی Tether Dominance چیست؟

نمودار نزولی دامیننس تتر در شرایطی کاملاً برعکس مورد قبلی اتفاق می‌افتد. در دوره‌هایی که وضعیت بازار صعودی بوده و شرایط برای خرید بیت کوین و انواع آلت کوین‌ها فراهم است، تقاضا برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به سرعت بالا رفته و کاربران با استفاده از تترهای خود به خرید انواع ارزهای دیجیتال اقدام می‌کنند. در نتیجه این امر، سبب کاهش تسلط تتر در بازار شده و به همین ترتیب نمودار دامینسن تتر نیز نزولی خواهد بود. به طور کلی در شرایط نزولی و صعودی بازار ارزهای دیجیتال، شاهد بروز دو حالت زیر خواهیم بود.

تحلیل بازار از طریق دامیننس تتر

با وجود مقبولیت و اعتبار بالایی که استیبل کوین تتر در میان کاربران بازار دارد، استفاده از دامیننس تتر مانند هر معیار تحلیلی دیگر، به تنهایی کفایت نمی‌کند. بنابراین، طبق توصیه کارشناسان و معامله‌گران حرفه‌ای، برای بررسی بهتر وضعیت بازار، لازم است از چند ابزار تحلیلی متفاوت استفاده کنید. بااین حال، بررسی Tether Dominanceمی‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

  • اگر قیمت ارزهای دیجیتال کاهش پیدا کند؛ دامیننس تتر و تسلط آن در بازار افزایش پیدا می‌کند.
  • اگر قیمت ارزهای دیجیتال افزایش پیدا کند؛ دامیننس تتر و تسلط آن در بازار کاهش پیدا می‌کند.
  • افزایش تغییرات Tether Dominance؛ نشان‌دهنده ورود جریان نقدینگی به بازار کریپتو است که در نتیجه آن بازار رونق پیدا می‌کند.
  • کاهش تغییرات دامیننس تتر؛ نشان‌دهنده ادامه خروج سرمایه از بازار کریپتو است که در نتیجه آن بازار ریزش پیدا می‌کند.
مطلب پیشنهادی  قیمت تتر چرا بیشتر از قیمت دلار است؟

 

 

استفاده از دامیننس تتر برای نوسان‌گیری

کسب سود در کمترین زمان ممکن از بازار را نوسان‌گیری می‌گویند. نوسان‌گیری با استفاده از ابزارهای تحلیلی متفاوتی انجام می‌شود، برای این منظور بهتر است نگاهی به نمودار دامیننس تتر نیز داشته باشید. از آنجاییکه Tether Dominance روندی کاملاً مخالف دامیننس بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارد، می‌توان از آن به معیاری قابل‌اعتماد جهت نوسان‌گیری بازار استفاده کرد. دامیننس تتر به عنوان یک معیار تحلیلی قابل‌اعتماد، برخلاف سایر ابزارهای دیگر، اغلب سیگنال‌های درستی را به کاربر ارسال می‌کند.

استفاده از Tether Dominance در نوسان‌گیری

سخن پایانی

اکنون که به پرسش ابتدایی Tether Dominance چیست پاسخ داده شد، به اهمیت و دقت این معیار تحلیلی پی بردیم. دامیننس تتر به معامله‌گران کمک می‌کند تا شرایط مختلف بازار با توجه به میزان تسلط تتر در بازار خرید و فروش هوشمندانه و مناسبی داشته باشند.

 

سؤالات متداول

  • دامیننس تتر چیست؟

دامیننس (Dominance) یک لغت انگلیسی و به معنای سلطه و تسلط است. Tether Dominance معیاری است که بر اساس آن می‌توان ارزش تتر را نسبت به کل بازار کریپتو اندازه‌گیری کرد.

  • دامیننس تتر با بیت کوین چه ارتباطی دارد؟

دامینسن تتر و میزان خرید و فروش بیت کوین با یکدیگر رابطه عکس دارند. در واقع زمانی که تقاضا برای خرید بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها افزایش پیدا می‌کند، معامله‌گران بازار دارایی تتر خود را برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده کرده و تسلط تتر در بازار کاهش پیدا می‌کند (و بالعکس).

  • چه زمانی Tether Dominance افزایش پیدا می‌کند.

در شرایط ناپایدار بازار، معامله‌گران با هدف حفاظت از دارایی‌های خود اقدام به فروش دارایی‌های دیجیتالی و تبدیل آنها به استیبل کوین‌ها از جمله تتر می‌کنند. در این شرایط تسلط تتر در بازار افزایش پیدا کرده و نمودار دامینسن تتر صعودی می‌شود. برعکس این موضوع نیز صادق است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

یک پاسخ

  1. ممنون از مطلب خوبتون. تتر فعلا بزرگترین استیبل کوینه اما به زودی usdc جاشو میگیره و باید دامیننس اون رو مد نظر قرار بدیم. اون روز نزدیکه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.