داموندمگ

نرخ بهره چیست و چه تأثیری بر بازار ارز دیجیتال دارد؟

DAMOND
نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در اقتصاد یک کشور محسوب می‌شود و بالا یا پایین بودن آن تاثیر زیادی بر استراتژی سرمایه‌گذاران می‌گذارد. اگر نرخ بهره بیش‌ازحد زیاد باشد، وام‌گیرندگان تمایلی به گرفتن وام ندارند و اگر بیش‌از حد کم باشد، سپرده‌گذاران پول خود را پس‌انداز نمی‌کنند. در نتیجه، عرضه و تقاضا به نقطه تعادل نمی‌رسد و اقتصاد کشور عملکرد درستی نخواهد داشت.

زمانی که جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد نرخ بهره این کشور در سال ۲۰۲۲ افزایش می‌یابد، سوالات زیادی در ذهن سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال ایجاد شد. پس از انتشار این اخبار، بسیاری از سرمایه‌گذاران تلاش کردند تا بفهمند نرخ بهره آمریکا چقدر بالا می‌رود و چه تاثیری بر بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال می‌گذارد. گفتنی است که رئیس فدرال رزرو اعلام کرد این سیاست انقباضی در سه تا پنج جلسه انجام می‌شود و هدف از آن، کنترل تورم این کشور است.

در هر صورت، افزایش نرخ بهره میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران را کاهش می‌دهد و سرمایه موجود در بازارهایی مثل بازار سهام و بازار ارز دیجیتال را به‌سمت بانک‌ها می‌کشاند. علاوه بر این، با توجه به واکنش بد بازار سهام به این اخبار و ارتباط فزاینده بازار ارزهای دیجیتال با بازار سهام، متخصصان اعلام کردند که سال ۲۰۲۲ سال چندان خوبی برای ارزهای دیجیتال نخواهد بود. در این مقاله از داموند ابتدا نرخ بهره و مسائل مربوط به آن را بررسی می‌کنیم و سپس توضیح می‌دهیم که چرا تحلیلگران چنین چیزی را پیش‌بینی کردند.

نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره به‌عنوان «هزینه قرض‌گرفتن پول» یا «پاداش پس‌انداز پول» تعریف می‌شود. به‌عبارت دیگر، این نرخ درصدی از مبلغ قرض‌گرفته‌شده یا پس‌اندازشده است. مسئله این است که بانک‌ها از یک طرف پول سپرده‌گذاران را قرض می‌گیرند و از طرف دیگر سپرده‌های جمع‌آوری‌شده را به‌عنوان وام در اختیار وام‌گیرندگان قرار می‌دهند و از آنها مبلغی را به‌عنوان سود می‌گیرند. به بیان ساده‌تر نرخ بهره میزان این سود را مشخص می‌کند.

بانک‌ها مجبورند سودی را هم به سپرده‌گذاران بپردازند؛ چرا که آنها می‌توانستند پول خود را به‌جای سپرده‌گذاری وارد بورس، ارز دیجیتال یا هر صنعت دیگری کنند. البته سودی که بانک‌ها به سپرده‌گذاران می‌پردازند کمتر از سودی است که از وام‌گیرندگان می‌گیرند. شایان ذکر است که بانک‌ نرخ بهره را به کل وام شما اعمال می‌کند و شما باید آن را در هر دوره پرداخت کنید. در غیر این صورت بدهی شما افزایش می‌یابد و بانک مجبور می‌شود با روش‌های دیگری پول خود را پس بگیرد.

عوامل موثر بر نرخ بهره

نرخ بهره چیست

نرخ بهره به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. برای مثال اگر مردم ترجیح دهند پول خود را به‌جای سپرده‌گذاری در بانک‌ها وارد بخش‌های دیگری کنند، تقاضای وام کاهش و نرخ بهره افزایش می‌یابد. علاوه بر این، تورم نیز نقش بسیار مهمی در تعیین نرخ بهره ایفا می‌کند. اگر نرخ بهره کمتر از تورم باشد، قدرت خرید پول کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، قدرت خرید وامی که وام‌گیرنده در آینده دریافت می‌کند، کمتر از پولی است که قرار است پرداخت کند. این مسئله درنهایت باعث کاهش تقاضای وام می‌گردد. سیاست‌های بانک مرکزی و دولت و توانایی وام‌گیرنده برای پرداخت وام نیز در نرخ بهره تأثیرگذار هستند. اگر بانکی کاملاً مطمئن نباشد که شما می‌توانید وام خود را بپردازید، می‌تواند نرخ بهره بیشتری روی وام شما اعمال کند.

در کشورهایی مثل آمریکا، بانک‌ها تمایل دارند نرخ بهره بالاتری را به وام‌های چرخشی مثل کارت‌های اعتباری اختصاص دهند؛ زیرا هزینه مدیریت این نوع وام‌ها بیشتر از وام‌های عادی است. علاوه بر این، در این کشورها بانک‌ها افراد را بر اساس «امتیاز اعتباری آنها» تقسیم‌بندی می‌کنند. این امتیازها بر اساس عواملی مثل شغل و گردش حساب آنها تعیین می‌گردد و هرچه بالاتر باشد، نرخ بهره کاهش می‌یابد.

کاهش یا افزایش نرخ‌ بهره چه تبعاتی دارد؟

اگر بانک مرکزی کشوری تصمیم بگیرد نرخ بهره را افزایش دهد، وام‌ها گران‌تر می‌شوند و افراد و تولیدکننده‌های کمتری می‌توانند وام بگیرند. این امر میزان اعتبار موجود برای خریدهای مالی، تقاضای مصرف‌کننده و حتی تولید را هم کاهش می‌دهد. در عین حال، افراد بیشتری را تشویق به پس‌انداز می‌کند؛ زیرا سود دریافتی پس‌اندازکنندگان بیشتر می‌شود. علاوه بر این، نرخ‌های بهره بالا سرمایه در دسترس برای گسترش مشاغل را کاهش می‌دهد و عرضه را خفه می‌کند. این کاهش نقدینگی در نهایت باعث کندی اقتصاد می‌شود.

مطلب پیشنهادی  وایت پیپر چیست؟ دانلود وایت پیپر بیت کوین + اتریوم

انواع نرخ بهره

نرخ بهره پایین تاثیر معکوسی بر اقتصاد دارد. تآثیر نرخ بهره پایین مثل این است که قیمت مسکن کاهش و در نتیجه تقاضای املاک‌ومستغلات افزایش یابد. نرخ بهره پایین باعث می‌شود که مردم علاقه‌ای به پس‌انداز پول خود نداشته باشند. وقتی پس‌اندازکنندگان متوجه می‌شوند که سود کمتری به‌ازای سپرده‌های خود دریافت می‌کنند، احتمالاً تصمیم می‌گیرند بیشتر خرج کنند. علاوه بر این، آنها ممکن است پول خود را وارد بازارهایی مثل بازار سهام، ارز دیجیتال و املاک‌ومستغلات کنند که ریسک بیشتری دارند اما سودآورترند. ضمن اینکه نرخ‌های بهره پایین وام‌های تجاری را مقرون‌به‌صرفه می‌کند و موجب گسترش کسب‌و‌کار و ایجاد مشاغل جدید می‌شود.

انواع نرخ بهره

نرخ‌های بهره انواع زیادی دارند. برای مثال می‌توان به نرخ بهره ساده، مرکب، بین‌بانکی، اسمی و جاری اشاره کرد. با این حال ذکر تمام این موارد در این مقاله چندان ضروری نیست و در این بخش تنها به نرخ بهره منفی، ثابت و متغیر اشاره خواهد شد.

  • نرخ بهره منفی: وقتی نرخ بهره یک کشور یا بانک منفی است، سپرده‌گذاران به‌ازای سپرده‌های خود نه‌تنها سودی دریافت نمی‌کنند، بلکه هزینه‌ای را هم باید پرداخت کنند. این سیاست نه‌چندان متعارف زمانی اجرا می‌شود که اقتصاد یک کشور در رکود شدیدی باشد و بانک مرکزی بخواهد از تولید حمایت کند. اگر این نرخ چندان زیاد نباشد، بانک‌ها ممکن است خودشان هزینه‌های موردنظر را بپردازند تا سپرده‌گذاران پول خود را در بانک‌ها بگذارند.
  • نرخ بهره ثابت: نرخ‌های ثابت در طول عمر وام یکسان هستند. برای مثال اگر شخصی ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان با نرخ ثابت ۸ درصد از بانک وام بگیرد، در پایان دوره توافق‌شده ۱,۰۰۰,۰۸۰ تومان پرداخت خواهد کرد. شایان ذکر است که بانک‌های ایرانی معمولاً از نرخ بهره ثابت استفاده می‌کنند.
  • نرخ بهره متغیر یا شناور: نرخ‌های بهره متغیر در طول عمر وام یکسان نیستند و بسته به عواملی مثل شاخص بازار سهام، نرخ تورم و .. تغییر می‌کنند. به عبارت دیگر، وام‌گیرنده دقیقاً نمی‌داند که در آینده چقدر باید پرداخت کند. از این نوع نرخ‌ها در کشورهایی مثل کانادا و برای وام‌هایی مثل وام مسکن استفاده می‌شود. برای مثال، شهروندان کانادایی که وام مسکن سی‌ساله می‌گیرند، ممکن است در پنج سال اول یک نرخ بهره و در دوره‌های دیگر نرخ‌های دیگری بپردازند.

چرا نرخ بهره آمریکا بسیار مهم است؟

فدرال رزرو

نرخ بهره کشور ایالات متحده آمریکا توسط «کمیته بازار آزاد فدرال رزرو» یا «Federal Open Market Committee» که به‌اختصار به آن «FOMC» هم می‌گویند، تعیین می‌شود. این کمیته دوازده عضو دارد. هفت نفر از اعضای آن هیئت‌رئیسه را تشکیل می‌دهند. رئیس بانک مرکزی نیویورک همیشه در این کمیته حضور دارد و چهار عضو دیگر از بین رؤسای یازده بانک مرکزی ایالتی باقی‌مانده انتخاب می‌شوند. این چهار عضو در دوره‌های یک‌ساله و به‌صورت چرخشی به کمیته خدمت می‌کنند. با این حال رؤسای تمام بانک‌های مرکزی در جلسات و بحث‌های FOMC شرکت می‌کنند و نظر می‌دهند اما تنها رؤسایی که در آن زمان عضو کمیته هستند، می‌تواند درمورد تصمیمات سیاستی رأی دهند.

اعضای FOMC هر سال هشت جلسه برگزار می‌کنند اما در صورت نیاز می‌توانند جلسات بیشتری داشته باشند. جلسات به‌صورت علنی برگزار نمی‌شوند و طی آنها اعضا تصمیم می‌گیرند که با افزایش یا کاهش نرخ بهره عرضه پول را کاهش یا افزایش دهند. هدف این کمیته کمک به رشد اقتصاد و کاهش تورم ایالات متحده است.

از آنجا که آمریکا بزرگترین اقتصاد جهان و ارز ذخیرهٔ جهانی یعنی دلار را دارد، هر حرکت اقتصادی که کمیته بازار آزاد فدرال رزرو و ایالات متحده انجام می‌دهد، فوراً بر تمام بازارهای جهانی تأثیر می‌گذارد. به همین خاطر، زمانی که کمیته FOMC اعلام کرد در سال ۲۰۲۲ قصد دارد نرخ بهره آمریکا را در پایان هر فصل افزایش دهد، نگرانی‌هایی درمورد اثرات این سیاست پولی انقباضی در سراسر جهان به وجود آمد.

مطلب پیشنهادی  مقابله با تورم به کمک ارزهای دیجیتال

نفت، طلا، ارز دیجیتال و دیگر کالاهای جهانی به دلار آمریکا قیمت‌گذاری می‌شوند و اگر این سیاست انقباضی اجرا شود و عرضه دلار کاهش و ارزش آن افزایش یابد، روی تمام آنها تأثیر می‌گذارد. برای مثال، بعد از انتشار اخبار مربوط به افزایش نرخ بهره، شاخص بورس نزدک (NASDAQ) در یک روز بیش از ۳ درصد و شاخص «S&P 500» حدود 2 درصد سقوط کرد.

تأثیر نرخ بهره آمریکا بر ارزهای دیجیتال

تاثیر نرخ بهره آمریکا

همان طور که گفته شد، بازارهای جهانی با روند نرخ بهره ایالات متحده ارتباط نزدیکی دارند. به همین دلیل است که معامله‌گران همیشه هنگام تصمیم‌گیری درمورد سود و سرمایه‌گذاری خود به جلسات بانک مرکزی آمریکا توجه می‌کنند. همبستگی بین نرخ بهره و بازارهای جهانی کاملاً ثابت شده است و تحقیقات تجربی انجام‌شده در دهه‌های اخیر هم آن را تأیید می‌کنند. نرخ بهره و ارزش دلار آمریکا روی بازارهای داخلی کشورهای مختلف هم تأثیر می‌گذارد. برای مثال، کشورهای کم‌درآمدی که وام‌های خارجی خود را به دلار گرفته‌اند و بدهی زیادی دارند، با مشکلات بدهی جدی روبه‌رو خواهند و ممکن است حتی در معرض خطر سقوط اقتصادی قرار بگیرند. علاوه بر این، با تقویت دلار آمریکا در مقابل سایر ارزها، مردم سایر کشورها (مخصوصاً کشورهایی که ارزش پول آنها بسیار کمتر از دلار است) به‌جای سرمایه‌گذاری در بازارهایی مثل بورس ترجیح می‌دهند دلار بخرند.

با این حال، تمام این موارد و قوانین درمورد کشورهای مختلف و ارزهای فیات آنها صدق می‌کند. درک اینکه چه رابطه‌ای بین نرخ بهره آمریکا و ارزهای دیجیتال وجود دارد، کار بسیار دشواری است؛ چراکه ارزهای دیجیتال از قوانین ارزهای سنتی پیروی نمی‌کنند. مخصوصاً اگر تئوری «امن بودن» ارزهای دیجیتال درست باشد، پس از تصمیمات بانک‌های مرکزی، ارزهای دیجیتال باید مانند سایر دارایی‌های امنی مانند طلا رفتار کنند. با این حال باید این را هم در نظر بگیریم که ارزهای دیجیتال عمر چندانی ندارد، توسط هیچ ایالتی صادر نمی‌شوند و به‌عنوان ارز داخلی هیچ کشوری عمل نمی‌کنند. در نتیجه صاحب‌نظران همچنان در حال مطالعه رفتار آنها در مقابل سیاست‌های پولی فدرال رزرو هستند.

برای مثال بیایید وقایع سال ۲۰۲۲ میلادی و واکنش ارزهای دیجیتال نسبت به اخبار مربوط به افزایش نرخ بهره آمریکا را بررسی کنیم. زمانی که فدرال رزرو در ۲۶ ژانویه ۲۰۲۲ (۶ بهمن ۱۴۰۰) جلسه‌ای تشکیل داد، قیمت بیت کوین از حدود ۳۸,۰۰۰ دلار به ۳۵,۶۰۰ دلار کاهش یافت. این کاهش حدوداً ۶ درصد بود و در کمتر از ۲۴ ساعت اتفاق افتاد. تأثیر منفی تصمیم فدرال رزرو روی بیت کوین و ارزهای دیجیتال به این جا محدود نشد. در ۵ ژانویه ۲۰۲۲ (۱۵ دی ۱۴۰۰)، FOMC صورت‌جلسه ماه دسامبر (آذر) خود را منتشر کرد و در آن نشان داد که احتمال افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ بسیار زیاد است.

پس از این انتشار این مسئله، قیمت بیت کوین در عرض چند ساعت از ۴۶,۵۰۰ دلار به ۴۳,۲۰۰ دلار کاهش یافت و بعد از چند روز به ۴۱,۵۰۰ دلار رسید. این امر نشان می‌دهد ک قیمت بزرگترین ارز دیجیتال جهان در واکنش به خبر مذکور حدوداً ۱۰ درصد کاهش یافت. در آن زمان، بیت کوین و ارزهای دیجیتال وارد یک روند نزولی بلندمدت شدند و بازار ارزهای دیجیتال ۲۱.۷ درصد از ارزش کل خود را از دست داد. روند نزولی بیت کوین حتی قبل از روند نزولی شاخص «S&P 500» شروع شد و بزرگترین ارز دیجیتال جهان در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) در واکنش به اقدامات فدرال رزرو شروع به سقوط کرد.

در نمودار زیر می‌توانید روند بیت کوین و شاخص «S&P 500» را از مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹) تا مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) ببینید. نمودار سبزرنگ نشان‌دهنده روند بیت کوین و نمودار آبی‌رنگ نشان‌دهنده روند شاخص مذکور است. مربع نارنجی‌رنگ نیز نشان‌دهنده ماه نوامبر است که در آن بیت کوین روند نزولی را شروع کرد. شایان ذکر است که قیمت‌ها به درصد و بر اساس قیمت روز اول خود آورده شده‌اند.

بیت کوین

 

اما مگر این‌ها همان ارزهای دیجیتالی نبودند که به ما گفته شده بود از قوانین عادی ارزها و سهام پیروی نمی‌کنند؟ پس چرا این کار را انجام دادند؟ مسئله این است که برخی افراد به ارزهای دیجیتال مثل طلا نگاه می‌کنند. آنها با خرید ارزهای دیجیتال تنها می‌خواهند ارزش پول خود را در برابر تورم حفظ و از آن محافظت کنند.

مطلب پیشنهادی  داستان های موفقیت افراد در صنعت کریپتو

پس اگر فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره دلار را تقویت و تورم را کنترل کند، این نوع سرمایه‌گذاران دیگر نیازی به سرمایه‌گذاری بر ارزهای دیجیتال ندارند؛ چراکه ارزش پول آنها قرار نیست چندان کاهش یابد.
بنابراین، برای این گروه ارز دیجیتال مانند طلا عمل می‌کند و با موج فروشی که توسط آنها ایجاد می‌شود، قیمت آن پایین می‌آید. برخی افراد نیز از ارز دیجیتال برای مهار تورم استفاده نمی‌کنند و هدف آنها تنها سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است. این گروه نیز با انتشار اخبار مربوط به افزایش نرخ بهره آمریکا دست به فروش می‌زنند.
در نتیجه، وقتی نرخ بهره به‌طور ناگهانی افزایش می‌یابد، سرمایه‌گذاری بلندمدت جذابیت خود را از دست می‌دهد و ارزهای دیجیتال بسیار شبیه به سهام پرطرفدار شرکت‌های فعال در حوزه فناوری در بورس نزدک عمل می‌کنند. این شرکت‌ها هم قطعاً رویاهای بزرگی برای آینده داشتند اما با افزایش نرخ بهره سرمایه‌گذاران خود را از دست دادند.

بسیاری از تحلیلگران موضع فدرال رزرو را عامل اصلی نوسانات بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ می‌دانند. کاهش عرضه پول توسط بانک‌های مرکزی بزرگ‌ترین مشکل کلانی هستند که در سال ۲۰۲۲ بازارهای سهام و بازار ارزهای دیجیتال با آن مواجه شدند. به همین دلیل است که صاحب‌نظران می‌گویند همبستگی این بازارها افزایش یافته است.

نرخ بهره بالا

به عبارت ساده‌تر، افزایش متوالی نرخ بهره آمریکا ممکن است به‌طور فزاینده‌ای ارزش بیت کوین و ارزهای دیجیتال را کاهش دهد و سال نسبتاً نزولی را برای آنها به ارمغان بیاورد. بسیاری از متخصصان تلاش کرده‌اند هدف بعدی قیمت‌ها را حدس بزنند، اما کاهش ۸۹ درصدی بازار ارزهای دیجیتال در دسامبر ۲۰۱۷ تا دسامبر ۲۰۱۸ (آذر ۱۳۹۶ تا آذر ۱۳۹۷) به فعالان این بازار ثابت کرده است که هر اتفاقی ممکن است بیفتد. البته، گفتنی است که بازار فعلی ارزهای دیجیتال هیچ شباهتی با بازار سال ۲۰۱۷ ندارد و بهتر می‌تواند اوج‌های قیمتی خود را حفظ کند.

سوالات پرتکرار در رابطه با نرخ‌ بهره

اگر نرخ‌های بهره کم مزایای بسیاری دارند، پس چرا بانک‌های مرکزی همیشه نرخ‌های بهره را پایین نگه نمی‌دارند؟

مسئله این است که نرخ‌های بهره پایین می‌تواند تورم را افزایش دهد. اگر پول زیادی در اختیار مردم باشد و نقدینگی افزایش یابد، تقاضای پول از عرضه آن پیشی می‌گیرد و قیمت‌ها افزایش می‌یابد. به همین خاطر، بانک‌های مرکزی در صورت نیاز نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهند. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که نرخ بهره فقط یکی از عوامل موثر بر تورم است و تنها دلیل آن نیست.

آیا نرخ بهره تمام بانک‌ها باید یکسان باشد؟

خیر. بانک‌های تجاری می‌توانند از نرخ‌های متفاوتی استفاده کنند، اما نرخ بهره آنها به‌شدت به نرخ تعیین‌شده بانک‌های مرکزی بستگی دارد.

چه کشورهایی از نرخ‌ بهره منفی استفاده کرده‌اند؟

بانک مرکزی سوئد در سال ۲۰۰۹ میلادی نرخ‌ بهره خود را به منفیِ ۰٫۲۵ درصد رساند تا از ایجاد رکود جلوگیری کند. بانک‌های مرکزی برخی از کشورهای اروپایی نیز برای کاهش ارزش یورو چندین بار دست به این عمل زدند؛ چراکه با کاهش ارزش یورو تقاضا برای صادرات افزایش می‌یابد و در حالت خوشبینانه، منجر به رونق کسب‌و‌کار‌ها می‌شود.

کلام آخر

نرخ بهره یکی از اساسی‌ترین شاخص‌هایی است که رشد اقتصاد یک کشور را نشان می‌دهد و روی استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مردم آن تأثیر می‌گذارد. برای مثال به این فکر کنید که اگر این نرخ به‌جای ۰.۵ درصد، به ۱۵ درصد برسد، مطمئناً شما هم پول بیشتری را در حساب پس‌انداز خود نگه می‌دارید. حال اگر بتوانید در یک حساب بانکی ساده ۱۵ درصد سود دریافت کنید، چقدر حاضرید ریسک کنید و سرمایه خود را در بازار سهام یا بازار ارزهای دیجیتال بگذارید؟

در ایالات متحده، فدرال رزرو در انتهای سال ۲۰۲۱ تصمیم گرفت که نرخ بهره خود را افزایش دهد. هدف فدرال رزرو این بود که از تله‌های تولید بیش‌ازحد و حباب‌های دارایی ناشی از بدهی ارزان جلوگیری کند. این تصمیم تبعات نه‌چندان خوبی برای بازارهای مالی جهانی، از جمله بازار ارزهای دیجیتال داشت. با این حال، اگر شما یکی از طرفداران حقیقی ارزهای دیجیتال باشید، این تغییرات نباید شما را دل‌سرد کند؛ چراکه قاعدتاً شما باور دارید ارزهای دیجیتال بر چنین مشکلاتی غلبه می‌کنند و هیچ‌چیزی نمی‌تواند جلوی رشد آنها را بگیرد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.