داموندمگ

تتا چیست؟ Theta با توکن THETA

DAMOND
ارز دیجیتال تتا

ارز دیجیتال تتا و شبکه‌ آن برای حدف واسطه‌ها در دنیای محتوا توسعه داده شده است. یوتیوب، گوگل و سایر پلتفرم‌‌های محتوایی که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کنیم، تمام نیازهای ما در زمینه محتوا را برآورده کرده‌اند؛ این پلتفرم‌ها محتواهای آموزشی، سرگرمی و… را در اختیار ما قرار می‌دهند، اما مشکل اصلی این است که متمرکز هستند و بر بستر وب ۲.۰ فعالیت می‌کنند.

تولید محتواهای ویدیویی، متنی و تصویری یکی از مشاغل مهم در دنیای امروز است. در حال حاضر تولیدکنندگان محتوا، کارهایشان را در پلتفرم‌های محتوایی مثل وب‌سایت‌های گوگل یا یوتیوب منتشر می‌کنند. برخی از پلتفرم‌ها مثل یوتیوب بخشی از درآمد را به تولیدکنندگان محتوا می‌دهند و برخی دیگر هم مانند گوگل فقط محتوا را به کاربران نمایش می‌دهند و خود تولیدکنندگان باید روش‌هایی برای کسب درآمد پیدا کنند.

وب ۳.۰، بلاکچین و پلتفرم‌های غیرمتمرکز راهکارهایی برای حذف واسطه از بسترهای مختلف پیدا کرده‌اند. پروژه تتا یکی از این راهکارها و شبکه‌ای است که پلتفرم‌های واسطه محتوا را حذف می‌کند و بستری برای برقراری ارتباط مستقیم بین تولیدکننده و مصرف‌کننده محتوا می‌سازد. در این مقاله هرآنچه لازم است درباره ارز دیجیتال Theta و پروژه آن بدانید را به زبان ساده ارائه ‌خواهیم داد.

تاریخچه کوتاه پروژه تتا

شرکت توسعه‌دهنده پروژه تتا در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. سرمایه تأسیس این شرکت از فروش یک توکن خصوصی در سال ۲۰۱۷ تأمین شد؛ توسعه‌دهندگان از فروش این توکن حدود ۲۰ میلیون دلار سرمایه به دست آوردند. در نهایت شبکه اصلی تتا در سال ۲۰۱۹ فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

شبکه تتا چیست

توسعه‌دهنده اصلی پروژه تتا میچ لیو (Mitch Liu)، تجربه بسیاری در صنعت پخش ویدیو و بازی‌سازی داشت و تتا را به عنوان شبکه‌ای برای ایجاد تحول در صنعت پخش ویدیو توسعه داد. پروژه تتا کم‌کم رشد کرد و افراد متخصص و به‌نام در زمینه‌های مختلف به این پروژه پیوستند.

ارز دیجیتال تتا در ابتدا یک توکن ERC-20 بود که کاربردهای مختلفی در پلتفرم Theta داشت، اما بعد از مدتی توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند بلاکچین اختصاصی برای پروژه راه‌اندازی کنند و تتا را به عنوان توکن بومی آن معرفی کردند. بلاکچین تتا جزو بلاکچین‌های تخصصی است که فقط در زمینه انتشار محتواهای ویدیویی فعالیت می‌کند، بنابراین جزو رقبای اتریوم محسوب نمی‌شود و کاربردهای متفاوتی نسبت به بلاکچین بزرگ دارد. البته ممکن است برخی از Dappهایی که در زمینه محتواهای ویدیویی فعالیت می‌کنند، به جای اتریوم، روی بلاکچین تتا توسعه داده شوند. این موضوع بین اتریوم و تتا رقابت ایجاد می‌کند.

شبکه و ارز دیجیتال تتا چیست؟

اجازه بدهید پیش از صحبت درباره ارز دیجیتال Theta درباره شبکه آن صحبت کنیم. تتا شبکه‌ای است که در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد تا بستری غیرمتمرکز برای به اشتراک‌گذاری ویدیو فراهم کند. منابع محاسباتی و پهنای باند مورد نیاز برای این پروژه به صورت نظیر به نظیر توسط کاربران تأمین می‌شود؛ به عبارت دیگر کاربران تتا پشتیبان‌های اصلی این شبکه هستند.

تیم تتا به تازگی برای تکنولوژی جدید خود به نام Peer Discovery گواهی ثبت اختراع دریافت کرده است. همانطور که پیش از این اشاره کردیم، پهنای باند مورد نیاز در شبکه تتا توسط کاربران تأمین می‌شود. Peer Discovery باعث می‌شود که کاربران در این ارتباط همتا به همتا به جای اتصال به همتایی که از نظر موقعیت جغرافیایی به آن‌ها نزدیک‌تر است، به همتایی متصل شوند که در بهترین شرایط از نظر اتصال و شبکه قرار دارد. در نتیجه همه کاربران از بهترین پهنای باند ممکن در منطقه خودشان استفاده می‌کنند. این یک راهکار موثر و هوشمندانه است که بسیاری از مشکلات موجود در پلتفرم‌های متمرکز کنونی را از بین می‌برد.

تماشای ویدیو و به اشتراک گذاشتن آن برای آشنایان و دوستان به یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های مردم سراسر دنیا تبدیل شده است، اما پلتفرم‌های متمرکز مانند یوتیوب مشکلاتی دارند که کاربران را به چالش می‌کشد و کار را برای تولیدکنندگان محتوا هم سخت‌تر کرده است. در ادامه به چند مورد از مشکلاتی که اکنون در پلتفرم‌های وب ۲.۰ وجود دارند اما در ترا حل می‌شوند، اشاره می‌کنیم.

مطلب پیشنهادی  بهترین تعریف برای بلاک چین چیست؟ سیر تا پیاز بلاکچین اینجاست

شبکه Theta چه مشکلاتی را حل میکند؟

در حال حاضر کاربران جهانی روزانه یک میلیارد ساعت ویدیو فقط در پلتفرم یوتیوب تماشا می‌کنند، اما مشکل از جایی شروع می‌شود که از زاویه دید تولیدکنندگان محتوا یا کاربرانی که در مناطقی با محدودیت سرعت اینترنت هستند، به این ماجرا نگاه می‌کنیم.

مشکلاتی که با توکن تتا حل میشود

اولین مشکل برای محتواسازهای تازه‌کار است که بودجه‌ای برای تبلیغات ندارند. الگوریتم‌های موتور جستجو به محتواهای افراد تازه‌کار بهایی نمی‌دهد، زیرا تعامل زیادی ندارند و بازدید نگرفته‌اند. موتورهای جستجو بازدید پایین را به معنای کیفیت محتوای نامطلوب برداشت می‌کنند و محتوا را به کاربران نشان نمی‌دهند. یوتیوبرهایی که به بازدید خوب رسیده‌اند هم باید برای حفظ جایگاه خود هر روز محتواهای جدید تولید کنند. تولید محتوای مداوم و بدون وقفه هم مشکلی است که این افراد را آزار می‌دهد.

مشکل دیگری که در پلتفرم‌های متمرکز مثل یوتیوب وجود دارد این است که در بهترین حالت ۴۵ تا ۵۵ درصد از درآمد حاصل از یک محتوا را به تولیدکننده پرداخت می‌شود. این پلتفرم‌ها همچنین از قدرت بستن کانال هم به عنوان یک اهرم قدرت استفاده می‌کنند؛ یعنی اگر تولیدکننده‌ای بنا به هر دلیلی مطابق با قوانین پلتفرم عمل نکند، کانال او بدون هیچ اخطار یا توضیحی بسته خواهد شد و اهمیتی ندارد که کانال چقدر ارزشمند بوده و صاحب آن چقدر برایش زحمت کشیده!

سرعت پایین در برخی از مناطق جهان مثل ایران از دیگر مسئله‌های پلتفرم‌های متمرکز انتشار محتواست؛ این مشکل زمانی تشدید می‌شود که تعداد زیادی کاربر در منطقه‌ای که سرعت اینترنت پایین است درخواست تماشای ویدیو با کیفیت بالا داشته باشند.

هدف شبکه و ارز دیجیتال Theta این است که شبکه‌ای کاربردی و قوی‌تر برای به اشتراک گذاشتن محتوا پیدا کند که درآمد بیشتری به تولیدکنندگان محتوا می‌دهد. تتا حتی به بینندگان ویدیوها هم پاداش می‌دهد و با استفاده از شبکه جهانی نودها ویدیوها را با سرعت بیشتر و بدون قطع شدن پخش می‌کند.

شبکه تتا چگونه کار میکند؟

بلاکچین تتا توسط تعداد محدودی نود اعتبارسنج سرمایه‌گذار مدیریت می‌شود. این نودها تراکنش‌های شبکه تتا را اعتبارسنجی می‌کنند. علاوه بر آن، بیش از ۴ هزار نود نگهبان که از میان اعضای جامعه Theta انتخاب می‌شوند نیز در این شبکه فعالیت دارند. وظیفه نودهای نگهبان نظارت بر کار نودهای اعتبارسنج و اطمینان از عملکرد درست آن‌ها در حفظ یکپارچگی شبکه است. این روش کار یک مکانیزم اجماع ترکیبی است که با نام مکانیزم تحمل خطای بیزانسی چند سطحی (Multi-level Byzantine Fault Tolerance) شناخته می‌شود.

این مکانیزم اجماع امنیت شبکه را به صورت کامل تأمین می‌کند. همچنین امکان پردازش حجم زیادی از تراکنش‌ها را با سرعت زیاد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن فراهم می‌کند. این قابلیت‌ها برای پروژه‌هایی مثل Theta که جریان‌های خدماتی ارائه می‌دهند و تراکنش‌‌های خرد بسیاری دارند، ضروری است.

شبکه و ارز دیجیتال تتا ویژگی‌های دیگری مثل کد متن باز و معماری نودهای غیرمتمرکز هم دارد. با وجود مزیت‌های متعدد، پذیرش پلتفرم‌های متمرکز نسبت به تتا بیشتر است و تتا برای موفقیت در جلب توجه کاربران باید منافع بیشتری نسبت به پلتفرم‌های بزرگ امروزی به تولیدکنندگان محتوا ارائه بدهد. این پلتفرم همچنین باید برای همه کاربران در دسترس باشد و رابط کاربری ساده‌ای داشته باشد. این روش‌ها باعث می‌شود کاربران به جای استفاده از پلتفرم‌های متمرکز مانند یوتیوب به سراغ تتا بیایند.

شبکه تتا با ماشین مجازی اتریوم سازگار است. این موضوع مزیت‌های مختلفی برای کاربران دارد؛ مثلا آن‌ها می‌توانند با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی پروژه‌های مختلفی بر بستر این شبکه ایجاد کنند. شبکه Theta همچنین از قراردادهای هوشمند هم پشتیبانی می‌کند. با استفاده از قراردادهای هوشمند، درآمد تولیدکنندگان محتوا، حق کپی رایت و توزیع امتیاز محتوا به صورت شفاف ثبت می‌شود و همه فرایند تولید و انتشار محتوا و کسب درآمد از آن به صورت منصفانه و بدون ابهام پیش می‌رود.

 چه پروژه‌ هایی با استفاده از تتا راه‌ اندازی شده‌ اند؟

اولین پروژه‌ای که بر بستر شبکه Theta راه‌اندازی شد، Sliver.tv نام داشت. در این برنامه بازی‌ها، مسابقات و ورزش‌های مختلف پخش می‌شود. این پلتفرم بعد از مدتی میلیون‌ها کاربر به دست آورد. محبوب‌ترین محتوای سیلور تی‌وی پخش زنده بازی گیمرهای حرفه‌ای است. این دسته از محتواها روز به‌روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کنند و جزو ترندهای پلتفرم‌های مختلف هستند؛ محبوبیت یوتیوبرهایی مثل PewDiePie که ۱۱۰ میلیون فالوور دارد، مهر تاییدی برای پرطرفدار بودن این دسته از ویدیوهاست.

مطلب پیشنهادی  ایردراپ های سال 2022؛ این فرصت‌ها را از دست ندهید

theta silver tv

اپلیکیشن غیرمتمرکز دیگری که بر بستر تتا فعالیت می‌کند ThetaDrop است که برای خرید و فروش کلکسیون‌های دیجیتال و توکن‌های NFT استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های جدید ThetaDrop این است که ویدیوی مراسم مزایده توکن‌های NFT و کلکسیون‌های دیجیتال را به صورت زنده پخش می‌کنند. این کار تعامل میان خریداران و سازندگان توکن‌های NFT و کلکسیون‌ها را افزایش می‌دهد، اعتماد کاربران را جلب می‌کند و روشی فراگیر و خلاقانه برای برگزاری مزایده‌های دارایی‌های دیجیتال مختلف است.

ارز دیجیتال تتا چیست؟ بررسی تفاوت‌ های دو توکن پروژه Theta

شبکه تتا دو توکن TFUEL و THETA دارد. توکن بومی این پروژه THETA است که هم برای استیکینگ کاربرد دارد و هم یک توکن حاکمیتی است. یعنی افرادی که THETA استیک می‌کنند، حق رأی و تصمیم‌گیری درباره بروزرسانی و تغییرات شبکه تتا را به دست می‌آورند. استیکینگ ارز دیجیتال تتا مزیت‌های دیگری مثل پاداش‌دهی هم دارد.

توسعه‌دهندگان بعد از مدتی متوجه شدند ارز دیجیتال تتا نقدینگی کافی برای تراکنش‌هایی که در این شبکه انجام می‌شود را ندارد. عملکرد تتا به گونه‌ای است که باید در هر روز تعداد زیادی تراکنش با مبالغ پایین پردازش کند. Theta برای انجام این کار در کوتاه‌ترین زمان ممکن به توکنی با نقدینگی بالاتر نیاز داشت؛ به همین دلیل توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال جدیدی به نام Theta Fuel یا TFUEL را ایجاد کردند. این توکن برای پاداش دادن به کاربرانی که پهنای باند اضافی خود را در اختیار کاربران دیگر قرار می‌دهند استفاده می‌شود. علاوه بر آن، اگر کاربران شبکه تتا تبلیغات موجود در این پلتفرم را تماشا کنند، می‌توانند توکن TFUEL پاداش بگیرند.

theta و TFUEL

توکن TFUEL کاربردهای مختلفی در شبکه دارد. افرادی که این توکن را به عنوان پاداش دریافت کرده‌اند، می‌توانند دارایی‌هایشان را در صرافی‌های ارز دیجیتال معامله یا نقد کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند از این توکن برای باز کردن قسمت‌های پولی شبکه تتا و پاداش دادن به محتواسازهایی که از تماشای ویدیوهایشان لذت برده‌اند، استفاده کنند. می‌توان گفت ارز دیجیتال تتا توکن بومی شبکه و TFUEL توکن کاربردی آن است.

تاریخچه قیمت ارز دیجیتال تتا

بعد از راه‌اندازی توکن تتا در سال ۲۰۱۸ به مدت یک سال، روند متعادلی را تجربه کرد و نوسان جدی نداشت. این ارز دیجیتال تا یک سال با قیمت کم‌تر از ۰.۵ دلار معامله می‌شد. این روند ثابت در سپتامبر ۲۰۲۰ شکسته شد و قیمت ارز دیجیتال Theta روند صعودی به خود گرفت. این روند تا اواخر سال ۲۰۲۰ ادامه داشت، اما بعد از آن شیب صعودی گرفت و قیمت این ارز دیجیتال در ژانویه ۲۰۲۱ به بیش از ۲ دلار رسید. طولی نکشید که قیمت توکن تتا رکورد خود را ثبت کرد. قیمت این ارز دیجیتال در مارس ۲۰۲۱ اوج قیمت تاریخی‌اش  را در قیمتی نزدیک به ۱۵ دلار تجربه کرد. البته این قیمت بالا دوام زیادی نداشت و توکن Theta بعد از مدت کوتاهی دوباره با قیمت نزدیک به ۱ دلار خرید و فروش شد. در زمان نگارش این مقاله قیمت تتا ۴.۰۳ دلار است.

آیا ارز دیجیتال تتا معتبر است؟

پروژه تتا با Samsung VR همکاری می‌کند. در آینده‌ای نزدیک این دو کمپانی بزرگ تجربه بازی‌های واقعیت مجازی همه جانبه و پیشرفته‌تر از آنچه امروز وجود دارد را در اختیار مردم جهان قرار خواهند داد. تتا قرار است پهنای باند مورد نیاز و بستری برای به اشتراک گذاشتن محصولات واقعیت مجازی سامسونگ را فراهم کند.

یکی از نودهای اعتبارسنج فعال در شبکه تتا توسط سامسونگ کنترل می‌شود، به همین دلیل می‌توان گفت این کمپانی هم سهمی در موفقیت تتا دارد. سامسونگ برای به دست آوردن این نود اعتبارسنج در تتا می‌بایست بیش از ۱۰ میلیون ارز دیجیتال تتا سهام‌گذاری می‌کرد. البته اعتبارسنج‌های دیگری که در تتا فعالیت می‌کنند و همین قدر توکن Theta استیک کرده‌اند نیز ناشناس نیستند. چند مورد از نودهای اعتبارسنج تتا در اختیار کمپانی‌های بزرگی مثل سونی، بایننس و گوگل قرار دارد.

مطلب پیشنهادی  امنیت بیت کوین؛ آیا شبکه بیت کوین هک می‌شود؟

theta و sumsung VR

موضوع دیگری که باعث اعتبار تتا در بازار ارزهای دیجیتال و صنعت بلاکچین شده، نام‌های آشنایی است که در تیم توسعه‌دهنده آن دیده می‌شود. در حال حاضر استیو چن (Steve Chen)، هم‌بنیانگذار یوتیوب، به همراه جاستین کن (Justin Kan)، هم‌بنیانگذار Twitch، در تیم تتا فعالیت دارند.

پروژه تتا همچنین با پیام‌رسان مشهور لاین که در آسیای شرقی بسیار محبوب است و ماهانه ۱۶۷ میلیون کاربر دارد، همکاری می‌کند. همکاری این دو پلتفرم کاربران لاین را به استفاده از اپلیکیشن‌های Theta.tv و استفاده از ارز دیجیتال Theta ترغیب می‌کند و جامعه این پروژه را گسترش می‌دهد.

اعضای تیم مشهور و همکاران معتبر پروژه Theta باعث شده است که سرمایه‌گذاران از تحلیل فاندامنتال و اعتبار این پروژه آسوده‌خاطر باشند و با توجه به تحلیلی که نسبت به قیمت ارز دیجیتال تتا دارند، آن را بخرند یا بفروشند.

آینده ارز دیجیتال تتا

در قسمت قبل توضیح دادیم که پروژه تتا با چه شرکت‌هایی همکاری دارد و توسعه‌دهندگان آن چه افرادی هستند. اینکه پروژه تتا دوستان زیادی در رأس دنیای تکنولوژی دارد، واضح است؛ بنابراین پیشبینی اینکه تتا در آینده به یکی از پروژه‌های رأس تکنولوژی تبدیل می‌شود هم کار سختی نیست.

این پلتفرم در حال حاضر میلیون‌ها کاربر دارد و اگر به همین روند ادامه بدهد، در آینده‌ای نه چندان دور به پلتفرم اصلی پخش ویدیو در سراسر جهان تبدیل خواهد شد. همچنین می‌تواند در زمینه‌های دیگری مثل مزایده کلکسیون‌ها و ‌NFTها و همچنین پروژه‌های واقعیت مجازی فعالیت داشته باشد. اگر این اتفاقات رخ بدهد، ارزش بازار Theta تا سال ۲۰۲۴ به بیش از ۵۵ میلیارد دلار می‌رسد. در زمان نگارش این مقاله (ماه مه ۲۰۲۲) ارزش این پروژه ۴.۲ میلیارد دلار است.

روش خرید و فروش و نگهداری توکن‌ های شبکه Theta

ارز دیجیتال تتا جزو توکن‌های معتبر بازار است و به همین دلیل در لیست معاملاتی صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز مختلف در سراسر جهان قرار دارد. این ارز دیجیتال در صرافی‌های مشهور جهان از جمله بایننس، OKX، هیوبی، Bithumb، Crypto.com و… خرید و فروش می‌شود و با دارایی‌های مختلف جفت معاملاتی تشکیل می‌دهد. صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ، سوشی سواپ و پنکیک سواپ هم این توکن را در لیست معاملاتی خود عرضه کرده‌اند.

خرید و فروش و نگهداری ارز دیجیتال تتا

توکن تتا یک ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم بود و کاربران در ابتدا می‌توانستند آن را در تمام ولت‌های اتریوم ذخیره کنند، اما از زمانی که این توکن به بلاکچین اختصاصی خودش منتقل شد،‌ ولت‌های محدودی از آن پشتیبانی کردند. در ادامه به ولت‌های مشهوری که با استفاده از آن‌ها می‌توانید ارز دیجیتال تتا را ذخیره کنید، نام می‌بریم.

  • Guarda Wallet
  • Theta Wallet (ولت اختصاصی بلاکچین Theta )
  • Atomic Wallet
  • Trezor Wallet (ولت سخت‌افزاری)
  • MetaMask Wallet

کاربران ایرانی معمولا برای تراکنش‌های خود در صرافی‌های مختلف از ولت‌های اتمیک یا متامسک استفاده می‌کنند؛ خوشبختانه این ولت‌ها از ارز دیجیتال Theta هم پشتیبانی می‌کنند و برای ذخیره آن مناسب هستند.

کلام آخر

صنعت ارزهای دیجیتال و بلاکچین به اندازه‌ای قدرتمند شده که می‌خواهد با غول‌های تکنولوژی مثل یوتیوب و گوگل رقابت و آن‌ها را از میدان به در کند. این یک خبر خوشحال‌کننده برای کاربران و علاقمندان ارزهای دیجیتال است. البته این یک هشدار مهم برای افرادی که هنوز پتانسیل‌های این بازار را باور نکرده‌اند و هنوز قصد تغییر ندارند نیز هست.

در این مقاله ارز دیجیتال تتا و شبکه منحصر به فرد آن را بررسی کردیم و درباره کاربردها و خدماتی که به بشر ارائه می‌دهد، صحبت کردیم. پتانسیل‌های Theta باعث شده مزیت‌ها و قابلیت‌های بیشتری نسبت به یوتیوب و پلتفرم‌های انتشار محتوای کنونی داشته باشد. بنابراین اگر به پذیرش گسترده‌ای دست پیدا کند، به راحتی رقبای بزرگ خود را از میدان بیرون می‌کند. تکنولوژی بلاکچین و پلتفرم‌های غیرمتمرکز برای اکثر پلتفرم‌های متمرکز یک جایگزین حرفه‌ای دارند.

داموندمگ جزو معتبرترین منابع فارسی‌زبان درباره ارزهای دیجیتال است. اطلاعات منتشرشده در این مقاله توسط کارشناسان حرفه‌ای جمع‌آوری می‌شود. این اطلاعات از به‌روزترین و معتبرترین منابع موجود در حوزه ارزهای دیجیتال به دست می‌آیند. کارشناسان داموند توصیه‌ای برای خرید یا فروش هیچ ارز دیجیتالی ارائه نمی‌دهند و هرآنچه در این مقاله می‌خوانید برای افزایش اطلاعات و دانش شما در بازار ارزهای دیجیتال ارائه شده است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.