داموندمگ

تورچین چیست؟ معرفی صرافی THORChain با توکن RUNE

DAMOND
تورچین چیست؟ معرفی صرافی THORChain با توکن RUNE

صرافی غیر متمرکز تورچین چیست؟ صرافی‌های ارز دیجیتال پلتفرمی هستند که سرمایه‌گذاران و تریدرها در آن ارزهای دیجیتال را خرید و فروش می‌کنند. صرافی‌های رمزارزی به دو نوع تقسیم می‌شوند: صرافی‌های متمرکز نسل اول یا CEX و صرافی‌های غیرمتمرکز یا دکس  (DEX) که جدیدتر هستند.

استفاده از صرافی‌های متمرکز برای کاربران آسان‌تر است. این صرافی‌ها حجم نقدینگی بالاتری نسبت به همتایان غیرمتمرکز خود دارند. با این حال، نقطه ضعف صرافی‌های متمرکز کنترل‌های نظارتی موجود در آن‌هاست؛ این مراکز وجوه و حساب کاربران را به صورت کامل در اختیار دارند و می‌توانند در هر زمانی آن را مسدود کنند؛ این نقطه ضعف برای کاربران ایرانی مشکلات بسیاری ایجاد کرده است. صرافی‌های غیرمتمرکز از مزیت معامله ارز دیجیتال بدون نیاز به احراز هویت برخوردارند، اما در بحث نقدینگی از صرافی‌های متمرکز عقب هستند. مهم‌ترین مشکل صرافی‌های غیر متمرکز این است که امکان معامله دارایی‌هایی که بر بستر بلاکچین‌های مختلف هستند، در آن‌‌ها وجود ندارد. به عنوان مثال در صرافی غیر متمرکز یونی سواپ که بر بستر اتریوم کار می‌کند، امکان معامله مستقیم اتر و بیت کوین وجود ندارد.

صرافی غیر متمرکز تورچین (THORChain)، یک DEX منحصربه‌فرد است که امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال در بلاکچین‌های مختلف را فراهم می‌کند. کنجکاو هستید که تورچین چیست و چگونه این کار را انجام می‌دهد؟ پس با داموندمگ همراه باشید تا با چگونگی حل مشکل قابلیت همکاری بین بلاکچین‌ها در تور چین و مطالب دیگر در خصوص این صرافی غیر متمرکز آشنا شوید.

تورچین چیست؟

تورچین که ثورچین نیز تلفظ می‌شود، یک راهکار برای تعامل بین بلاکچین‌های مختلف است که می‌تواند به طور یکپارچه ارزهای دیجیتال را در بین آن‌ها به صورت غیرمتمرکز مبادله کند. نام این صرافی از نام اساطیری الهه رعد و برق که دارای چکش است گرفته شده است.

تورچین چیست؟

تورچین برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند که ارزهای دیجیتال را بین بلاکچین‌های مختلف معامله کنند، بدون اینکه به انتقال آن‌ها به یک بلاکچین واحد یا انجام تراکنش‌‌های اضافی نیاز داشته باشند. این پروتکل با ساخت یک قرارداد ارتباطی، اجازه می‌دهد بلاکچین‌های مختلف بتوانند با هم ارتباطی امن و مطمئن داشته باشند.

هسته پروتکل تورچین از شبکه‌ای از نود‌ها تشکیل شده که با کمک نرم‌افزار تندرمینت (Tendermint) و کازماس (Cosmos) ساخته شده‌ و امکان استفاده از ماژول‌های ترکیب‌پذیر را برای پروتکل فراهم می‌کند. این پروتکل از الگوریتم اجماع Tendermint BFT (تحمل خطای بیزانس) استفاده می‌کند؛ در این الگوریتم، حتی زمانی که یک سوم نودها از کار افتاده باشند، تراکنش‌ها بدون مشکل انجام می‌شود. این مکانیسم اجماع نقش مهمی را در شبکه تورچین ایفا می‌کند.

تاریخچه تورچین

تورچین طی رویداد هکاتون بایننس در سال 2018 ایجاد شد. تیم تورچین پس از پایان هکاتون به کار روی پروژه ادامه داد. آنها اینستا سواپ (Instaswap) را توسعه دادند و موفق به ایجاد یک شبکه کوچک شدند. اینستا سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که بر اساس پروتکل تورچین ساخته شده.

در جولای 2019، این تیم اولین محصول خود را به نام BEPSwap عرضه کرد که امکان معامله دارایی‌های BEP2 (دارایی‌هایی تحت استاندارد بلاکچین بایننس) را فراهم می‌کنند. با این حال، BEPSwap فقط به بلاکچین بایننس محدود بود و امکان مبادله با سایر بلاکچین‌ها را نداشت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  چیلیز چیست؟ ارز دیجیتال Chiliz با توکن CHZ

تیم تورچین طی یک عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز (DEX IDO) برای ادامه کار روی پروژه خود 1.5 میلیون دلار جمع آوری کرد. در آوریل 2021، آنها شبکه اصلی محدودی را منتشر کردند که به عنوان یک شبکه با چند بلاکچین (MCCN) شناخته می‌شد. این تیم شروع به ساخت یک بلاکچین مستقل کرد که می‌تواند به بلاکچین‌های خارجی پل بزند و در نتیجه انتقال بین چند بلاکچین را تسهیل کند.

 تورچین

به گفته یکی از نمایندگان رسمی تورچین ، این پلتفرم مدیرعامل، موسس و هیئت مدیره‌ای ندارد و توسعه و مدیریت پلتفرم از طریق GitLab سازماندهی شده است. علاوه بر این، کسانی که در حال حاضر روی این پروژه کار می‌کنند عمدتاً ناشناس هستند. به گفته این نماینده تورچین، ناشناس بودن اعضا به منظور حفاظت از پروژه و اطمینان از عدم تمرکز آن است.

چرا در تورچین سرمایه گذاری کنیم؟

صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ و پنکیک سواپ فقط اجازه مبادله در بلاکچین‌های اصلی خود را می‌دهند. از آنجایی که بلاکچین‌ها ایزوله هستند و با سایر بلاکچین‌ها ارتباط ندارند، تنها راه برای مبادله توکن‌های غیرمشابه، از طریق توکن‌های رپد شده (wrapped) یا پگ شده (pegged) است. توکن‌های رپد شده مانند WBTC دارایی‌هایی هستند که معادل آنها در بلاکچین اصلی قفل شده و در عوض کاربران توکن‌هایی در اختیار دارند که می‌توانند آن‌ها را در بلاکچین‌های دیگر خرج کنند. به عبارت دیگر رپد توکن‌ها دارایی‌‌هایی هستند که نماینده ارزش توکن اصلی در بلاکچین دیگری به شمار می‌روند. قیمت یک Wrapped Token کاملا به قیمت توکنی که بر اساس آن به وجود آمده وابسته است و در هر زمان قابلیت بازخرید دارد. بازخرید بدین معنی است که می‌توان رپد توکن را به نهاد صادرکننده پس داد و توکن اصلی را دریافت کرد.

به عنوان مثال، کاربری را تصور کنید که بیت کوین دارد، اما می‌خواهد از پروژه‌های دیفای موجود بر بستر اتریوم استفاده کند. او برای این کار به WBTC (یا بیت کوین رپد شده در شبکه اتریوم) نیاز دارد و برای خرید این توکن، باید مبلغ مورد نیاز را به صرافی ارسال کند. صرافی بیت کوین را در آدرسی مخصوص قفل و معادل آن توکن WBTC در شبکه اتریوم ایجاد می‌کند. در نتیجه کاربر می‌تواند از طریق WBTC در اتریوم تراکنش انجام بدهند و از خدمات دیفای استفاده کند. در نهایت، هر وقت که می‌خواهد بیت‌کوین خود را پس بگیرد، به سادگی درخواست می‌دهد، WBTC سوزانده می‌شود و بیت کوین قفل شده به حسابش برمی‌گردد.

 سرمایه گذاری در تورچین

 راه‌حل‌هایی مانند استفاده از رپد توکن مشکلات تعامل بلاکچین‌ها در صرافی‌های غیر متمرکز را کاهش می‌دهند، اما استفاده از رپد توکن‌ها دردسرهای جدیدی مثل کارمزد تراکنش‌های اضافی، مشکلات نقدینگی و مسائل امنیتی دارد. برخی از بزرگترین هک‌ها در فضای ارزهای دیجیتال از طریق رپد توکن‌ها انجام شده است. در نتیجه، توسعه‌دهندگان تورچین تلاش کرده‌اند تا جایگزین‌های بهتری برای رفع این نقص‌ها ایجاد کنند و به کاربران تجربه مبادله بین بلاکچینی امن‌تر و بهتر را ارائه دهند.

تورچین چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد، تورچین به شکل متفاوت و خلاقانه‌ای مشکلات مربوط به قابلیت همکاری بلاکچین‌ها را حل می‌کند. تورچین از چند استخر نقدینگی بزرگ استفاده می‌کند؛ تمام جفت ارزهای این استخرها شامل توکن رون (RUNE) است. ارز دیجیتال رون (RUNE) توکن اختصاصی شبکه تورچین است که مهمترین دارایی این شبکه محسوب می‌شود.

رمزارزهایی که بلاکچین جداگانه دارند مانند اتریوم و بیت کوین در یک استخر جداگانه با توکن RUNE قرار می‌گیرند. وقتی این دارایی‌ها مبادله می‌شوند، در واقع معامله مستقیم صورت نمی‌گیرد؛ یعنی برای خرید اتر با استفاده از بیت کوین، بیت کوین ابتدا با RUNE مبادله می‌شود و بعد از آن با RUNE اتر خریداری می‌شود. این دو تراکنش در یک زمان انجام می‌شوند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بهترین صرافی غیر متمرکز کدام است؟ 10 صرافی غیر متمرکز برتر دنیا

تورچین امکان انجام تراکنش‌های بدون کارمزد بین چند بلاکچین را برای معامله‌گران فراهم می‌کند. این صرافی ریسک‌های موجود در صرافی‌های متمرکز را هم ندارد و شما می‌توانید بدون احراز هویت در آن به ترید و مبادله توکن‌های دلخواه خود بپردازید.

استخر نقدینگی

استخر نقدینگی تورچین چیست؟ برخلاف سایر صرافی‌های غیرمتمرکز، تمام رمزارزهایی که در تورچین پشتیبانی می‌شوند، از طریق توکن رون معامله می‌شوند. تأمین‌کنندگان نقدینگی بایستی به اندازه توکن‌هایی که میخواهند مبادله کنند، توکن رون را در استخر نقدینگی واریز کنند. برای مثال اگر بخواهیم برای بیت کوین در صرافی تورچین، نقدینگی ایجاد کنیم، بایستی به مقدار مساوی بیت کوین و توکن رون را وارد استخر BTC/Rune کنیم. فرضا اگر قیمت یک بیت کوین 10 هزار دلار باشد و قیمت توکن رون در حدود 10 دلار باشد، برای ایجاد نقدینگی باید به ازای هر 1 بیت کوین، باید 1000 توکن رون را وارد استخر BTC/Rune کنیم.

ارز دیجیتال تورچین چیست؟

تفاوت تورچین با سایر صرافی‌های غیر متمرکز چیست؟

صرافی غیر متمرکز تورچین امکان مبادلات غیرمتمرکز بین چند بلاکچین را فراهم کرده است. از این نظر می‌توان آن را یک صرافی غیر متمرکز کاملا متفاوت در نظر گرفت. این صرافی در مقایسه با سایر DEX ها مانند پنکیک سواپ و یونی سواپ، مشکل قابلیت همکاری را با یک راه حل منحصر به فرد حل می‌کند، و حتی بستری را فراهم می‌کند که سایر پروژه های DEX می‌توانند روی آن اجرا شوند. انواع صرافی‌های غیر متمرکز مانند THORSwap و Skip Exchange روی شبکه تورچین اجرا شده‌اند.

برخی پروژه‌های دیفای مانند Thorstarter نیز توسط تورچین پشتیبانی می‌شوند. علاوه‌بر این، تورچین به دارندگان استیبل کوین‌ها و کاربرانی که نقدینگی خود را در استخرهای تورچین قرار می‌دهند، سود سالیانه قابل توجهی ارائه می‌دهد که این پروتکل را به ابزاری برای درآمدزایی بیشتر تبدیل می‌کند.

معرفی توکن رون (RUNE)

RUNE نماد ارز دیجیتال شبکه تورچین است. این توکن روی شبکه بایننس، راه‌اندازی شده است. کاربران می‌توانند با استیکینگ این ارز دیجیتال کشت سود انجام بدهند و درآمد غیرفعال داشته باشند. همچنین امکان تأمین نقدینگی در استخرهای تورچین نیز با استفاده از این ارز دیجیتال وجود دارد. توکن رون به عنوان یک جفت پایه برای سایر توکن‌ها در استخرهای نقدینگی و به عنوان دارایی تسویه استفاده می‌شود. یعنی مبادله سایر توکن‌ها از طریق توکن رون صورت می‌گیرد.

در ابتدا قرار بود حداکثر عرضه توکن رون، یک بیلیون باشد، اما در انتهای سال 2019 این مقدار به 500 میلیون توکن کاهش یافت. در حال حاضر حدود 330 هزار توکن ارز دیجیتال تورچین در گردش است.

توکن رون (RUNE)

آیا خرید RUNE یک سرمایه گذاری خوب است؟

تیم تورچین ناشناس است و سازندگان رسمی آن تنها با نام مستعار شناخته می شوند. با این حال، این پروژه توسط مؤسسات حسابرسی معتبر، از جمله CertiK، Halborn، و Trail of Bits ممیزی و حسابرسی شده است و این موضوع به پروژه اعتبار می‌بخشد.

پروژه تورچین به صورت متن باز ارائه شده و یک جامعه قوی از توسعه دهندگان و کاربرانی دارد که وب سایت پروژه را مدیریت می‌کنند. همچنین یک حساب کاربری در شبکه مدیوم (Medium) ​​دارد که در آن گزارش‌های هفتگی Thorchain منتشر و آخرین بروزرسانی‌ها و رفع باگ‌ها اعلام می‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ریپل چیست؟ ارز دیجیتال Ripple با توکن XRP

روند توسعه تورچین از زمانی که تیم موسس آن اولین کد را در سال 2018 نوشت، همواره در مسیری صعودی و بهبود مستمر بوده است. اضافه شدن 15 بلاکچین دیگر به شبکه تورچین یکی از موارد بسیار مهم برای اعتبار این پروژه به شما می‌رود. لیست مهم‌ترین بلاکچین‌هایی که Thorchain‌از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، عبارت است از:

با نقشه راه بلندپروازانه تورچین، شکی نیست که این پروژه یکی از مواردی است که باید به دقت زیر نظر بگیرید. جای تعجب نیست که بسیاری از کارشناسان و الگوریتم‌های پیش‌بینی، برای تورچین رشد قیمت را پیش‌بینی می‌کنند.

خرید ارز دیجیتال تورچین (RUNE)

بهترین روش برای خرید توکن رون با ریال ایران این است که در یک صرافی ایرانی معتبر تتر یا ارزهای دیجیتال دیگر را خریداری کنید و سپس آن را به یک صرافی خارجی که در آن مبادلات توکن RUNE انجام می‌شود، منتقل کنید. بدیهی است که اولین اولویت برای خرید این ارز دیجیتال صرافی Thoechain است. البته بسیاری از کاربران بین‌المللی ترجیح می‌دهند این توکن را از صرافی‌های مشهورتر بخرند.

در حال حاضر بیشترین معاملات ارز دیجیتال تورچین در صرافی‌های بایننس، کوکوین و FTX انجام می‌شود. توجه کنید که به دلیل افزایش تحریم‌های بین‌المللی روی ایران، برخی شرکت‌های مالی و صرافی‌های معتبر از همکاری با کاربران ایرانی‌ اجتناب می‌کنند. با این وجود صرافی‌هایی وجود دارند که به ایرانی‌ها سرویس می‌دهند و ما می‌توانیم در این پلتفرم‌ها معاملات خود را انجام دهیم. بنابراین پیش از انتقال دارایی‌های خود به صرافی خارجی اقدامات لازم را انجام دهید تا دارایی‌های خود را از دست ندهید.

پس از خرید ارز دیجیتال تورچین می‌توانید توکن‌های خود را به یک کیف پول که از شبکه بایننس پشتیبانی می‌کند منتقل کنید. کیف پول تراست ولت یکی از کیف پول‌هایی است که از شبکه BEP2 و توکن رون پشتیبانی می‌کند.

جمع بندی

تورچین یک راه حل نوآورانه برای مبادله دارایی‌ها در بین بلاکچین‌های مختلف به صورت غیر متمرکز ارائه می‌کند. با این حال، برنامه‌های این پروژه هنوز تکمیل نشده است. با به‌روزرسانی‌ها و ویژگی‌های بیشتری که هنوز در دست کار هستند، چشم‌انداز قیمت توکن RUNE، خوش‌بینانه است. اگرچه تیم این پروژه ناشناس است، اما آنها کاربران تورچین را از طریق رسانه اختصاصی خود و شبکه‌های اجتماعی در جریان آخرین پیشرفت‌ها قرار می‌دهند.

سوالات متداول

بهترین کیف پول برای نگهداری توکن تورچین چیست؟

شما می‌توانید توکن RUNE را در هر کیف پولی که از توکن‌های مبتنی بر بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند، نگهداری کنید.کیف پول تراست والت یکی از کیف پول‌هایی است که از شبکه BEP2 و توکن رون پشتیبانی می‌کند. ولت‌های سخت افزاری ترزور و لجر نیز امکان ذخیره سازی این ارز دیجیتال را فراهم می‌کنند.

آیا توکن رون را در صرافی نگهداری کنیم؟

خیلی از کاربران پس از خرید ارز دیجیتال از یک صرافی، توکن‌های خود را در کیف پول داخلی صرافی نگهداری می‌کنند اما این کار هرگز توصیه نمی‌شود. زیرا خطرات احتمالی  مسدود شدن دارایی به دلیل تحریم‌ها و هک شدن صرافی‌ها وجود دارد.

ویژگی اختصاصی تورچین چیست؟

تورچین به همه افراد در هر کجای جهان اجازه می‌دهد تا یک ارز دیجیتال را در یک بلاکچین با یک ارز دیجیتال دیگر در بلاکچین دیگر به صورت غیرمتمرکز و با حداقل کارمزد مبادله کند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.