داموندمگ

اقتصاد توکنی یا توکنومیکس انقلاب جدید در اقتصاد جهان

DAMOND
توکنومیکس

مهم‌ترین تحول‌های زندگی انسان در طول تاریخ بشر، انقلاب‌های اقتصادی بوده است. اقتصاد توکنی یا توکنومیکس را نیز می‌توان انقلاب اقتصادی آینده بشر دانست که قطعا تحول‌های بسیار زیادی در زندگی انسان، نحوه تعامل او با دنیا و شیوه کار کردن و کسب درآمد به وجود خواهد آورد.

در یک اقتصاد توکنی، تمام واسطه‌ها از بین خواهند رفت و پس از آن نیازی به بانک‌ها، بنگاه‌های املاک، شرکت‌های متمرکز بیمه و سازمان‌های اینچنینی نخواهد بود. علاوه بر این شیوه کار، تولید و کسب در آمد در جهان نیز متفاوت خواهد بود.

در توکنومیکس دیگر شرکت‌ها و ادارات فعلی با سلسله مراتب پیچیده و مدیرها و رییس‌ها وجود نخواهند داشت و دیگر نیازی به نظارت و مدیریت بر عملکرد کارکنان نیست. اقتصاد توکنی با ایجاد سازمان‌های غیرمتمرکز، بستری را به وجود می‌آورد که هر شخص برای سود و منفعت خود کار کند و در یک نظام عادلانه اقتصادی پاداش کسب کند.

در اقتصاد توکن محور، هر شخص یا تیم، کار، هنر و محصول خود را بدون نیاز به واسطه به فروش می‌رساند و به صورت عادلانه پاداش دریافت خواهد کرد. در این اقتصاد هر کس که بیشتر تلاش کند و کار بهتری ارائه کند، درآمد بیشتری خواهد داشت و کسانی که کمتر کار کنند و بازده مناسب نداشته باشند، منفعت کمتری کسب خواهند کرد.

در نتیجه می‌توان گفت در اقتصاد توکنی هر کس مالک حقیقی کار و اطلاعات خود است و توکنومیکس می‌تواند همان آرمان شهر انسانی باشد که در آن همه افراد به صورت برابر می‌توانند از منفعت‌ها و ثروت جهان بهره‌مند باشند و ناعدالتی‌ها و نابرابری‌ها به واسطه حذف شدن شرکت‌های مرکزدار، از بین خواهد رفت و هیچ رانت بزرگ اقتصادی برای افراد ثروتمند و قدرتمند وجود نخواهد داشت. در اقتصاد توکن محور هیچ جایی برای شرکت‌های بزرگی همچون گوگل، فیس بوک و آمازون وجود نخواهد داشت.

در ادامه مطالب بیشتری را در مورد اقتصاد توکنی و تحولات توکنومیکس در عرصه‌هایی همچون کار اداری، تولید انرژی، معامله ارزش، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و نظام اطلاعات و تحلیل داده بیان خواهیم کرد. چنانچه به مطالب این حوزه علاقه دارید، توصیه می‌کنیم که حتما تا انتهای این مقاله با داموند مگ همراه باشید.

توکنومیکس چیست؟

اقتصاد توکنی یا Token Economics که به صورت خلاصه به آن توکنومیکس گفته می‌شود، انقلاب اقتصادی آینده بشر است که می‌توان گفت با خلق بیت کوین و اتریوم و استفاده کاربردی از بلاکچین شروع شد و در آینده توکنومیکس با توسعه هر چه بیشتر تکنولوژی‌هایی همچون سازمان‌های غیرمتمرکز (DAO) و متاورس، به بلوغ خواهد رسید و به احتمال بسیار زیاد جایگزین نظام اقتصادی فعلی خواهد شد که بر پایه سرمایه‌داری، بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ مرکزدار شکل گرفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله‌های بلاکچین چیست؟ ، بیت کوین چیست؟ ، سازمان غیرمتمرکز (DAO) چیست؟ و متاورس چیست؟ را مطالعه کنید.

به همین دلیل از اقتصاد توکنی می‌توان به عنوان انقلاب جدید اقتصادی تاریخ بشر یاد کرد که تمام راهکار و نظریه‌های اقتصادی فعلی بشر را متحول خواهد کرد و ادبیات و نظریه‌های جدید اقتصادی را با خود به وجود خواهد آورد که هیچ تطابقی با عصر امروز نخواهند داشت. اجازه دهید قبل از آنکه توکنومیکس را توضیح دهیم، ابتدا به بیان تاریخ اقتصادی بشر و تحولات آن بپردازیم. دانستن این مسائل تاریخی، اهمیت ویژگی‌های انقلابی اقتصاد توکنی را برای ما روشن‌تر خواهد کرد.

تاریخچه کوتاهی از اقتصاد جهانی و تحولات آن

اقتصاد، معامله و پول جز جدایی‌ناپذیر از جوامع بشری هستند. بنابراین در طول تاریخ بشر هرگونه تغییر در نظام اقتصادی، باعث تحول‌های شدید در شیوه زندگی انسان‌ها شده و مسیر زندگی جوامع بشری و سرعت پیشرفت تمدن را زیادتر کرده است. در ادامه به معرفی سه انقلاب بزرگ اقتصادی می‌پردازیم که باعث کلید خوردن تحولات عظیم دیگر شده است.

اختراع پول، اولین انقلاب اقتصادی بشر

می‌توان گفت که اولین تحول اقتصادی بشر با اختراع پول ایجاد شد و انسان‌ها به وسیله پول توانستند راحت‌تر با یکدیگر معامله کنند و شکل‌های اولیه بانکداری و تجارت به وجود آمد. عصر پول و به وجود آمدن پول فیزیکی باعث شد که تجارت جهان شکل جدیدی به خود بگیرد. تاجران با چند صندوقچه پول می‌توانستند تا فاصله‌های زیادی سفر کنند و کالای مورد نظر خود را خریداری کرده یا به فروش برسانند.

معاملات راحت پولی با سراسر جهان، باعث شد که انسان‌ها سریع‌تر رشد کنند و برای کسب پول و سود بیشتر، اقدام به تولید محصولات بیشتر و جدیدتر کنند. وقتی که تقاضا برای یک کالا در یک گوشه جهان زیاد می‌شد، کسب سود و پول بیشتر باعث می‌شد که تاجران به آن نقطه از جهان بروند و نیاز به انتقال منابع در جهان باعث به وجود آمدن سیستم‌های نوین‌تر و جدیدتر می‌شد.

در گذشته، تمام پول‌ها و دارایی‌ها به شکل فیزیکی بود و بعد از مدت‌ها این قضیه موجب کند شدن پیشرفت بشر شد. در این برهه از تاریخ اقتصاد بشر، هر شخصی فقط به اندازه دارایی‌های فیزیکی خود قادر به انجام فعالیت اقتصادی بود و چیزی به اسم سرمایه‌گذاری و اخذ وام وجود نداشت.

نظام سرمایه‌داری عامل جهش تمدن بشر

نظام سرمایه‌داری، انقلاب اقتصادی بعدی بشر بود. در این عصر مفهومی به اسم سرمایه‌گذاری به وجود آمد و به قول اقتصاددان‌ها کیک اقتصادی بشر بزرگ شد. افراد در این سیستم می‌توانستند چندین برابر دارایی‌های فعلی خود فعالیت اقتصادی انجام دهند و همین موضوع باعث به وجود آمدن شرکت‌های بزرگی شد که باعث تحول بسیار زیاد در زندگی بشر شدند.

این انقلاب اقتصادی همزمان باعث کلید خوردن انقلاب صنعتی در جهان شد. به وجود آمدن بانک‌های بسیار بزرگ، بورس‌های بزرگ مالی، کارخانه‌های بزرگ خودرو، مواد شیمیایی، سلاح و نظام کشاورزی نوین از ثمرات همین انقلاب اقتصادی بودند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  وام ارزهای دیجیتال : راهنمای کامل وام گرفتن در بازار کریپتو

انقلاب دیجیتال در اقتصاد و برده‌داری نوین

با اختراع اینترنت و ورود به عصر دیجیتال، نظام سرمایه‌داری نیز وارد مسیر مدرن‌تر و جدیدتری شد و بعد از مدتی شرکت‌های اطلاعاتی و ارتباطی همچون گوگل، فیس‌بوک، آمازون و ماکروسافت توانستند سهم عظیمی از اقتصاد و ثروت جهان را به خود اختصاص دهند. این شرکت‌های بزرگ چندملیتی با سرمایه‌گذاری بسیار زیاد بر روی تکنولوژی‌های جدید دیجیتال و ارائه ابزارهای رایگان کاربردی، توانستند تسلط خوبی بر ارتباطات مردم جهان داشته باشند و اطلاعات بسیار زیادی از مردم جمع‌آوری کنند.

به طور مثال شرکتی همچون گوگل با ارائه رایگان ابزارهایی همچون موتور جستجو، نقشه و سایر ابزارها، توانست اطلاعات بسیار زیادی را از تمام مردم جهان و نحوه رفتار آنان جمع‌آوری کند. تحلیل این داده‌های ارزشمند با هوش مصنوعی، به گوگل این امکان را می‌دهد که بتواند بر تمام کارهای ما آگاهی داشته باشد و الگوهای اقتصادی و قیمتی آینده را پیش‌بینی کند. در واقع ثروت و ارزشمندی گوگل به خاطر جمع آوری همین اطلاعات ارزشمند است.

فیس بوک هم با تسلط بر شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی و اطلاعات ارزشمندی که به رایگان از کاربران خود جمع‌آوری می‌کند، می‌تواند بر رفتار مردم تاثیر بگذارد و اطلاعات خوبی از شخصیت کاربران خود ارائه کند. حتما این موضوع را شنیده‌اید که یک شرکت به نام کمبریج آنالیتیکس با استفاده از داده‌های فیس بوک، توانست بر روی رفتار کاربران تاثیر گذاشته و باعث انتخاب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری شود.

قدرت بی حد و مرز شرکت‌های بزرگ در عصر فعلی، بسیار ترسناک است و اندیشمندان زیادی هشدار می‌دهند که در آینده قدرت اختیار بشر تحت تاثیر این شرکت‌ها قرار خواهد گرفت و همه انسان‌ها به نوعی برده این شرکت خواهند شد. بنابراین گاهی اوقات به دلیل ناعدالتی‌های نظام سرمایه‌داری، به آن نظام برده‌داری نوین گفته می‌شود که همه افراد به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مجبور به کار و فعالیت برای پایدار ماندن شرکت‌های بزرگ و ثروتمند هستند.

توکنومیکس و انقلاب اقتصادی نجات بخش بشر

اقتصاد توکنی را می‌توان یکی از قدم‌های بزرگ برای پایان یافتن سلطه شرکت‌های بزرگ بر زندگی بشر دانست و به نوعی می‌توان آن را به عنوان راهی برای نجات مردم از سیستم برده‌داری نوین دانست.

در اقتصاد توکن محور تمام واسطه‌ها و سیستم‌های مرکزی به مرور حذف خواهند شد و افراد مالک حقیقی اطلاعات و کار خود خواهند بود. دیگر سلسله مراتب ادارای شرکت‌های بزرگ و مدیران ناظر به عملکرد کارکنان خود وجود نخواهد داشت. همه افراد می‌توانند کار خود را یک سیستم عادلانه و برابر به فروش برسانند و منفعت کسب کنند.

توکنومیکس با خلق بیت کوین متولد شد و با بلاک چین اتریوم راه خود را پیدا کرد. با گذشت چند سال از خلق ارزهای دیجیتال و استفاده از بلاک چین‌ها، روش‌های برای غیرمتمرکز کردن کارهای سنتی به وجود آمد و خلق ایده‌هایی همچون متاورس، آینده بسیار خوبی را برای توکنیزه کردن اقتصاد به وجود آورده است.

در ادامه به توضیح موارد استفاده اقتصاد توکنی در عرصه‌های مختلف همچون کار اداری، کشاورزی، تولید انرژی، تولید محتوا، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و نظام اطلاعات و تحلیل داده خواهیم پرداخت و بیان خواهیم کرد که توکنومیکس چگونه می‌تواند، زندگی آینده بشر را به صورت کاملا متحول کرده و وارد مسیر جدید کند.

کاربردها و تحولات توکنومیکس در زندگی انسان

یکی از ویژگی‌های اصلی توکنومیکس این است که تقریبا می‌تواند تمام ارزش‌های موجود را تبدیل به توکن کرده و قابل معامله کند. شما در یک اقتصاد توکنی به راحتی می‌توانید از ارزش‌هایی همچون پول یا یک اثر هنری گرفته تا ارزش کار خود را به توکن تبدیل کنید و آن را با دیگران معامله کنید. در این بخش قصد داریم به معرفی بخشی از کاربردهای اقتصاد توکن محور در عرصه‌های مختلف زندگی انسان بپردازیم.

اقتصاد توکن محور و سازمان‌های غیرمتمرکز

یکی از مشکلات کار کردن در سازمان‌های مرکز محور، سلسله مراتب‌های ادارای ناعادلانه و پیچیده‌ای است که اغلب از آن با عنوان برده‌داری نوین یاد می‌شود. اکثر کارمندان از این موضوع ناراحت هستند که اندازه ارزش کار خود حقوق دریافت نمی‌کنند و کسانی که در سلسله مراتب بالاتر هستند، به صورت ناعادلانه‌ای سود بیشتری کسب می‌کنند.

اغلب کارفرماها هم از بازدهی پایین کارمندان خود ناراضی هستند و همواره به دنبال راهکارهایی برای افزایش بازده شرکت خود هستند. سال‌هاست که شرکت‌های مرکزدار با سلسله مراتب اداری پیچیده و استفاده از راهکارهای جدید به دنبال افزایش بازدهی و افزایش رضایت کارمندان خود هستند، اما به نظر می‌رسد با سیستم فعلی این کار امکان‌پذیر نیست.

اقتصاد توکنی سیستم جدیدی از سازمان‌های بدون مرکز را برای آینده پیشنهاد می‌دهد. این سازمان‌های غیرمتمرکز فاقد یک هسته اصلی و سلسله مراتب رایج در جهان هستند. می‌توان گفت که در این نوع سازمان‌ها هر کس مدیر خود بوده و به فعالیت خود نظارت می‌کند.

در سازمان غیرمتمرکز، تعدادی فرد از سراسر جهان برای پیشبرد یک هدف دور یکدیگر جمع می‌شوند. هر شخص قسمتی از کار تخصصی را برعهده می‌گیرد. هر سازمان غیرمتمرکز توکن اختصاصی خود را دارد و کسانی که برای این سازمان کار می‌کنند، بر اساس میزان کار خود برای شبکه، توکن اختصاصی سازمان خود را دریافت می‌کنند.

این توکن در ابتدای تشکیل سازمان، ارزش خاصی ندارد؛ اما هر چقدر که سازمان پیشرفت و توسعه پیدا کند، توکن آن ارزشمندتر خواهد شد و کسانی که برای آن کار می‌کنند، ثروتمندتر خواهند شد. بنابراین نفع تمام کارمندان سازمان غیرمتمرکز در این است که تمام تلاش خود را برای پیشبرد اهداف سازمان انجام دهند و بالاترین بازدهی را داشته باشند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  شیبا اینو چیست؟ ارز دیجیتال Shiba Inu با توکن SHIB

در یک سازمان غیرمتمرکز تفاوت چندانی میان جایگاه افراد وجود ندارد، هر شخص که بیشترین کار و کمک را به ارتقای سازمان انجام دهد، پاداش بیشتر دریافت می‌کند و چنانچه شرکت به سود برسد، همه افراد با توکن‌های خود در سود شرکت سهم خواهند داشت.

در واقع این توکن‌ها را می‌توان به عنوان سهام یک سازمان غیرمتمرکز دانست که در دست تمام کارمندان آن وجود دارد و تنها یک شخص یا رییس مالک شرکت نخواهد بود؛ بلکه تمام کارمندان به اندازه میزان کار خود، مالک شرکت هستند. این موضوع هم باعث می‌شود بازدهی کار بالا برود، هم عدالت خوبی در پاداش گرفتن افراد به وجود می‌آید. افرادی که کار بیشتر انجام می‌دهند، به حق خود خواهند رسید.

اقتصاد توکنی و تولید انرژی پاک

آلودگی استفاده از سوخت‌های فسیلی، جهان را به سمت نابودی می‌برد. همچنین این سوخت‌ها در حال تمام شدن هستند و نگرانی زیادی در مورد آینده بشر وجود دارد. استفاده از انرژی‌های اتمی نیز راه چندان موثری برای تولید انرژی به حساب نمی‌آید.

تنها راه باقی‌مانده برای بشر استفاده از ظرفیت عظیم انرژی‌های تجدیدپذیر همچون خورشید، باد، جریان آب و سایر موارد طبیعی برای تولید انرژی است؛ اما بیشتر سیاستمداران فعلی به دلیل کم هزینه‌تر بودن انرژی فسیلی در کوتاه مدت، تمایلی به تولید انرژی با استفاده از منابع تجدیدپذیر ندارند و راه سنتی خود را برای نابود کردن جهان ادامه می‌دهند. از طرفی نمی‌توان نفوذ غول‌های نفتی در اقتصاد جهان و دولت‌ها را دست کم گرفت.

اما توکنومیکس راهکارهای ویژه‌ای را برای تولید و فروش انرژی تجدیدپذیر در اختیار همه افراد قرار می‌دهد. همه مردم از سراسر جهان می‌تواند انرژی رایگان خورشید و باد را تبدیل به انرژی الکتریکی کنند و مازاد انرژی خود را در یک بازار غیرمتمرکز توکنی به فروش برسانند.

به این شیوه هر شخص در سراسر جهان، می‌تواند نیروگاه مخصوص به خود را داشته باشد و علاوه بر اینکه انرژی خود را تامین کند، اضافه تولید خود را به صورت لحظه‌ای در بازار جهانی به فروش برساند و در عوض آن توکن دریافت کند. از این توکن‌ها می‌توان برای خرید کالاهای مورد نیاز استفاده کرد. در ضمن نیاز به نظارت دولت‌ها در این قضیه نیست.

کارخانه‌ها و صنعت‌گرهایی که به برق نیاز دارند، می‌توانند برق مورد نیاز خود را به راحتی از یک بازار رقابتی و ارزان تهیه کنند و مردم نیز می‌توانند علاوه بر تامین انرژی خود، با تولید انرژی پاک کسب درآمد کنند. به نظر می‌رسد با وجود توکنومیکس و انرژی‌های تجدیدپذیر، در آینده نیازی به سوخت‌های فسیلی نخواهد بود و دغدغه تامین انرژی در آینده بشر جایی نخواهد داشت. چرا که همه مردم جهان انگیزه این را خواهند داشت که شخصا نسبت به تولید انرژی اقدام کنند.

توکنومیکس و اینترنت اشیا

اقتصاد توکنی زمینه‌ای را فراهم می‌آورد نه تنها انسان‌ها، بلکه تمام اشیا و ماشین‌ها هم می‌توانند به سرعت و راحتی با یکدیگر معامله کنند. در آینده کامپیوتر شما حافظه و قدرت پردازش بدون استفاده خود را به یک کامپیوتر دیگر اجاره می‌دهد و در عوض آن توکن دریافت می‌کند.

در آینده هیچ راننده انسانی وجود نخواهد داشت و تمام ماشین‌ها به صورت خودران خواهند بود. در آینده خودروی شما بدون استفاده در کنار خیابان پارک نخواهد شد. در واقع هنگامی که خودرو بدون استفاده می‌ماند، به دنبال مسافر خواهد رفت و افراد دیگر را با دریافت توکن (پول) به مقصد خواهد رساند. این موضوع بسیار جالب است که در آینده ماشین شما برایتان کسب درآمد می‌کند و هیچ چیز، اضافه و بدون استفاده نخواهد بود. این موضوع می‌تواند باعث استفاده بهینه از منابع شود.

اقتصاد توکن محور و نظام اطلاعات جهانی

شاید باور نکنید که گران‌ترین چیز در دنیای فعلی، داده و اطلاعات است. همانطور که در بخش‌های ابتدایی متن گفتیم، عمده درآمد شرکت‌های بزرگی همچون گوگل و فیس‌بوک، از اطلاعاتی است که به رایگان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.

این اطلاعات باعث سلطه شدید این شرکت‌های بزرگ بر زندگی بشر می‌شود. آن‌ها به جریان زندگی ما آگاه هستند و می‌توانند موارد بسیار زیادی را در مورد ما پیش‌بینی کنند. در آینده ترس این وجود دارد که این شرکت‌ها تاثیر زیادی بر اراده بشر داشته باشند و بتوانند کنترل جوامع بشری را به دست گیرند.

اما در توکنومیکس هر شخصی مالک اصلی داده و اطلاعات خود است. شما می‌توانید به دلخواه اطلاعات جستجو، اطلاعات پزشکی و اطلاعات شبکه اجتماعی خود را با توکن به فروش برسانید و توکن به دست آمده را برای خرید اشتراک شبکه اجتماعی یا اشتراک موتور جستجو خرج کنید.

در اقتصاد توکنی داده‌های ارزشمند خود را به رایگان در اختیار گوگل قرار نخواهید داد و می‌توانید تعیین کنید که قصد فروش کدام دسته از اطلاعات خود را دارید. جالب نیست که می‌توانید مالکیت اطلاعات خود را داشته باشید و حتی آن را بفروشید؟ با این کار اطلاعات در یک فضای غیرمتمرکز پراکنده خواهند شد و تسلط شرکت‌های بزرگ بر زندگی بشر پایان خواهد یافت.

اقتصاد توکنی و هوش مصنوعی

جهان آینده، عصر ماشین، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی خواهد بود. ماشین‌ها اطلاعات خود را از مردم دریافت می‌کنند، یاد می‌گیرند و با قدرتی فوق العاده می‌توانند کارهای رایج را از سلطه انسان‌ها خارج کنند.

با وجود ماشین‌های پزشک، ماشین‌های جراح، ماشین‌های موزیکدان و سایر ماشین‌های دیگر، دیگر نیازی به انسان وجود نخواهد داشت و در آینده شاهد این خواهیم بود که همه کارها در سلطه ماشین‌ها خواهد بود.

اقتصاد توکن محور به این موضوع کمک بزرگی خواهد کرد. اول اینکه با وجود توکنومیکس، ماشین‌ها به راحتی می‌توانند تمام اطلاعات مورد نیاز را از مردم خریداری کنند و محدودیتی در تامین اطلاعات خود نخواهند داشت. دوم اینکه از آنجا که مالکیت اطلاعات در دست خود مردم است، شرکت‌های بزرگ نمی‌توانند از جمع‌آوری اطلاعات سواستفاده کنند و ماشین‌هایی برای خودشان بسازند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مفهوم متاورس (Metaverse) چیست و چگونه کار می‌کند؟ بررسی کامل فراجهان

متوجه هستید که چقدر خطرناک است که شرکتی همچون گوگل با حجم بسیار زیادی از داده‌های خود، یک ماشین طراحی کند که کنترل همه چیز را در اختیار خود بگیرد. این ماشین می‌تواند روند اقتصاد و رفتار مردم را پیش‌بینی کند و با الگوهای خود همه مردم را زیر سلطه خود بگیرد. در واقع انسان می‌تواند برده ماشین شود و این اصلا موضوع خوبی نیست.

اقتصاد توکنی می‌تواند باعث غیرمتمرکز شدن این ماشین‌ها شود. هیچ شرکت بزرگی مالک این ماشین‌های قوی نیست و همه افراد می‌توانند با پرداخت توکن از امکانات این ماشین‌ها استفاده کنند. شما اطلاعات خود را به این ماشین‌ها می‌فروشید و در عوض آن از خدمات آن‌ها بهره می‌برید. به جای آنکه ماشین بر شما تسلط پیدا کند، با او معامله خواهید کرد.

اقتصاد توکن محور و معامله ارزش

در توکنومیکس، می‌توانید تمام ارزش‌ها را تبدیل به توکن کنید و در کمترین زمان در فضای مجازی یا متاورس به فروش برسانید. انتقال مالکیت‌ها در اقتصاد توکنی با چند کلیک انجام خواهد شد و همه این کارها با مفهومی به نام توکن غیرقابل تعویض یا NFT ممکن می‌شود.

آیا شما مالک یک خودرو هستید و قصد فروش آن را دارید؟ در عصر توکنومیکس به راحتی مالکیت خود را تبدیل به یک توکن NFT کنید و این توکن را در بازار مجازی به فروش بگذارید. هر کس توکن NFT ماشین شما را بخرد و آن را در کیف پول خود داشته باشد، مالک ماشین شما خواهد بود.

آیا یک اثر هنری خلق کرده‌اید و قصد فروش آن در یک بازار جهانی را دارید؟ حق مالکیت اثر خود را تبدیل به یک توکن NFT کنید و آن را به فروش برسانید. آیا می‌خواهید خانه خود را بفروشید؟ باز هم همین کار را کنید.

همه معاملات در اقتصاد توکن محور با چند کلیک انجام خواهد شد. نه نیاز به بانک دارید، نه نیازی به دفتر ثبت اسناد رسمی دارید، نه نیاز به بنگاه معاملات دارید. به هیچ چیز نیازی نیست و می‌توانید ارزش‌ها و مالکیت‌های خود را توکنی کنید و در یک بازار جهانی عرضه کنید. همه چیز در چند دقیقه انجام خواهد شد و این بسیار شگفت انگیز است.

با وجود اقتصاد توکنی، متاورس هم به سرعت به بلوغ خواهد رسید. برای انجام کارها دیگر نیازی به حضور در دنیای واقعی وجود ندارد. کافی است که یک عینک واقعیت مجازی بزنید، چند سنسور بپوشید و وارد دنیای مجازی شوید. در این دنیای مجازی متاورس، می‌توانید سر کار بروید، در پاساژ‌های مجازی خرید کنید و حتی خودرو، ملک یا حتی اسب مورد علاقه خود را نیز خریداری کنید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله توکن NFT چیست؟ و مقاله کاربردهای متاورس را بخوانید.

اقتصاد توکنی و برقراری عدالت اقتصادی

یکی از مهم‌ترین انقلاب‌های اقتصاد توکنی، جهانی کردن اقتصاد و خارج کردن اقتصاد از سلطه بانک‌های مرکزی و سرمایه‌داران است. همانطور که می‌دانید در اقتصاد فعلی، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی کاملا بر سیاست‌های پولی و مالی کشورها تسلط دارند و می‌توانند همه چیز را دستکاری کنند.

در نظام اقتصادی فعلی، نرخ بهره، نرخ تورم، نرخ چاپ پول و همه چیزهای دیگر توسط بانک‌های مرکزی دستکاری می‌شود. این نظام باعث پخش رانت‌های بزرگ به شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌داران می‌شود و افراد عادی عملا اطلاعی از کارهای پشت پرده ندارند.

در برخی از موارد نیز عدم کارایی بانک‌ها منجر به ایجاد تورم می‌شود و هزینه ناکارآمدی بانک‌ها، به شکل تورم به مردم عادی تحمیل می‌شود. در یک شکل دیگر هم تحریم‌های اقتصادی را داریم که کشورهای قدرتمند برای پیشبرد اهداف خود به کشورهای دیگر تحمیل می‌کنند و با استفاده از این ابزارها قصد فشار به مردم کشورهای دیگر را دارند.

همه این‌ها نشان از یک نظام اقتصادی ناکارآمد و ناعادلانه است که بیشترین نفع آن برای ثروتمندان و بیشترین هزینه و ضرر آن برای اکثریت جامعه است. با بلوغ توکنومیکس، ادبیات اقتصادی جهان به طور کامل تغییر خواهد کرد و این نظام ناعادلانه به پایان خواهید رسید.

با غیرمتمرکز شدن امور در عصر اقتصاد توکنی، دیگر نیازی به تنظیم‌گری و نظارت بانک‌های مرکزی نخواهد بود. اقتصاد می‌تواند به شیوه خوبی جهانی شود و همه افراد جهان می‌توانند به صورت عادلانه از منفعت‌های آن استفاده کنند. رانت اطلاعاتی در این سیستم وجود نخواهد داشت و همه چیز به صورت شفاف در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. همچنین در این فضا امکان اعمال تحریم توسط کشورهای بزرگ به کشورهای کوچک وجود نخواهد داشت.

سخن پایانی

توکنومیکس انقلابی بزرگ در اقتصاد جهان و زندگی بشر است و می‌تواند با عوض کردن مبانی اقتصاد، شیوه زندگی بشر را به سمت زندگی عادلانه و برابری بیشتر هدایت کند. هیچکس از آینده با خبر نیست و مشخص نیست که اقتصاد توکنی چه زمان به بلوغ خود خواهد رسید؛ اما امیدهای خوبی درباره توکنومیکس وجود دارد و به نظر می‌رسد اقتصاد توکنی می‌تواند دنیا را به مکان مناسب‌تری برای زندگی تبدیل کند.

دنیایی که همه می‌توانند از تقسیم عادلانه منابع و ثروت بهره‌مند شوند. دنیایی که انسان‌ها مالک حقیقی کارها و اطلاعات خود هستند. دنیایی که از منابع پاک برای تولید انرژی استفاده می‌شود و دنیایی که بدون برده‌داری نوین اداره خواهد شد.

در این مقاله سعی کردیم توضیح دهیم که توکنومیکس چیست و جنبه‌های مختلف اقتصاد توکنی را برای شما بیان کنیم و شکل آینده با وجود انقلاب توکنومیکس را برای شما ترسیم کنیم. همه ما امیدوار هستیم که با وجود تکنولوژی‌های غیرمتمرکز و بلاک چین، آینده روشن‌تر و عادلانه‌تری در انتظار انسان‌ها باشد و به کمک اقتصاد توکن محور باز هم بتوانیم شاهد ارتقای تمدن بشری باشیم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.