داموندمگ

تریدینگ ویو چیست؟ آشنایی با ترفندهای TradingView

DAMOND
تریدینگ ویو چیست

در این مقاله از داموندمگ می‌خواهیم به شما بگوییم تریدینگ ویو چیست و چگونه می‌توانید از آن برای رسیدن به سودهای نجومی در بازار کریپتو استفاده کنید.

اگر بخواهید در بازار ارزهای دیجیتال، به درآمدهای خوبی برسید، باید معامله یا ترید (Trade) کنید. معامله‌گر یا تریدر (Trader) موفق کسی است که بتواند رفتار بازار را از روی نمودارهای قیمت، به خوبی تحلیل کرده و نقاط ورود و خروج به بازار یا خرید و فروش یک رمزارز را به خوبی شناسایی کند. این کار که اصطلاحا، تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) نامیده می‌شود، بدون داشتن ابزارهای کمک-تحلیلی که نمودارها و شاخص‌های مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، بسیار دشوار است.

در گذشته، تریدرها ، به صورت دستی و با تحلیل‌های آماری که روی کاغذ انجام می‌دادند، رفتار بازارها را تحلیل می‌کردند اما خوشبختانه، امروزه ابزارهای نرم‌افزاری بسیار متعددی برای این کار موجود است و هر کسی بدون داشتن کمترین دانش آماری و تنها با یک دانش ابتدایی در رابطه با شاخص‌های مختلف بازارهای مالی و کمی تجربه در این بازارها، می‌تواند با کمک گرفتن از نرم‌افزارهای تحلیلی، یک تریدر حرفه‌ای باشد.

یکی از این ابزارها برای تحلیل بازار کریپتو، تریدینگ ویو (TradingView) است که در این مقاله می‌خواهیم این ابزار و بعضی از ترفندهای آن را به شما معرفی کنیم. پیش از اینکه جلوتر برویم، باید به شما بگوییم که هیچ تحلیلی در بازارهای مالی، نمی‌تواند صد‌درصد درست باشد و معامله کردن در بازارهای مالی به کمک ابزارهای تحلیلی مثل تریدینگ ویو، فقط شانس موفقیت شما را بالاتر می‌برد.

تریدینگ ویو چیست؟

تریدینگ ویو یک پلتفرم اجتماعی است که نه تنها افراد فعال در بازارهای مالی می‌توانند در آن پروفایل بسازند و فعالیت‌های اجتماعی داشته باشند، بلکه نمودارها و شاخص‌های آماری بسیار متنوع و مفیدی برای تحلیل رفتار بازارهای مختلف، از جمله بازار رمزارزها را برای کاربران خود فرآهم می‌آورد. نمودارهای قیمتی در این شبکه اجتماعی، به صورت لحظه‌ای، به‌روز‌رسانی می‌شوند و با عضویت در این پلتفرم تحلیل تکنیکال می‌توانید از ابزارها و شاخص‌هایی که این پلتفرم در اختیار شما قرار می‌دهد، برای تحلیل تکنیکال در طیف گسترده‌ای از بازارهای مالی، استفاده کنید.

نحوه شروع به کار با تریدینگ ویو

آموزش تریدینگ ویو

برای شروع کار با این پلتفرم تحلیل تکنیکال، پیش از هر کاری، باید یک حساب کاربری بسازید، وقتی ساخت حساب کاربری به پایان برسد، تریدینگ ویو به طور خودکار، نمودار قمیتی پیشفرض شما را ذخیره می‌کند. این قابلیت تریدینگ ویو، بسیار کاربردی و مفید است. این پلتفرم، طرح‌های پولی نیز دارد که فعلا در رابطه با آن‌ها، صحبتی نمی‌کنیم.

بعد از ساخت یک حساب کاربری و باز کردن نمودار قیمتی سهمی که بیش از بقیه سهم‌ها، پیگیر آن  هستید، می‌توانید تنظیمات مورد نظر خود را در این پلتفرم، اعمال کنید. بهتر است که در شروع کار، نحوه نمایش قیمت، کندل‌ها، خطوط و دیگر مؤلفه‌های نمودارهای قیمتی را انتخاب کنید. در گوشه بالا و سمت چپ رابط کاربری تریدینگ ویو و درست کنار گزینه time frame، می‌توانید این کارها را انجام دهید. حالا که اینجا هستید، تایم فریم مورد نظر خود را هم انتخاب کنید. تایم فریم‌ها در این پلتفرم از یک ثانیه شروع می‌شود و بلندترین آن‌ها، بازه یک ماه است. سپس، می‌توانید تنظیمات شخصی بیشتری روی نحوه نمایش نمودار قیمت، انجام دهید.

برای دسترسی به تنظیمات پایه‌ای چینش عناصر در رابط کاربری تریدینگ ویو، می‌توانید روی صفحه، راست کلیک کنید یا اینکه از طریق کلیک کردن روی گزینه تنظیمات با آیکون شبیه به چرخدنده در گوشه بالا و سمت راست، مستقیما وارد این تنظیمات شوید. در اینجا امکان تنظیمات بسیار متعددی وجود دارد که بعضی از آن‌ها، صرفا جنبه زیبایی‌شناسی داشته یا تجربه کاربری شما در استفاده از این پلتفرم را بهتر می‌کنند و بعضی دیگر، واقعا کاربرد تکنیکال دارند.

از آن‌جایی که تعداد تنظیمات موجود در این بخش، بسیار زیاد است، احتمالا این سوال برای شما پیش خواهد آمد که این تنظیمات، به چه دردی می‌خورند و چه کارهایی انجام می‌دهند؟ بهترین کار این است که همه آن‌ها را آزمایش کرده و با آن‌ها، بازی کنید. گزینه‌های مختلف را فعال و غیرفعال کنید و ببینید که چه تغییری در نمودار قیمتی ایجاد می‌شود و سعی کنید راحت‌ترین و بهترین شکل رابط کاربری مناسب برای خودتان را پیدا کنید. در صورتی که از هر یک از تنظیمات انجام شده راضی نبودید، خیلی راحت با کلیک کردن روی دکمه Undo در بالای نمودار، آن تنظیمات را به حالت قبل، برگردانید.

مطلب پیشنهادی  جفت ارز دیجیتال یا جفت های معاملاتی چیست؟

در نظر داشته باشید که بعضی از گزینه‌هایی که در تنظیمات تریدینگ ویو می‌بنید، هیچ تغییری در نمودارهای رمزارزها ایجاد نمی‌کنند. برای مثال، تغییر تنظیمات dividends یا سود سهام، هیچ تغییری در نمودار رمزارزها ایجاد نمی‌کند زیرا ارزهای دیجیتال، سود سهام ندارند. حالا که کمی با محیط این پلتفرم بسیار محبوب تحلیل تکنیکال آشنا شدید، می‌توانیم ابزارها و قابلیت‌های مفیدی را که می‌توانید از آن‌ها در تحلیل بازار رمزارزها استفاده کنید، به شما معرفی کنیم. همچنان با ما همراه باشید.

ابزارهای تحلیلی مختلف تریدینگ ویو

ابزارهای تحلیلی تریدینگ ویو

حالا که گفتیم تریدینگ ویو چیست و چگونه می‌توانید کار کردن با آن را شروع کنید، وقت آن است که ابزارهای تحلیلی آن را به شما معرفی کنیم. همانطور که پیشتر گفتیم، کاربرد اصلی پلتفرم تریدینگ ویو برای کسانی است که می‌خواهند تحلیل تکنیکال انجام دهند. در هنگام استفاده از ابزار، دو روش کلی برای تحلیل تکنیکال وجود دارد:

  • ایجاد شاخص‌های مخصوص خود و استفاده از آن‌ها
  • استفاده از شاخص‌های موجود و پیش‌ساخته مثل بولینگر باندها، مووینگ اوریج و ….

در این بخش به شما خواهیم گفت که در سمت چپ رابط کاربری تریدینگ ویو، چه چیزهایی وجود دارند. در این بخش از رابط کاربری، یک جعبه ابزار بسیار کامل وجود دارد و شما می‌توانید در این جبعه ابزار، ابزارهای بسیار متنوعی، از یک خط ساده گرفته تا پلی‌لاین‌ها را پیدا کنید.

در آیکون دوم از سمت بالا که شبیه به یک خط است، به قابلیت‌های پایه‌ای ترسیمی، دسترسی پیدا می‌کنید. این ابزارها، بیش از هر ابزار دیگری کاربرد دارند زیرا در هر نوعی از تحلیل تکنیکال، نیاز به ترسیم خط روندها دارید. با ترسیم خط روندها، می‌توانید الگوهای کوتاه-مدت و بلند-مدت قیمتی را ببینید و با استفاده از دیگر ابزارها، تحلیل دقیق‌تری روی قیمت انجام دهید.

از آیکون بعدی که زیر آیکون «خط» قرار دارد، ابزارها کمی پیچیده‌تر می‌شوند. در صورتی که به تحلیل تکنیکال آشنایی نداشته باشید، هیچ کدام این ابزارها را درک نخواهید کرد و نمی‌توانید از آن‌ها، استفاده کنید.

ابزارهایی که در سمت چپ رابط کاربری تریدینگ ویو می‌بینید، تمامی ابزارهایی هستند که می‌توانید از آن‌ها در تحلیل تکنیکال استفاده کنید. حتی اگر با تحلیل تکنیکال هم آشنایی دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که با این ابزارها بازی کنید و ببینید که هر یک از آن‌ها، چه کاری انجام می‌دهند. ممکن است بعضی از این ابزارها برای شما آشنا باشند ولی نام آن‌ها را ندانید یا بعضی دیگر، به کلی برای شما ناآشنا باشند. نیازی نیست که برای استفاده از تریدینگ ویو و تحلیل تکنیکال در این پلتفرم، با تمامی این ابزارها، آشنا باشید. به یاد داشته باشید که گاهی اوقات، پایه‌ای‌ترین و ساده‌ترین تحلیل‌ها، بهترین تحلیل‌ها هستند.

در زیر این الگوهای مبهم و گیج کننده، نمادهای الگوهای مبهم‌تر و گیج‌کننده‌تری وجود دارد. یکی از ابزارهایی که بد نیست در اینجا، اشاره‌ای به آن داشته باشیم، شاخص ریسک به ریوارد (risk/reward) است. با کلیک کردن روی صورتک خندان در منوی ابزار سمت چپ تریدینگ ویو، شاخص ریسک به ریوارد، نمایش داده می‌شود. برای استفاده از این ابزار، فقط کافی است وسط آن را روی قیمت مورد نظر خود برای خرید قرار دهید و سپس، بالا و پایین آن را در حد سود و ضرر خود، تنظیم کنید. با این کار، نسبت ریسک به ریوارد به شما نمایش داده می‌شود. هر چه این نسبت پایین‌تر باشد، زمان بهتری برای خرید است.

زیر نسبت ریسک به ریوارد نیز ابزارهای مفید دیگری قرار دارند. در ادامه، شاخص‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید آن‌ها را به صورت پیشفرض به نمودار قیمت مورد نظر خود، اضافه کنید.

اندیکاتور تریدینگ ویو چیست؟

اندیکاتور تریدینگ ویو

در صورتی که به بالای صفحه رابط کاربری تریدینگ ویو نگاه کنید، گزینه‌ای تحت عنوان indicators به معنی شاخص‌ها و یک نماد در کنار آن، خواهید دید. در اینجا می‌توانید شاخص‌های بسیار متنوعی را که تعداد آن‌ها، فراتر از تصور شما است، ببینید.

مطلب پیشنهادی  استاندارد ERC20 و توکن ERC20 : سازوکار شبکه اتریوم

در بخش می‌توانید هم شاخص‌های خود تریدینگ ویو و هم شاخص‌های ساخته شده توسط فعالان در این پلتفرم را ببینید. در صورتی که یک تحلیل‌گر را دنبال و از او، الگو برداری می‌کنید، می‌توانید از شاخص‌های ساخته شده توسط او نیز استفاده کنید. همچنین، شما می‌توانید شاخص‌های مخصوص خود را بسازید.

شاخص‌های پیشفرض خود تریدینگ ویو، رایج‌ترین و پرکاربردترین شاخص‌ها در بازارهای مالی هستند. در مقابل، تعداد بسیار زیادی شاخص ساخته شده توسط کاربران وجود دارد که کاربران می‌توانند آن‌ها را لایک کنند. شما می‌توانید براساس تعدا لایک‌ها، تصمیم بگیرید که از یک شاخص استفاده کنید یا خیر. به علاوه، در صورتی که نام یک شاخص را بدانید، می‌توانید در اینجا، شاخص مورد نظر خود را جستجو کنید.

چگونه به تریدینگ ویو، اندیکاتور اضافه کنیم؟

در بالا، در رابطه با اندیکاتورها در تریدینگ ویو برای شما صحبت کردیم اما راه استفاده از آن‌ها در تریدینگ ویو چیست؟

برای اضافه کردن یک شاخص یا اندیکاتور مخصوص خود به تریدینگ ویو، باید کمی مهارت برنامه‌نویسی داشته باشید. در صورتی که تجربه زیادی نداشته باشید، این کار، بسیار سخت است. با این حال، تریدرهای حرفه‌ای می‌توانند با انجام اصلاحاتی روی بعضی از شاخص‌ها یا ساخت صفر تا صد یک شاخص مخصوص خود، بهتر ترید کنند. در صورتی که توانایی‌های لازم را داشته باشید، می‌توانید از این قابلیت، نهایت استفاده را ببرید.

برای اضافه کردن اندیکاتور به تریدینگ ویو، در پایین صفحه رابط کاربری، روی گزینه Pine Editor، کلیک کنید. با این کار، یک ویرایشگر پاین اسکریپت برای شما باز می‌شود. پاین اسکریپت، زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده برای ساخت اندیکاتورهای تریدینگ ویو است. تنها در صورتی می‌توانید شاخص اختصاصی خود را در این پلتفرم ایجاد کنید که به این زبان برنامه‌نویسی، تسلط داشته باشید.

دیگر قابلیت‌های تریدینگ ویو

پلتفرم TradingView، قابلیت‌هایی خیلی فراتر از نمایش نمودارهای قیمت، ترسیم خط روندها و نمایش اندیکاتورها دارد. در سمت راست صفحه رابط کاربری این پلتفرم، می‌توانید تمامی قابلیت‌هایی را که ارتباطی به نمودار قیمت ندارند، ببینید. این قابلیت‌ها به شما امکان تحلیل دقیق‌تر بازار را می‌دهند.

واچ لیست‌ها و پیام‌های هشدار در تریدینگ ویو چیست؟

tradingview

در بالاترین گزینه منوی سمت راست تریدینگ ویو می‌توانید واچ لیست خودتان را ببینید. منظور از واچ لیست، رمزارزهایی است که می‌خواهید آن‌ها را دنبال کنید. شما می‌توانید رمزارزهای مورد نظرتان را به واچ لیست خود، اضافه کنید. نام بعضی از رمزارزها بسیار شبیه به همدیگر است و بنابراین، مراقب باشید که رمزارز مورد نظر خود را به درستی به واچ لیست، اضافه کنید.

نماد دوم از سمت بالای منوی سمت راست، پیام‌‌های هشدار شما را نشان می‌دهد. این پیام‌های هشدار، هشدارهایی هستند که شما می‌توانید برای رسیدن یک سهم به یک محدوده قمیتی مشخص، تعیین کنید؛ به این صورت که وقتی سهم مورد نظر شما، به قیمت خاصی برسد، تریدینگ ویو، پیام هشداری برای شما ارسال کند.

برای مثال، ممکن است که شما بخواهید با کاهش قیمت بیت کوین به زیر ۵۵ هزار دلار، مقداری بیت کوین بخرید. برای این کار، نیازی نیست که لحظه به لحظه، قمیت بیت کوین را چک کنید بلکه خیلی ساده می‌توانید یک پیام هشدار برای رسیدن قیمت بیت کوین به زیر ۵۵ هزار دلار تنظیم کنید تا به محض شکسته شدن قیمت ۵۵ هزار دلار، تریدینگ ویو به شما پیام هشدار بدهد و شما خرید خود را انجام دهید.

اخبار و تقویم

تقویم تریدینگ ویو

گزینه سوم از بالا در منوی سمت راست رابط کاربری TradingView، گزینه اخبار با آیکونی شبیه به یک روزنامه است. در اینجا می‌توانید خبرهای مرتبط به رمزارزهای مورد نظر خود را که به طور لحظه‌ای، به‌روز‌رسانی می‌شوند، ببینید. به ویژه اگر به تحلیل فاندامنتال علاقه دارید، این گزینه برای شما بسیار مفید است. متأسفانه این قابلیت، بیشتر برای رمزارزهای مهم مثل بیت کوین، اتریوم، دوج کوین و … مفید است و اخبار مربوط به رمزارزهای کم‌اهمیت‌تر و آلت‌کوین‌ها، با سرعت بالایی، به‌روز‌رسانی نمی‌شوند.

به طور کلی، می‌توان گفت که چیزی که در این بخش از تریدینگ ویو می‌بینید اخبار کلی بازار رمزارزها است و نه اخبار مربوط به یک رمزارز خاص که شما آن را دنبال می‌کنید.

مطلب پیشنهادی  حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

دو گزینه بعدی در منوی سمت راست، خیلی برای فعالان بازار رمزارزها، مفید نیستند و بنابراین، از آن‌ها عبور می‌کنیم. گزینه بعدی، یک تقویم است که هم اطلاعاتی عالی در رابطه با شاخص‌های اقتصاد کلان و هم داده‌های آماری خاصی از رمزارز مورد نظر شما، ارائه می‌دهد.

تعاملات اجتماعی

شبکه اجتماعی تریدینگ ویو

با کلیک کردن روی آیکون لامپ در زیر گزینه تقویم، به ابزارهای اجتماعی مختلفی دسترسی پیدا می‌کنید. کاربرد این گزینه در تریدینگ ویو چیست؟

در اینجا می‌توانید وارد گروه‌های چت عمومی شوید، از نظرات دیگران استفاده کنید یا نظرات خود را به اشتراک بگذارید. دقت داشته باشید که به حرف‌های کسانی که در تلاش برای پامپ کردن رمزارزهای خاصی هستند، گوش ندهید. تحقیق خود را داشته باشید و بر اساس تحلیل‌های شخصی خود، معامله کنید. به علاوه، می‌توانید با دیگران در TradingView، چت‌های خصوصی هم داشته باشید.

دیگر قابلیت جالب در این قسمت، ابزار Streaming یا پخش زنده است که هنوز در نسخه بتا قرار دارد. در اینجا می‌توانید معاملات و تحلیل‌های دیگران را ببینید. در اینجا هم مراقب کسانی باشید که می‌‌خواهند رمزارزهای خاصی را پامپ کنند. به طور کلی، هر چه یک شخص در رابطه با پامپ شدن یک ارز، بیشتر صحبت می‌کنید، شما باید کمتر به حرف‌های او گوش دهید. در مقابل، اگر کسی تحلیل‌های منطقی ارائه می‌دهد و با دلیل و مدرک صحبت می‌کند، گوش دادن به صحبت‌هایش، ضرری ندارد.

کریپتو اسکرینر در تریدینگ ویو چیست؟

کریپتو اسکرینر تریدینگ ویو

پیش از اینکه وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید، باید تصمیم بگیرید که چه ارزی را بخرید. پلتفرم تریدینگ ویو برای این کار، یک کریپتو اسکرینر عالی دارد. از گوشه پایین و سمت چپ صفحه رابط کاربری این پلتفرم، دکمه‌ای تحت عنوان Stock Screener می‌بینید. با کلیک کردن روی این گزینه، می‌توانید آن را به crypto screener تغییر دهید تا تمامی رمزارزهای حاضر در تریدینگ ویو را مشاهده کنید. در این کریپتو اسکرینر، می‌توانید از فیلتر و شاخصه‌های مختلف برای پیدا کردن بهترین رمزارزها برای ورود به بازار، استفاده کنید.

پس از اینکه تعداد معدودی رمزارز جالب توجه پیدا کردید، می‌توانید آن‌ها را براساس نمودارهای قیمتی، تحلیل و مقایسه کنید.

همچنین، یک گزینه مقایسه با بیت کوین در گوشه بالا و سمت راست صفحه رابط کاربری دیده می‌شود. این قابلیت، بسیار مفید است و می‌توانید براساس آن، ببینید که هر رمزارز، در هر بخش از چرخه بیت کوین، چه رفتاری از خودش نشان می‌دهد.

یکی از امکانات بسیار جالب تریدینگ ویو، امکان معاملات آزمایشی یا  paper trading است. این قابلیت به شما امکان معامله کردن با پول غیرواقعی ولی با قیمت‌های واقعی را می‌دهد. با استفاده از این قابلیت، می توانید استراتژی‌های معاملاتی خود را آزمایش کنید و پس از اطمینان از درست بودن تحلیل‌ها و استراتژی‌های معاملاتی خود، با سرمایه واقعی وارد بازار شوید.

طرح‌های پولی TradingView

طرح‌های پولی تریدینگ ویو چیست؟

همانطور که پیشتر گفتیم، این پلتفرم، علاوه بر تمامی قابلیت‌ها و امکانات رایگانی که در بالا برای شما توضیح دادیم، دارای طرح‌های پولی است که امکانات بیشتری دارند. ارزان‌ترین این طرح‌ها، ۱۴ دلار بر ماه، هزینه دارد. در صورتی که تازه کار هستید، قابلیت‌های رایگان تریدینگ ویو برای شما کافی هستند.

طرح‌های پولی، نمودارهای بیشتری نمایش می‌دهند، امکان ذخیره کردن قالب‌های بیشتری دارند و با خرید آن‌ها می‌توانید به طور همزمان، از شاخص‌های بیشتری استفاده کنید. قاعدتا، مبتدی‌ها در این بازار ، نیازی به دیدن تعداد زیادی شاخص به طور همزمان ندارند و بهتر است که با همان ابزارهای رایگان، کار خود را پیش ببرند.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی ابزار تحلیل تکنیکال TradingView پرداختیم و بعضی از ترفرندهای تریدینگ ویو را به شما معرفی کردیم. همانطور که دیدید، TradingView فقط یک ابزار تحلیل تکنیکال با چند نمودار و شاخص نیست، بلکه یک پلتفرم بسیار کامل است که می‌توانید در آن، از شاخص‌های دیگران استفاده کنید، شاخص‌های مخصوص خود را بسازید، واچ لیست و پیام هشدار داشته باشید، از اخبار بازار مطلع شوید، تعاملات اجتماعی داشته باشید و حتی معاملات آزمایشی انجام دهید.

تمامی امکاناتی که در بالا برای شما توضیح دادیم، کاملا رایگان هستند اما طرح‌های پولی تریدینگ ویو چیست؟ این پلتفرم، به غیر از طراح‌های رایگان خود، طرح‌هایی پولی با امکانات بیشتر نیز ارائه می‌دهد که فقط برای تریدرهای کاملا حرفه‌ای، مناسب هستند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.