داموندمگ

توکن و استاندارد TRC10 چیست؟

DAMOND
توکن TRC10

استاندارد TRC10 ، اولین و رایج‌ترین استاندارد برای ایجاد توکن بر روی شبکه ترون است. ترون یک شبکه بلاکچینی همانند اتریوم است، که همه اشخاص به وسیله آن می‌توانند بلاکچین اختصاصی خود را به راحتی ایجاد کرده و توکن اختصاصی خود را تولید کنند. ترون همچنین به کاربران خود این قابلیت را می‌دهد، که بر روی شبکه برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد کنند.

پیش از این در مقاله اتریوم چیست؟ ویژگی‌های انقلابی اتریوم را توضیح دادیم و بیان کردیم که اتریوم چگونه دنیای ارزهای دیجیتال را متحول کرد و امکانی به وجود آورد که همه اشخاص بتوانند به راحتی بلاک چین اختصاصی خود را ایجاد کرده و توکن مخصوص به خود را عرضه کنند. همچنین قابلیت‌هایی همچون قرارداد هوشمند و برنامه غیرمتمرکز نیز به بلاک چین‌ها اضافه شد. برای خواندن اطلاعات بیشتر در مورد این موضوعات، می‌توانید مقاله قرارداد هوشمند چیست؟ را مطالعه کنید.

بعد از انقلاب اتریوم، افراد دیگری نیز سعی کردند تا پروژه‌های مشابه اتریوم را ایجاد کنند و نقطه ضعف‌های آن را برطرف کنند. یکی از این پروژه‌ها ترون بود. هنگامی که بلاکچین اصلی ترون راه‌اندازی شد، استاندارد TRC10 نیز به وجود آمد که کاربردی همانند استاندارد ERC20 در شبکه اتریوم داشت.

در این مقاله با زبان ساده و ذکر مثال توضیح می‌دهیم که استاندارد و توکن‌های TRC10 بلاکچین ترون چیست و چه تفاوت استاندارد TRC10 و TRC‌20 چیست؟ چنانچه به مباحث پایه‌ای ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستید، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه داموندمگ باشید.

استاندارد TRC10 چیست؟

ترون چیست؟

ترون یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین است که قصد دارد یکی از مهم‌ترین اهداف وب ۳ را محقق کند. در نسل دوم اینترنت، همیشه بین تولیدکننده‌های محتوا و مصرف‌کننده محتوا (مخاطبان) پلتفرم‌های واسطه وجود دارند. مثلا همین الان که شما این مطلب را می‌خوانید، گوگل واسطه محتوای ما با شماست. این موضوع باعث می‌شود درآمد اصلی تولید هر محتوا، به واسطه برسد و درصد کمی به تولیدکننده محتوا داده شود. مثلا در یوتیوب، زمانی که بازدید یک کانال یوتیوب بالا می‌رود، این پلتفرم می‌تواند از طریق تبلیغ در آن کانال درآمدهای چند میلیون دلاری به دست آورد، اما تنها بخشی از این درآمد را به ادمین کانال و تولیدکننده محتوا می‌دهد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن wXRP + کاربردهای توکن رپد شده ریپل

ترون قصد دارد بستری برای محتواسازان فراهم کند تا بتوانند محتواهایشان را بدون واسطه در اختیار مخاطبان قرار بدهند و اگر قرار است درآمدی هم از این طریق داشته باشند، همه آن به خودشان برسد. حذف واسطه‌ها یکی از اهداف وب ۳ و بلاکچین است که ترون برای دستیابی به آن در زمینه محتواهای دیجیتال تلاش می‌کند.

استاندارد  TRC10 در بلاک چین ترون

همانطور که در مقاله ترون چیست؟ توضیح دادیم، ترون بلاک چینی همانند اتریوم است که به منظور ارائه قابلیت‌های اتریوم با روشی توسعه‌یافته و بهینه‌تر ایجاد شد. همه افراد می‌توانند با کمترین هزینه و بدون دانش فنی، بلاک چین شخصی خود را بر روی ترون راه اندازی کنند و توکن اختصاصی خود را تولید کنند.

کارمندان یک شرکت بزرگ را در نظر بگیرید. هر یک از این کارمندان نام اختصاصی خود را دارند، چهره آن‌ها با یکدیگر متفاوت است و حتی شاید کار آن‌ها نیز متفاوت باشد؛ اما چیزی که در همه این کارمندان مشترک است، استاندارد لباس پوشیدن آن‌هاست که لباس سازمانی یا یونیفورم نام دارد. یونیفورم استانداردی است که همه کارمندان را یکپارچه و یک شکل می‌کند و فقط با دیدن لباس کارمندان متوجه خواهید شد که برای چه شرکتی کار می‌کنند.

استاندارد TRC10 نیز همانند یونیفورم برای کارمندان یک شرکت است. درست است که هر کدام از توکن های ساخته شده بر بستر ترون نام اختصاصی و کاربرد خاص خود را دارند، اما همه این توکن‌‌ها از یک استاندارد نرم افزاری خاص پیروی می‌کنند که مانند یونیفورم آن‌ها را یکپارچه می‌کند.

همه توکن‌های اختصاصی که بر روی شبکه ترون ایجاد می‌شوند، با اینکه مستقل و اختصاصی هستند باید از الگوی یکپارچه‌ و یک استاندارد واحد، به نام TRC10 پیروی کنند و نمی‌توانند دارای استانداردهای نرم افزاری گوناگون باشند. بنابراین به اینگونه ارزهای دیجیتال ایجاد شده بر بستر ترون، توکن های TRC10 نیز گفته می‌شود.

ویژگی TRC10

ویژگی‌های اصلی استاندارد TRC10

یکی از علت‌های استقبال کاربران فضای دیجیتال از ترون، ایده نوین و جذاب آن است. اما این موضوع علت‌های دیگری هم دارد. ترون با توسعه ویژگی‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم، موفق شده جامعه گسترده‌ای به دست آورد و از رقبایش در این زمینه پیشی بگیرد.

  • این استاندارد نرم افزاری بسیار ساده است. بنابراین توسعه‌دهندگان به راحتی می‌توانند توکن‌های TRC10 را تولید کنند.
  • کارمزد انتقال توکن‌های TRC10 بسیار ارزان است. بنابراین اگر از پرداخت کارمزدهای انتقال بالا در شبکه اتریوم و توکن‌های ERC20 ناراضی هستید و به دنبال راه ارزان‌تر برای انتقال ارزهای دیجیتال هستید، می‌توانید رمزارزهای مورد نظر خود را به شکل توکن TRC10 خریداری کنید و آن‌ها را به کیف پول‌های پشتیبانی کننده از توکن TRC10 انتقال دهید.
  • کیف پول‌های زیادی از استاندارد TRC10 پشتیبانی می‌کنند، بنابراین برای ذخیره‌سازی توکن‌های TRC10 دچار مشکل نخواهید بود و دست شما برای استفاده از کیف پول‌های متفاوت، کاملا باز است. چرا که تقریبا تمام کیف پول‌های معروف از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  چیلیز چیست؟ ارز دیجیتال Chiliz با توکن CHZ

تفاوت استاندارد TRC10 و TRC20 بلاک چین ترون

تفاوت TRC10 و TRC20

پس از آنکه ویژگی برنامه‌های غیرمتمرکز یا Dapp بر روی بلاک چین ترون راه‌اندازی شد. شبکه نیازمند یک استاندارد انعطاف پذیرتر بود تا بتوان از آن بر روی برنامه‌های غیرمتمرکز نیز استفاده کرد. توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی ترون، علاقه‌مند بودند که بتوانند در برنامه خود توکن‌های ERC20 را نیز قبول کنند.

بنابراین یک استاندارد دیگر به نام استاندارد TRC20 در شبکه ترون ایجاد شد که از لحاظ نرم افزاری، کمی پیچیده‌تر از TRC10  بود؛ اما در عوض انعطاف‌پذیری خوبی در برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد می‌کرد و باعث کارآمدتر شدن Dappهای موجود بر بستر ترون می‌شد. در این بخش پقصد داریم درباره تفاوت دو استاندارد TRC10 و TRC20 بلاک چین ترون صحبت کنیم و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توکن TRC20، می‌توانید مقاله استاندارد TRC20 چیست؟ را مطالعه کنید.

ویژگی‌هاTRC10TRC20
میزان سختی یادگیری توسعه دهندگانآسانمتوسط
منحنی ساختار یادگیری توکن (برای سرمایه‌گذاران)آسان (ساختار معمول)متوسط (قبل از ارسال به آدرس قرارداد، باید ساختار هر توکن را یاد بگیرید)
منحنی ساختار یادگیری توکن (برای کیف‌پول‌ها)آسان (ساختار معمول)متوسط (قبل از ارسال به آدرس قرارداد، باید ساختار هر توکن را یاد بگیرید)
ردیابی آساندارد – به صورت داخلیبرای ردیابی به یک بستر مجزا نیاز دارید
امکان اعشارندارددارد تا ۱۸ رقم
کارمزد تراکنش‌هابیش از ۱۰۰۰ برابر ارزان ‌تر از  TRC20بیش از ۱۰۰۰ برابر گران‌تر از  TRC10

کدام یک بهتر است؟

توسعه‌دهندگان با توجه به کاربردی که انتظار دارند و ویژگی‌های هرکدام از استانداردهای TRC-10 و TRC-20‌باید استاندارد مناسب را انتخاب کنند. هرکدام از این دو استاندارد برای دسته‌ای خاص از محتواها مناسب هستند. برای سرمایه‌گذاران هم این استانداردها تفاوت چندانی ندارد. نکته مهم بازار ارز دیجیتالی است که روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. تنها تفاوتی که TRC بودن یک توکن برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند، این است که محدودیت بیشتری در ترید دارد. یعنی یا فقط می‌توانید آن را با توکن‌های موجود بر بستر ترون معامله کنید یا به کمک صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، این توکن را به توکنی مبتنی بر اتریوم یا سایر بلاکچین‌ها تبدیل کنید. ارزشمندی یک توکن به ویژگی‌های فاندامنتال بستگی دارد و نوسان‌های قیمتش هم در تحلیل تکنیکال مشخص می‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  وی چین چیست؟ ارز دیجیتال VeChain با توکن VET

مقایسه TRC20 و TRCC10

یکی از معایب بلاکچین‌ها که چالش‌های بسیاری برای کاربران ارزهای دیجیتال ایجاد کرده، ایزوله بودن آن‌هاست. وقتی بدون واسطه‌ای مثل صرافی نمی‌توانید توکن TRC-10 را به TRC-20 تبدیل کنید، یعنی بلاکچین ترون ایزوله است و امکان انتقال توکن‌های آن به بلاکچین‌های دیگر وجود ندارد. در حال حاضر راهکارهای مختلفی برای تبدیل توکن‌های بلاکچین‌های مختلف به یکدیگر ارائه شده، اما هیچکدام از آن‌ها به اندازه‌ای کاربردی نبوده‌‌اند که کاربران آن‌ها را با استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال جایگزین کنند.

سخن پایانی

بلاکچین ترون همانند اتریوم، بستری را فراهم آورده است تا همه افراد بدون نیاز به دانش فنی و با کمترین هزینه بتوانند بلاکچین اختصاصی خود را راه‌اندازی کرده و پول اختصاصی خود را ایجاد کنند. این ارزهای دیجیتال اختصاصی بر بستر بلاکچین ترون، باید از استاندارد TRC10 پیروی کنند. به همین دلیل به آن‌ها توکن های TRC10 نیز گفته می‌شود.

استاندارد TRC10یک قانون نرم افزاری برای یکپارچه کردن توکن‌های ایجاد شده بر بستر ترون است که در این مقاله با زبان ساده درباره چیستی و ویژگی‌های آن صحبت شد و در انتهای مقاله نیز مقایسه‌ای میان استاندارد TRC10 و TRC20 ترون انجام شد. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم و سهمی در افزایش آگاهی شما داشته باشیم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

2 پاسخ

  1. سلام مقداری usdcبر روی شبکهtrc10دارم اما نمیدونم چطور باید بفروشم اگه میشه راهنماییم کنید ممنونم

    1. سلام دوست عزیز. میتونین از صرافی غیرمتمرکزی که در کیف پول Math Wallet هست استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.