داموندمگ

دامنه غیرقابل توقف (Unstoppable Domain) چیست؟

DAMOND
دامنه غیرقابل توقف چیست؟

دنیای دیجیتال با ظهور فناوری‌های جدیدی مانند بلاک چین روز به روز در حال تغییر است. امروزه کاربران کریپتو به دنبال راه‌هایی آسان تر برای انتقال ارزهای دیجیتال خود به شیوه همتا به همتا هستند تا بتوانند احتمال اشتباه املایی در آدرس کیف پول‌های رمزنگاری‌شان را کاهش دهند. همان‌طور که می‌دانید آدرس‌های کیف پول‌ها یا کلید عمومی شامل حروف و اعداد زیادی است که امکان اشتباه هنگام ارسال آن‌ها وجود دارد. Unstoppable Domains  نه تنها برای حل این مشکل، بلکه برای کمک به کاربران آنلاین برای ورود به web3 ایجاد شده است. در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به معرفی دامنه های غیرقابل توقف، بررسی مزیت‌های آن‌ها نسبت به دامنه های سنتی و نحوه کار آن‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

چرا به آدرس‌های رمزنگاری قابل خواندن توسط انسان نیاز داریم؟

فناوری بلاک چین در بسیاری از صنایع قابل استفاده است. با این حال، محبوب ترین استفاده از بلاک چین، نگهداری امن از دارایی‌ها در قالب ارزهای دیجیتال است. بلاک چین ها تمام سابقه‌های تراکنش کیف پول‌های رمزنگاری را ثبت می‌کنند، که از بسیاری جهات شبیه روشی است که بانک‌ها سوابق مشتریان خود را نگهداری می‌کنند. مزایای استفاده از بلاک چین و ارزهای دیجیتال می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای یک سیستم اقتصادی جهانی حتی در مناطق دورافتاده ایجاد کند. با این حال، این سیستم جدید می‌تواند چالش‌های جدیدی را برای کاربران خود ایجاد کند.

رایج‌ترین چالش، نحوه ایجاد کیف پول‌های رمزنگاری شده است. هنگامی که فردی برای ثبت نام یک حساب جدید به بانک می‌رود، به سادگی اطلاعات شناسایی خود را با بانک به اشتراک می‌گذارد. در مورد بلاک چین، هر «حساب» که به عنوان کیف پول رمزنگاری شناخته می‌شود، دارای رشته‌های پیچیده، تصادفی و طولانی از اعداد و حروف است. این رشته‌های طولانی کاراکترها برای اکثر کاربران ارزهای دیجیتال چالشی ایجاد می‌کنند و اغلب ممکن است منجر به اشتباهات تایپی تصادفی شوند. اگر فردی در وارد کردن آدرس کیف پول اشتباهی مرتکب شود و دارایی خود را به آدرس اشتباهی ارسال کند، معمولا قابل بازگشت نیست. بنابراین به شیوه ای نیاز خواهیم داشت که بتوانیم ظاهر این آدرس‌ها را تغییر دهیم.

اشکال اصلی آدرس های رمزنگاری چیست؟

آدرس کیف پول رمزنگاری یا آدرس عمومی برای هر کسی که می‌خواهد وجوه ارز دیجیتال را برای شما ارسال کند، مورد نیاز است. ممکن است متوجه شده باشید که اکثر منابع آنلاین کمک های مالی رمزنگاری را نیز می‌پذیرند و آدرس کیف پول خود را به اشتراک می‌گذارند. در حالی که ارسال آدرس کیف پول با استفاده از وسایل الکترونیکی ساده است، چرا که می‌توانیم به راحتی آدرس رمز ارز را کپی و جایگذاری کنیم، اما در تعاملات فیزیکی و زنده این امکان وجود ندارد.

آدرس های رمزنگاری به گونه ای ساخته شده‌اند که قابل خواندن توسط کامپیوترها و دستگاه‌های الکترونیکی باشند. مانند آدرسی که در زیر مشاهده می‌کنید.

0xc8A60D3827fA6877785F3B6c6A941f8388288725.

در حالی که تولید آدرس کیف پول با استفاده از اعداد و حروف تصادفی یک راه بسیار خوب برای شناسایی آدرس منحصر به فرد کیف پول است، چالش‌هایی را هم برای کاربران ایجاد می کند. بهترین راه برای اشتراک گذاری آدرس رمزنگاری ولت دیجیتال، کپی و پیست کردن آن است. اما ممکن است گاهی این کار امکان پذیر نباشد، به عنوان مثال اگر مجبور باشید آدرس کیف پول خود را به صورت نوشته ای روی کاغذ ارائه کنید، امکان اشتباه وجود دارد. اگر اشتباهی از طرف شما یا شخصی که آدرس را وارد می کند به وجود بیاید، دارایی از بین می‌رود و قابل بازگرداندن نیز نخواهد بود.

اشکال آدرس های کیف پول

مشکل این است که این رشته کاراکترها برای کامپیوترها قابل درک است نه برای انسان، به همین دلیل به خاطر سپردن تعداد زیادی عدد و حروف برای انسان کار دشواری است. دامنه های غیرقابل توقف پاسخی به مشکلات این‌چنینی هستند که از جمله راهکارهای بلاک چینی برای سهولت انجام کار توسط کاربران به حساب می آیند.

دامنه های غیرقابل توقف یا Unstoppable Domain چیست؟

Unstoppable Domains یک شرکت استارتاپی است که اولین بار در سال 2018 راه اندازی شد. این  شرکت در سانفرانسیسکو مستقر است که هدف آن اتصال web2 و web3 با استفاده از بلاک چین است.  Unstoppable Domainsتوسط متیو گولد، بوگدان گوسیف، بردلی کام و برادن پزشکی تأسیس شده است. گولد مدیر عامل شرکت است و بر تیمی متشکل از صد نفر نظارت دارد.

دامنه غیرقابل توقف یک آدرس وب است که می‌تواند به یک بلاک چین متصل شود. این دامنه به جای استفاده از DNS که در وب سایت‌های سنتی استفاده می‌شد، از یک راه حل مبتنی بر بلاک چین به نام سرویس نام رمزگذاری یا CNS (crypto name service) استفاده می کند. این سرویس، نام‌های دامنه قابل خواندن برای انسان را ارائه می‌دهد که می‌توانند به کیف پول‌های ارز دیجیتال شما متصل شوند. با این حال، Unstoppable Domains  به دنبال تقلید از سیستم DNS است، در حالی که کاربران برای دسترسی به وب‌سایت‌ها نیازی به دانستن آدرس‌های IP ندارند، اما نیاز به اتصال به آدرس های کیف پول کریپتو (کلیدهای عمومی) خواهند داشت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  الگوریتم اثبات سهام چیست؟ کاربرد Proof of Stake یا PoS چیست؟

با استفاده از این دامنه‌ها برای انتقال رمز ارز به جای اشتراک گذاری رشته‌های طولانی از کاراکترها، می‌توان از دامنه های شخصی سازی شده‌ای استفاده کرد که به راحتی می‌توان به خاطر سپرد. در واقع دامنه‌ها ارتباطی بین کاراکترهای آدرس کیف پول هستند که در ظاهر چیزی شبیه به “YourName.crypto” خواهند بود که امکان به خاطر سپردن آن‌ها آسان است و امکان اشتباه را کاهش می‌دهند. این روش امکان تراکنش آنلاین ارزهای دیجیتال را بسیار آسان تر از قبل می کند.

استفاده از نام دامنه نیاز به دانستن آدرس عمومی گیرنده شامل کاراکترها را از بین می‌برد. وب مسترها همچنین می‌توانند از یک دامنه غیرقابل توقف برای ایجاد وب سایت‌های غیرمتمرکز استفاده کنند که می‌توانند در IPFS یک سیستم ذخیره سازی همتا به همتا ایجاد کنند. در این روش علاوه بر ذخیره سازی، نحوه به اشتراک گذاشتن فایل ها نیز به شکل توزیع شده همتا به همتا خواهد بود.

ویژگی های دامنه های غیرقابل توقف

طبق آنچه گفته شد با استفاده از دامنه های غیرقابل توقف کاربران دیگر نیازی به استفاده از آدرس های طولانی نخواهند داشت. کافی است نام دامنه خود را برای فرستنده ارسال کنند و وجوه به طور خودکار به آدرس کیف پول رمزنگاری کاربران ارسال شود. علاوه بر این مزیت که تبادلات رمز ارزها را بسیار آسان کرده است، استفاده از دامنه های غیرقابل توقف کاربردهای دیگری هم دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

مالکیت کامل:

با استفاده از Unstoppable Domains شما امکان کنترل کامل بر دامنه‌هایی که ایجاد می‌کنید را خواهید داشت.

مبتنی بر بلاک چین:

بلاک چین

دامنه شما مبتنی بر بلاک چین است، این بدان معناست که می‌توانید از سایر خدمات غیرمتمرکز مانند انتقال و به روز رسانی‌های موجود استفاده کنید. از جمله برنامه‌های غیرمتمرکزی که توسط دامنه های غیرقابل توقف پشتیبانی می‌شوند، می‌توان به کیف پول کوین بیس، مای اتر ولت و اوپن سی اشاره کرد.

ورود نامحدود در سراسر وب:

با استفاده از این سرویس شما می‌توانید از دامنه خود برای استفاده از برنامه‌ها و سرویس‌های مختلف برای تجربه یکپارچه در web3 استفاده کنید. صدها برنامه DA در حال حاضر یکپارچه شده‌اند و تعداد بیشتری نیز در حال انجام هستند. برخی از برنامه‌های web2 مانند بازی‌ها، متاورس‌ها و وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک از دامنه‌های غیرقابل توقف پشتیبانی می‌کنند.

حفاظت از داده ها:

دامنه های NFT از داده های شخصی شما محافظت می‌کنند. با استفاده از دامنه های غیرقابل توقف کاربران تجربه جدیدی از حریم خصوصی و امنیت در خصوص هویت دیجیتال را لمس خواهند کرد. با استفاده از دامنه های غیرقابل توقف این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه داده‌هایی را با دیگران به اشتراک بگذارید.

کسب درآمد از داده های شخصی:

کسب درآمد از داده های شخصی

وقتی دامنه شما به همه سرویس‌هایی که به صورت آنلاین استفاده می‌کنید مرتبط است، می‌توانید تصمیم بگیرید که چگونه همه داده‌های خود را مدیریت کنید و حتی از آن‌ها کسب درآمد کنید.

علاوه بر موارد گفته شده، بیش از 50 کیف پول، صرافی و برنامه‌های غیرمتمرکز در حال حاضر وجود دارد که می‌توانید به دامنه های غیرقابل توقف خود متصل کنید و از خدمات آن‌ها استفاده کنید. همچنین مرورگرهای Opera و Brave اکنون از وب سایت‌های غیرمتمرکز Unstoppable Domains  پشتیبانی می‌کنند. کاربران کروم، فایرفاکس یا Edge نیز می‌توانند با نصب افزونه مرورگر Unstoppable به دامنه های ایجاد شده به دامنه های غیرقابل توقف دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر پسوندهای دامنه که در ادامه معرفی می‌شود برای دامنه غیرقابل توقف در دسترس است:

احتمالا در آینده TLD های بیشتری نیز به این فهرست اضافه خواهد شد.

مزایا و معایب دامنه های غیرقابل توقف

مزایا و معایب

دامنه های غیرقابل توقف با دامنه های وب سنتی متفاوت هستند زیرا از فناوری های مختلفی استفاده می‌کنند و عملکردهای متفاوتی دارند. قبل از خرید اولین دامنه خود و ورود به قلمرو web3، مهم است که بدانید با این دامنه های بلاک چین چه کاری می‌توانید انجام دهید و چه کاری نمی‌توانید انجام دهید. در ادامه به بررسی مزایا و معایب Unstoppable Domains می‌پردازیم:

مزایای دامنه های غیرقابل توقف

ثبت نام یک‌باره:

بر خلاف دامنه های سنتی که در دوره هایی از زمان نیاز به تمدید و پرداخت هزینه دارند، دامنه های غیرقابل توقف پس از اولین خریدی که انجام می‌دهید برای همیشه متعلق به شماست. همچنین نیاز به هیچ هزینه سالانه برای تمدید نخواهید داشت. این موضوع باعث صرفه جویی در زمان می‌شود و همین‌طور شما دردسر تمدید دامنه و پرداخت هزینه‌های سالانه را نخواهید داشت.

بسیار امن:

به دلیل استفاده این دامنه‌ها از شبکه بلاک چین امنیت آن‌ها بسیار زیاد است و در برابر حملات معروفی مانند brute-force نیز مقاومت بالایی دارند.

استفاده آسان:

استفاده از این دامنه بسیار آسان است، مخصوصا با استفاده از این دامنه شما می‌توانید به راحتی با نام دامنه خود، انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال (بیش از 250 رمز ارز) را با استفاده از یک نام دامنه ارسال و دریافت کنید.

مقاوم در برابر سانسور:

دامنه های غیرقابل توقف مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین هستند و بنابراین در برابر حذف و مسدود کردن منطقه‌ای مصون هستند. البته این موضوع می‌تواند تا حدی بحث برانگیز باشد اما هیچ شرکت، دولت یا گروهی نمی‌تواند وب سایت‌های شامل دامنه های غیرقابل توقف را حذف کرده یا در معرض خطر قرار دهد.

دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز:

این دامنه‌ها از برنامه‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کنند، بنابراین شما به راحتی به انواع برنامه‌های غیرمتمرکز دسترسی خواهید داشت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تعامل پذیری بلاک چین چیست و چه اهمیتی دارد؟

معایب دامنه های غیرقابل توقف

ممکن است اکثریت قریب به اتفاق کاربران اینترنت از آن استفاده نکنند:

دامنه های غیرقابل توقف، به دلیل جدید بودن هنوز در خارج از جامعه کریپتو مورد پذیرش گسترده ای قرار نگرفته است. بنابراین اگر قصد دارید از این دامنه‌ها استفاده کنید باید بسیار صبور باشید.

توسط همه مرورگرها پشتیبانی نمی‌شود:

اگرچه مرورگرهای محبوب مانند Opera و Brave  به صورت بومی از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، Chrome، Firefox و Edge برای دسترسی به این دامنه‌ها نیاز به افزونه دارند.

نیاز به هاست مخصوص:

برای میزبانی وب سایت با استفاده از یک دامنه غیرقابل توقف، باید از یک سرویس میزبانی استفاده کنید که از سیستم  IPFS استفاده می کند.

نحوه خرید دامنه های غیرقابل توقف

برخلاف یک دامنه وب معمولی، دامنه غیرقابل توقف شما یک NFT (توکن غیرقابل تعویض) است و پس از خرید شما مالک آن خواهید بود. اگر علاقمند به استفاده از مزایای دامنه های غیرقابل توقف هستید، می‌توانید در ادامه راهنمای گام به گام نحوه خرید دامنه های غیرقابل توقف را مشاهده کنید.

مراحل خرید دامنه غیرقابل توقف

مرحله 1: به Unstoppable Domains بروید و دامنه جدید را جستجو کنید.

به unstoppabledomains.com بروید و شروع به مرور دامنه های مورد نظر خود کنید. به سادگی شروع به تایپ کنید و می‌توانید TLD مورد نظر خود را .crypto یا هر چیز دیگری انتخاب کنید.

نحوه خرید دامنه های غیرقابل توقف

مرحله 2: domain ending را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که پسوند پیش فرض دامنه  «.crypto» است، اما می‌توانید هر یک از پسوندهای موجود را انتخاب کنید. هر کدام از پسوند ها قیمت بخصوص خود را دارد. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که این هزینه یک بار است و دامنه برای همیشه متعلق به شما خواهد بود و هیچ هزینه‌ای برای تمدید این دامنه‌ها نیاز نیست.

در این مرحله می‌توانید چندین دامنه را جستجو کرده و آن‌ها را به سبد خرید خود اضافه کنید یا می‌توانید دامنه‌ای را از لیست نام‌های پیشنهادی انتخاب کنید. حتی اگر دامنه مورد نظر شما در دسترس نباشد، Unstoppable Domains  چند گزینه جایگزین به شما پیشنهاد می‌دهد.

نحوه خرید دامنه های غیرقابل توقف

مرحله 3. برای ایجاد حساب کاربری در Unstoppable Domains ثبت نام کنید.

برای ادامه خرید، باید یک حساب کاربری با دامنه های غیرقابل توقف ثبت نام کنید. می‌توانید با استفاده از آدرس ایمیل خود ثبت نام کنید یا کیف پول خود را متصل کنید.

نحوه خرید دامنه های غیرقابل توقف

اگر یک کیف پول ارز دیجیتال دارید، مسلماً راه آسان‌تری برای ادامه کار خواهد بود.

مراحل خرید دامنه غیرقابل توقف

مرحله 4. خرید خود را نهایی کنید.

آخرین مرحله انتخاب روش پرداخت است. این دامنه برای پرداخت کارت‌های اعتباری، پی پال، ارز دیجیتال و پرداخت از طریق برنامه Crypto.com را می‌پذیرد.

مراحل خرید دامنه غیرقابل توقف

اگر قصد دارید خرید خودتان را با استفاده از ارز دیجیتال پرداخت کنید، می‌توانید پرداخت را با استفاده از بیت کوین (BTC)، بیت کوین کش (BCH)، اتریوم (ETH)، دای ( DAI ERC-20لایت کوین (LTC) و USDC (ERC-20)  انجام دهید.

مراحل خرید دامنه غیرقابل توقف

روی کریپتوی دلخواه خود کلیک کنید و مبلغ دقیق انتقال و آدرس ارز دیجیتال خود را وارد کنید. در صورت امکان سعی کنید آدرس کیف پول را کپی کنید تا از هرگونه خطا پیشگیری شود.

دامنه غیر قابل توقف

بلافاصله پس از پرداخت، Unstoppable Domains  به طور خودکار پرداخت شما را شناسایی می کند و دامنه خود را در حساب خود خواهید دید.

مرحله 5. دامنه خود را مینت کنید.

پس از اینکه دامنه خود را خریداری کردید، باید آن را روی بلاک چین مد نظر قرار دهید. برای این کار به My Domains بروید و روی Free Mint کلیک کنید. اگر دامنه «.crypto» دارید، می‌توانید آن را به صورت رایگان در شبکه  Polygonمینت کنید.

دامنه غیر قابل توقف

مرحله 6. آدرس کیف پول کریپتو خود را در دامنه خریداری شده ذخیره کنید.

در این مرحله شما می توانید رشته های طولانی از کاراکترها که آدرس کیف پول رمزنگاری شما را ایجاد می‌کنند، به یک دامنه ساده متصل کنید.

مراحل خرید unstoppable domain

حتما تغییرات ایجاد شده را ذخیره کنید.

به این ترتیب از لحظه‌ای که تمام مراحل فوق را به درستی انجام داده و ثبت کردید، هر شخصی برای ارسال کوین ها و توکن ها به شما می‌داند که به درستی دارد رمز ارزها را به حساب شما انتقال می‌دهد. بنابراین شما می توانید یک نام دامنه را با همه کسانی که می‌خواهند برای شما ارز دیجیتال ارسال کنند، به اشتراک بگذارید.

تفاوت Unstoppable Domain با ENS (سرویس نام اتریوم)

تفاوت Unstoppable Domain با ENS (سرویس نام اتریوم)

با وجود اینکه دامنه های غیرقابل توقف یکی از بهترین ارائه دهندگان دامنه وب 3 هستند، رقبایی نیز دارند. یکی از رقبای برتر در این زمینه Ethereum Name Service است. بد نیست در ادامه با تفاوت‌های بین این دو دامنه وب 3 آشنا شوید.

قیمت:

ثبت دامنه با ENS به شما امکان می‌دهد دامنه را اجاره کنید که در آینده مستلزم پرداخت هزینه تمدید و گس فی است، در حالی که دامنه های غیرقابل توقف هیچ هزینه‌ای برای تمدید ندارد و دامنه های خریداری شده برای همیشه در اختیار صاحبان خود هستند.

مینت دامنه:

دامنه‌های ENS به‌طور خودکار روی بلاک چین اتریوم مینت می‌شوند، در حالی که دامنه‌های غیرقابل توقف بر روی Polygon مینت می‌شوند که خودکار نیست و شما باید آن را انجام دهید. بنابراین هزینه‌های گس فی متفاوت خواهد بود، چرا که هزینه‌های گس اتریوم معمولا بسیار زیاد است در حالی که مینت دامنه روی شبکه پالیگان رایگان است.

پسوندهای دامنه:

دامنه‌های ENS به «.eth» ختم می‌شوند در حالی که دامنه‌های غیرقابل توقف می‌توانند پسوندهای مختلفی داشته باشند، مانند «.crypto»، «.blockchain» و موارد دیگری که پیش از این معرفی شد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن نیمه مثلی SFT یا Semi-Fungible Tokens چیست؟

با دامنه های غیرقابل توقف چه کاری می توانید انجام دهید؟

با دامنه های غیرقابل توقف چه کاری می توانید انجام دهید؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که در حال حاضر با دامنه های Unstoppable چه کارهایی می‌توان انجام داد.

شما با استفاده از این دامنه‌ها می توانید کارهای زیادی انجام دهید که کاملاً به نوع نیاز شما بستگی دارد. شما می توانید از این نوع دامنه به عنوان یک آدرس کیف پول ساده‌شده استفاده کنید یا به عنوان راهی برای ورود به دنیای وب 3 استفاده کنید.

اپلیکیشن های مرتبط با علم رمزنگاری روز به روز در حال گسترش هستند و انتظار می رود در آینده ای نزدیک فراتر از جامعه کریپتو و در بین مردم مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین می توان انتظار داشت که استفاده از این دامنه ها هم افزایش پیدا کند و کاربردهای بیشتری داشته باشد. با این وجود، بسیاری از کاربران کریپتو در حال حاضر هم دامنه های غیر قابل توقف را بسیار جذاب می‌دانند و از آن‌ها استفاده می‌کنند.

یکی از نکات کلیدی درباره دامنه های غیرقابل توقف این است که به عنوان یک دامنه NFT عمل می کند و شما واقعاً مالک آن هستید. فقط یک کارمزد اولیه پرداخت می‌کنید و سپس برای همیشه مال شماست و نیازی به هزینه تمدید نخواهید داشت. می توانید از آن به عنوان یک دامنه برای وب سایت خود استفاده کنید یا به عنوان هویت دیجیتال آنلاین یا آدرس کیف پول خود استفاده کنید و حتی می توانید آن را بفروشید. با توجه به منحصربه‌فرد بودن این دامنه ها، در صورت محبوبیت بیشتر، بازار ثانویه‌ای برای آن‌ها ایجاد خواهد شد. جالب است بدانید در حال حاضر بسیاری از افراد از طریق خرید و فروش این دامنه ها در  OpenSea کسب درآمد می‌کنند.

یک دامنه غیرقابل توقف را می توان با قیمتی کمتر از 5 تا 20 دلار خریداری کرد که یک سرمایه گذاری کم ریسک و با هزینه بسیار کم برای مالکیت طولانی مدت است. شما می‌توانید یک دامنه غیرقابل توقف برای کسب‌وکار یا نام خود بخرید و آن را در آینده استفاده کنید. چرا که با افزایش پذیرش ارز دیجیتال بسیاری از مردم تمایل به استفاده از این دامنه ها خواهند داشت تا با استفاده از آن‌ها تراکنش‌های معمولی و روزانه کریپتویی خود را انجام دهند. در هر صورت داشتن یک دامنه غیرقابل توقف انتخاب خوبی برای هر کسی است، حتی اگر مطمئن نیستید که هرگز از آن استفاده خواهید کرد.

سخن پایانی

دامنه های غیرقابل توقف نشان دهنده یک نوآوری جذاب است و یکی از اولین فناوری‌هایی است که ممکن است جایگزین  DNS شود. ایجاد یک راه ورود به فناوری های وب 3 یک گام بزرگ رو به جلو برای کل جامعه ارزهای دیجیتال است.

حتی اگر اکثر افراد جامعه در حال حاضر آمادگی میزبانی از دامنه وب 3 را نداشته باشند، قطعا این دامنه ها زندگی را برای ما آسان تر خواهند کرد. یکی از اولین مزیت های این دامنه ها استفاده از آدرس های دامنه ساده به جای استفاده از آدرس های کیف پول شامل کاراکترهای طولانی است که هم اکنون بسیاری از کاربران را ممکن است با مشکل مواجه کرده باشد.

در این مقاله از داموندمگ به معرفی دامنه های غیرقابل توقف پرداختیم، مزیت‌ها و کاربردها و محدودیت‌های آن را بررسی کردیم، همچنین نحوه خرید یک دامنه غیرقابل توقف را به طور کامل و با استفاده از تصاویر راهنما با شما به اشتراک گذاشتیم. در ادامه به بررسی تفاوت دامنه غیرقابل توقف و ENS که دامنه ایجاد شده توسط اتریوم است پرداختیم. با توجه به ویژگی‌هایی که در هر دو دامنه وب 3 در حال حاضر مشاهده می‌کنیم می توان گفت دامنه غیرقابل توقف در خیلی جنبه‌ها، ویژگی های بهتری نسبت به ENS دارد.

سوال های متداول

1- دامنه غیرقابل توقف چیست؟

دامنه غیرقابل توقف یک دامنه NFT وب 3 است که می‌تواند برای میزبانی وب سایت شما و ذخیره ارزهای رمزنگاری شده شما به عنوان آدرس کیف پول استفاده شود. این دامنه ها یک راه جدید برای دسترسی کاربران به اینترنت است.

2- چند دامنه غیرقابل توقف وجود دارد؟

تعداد دامنه های غیرقابل توقف مینت شده هر روز در حال افزایش است. تخمین زده می‌شود که از جولای 2022 حدود 2 میلیون دامنه از طریق Unstoppable Domain ساخته شده است.

3- آیا دامنه های غیرقابل توقف قانونی هستند؟

بله، Unstoppable Domains یک شرکت قانونی است که در ایالات متحده ثبت شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از این سرویس، می توانید به صفحه “شرایط استفاده” آن مراجعه کنید.

4- آیا دامنه های غیرقابل توقف برای همیشه در اختیار کاربر هستند؟

بله، وقتی یک دامنه غیرقابل توقف خریداری می کنید، برای همیشه مال شماست. در لحظه خرید فقط یک بار هزینه پرداخت می کنید و هیچ هزینه ای برای تمدید وجود ندارد.

5- چه کسی دامنه های غیرقابل توقف را اجرا می کند؟

Unstoppable Domains  توسط متیو گولد، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت رهبری می شود. Bogdan Gusievبنیانگذار دیگر این شرکت است و همچنین به عنوان CTO خدمت می کند.

6- آیا دامنه های غیرقابل توقف را می توان مسدود کرد؟

خیر، دامنه های غیرقابل توقف توسط هیچ شخص ثالثی مانند سازمان ها یا حتی دولت ها نمی توانند مسدود شوند، چرا که این دامنه ها در بلاک چین ثبت می شوند  و وب سایتی که از این دامنه ها استفاده می کند باید توسط یک میزبان ارائه دهنده IPFS ، میزبانی شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.