داموندمگ

استیبل کوین VeUSD چیست؟

DAMOND
VeUSD چیست؟

VeUSD اولین استیبل کوین محلی با پشتیبانی USD در بلاک چین VeChain است. استیبل‌کوین‌ها دارایی‌های مفیدی هستند که به سرمایه‌گذاران، معامله‌گران در بازار ارزهای دیجیتال برای جلوگیری از نوسانات بازار کمک می‌کنند. در این مقاله از داموندمگ قصد داریم شرح کاملی از استیبل کوین VeUSD ارائه دهیم.

استیبل کوین VeUSD چیست؟

VeUSD یک استیبل کوین است که توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود و با نسبت 1: 1 به دلار قابل بازخرید است. USD وثیقه‌ای برای VeUSD است که در یک حساب امانی تحت مدیریت Prime Trust نگهداری می‌شود. Prime Trust یک شرکت زیرساخت مالی برای برنامه‌های فین‌تک است. فین تک مخفف financial technology، یک فناوری مالی که به بهره‌برداری از تکنولوژی‌ جدید برای تولید محصولات یا ارائه خدمات در صنعت مالی اشاره دارد. استیبل کوین VeUSD در ماه می ‌سال 2022 راه‌‌اندازی شد.

زیرساخت استیبل کوین VeUSD

VeUSD اولین استیبل کوین زنجیره VeChainThor است که توسط بنیاد VeChain با همکاری Stably راه‌اندازی شد. Stably درواقع ارائه‌دهنده زیرساخت لازم برای توکن‌سازی و مستقر در ایالات متحده است.

VeUSD یک توکن VIP-180 است که زیرمجموعه‌ای از استاندارد ERC-20 محسوب می‌شود. یک توکن VIP-180 فهرستی از API‌هایی را ارائه می‌دهد که توکن‌ها می‌توانند در شبکه VeChainThor استفاده کنند. چنین API‌هایی برای انتقال توکن‌ها مورد نیاز هستند و همچنین اجازه می‌دهند توکن‌ها به راحتی توسط سایر DApp‌ها معامله شوند.

استیبل کوین VeUSD از بسیاری از ویژگی‌های ارزهای دیجیتال برخوردار است. به عنوان مثال، می‌توان از آن برای پرداخت‌ سریع بین مرزی و تراکنش‌ کم هزینه استفاده کرد. این استیبل کوین به کاربران اجازه می‌دهد که بدون پرداخت هزینه‌های بالا به شرکت‌های انتقال پول یا پردازنده‌های کارت اعتباری، تراکنش‌های خود را انجام دهند.

شما می‌توانید تمام تراکنش‌های بلاک چین VeUSD را در VeChainThor پیدا کنید. بلاک چین VeChainThor دارای یک اکوسیستم در حال رشد است و به VeUSD به عنوان یک وسیله مبادله نیاز دارد. Vexchange، یک پروتکل نقدینگی خودکار در بلاک چین VeChainThor است. کاربران Vexchange می‌توانند VeUSD را معامله و از طریق Stably Prime وجوه نقدی خود را برداشت کنند. سایر صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز نیز VeUSD را در فهرست خود جای داده‌اند.

زیرساخت VeUSD

ارتباط VeUSD با دلار آمریکا

استیبل کوین نوع خاصی از ارز دیجیتال بوده و برای حفظ ارزش ثابت در طول زمان طراحی شده است. ارزش یک استیبل کوین معمولاً به یک ارز واقعی خاص، به طور معمول دلار آمریکا، گره خورده است. در چنین شرایطی درواقع یک واحد ارز دیجیتال معمولاً با یک واحد ارز واقعی برابر است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ایاس چیست؟ ارز دیجیتال EOSIO با توکن EOS

هر VeUSD همیشه به طور کامل با پول فیات پشتیبانی می‌شود زیرا هر کاربر باید وثیقه‌ای برای تبادل کوین‌های پایدار VeUSD سپرده گذاری کند. این ذخایر را می‌توان در هر زمان با نسبت 1: 1 بازخرید کرد.

VeUSD چگونه کار می ‌کند؟

طبق گفته تیم VeChain، کاربران و شرکت‌ها می‌توانند استیبل کوین‌هایی با پشتوانه USD ایجاد و مبادله کنند. این ویژگی باعث شده VeChain از DeFi و web3 نیز پشتیبانی کند. VeChain یک پلتفرم تجاری توزیع شده است که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. VeChain به طور خاص برای مشاغل کوچک و بزرگ طراحی شده است و آن‌ها را قادر می‌سازد به لطف فناوری بلاک چین، تمام فرآیندهای لازم را ردیابی کنند.

Stably به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های استیبل کوین VeUSD را بازخرید و معامله کنند. کاربران می‌توانند از طریق پلتفرم استیبل کوین استیبیلی پرایم، VeUSD را به صورت نقدی خریداری کنند و بفروشند.

هدف Stably چیست؟

Stably، یک شرکت فین‌تک به سرعت در حال رشد و مستقر در سیاتل است که توسط بانکداران سابق و مهندسان نرم‌افزار آمازون در آوریل 2018 تأسیس شد. Stably Prime یک حساب شخصی است که توسط Prime Trust از طریق Stably ایجاد شد. پرایم تراست یک شرکت ایالتی نوادا است که کلیه خدمات نگهداری، پردازش و انطباق را ارائه می‌دهد.

هدف Stably کارآمدتر، سریع‌تر و ارزان‌تر کردن تراکنش‌های مالی است. این شرکت به کمک بلاک چین، استیبل کوین‌ها و APIهای بانکداری پشتیبانی می‌شود به بهینه‌سازی تراکنش‌های مالی کمک می‌کند.

کاربران می‌توانند استیبل کوین VeUSD را در Vexchange معامله کرده و سپس از Stably Prime برای برداشت مستقیم آن به حساب بانکی خود استفاده کنند.

یکی دیگر از اهداف Stably ارائه زیرساخت‌ها و خدمات لازم برای صنعت مالی نوظهور است که ارزهای دیجیتال و بلاک چین را به سیستم سنتی متصل می‌کند. خدمات آن شفاف، سریع و بسیار کم هزینه است. علاوه بر این، Stably در تمام مرزهای ملی و نهادی کارایی دارد.

Stably چیست و چه هدفی دارد؟

Stably Prime چه مزایایی دارد؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم VeUSD توسط Stably ایجاد شد. VeUSD و سایر استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات را می‌توان با نرخ 1: 1 بازخرید کرد.

Stably به دلیل انطباق دقیق با قوانین مقامات نظارتی ایالات متحده و مقامات بین المللی برای ایجاد VeUSD انتخاب شد. بنیاد VeChain بر این باور است که پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال به پیروی از قوانین بستگی دارد. آن‌ها همچنین از نزدیک با مقامات جهانی، DNV و PwC همکاری می‌کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  سیف مون چیست؟ ارز دیجیتال SafeMoon با توکن SAFEMOON

پلتفرم Stably Prime مزایای زیادی را ارائه می‌دهد؛ از جمله این مزایا می‌توان به مبادلات سریع و آسان استیبل کوین‌ها اشاره کرد. پس از ایجاد یک حساب کاربری در Stably Prime، شما می‌توانید USD را در سریع ترین زمان ممکن به VeUSD تبدیل کنید. شما همچنین می‌توانید استیبل کوین‌های دیگر را در Stably Prime به USD تبدیل کنید.

چگونه می ‌توان از Stably استفاده کرد؟

برای شروع استفاده از Stably، ابتدا باید در این پلتفرم ثبت نام کنید. سپس می‌توانید با تأیید هویت خود، حسابتان را فعال کرده و معاملات خود را آغاز کنید.

مراحل اصلی برای شروع کار با Stably به شرح زیر است:

  • در Stably ثبت نام کرده و یک حساب کاربری ایجاد کنید.
  • هویت خود را تأیید کنید.
  • سپس وجوه مورد نظر خود را به stably ارسال کنید. (همچنین می‌توانید ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین (Bitcoin) یا اتریوم (Ethereum) را سپرده‌گذاری کنید.)
  • پس از آن می‌توانید VeUSD را به کیف پول VeChainThor انتقال داده یا آن را برداشت کنید.

استیبل کوین VeUSD در مقابل استیبل کوین ‌های الگوریتمی

برخی از استیبل کوین‌ها به طور کامل و برخی به صورت جزئی وثیقه هستند، و برخی به عنوان استیبل کوین‌های الگوریتمی شناخته می‌شوند. استیبل کوین‌های الگوریتمی همانطور که از نامشان پیداست از یک الگوریتم برای حفظ ارزش ثابت خود استفاده می‌کنند. یکی از استیبل کوین‌های الگوریتمی، Terra’s UST است.

استیبل کوین‌های الگوریتمی مانند UST را می‌توان از طریق قراردادهای هوشمند به دارایی‌های دیگر متصل کرد. این قراردادهای هوشمند عرضه را بر اساس ارزش‌های فعلی بازار افزایش یا کاهش می‌دهند.

هنگامی که دارایی‌ها به ذخایر سپرده می‌شوند، می‌توان استیبل کوین‌های وثیقه‌ای را معامله کرد. برای استیبل کوین‌های وثیقه‌ای مانند VeUSD که به دلار آمریکا متصل هستند، یک توکن به ازای هر سپرده 1 دلاری و یک توکن VeUSD برای هر برداشت 1 دلاری معامله می‌شود.

هنگام ارزیابی استیبل کوین‌ها، مهمترین چیزی که باید به آن توجه کرد توانایی آن‌ها در حفظ ارزش است. استیبل کوین‌های وثیقه دار دارایی‌های نقدی هستند که می‌توانند به سرعت برای پاسخ به نوسانات عرضه و تقاضا معامله شوند. استیبل کوین‌های الگوریتمی نیازی به وثیقه ندارند و برای نقدینگی نامحدود به قراردادهای هوشمند متکی هستند.

VeUSD در مقابل استیبل کوین ‌های الگوریتمی-min

خطرات مرتبط با استیبل کوین‌ های الگوریتمی

سه عامل کلیدی می‌توانند به راحتی باعث بی ثباتی استیبل کوین‌های الگوریتمی شوند:

  • نوسانات نرخ ارز می‌تواند روی استیبل کوین‌های الگوریتمی تأثیر بگذارد و به طور موقت باعث اختلال در پرداخت‌ها و نقل و انتقالات شود.
  • استیبل کوین‌های الگوریتمی برای حفظ ارزش خود به داده‌های خارجی (نرخ مبادلات) متکی هستند. خطاهای داده، کیفیت پایین داده و تأخیر در گزارش دهی، همگی می‌توانند منجر به بی ثباتی برای استیبل کوین‌های الگوریتمی شوند.
  • همیشه خطر هک برای قراردادهای هوشمند وجود دارد که می‌تواند منجر به عواقب فاجعه بار شود و سرمایه گذاران پول خود را از دست بدهند.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  فانتوم چیست؟ ارز دیجیتال Fantom با توکن FTM

به طور کلی، استیبل کوین‌های وثیقه‌شده مانند VeUSD نسبت به نمونه‌های الگوریتمی شانس بسیار کمتری برای از دست دادن ارزش خود دارند و از شرایط با ثبات تری برخوردار هستند.

VeUSD دارای وثیقه USD است که می‌تواند سریعتر از سایر دارایی‌ها منتقل شود. چنین حالتی برای استیبل کوین‌ها بسیار ایده آل است. وثیقه نقدی امکان عرضه استیبل کوین را برای کنترل تورم یا کاهش سریع قیمت فراهم می‌کند. همچنین سرمایه گذاران می‌توانند در هر زمان وجوه خود را برداشت کنند.

آینده استیبل کوین ‌ها چیست؟

آینده همه استیبل کوین‌ها یکسان نیست. استیبل کوین‌های وثیقه‌ای مانند VeUSD توسط USD پشتیبانی می‌شوند و از ثبات بالایی برخوردار هستند. برخی حتی بر این باورند که استیبل کوین‌هایی که توسط وثیقه قابل اعتماد پشتیبانی می‌شوند در آینده نزدیک به عنوان روش پرداخت توسط قانون گذاران پذیرفته خواهند شد.

استیبل کوین VeUSD همچنین دارای طیف گسترده‌ای از کاربردها است. از جمله این کاربردها می‌توان به برنامه‌های کاربردی مالی غیرمتمرکز (DeFi) و سیستم‌های زنجیره تامین و تسویه حساب اشاره کرد. این استیبل کوین همچنین نقش مهمی در اقتصاد شبکه VeChain ایفا می‌کند.

سوالات متداول

استیبل کوین VeUSD چیست؟

VeUSD اولین استیبل کوین زنجیره VeChainThor است که توسط بنیاد VeChain با همکاری Stably راه اندازی شد. این استیبل کوین توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود و با نسبت 1: 1 به دلار قابل بازخرید است.

استیبل کوین VeUSD چه کاربرد هایی دارد؟

از جمله کاربردهای VeUSD می‌توان به برنامه‌های کاربردی مالی غیرمتمرکز (DeFi) و سیستم‌های زنجیره تامین و تسویه حساب اشاره کرد. VeUSD همچنین نقش مهمی در اقتصاد شبکه VeChain ایفا می‌کند.

Stably چیست؟

Stably، یک شرکت فین‌تک به سرعت در حال رشد و مستقر در سیاتل است که توسط بانکداران سابق و مهندسان نرم‌افزار آمازون در آوریل 2018 تأسیس شد.

هدف Stably چیست؟

هدف Stably کارآمدتر، سریع‌تر و ارزان‌تر کردن تراکنش‌های مالی است. یکی دیگر از اهداف Stably ارائه زیرساخت‌ها و خدمات لازم برای صنعت مالی نوظهور است که ارزهای دیجیتال و بلاک چین را به سیستم سنتی متصل می‌کند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.