داموندمگ

وایت پیپر چیست؟ دانلود وایت پیپر بیت کوین + اتریوم

DAMOND
وایت پیپر چیست

وقتی به روش‌های مطمئن شدن از صحت یک پروژه ارز دیجیتال نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که مطالعه وایت پیپر White Paper پروژه یکی از آن‌ها است. وایت پیپر درواقع سندی است که ما را با قسمت‌های مختلف پروژه آشنا می‌کند. این نام را در صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال بسیار می‌شنویم.
امروز در این مقاله از داموندمگ تصمیم داریم در مورد این که وایت پیر چیست و از چه بخش‌هایی تشکیل شده است صحبت کنیم.

وایت پیپر چیست؟ ارز دیجیتال و وایت پیپر

ارز دیجیتال و وایت پیپر

وایت پیپر یک سند است که در قالب فایل متنی PDF منتشر می‌شود تا ابعاد مختلف یک پروژه را توضیح دهد. با توجه به ماهیت ارزهای دیجیتال، می‌دانیم که پروژه مذکور غیرمتمرکز است، بنابراین این پروژه یا یک ارز دیجیتال است یا مبتنی بر بلاک چین طراحی شده است. با مطالعه وایت پیپر خواننده متوجه خواهد شد که با چه چیزی طرف است. البته این سند در هر حوزه‌ای نوشته می‌شود و فقط برای ارز دیجیتال نیست.

پیش‌تر هم اشاره کردیم که مطالعه White Paper یکی از راه‌هایی است که صحت پروژه را مشخص می‌کند، اما باید بدانیم که همه چیز نیست. برای مثال ارزهای دیجیتالی که با هدف کلاهبرداری ایجاد شده‌اند هم White Paper دارند، این خواننده است که بررسی می‌کند آیا یک سند واقعی است یا خیر.

به طور کلی هدفی که پشت ارائه وایت پیپر وجود دارد، مشخص کردن وضعیت ارز دیجیتال معرفی شده و ارائه اطلاعاتی در مورد چشم‌انداز آینده آن است. یکی از مشهورترین وایت پیپرهای موجود، متعلق به بیت کوین است، اولین ارز دیجیتال جهان که تحولی عظیم ایجاد کرد.

هر White Paper از چند بخش تشکیل شده است؟

بخش های وایت پیپر

هر وایت پیپر استاندارد، چند بخش دارد که در ادامه هریک را معرفی خواهیم کرد:

چکیده

مانند هر مطلب علمی دیگری، وظیفه چکیده این است که خواننده را به مطالعه ادامه مطلب ترغیب کند. چکیده بسیار کوتاه است و تنها یک دید کلی ارائه می‌دهد.

مقدمه

مقدمه شامل توضیحات کلی است. در این بخش مشخص می‌شود که ارز دیجیتال یا توکن معرفی شده قرار است در چه بازاری کار کند و اینکه اصلاً ماهیت بلاک چین چیست و جایگاه ارز دیجیتال در آن کجا است.

طرح مشکل

هر پروژه باید برای رفع یک مشکل موجود راه‌اندازی شود. در این قسمت از وایت پیپر باید همین موضوع مطرح شود. چه مشکلی وجود دارد که تیم توسعه را به ارائه این پروژه وا داشته است؟

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن و استاندارد TRC10 چیست؟

چالش‌ها و مشکلات مطرح شده ممکن است فنی باشند یا در مورد نحوه مدیریت یک بخش صحبت کنند. همچنین به غیر از طرح مشکل، تیم باید مشخص کند که چرا نحوه کار فعلی کافی نیست و نیاز به تغییر دارد.

توضیح پروژه

حالا که مشخص شد، این پروژه برای حل چه مشکلی فعالیت می‌کند، باید مشخص شود که چه محصولی برای حل آن تولید شده است. در این بخش باید کاملاً مشخص شود که راه‌حل ارائه شده چگونه می‌تواند مشکل را حل کند.

جزئیات فنی

هر پروژه یک بلاک چین مختص خود دارد. در این بخش باید مشخص شود که این بلاک چین از نظر فنی چگونه کار می‌کند. توضیحات این قسمت باید کامل و با جزئیات باشند.

معرفی توکن

هر بلاک چین توکن بومی خود را دارد. مطالعه این قسمت نشان می‌دهد که توکن معرفی شده چه عملکردی دارد و با چه هدفی فعالیت می‌کند. اطلاعات دیگری مانند مقیاس‌پذیری و منفعت توکن برای کاربران هم در همین قسمت مطرح می‌شود.

اطلاعات عرضه عمومی

چنانچه هدف White Paper معرفی توکن و اطلاعات پیرامون آن باشد، باید در مورد عرضه عمومی نیز اطلاعات کافی را ارائه دهد. برای مثال باید مشخص شود که عرضه آن از چه زمانی آغاز خواهد شد و اینکه چه کسانی می‌توانند روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

معرفی تیم توسعه

یکی از بخش‌های بسیار مهم وایت پیپر همین است. اصولاً گفته می‌شود که نباید روی پروژه‌هایی که توسط افراد ناشناس با رزومه ضعیف ارائه شده است سرمایه‌گذاری کرد. با مطالعه این بخش می‌توان فهمید که تیم از چه افرادی تشکیل شده است و این افراد چه سوابقی دارند.

جمع بندی

نتیجه‌گیری و جمع‌بندی، مختصر شده یا خلاصه کل مطلب است، بنابراین توضیح خاصی درمورد آن وجود ندارد. فقط این نکته که در این قسمت یادآوری‌های مهم مثل زمان عرضه عمومی برای بار آخر ذکر می‌شود تا کاربران موعد آن را از دست ندهند.

چرا مطالعه White Paper اهمیت دارد؟

اهمیت White Paper

سه دلیل عمده برای مطالعه وایت پیپرها وجود دارد:

  • کمک به درک پروژه و آشنایی اولیه با آن
  • آشنایی با مشکلی که پروژه قصد رفع آن را دارد و اینکه آیا قادر به رفع آن هست یا خیر
  • صحبت درباره اعتبار پروژه و اینکه آیا توکن معرفی شده ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر

با وجود ارائه تمام این اطلاعات، این حقیقت وجود دارد که خود تیم توسعه سند را تنظیم کرده‌اند و نباید به راحتی به مطالب آن اعتماد کنیم. بنابراین باید موارد معرفی شده را با دقت مطالعه کرده و بررسی کنیم که آیا درست هستند یا فقط جنبه جذب مخاطب دارند.

برای کشف صحت سند و مشروعیت پروژه، سؤالات زیر را بپرسید:

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ + معرفی انواع Wallet ها

این پروژه چه کاری انجام می دهد؟

پاسخ سؤال اول باید نسبتاً ساده باشد، اما اغلب می‌بینید که وایت پیپرها گیج کننده هستند. رمزگشایی ترکیبی از کلمات کلیدی، اصطلاحات تخصصی و نام‌های ساختگی که در بیشتر White Paperها می‌یابید، اغلب دشوار است. اگر مطمئن نیستید که پروژه چه کاری انجام می‌دهد، دو نتیجه احتمالی وجود دارد.

یا پروژه آنقدر پیشرفته است که برای درک آن به دانش بیشتری نیاز دارید، یا اینکه پروژه واقعاً کاری انجام نمی‌دهد. در هر یک از این موارد، احتمالاً هنوز نباید در پروژه سرمایه‌گذاری کنید. مهم نیست که دیگران چه می‌گویند یا چه چیزی در توییتر، ردیت یا انجمن‌های آنلاین می‌خوانید، اگر پروژه‌ای را درک نمی‌کنید، روی آن سرمایه‌گذاری نکنید.

چگونه کار می کند؟

سند White Paper

بعد از اینکه متوجه شدید که یک پروژه چه هدفی دارد، سؤال بعدی «چگونه» است. یک وایت پیپر ارز دیجیتال خوب باید نحوه عملکرد این فناوری را توضیح دهد و بهترین وایت پیپرها این کار را با سطوح مختلف پیچیدگی و دانش فنی مورد نیاز انجام می‌دهند. اینجاست که وایت پیپر اصلی بیت کوین واقعاً می‌درخشد.

این یکی از خواناترین و قابل فهم‌ترین وایت پیپرهای بلاک چین است که تا کنون نوشته شده است. همچنین برخلاف بسیاری از وایت پیپرهای مدرن، خیلی طولانی نیست. اگر هرگز آن را نخوانده‌اید، وایت پیپر بیت کوین جای خوبی برای شروع است. در پایان White Paper، اگر نتوانید بیان کنید که پروژه چه مشکلی را حل می‌کند و چگونه این کار را انجام می‌دهد، یعنی سندی ضعیف است. درواقع یک وایت پیپر خوش بیان، نشانه یک پروژه سنجیده است. از سوی دیگر برعکس آن نیز صادق است.

چرا به این پروژه نیاز داریم؟

من می‌توانم یک پروژه بلاک چین بسازم که در حفاظت از آتش زیر آب تخصص دارد، اما آیا واقعاً به آن نیاز داریم؟ بدیهی است که این یک پروژه جدی نیست. با این وجود، یک نکته جالب را مطرح می‌کند. بسیار مهم است که پروژه را در زمینه دنیای واقعی بررسی کنید. چه کسی واقعاً از این محصول استفاده خواهد کرد و چرا این راه حل بهتر از هر چیزی است که در حال حاضر وجود دارد؟

اگر وایت پیپر ارز دیجیتال پاسخ محکمی به اینکه چه کسانی به این پروژه نیاز دارند و چرا به آن نیاز دارند می‌دهد، پس شما ایده خوبی دارید. با این حال، قبل از اینکه زمان یا پول خود را در پروژه سرمایه‌گذاری کنید، کمی تحقیق کنید تا ببینید آیا شخص دیگری در حال حاضر همین کار را بهتر انجام می‌دهد یا خیر. صدها پروژه بلاک چین وجود دارد و شاید پروژه مشابهی در حال حاضر وجود داشته باشد.

چرا این کار در بلاک چین انجام می شود؟

لازم نیست هر پروژه‌ای روی بلاک چین ساخته شود. اینترنت فعلی ما یک ابزار قدرتمند است و بسیاری از ICOهای بلاک چینی که می‌بینیم بهتر است فقط برنامه‌های وب باشند. علاوه بر این، بسیاری از کسب‌وکارهای معمولی سعی می‌کنند از روند بلاک چین برای دسترسی به سرمایه کنند. با این حال، راه‌اندازی یک شرکت که از  ICO برای مدل جمع‌آوری سرمایه استفاده می‌کند، هیچ اشکالی ندارد. با این حال، بسیاری از استارت‌آپ‌ها سعی می‌کنند شرکت خود را به عنوان یک مورد استفاده جدید از فناوری بلاک چین بفروشند، در حالی که واقعاً فقط یک تجارت معمولی است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پول فیات Fiat چیست؟ چه تفاوتی با ارز دیجیتال دارد؟

بهترین White Paper در مورد اینکه چرا راه حل آن‌ها به بلاک چین نیاز دارد صادق خواهند بود. بسیاری از پروژه‌ها آزادانه اعتراف می‌کنند که از بلاک چین فقط برای تولید توکن و برخی مدیریت قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند، و این اشکالی ندارد.

نمونه وایت پیپر ارز های دیجیتال + دانلود وایت پیپر ارزهای دیجیتال

وایت پیپر بیت کوین

از لینک زیر می توانید به نسخه PDF وایت پیپر بیت کوین دسترسی داشته باشید:

دانلود وایت پیپر بیت کوین PDF

وایت پیپر اتریوم

از لینک زیر می توانید به نسخه PDF وایت پیپر اتروم دسترسی داشته باشید:

دانلود وایت پیپر اتریوم PDF

سخن پایانی

همیشه سند وایت پیپر پروژه‌ها را مطالعه کنید و سپس تصمیم بگیرید که آیا برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند یا خیر. البته برای درک White Paper مینیممی از درک فنی نیز لازم است، چراکه اگر نتوانید جزئیات فنی آن را درک کنید ممکن است نتوانید در سرمایه‌گذاری موفق شوید.

به هر حال قصد ما از ارائه این اطلاعات این بود که شما را با یکی از ابزارهای مهم در دنیای ارزهای دیجیتال آشنا کنیم، تا بتوانید اطلاعات مربوط به هر پروژه را از سند رسمی آن دریافت کنید.

سؤالات متداول

اهمیت وایت پیپر در سرمایه گذاری ارز دیجیتال چیست؟

مطالعه وایت پیپر و پی بردن به صحت اطلاعات آن به ما کمک می‌کند متوجه شویم که آیا پروژه‌ای که برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌ایم مناسب است یا خیر. در این سند اطلاعات ارزشمندی از دلیل شروع پروژه تا اعضای تیم وجود دارد که دید خوبی به ما می‌‌دهد.

هر وایت پیپر چند بخش دارد؟

در هر وایت پیپر 9 بخش وجود دارد که عارتند از: چکیده، مقدمه، طرح مشکل، توضیح پروژه، جزئیات فنی، معرفی توکن، اطلاعات عرضه عمومی، معرفی تیم توسعه و جمع‌بندی.

چگونه می توانیم مطمئن شویم، وایت پیپر اطلاعات درستی ارائه می دهد؟

سند وایت پیپر توسط اعضای تیم توسعه نوشته می‌شود، بنابراین اگر هوشیار نباشیم ممکن است هر اطلاعات غلطی را نیز بپذیریم. بهتر است در مراحل تعیین صحت پروژه چند سؤال از خود بپرسیم، مثلاً اینکه: این پروژه چه کاری انجام می‌دهد؟

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.