داموندمگ

رپد توکن (Wrapped Token) چیست؟

DAMOND
رپد کوین

در دنیای گسترده ارز دیجیتال، تعامل بلاک چین‌های مختلف می‌تواند مزایای زیادی برای کاربران داشته باشد. شما نمی‌توانید بیت کوین خود را مستقیماً در بلاک چین اتریوم استفاده کنید، زیرا فقط بلاک چین بیت کوین اطلاعات بیت کوین شما را دارد. همچنین بلاک‌چین‌های مختلف استانداردهای متفاوتی دارند که مانع تراکنش‌ بین بلاک چین‌ها می‌شود. رپد توکن (Wrapped Token) به عنوان راه حلی برای این مشکل ایجاد شده است. این توکن به ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهند در شبکه‌های بلاک چین غیربومی رشد کنند. رپد توکن به انتقال دارایی‌ها در بلاک چین کمک می‌کند.  می‌توانید به طور مؤثر با استفاده از Wrapped Token دارایی‌ها را بین زنجیره‌های بلوکی جابه‌جا کنید و از آن‌ها در سراسر اکوسیستم رمزنگاری استفاده کنید. اما رپد توکن (Wrapped Token)  چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ با ما در داموند مگ همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

درباره رپد توکن

رپد توکن چیست؟

بلاک‌ چین‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم، پایگاه‌های اطلاعاتی توزیع‌شده جداگانه‌ای دارند. از آنجایی که بلاک چین‌ها جدا هستند، نمی‌توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. رپد توکن راهی برای استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین یا دوج‌کوین در بلاک‌چین‌هایی غیر از بلاک چینی هستند که در ابتدا روی آن ساخته شده‌اند.

رپد توکن راه حلی برای مشکل قابلیت همکاری بلاک چین‌ها است. اجازه می‌دهند ارزش یک دارایی بومی از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر منتقل شود. به خاطر داشته باشید هر رپد توکن دارای ارزشی مشابه ارزش توکن اصلی خود است با این تفاوت که  به راحتی قابل انتقال می‌باشد.

Wrapped Token  قراردادهای هوشمندی هستند که وثیقه قفل شده دارایی اصلی را در یک بلاک چین جداگانه نشان می‌دهند. آنها نقدینگی را برای اکوسیستم DeFi در حال رشد فراهم می‌کنند. رپد توکن‌هایی مانند رپد بیت کویت (wBTC) که جزء شناخته شده‌ترین رپد توکن‌ها است، قراردادهای هوشمندی هستند که وثیقه قفل شده دارایی اصلی یعنی بیت کوین را در یک بلاک چین جداگانه نشان می‌دهند. قیمت رپد بیت کوین همیشه باید برابر بیت کوین باشد با این تفاوت که رپد بیت کوین را می‌توان در در بلاک چین‌های دیگر مانند اتریوم و ترون معامله کرد.

مواردی که باید درباره رپد توکن بدانیم

رپد توکن چیست
رپد چیست

رپد توکن‌هایی مانند WBTC قابلیت همکاری بین بلاک چین‌ها را ارائه می‌دهند تا افراد بتوانند دارایی‌های خود را به راحتی جابه‌جا کنند و از ویژگی‌ها و برنامه‌های موجود در سایر بلاک چین‌ها بهره ببرند. این مزایا زمان تراکنش را سریع‌تر و کارمزد را کمتر کرده و فرصت‌های زیادی در اختیار کاربران می‌گذارد.

برای این که قیمت یک Wrapped Token حفظ شود و ارزش توکن اصلی با رپد توکن یکسان باشد به مجموعه‌ای از کدها نیاز است مانند یک قرارداد هوشمند یا یک کیف پول چند امضایی و یا DAO. قراردادهای هوشمند مجموعه‌ای از کدهای خود اجرا هستند که در یک زنجیره بلوکی اجرا می‌شوند. آن ها هر چیزی را که در آن اتفاق می‌افتد، از جمله خدمات و تراکنش‌ها، تنظیم کنند.

DAO مخفف عبارت (سازمان خودگردان غیر متمرکز) است و از طریق قراردادهای هوشمند برای اجرای دستورات روی بلاک چین کار می‌کند. کیف پول چند امضایی (Multisig) یک امضای دیجیتال است که توسط کاربران مختلف یک بلاک چین امضا شده است و امنیت وجوه آنها را تضمین می‌کند.

برای تبدیل کردن توکن به رپد توکن، کاربر توکن اصلی را نگه می‌دارد و آن را از طریق فرایندی به یک توکن رپد شده تبدیل می‌کند. سپس Wrapped Token به زنجیره بلوکی که می‌خواهد کار کند ارسال می‌شود. بنابراین، یک توکن به یک رپد توکن تبدیل می‌شود. رپد توکن را می‌توان به شکل اصلی خود تبدیل کرد. این عمل نیز توسط فرایندی انجام می‌شود که توکن را به حالت اصلی برمی‌گرداند. در این فرایند توکن به بلاک چین اصلی باز می‌گردد.

مطلب پیشنهادی  تفاوت بیت کوین و بلاک چین چیست؟ آشنایی با اصول ارزهای دیجیتال

مزایا و معایب استفاده از رپد توکن چیست؟

مانند هر توکن دیگری، رپد توکن دارای مزایا و معایبی است. برای استفاده از رپد توکن حتماً باید با مزایا و معایب آن آشنا باشید. این مزایا و معایب در عملکرد توکن‌ها تأثیر گذار هستند.

مزایا Wrapped Token

  • قابلیت جابه‌جایی: بزرگ‌ترین مزیت رپد توکن‌ها قابلیت جابه‌جایی آن‌ها در بلاک چین‌های مختلف است. برخلاف روزهای اولیه فناوری بلاک چین، کاربران اکنون می‌توانند از بیت کوین در بلاک چین اتریوم از طریق wrapping استفاده کنند.
  • نقدینگی: رپد توکن‌ها به طور قابل توجهی نقدینگی دارایی را افزایش می‌دهند. زیرا می‌توان آن را به راحتی در شبکه‌های غیر بومی معامله کرد و از طریق سیستم‌های متمرکز یا غیر متمرکز تراکنش انجام داد.
  • سرعت تراکنش: یکی دیگر از مزایای قابل توجه سرعت تراکنش است. به‌عنوان‌مثال، ارسال BTC در بلاک چین بیت کوین بیشتر از ارسال WBTC در شبکه اتریوم طول می‌کشد.
  • هزینه‌های تراکنش: در برخی موارد، هزینه‌های مورد نیاز برای تراکنش رپد توکن‌ها ممکن است کمتر از معامله با توکن‌های اصلی باشد. برای مثال، بسیاری از پروژه‌هایی که در اصل مبتنی بر بلاک چین اتریوم بودند، رپد توکن را روی زنجیره BNB راه‌اندازی کردند تا هزینه‌ تراکنش را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
  • امنیت پیشرفته: رپد کردن توکن‌های شما در واقع می‌تواند امنیت وجوه شما را افزایش دهد زیرا کنترل بیشتری روی کلیدهای خصوصی دارید.

معایب Wrapped Token

  • تکیه بر متولی: همواره شیوه عملکرد رپد توکن‌ها در حال بهبود است. اما در حال حاضر فرایند تبدیل توکن اصلی به یک رپد توکن تا حد زیادی متکی به متولی است. اگر این متولی فرایند را به شیوه نادرستی انجام دهد، رپد توکن دارای نواقصی خواهد بود.
  • متمرکز بودن: هدف ارزهای دیجیتال ایجاد فضایی غیر متمرکز است. با این حال از آنجایی که رپد توکن‌ها توسط یک متولی صادر می‌شوند، مستعد تمرکز هستند. زیرا به صورت متمرکز ساخته می‌شوند. برای درک بهتر این مسئله توجه کنید که برای مثال اگر 5 میلیارد دلار بیت کوین در اتریوم وجود داشته باشد و کلیدها توسط یک مؤسسه نگهداری شود باعث اختلال در فضای غیر متمرکز خواهد شد. مشکل این است که وقتی رپد توکن‌ها ساخته می‌شوند این کار مستقیماً در بلاک چین مورد نظر انجام نمی‌شود، بلکه از طریق یک برنامه مرکزی انجام می‌شود.
  • هزینه‌های تبدیل: یکی دیگر از معایب جزئی که با رپد توکن‌ها همراه است، هزینه‌های تبدیل است. اگر شما بخواهید توکن اصلی را به رپد توکن تبدیل کنید یا برعکس این عمل را انجام دهید باید هزینه‌ای برای انجام این فرایند بپردازید.

نحوه عملکرد رپد توکن؟

عملکرد رپد توکن
عملکرد رپد توکن

ایجاد رپد توکن به طور کلی نیاز به متولی دارد که تضمین کند نسخه رپد شده همان ارزش توکن اصلی را حفظ کند. متولی ممکن است یک قرارداد هوشمند، کیف پول چند امضایی  یا یک DAO باشد. متولیان، توکن اصلی را نگه می‌دارند و آن را از طریق فرایندی به یک رپد توکن تبدیل می‌کنند. همچنین، می‌توانند یک رپد توکن را به حالت اولیه خود برگردانند. در طول این فرایند هر دو توکن اصلی و رپد شده دارای ارزش یکسانی خواهند بود. پس از تبدیل، رپد توکن‌ها برای هدف مورد نظر خود به بلاک چین قابل اجرا منتقل می‌شوند.

انواع رپد توکن‌های قابل توجه در بازار ارزهای دیجیتال

دو نوع اصلی رپد توکن وجود دارد. نوع اول رپد توکن‌های تسویه نقدی هستند که نمی‌توان آن‌ها را با دارایی رمزنگاری شده زیربنایی دیگری مبادله کرد، همچنین نوع دیگر رپد توکن قابل بازخرید است که می‌توان آن‌ها را با دارایی‌های رمزنگاری شده دیگر نیز مبادله کرد. در ادامه به بررسی انواع رپد توکن‌های مهم و محبوب دنیای ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

مطلب پیشنهادی  تورم چیست؟ بزرگترین چالش اقتصادی کشورهای دنیا

رپد بیت کوین

رپد بیت کوین
رپد بیت کوین

بیت کوین نمی‌تواند در بلاک چین اتریوم اجرا شود. اما بلاک چین اتریوم خدمات بسیار بیشتری نسبت به بلاک چین بیت کوین ارائه می‌دهد. به همین دلیل، برخی از مردم بیت کوین‌های خود (BTC) را تبدیل به رپد بیت کوین (WBTC) می‌کنند و آن در شبکه اتریوم برای اجرای هر سرویسی که اتریوم ارائه می‌دهد استفاده می‌کنند. این خدمات شامل اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi)  است. قیمت رپد بیت کوین و بیت کوین در دو سال گذشته نسبت ثابتی داشته است.

رپد بیت کوین در سال 2019 معرفی شد. این بیت کوین به طور جمعی توسط سه سازمان BitGo، Kyber Network و Ren تأسیس شد. برای دریافت wBTC، باید توکن‌ها را از یک تاجر مانند Kyber، DeversiFi یا Airswap درخواست کنید. بعد از درخواست،  بررسی‌های شناخت مشتری(KYC) و بررسی‌های مخصوص ضد پول‌شویی  (AML) برای تأیید هویت انجام می‌شود. سپس می توانید مبادله خود را با تاجر و از طریق یک صرافی متمرکز (CEX)، صرافی غیرمتمرکز (DEX) و یا مبادله اتمی مبادله انجام می‌دهید.

صرافی کریپتو Huobi Global نسخه خود را از رپد بیت کوین به نام Huobi BTC (HBTC) در سال 2020 راه‌اندازی کرد. هر HBTC توسط یک BTC پشتیبانی می‌شود. می‌توانید با واریز BTC به‌حساب صرافی Huobi Global خود و سپس برداشت HBTC، یک HBTC دریافت کنید. شما می‌توانید با واریز HBTC خود به‌حساب خود و برداشت BTC، بیت کوین خود را بازخرید کنید.

Ren که در سال 2020 راه‌اندازی شد، با renBTC خود جایگزین غیرمتمرکزتری برای wBTC و HBTC ارائه می‌دهد. برای به‌دست‌آوردن renBTC، باید بیت کوین را به پروتکل رن ارسال کرده و آن را در یک قرارداد هوشمند قفل کند. سپس پروتکل جزئیات تراکنش را تأیید می‌کند و با امضا، رپد توکن‌ ایجاد می‌کند. Ren همچنین به شما امکان می‌دهد renBTC خود را به توکن اصلی تبدیل کنید.

رپد توکن در شبکه اتریوم

رپد اتریوم
رپد اتریوم

اگرچه اتر (ETH) ارز اصلی بلاک چین اتریوم است، اما با توکن‌های ERC-20 اتریوم سازگار نیست؛ بنابراین، نمی‌توانید مستقیماً ETH را با توکن‌های ERC-20 بدون استفاده از یک شخص ثالث قابل اعتماد، مانند یک صرافی متمرکز معامله کنید.

برای حل این مشکل، مجموعه‌ای از پروژه‌های اتریوم به رهبری 0x Labs یک توکن سازگار با ERC-20 به نام wrapped ether  یا  (WETH) ایجاد کردند. برای ایجاد wETH، اتر را باید به یک قرارداد هوشمند ارسال کنید تا آن را قفل کند. سپس قرارداد هوشمند توکن‌های wETH را با نسبت 1:1 می‌سازید. برای بازخرید ETH قفل شده خود، می‌توانید wETH را به قرارداد هوشمند بازگردانید. پلتفرم‌های مختلفی از جمله Relay و Airswap این فرایند را تسهیل می‌کنند.

سایر رپد توکن ها

بیت کوین و اتر تنها رپد توکن ها نیستند. به‌عنوان‌مثال، رن از رپد توکن های بسیاری از ارزهای محبوب پشتیبانی می‌کند:

آیا روی رپد توکن‌ها سرمایه گذاری کنیم؟

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال

به طور کلی، رپد توکن‌ها به دلیل نیاز روزافزون به استفاده از سایر ارزهای دیجیتال در یک بلاک چین خاص، به تدریج اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. بنابراین، سرمایه‌گذاری در رپد توکن به ویژه رپد توکن‌هایی مانند WBTC  می‌تواند در درازمدت بسیار سودآور باشد.

رپد توکن‌ها شبیه توکن‌های معمولی هستند. در واقع به قیمتی معادل توکن اصلی خرید و فروش می‌شوند؛ بنابراین، اگر قیمت یک توکن افزایش یابد، قیمت رپد توکن آن نیز افزایش می‌یابد. وقتی صحبت از قیمت WBTC می‌شود، به قیمت خود BTC بستگی دارد. سایت‌های معتبر پیش بینی افزایش نسبتاً زیادی را برای هر دو BTC و WBTC تخمین می‌زنند. از آنجایی که WBTC ساخته شده از بیت کوین است، مسیر BTC را با نرخ‌های معادل دنبال می‌کند.

مطلب پیشنهادی  سالیدیتی چیست؟ برنامه نویسی Solidity در بلاکچین + کاربرد

آینده رپد توکن‌ها چه خواهد بود؟

دستیابی به قابلیت همکاری بین بلاک چین‌های مختلف یک چالش برای سرمایه گذاری است. یک مشکل این است که با ایجاد بلاک‌چین‌های بیشتر، تعداد پل‌های مورد نیاز برای اطمینان از اینکه دارایی‌های یک بلاک چین می‌توانند به راحتی به هر بلاک چین دیگری منتقل شوند، به طور تصاعدی افزایش می‌یابد. راه‌حل‌هایی برای ایجاد پل ارتباطی بین بلاک چین‌ها آسان‌تر و کارآمدتر در حال توسعه است. یکی از راه‌های انجام این کار استفاده از یک پل هاب است که به یک پل مرکزی اشاره دارد که سایر بلاک ‌چین‌ها به آن پل می‌پردازند.  حداقل برای آینده قابل پیش‌بینی، پل‌ها و رپد توکن‌ها قرار است همچنان بخش مرکزی راه‌حل برای تعامل میان بلاک چین‌ها باشند.

سخن آخر

رپد توکن‌ها نقدینگی زنجیره‌ای را تأمین کرده، کارایی سرمایه را افزایش داده و ابزارهای سرمایه‌گذاری متنوع را در اکثر زنجیره‌ها فعال می‌کنند. در نهایت، رپد توکن، ارزهای دیجیتال را بسیار کارآمدتر و مفیدتر می‌کنند. بررسی‌هایی که در مطالب فوق انجام شد نشان می‌دهد که مکانیسم رپد توکن به ۳ عامل از جمله تاجر، متولی و سرمایه گذار نیاز دارد. رپد توکن‌ها معمولاً ارزشی مشابه توکن اصلی دارند.

همان‌طور که می‌دانید DeFi برای پذیرش جهانی نیاز به نقدینگی زنجیره‌ای دارد. رپد توکن‌ها برای ایجاد نقدینگی و همچنین برطرف کردن دیگر چالش‌های مشابه راه حل خوبی هستند.  بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال، رپد توکن را راه حلی بسیار ضروری می‌دانند زیرا به کاربران اجازه می‌دهد به شبکه‌های بلاک چین بیشتری دسترسی داشته باشند. Wrapped Token همچنین عملکرد دارایی را افزایش می‌دهند و موارد استفاده از دارایی را که ممکن است با محدودیت‌هایی در بلاک چین بومی خود همراه باشد را در برنامه‌های DeFi گسترش می‌دهند.

سؤالات متداول

آیا یک رپد توکن اساساً با نسخه اصلی یکسان است؟

خیر، wBTC را نباید یک معادل اساسی برای BTC در نظر گرفت. این تصوری غلط اما رایج است. ممکن است به نظر برسد که این دو توکن برای مدتی دارای ارزشی معادل هستند. اما در بازارهای نزولی، ارزش رپد توکن‌ها می‌تواند سریع‌تر از توکن‌های اصلی کاهش یابد. این‌گونه است که رپد توکن‌ها می‌توانند شباهت خود را از دست بدهند، حتی اگر تعادل آن‌ها هنوز 1:1 باشد.

چرا از رپد توکن استفاده کنیم؟

رپد توکن راه حلی برای مشکل مهم نقدینگی زنجیره‌ای در DeFi است. هر بلاک چین و توکن اصلی آن را به عنوان یک سیلو در نظر بگیرید که رپد توکن این سیلوها را تجزیه می‌کند. تقاضا برای آن توکن خاص مشروط به برنامه های ساخته شده در آن شبکه است، DeFi و اکوسیستم اعتباری و پیچیده آن به فناوری نیاز دارد که در همه بلاک چین‌ها کارایی داشته باشد. بدون این فناوری، بلاک چین‌ها نمی‌توانند از رشد کل صنعت سود ببرند. این نوآوری سیلی از کارایی سرمایه را ایجاد می‌کند و ابزارهای سرمایه گذاری متنوعی را در اکثر زنجیره‌ها فراهم می‌سازد.

آیا می توان بدون خرید بیت کوین، رپد بیت کوین خرید؟

بله، می‌توانید مستقیماً بیت‌کوین‌های Wrapped را با استفاده از MetaMask خریداری کنید، که یک کیف پول و نرم‌افزار رمزنگاری است که با بلاک چین اتریوم در تعامل است. چنین کیف پول‌های رمزنگاری برای محافظت از کلیدهای خصوصی، وجوه و سایر اطلاعات شما و همچنین راهی برای تبادل توکن‌های شما به صورت غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.