داموندمگ

ییلد فارمینگ چیست؟ کشت سود در مزرعه دیفای!

DAMOND
ییلد فارمینگ چیست

ساتوشی ناکاموتو، برای اولین باردر سال 2009 بیت کوین و بلاکچین را به دنیای فینتک معرفی کرد و از زمان پیدایش این معماری‌های پیچیده، روند ایجاد ثروت به طور کامل متحول شده است. در واقع در طول دهه گذشته، بلاک چین مفهوم‌ها و ارزش‌های اقتصادی نورآورانه و متنوعی را ایجاد کرده است که مفهوم سنتی پول و روش تولید آن را تغییر داده است.

در میان ارزش‌هایی که بر پایه بلاک چین ایجاد شده‌اند، فناوری پولی غیرمتمرکز یا اصطلاحا DeFi (Decentralised Finance)، یک جنبش بسیار جالب است که یک اکوسیستم مالی جذاب برای جایگزینی با نمونه‌های رایج سنتی ایجاد کرده و خود را به عنوان یک نیرودهنده به فضای دارایی‌های دیجیتال، ثابت کرده است.

برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) یکی از مهم‌ترین دست آوردهایی هستند که از دل تکنولوژی DeFi خارج شده‌اند. ویژگی منحصربه‌فرد این برنامه‌ها این است که واسطه‌‌ها را حذف می‌کنند و برای ارتباط با آن‌ها و انجام کارها، فقط به یک کیف پول ارز دیجیتال و یک ارتباط اینترنتی نیاز دارید و احتیاجی به مجوز نهادهای واسطه و نظارت آن‌ها ندارید.

از آنجا که برای انجام کارها نیاز به جلب اعتماد است. در اکثر برنامه‌های سنتی یک نهاد واسطه برای به وجود آوردن اعتماد وجود دارد؛ اما برخلاف برنامه‌های مالی سنتی، برای انجام کارها در برنامه‌های غیرمتمرکز، نیازی به اعتماد وجود ندارد و به همین دلیل نیازی نیز به نهادهای واسطه وجود ندارد.

این هویت غیرمتمرکز بودن، به dApp ها قابلیت این را می‌دهد که در طیف گسترده‌ای از کارهای رایج، از جمله معاملات غیرمتمرکز، وام‌دهی، وام گرفتن، سهام‌داری، تأمین نقدینگی و مهم‌تر از همه این‌ها ییلد فارمینگ، کاربرد داشته باشند.

ییلد فارمینگ یک مفهوم جدید در دنیای نقدینگی است که از دل اکوسیستم دی فای به وجو آمد است. ییلد فارمینگ به فرآیندهایی گفته می‌شود که با استفاده از پروتکل‌های نقدینگی صنعت دی‌فای، می‌توانید دارایی‌هایی رمزارزی خود را ذخیره‌سازی کنید و به این وسیله کسب سود و درآمد داشته باشید.

ییلد فارمینگ به هر کسی اجازه می‌دهد که با استفاده از اکوسیستم مانی لگو (money-legos : یک اکوسیستم است که بر پایه اتریوم ساخته شده است.) به درآمد پسیو یا غیرفعال دست پیدا کند. درآمد غیرفعال به درآمدی گفته می‌شود که برای به دست آوردن آن نیازی به کار و فعالیت ندارید و اصطلاحا پول شما برایتان کار می‌کند.

ییلد فارمینگ در آینده، روش‌هایی را که سرمایه‌گذاران رمزارزها برای H‌ODL دارایی‌های خود استفاده می‌کنند، تغییر می‌دهد. چرا که ییلد فارمینگ آن‌ها را قادر می‌سازد که از طریق پروتکل‌های متعدد دی فای و استیکینگ ارز دیجیتال، سود سالانه داشته باشند و همین باعث می‌شود که دارایی رمزارزی شما، در کیف پول بدون استفاده نماند و بتوانید از سپرده‌گذاری ارز دیجیتال به سود برسید.

چنانچه با مفهوم  HO‌DL یا استیکینگ ارز دیجیتال آشنا نیستید، توصیه می‌کنیم که مقاله‌ HODL ارز دیجیتال چیست؟ و مقاله استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ را مطالعه کنید.

ییلد فارمینگ چیست؟

ییلد فارمینگ (Yield Farming) یا کشت سود در دیفای

بیت کوین را می‌توان اولین نمونه از تکنولوژی‌های DeFi در نظر گرفت. چرا که بیت کوین افراد را قادر می‌ساخت تا بدون نیاز به یک نهاد واسطه مرکزی با یکدیگر معامله کنند و با هم تراکنش مالی داشته باشند. بنابراین بیت کوین و ارزهای دیجیتال اولیه را احتمالا می‌توان موج اول فناوری دی فای دانست.

موج دوم این فناوری توسط بلاک چین اتریوم به وجود آمد. همانطور که در مقاله اتریوم چیست؟ هم توضیح دادیم، اتریوم قابلیت‌های دیگری را به فناوری بلاکچین و دنیای سیستم‌های غیرمتمرکز اضافه کرد و باعث تحولی عمیق در استفاده از بلاکچین و ارزهای دیجیتال شد.

اکثر ارزهای دیجیتال و پروژه‌های بلاکچینی که تاکنون ساخته شده‌اند، بر پایه بلاک چین اتریوم به وجود آمده‌اند. با وجود اینکه بلاک چین اتریوم نقاط ضعفی مانند نوسان و بالا بودن کارمزدهای گس نیز دارد، اما بستر باز و همگانی آن باعث می‌شود که هر کسی بتواند برنامه غیرمتمرکز خود را به وجود آورد و آن را به راحتی تامین مالی کند و روی آن به مبادله دارایی‌های دیجیتال بپردازد.

از جمله مزایای فناوری دی فای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • شفافیت
 • غیرقابل تغییر و دستکاری بودن
 • قابلیت برنامه‌دهی به آن با قراردادهای هوشمند
 • هر کسی در آن مسئول دارایی خودش است.

مورد آخر به این معنی است که کاربران دی فای، مالک واقعی دارایی خود هستند و برای ذخیره‌سازی دارایی‌های خود به نهادهای مرکزی همچون بانک‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال محتاج نیستند و می‌توانند شخصا دارایی خود را مدیریت کنند.

به دلیل همین مزایا و پتانسیل عظیمی که دی فای به وجود آورده است. پروژه‌های متعددی برای استفاده از راهکارهای دی فای در برنامه‌های مالی سنتی به وجود آمده‌اند. هدف از چنین برنامه‌هایی، ایجاد یک پلتفرم برای انجام کارهای مالی رایج و سنتی با استفاده از دی فای است. به همین دلیل به این نوع برنامه‌ها DeFi-TradFi گفته می‌شود.

کامپوند (Compound)، یک پروژه بر پایه بلاک چین اتریوم است. هنگامی که پلتفرم کامپوند، برای انجام فرآیندهای وام‌دهی و وام گرفتن غیرمتمرکز شروع به کار کرد؛ در واقع دریچه‌ای کاملا جدید در دنیای دی فای گشود و تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال را به خود جذب کرد که همگی به دنبال بیشینه کردن بازدهی سرمایه‌گذاری یا ROI خود بودند.

کامپوند (Compound)، یک پروژه بر پایه بلاک چین اتریوم

کامپوند در ژوئن 2020، شروع به توزیع توکن حاکمیتی خود کرد. این توکن COMP نام داشت. با روشی که برای توزیع این توکن سازماندهی شده بود، یک تقاضای دیوانه‌وار برای توکن به وجود آمد و همین موضوع باعث شد که کامپوند به رتبه‌ بالایی در صنعت دی فای دست پیدا کند.

مطلب پیشنهادی  دش چیست؟ ارز دیجیتال Dash با توکن DASH

این پروژه مبتنی بر اتریوم به کاربرانش اجازه می‌داد که توکن‌های خود را استیک کنند و با قرض دادن آن‌ها به پلتفرم (سپرده‌گذاری آن‌ها در پلتفرم) و در عوض آن سود دریافت کنند. در نتیجه روند و مکانیزم مالی جدیدی در فضای دی فای به وجود آمد و سرمایه‌گذاران را وارد راهی کرد که همواره در این صنعت به دنبال پروتکل‌هایی باشند که بیشترین درصد سود سالانه یا APY را برای آن‌ها به دنبال داشته باشد.

فرآیند جستجو برای یافتن پروتکل‌هایی با بیشترین بازدهی سرمایه‌گذاری (ROI)، مفهوم و اصطلاحی به نام ییلد فارمینگ (Yield Farming) را به وجود آورد. در فرآیند ییلد فارمینگ، کاربرانی که به آن‌ها فارمر (farmer) گفته می‌شود، در یک فرآیند ثابت و همیشگی به دنبال یافتن پربازده‌ترین محصولات (ییلدها) در پروتکل‌های دی‌فای هستند. این پروتکل‌های دی فای، اکثرا بر روی زنجیره‌های اتریوم یا بایننس اسمارت چین به وجود آمده‌اند.

ییلد فارمینگ چگونه انجام می‌شود؟

ییلد فارمینگ که گاها به آن استخراج نقدینگی نیز گفته می‌شود، روشی است که دارندگان ارزهای دیجیتال به کمک آن می‌توانند کسب درآمد کنند. به زبان ساده، شما دارایی‌های خود را در یک پلتفرم قفل می‌کنید و در ازای آن پاداش استیکینگ و سود سپرده‌گذاری دارایی‌های خود را دریافت می‌کنید. در نگاه اول فرآیند ییلد فارمینگ، تقریبا مشابه استیکینگ است، با این تفاوت که پیچیدگی‌هایی نیز به آن اضافه شده است.

در بیشتر موارد، ییلد فارمینگ به کاربرانی با نام ارائه‌دهنده نقدینگی یا  LP ها، نیاز دارد. این کاربران سرمایه‌های خود را به مخزن نقدینگی پروتکل اضافه می‌کنند. استخرهای نقدینگی، در اصل قراردادهای هوشمندی هستند که در عوض گرفتن دارایی‌های کاربران و نگهداری از آن‌ها، به کاربران پاداش می‌دهند. این پاداش‌ها گاها از کارمزدهای پرداخت شده به یک پروتکل DeFi تامین می‌شود و در برخی مواقع منابع دیگری دارد.

برخی از استخرهای نقدینگی قابلیت این را دارند که پاداش‌های خود را با چندین توکن گوناگون پرداخت کنند. این توکن‌های پاداش نیز قابلیت این را دارند که برای بار مجدد در استخر نقدینگی ذخیره‌سازی شوند و به این وسیله کاربران می‌توانند پاداش اضافه‌تری کسب کنند.

بسیاری از استراتژی‌های پیچیده فارمینگ، از همین کار نشات گرفته است، اما ایده اصلی این است که، کاربران نقدینگی خود را به یک استخر نقدینگی واریز می‌کنند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند.

ییلد فارمنیگ در بیشتر اوقات با توکن‌های ERC-20 بر روی بلاک چین اتریوم و توکن‌های BEP-20 بر روی بلاک چین بایننس اسمارت چین انجام می‌شود. بنابراین طبیعی است که پاداش‌ها نیز معمولا در قالب توکن‌های ERC-20 و BEP-20 پرداخت شوند. برای آشنایی بیشتر با این نوع توکن‌ها، می‌توانید مقاله استاندارد ERC-20 چیست؟ و مقاله استاندارد BEP-20 چیست؟ را مطالعه کنید.

با این حال، رویه بالا ممکن است در آینده نزدیک تغییر کند. چرا که پروتکل‌های ییلدینگ در حال توسعه هستند و شروع به ساخت پل‌های ارتباطی میان بلاکچین‌های مختلف کرده‌اند. در این صورت ارتباط بلاکچین‌ها کارآمدتر خواهد شد و می‌توانید پاداش خود را با توکن‌هایی از زنجیره‌های دیگر دریافت کنید.

فارمرهای ییلد، معمولا به دنبال بیش‌ترین بازده هستند و عموما به صورت مداوم دارایی‌های خود را بین پروتکل‌های گوناگون جابجا می‌کنند. در نتیجه پلتفرم‌های دی فای به دنبال مشوق‌ها و ایجاد انگیره‌هایی هستند که سرمایه کاربران بیشتری را جذب کنند. در حقیقت این کار به نفع خود پلتفرم‌ها نیز هست و دقیقا همانند صرافی‌های متمرکز، داشتن نقدینگی بیشتر، موجب جذب هرچه بیشتر نقدینگی از دیگر کاربران خواهد شد.

شروع کسب درآمد از ییلد فارمینگ

حال که چیستی ییلد فارمینگ را توضیح دادیم، اجازه دهید که در رابطه با این موضوع بحث کنیم که چگونه می‌توانید به عنوان یک کاربر جدید، کسب درآمد از ییلد فارمینگ را شروع کنید. قبل از هرگونه توضیح، بهتر است که توضیحاتمان را با بیان مزایا و معایب استراتژی ییلد فارمینگ شروع کنید.

مزایای ییلد فارمینگ

در دسترس بودن برنامه‌های غیرمتمرکز گوناگون : تا امروز برنامه‌های غیرمتمرکز متنوع و گوناگونی با محوریت ییلد فارمینگ به وجود آمده‌اند. فارمرها می‌توانند از طریق یک رابط کاربری ساده‌ای که همه ابزارها در آن وجود دارد، بر سرمایه‌گذاری‌های خود و درصد سود ییلدها نظارت کنند.

انجام آن سریع و آسان است : برای تبدیل شدن به یک ییلد فارمر، تنها به دو عنصر اساسی نیاز دارید. در بیشتر مواقع به تعدادی از توکن‌های اتریوم یا BNB و یک کیف پول رمزارزی نیاز دارید. موانع ورود به ییلد فارمینگ تقریبا کم است. به همین دلیل بیشتر توجه سرمایه‌گذاران برای جستجوی یک پلتفرم با بازدهی بالاتر صرف می‌شود.

درصد سود سالانه ییلدها (APY) بسیار بالاست : در حالی که استاندارد سود سالانه پروتکل‌های استیکینگ بر روی استیبل کوین‌هایی همچون USDT، USDC یا DAI، هشت تا ده درصد است، درصد سود سالانه ییلد فارمینگ می‌تواند بیشتر از 100 درصد نیز بالا برود.

درصد سود سالیانه ییلد فارمینگ

معایب ییلد فارمینگ

پاداش‌های کوتاه مدت : نمی‌توان منکر این قضیه شد که سود ییلد فارمینگ در یک بازار چابک، به شدت در حال افزایش است، اما این سود نسبتا ناپابدار است و ریسک بازگشت سود ناثابت وجود دارد. به جز این، با آنکه ورود به ییلد فارمینگ آسان است، اما کشف استراتژی‌های پربازده عموما دشوار است.

کارمزد بالای گس بر روی پلتفرم اتریوم : اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم، گس (Gas) کارمزدی است که باید برای انجام هر تراکنش بر روی بلاکچین اتریوم پرداخت کنید. اخیرا کارمزدهای گس روند صعودی شدیدی را در پیش گرفته‌اند و این قضیه یکی از معایب ییلد فارمینگ است. بنابراین فارمرها باید مواظب باشند که کارمزد پرداختی آن‌ها از میزان پاداش دریافتی آن‌ها بیشتر نشود.

بیشتر سودها برای افرادی است که سرمایه بیشتر دارند : تکنولوژی دی فای، به همه کاربران اجازه می‌دهد که در ییلد فارمینگ مشارکت داشته باشند، اما کاربرانی که سرمایه اولیه زیادی دارند، به صورت قابل توجهی، پاداش بیشتری دریافت می‌کنند. زیرا چنانچه رمزارز بیشتری داشته باشید، می‌توانید در استراتژی‌های با APY (درصد سود سالیانه) بالا، سپرده‌گذاری کنید و طبیعتا، بازده سرمایه‌گذاری بالاتری خواهید داشت.

مطلب پیشنهادی  پرایوسی کوین چیست؟ کوین‌های حریم خصوصی

ریسک وجود زیان ناپایدار : زیان ناپایدار، یک ضرر موقتی برای تامین کننده نقدینگی یا LP است که  در اثر نوسانات شدید یک جفت معاملاتی، به وقوع می‌پیوندد. زیان ناپایدار یکی از معایب بزرگ پروتکل‌های بازارساز خودکار یا AMM هاست، و هنگامی رخ می‌دهد که قیمت توکن‌های درون یک AMM به شدت در یک جهت نوسان کند و همین باعث ایجاد یک اختلاف قیمتی شدید می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله بازارساز خودکار (AMM) چیست؟ را مطالعه کنید.

پلتفرم‌ های انجام ییلد فارمینگ

در این بخش، به بررسی معتبرترین پلتفرم‌های ییلد فارمینگ خواهیم پرداخت و شما را با نحوه شروع ییلد فارمینگ کامپوند و یونی سواپ (پلتفرم‌های مبتنی بر اتریوم) و همچنین نحوه شروع ییلد فارمینگ در پنکک سواپ (پلتفرم مبتنی بر زنجیره هوشمند بایننس) آشنا خواهیم کرد. ما این پلتفرم‌های DeFi را به دلیل سادگی رابط کاربری انتخاب کرده‌ایم و این پلتفرم‌ها احتمالا آسان‌ترین شیوه‌ها برای ییلد فارمینگ را در خود جا داده‌اند.

اهمیت میزان کل دارایی قفل شده (TVL)

میزان کل دارایی قفل شده یا TVL مجموع کل دارایی‌هایی است که در پروتکل یک استخر نقدینگی قفل شده است. این پارامتر یک معیار مهم برای انداره‌گیری میزان اعتبار و سلامتی یک پلتفرم ییلد فارمینگ است. افزایش میزان TVL منجر به افزایش به ییلد فارمینگ در یک پلتفرم می‌شود. در حال حاضر مقدار TVL برای دی فای، حدود 64 میلیارد دلار است و این شاخص را می‌توانید بر روی سایت DeFi Pulse ، مشاهده کنید.

شاخص TVL در ییلد فارمینگ

همانطور که قبل‌تر هم گفتیم، پلتفرم‌های متنوعی وجود دارد که می‌توانید توکن‌های خود را بر روی آن‌ها فارم کنید. تقریبا هم آن‌ها به یک شیوه مشابه عمل می‌کنند، اما سیستم پاداش‌دهی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد و برای هر پلتفرم فارمینگ، به شیوه به خصوصی باشد. در ادامه به معرفی برخی پلتفرم‌های ییلد فارمینگ می‌پردازیم که بر روی بلاکچین اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس ایجاد شده‌اند.

کسب درآمد ییلد فارمینگ از پلتفرم کامپوند

کامپوند (Compound)، یک پروژه بر پایه بلاک چین اتریوم است که فرآیند وام‌دهی و وام گرفتن ارزهای دیجیتال بر روی آن انجام می‌شود. قرض‌دهندگان با فراهم آوردن نقدینگی، امکان وام‌دهی را برای پلتفرم کامپوند به وجود می‌آورند و در عوض مقداری از سود وام اعطا شده را دریافت می‌کنند.

میزان سود وام‌دهندگان بر اساس نرخ عرضه و تقاضای رمزارزهایی تعیین می‌شود، که این افراد برای پلتفرم فراهم آورده‌اند. طبیعتا این نرخ سود، در بازه‌های زمانی گوناگون، متفاوت است و بین عددهای مختلف در نوسان است.

ییلد فارمینگ کامپوند
درصد سود سالانه فارمینگ در کامپوند برای ارزهای دیجیتال گوناگون

قرض دادن پول بر روی مارکت‌های پولی دیفای، همچون کامپوند و Aave راحت‌ترین راه برای کسب درآمد از دی فای است. شما می‌توانید استیبل کوین‌هایی همچون DAI یا USDC را سپرده‌گذاری کنید و سریعا بازده آن‌ها را دریافت کنید.

Aave معمولا نرخ سود بهتری از کامپوند ارد، چرا که این پلتفرم به وام‌گیرندگان این امکان را می‌دهد که به جای نرخ سود در نوسان و متغیر، یک نرخ سود ثابت را انتخاب کنند. نرخ سود ثابت، باعث می‌شود که وام‌گیرندگان زیادتری با نرخ سودهای متنوع وجود داشته باشند و این قضیه باعث افزایش حاشیه سود، وام‌دهندگان خواهد شد.

با وجود همه این‌ها، یکی از جذاب‌ترین موارد اضافه شده به کامپوند، مکانیزم جدید تشویقی برای فارمرها از طریق صدور توکن حاکمیتی COMP برای آن‌ها است. در حقیقت، هر کس که بر روی پلتفرم کامپوند قرض دهد یا قرض بگیرد، می‌تواند مقدار خاصی از توکن COMP را فارم کند.

در حال حاضر روزانه 2312 توکن COMP، میان کاربران کامپوند توزیع می‌شود. با احتساب 400 دلار برای هر توکن COMP، می‌توان گفت که هر روز بیش 920 هزار دلار توکن به علاوه پاداش‌های آن، در سیستم توزیع می‌شود. این پاداش فارمینگ (که به شکل COMP است) میان 294000 فارمر و 8600 قرض گیرنده تقسیم می‌شود، با وجود APY نسبتا پایین، انگیزه کاربران برای فارم روی کامپوند به صورت قابل توجهی بالا باقی می‌ماند.

علاوه بر این کامپوند دارای توکن‌های بومی خود برای پرداخت سود به فارمرهاست. این توکن‌ها، cTokens نامیده می‌شوند. به طور مثال هنگامی که یک فارمر 5 ETH را بر روی کامپوند قفل می‌کند، پروتکل به صورت خودکار برای اون 5 توکن 5cETH تولید می‌کند که هم می‌تواند با آن سود فارمرها را پرداخت کند و هم می‌توان این توکن‌ها را بر روی سایر پلتفرم‌های دی فای به کار گرفت. فارمرها در هر زمان، می‌توانند cETH خود را با ETH بازخرید کنند و علاوه بر آن سود استیکینگ خود را نیز دریافت کنند.

برای انجام ییلد فارمینگ بر روی کامپوند، همانند سایر پلتفرم‌ها، به موارد زیر نیاز دارید:

 • مقداری رمزارز نیاز دارید که اکثرا بر روی پلتفرم‌های فارمینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. ارزهای دیجیتالی که به صورت رایج برای این موضوع استفاده می‌شوند، شامل ارزهایی مثل ETH، BTC و استیبل کوین‌هایی همچون DAI، USDT، USDC و BUSD با استیبل کوین بایننس هستند.
 • یک کیف پول غیرمتمرکز همچون متاماسک، تراست والت یا والت کانکت، دانلود کنید. بر روی آن‌ها ثبت‌نام کنید و مطمئن شوید که کلیدهای خصوصی و عبارات seed را در یک مکان امن نگهداری می‌کنید.
 • بعد از نصب یک کیف پول مناسب، دارایی خود را به کیف پول منتقل کنید.
 • به قسمت dApp کیف پول بروید و شروع به فارمینگ کنید.
 • برای افراد تازه کار توصیه می‌شود که فارمینگ را با پلتفرم کامپوند شروع کنند، چرا که به عنوان تشویق COMP دریافت می‌کنند و استفاده از این پلتفرم آسان است.

برای فارم کردن بر روی کامپوند باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • به سایت Compound.Finance مراجعه کنید.
 • بر روی گزینه APP کلیک کنید.
نحوه فارمینگ در کامپوند
گزینه APP در گوشه بالا سمت راست قرار دارد
 • کیف پول متاماسک را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

نحوه ییلد فارمینگ در کامپوند

 • با وارد کردن رمز خود، کیف پول را به سایت متصل کنید.

اتصال کیف پول به کامپوند

 • هنگامی که ارتباط برقرار شد، کاربران می‌توانند میزان دارایی مد نظرشان را برای شروع فارم COMP، انتخاب کنند.
مطلب پیشنهادی  متن باز بودن در ارز دیجیتال (Open source) به چه معناست؟

شروع فارمینگ در کامپوند

 • به طور مثال اگر کاربران بخواهند، نقدینگی پلتفرم را با استیبل کوینی همچون DAI تامین کنند، باید بر روی گزینه Collateral کلیک کنند و سپس گزینه Use DAI As Collateral  را انتخاب کنند.

فعال کردن فارمینگ بر روی DAi

 • کاربران برای آنکه بتوانند DAI را به عنوان نقدینگی به سیستم بدهند، باید مقدار اندکی کارمزد تراکنش، به شکل ETH پرداخت کنند. هنگامی که تراکنش انجام شد، کاربران می‌توانند DAI های خود را درون پلتفرم کامپوند سپرده‌گذاری کنند و شروع به فارم COMP کنند.
 • کاربران برای مشاهده میزان APY (درصد سود سالانه) می‌توانند از قسمت Dashboard، میزان مانده حساب خود را از قسمت Supply Balance  و میزان درآمد کسب شده را از قسمت Interest earned and paid, plus COMP  مشاهده کنند.

داشبورد کامپوند

توجه به این نکته مهم است که هر چقدر فارمرها نقدینگی بیشتری را تامین کنند، قدرت قرض‌گرفتن آن‌ها بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، در تصویر بالا، یک کاربر با فراهم آوردن نقدینگی 1273 DAI، شرایط آن را دارد که 928 دلار قرض بگیرد. در سناریوی بالا، DAI های کاربر به عنوان وثیقه نزد کامپوند باقی می‌ماند و کاربر می‌تواند به صورت فوری، برای فارم کردن مجدد بر روی سایر پروتکل‌های دی فای، 928 دلار وام بگیرد.‌

فارم کردن بر روی بایننس اسمارت چین : پنکک سواپ

پنکک سواپ، یک صرافی غیرمتمرکز و پروتکل AMM بر روی زنجیره غیرمتمرکز بایننس است که در سپتامبر 202 راه‌اندازی شد و به وسیله قراردادهای هوشمند و استخرهای نقدیندگی بدون مجوز، اداره می‌شود.پنکک سواپ نیز همانند یونی سواپ،  به کاربران اجازه می‌دهد که هر دو توکن را با یکدیگر تعویض کنند، اما مقداری کار اضافی به این منظور مورد نیاز است.

پنکک سواپ

در طول سال اخیر، زنجیره هوشمند بایننس به صورت نمایی رشد کرده است. چرا که سرمایه‌گذاران، معامله‌گران و ییلد فارمرها، از ناکارآمدی‌ها و مسدود شدن‌های بلاکچین اتریوم ناراضی بودند و به دنبال گزینه‌های دی فای مطمئن‌تر و پایدارتری بودند. زنجیره هوشمند بایننس، سریع و ارزان است و استفاده از آن نیز ساده است. جامعه آن نیز یکی از قوی‌ترین‌ها اجتماع‌ها در فضای دی فای است.

در این قسمت به این موضوع می‌پردازیم که نحوه ییلد فارمینگ بر روی پنکک سواپ چگونه است و چگونه توکن بومی این پلتفرم، یعنی CAKE را فارم کنیم. کاربران برای فارم روی پنکک سواپ، به موارد زیر نیاز خواهند داشت.

 • در ابتدا یک کیف پول سازگار با زنجیره بایننس اسمارت چین، همچون متاماسک یا تراست والت ایجاد کنید.
 • مقداری توکن BNB خریداری کنید و به کیف پول خود انتقال دهید. توجه کنید که توکن BNB بومی خریداری شده در صرافی‌های متمرکز، نمی‌تواند بر روی اپلیکیشن‌های دی فای زنجیره هوشمند بایننس مورد استفاده قرار گیرد. برای ییلد فارمینگ بر روی پنکک سواپ، کاربران باید توکن‌های بومی BNB را به توکن BNB با استاندارد BEP-20 تبدیل کنند. این کار را می‌توانید به صورت مستقیم ار طریق Binance Bridge بر روی صرافی متمرکز بایننس انجام دهید، یا می‌توانید از گزینه‌های جایگزین در کیف پول تراست والت استفاده کنید.
 • به سایت Finance بروید. در آنجا گزینه‌های متنوعی همچون Trade، Farms، Pools، Lottery و Collectibles مشاهده می‌کنید. در زبانه Trade کاربران اجازه دارند که توکن‌های گوناگون زنجیره هوشمند بایننس را با یکدیگر تعویض کنند، اینجا قلب صرافی غیرمتمرکز پنکک سواپ است.

مشارکت در استخر نقدینگی CAKE-BNB

 • فارمرهایی که می‌خواهند نقدینگی استخر CAKE-BNB را تامین کنند، ابتدا نیار دارند، تا میزان معادلی از هر دو توکن CAKE و BNB را داشته باشند. پنکک سواپ نیز همانند یونی سواپ از نرخ 50-50 برای تامین نقدینگی استخرها استفاده می‌کند، تا نقدینگی را متعادل نگه دارد و انگیزه‌ای برای معامله ایجاد کند.
ییلد فارمینگ بر روی پنکک سواپ
فارم‌های فعال بر روی پنکک سواپ
 • در مرحله بعد، کاربران باید کیف متاماسک خود را به وسیله گزینه Connect،  به پلتفرم پنکک سواپ متصل کنند. هنگامی که متاماسک و پنکک سواپ به یکدیگر متصل شوند، به قسمت Farms بروید، و در بر روی CAKE-BNB liquidity pool، بر روی گزینه Enable Farm کلیک کنید.

فعال کردن فارم بر روی پنکک سواپ

 • پنکک سواپ به منظور فعال‌سازی فارم، مقدار بسیار کمی کارمزد درخواست می‌کند، که هم اکنون 0.07 دلار است و کاربران باید آن را با توکن BNB پرداخت کنند. بعد از انجام این تراکنش، گزینه add liquidity برای این فارم، فعال می‌شود.
استخر BNB Cake در پنکک سواپ
در استخرهای نقدینگی پنکک سواپ باید به صورت 50-50 تامین نقدینگی کنید
 • پس از فعال شدن فارم، مقدار نقدینگی برای مشارکت را انتخاب کنید، می‌توانید با انتخاب دکمه MAX، تمام موجودی کیف پول خود را انتخاب کنید.
 • سپس بر روی گزینه Supply کلیک کنید و کارمزد تراکنش تامین نقدینگی را به وسیله BNB موجود در کیف پول متاماسک پرداخت کنید. میزان این کارمزد به صورت قابل توجهی کمتر از پلتفرم یونی سواپ در شبکه اتریوم است.
 • در عوض تامین نقدینگی این استخر، شما توکن‌های CAKE-BNB LP دریافت می‌کنید که نشان از سهم شما در استخر نقدینگی است. این توکن‌های LP، از نوع توکن‌های سودآور هستند و به تامین‌کنندگان نقدینگی اجازه می‌دهند که هرگاه که معامله‌ای از طریق استخر انجام شد، سود خود را دریافت کنند.

سخن پایانی

ییلد فارمینگ یکی از روش‌های جدید برای کسب درآمد از تکنولوژی دی فای است و کم کم جایگاه خود را درون فضای دی فای پیدا خواهد کرد. برای انجام ییلد فارمینگ باید به صورت فعال در جستجوی بهترین APYها (درصد سود سالیانه) در میان اکوسیستم‌های متفاوت باشید، تا با یک فارم مناسب، بالاترین بازدهی را به دست آورید.

در اصل، مفهوم ییلد فارمینگ با یک پروژه دی فای مبتنی بر اتریوم آغاز شد که کامپوند نام داشت. تا امروز کامپوند به توزیع توکن‌های حاکمیتی خود یعنی COMP ادامه می‌دهد و این توکن‌ها را به کسانی که از پلتفرم کامپوند وام می‌گیرند یا وام می‌دهند، اعطا می‌کند.

ییلد فارمینگ یک روش ساده و سر راست برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال است و فقط کافی است که کاربران دارایی رمزارزی خود را در یک پلتفرم فارمینگ مناسب نگهداری کنند و با همین کار، در مدت زمان کوتاهی به سودهای قابل توجهی دست خواهند یافت.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.