داموندمگ

Yield Aggregator چیست؟ معرفی ۵ تجمیع کننده سود برتر

DAMOND
yield aggregator

دنیای امور مالی غیر متمرکز (Decentralized Finance) یا دیفای (DeFi) فرصت‌های زیادی برای کسب درآمد به صورت غیرفعال دارند. با توجه به تعداد بالای پروژه‌ها و تقسیم شدن سرمایه و لیکوئیدیتی موجود در بازار کریپتو بین آن‌ها، هر پروژه سعی می‌کند با ایجاد انگیزه سرمایه‌گذاری، بیشترین لیکوئیدیتی‌ را به سوی خودش جذب کند. پروژه‌هایی تحت عنوان تجمیع کننده سود یا Yield Aggregator در این زمینه بسیار موفق بوده‌اند.

پیش از راه‌اندازی این پروژه‌های تجمیع کننده سود، خیلی از پروژه‌های دیفای با فراهم آوردن امکان یلد فارمینگ (Yield-Farming)، ضمن تأمین لیکوئیدیتی مورد نیاز خود، امکان کار کردن با سرمایه و کسب درآمد منفعل را برای کاربران خود فراهم آورده بودند. اکنون، با معرفی مفهوم تجمیع کننده سود، رقابت بین این پروژه‌ها و البته سود کاربران، بسیار بیشتر شده است.

در این مقاله می‌خواهیم مفهوم Yield Aggregator را به شما مخاطبان گرامی داموندمگ توضیح دهیم. البته، پیش از آن بد نیست که کمی در رابطه با یلد فارمینگ صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

یلد فارمینگ چیست؟

یلد فارمینگ چیست

یلد فارمینگ روشی برای کسب درآمد منفعل از دارایی‌های دیجیتالی است که به سپرده‌گذاری در بانک برای دریافت سود، شباهت دارد. در این فرایند، با استیکینگ (Stacking) یا سپرده‌گذاری دارایی‌های خود در یک پلتفرم دیفای برای مدت زمانی از پیش تعیین شده، بهره مشخصی به شما پرداخت می‌شود. سپس، با استیکینگ مجدد دارایی‌های قبلی به علاوه پاداش آن‌ها، می‌توان سود بیشتری کسب کرد.

در حالی که اکثر پروژه‌های استیکینگ در گذشته، دارایی‌های سپرده‌گذاری شده را قفل می‌کردند و امکان استفاده از این دارایی‌ها در مدت زمان استیکینگ وجود نداشت، امروزه، بسیاری از پروژه‌ها پس از استیکینگ به کاربران توکن‌هایی می‌دهند که دارای ارزش هستند و کاربر می‌تواند پس از پایان مدت استیکینگ با پس دادن آن توکن‌ها، دارایی اولیه خودش را همراه با پاداش استیکینگ دریافت کند.

یلد فارمینیگ که ماینینگ لیکوئیدیتی (Liquidity Mining) نیز نامیده می‌شود، به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا استیکینگ را با سپرده‌گذاری دارایی‌های خود در یک پروتکل وام یا اپلیکیشن غیر متمرکز (Decentralized Apps) انجام دهد.

کاربران دیگر می‌توانند این دارایی‌ها را از طریق dApp وام بگیرند و با استفاده از این وام‌ها، کارهایی مثل نوسان‌گیری از بازار و اسلیپاژ کردن انجام دهند و کسب درآمد کنند.

در فرایند استیکینگ، پلتفرم‌های بلاک چینی در ازای تأمین لیکوئیدیتی به کاربران پاداش می‌دهند. پروژه‌های بلاک چینی جوان، به این لیکوئیدیتی نیاز دارند تا بتوانند در بلند-مدت رشد کنند. برای مثال، صرافی‌هایی که به تازگی راه‌اندازی شده‌اند و حجم معاملات پایینی دارند، بدون این لیکوئیدیتی نمی‌توانند رشد کنند و به رقیبی برای صرافی‌های بزرگ و باسابقه تبدیل شوند. البته پروژه‌های بزرگ و قدیمی‌تر  نیز بیکار ننشسته‌اند و قابلیت‌هایی استیکینگ و وام‌های ارز دیجیتال را برای کاربران خود فراهم آورده‌اند در نتیجه، چنین پروژه‌های نوپایی، روی به رویکردهای خلاقانه‌ای مثل Yield Aggregator آورده‌اند تا لیکوئیدی مورد نیاز خود را تأمین کنند.

Yield Aggregator یا تجمیع کننده سود چیست؟

yield aggregator چیست

همانطور که گفتیم، امروزه، پروژه‌های کوچک و بزرگ، امکان یلد فارمینگ را برای کاربران خود فراهم آورده‌اند و بنابراین، این قابلیت دیگر مزیت قابل توجهی محسوب نمی‌شود که بتواند سرمایه‌گذاران را جلب و حجم قابل توجهی از لیکوئیدیتی را به سوی پروژه هدایت کند. در نتیجه، پروژه‌های جدیدتر برای به دست آوردن لیکوئیدیتی مورد نیاز خود باید قابلیت‌های سرمایه‌گذاری جدیدتر و جذاب‌تری ارائه دهند. یکی از این قابلیت‌ها، Yield Aggregator است.

مطلب پیشنهادی  پروژه جدید بیت تورنت: برنامه تغییر نام بیت تورنت BTTC

پروژه‌های تجمیع کننده سود با جمع کردن لیکوئیدیتی به کمک سرمایه‌گذاران و انتقال‌ این لیکوئیدیتی به پلتفرم‌های دیفای مختلف، پاداش بیشتری در مقایسه با یلد فارمینگ معمولی به سرمایه‌گذاران می‌دهند.

بهترین Yield Aggregatorها کدامند؟

همانطور که گفتیم، رقابت برای جذب لیکوئیدیتی در دنیای دیفای، روز به روز بیشتر می‌شود. در حال حاضر، چندین پروژه Yield Aggregator وجود دارند که پاداش‌های خوبی به کاربران می‌دهند. در زیر می‌خواهیم بهترین این تجمیع کننده‌های لیکوئیدیتی را به شما مخاطبان گرامی مجله صرافی ارز دیجیتال داموند معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

یرن فایننس (Yearn Finance)

یرن فایننس

یرن فایننس گروهی از پروتکل‌ها بر بستر اکوسیستم اتریوم است که کاربران می‌توانند در آن‌ها با وام دادن و وام گرفتن و نیز، تریدینگ ارزهای دیجیتال، درآمد داشته باشند. یرن فایننس به عنوان یکی از پروژه‌های جدید در دنیای دیفای، سرویس‌های خودش را به طور کاملا غیرمتمرکز ارائه می‌دهد و برای اینکار، به ازای مشارکت به کاربران خود پاداش می‌دهد.

این پروژه شامل چندین محصول مختلف به شرح زیر است:

 • APY: جدول داده که نرخ‌های بهره را در پروتکل‌های مختلف وام نشان می‌دهد.
 • Earn: بالاترین نرخ بهره را که کاربران می‌توانند با وام دادن آن به دست بیاورند، شناسایی می‌کند.
 • Vaults: مجموعه‌ای از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری برای ایجاد بالاترین درآمدها از پروژه‌های دیفای.
 • Zap: امکان انجام چندین ترید به صورت همزمان را فراهم می‌آورد و در نتیجه، سبب صرفه‌جویی در کارمزدهای پرداختی می‌شود.

کاربران می‌توانند با قفل کردن توکن‌ها در قراردادهای یرن فایننس که بر بستر پلتفرم‌های معاملاتی بالانسر (Balancer) و کرو (Curve) کار می‌کنند، توکن‌های YFI را به عنوان پاداش دریافت کنند. YFI، توکن بومی این Yield Aggregator است. هر چه مقدار دارایی‌هایی‌هایی که کاربر در این پلتفرم قفل می‌کند، بیشتر باشد، توکن‌های YFI بیشتری دریافت می‌کند.

این پروژه در ماه اول فعالیت خودش، ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد و به یکی از پروژه‌هایی تبدیل شد که سریع‌ترین رشد را میان تمامی پروژه‌های دیفای داشته‌اند.

Yield Aggregator یرن فایننس چطور کار می‌کند؟

یرن فایننس پروتکلی است که با هدف به کارگیری قراردادها بر بستر بلاک چین اتریوم و صرافی‌های غیر متمرکز (Decentralized Finances) مثل بالانسر و کرو طراحی شده است.

مهم‌ترین سرویس‌های این پروژه، یعنی Earn، Zap و APY امکان وام دادن یا معامله کردن ارزهای دیجیتال را فراهم می‌آورند.

Earn با جستجو در میان پروتکل‌های وام مثل آوه (Aave) یا کاماپاند (Compound)، بالاترین نرخ‌های بهره را پیدا می‌کند. سپس، کاربران می‌توانند توکن‌های DAI، USDC، USDT، TUSD یا sUSD خود را در پلتفرم یرن فایننس سپرده‌گذاری کنند تا از این نرخ‌های بهره، برخوردار شوند.

محصول Zap نیز امکان انجام چندین سرمایه‌گذاری همزمان با یک کلیک را فراهم می‌آورد. برای مثال، شما می‌توانید توکن‌های DAI را تنها با انجام یک کلیک با توکن‌های yCRV معامله کنید. با این امکان، هم در زمان و هم در کارمزدی که شما باید صرف معامله کنید، صرفه‌جویی می‌‌شود.

محصول APY (که خلاصه شده عبارت Annual Percentage Yield یا بازده درصد سالیانه است) نیز در میان پلتفرم‌های وام جستجو و بهترین فرصت‌های وام را که بالاترین نرخ‌های بهره را دارند، شناسایی می‌کند.

پیچیده‌ترین سرویس یرن فایننس را می‌توان Vaults دانست که کاربران می‌توانند با استفاده از آن، سرمایه‌‌گذاری خودکار انجام دهند. در واقع، شما می‌توانید دارایی‌های خود را در Vaults سپرده‌گذاری کنید تا این پروتکل، بهترین و پر بازه‌ترین سرمایه‌گذاری را برای شما انجام دهد.

پروتکل Yield Aggregator بلا (Bella)

پروتکل بلا

پروتکل بلا را می‌توان مجموعه‌ای از محصولات مالی غیر متمرکز دانست که برای استفاده از آن‌ها فقط به یک کلیک نیاز دارید. هدف این پروژه، افزایش سرعت پذیرش دیفای با فراهم آوردن مجموعه کاملی از محصولات دیفای شامل ابزار یلد فارمینگ خودکار، پروتکل وام، حساب پس‌انداز با یک کلیک و … به صورت یکجا است.

مطلب پیشنهادی  جفت ارز دیجیتال یا جفت های معاملاتی چیست؟

پروتکل بلا رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و اولین پروژه‌ای است که در لانچ پول بایننس (Binance Launchpool) مشارکت دارد. کاربران می‌توانند توکن‌های BNB، BUSD یا ARPA در سه استخر جداگانه در لانچ پول بایننس سپرده‌گذاری کنند و توکن‌ّهای BEL را به عنوان پاداش دریافت کنند.

پروژه بلا را تیم ARPA توسعه داده است. این تیم بلاک چینی دارای رمزارزی است که در حال حاضر در صرافی‌های معتبر مثل بایننس معامله می‌شود.

مهم‌ترین محصولات پروتکل بلا به شرح زیر هستند:

 • Bella 1-click: پورتالی هوشمند برای محصولات محبوب دیفای؛ یک کلیک و بدون کارمزد
 • Bella Landing: پلتفرم وام بسیار انعطاف‌پذیر برای ماینینگ لیکوئیدیتی با قابلیت پشتیبانی از توکن‌های استخر لیکوئیدیتی
 • Bella Flex Savings: استراتژی‌های بهینه پس‌انداز در پروتکل‌های دارای بالاترین نرخ بهره با قابلیت پشتیبانی از تعداد زیادی رمزارز و استیبل کوین
 • Bella Robo-Advisor: قابلیت سفارشی‌سازی پروفایل ریسک کاربر و دیگر خدمات

پروتکل رری کپیتال (Rari Capital)

رری کپیتال

یکی دیگر از Yield Aggregator های خوبی که می‌توانیم در اینجا به شما پیشنهاد کنیم، رری کپیتال نام دارد. شما می‌توانید در این پروژه دیفای، استیکینگ ارزهای دیجیتال را انجام دهید. این پروژه دارای توکنی بومی به نام RGT است که در صرافی‌های معتبر مثل بایننس، معامله می‌شود.

مهم‌ترین محصولات رری کپیتال به شرح زیر هستند:

 • Fuse: پروتکل نرخ بهره که شما می‌توانید با استفاده از آن، دارایی‌های دیجیتالی را وام بگیرید و وام بدهید. Fuse به شما امکان ساخت آزادانه استخرهای وام را می‌دهد.
 • Earn: محصول Yield Aggregator رری کپیتال است که شما می‌توانید با استفاده از آن، بالاترین سودها را در پلتفرم‌های دیفای پیدا کنید. Earn از چهار استخر USDC، DAI، ETH و YIELD پشتیبانی می‌کند.
 • Pool2: شما می‌توانید با استفاده از این محصول رری کپیتال، با تأمین لیکوئیدیتی در صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ، درآمد داشته باشید.
 • Tranches: این محصول، دسترسی سطح کاربر به محصولات Saffaron Finance Tranches را برای شما فراهم می‌آورد. کاربران رری کپیتال که از این محصول استفاده می‌کنند، برای خرید کردن از پلتفرم Saffaron Finance Tranches کارمزد اضافی پرداخت نمی‌کنند.

Yield Aggregator بیفی فایننس (Beefy Finance)

بیفی فایننس

بیفی فایننس یک پلتفرم غیر متمرکز و مولتی چین است که محدود به شبکه بلاک چین نیست. شما می‌توانید با استفاده از این Yield Aggregator از داریی‌های دیجیتالی خود، سود ترکیبی به دست آورید. این پلتفرم به طور خودکار سود شما در چندین استخر لیکوئیدیتی و چندین اپلیکیشن مارکت میکر را بیشتر می‌کند.

محصول اصلی بیفی فایننس، Vaults نام دارد که برای استیکینگ ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. شما پس از سپرده‌گذاری توکن‌های خود در صندوق‌های بیفی فایننس، کنترل کامل آن‌ها را در اختیار دارید.

این Yield Aggregator به صورت یک سازمان مستقل غیر متمرکز (Decentralized Autonomous Organization) یا دائو (DAO) کنترل می‌شود. بنابراین، کاربرانی که توکن‌های بومی این پروژه را داشته باشند می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها برای آینده پروژه مشارکت داشته باشند.

در طول این فرایند، استراتژی سرمایه‌گذاری به یک صندوق خاص متصل است. به علاوه، این استراتژی، نوعی پاداش یلد فارمینگ ترکیبی و معادل با سرمایه اولیه قرار داده شده در صندوق است.

در واقع، بیفی فایننس، پاداش یلد فارمینگ شما را به صورت خودکار در پلتفرم‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند تا سود شما بیشتر شود.

همانطور که شما می‌توانید در صرافی‌های غیر متمرکز یا همان DEXها پاداش خود را برداشت کنید، بفروشید و دوباره  سرمایه‌گذاری کنید تا سود بیشتری به دست بیاورید، بیفی فایننس چنین کاری را به صورت خودکار و با تکرر بیشتر برای شما انجام می‌‌دهد.

مطلب پیشنهادی  21 میلیون بیت کوین وجود دارد! چرا؟ و آیا این مقدار قابل افزایش است؟

هر صندوق در این پلتفرم، استراتژی مخصوص به خودش را دارد که به صورت یک قرارداد هوشمند است. هدف اصلی همه این صندوق‌ها افزایش سود سپرده‌گذار است. این صندوق‌ها با سرمایه‌گذاری و بازسرمایه‌گذاری دارایی‌های شما به جمع‌آوری سود ترکیبی کمک می‌کنند.

سه نوع صندوق در بیفی فایننس وجود دارند:

 • صندوق‌های تک دارایی
 • صندوق‌های استیبل کوین
 • استخرهای لیکوئیدیتی

پروتکل کانوکس فایننس (Convex Finance)

کانوکس فایننس

آخرین Yield Aggregator که در این مقاله به شما عزیزان معرفی می‌کنیم، کانوکس فایننس نام دارد. دارندگان توکن‌های ارز دیجیتال CRV و تأمین‌کنندگان لیکوئیدیتی کرو (Curve) می‌توانند در این پلتفرم، سودی مازاد بر پاداش استیکینگ توکن‌های خود به دست آورند.

Curve یک صرافی غیر متمرکز برای معامله استیبل کوین‌ها است. از آنجایی که استیبل کوین‌ها نوسانات قیمتی بسیار کمتری در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال دارند، برای تأمین‌کنندگان لیکوئیدیتی مناسب‌تر هستند زیرا احتمال ضرر ناپایدار را بسیار کاهش می‌دهند.

پروتکل Curve، توکن‌های CRV را به عنوان پاداش تأمین لیکوئیدیتی صادر می‌کند و این توکن‌ها را می‌توان به توکن‌های حاکمیتی veCRV تبدیل کرد. این توکن‌ها گذشته از نقش حاکمیتی، برای افزایش پاداش، به دست‌آوردن کارمزدهای تریدینگ و مشارکت در ایردراپ‌ها نیز کاربرد دارند. هر چه توکن‌های veCRV بیشتری داشته باشید، می‌توانید پاداش‌های CRV بیشتری از استخر لیکوئیدیتی خودتان به دست آورید.

در صورتی که حداکثر تعداد توکن‌های veCRV مورد نیاز برای سپرده‌گذاری لیکوئیدیتی کرو را داشته باشید، پاداش‌های CRV شما می‌تواند تا ۲.۵ برابر نیز افزایش پیدا کند. البته، این مقدار حداکثر، بسیار زیاد است و با سرمایه اندک نمی‌توان به راحتی به آن رسید.

زمانی که از کانوکس فایننس استفاده می‌کنید، در واقع، توکن‌های خود را همراه با دیگر سرمایه‌گذاران به کانوکس فایننس می‌سپارید تا آن‌ها را به صورت یکجا برای شما در استخر لیکوئیدیتی کرو، سپرده‌گذاری کند، پاداش‌های CRV بیشتری به دست آورد و این CRVها را به veCRV تبدیل کند تا با رسیدن به حداکثر تعداد توکن‌های veCRV مورد نیاز برای سپرده‌گذاری لیکوئیدیتی در کرو، سود سپرده‌گذاری نیز به حداکثر مقدار خودش، یعنی ۲.۵ در صد افزایش پیدا کند.

سوالات پرتکرار در رابطه با Yield Aggregator

۱- Yield Aggregator چیست؟

به پروتکل‌هایی که سود حاصل از یلد فارمینگ در پروژه‌های دیفای را با تجمیع لیکوئیدیتی کاربران و یلد فارمینگ ترکیبی و پیدا کردن بهترین فرصت‌های وام و اسلیپاژ افزایش می‌دهند، تجمیع کننده سود یا Yield Aggregator گفته می‌شود.

۲- بهترین Yield Aggregator کدام است؟

از بهترین Yield Aggregatorها می‌توان به رری کپیتال، پروتکل بلا، کانوکس فایننس، بیفی فایننس، و البته یرن فایننس اشاره کرد.

۳- یلد فارمینگ چیست؟

به سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال در پلتفرم‌های دیفای برای کسب درآمد منفعل با تأمین لیکوئیدیتی، استیکینگ گفته می‌شود. در یلد فارمینگ از درآمد حاصل از استیکینگ برای سپرده‌گذاری بعدی و کسب سود بیشتر استفاده می‌شود.

جمع بندی

با افزایش تعداد پروژه‌های دیفای، رقابت برای جذب لیکوئیدیتی بین این پروژه‌ها روز به روز بیشتر می‌شود. پلتفرم‌های مختلف تلاش می‌کنند تا با فراهم آوردن امکانات سرمایه‌گذاری مثل استیکینگ و یلد فارمینگ، بیشترین لیکوئیدیتی را جذب کنند.

پروتکل‌های Yield Aggregator از جدیدترین محصولات پروژه‌های دیفای برای تأمین لیکوئیدیتی هستند که با سرمایه‌گذاری روی آن‌ها می‌توان به بیشترین سودهای ممکن از اسیکینگ، یلد فارمینگ و وام‌ها و معاملات ارزهای دیجیتال رسید. این پروتکل‌ها با تجمیع لیکوئیدیتی کاربران و روش‌هایی مثل پیدا کردن بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری، سب افزایش سود حاصل از سرمایه‌گذاری در مقایسه با یلد فارمینگ می‌شوند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.