داموندمگ

استخر ماینینگ یا ماینینگ انفرادی: کدام روش استخراج بهتر است؟

DAMOND
استخر ماینینگ یا ماینینگ انفرادی

با وجود سختی استخراج ارزهای دیجیتال، محبوبیت آن روز به روز بیشتر می‌شود. هنوز هم استخراج جزو مهم‌ترین روش‌هایی است که افراد برای کسب ارز دیجیتال انتخاب می‌کنند. البته سختی استخراج که از آن صحبت می‌کنیم، کار را دشوار کرده است. ماینرها روش‌های مختلفی برای حل چالش‌های سختی استخراج دارند، مثلا بعضی از ماینرها استخراج گروهی انجام می‌دهند و برخی دیگر این عملیات را به صورت انفرادی پیش می‌برند. پس سؤال این است، استخر ماینینگ یا ماینینگ انفرادی؟ کدام بهتر است و می‌تواند درآمد بهتری داشته باشد؟

در این مقاله از داموندمگ، ابتدا بررسی خواهیم کرد که چه روش‌هایی برای ماینینگ وجود دارد و پس از بیان مزایا و معایب هریک، تصمیم خواهیم گرفت که کدام بهتر است.

انواع روش های استخراج کدامند؟

دسته‌بندی‌های مختلفی برای استخراج ارز دیجیتال وجود دارد، اما اگر نگاهی کلی داشته باشیم، سه روش اصلی وجود دارد که عبارتند از:

 • استخراج انفرادی
 • استخراج در استخر
 • استخراج ابری

احتمالاً اطلاعاتی که تا به حال در مورد استخراج کسب کرده‌اید، حول محور ریگ‌های ماینینگ و روش‌هایی بوده است که به شرح دستگاه‌های مورد نیاز برای استخراج می‌پردازند. اما بحث امروز ما کمی فراتر است. ما می‌خواهیم بدانیم با ابزاری که تهیه کرده‌ایم، آیا باز هم نیازی به انتخاب روش دیگری وجود دارد یا خیر.

استخراج به روش ابری

ماینینگ ابری زمانی اتفاق می‌افتد، که ارز دیجیتال با کمک سیستم ابری اجاره‌ای استخراج شود. این به مردم این مزیت را می‌دهد که نیاز به استفاده از انواع خاصی از سخت‌افزار یا نرم‌افزار برای رایانش نداشته باشند. این تجهیزات توسط صاحب سرویس رایانش ابری اداره می‌شود. با رایانش ابری، ماینر حسابی برای هزینه اجاره ابری اولیه باز می‌کند. در حالی که استخراج ابری هزینه‌های استخراج را برای استخراج‌کنندگان انفرادی کاهش می‌دهد، آن‌ها را به مزارع ابری وابسته می‌کند؛ بنابراین سود آن‌ها کاملاً وابسته به میزان تقاضا است.

مطلب پیشنهادی  مزایا و معایب الگوریتم اجماع اثبات کار و اثبات سهام

ماینینگ در استخر چیست؟

ماینینگ در استخر چیست

به عبارت ساده، استخر ماینینگ (mining pool) مجموعه‌ای از استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال است که با یکدیگر همکاری می‌کنند تا شانس ماینینگ موفق را افزایش دهند. منابع بسیاری از ریگ‌های ماینینگ انفرادی با هم ترکیب می‌شوند و به دلیل خروجی گسترده‌تر، شانس ماینینگ موفق را افزایش می‌دهند. سپس ارز دیجیتال استخراج شده بین شرکت‌کنندگان در استخر تقسیم می‌شود. علاوه بر این، کمیسیونی برای تمام درآمدهای ایجاد شده توسط استخر وجود دارد. به عنوان یک قاعده کلی، بسته به استخری که انتخاب کنید، کمیسیون بین 1 تا 5 درصد است. علاوه بر این، کارمزدهای تراکنش نیز وجود دارد.

هر استخر به عنوان مدیر ماینرهای انفرادی عمل می‌کند؛ یعنی توابع هش ریگ‌های استخراج جداگانه را مدیریت می‌کند، نتایج هر دستگاه ماینینگ را ثبت می‌کند، قدرت پردازش واحدهای جداگانه را برای ماینینگ موفق ترکیب می‌کند و پاداش‌ها را بین ماینرها تقسیم می‌کند.

مکانیسم استخرهای استخراج بسیار متفاوت است. در برخی از مجموعه‌ها، سیستم به طور تصادفی واحدهای کاری را به اعضای خاصی اختصاص می‌دهد. در استخرهای دیگر، تک تک اعضا می‌توانند میزان کاری را که به آن‌ها محول می‌شود انتخاب کنند. همچنین مکانیسم‌های مختلفی در پس توزیع پرداخت‌ها در ریگ استخراج وجود دارد. اغلب، افراد یا به ازای کمکی که به استخراج کرده‌اند یا به نسبت سهمی که در استخر دارند، سود دریافت می‌کنند.

استخرهای کوچک‌تر را می‌توان با استخرهای بزرگ‌تر ترکیب کرد، تا میزان استخراج ارز دیجیتال را افزایش دهد، که در این صورت کمیسیون‌ها نیز افزایش می‌یابند.

مزایا و معایب پول ماینینگ

در ادامه برای تصمیم‌گیری درباره اینکه استفاده از استخر ماینینگ روش مناسبی برای کسب درآمد است یا خیر، به مزایا و معایب آن اشاره می‌کنیم.

مزایا

 • درآمد حاصل از استخراج در استخر پایدارتر از درآمد حاصل از استخراج انفرادی است و پرداخت‌های مکرر دریافت خواهید کرد.
 • استخر امکان انتخاب بین ارزهای دیجیتال مختلف، از جمله محبوب‌ترین ارزها، مانند بیت کوین، لایت کوین و اتریوم را فراهم می‌کند، که برای استخراج‌کنندگان انفرادی در دسترس نیست.
 • می‌توانید از ابزارهای رایگانی که با مشارکت شما در استخر ارائه می‌شود، مانند کنترل پنل‌ها استفاده کنید.

معایب

 • استخراج در استخر ممکن است در معرض قطعی مکرر شبکه باشد.
 • اگرچه درآمد حاصل از ماینینگ استخر ثابت است، اما معمولاً به دلیل کارمزد، کمتر از استخراج فردی است.
 • استخراج در استخر امنیت کمتری دارد و ممکن است در معرض حمله قرار گیرد.
مطلب پیشنهادی  استخراج بیت کوین با گوشی و کامپیوتر به صرفه است؟

استخراج انفرادی چیست؟

استخراج انفرادی چیست

در استخراج به روش انفرادی، ماینرها مستقیماً بدون اینکه به یک استخر بپیوندند، از بلاک چین استخراج می‌کنند. استخراج به صورت انفرادی شبیه به قرعه‌کشی است، زیرا احتمال موفقیت پایین است. با این حال، اگر موفق به استخراج شوید، سود آن بسیار بالاتر از ماینینگ انفرادی خواهد بود، چرا که در صورت موفقیت یک کوین کامل خواهید گرفت، اما در استخر درصدی از کوین به شما تعلق دارد.

مزایا و معایب استخراج انفرادی

استخراج انفرادی هم مانند سایر روش‌های ماینینگ، مزایا و معایب منحصر به فردی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مزایا

 • ماینینگ انفرادی مستلزم کارمزد نیست، بنابراین اگر بتوانید با موفقیت استخراج کنید، سود شما بسیار بالاتر خواهد بود.
 • در ماینینگ انفرادی، احتمال قطع برق بسیار اندکی وجود دارد، که منجر به آپتایم یا زمان اجرای شبکه بیشتری نسبت به استخراج در استخر می‌شود.

معایب

 • شما باید روی سخت افزارهای تخصصی مانند ای‌سیک سرمایه‌گذاری کنید، زیرا استخراج اولیه با کامپیوترهای معمولی امکان‌پذیر نیست.
 • استخراج انفرادی برای شبکه‌های استخراج بزرگ مانند بیت کوین و لایت کوین امکان‌پذیر نیست، زیرا این شبکه‌ها بسیار پیچیده‌تر از آن هستند که بدون استخر ماینینگ موفقیتی در استخراج حاصل شود.
 • درآمدی که از ماینینگ انفرادی دریافت می‌کنید، نسبت به درآمدی که از استخراج استخر دریافت می‌کنید پایداری کمتری دارد.

کدام بهتر است؛ استخر ماینینگ یا ماینینگ انفرادی؟

کدام بهتر است: استخر ماینینگ یا ماینینگ انفرادی

همان‌طور که مشخص شد، هریک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند. بنابراین اگر بخواهیم با استناد بر یک قانون کلی پاسخ این سؤال را بدهیم، باید بگوییم که:

اگر ریگ ماینینگ خوبی دارید که قدرت پردازش بالایی دارد و توان تأمین برق آن را دارید، بهتر است به ماینینگ انفرادی ادامه دهید. در این صورت بدون نیاز به پرداخت کارمزد، هر بار که در کار خود موفق شوید، تمام کوین برای خودتان است.

از طرفی اگر می‌خواهید وارد صنعت کریپتو شوید، اما دانش و ابزار کافی ندارید و ترجیح می‌دهید همیشه مقدار مشخصی درآمد دیجیتال داشته باشید، بهتر است با تحقیق استخر مناسب خود را بیابید و عضوی از مجموعه بزرگ‌تر با موفقیت پایدار شوید.

مطلب پیشنهادی  آیا استخراج هلیوم با گوشی ممکن است؟ + نقشه ماینر هلیوم در ایران

آنچه مسلم است، انتخاب‌های ما از نیازهای ما سرچشمه می‌گیرند، بنابراین نمی‌توانیم یک پاسخ قاطع به انتخاب بین استخر ماینینگ یا ماینینگ انفرادی بدهیم. این موضوع را در نظر داشته باشید که ارز دیجیتالی که انتخاب می‌کنیم هم در تصمیم‌گیری مهم است. برای مثال در مورد بیت کوین به نظر می‌رسد دوره ماینینگ انفرادی رو به پایان است و استخرها و فارم‌های استخراج هستند که به موفقیت می‌رسند. در عوض ارزهای دیگری وجود دارند، که هنوز برای موفقیت در ماینینگ انفرادی مناسب هستند و سختی آن‌ها در حد مطلوبی است.

سخن پایانی

استخراج در مفاهیم خود بسیار پیچیده است، اما آنچه ما به عنوان کاربران شبکه استخراج ارزهای دیجیتال با آن سر و کار داریم، ساز و کار استخراج نیست، بلکه باید چند تعریف ساده را درک کنیم و اجازه دهیم دستگاه‌های کامپیوتری کار را پیش ببرند. با این وجود هنوز هم برخی تصمیمات اصلی بر عهده ما است.

حقیقت این است که دو روش پرطرفدار استخر ماینینگ و ماینینگ انفرادی هریک مزایا و معایبی دارند، که ما را برای انتخاب مردد کرده‌اند. نظر شما چیست؟ آیا باید درآمد پایدار را انتخاب کنیم، یا سود هنگفت اما احتمالی را؟

سؤالات متداول

چه دلیلی برای ماینینگ در استخر وجود دارد؟

در این روش ما می‌توانیم درآمد ثابتی داشته باشیم که همیشه وجود دارد. ضمن اینکه نیاز نیست برای رسیدن به این درآمد هزینه اولیه زیادی متقبل شویم تا دستگاه‌های پیشرفته تهیه کنیم.

چه دلیلی برای ماینینگ انفرادی وجود دارد؟

در ماینینگ انفرادی تمام سود برای خودمان است و اصلاً نیازی نیست کارمزدی بابت آن بپردازیم. این روش برای افرادی که سیستم‌های پیشرفته و قوی کامپیوتری و دانش کافی در زمینه کریپتو دارند، مناسب است.

آیا ارز دیجیتال در انتخاب نوع استخراج مؤثر است؟

بدون شک بله. برای مثال بیت کوین را در نظر بگیرید. سختی بیت کوین روز به روز در حال افزایش است و عملاً قابلیت استخراج انفرادی ندارد، اما ارزهای دیگری هستند که هنوز به این مرحله نرسیده‌اند.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.