داموندمگ

سرمایه گذار کیست و چه نکاتی باید در بازار ارز دیجیتال رعایت کند؟

DAMOND
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

در یک تعریف ساده، سرمایه گذار به کسی گفته می‌شود که سرمایه مازاد یا بخشی از پس‌انداز خود را با هدف کسب سود و بازده در یک حوزه مالی مانند بورس و اوراق بهادار، ارزهای دیجیتال، طلا و ارز، قرار می‌دهد. به‌طورکلی، هدف اصلی تمامی سرمایه گذاران رسیدن به بیشترین سود ممکن و بهره‌مندی از منافع آن در آینده است. ممکن است سرمایه برای سال‌های طولانی و حتی ده‌ها ادامه پیدا کرده و سرمایه گذار در طی این سال‌ها از سود سرمایه گذاری خود درآمد کسب کند.
اصولاً افراد برای رسیدن به اهداف مالی خود از استراتژی‌های سرمایه گذاری متفاوتی استفاده می‌کنند. به‌این‌ترتیب می‌توان گفت میزان سرمایه، سطح ریسک‌پذیری، روش‌ها، ترجیحات سرمایه گذاری و زمان‌بندی هر سرمایه گذار متفاوت و مختص به خودش است. در این مطلب از داموندمگ به این مسئله خواهیم پرداخت.

مشخصه‌های سرمایه گذار

سرمایه گذاری به چه معناست

سرمایه گذاری به عملی گفته می‌شود که طی آن فرد وجوه نقدی خود را به یک یا چند نوع دارایی مختلف تبدیل کرده و در ازای آن در بازه زمانی بلند مدت سود کسب می‌کند. اصولاً سرمایه گذاری با سرمایه مازاد و بخشی از ثروتی که فرد تحمل از دست دادن آن را داشته باشد، انجام می‌شود. در واقع با سرمایه گذاری فرد به جای سخت‌تر کار کردن، از منابع مالی خود هوشمندانه استفاده کرده و درآمد کسب می‌کند.

در علم اقتصاد سرمایه گذاری با خرید کالایی که در حال حاضر مصرف نمی‌شود، اما در آینده فرد به آن نیاز پیدا کرده و آن کالا برای او سودآور خواهد بود، انجام می‌شود. در علم مالی نیز سرمایه گذاری به این معناست که سرمایه گذار با خرید دارایی مالی مانند سهام، انتظار دارد در آینده و با افزایش ارزش آن دارایی خاص سود کسب می‌کند.

چرا باید سرمایه گذاری کنیم؟

در سال‌های اخیر و هم‌زمان با افزایش تورم و کاهش ارزش پول کشور، اقبال عمومی نسبت به سرمایه گذاری افزایش پیدا کرده است. در اصل روند سریع سقوط ارزش ریال و کاهش قدرت خرید افراد، سبب شده تا روش‌های سنتی مانند پس‌انداز پول و سپرده‌گذاری در بانک، دیگر استراتژی مالی مناسبی برای برنامه‌ریزی آینده افراد نباشد. همچنین از آنجایی که، ارزش سود بانکی پرداخت شده به مشتری بسیار کمتر از مقدار تورم سالانه کشور است، نگهداری پول نقد در بانک نه‌تنها سودی نسیب سرمایه گذار نمی‌کند بلکه به مرور زمان سبب کاهش ارزش دارایی وی می‌شود.

در نتیجه در شرایط کنونی، بهترین راه برای حفظ ارزش پول و کسب درآمد از طریق دارایی مازاد، سرمایه گذاری آن در یک یا چند بازار مالی مختلف است. خوشبختانه تنوع روش‌های سرمایه گذاری سبب شده افراد بتوانند حتی با منابع مالی کم نیز وارد بازارهای سرمایه‌ شده و به مرور زمان و با صبر و حوصله دارایی مالی خود را افزایش دهند.

اهمیت سرمایه‌گذاری

تفاوت سرمایه گذار و معامله‌گر چیست؟

اصولاً سرمایه گذار اهداف مالی بلند مدتی داشته و سعی دارد سرمایه‌ خود را با خرید و نگهداری طولانی مدت دارایی چند برابر کند. معمولاً سرمایه گذاران پس از کسب سود از طریق سرمایه اولیه خود، با سود به دست آمده اقدام به سرمایه گذاری بیشتر می‌کنند. از آنجایی‌که تمام بازارهای مالی به نسبت‌های مختلف با نوسان مواجه هستند، سرمایه‌‌گذاری علاوه بر کسب سود با ریسک کاهش سرمایه نیز همراه است، افزایش سرمایه می‌تواند به همان نسبت میزان سود و زیان سرمایه گذاری را افزایش دهد.

اما در مقابل معامله‌گران بازار برخلاف سرمایه گذاران، استراتژی‌های مالی کوتاه مدتی را اتخاذ کرده و سعی دارند از طریق نوسان‌های روزانه بازار و انجام خرید و فروش‌های پی‌در‌پی سود کسب کنند. هدف اصلی معامله‌گران خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت‌های بالا (و برعکس) است. این گروه از فعالان بازارهای مالی، با استفاده از ابزارهای خاص و تجزیه و تحلیل‌ بازار سعی در کاهش میزان ضرر و افزایش سود معامله دارند.

معرفی انواع روش‌های سرمایه گذاری

سرمایه گذاران برای پیشبرد اهداف مالی خود از روش‌های سرمایه گذاری مختلفی استفاده می‌کنند. موفقیت در سرمایه گذاری نیازمند کسب دانش، یادگیری مداوم، توجه به اخبار سیاسی و اقتصادی، توانایی تجزیه و تحلیل داده‌های بازار، کاهش هیجانات و صبر و حوصله است. اصولاً از آنجایی‌که شخصیت، شرایط و اهداف سرمایه گذاری فرد، در اتخاذ استراتژی سرمایه گذاری تأثیر مستقیم دارد، لازم است قبل از ورود به بازار میزان ریسک‌پذیری و زمان‌بندی فرد و برنامه آینده وی در نظر گرفته شود. در بازارهای مالی افراد بر اساس یکی از سه روش سرمایه گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و به امید کسب سود سرمایه خود را وارد بازار می‌کنند. در ادامه به بررسی این سه روش سرمایه گذاری می‌پردازیم.

سرمایه گذار باید کدام روش‌های سرمایه گذاری را بداند

بررسی ویژگی‌های سرمایه گذاری کوتاه مدت

یکی از سه روش سرمایه گذاری در بازارهای مالی استراتژی سرمایه گذاری کوتاه مدت است. همانطور که از نام آن مشخص است، افراد برای رسیدن به سود، تنها برای یک بازه زمانی کوتاه دارایی خود را وارد بازار می‌کنند. بر اساس نظر کارشناسان سرمایه گذاری کوتاه مدت می‌تواند به کوتاهی یک هفته، کمتر از یک ماه یا حداکثر تا دو ماه باشد. افرادی که از این استراتژی سرمایه گذاری استفاده می‌کنند، سعی دارند با خرید و فروش روزانه به سود قابل توجهی دست پیدا کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  هودلر یا هولدر؟ در استراتژی Hodl چگونه هولدر خوبی باشیم؟

از آنجایی‌که خرید و فروش به موقع در سرمایه گذاری کوتاه مدت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، سرمایه گذارانی که از این استراتژی استفاده می‌کنند باید در خصوص ابزارها و تکنیک‌های معاملاتی، اطلاعات و دانش بالایی داشته باشند. به‌این‌ترتیب این افراد می‌توانند با استفاده از تجزیه و تحلیل‌های فنی و تکنیکال وضعیت بازار و روند قیمت سهام یا کوین مدنظر را بررسی کرده و خرید و فروش موفقی انجام دهند. به دلیل نوسانات بازارهای مالی، سرمایه گذاری کوتاه مدت نسبت به دو روش بعدی، ریسک بیشتری دارد؛ بنابراین، لازم است فرد به دور از هیجانات و احساسات لحظه‌ای، تنها بر اساس مستندات و اعداد و ارقام، به موقع تصمیم بگیرد.

در نهایت، این نوع سرمایه گذاری نیازمند بررسی مداوم وضعیت بازار، اخبار ایران و جهان و ردگیری رفتار سایر معامله‌گر است، در نتیجه برای افرادی که به دلیل مشغله‌های زندگی و کاری زمان کافی ندارند، روش مناسبی نیست. همچنین نوع شخصیت سرمایه گذار نیز در روش سرمایه گذاری کوتاه مدت تأثیر زیادی در موفقیت وی خواهد داشت، چراکه به دلیل نوسانات زیاد، حجم استرس خرید و فروش در بازار بالا بوده و تمام افراد تحمل این حجم از فشار را ندارند.

بررسی ویژگی‌های سرمایه گذاری میان مدت

نوع دوم سرمایه گذاری در بازارهای مالی سنتی و مدرن، به سرمایه گذاری میان مدت معروف است. در این روش سرمایه گذاری افراد به امید کسب سود، برای بازه زمانی 2 تا 6 ماه سرمایه خود را در بازارهای مالی وارد می‌کند. برخلاف روش قبلی در این روش دیگر نیازی به نوسان‌گیری، بررسی روزانه بازار و خرید و فروش سریع نیست. اما این به معنای رها کردن سرمایه نیست، افرادی که از این استراتژی سرمایه گذاری استفاده می‌کنند باید به شرایط بازار مسلط بوده و توانایی تجزیه و تحلیل‌ بازار را داشته باشند.

در واقع می‌توان گفت سرمایه گذاری میان مدت در یک بازه زمانی متوسط و حد فاصل یک سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت انجام می‌شود. در این روش دیگر نیازی به نوسان‌گیری روزانه بازار نبوده و لازم است سرمایه گذار در دوره‌های هفتگی و ماهانه میانگین تغییرات سهام و دارایی خود را بررسی کند؛ بنابراین نسبت به روش کوتاه مدت، سرمایه گذار بار روانی کمتری را به دوش می‌کشد.

بررسی ویژگی‌های سرمایه گذاری بلند مدت

در این روش سرمایه گذاری سرمایه گذار مقداری از سرمایه مازاد خود را وارد بازار کرده و با هدف نگهداری بلند مدت اقدام به خرید یک یا چند نوع ارز دیجیتال یا سهام در بازارهای سنتی می‌کند. بر اساس نظر کارشناسان سرمایه گذاری بلند مدتی که از روش‌های درست و اصولی انجام شده باشد، می‌تواند تضمین‌کننده آینده مالی سرمایه گذار باشد. در واقع برخلاف دو روش سرمایه گذاری قبلی، سرمایه گذاری بلند مدت می‌تواند سود قابل توجهی را نصیب شما کند.

اصولاً میزان نقدشوندگی سرمایه گذاری بلند مدت نیز مانند دو روش قلبی بالا است، اما با این تفاوت که برای رسیدن به سود بیشتر نیاز به صرف زمان طولانی‌تر است. همچنین در این روش دیگر نیازی به بررسی مداوم بازار، استفاده از ابزارهای مالی تخصصی و تحمل فشار و استرس زیاد ناشی از نوسانات بازار نیست. تنها کافی‌ست با متنوع کردن سبد سرمایه ریسک سرمایه گذاری خود را به حداقل برسانید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری چیست

سرمایه گذاری در بازارهای مالی مانند کریپتوکارنسی، فارکس و بورس اوراق بهادار مزایا و معایبی دارد؛ بنابراین بهتر است قبل از شروع سرمایه گذاری و وارد کردن منابع مالی خود، تمام جوانب را در نظر گرفته و با مزایا و معایب سرمایه گذاری را بدانیم. در ادامه به بررسی مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازارهای مالی به ویژه ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنیم.

مزایا و معایب سرمایه گذاری

معرفی مزایای سرمایه گذاری

 • پتانسیل بالا برای کسب سودهای قابل توجه
 • امنیت بسیار بالای سرمایه‌ در تکنولوژی بسیار ایمن و غیر متمرکز بلاک چین
 • قدرت نقدشوندگی بسیار بالا
 • شفافیت بسیار بالای بازار ارزهای دیجیتال
 • امکان خرید و فروش 24 ساعته و در 7 روزه هفته
 • خرید و فروش آسان
 • تنوع روش‌های معاملاتی برای کسب سود بیشتر
 • ارائه ابزارهای معاملاتی پیشرفته
 • ارائه ابزارهای معاملاتی خاص به منظور کاهش ضرر و زیان معاملات
 • حفظ هویت کاربران و معامله‌گران
 • امکان سرمایه گذاری با سرمایه‌ اندک
 • تنوع کوین‌ها و دارایی‌های مالی
 • کاهش تأثیر تورم بر ارزش دارایی‌های نقدی

معرفی معایب سرمایه گذاری

 • نوسانات بسیار شدید
 • تأثیرپذیری از اخبار سیاسی و اقتصادی دنیا
 • نیاز به کسب دانش معاملاتی و آشنایی با تحلیل‌های فنی
 • نیاز به تحقیق و بررسی مداوم
 • بالا بودن ریسک سرمایه گذاری
 • عدم پشتیبانی نهادهای دولتی از سرمایه گذاران در صورت کلاهبرداری و مفقود شدن دارایی

معرفی تکنیک‌های سرمایه گذاری در بازارهای پرنوسان

قبل از معرفی تکنیک‌های سرمایه گذاری در بازارهای پرنوسان، بهتر است به تعریف دقیقی از مفهوم نوسان برسیم. نوسان به معنای تغییر مداوم نرخ و معیاری آماری از پراکندگی‌های قیمتی در یک بازار مشخص است، نوسانات بازارهای مالی از طریق ابزارهای آماری قابل اندازه‌گیری است. اصولاً تمام سرمایه گذاران با استراتژی و اهداف معاملاتی مختلف، در تلاش هستند تا با انجام اقدامات لازم و استفاده از تکنیک‌های خاص، از نوسانات بازار دوری کنند. در ادامه به معرفی تکنیک‌های سرمایه گذاری در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  عرضه اولیه استخر استیک (ISPO) چیست و چه مزیت هایی دارد؟

در بازارهای پرنوسان از چه تکنیک سرمایه گذاری استفاده کینم

استفاده از تکنیک DCA در بازارهای پرنوسان

DCA یا به عبارت دیگر “میانگین هزینه دلار بیت کوین” که به خرید پله‌ای نیز معروف است، یک نوع استراتژی سرمایه گذاری است که با استفاده از آن، سرمایه گذاران در بازه‌های زمانی منظم، میزان کل خرید خود را به بخش‌های مساوی تقسیم می‌کنند. استفاده از این استراتژی برای شروع سرمایه گذاری بلند مدت در دارایی‌های پرنوسان مانند انواع ارزهای دیجیتال بسیار مناسب است.

در واقع در این روش بدون در نظر گرفتن قیمت دارایی، تغییرات قیمت و روند صعودی و نزولی بازار، بر اساس یک زمان‌بندی منظم، مبلغ دلاری یا ریالی مختص آن دارایی را سرمایه گذاری کند. به‌این‌ترتیب با پایان مدت تعیین شده سرمایه گذار به اهداف مالی خود خواهد رسید. از آنجایی که کاربران به طور هم‌زمان تمامی دارایی خود را وارد بازار نمی‌کند، ریسک سرمایه گذاری وی کاهش پیدا می‌کند.

رعایت نسبت ریسک به ریوارد در بازارهای پرنوسان

یکی از اصلی‌ترین تکنیک‌های سرمایه گذاری در بازارهای مالی پرنوسان مانند بازار ارزهای دیجیتال، رعایت نسبت ریسک به ریوارد است. سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال می‌توانند با استفاده از این تکنیک ریسک سرمایه گذاری را کاهش، و سود معاملات را به بیشترین میزان  ممکن افزایش دهند. این تکنیک به شما کمک می‌کند تا با کاهش ریسک موجود در بازارهای پرنوسان، در پایان معامله به سود مورد انتظار دست پیدا کنید.

به عنوان مثال در معامله‌ای که نسبت ریسک به ریوارد آن 1 به 6 باشد، سرمایه گذار می‌پذیرد تا در ازای به دست آوردن 6 دلار سود، 1 دلار را به عنوان ضرر معامله از دست بدهد. تنها در صورت استفاده از پارامترهای حد سود و ضرر می‌توان نسبت ریسک به ریوارد معامله را محاسبه و سپس درباره انجام آن تصمیم‌گیری کرد.

استفاده از تکنیک هج کردن در بازارهای مالی پرنوسان

یکی دیگر از تکنیک‌های سرمایه گذاری در بازارهای پرنوسان که با هدف کاهش ریسک مورد استفاده قرار می‌گیرد، تکنیک هج کردن یا همان Hedging  است. هج کردن در لغت به معنای “پوشش دادن” بوده و در بازارهای مالی نوعی استراتژی پوشش ریسک بشمار می‌آید.

در هج کردن بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال به شروع یک معامله استراتژیکی گفته می‌شود که بر اساس آن سود و ضرر حاصل از یک معامله با تغییرات به وجود آمده در معامله دیگر جبران می‌شود. در واقع زمانی که سرمایه گذار با خطر تغییرات و نوسانات ناگهانی بازار روبه‌رو باشد، از کسب سود بیشتر صرف نظر کرده و با استفاده از این تکنیک تا حد امکان میزان ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش می‌دهد.

استفاده از ابزارهای معاملاتی خاص در بازارهای پرنوسان

خوشبختانه پلتفرم‌های معاملاتی پیشرفته مانند صرافی بایننس با هدف بهبود تجربه کاربری مشتریان خود، ابزارها و روش‌های معاملاتی متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. استفاده از ابزارهای معاملاتی پیشرفته در بازار مالی پرنوسانی مانند بازار ارزهای دیجیتال به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا میزان ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش داده و ضرر و زیان‌های احتمالی جلوگیری کنند. در صرافی‌های برتر بین‌المللی کاربران می‌توانند علاوه بر خرید و فروش سریع از طریق ثبت سفارش Market، با استفاده از روش‌های معاملاتی دیگر مانند سفارش Stop Loss و Stop Limit میزان ریسک معامله را کنترل کرده و به حداقل برسانند.

به عنوان مثال با استفاده از روش ثبت سفارش محدود یا همان Stop Limit کاربر می‌تواند ارز دیجیتال مدنظر خود را در یک قیمت مشخص خرید و فروش کرده سود یا حداکثر میزان ضرر خود را مشخص کنند. در صورتی‌که قیمت بازار به قیمت تعین شده توسط معامله‌گر برسد، سفارش حد ضرر کاربر به طور خودکار نهایی می‌شود.

سرمایه گذاری در بازارهای پرنوسان

نکات مهمی که سرمایه گذار باید هنگام سبدبندی در نظر داشته باشد

سرمایه گذاران حرفه‌ای فعال بازار ارزهای دیجیتال مانند تمامی بازارهای مالی، برای کاهش ریسک سرمایه‌ گذاری، ایجاد تنوع در سبدبندی سهام را اولویت استراتژی سرمایه گذاری خود قرار می‌دهند. منظور از ایحاد تنوع در سبدبندی، خرید کوین‌ها و سهام مختلف است. به این منظور بهتر است در سبد سرمایه گذاری خود از کوین‌هایی با ویژگی‌های زیر استفاده کنید:

سبدبندی ارزهای دیجیتال

 • ارزهای پرداختی: انتخاب از میان اولین نسل ارزهای دیجیتال، یعنی کوین‌هایی که هدف آنها انتقال ارزش باشد. مانند بیت کوین، ریپل، لایت کوین و بیت کوین کش
 • استیبل کوین‌ها: ارزش استیبل کوین‌ها با یک دارایی با ارزش مانند دلار گره خورده است. به همین دلیل این گروه از ارزهای دیجیتال همواره قیمت ثباتی داشته و از نوسانات بازار اثر نمی‌گیرند. تتر یک نمونه از این مورد است.
 • توکن‌های کاربردی: کاربران می‌توانند از این گروه از توکن‌های در پلتفرم‌های رمزنگاری مختلف مانند DApps و… استفاده کنند. اتریوم یک نمونه از این مورد است.
 • توکن‌های استیکینگ: این گروه‌ از دارایی‌های رمزنگاری مانند سهام در بازار بورس عمل کرده و کاربر با خرید قفل کردن آن در یک پروژه بلاک چینی در بازه زمانی مشخص سود کسب می‌کند. کاردانو، سولانا و… نمونه‌هایی از این مورد هستند.
 • توکن‌های حاکمیتی: با خرید و سرمایه گذاری در این گروه از دارایی‌های رمزنگاری، به سرمایه گذار برای تصمیم‌گیری‌های پروژه حق رأی داده می‌شود. در صورت موفقیت پروژه ارزش توکن بومی آن نیز افزایش پیدا می‌کند.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  یافتن NFTهای ارزان؛ چگونه توکن ها را قبل از افزایش بهای آنها پیدا کنیم؟

نکات مهمی که سرمایه گذار باید هنگام انتخاب کوین در نظر داشته باشد

اصولاً اکثر افراد بازار ارزهای دیجیتال را با دارایی‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم می‌شناسند. این کوین‌ها در از زمان راه‌اندازی تاکنون محبوبیت زیادی کسب کرده و در بین سرمایه گذاران به عنوان دارایی دیجیتالی مطمئن و قابل اعتماد شناخته می‌شوند. اما در حال حاضر بازار کریپتوکارنسی از بیش از 18 هزار نوع کوین مختلف تشکیل شده و تنوع بسیار زیاد سبب شده تا انتخاب کوین مناسب برای سرمایه گذاری کمی دشوار به نظر برسد.

اما از آنجایی که در سال‌های اخیر افراد ناشناس بسیاری با هدف کلاهبرداری اقدام به راه‌اندازی پروژه‌های کریپتوکارنسی کرده‌اند، تنها تعداد محدودی از کوین‌های موجود ارزش سرمایه گذاری و خرید و فروش دارند. به همین جهت، در ادامه قصد داریم به نکات مهمی که سرمایه گذار باید هنگام انتخاب کوین در نظر داشته باشد، اشاره کنیم.

معمولاً در پروژه‌های قابل اعتماد، توسعه‌دهندگان  پیش از انتشار و راه‌اندازی پروژه، ابتدا از طریق وایت پیپر، به معرفی پروژه، چرایی راه‌اندازی و اهداف آن می‌پردازند. اصولاً از این طریق توسعه‌دهندگان یک مشکلی را مطرح کرده و سعی دارند با استفاده از ویژگی‌های پروژه خود آن را حل کنند. در نتیجه ارز دیجیتالی که کاربر مشخصی ارائه داده و صرفاً مخصوص سرمایه گذاری نباشد گزینه مناسب‌تری است.

این پارامتر نشان‌دهنده میزان سرمایه گذاری انجام شده در کوین مدنظر است. شما می‌توانید با ضرب قیمت فعلی کوین در تعداد کل ارزهای در گردش، مارکت کپ ارز دیجیتال مدنظر را به دست آورید. همچنین این اطلاعات در سایت معتبر Coinmarketcap در دسترس کاربران قرار گرفته است.

 • بررسی حجم در گردش ارز دیجیتال مدنظر

حجم در گردش و یا Circulating Supply به تعداد کل ارزهای موجود در بازار اشاره دارد. در نتیجه هرچقدر میزان کوین‌های در گردش یک پروژه رمزنگاری خاص بیشتر باشد، برای سرمایه گذاری مناسب‌تر خواهد بود.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری، بررسی حجم معاملات کوین مدنظر است. بالا بودن حجم معاملات نشان‌دهنده محبوبیت آن ارز دیجیتال خاص در میان سرمایه گذاران است. در نتیجه سرعت نقدشوندگی این دارایی نیز افزایش پیدا می‌کند.

 • بررسی تعداد کل عرضه ارز دیجیتال مدنظر

تعداد کل عرضه یا Total Supply به تعداد  کل کوین‌هایی که قرار است طی یک بازه زمانی وارد بازار شود، اشاره دارد. در واقع محدود بودن میزان عرضه یک کوین سبب حفظ ارزش آن می‌شود، درست مانند چیزی که برای طلا اتفاق افتاده است. از آنجایی که این فلز گران‌بها محدود بوده و به سختی به دست می‌آید در طول تاریخ ارزش پیدا کرده است. استخراج بیت کوین نیز باوجود تعداد کل عرضه 21 میلیون عددی روزی به پایان خواهد رسید.

 • مدت زمان ورود ارز دیجیتال مدنظر در بازار

به‌طورکلی بازار کریپتوکارنسی نسبت به سایر بازارهای مالی بسیار جوان بوده و اولین ارز دیجیتال یعنی بیت کوین تنها 13 سال سابقه دارد. با این حال یکی از فاکتورهای مهم در هنگام انتخاب یک ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری، زمان انتشار آن است. به‌این‌ترتیب می‌توانید روند قیمت کوین مدنظر را بررسی کرده و با اطلاعات موجود، راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید.

 • بررسی میزان پذیرش جهانی ارز دیجیتال مدنظر

در علم اقتصاد عرضه و تقاضا یکی از معیارهای مهم و تعیین‌کننده قیمت یک کالا است. در صورتی‌که یک پروژه رزمنگاری از جذابیت خوبی برخوردار بوده و بتواند به خوبی در میان سرمایه گذاران معرفی شود، با گذشت زمان به مقبولیت رسیده و تقاضا برای خرید آن نیز افزایش پیدا می‌کند. این گروه از ارزهای دیجیتال گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری هستند.

انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

نتیجه‌گیری

سرمایه گذاری یک علم بوده و موفقیت در آن نیازمند مطالعه، یادگیری، کسب تجربه و انتخاب استراتژی مناسب است. به همین دلیل قبل از ورود به بازار ارزهای دیجیتال و به‌طورکلی بازارهای مالی، بهتر است با ابزار، تکنیک‌ها و نحوه تحلیل بازار آشنا شده و برای شروع سرمایه گذاری تنها بخش کوچکی از دارایی مازاد خود را وارد بازار کنید.

سؤالات متداول

سرمایه گذار به چه کسی گفته می‌شود؟

سرمایه گذار کسی است که سرمایه اضافی خود را به امید کسب سود در یک حوزه مالی، قرار می‌دهد.

چرا سرمایه‌ گذاری کنیم؟

به دلیل کاهش ارزش پول کشور و افزایش نرخ تورم در سال‌های اخیر، یکی از بهترین راه‌های حفظ ارزش دارایی‌ها سرمایه گذاری است.

قبل از سرمایه‌ گذاری در یک کوین به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از شروع سرمایه گذاری در یک کوین خاص لازم است به مواردی همچون ارزش بازار، سرمایه‌ در گردش، تعداد کل عرضه، وایت پیپر، میزان مقبولیت عمومی و… توجه کنید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.