داموندمگ

چرا از بلاک چین اتریوم برای NFT ها استفاده می‌شود؟

DAMOND
چرا NFT ها از بلاک چین اتریوم استفاده می کنند؟

بااینکه NFTها از ترندهای دارایی‌های دیجیتال 2021 بودند، اما آغاز فناوری توکن های غیر مثلی (NFT) از سال 2017 و با ساخت اولین NFTها شامل کریپتوپانک ها و کریپتوکیتی ها شروع شد. اتریوم اولین بلاکچین میزبان این دسته از دارایی‌های دیجیتال بود و هنوز هم به عنوان محبوب‌ترین بلاکچین میزبان برای این دسته از پروژه‌ها و دیفای محسوب می‌شود. محبوبیت NFTها در 2021 باعث ازدحام شبکه، کاهش سرعت و افزایش هزینه تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاک چین شد.
خیلی‌ها اتریوم را مسئول محبوبیت NFTها می‌دانند، اما سوالی که پیش می‌آید این است که چرا NFTها از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند؟ در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم، با ما همراه باشید.

علت استفاده NFT ها از بلاک چین اتریوم

آیا NFTها فقط از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند؟

همان‌طور که می‌دانید NFTها دارایی‌های دیجیتالی هستند که بر روی یک بستر بلاک چین ثبت می‌شوند. ویژگی بارز این نوع از دارایی‌ها منحصربه‌فرد بودن و غیرقابل تعویض بودن آن‌هاست. شما می‌توانید دارایی‌های منحصربه‌فرد در دنیای واقعی و دیجیتال را به‌صورت توکن های NFT بر روی شبکه‌های بلاک چین تعریف کنید. در حال حاضر NFTها بیشتر برای هنر، موسیقی و آیتم‌های بازی‌های ویدیویی مبتنی بر بلاک چین کاربرد دارند.

استاندارد ERC-721 یک نوع استاندارد از بلاک چین اتریوم است که به کاربران اجازه می‌دهد توکن های غیر مثلی‌ایجاد کنند. با استفاده از این استاندارد کاربران قادر خواهند بود توکن های نادر و متمایز ایجاد کنند که این باعث می‌شود ارزش توکن های ساخته شده بر روی استاندارد ERC-721 بیشتر از توکن های مشابه در استانداردهای دیگر اتریوم مانند ERC-720 باشد.

توکن های برتر NFT با استفاده از ردیاب‌های مخصوص Etherscan قابلیت ردیابی دارند، این توکن ها بر اساس حجم نقل و انتقالات در اتریوم رتبه‌بندی می‌شوند. بااینکه قابلیت ایجاد توکن های غیر مثلی بر روی اتریوم وجود دارد و یک استاندارد ویژه برای ایجاد این نوع از توکن ها توسط تیم اتریوم ایجادشده است، باید بدانید که اتریوم تنها بلاک چین برای ایجاد NFT نیست. شما برای ایجاد توکن غیر مثلی می‌توانید از بلاک چین‌های دیگری مانند سولانا، کاردانو، تزوس، بایننس چین، و ترون هم استفاده کنید. در واقع هر بلاک چینی که با ماشین مجازی اتریوم سازگار باشد، محل مناسبی برای ایجاد توکن های غیر مثلی خواهد بود.

شما برای ایجاد NFT بر روی هر کدام از بلاک چین‌های گفته‌شده نیاز دارید که از توکن های بومی آن بلاک چین برای پرداخت هزینه ساخت NFT استفاده کنید. به‌عنوان مثال برای ساخت توکن غیر مثلی بر روی بلاک چین ترون شما باید هزینه را با توکن های بومی ترون (TRX) پرداخت کنید.

چرا بیشتر NFTها بر روی بستر اتریوم ساخته می‌شوند؟

علت استفاده NFT ها از بلاک چین اتریوم به جای دیگر بلاک چین ها

اتریوم اولین شبکه بلاک چینی بود که با ایجاد استاندارد ERC-721 امکان ایجاد توکن های غیر مثلی را ایجاد کرد، بنابراین اولین توکن های NFT بر روی بلاک چین اتریوم متولد شدند. به همین دلیل بلاک چین اتریوم در بین بلاک چین‌های دیگر که مناسب ساخت توکن های NFT هستند، شناخته شده تر است. علاوه بر این توکن های غیر مثلی که بر روی بستر بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند به‌طور متوسط قیمت‌های بالاتری نسبت به توکن های ساخته شده بر بلاک چین‌های دیگر دارند. همین موارد باعث شده تا کاربران و سازندگان توکن های NFT، برای ایجاد توکن های خود اتریوم را به دیگر بسترهای بلاک چین ترجیح دهند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مینت چیست؟ مینت NFT و مینت رایگان NFT چیست؟

یکی دیگر از دلایلی که کاربران شبکه بلاک چین اتریوم را برای ایجاد توکن های غیر مثلی به دیگر شبکه‌های بلاک چین ترجیح می‌دهند، غیرمتمرکز بودن آن است. بلاک چین اتریوم به دلیل غیرمتمرکز بودن و همین‌طور معماری داده بسیار امن، امنیت پایدارتری را نسبت به بلاک چین‌های دیگر ایجاد می‌کند. همین موضوع باعث شده است بیشتر پلتفرم‌های DeFi نیز بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شوند. کاربران برای خرید و فروش توکن های غیر مثلی‌ای که ایجاد می‌کنند، به پلتفرم‌های دیفای نیاز دارند. بنابراین رهبری پلتفرم‌های دیفای توسط اتریوم یک مزیت کاربردی دیگر نسبت به بلاک چین‌های دیگر از نظر کاربران تبدیل شده است.  همچنین وجود پلتفرم‌های دیفای بر روی بستر بلاک چین اتریوم باعث می‌شود توکن های غیر مثلی در معرض دید وسیع‌تری نسبت به دیگر شبکه‌های بلاک چینی قرار بگیرد.

باوجود پتانسیل‌های برجسته بلاک چین اتریوم، این شبکه برای ایجاد توکن های غیر مثلی محدودیت‌هایی نیز دارد. حجم بالای ترافیک شبکه باعث می‌شود کاربران با تراکنش‌های با سرعت کم و کارمزد زیاد مواجه شوند. باوجود بازارهای پرکاربرد توکن های غیر مثلی نظیر Rarible، OpenSea، Nifty و Gateway بر روی شبکه بلاک چین اتریوم، همچنان محدودیت‌هایی برای سازندگان این توکن ها وجود دارد. بسیاری از کاربران برای مواجه نشدن با این مشکلات از بلاک چین‌های دیگری مانند سولانا استفاده می‌کنند.

تفاوت ساخت NFT بر روی بلاک چین اتریوم و سولانا

استفاده از بلاک چین سولانا و اتریوم برای ساخت NFT

بلاک چین اتریوم برای فرایند اجماع از الگوریتم گواه اثبات کار استفاده می‌کند که باعث شده بسیار غیرمتمرکز باشد، اما هم‌زمان مشکل مقیاس‌پذیری دارد. برای برطرف کردن مشکل مقیاس‌پذیری که به‌شدت سهم بازار NFT و DeFi شبکه بلاک چین اتریوم را در معرض خطر قرار داده، راهکار ETH 2.0 از طرف تیم سازنده آن ارائه‌شده است.

این در حالی است که شبکه بلاک چین سولانا برای فرایند اجماع از الگوریتم ترکیبی گواه اثبات سهام و اثبات تاریخچه استفاده می‌کند. نقطه ضعف شبکه سولانا این است که ویژگی غیرمتمرکز بودن در آن کمرنگ‌تر شده و این باعث کاهش امنیت شبکه می‌شود. اما استفاده از الگوریتم ترکیبی باعث افزایش سرعت تراکنش و کاهش هزینه‌ها برای کاربران شده است.

باوجود مزایا و معایبی که هر کدام از شبکه‌های بلاک چین اتریوم و سولانا دارند، اتریوم یک پروژه بالغ با سهم بازار چشمگیر است که باعث شده سازندگان NFT بیشتر به آن اعتماد کنند. کاربران بعد از ایجاد توکن های غیر مثلی خود بر بستر سولانا می‌توانند آن‌ها را در پلتفرم SolSea بفروشند. همچنین پلتفرم Solanart که قبل از Solsea ساخته شده، یکی دیگر از بازارهای NFT محبوب برای کاربران سولاناست.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اوراکل در بلاک چین چیست؟ + بهترین پروژه و ارزهای اوراکل

در جدول زیر قابلیت‌های دو بلاک چین اتریوم و سولانا برای مقایسه راحت‌تر ارائه‌شده‌اند:

پلتفرم NFT اتریومپلتفرم NFT سولانا
توکن بومیETHSOL
سرعت تراکنش13-15 تراکنش در ثانیه50000 تا 65000 در ثانیه
مکانیزم اجماعاثبات کاراثبات سهام و اثبات تاریخچه
مقیاس‌پذیریمقیاس‌پذیری محدودمقیاس‌پذیری زیاد
متوسط هزینه هر دقیقه0.03 اتریوم (ETH)0.00001 سولانا (SOL)

تفاوت ساخت NFT بر روی کاردانو در مقایسه با اتریوم

استفاده از بلاک چین کاردانو و اتریوم برای ساخت NFT

کاردانو اولین شبکه بلاک چین است که برای پیشبرد اهداف خود از تحقیقات علمی و آکادمیک استفاده می‌کند و این باعث شده که به‌عنوان یک بلاک چین منحصربه‌فرد در بین جامعه کریپتو شناخته شود. علاوه بر آن کاردانو از فناوری‌های پیشرفته برای ارائه امنیت و همین‌طور هزینه تراکنش پایین استفاده می‌کند. کاربران برای پرداخت هزینه‌های ایجاد NFT و خرید و فروش بر روی بلاک چین کاردانو باید از توکن بومی این شبکه یعنی ADA استفاده کنند.

مقایسه سه بلاک چین اتریوم، کاردانو و سولانا

بد نیست یک جمع‌بندی درباره این سه بلاک چین که مطرح‌ترین بلاک چین‌ها در ایجاد NFT هستند، داشته باشیم.

مقایسه سه بلاک چین اتریوم، کاردانو و سولانا برای NFT

اتریوم:

اتریوم از الگوریتم POW برای اجماع استفاده می‌کند، بنابراین تمام تراکنش‌ها در داخل بلاک چین اتریوم ثبت می‌شوند. این موضوع باعث امن شدن تراکنش‌ها می‌شود، همین موضوع باعث می‌شود محاسبات بیشتری نیاز باشد و درنتیجه باعث افزایش هزینه و کاهش سرعت نسبت به دو بلاک چین دیگر می‌شود.

سولانا:

سولانا از یک روش اجماع ترکیبی POS و POH به‌طور هم‌زمان استفاده می‌کند. سولانا تراکنش‌ها را در داخل بلاک چین ذخیره نمی‌کند، همین موضوع باعث تراکنش‌های سریع و کم‌هزینه در سولاناست. البته این روش امنیت کمتری نسبت به اتریوم دارد.

کاردانو:

کاردانو پروتکل Ouroboros را پیاده سازی کرده است، این بلاک چین از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند. کاردانو ادعا می‌کند که اوروبوروس به حداقل میزان انرژی نیاز دارد و سطح امنیت پروتکل آن به اندازه اثبات کار است.

تفاوت ساخت NFT بر بستر تزوس در مقایسه با اتریوم

یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های بلاک چین برای ایجاد توکن های غیر مثلی شبکه تزوس است. سال 2021 که هم‌زمان با ترند شدن توکن های غیر مثلی بود، یک موضوع مهمی که درباره فناوری‌های بلاک چین مطرح شد، مسائل زیست محیطی بود. تزوس از جمله بلاک چین‌هایی است که الگوریتم اجماع آن خطری برای محیط زیست ندارد. علاوه بر آن این شبکه بلاک چین از مقیاس‌پذیری قابل قبولی بهره‌مند است و سرعت تراکنش‌های زیاد و کارمزد پایین باعث محبوبیت آن در بین سازندگان NFT شده است.

تزوس از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند، برای ایجاد NFT بر روی آن باید از توکن بومی XTZ استفاده کنید. علاوه بر ویژگی‌های بارزی که این شبکه بلاک چین دارد، تیم سازنده آن برای امنیت این شبکه هم تلاش زیادی کرده است و از جمله شبکه‌های بلاک چین امن به شمار می‌رود. در مقایسه با اتریوم می‌توان گفت، اتریوم به دلیل اولین بودن در ایجاد NFT نسبت به تزوس اولویت دارد و موضوع دیگر آسان‌تر بودن فرایند ایجاد NFT بر روی اتریوم است.

در جدول زیر می‌توانید ویژگی‌های بلاک چین تزوس را با شبکه اتریوم مقایسه کنید:

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  سازماندهی مجدد زنجیره ای (Chain Reorganization) چیست؟
بلاک چین اتریومبلاک چین تزوس
توکن بومیETHXTZ
سال ایجاد20132017
زمان ایجاد بلاک12ثانیه30ثانیه
سرعت تراکنش در ثانیه13تا 1540
زبان برنامه‌نویسیسالیدیتی و VyperMichelson

LIGO

مقیاس‌پذیریمحدودمتوسط
هزینه تراکنشزیادمتوسط

چرا از بلاک چین بیت کوین برای ایجاد NFT استفاده نمی‌شود؟

علت عدم استفاده از بلاک چین بیت کوین برای ایجاد NFT

بیت کوین یک سیستم پولی برای حفظ ارزش است در حالی که هدف از ساخت اتریوم ایجاد قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن های غیرمتمرکز بود. قراردادهای هوشمندی که برای ثبت مالکیت استفاده می‌شوند بر روی بلاک چین بیت کوین قابلیت اجرا ندارند، بنابراین نمی‌توان از بیت کوین برای ایجاد توکن های غیر مثلی استفاده کرد.

بیت کوین نوعی پول دیجیتال برای نقل و انتقال ارزش است، شما می‌توانید بیت کوین را در واحدهای کوچک‌تر معامله کنید. این در حالی است که NFTها قابل تقسیم شدن به اجزا کوچک‌تر نیستند، شما باید یک NFT را به‌طور کامل بخرید، دقیقا مانند یک تابلو نقاشی که شما نمی‌توانید قسمتی از آن را بخرید، نمی‌توانید یک NFT را به اجزاء کوچک‌تر تقسیم کنید. در واقع می‌توان گفت هر NFT یک هویت منحصربه‌فرد دارد که قابل تقسیم به اجزا کوچک‌تر نیست. برای ایجاد NFT شرایطی لازم است که شبکه بلاک چین بیت کوین از آن پشتیبانی نمی‌کند.

 

جمع‌بندی

در حال حاضر بیشتر NFTها بر بستر بلاک چین اتریوم ایجاد و خرید و فروش می‌شوند. سولانا در سال 2020 به خاطر سرعت زیاد شاهد استقبال سازندگان توکن های غیر مثلی بوده است. البته کاردانو و تزوس هم به دلیل کارمزد پایین و تاثیرات زیست محیطی در 2021 در بین کاربران محبوب شده‌اند. اتریوم ادعا کرده که میزان ایجاد آلودگی را با تغییر الگوریتم اجماع کاهش خواهد داد و یک پلتفرم کارآمد از نظر انرژی برای توکن های غیر مثلی خواهد بود. بایننس و ترون هم از جمله شبکه‌های بلاک چینی هستند که بستری برای ایجاد توکن های غیر مثلی هستند که استقبال از این شبکه‌ها به اندازه اتریوم، سولانا و کاردانو نیست. شما برای استفاده از شبکه‌های بلاک چین باید با توجه به اینکه در بین امنیت، سرعت و کارمزد کدام یک اهمیت بیشتری دارد، یکی از شبکه‌ها را انتخاب کنید.

سوالات متداول

1- کدام بلاک چین برای ساخت NFT مناسب‌تر است؟

در حال حاضر از نظر امنیت بلاک چین اتریوم انتخاب مناسب‌تری است، اما از نظر هزینه و سرعت می‌توان سراغ گزینه‌های دیگر رفت.

2- چرا از بیت کوین برای ایجاد NFT استفاده نمی‌شود؟

بیت کوین قابلیت میزبانی از توکن های NFT را ندارد. برای ایجاد NFT ، یک بلاک چین باید  قابلیت سازگاری با ماشین مجازی اتریوم و همین‌طور امکان ایجاد توکن های منحصربه‌فرد داشته باشد.

3- چرا بیشتر کاربران باوجود هزینه زیاد اتریوم را برای ساخت توکن غیر مثلی ترجیح می‌دهند؟

اتریوم به دلیل امنیت در بین کاربران محبوبیت بیشتری دارد و اکثر افراد امنیت را به سرعت زیاد و یا هزینه تراکنش کمتر ترجیح می‌دهند. علاوه بر آن اتریوم به دلیل اینکه بستری برای پلتفرم‌های غیرمتمرکز است امکان دیده شدن توکن های غیر مثلی را افزایش می‌دهد. بنابراین می‌توان توکن های غیر مثلی را روی اتریوم به قیمت‌های بیشتری فروخت.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.