داموندمگ

تفاوت NFT و عکس های معمولی اینترنتی چیست؟

DAMOND
تفاوت NFT و عکس

ما روزانه به دلایل زیادی در گوگل تصاویر و عکس‌های مختلفی را جستجو می‌کنیم و سپس از آن‌ها به عنوان عکس پروفایل و پست اینستاگرام استفاده می‌کنیم. ما هرگز برای چنین کاری پولی پرداخت نمی‌کنیم. درواقع اصلاً طراح یا عکاس آن را نمی‌شناسیم. این موضوع شاید برای ما کاربران اهمیتی نداشته باشد، اما بدون شک برای هنرمندانی که آن تصویر را ایجاد کرده‌اند مهم است. به همین دلیل امروز می‌خواهیم در این مقاله از داموند، به بررسی تفاوت NFT و عکس در اینترنت بپردازیم.

آشنایی با NFTها

آشنایی با NFTها

اولین چیزی که در مورد تفاوت NFT با عکس بدانید، تعریف NFT است. می‌توانید طیف گسترده‌ای از تعاریف را درمورد توکن‌های غیرقابل تعویض در اینترنت پیدا کنید. اساساً NFT ها دارایی‌های دیجیتالی با مالکیت منحصر به فرد هستند. توکن‌های غیرقابل تعویض دارای طیف گسترده‌ای از موارد استفاده از موارد مجازی مانند کریپتوکیتیز (CryptoKitties) تا دارایی‌های دنیای واقعی مانند املاک و مستغلات هستند. برجسته‌ترین نمونه‌های NFT شامل عناوین زمین، کارت‌های ورزشی، آثار هنری، کلکسیون‌های دیجیتال و بسیاری موارد دیگر است.

بسیاری از سرمایه‌گذاران مشتاق NFT ممکن است نگران سرمایه‌گذاری در آثار هنری دیجیتال باشند. آیا این همان عکس اینترنتی نیست که می‌توانید در لپ‌تاپ یا تلفن همراه خود دانلود کنید؟ علاوه بر این، شما می‌توانید عکسی در اینترنت را بدون مبادله آن با چیز دیگر یا پرداخت مبلغ برای دیگران هم ارسال کنید. با این حال، NFT ها بازی را به کلی تغییر می‌دهند و در نتیجه تضاد کاملی با عکس‌های معمولی که امروز می‌بینید، دارند.

آیا NFT ها مانند عکس هستند؟

آیا NFT ها مانند عکس هستند

مهمترین نکته برجسته NFTها در بررسی تفاوت NFT با عکس در اینترنت به جنبه «غیرقابل تعویض بودن» اشاره دارد. غیرقابل تعویض بودن به این معنی است که دارایی‌های ارائه شده توسط NFT ها منحصر به فرد و غیر قابل تعویض هستند. به عنوان مثال، می‌توانید یک اسکناس 10 دلاری را با ده اسکناس یک دلاری معامله کنید. با این حال، نمی‌توانید یک کارت معاملاتی منحصر به فرد را با کارت دیگری مبادله کنید زیرا ارزش مجموعه کلکسیونر را تغییر می‌دهد.

علاوه بر این، NFT ها همچنین می‌توانند مزایای بیشتری را که با بلاک چین همراه است ارائه دهند، زیرا اساساً قراردادهای هوشمند در شبکه‌های بلاک چین هستند. اتریوم در حال حاضر با پشتیبانی از دارایی‌های منحصر به فرد، محبوب‌ترین گزینه برای توسعهNFT ها است. شما می‌توانید توکن‌های کریپتوی منحصربه‌فرد را در کیف‌پول‌های ارز دیجیتال مجازی مختلف ذخیره کنید و با توجه به راحتی خود به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پروپوزال بهبود اتریوم: EIP چیست؟

اهمیت NFT ها در چیست؟

اهمیت NFT ها در چیست

توکن‌های غیرقابل تعویض یکی از جالب‌ترین پیشرفت‌ها در فضای بلاک چین و کریپتو هستند. فناوری‌های بلاک چین دیدگاه‌های جدیدی را در مورد طراحی، استفاده و انتقال دارایی‌های دیجیتال معرفی کرده‌اند.  NFTها استاندارد دیجیتال امیدوارکننده‌ای را برای اعمال مالکیت بر دارایی‌های مشهود مانند آثار هنری و املاک و مستغلات معرفی کرده‌اند.

به عبارت دیگر، توکن‌های غیرقابل تعویض، چشم‌انداز مناسبی برای تجارت ساده و ایمن دارایی‌های فیزیکی در شبکه‌های بلاک چین ایجاد می‌کنند. ضمن اینکه با وب 3.0 و متاورس ادغام شده‌اند. همه این جنبه‌ها دید واضحی از اینکه چرا NFT از نظر ارزش بیشتر از عکس معمولی است، ارائه می‌کند.

برخی اعداد و آمارها در مورد توکن‌های غیر قابل تعویض می‌توانند به شما نشان دهند که چرا آن‌ها از عکس معمولی مهمتر هستند. مجموع فروش در بازارهای NFT تا پایان سال 2021 به بیش از 40 میلیارد دلار رسید. آیا می‌توانستید این واقعیت را باور کنید که افراد مشهور میلیون‌ها دلار برای خرید آواتار میمون‌های فانتزی هزینه می‌کنند؟ میمون کسل ثابت کرد که چگونه NFT ها به یک پدیده فرهنگی مهیب تبدیل شده‌اند.

ویژگی های NFT چیست؟

ویژگی های NFT چیست

ویژگی‌های NFT و محبوبیت آن‌ها در کنار روندهای مثبت بازار، فرصت‌های مطلوبی را برای هر کسی جهت سرمایه‌گذاری در NFT، البته با راهنمایی حرفه‌ای و تحمل ریسک، ایجاد کرده است. آثار هنری NFT چیزی بیش از تصاویر دیجیتال یا عکس های اینترنتی معمولی هستند و ارزش NFT ها به طرز امیدوارکننده ای در حال افزایش است.

با این حال، سرمایه‌گذاران باید مراقب سرمایه‌گذاری در NFT ها باشند زیرا درک ارزش توکن های غیر قابل تعویض به عوامل زیادی بستگی دارد. هر چه NFT مفیدتر به نظر برسد، ارزش بیشتری خواهد داشت. آیا سودمندی تنها عامل برای تعیین ارزش NFT است؟

کمیابی

اولین ویژگی توکن‌های غیرقابل تعویض که آن‌ها را از عکس در اینترنت متمایز می‌کند، کمیابی است. هر اثر توسعه‌دهندگان یا هنرمندان NFT منحصر به فرد است و اگر مجموعه‌ای ساخته می‌شود که برای مثال 10 هزار NFT دارد، هر کدام از آن‌ها نیز باهم متفاوت و در مجموع یکتا هستند.

مالکیت

مهم‌ترین جنبه تفاوت NFT با  عکس در اینترنت، مالکیت است. توکن‌های غیرقابل تعویض بر اساس فناوری دفتر کل توزیع‌شده عمل می‌کنند و سازنده اصلی کلیدهای خصوصی NFT در بلاک چین را کنترل می‌کند. اگر NFT دارید، فقط شما می‌توانید NFT را به هر حساب دیگری انتقال دهید یا آن را برای فروش قرار دهید. برعکس عکس‌های اینترنتی که مشخص نیست مالک اصلی ان کیست و افراد می‌توانند هزاران کپی از آن تهیه کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تتر چیست؟ ارز دیجیتال Tether با توکن USDT

غیر قابل تعویض

هیچ دو NFT مشابهی وجود ندارد. به  همین دلیل از عبارت غیرقابل تعویض بودن درمورد آن‌ها استفاده می‌شود. برای مثال یک بیت کوین با یک بیت کوین دیگر قابل تعویض است و هیچ تفاوتی ندارند، اما یک NFT از مجموعه میمون کسل به هیچ عنوان با توکن دیگری از همان مجموعه قابل تعویض نیست.

دارایی های منحصر به فرد

دارایی های منحصر به فرد

جنبه دیگر در تفاوت NFT با عکس در اینترنت، به منحصر به فرد بودن NFT ها اشاره دارد. توکن‌های غیرقابل تعویض دارای ابرداده‌های منحصربه‌فردی هستند و عملاً تغییر ابرداده غیرممکن است.

قابلیت همکاری

تفاوت دیگر NFT با عکس در اینترنت این است که، می‌توانید توکن‌ها را در پلتفرم‌های مختلف مبتنی بر بلاک‌چین معامله کنید. شما می‌توانید NFTها را در تمامی پلتفرم‌های مبتنی بر اتریوم بدون هیچ محدودیتی معامله کنید، در نتیجه انعطاف‌پذیری را برای سرمایه‌گذاران NFT برای کشف چشم‌اندازهای جدید فراهم می‌کند.

شفافیت

یکی دیگر از نکات برجسته NFT که آن را از عکس متمایز می‌کند شفافیت است. پایه و اساس NFT ها روی بلاک چین، دسترسی به دفتر کل توزیع شده عمومی غیرمتمرکز و تغییرناپذیر را با اطلاعات دقیق در مورد NFT ها تضمین می‌کند. بنابراین، توکن‌های غیرقابل تعویض، تسهیلات بهتری را برای تأیید عمومی سوابق مرتبط با صدور توکن و سایر فعالیت‌ها و نقل و انتقالات فراهم می‌کنند. در نتیجه، شفافیت در تراکنش‌های NFT با اطمینان از صحت قابل تأیید، آن‌ها را از تصاویر دیجیتال رایج متمایز می‌کند.

چگونه NFT ها فراتر از هنر خواهند بود؟

چگونه NFT ها فراتر از هنر خواهند بود

بسیاری از مردم NFT ها را با آثار هنری مرتبط می‌دانند و تصور می‌کنند که نسخه‌های پیشرفته و ایمن عکس‌های معمولی هستند. توکن‌های غیرقابل تعویض آشکارا ابزار امیدوارکننده‌ای برای هنرمندان دیجیتال و سازندگان محتوا در سراسر جهان فراهم کرده‌اند، با این حال کاربردهایی فراتر از هنر دارند.

برعکس، مهم است که کشف کنیم که چگونه NFT ها می‌توانند برای اهداف دیگری فراتر از هنر استفاده شوند تا توانایی‌های واقعی آن‌ها را درک کنیم. جالب اینجاست که توکن‌های غیر قابل تعویض به عنوان سند یا گواهی برای برخی دارایی‌ها ایجاد شده‌اند. یکی از نکات مهم مقایسه NFT با عکس، یعنی تدیید مالکیت معتبر و منحصر به فرد دارایی‌ها، مبنایی را برای کاربردهای سازنده NFT ها در موارد دیگر فراهم می‌کند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کلاهبرداری رایج ارز دیجیتال: 8 کلاهبرداری که باید بشناسیم

دارایی های متاورس

توکن‌های غیرقابل تعویض یک جنبه جدایی ناپذیر از متاورس هستند زیرا آیتم‌های درون بازی از جنس آن‌ها است. به عنوان مثال، قطعات زمین مجازی در دیسنترالند یا سندباکس در واقع NFT هستند. به طور مشابه، شخصیت‌های بازی و سایر دارایی‌های موجود در متاورس نیز می‌توانند از NFT برای استفاده از مزایای مالکیت منحصربه‌فرد نهایت استفاده را ببرند. همچنین با کمک قابلیت همکاری، توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند حرکت یکپارچه دارایی‌ها را در فضاهای مختلف در متاورس تسهیل کنند.

مشاور املاک

استفاده از NFT در بخش املاک و مستغلات نیز برخی نکات برجسته را برای سرمایه‌گذاری در پروژه های NFT به نمایش می‌گذارد. توکن‌های غیرقابل تعویض، اثبات مالکیت را ارائه می‌کنند و در آینده، اسناد دارایی مبتنی بر NFT ممکن است به یک روش معمول تبدیل شود. در حال حاضر، فروش اموال دیجیتال در متاورس از طریق NFT ها شتاب بیشتری به دست آورده است. این که توکن‌های غیرقابل تعویض به عنوان ابزاری حیاتی برای نشان دادن مالکیت دارایی در شبکه‌های بلاک چین عمل کنند، فقط نیاز به زمان دارد.

سخن پایانی

تفاوت NFT با عکس در اینترنت، بسیار زیاد است. شاید بتوان گفت تنها شباهت آن‌ها با یکدیگر تصویر بودن آن‌ها است. کاملاً واضح است که NFT مالکیت را نشان می‌دهد، ارزشمند و کمیاب است و به دلیل منحصر به فرد بودن امکان ایجاد کپی از آن وجود ندارد. ضمن اینکه کاربردهای آن از تنها هنر بودن فراتر رفته است و اسناد ومدارک مهم نیز با NFT قابل شناسایی هستند.

آیا شما تا به حال روی NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟ به نظر شما چه تحولات دیگری در آنیده از آن نشأت خواهند گرفت؟

سؤالات متداول

چرا NFTها محبوب هستند؟

NFTها توانستند بعد از صدها سال پایمال شدن حقوق هنرمندان، این امکان را برای آنان فراهم کنند، که یکتایی اثر خود را ثابت کرده و از نظر مالی تأمین شوند. حتی هنرمندانی که ما امروز آثارشان را ارزشمند می‌دانیم و مبنای کار هنرمندان دیگر قرار گرفته‌اند، در زمان حیات خود آن طور که شایسته است، به حقوق خود نرسیدند. همچنین NFTها توانسته‌اند با ثبت اطلاعات دقیق و شفاف، مالکیت هر دارایی دیگری را نیز به اثبات برسانند.

تفاوت NFT با عکس در اینترنت چیست؟

عکس‌ معمولی با فرمتی مثل JPEG، تنها تصویری معمولی است که نه ارزش ممادی دارد و نه ویژگی‌هایی مثل مالکیت یا یکتایی را نشان می‌دهد. در حالی که NFT چنین خصوصیاتی دارد و می‌تواند یکی از منابع سرمایه‌گذاری باشد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.